Mιρταζαπίνη(Remeron) αντίο, καλώς να έλθεις Τραζοδόνη (Τrittico)!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057

    Talking Mιρταζαπίνη (Remeron) αντίο, καλώς να έλθεις Τραζοδόνη (Τrittico)!

    Καλησπέρα και από μένα μετά από καιρό! Είμαι ο Σταύρος, 38 ετών πλέον.

    Μετά από 12 χρόνια συνεχούς χρήσης Μιρταζαπίνης 30mg ως Μονοθεραπεία για Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή + Ήπια Κατάθλιψη με συνοδό Αυπνία (μέτριας έντασης) ,νομίζω ήρθε η ώρα να κάνω μία αλλαγή!
    Αφορμής δοθείσης του συνεχιζόμενου Lockdown που έχει ταράξει την επιχείρησή μου, παρατηρώ πως τα επίπεδα του άγχους μου έχουν ανέβει αρκετά.
    Οπότε μετά από συζητήσεις με πελάτες ψυχίατρούς μου, και κατόπιν δικής μου ερώτησης, εμφανίστηκαν θετικοί στο να κάνω τράμπα Μιρταζαπίνης με Τραζοδόνη.
    Δυστυχώς η Μιρταζαπίνη δεν με βοηθάει πια στο άγχος, ειδικά όταν αυτό είναι έντονο. Άλλωστε σπανίως χορηγείται για διαταραχές άγχους ασχέτως αν εμένα ανέκαθεν με ψιλοέπιανε.

    Αιτίες που καταλήγω σε αυτό το παλαιότερης γενιάς αντικαταθλιπτικό, την Τραζοδόνη, είναι οι ακόλουθες:

    1) Σε μελέτη που έλαβε χώρα το 1993, η Τραζοδόνη έδειξε παρόμοια αποτελεσματικότητα με την Διαζεπάμη (το γνωστό σε όλους μας Stedon) μετά την 3η εβδομάδα στην θεραπεία της Γενικευμένης Αγχώδους Διαταραχής.
    2) Δεν φαίνεται να σχετίζεται με σοβαρές ανεπιθύμητες ενέργειες σε θέματα Libido, με αρκετές αναφορές για ελαφρά αύξηση της Libido και με ευτυχώς σπάνιες αναφορές για Πριαπισμό. Και η Μιρταζαπίνη βέβαια ασκεί ουδέτερη επίδραση στην λίμπιντό μου.
    3) Δεν σχετίζεται με αύξηση βάρους και αλλαγές στο μεταβολικό προφίλ (αύξηση λιπώδους ιστού) όπως η Μιρταζαπίνη και έχει πολύ ελαφρή αντιχολινεργικό προφίλ συγκρινόμενο με TCAs ή και SSRIs.
    4) Xορηγείται πολύ συχνά Off-Label σε αυπνία με συνοδό άγχος και κατάθλιψη. Ακόμα και σε Πρωτοπαθή Αυπνία. Το ίδιο και η Μιρταζαπίνη.
    5) Η αποτελεσματικότητα της αντικαταθλιπτικής της δράσης μπορεί να συγκριθεί και με νεότερης γενιάς αντικαταθλιπτικά όπως πχ η Βενλαφαξίνη.

    Μένει να δούμε πως θα λειτουργήσει σε εμένα και αν οι βασικές του παρενέργειες όπως η Υπνηλία κατά την διάρκεια της ημέρας, θα είναι υποφερτές. Σήμερα στις 00.00 ξεκινάω με χαμηλή δόση 75mg Trittico Prolonged Release(Εφάπαξ δόση πριν την κατάκλιση). Maximun δόση σύμφωνα με το φύλλο οδηγιών είναι τα 300mg αν και σε ψυχωτικούς ασθενείς έχει χορηγηθεί έως 600mg με ασφάλεια.
    Είμαι 72 κιλά βέβαια με 1.83 ύψος και ίσως να μην είναι τόσο μικρή η δόση των 75mg τελικά για μένα. Αnyway, Θα δείξει!
    Καλή μου Τύχη!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    εγω με το ρεμερον ειχα θεμα με το πρωτο κιολας χαπι, το πηρα βραδυ και το πρωι πεινουσα σαν λυκος... το τριτικο ειναι και αυτο κατασταλτικο και λεγεται οτι το δινουν και σε αλλους ανθρωπους που εχουν θεμα με αυπνια γενικα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Καλή τύχη. Κι εγώ ρεμερον παίρνω κυρίως για τον ύπνο. Ναι, κάτι κάνει για το αγχος αλλά είναι δύσκολη περίοδος. Πες μας πώς θα πάει με το τριτικο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Καλά αυτό δεν υπάρχει! Ανατροπή!
    Aνέβασα ένα ηχητικό στο SoundCloud γιατί λόγω ένος θέματος με τον αντίχειρα μου, πονάω όταν πληκτρολογώ!
    Πατήστε στο παρακάτω Link.

    https://soundcloud.com/stavros_83/trittico

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by Stavros View Post
    Καλά αυτό δεν υπάρχει! Ανατροπή!
    Aνέβασα ένα ηχητικό στο SoundCloud γιατί λόγω ένος θέματος με τον αντίχειρα μου, πονάω όταν πληκτρολογώ!
    Πατήστε στο παρακάτω Link.

    https://soundcloud.com/stavros_83/trittico
    Σταυρό μήπως η αϋπνία προήλθε από την διακοπή του remeron?το λέω αυτό γιατί είναι κλασικό σύμπτωμα η αϋπνία κατά την διακοπή ενός αντικαταθληπτικου.επισης το remeron,seroxat,effexor θεωρώ οτι είναι και τα πιο ισχυρά αντικαταθλιπτικά,και έχουν τα περισσότερα συμπτώματα απόσυρσης.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Συμφωνώ κι εγώ με τον προλαλησαντα. Όταν καμιά φορά δεν έπαιρνα το ρεμερον με έπιανε αϋπνία. Μετά πρώτη μέρα πόσο να σε πιάσει το τριτικο; Μπορεί να θέλει λίγο χρόνο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    για να σε πιασει γερα ενα αντικαταθλιπτικο θελει ενα μηνα τουλαχιστον .....το τριτικο μουφερνε υπνο στις αρχες , μετα τιποτα ομως , αλλα το θεωρω καλο.....εχει μια αγχολυτικη δραση ..........σε μενα παντα ..... το ρεμερον μουφερνε ακατασχετη πεινα , γι αυτο και τοκοψα , αφου δεν μπορουσα να σταματησω να τρωω, μην φτιαξουμε το ενα και χαλασουμε ο αλλο.....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    φίλε Σταύρο το trittico το χρησιμοποιώ μερικούς μήνες (ψαξε στο forum θα δεις αναφορές μου για trittico)

    το περισσότερο που είχα φτάσει ήταν στα 225 mg , μετά το παγίωσα για αρκετό καιρό στα 150

    πολύ καλό φάρμακο αλλά δυστηχώς , για εμένα μιλάω πάντα , από ένα σημείο και μετά μου έβγαλε πολλές παρενέργειες και κυρίως πονοκεφάλους αδυναμία ζάλη

    μετά από διακοπή του λίγο καιρό το ξαναξεκίνησα και είμαι τώρα στα 75mg , δεν έχω παρενέργειες αλλά και η θετικές επιδράσεις έχουν αξασθενίσει λίγο , γενικά με βοηθάει και στον ύπνο και κατάθλιψη-άγχος.

    το κυριότερο είναι ότι δεν επειρεάζει libido και θα έλεγα ότι βοηθάει

    περιμένουμε την εμπειρία σου για το συγκεκριμένο φάρμακο!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Παιδιά ήταν φανερό πως ήταν από το Trittico η Extra Αυπνία kαθώς πολλές φορές έχω ξεχάσει να πάρω το Remeron αλλά δεν ήταν τόσο άυπνη η βραδιά.
    Δοκίμασα διαδοχικά σε 3 βραδιές: 50mg, 75mg & 150mg!
    Eπειδή όμως είχα στο μυαλό όπως κι εσείς είχατε αναφέρει,το ενδεχόμενο η απουσία του Remeron να προκαλούσε την Αυπνία, έκανα το ακόλουθο Τest!
    Έλαβα 150mg στις 9 το βράδυ την ώρα που περίμενα τον ξάδερφό μου να έρθει στο σπίτι! Δηλαδή το έλαβα αρκετά πριν την βραδινή κατάκλισή μου ώστε να δω αν θα υπάρξει υπναγωγό Effect. Και μάλιστα ενημέρωσα και τον ξάδερφο γι'αυτό.
    2 ώρες μετά την λήψη, ήμουν ακόμα πιο ενεργητικός και παραπάνω ομιλητικός,με έντονη ροή του λόγου μάλιστα!
    Ξάπλωσα στις 01.00 στο κρεββάτι τελικώς και διαβλέποντας ένα ακόμα άγρυπνο βράδυ, χτύπησα ένα 30άρι Remeron και μέσα σε 60 λεπτά (στις 02.00 δηλαδή) ένιωσα αυτό το γλυκό αίσθημα της χαλάρωσης και κατόπιν κοιμήθηκα...!

    Συμπέρασμα: Στην περίπτωσή μου, το Trittico συνδέθηκε με Αυπνία και αίσθημα εγρήγορσης-παλμών. Ένιωθα την καρδιά μου να χτυπάει δυνατά. Μέτρησα καρδιακούς χτύπους και ήταν μόλις 70 όμως! Anyway, επέστρεψα στο Remeron!
    Επειδή μου φάνηκε και μένα περίεργο παρά το ότι αναφέρεται η αυπνία ως πιθανή παρενέργεια στο φύλλο οδηγιών, το έψαξα και στο Drugs.com όπου βρήκα παραπλήσιες εμπειρίες με την δική μου!
    Τελικώς ο κάθε άνθρωπος αντιδρά διαφορετικά στην κάθε ουσία! Και θυμάμαι παλιά που μου φαινόταν τρελό που κάποια παιδιά του Forum λάμβαναν Remeron και ΔΕΝ τους προκαλούσε υπνηλία, όπως εμένα!

    https://i.postimg.cc/g2xxLbYR/rittico.png

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    εγω πιο πολυ πιστευω οτι η αυπνια σου ηταν κομματι ελειψης του ρεμερον και οχι οτι δεν σε επιανε το τριτικο, το εχω παρει και εγω το τριτικο και στα 100 με αφηνε συξυλο, επισης το πειραμα που εκανες μονος σου, δεν εχει καποια στανταρτς, ελαβες παρα πολυ νωρις το τριτικο και περιμενες να κοιμηθεις με αυτο, και τελικα οταν πια παρανυσταξες, και κουμπωσες το ρεμερον ξεραθηκες στον υπνο

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Άρα μπορεί να υπερκεράσει η έλλειψη του ρεμερον την υπναγωγο δράση του τριτικο; Η αλήθεια είναι ότι αν κάποιες φορές δεν έπαιρνα ρεμερον δεν μπορούσα να κοιμηθώ αλλά μπορεί να είναι και ότι στον καθένα λειτουργούν διαφορετικά κάποια φάρμακα. Εγώ Όταν έπαιρνα valdoxan κοιμόμουν στο λεπτό αλλά σε κάποιους προκαλεί αϋπνία. Πάντως για τον ύπνο το ρεμερον νομίζω είναι κορυφή.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Άρα μπορεί να υπερκεράσει η έλλειψη του ρεμερον την υπναγωγο δράση του τριτικο; Η αλήθεια είναι ότι αν κάποιες φορές δεν έπαιρνα ρεμερον δεν μπορούσα να κοιμηθώ αλλά μπορεί να είναι και ότι στον καθένα λειτουργούν διαφορετικά κάποια φάρμακα. Εγώ Όταν έπαιρνα valdoxan κοιμόμουν στο λεπτό αλλά σε κάποιους προκαλεί αϋπνία. Πάντως για τον ύπνο το ρεμερον νομίζω είναι κορυφή.
    Γνωρίζω καλά πλέον τι συμβαίνει όταν δεν παίρνω το Remeron. Το λαμβάνω 12 χρόνια και το έχω σπουδάσει καλά!
    Έχω μεν μία δυσκολία στον ύπνο ελλείψει Μιρταζαπίνης αλλά μετά την χορήγηση της Τραζοδόνης το αίσθημα εγρήγορσης και αυπνίας, διπλασιάστηκε στατιστικά!
    Το πήρα ξανά χθες και προχθές, τα ίδια και πάλι! Καραούλι και ψάξιμο στο κινητό μου στις 03.00 για το ποια... μπασκέτα να βάλω στο σπίτι μου...!
    Μένω Remeron διοτί η έλλειψη ύπνου δεν παλεύεται! Βασικά δεν ήταν ακριβώς αυπνία αλλά μη διάθεση για ύπνο! Αν μου έλεγες δηλαδή, να βγούμε έξω και να ρίξουμε κανά σουτάκι στις 02.00 τα χαράματα, θα σου έλεγα ΝΑΙ!
    Ο κάθε άνθρωπος αντιδρά διαφορετικά τελικά, απλά στενοχωρήθηκα διοτί είχα εναποθέσει ελπίδες στην Τραζοδόνη!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Και μετά από 12 χρόνια περίμενες να αλλάξεις χάπι με επιτυχία;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Άρα μπορεί να υπερκεράσει η έλλειψη του ρεμερον την υπναγωγο δράση του τριτικο; Η αλήθεια είναι ότι αν κάποιες φορές δεν έπαιρνα ρεμερον δεν μπορούσα να κοιμηθώ αλλά μπορεί να είναι και ότι στον καθένα λειτουργούν διαφορετικά κάποια φάρμακα. Εγώ Όταν έπαιρνα valdoxan κοιμόμουν στο λεπτό αλλά σε κάποιους προκαλεί αϋπνία. Πάντως για τον ύπνο το ρεμερον νομίζω είναι κορυφή.
    το Valdoxan εμένα μου έφερνε αυπνία σαν να είχα πιει φραπέ πριν κοιμηθώ...

    το REMERON το πέρνει φίλος μου και πραγματικά τον έχει κάνει άλλο άνθρωπο στην ψυχολογία αλλά έχει βάλει και 20 κιλά...για αυτό δε θέλω να το ξεκινήσω

    το καλύτερο για μένα για τον ύπνο-άγχος-κατάθλιψη είναι το XANAX με τεράστεια διαφορά αλλά όλοι ξέρουμε τα επακόλουθα της καθημερινής χρήσης...τώρα πέρνω σε έκτακτες περιπτώσεις 0,25

    τη μέση λύση ως έτσι κι έτσι προς καλά την έχω βρει με το trittico στα 75 κυρίως , πιο πάνω δοσολογία μου βγάζει πολλές παρενέργειες αν την πέρνω για πολύ καιρό

    έχω προσθέσει και γυμναστική καθημερινή στο μενού που βοηθάει πάρα πάρα πολύ , όχι κάτι βαρύ ένα 40λεπτο τη μερα ποδήλατο στατικό και μερικά βαρακια

    και τα κλασικά ζεστά ροφήματα χαμομήλια κτλ.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Εγώ ευτυχώς ήμουν πάντα αδύνατος οπότε λίγα κιλά παραπάνω δεν με πειράζουν. Λέω λίγα κιλά γιατί δείχνω μεγάλη εγκράτεια. Βέβαια είναι αλήθεια ότι πεινάς συνεχώς με το ρεμερον αλλά τι να γίνει... έχω δοκιμάσει κι άλλα φάρμακα... το καθένα έχει τα καλά και τα κακά του κι από κει και πέρα είναι τι προτιμά ο καθένας ή τι μπορεί να αντέξει περισσότερο σαν παρενέργεια. Το είχα σκεφτεί κι εγώ το τριτικο αλλά είπα όταν το cipralex και μετά το lyrica με ενοχλούσαν πολύ οι παρενεργειες τους να επιστρέψω στο ρεμερον που το έπαιρνα πολλά χρόνια. Τι παρενέργειες σου βγάζει το τριτικο σε μεγαλύτερη δόση; Τα xanax τα αποφεύγω. Πιο πολύ με βοηθάει το ρεμερον στον ύπνο παρά το xanax.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Αντίο haldol kills
    By εσωτερική_σήψη in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 13
    Last Post: 10-03-2019, 14:11
  2. καλή τύχη , αντίο.
    By Συνήθεια in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 24-05-2013, 12:02
  3. αντιο
    By PSYCHOANS in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 17-06-2008, 17:58
  4. Αντίο βουλιμία!
    By Solitude_aeturnuS in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 16
    Last Post: 20-01-2007, 18:11
  5. ΑΝΤΙΟ!
    By mariza in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 14-10-2006, 08:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •