Ψυχογενής ιλιγγος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    2

    Ψυχογενής ιλιγγος

    Καλησπερα,! Εδώ και 6 μήνες η μητέρα μου (75χρ). υποφέρει από ίλιγγο που όπως μου λέει δεν είναι περιστροφικός νιώθει σαν να πατάει σε σύννεφα σαν να βουλιάζει το έδαφος. Αυτό της δημιουργεί αστάθεια στο βάδισμα με αποτέλεσμα τον τελευταίο καιρό να φοβάται να πάει οπουδήποτε εκτός σπιτιού μόνη από φόβο μήπως πέσει ...Ξεκινήσαμε από Ωριλα που της επανατοποθετησε τους κρυστάλλους στα αυτιά που όπως είπε είχαν βγει από τη θέση τους με ειδικές κινήσεις που της έκανε στο ιατρείο Δυστυχώς η βελτίωση ήταν μικρή και σε λίγους μήνες η κατάσταση χειροτέρεψε.Επιπλεον λόγω καραντίνας, covid, αποκλεισμού στο σπίτι βιώνει έντονο άγχος.Εχει πέσει πολύ ψυχολογικά και φοβάμαι ότι είναι στα όρια κατάθλιψης...Επιπλεον ειχε πολύ έντονες και συνεχής αυπνιες....Επισκεφτηκαμε νευρολόγο που της έδωσε ελαφριά αγχολυτικα και εν μέρει τακτοποιήθηκε η αϋπνία αλλά συνεχίζει η αστάθεια και μάλιστα πιο εντονη...Διάβασα κάπου για φοβικό / ψυχογενή ίλιγγο ....νομίζω ότι είμαστε εκεί....Οργανικά όλες οι εξετάσεις είναι καλές...Σκέφτομαι σαν τελευταία λύση ψυχολόγο ..Είχε κάνεις παρόμοια εμπειρία?? Επειδή είμαι πραγματικά "στο πουθενά" η τυχόν αντιμετώπιση οποιασδήποτε παρόμοιας περίπτωσης θα μου είναι χρήσιμη....
    Ευχαριστω

  2. #2
    Elenia781
    Guest
    νομιζω υπαρχουν χαπια για τον ιλιγγο.Αν θες μπορω να σου συστησω Ωριλα εξαιρετο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Renou μακάρι ο ψυχολόγος να βοηθήσει, αλλά πρέπει κι η ίδια να καταλάβει τι της φταίει και τι πρέπει να κάνει για να βοηθηθεί. Η γιαγιά μου που εμφάνισε το ίδιο ήταν μια ζωή φοβιτσιάρα, ποτέ δεν έμενε μόνη της, το μυαλό της πάντα πήγαινε στο κακό με το παραμικρό κι όταν χάσαμε τον παππού της τα έσκασε σε τέτοια συμπτώματα εκτός των άλλων. Κάναμε ένα σωρό ελέγχους για ιλίγγους κτλ και δεν της βρήκαν κάτι ιδιαίτερο, ψυχολογικό της είπαν. Την είχαμε όλοι από κοντά, αλλά άντε σε κάποια πράγματα να αλλάξει ο άνθρωπος στα 80... Με τον καιρό αυτό έφυγε σχετικά, αλλά έχουμε άλλα τώρα, εμφάνισε θέματα στην καρδιά που τις φέρνουν ζαλάδες κτλ όταν έχει επεισόδιά και ανεβοκατανεβάινουν οι σφυγμοί ή/και η πίεση. Πλέον η καρδιολόγος της έχει γράψει και παίρνει και λεξοτανίλ κάποιες φορές.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Renou View Post
    Καλησπερα,! Εδώ και 6 μήνες η μητέρα μου (75χρ). υποφέρει από ίλιγγο που όπως μου λέει δεν είναι περιστροφικός νιώθει σαν να πατάει σε σύννεφα σαν να βουλιάζει το έδαφος. Αυτό της δημιουργεί αστάθεια στο βάδισμα με αποτέλεσμα τον τελευταίο καιρό να φοβάται να πάει οπουδήποτε εκτός σπιτιού μόνη από φόβο μήπως πέσει ...Ξεκινήσαμε από Ωριλα που της επανατοποθετησε τους κρυστάλλους στα αυτιά που όπως είπε είχαν βγει από τη θέση τους με ειδικές κινήσεις που της έκανε στο ιατρείο Δυστυχώς η βελτίωση ήταν μικρή και σε λίγους μήνες η κατάσταση χειροτέρεψε.Επιπλεον λόγω καραντίνας, covid, αποκλεισμού στο σπίτι βιώνει έντονο άγχος.Εχει πέσει πολύ ψυχολογικά και φοβάμαι ότι είναι στα όρια κατάθλιψης...Επιπλεον ειχε πολύ έντονες και συνεχής αυπνιες....Επισκεφτηκαμε νευρολόγο που της έδωσε ελαφριά αγχολυτικα και εν μέρει τακτοποιήθηκε η αϋπνία αλλά συνεχίζει η αστάθεια και μάλιστα πιο εντονη...Διάβασα κάπου για φοβικό / ψυχογενή ίλιγγο ....νομίζω ότι είμαστε εκεί....Οργανικά όλες οι εξετάσεις είναι καλές...Σκέφτομαι σαν τελευταία λύση ψυχολόγο ..Είχε κάνεις παρόμοια εμπειρία?? Επειδή είμαι πραγματικά "στο πουθενά" η τυχόν αντιμετώπιση οποιασδήποτε παρόμοιας περίπτωσης θα μου είναι χρήσιμη....
    Ευχαριστω
    Καλησπέρα

    Λόγο συναισθηματικής φόρτισης και φόβου, μου εμφανίστηκαν αρχικά οι ταχυκαρδίες και σε συνέχεια και ο ίλιγγος.

    Όσο πιεζομαστε για το οτιδήποτε τόσο θα διαρκεί και αυτός .
    Όταν ηρέμησα μετά από ένα διάστημα σταμάτησαν και οι ταχυκαρδίες και κατ επέκταση και ο ίλιγγος .
    Χωρίς κάποιο χάπι αν και μου σύστησαν ειδικά ο καρδιολόγος ...

    Ακόμα σε κάποιες φάσεις όταν στρεσαρομαι μου εμφανίζεται σε πιο ελαφριά μορφή αλλά είναι καθαρά ψυχοσωματικό .Το ελενχο αλλιώς πλέον και φυσικά το πέτυχα μεσα από την ψυχοθεραπεία ...

    Ο ψυχολόγος όμως στην περίπτωση της γιαγιάς σου δεν μπορεί να κάνεις και πολλά .
    Αυτό που πιστεύω ότι θα την ηρεμήσει είναι το περιβάλλον .
    Να νοιωθει ασφαλης και το κυριότερο όχι μοναξιά .

    Σε τέτοιες περιπτώσεις να ξέρεις ή Ζαναξ δίνουν ή κάποιο άλλο αγχολυτικο οπότε αν εσάς ήδη λαμβάνει φροντιστε να γίνει λίγο ποιο ασφαλές το περιβάλλον της και πιστεύω με τον καιρό θα ομαλοποιηθεί και αυτό ,αλλά να έχετε υπ οψην σας ότι μπορεί με την πρώτη ταραχή να εμφανίζεται ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by Renou View Post
    Καλησπερα,! Εδώ και 6 μήνες η μητέρα μου (75χρ). υποφέρει από ίλιγγο που όπως μου λέει δεν είναι περιστροφικός νιώθει σαν να πατάει σε σύννεφα σαν να βουλιάζει το έδαφος. Αυτό της δημιουργεί αστάθεια στο βάδισμα με αποτέλεσμα τον τελευταίο καιρό να φοβάται να πάει οπουδήποτε εκτός σπιτιού μόνη από φόβο μήπως πέσει ...Ξεκινήσαμε από Ωριλα που της επανατοποθετησε τους κρυστάλλους στα αυτιά που όπως είπε είχαν βγει από τη θέση τους με ειδικές κινήσεις που της έκανε στο ιατρείο Δυστυχώς η βελτίωση ήταν μικρή και σε λίγους μήνες η κατάσταση χειροτέρεψε.Επιπλεον λόγω καραντίνας, covid, αποκλεισμού στο σπίτι βιώνει έντονο άγχος.Εχει πέσει πολύ ψυχολογικά και φοβάμαι ότι είναι στα όρια κατάθλιψης...Επιπλεον ειχε πολύ έντονες και συνεχής αυπνιες....Επισκεφτηκαμε νευρολόγο που της έδωσε ελαφριά αγχολυτικα και εν μέρει τακτοποιήθηκε η αϋπνία αλλά συνεχίζει η αστάθεια και μάλιστα πιο εντονη...Διάβασα κάπου για φοβικό / ψυχογενή ίλιγγο ....νομίζω ότι είμαστε εκεί....Οργανικά όλες οι εξετάσεις είναι καλές...Σκέφτομαι σαν τελευταία λύση ψυχολόγο ..Είχε κάνεις παρόμοια εμπειρία?? Επειδή είμαι πραγματικά "στο πουθενά" η τυχόν αντιμετώπιση οποιασδήποτε παρόμοιας περίπτωσης θα μου είναι χρήσιμη....
    Ευχαριστω
    Καλησπέρα. Ταλαιπωρήθηκα από κάτι παρόμοιο εάν δεις την ιστορία μου σε ένα ποστ με έκτακτες συστολές. Το βίωνα πολύ έντονα αυτό με τον ίλιγγο κι ακόμη κάτι στιγμές. Συνδυάζω πολλά από όσα αναφέρεις για τη γιαγια σου με τη διαφορά ότι είμαι μόνο 28 ετών.
    Πολύ αγχωτική ως άνθρωπος, κρίσεις πανικού, συσσωρευμένο χρόνιο στρες... για το παραμικρό. Μου έδωσαν χάπια για ίλιγγο, για τις έκτακτες (παρότι δεν είναι παθολογικές) κ αγχολυτικά... όλοι τα αποδίδουν σε άγχος, παρά το ότι έχω κληρονομικό λαβύρινθο από τη γιαγιά μου που παθαίνει ιλίγγους και πέφτει κάτω...
    αν θέλεις τη γνώμη μου δώσε της λίγη βαλεριάνα που είναι φυτική και δεν προκαλεί κάτι αλλά μειώνει το στρες σε αυτές τις δύσκολες περιόδους... εγώ αυτό ακολουθώ όταν νιώθω πολύ χάλια όμως και βλέπω μια βελτίωση...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το πάθαινα κι εγώ κατα καιρούς το διάστημα που είχα κρίσεις πανικού και τα τοιαύτα. Άλλο να το παθαίνεις στα 26 και στα 28 και στα 40 κι άλλο στα 75 κατά την ταπεινή μου γνώμη.

    Η ένστασή μου για τους πιο μεγάλους ανθρώπους είναι ότι για όλους μας ανάλογα με τον χαρακτήρα και τα βιώματα του καθενός, η ψυχοθεραπεία μπορεί να πιάσει ή να μην πιάσει σε τέτοιες περιπτώσεις και είναι και μακροχρόνια. Ίσως ένας μεγάλος άνθρωπος να μπερδευτεί χειρότερα αντί να βοηθηθεί με την υπερανάλυση και την διαδικασία του ψυχολόγου ή να αναστατωθεί αν είναι προκατειλημμένος κι έχει ταμπού. (Δεν ξέρω την περίπτωση της μητέρας της Renou βέβαια). Πιο σημαντικό θα ήταν να κάνω πιο ανάλαφρη την καθημερινότητά της, να της δώσω μικρές ευθύνες ώστε να αισθάνεται σημαντική και να απασχολεί το μυαλό της και να της τονώνω το ηθικό με κάθε τρόπο, παρά να την τρέχω σε ψυχολόγους. Σε κάποιες περιπτώσεις το θεωρώ πιο ψυχοφθόρο παρά βοηθητικό.

Similar Threads

  1. Απότομος Ιλιγγος
    By venom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 28-07-2023, 12:45
  2. Ιλιγγος
    By krinoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 26-07-2023, 14:56
  3. Ζαλάδα η ίλιγγος
    By TryToSurvive in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 04-06-2020, 12:48
  4. Τρομερός ιλιγγος
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 15-05-2020, 01:19
  5. Ίλιγγος
    By Irini_B in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 23-04-2020, 22:35

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •