Θρόμβωση - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 61
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Πολύ της μόδας η θρόμβωση τελευταία λόγω εμβολίων, απορώ πώς δεν είχε ανοίξει thread τόσο καιρό

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Γαστροσκοπηση ποτε εκανες τελευταια φορα;

    Η θρόμβωση δεν θα ήταν κάτι απότομο σε συμπτώματα; Εννοώ, αν σχετίζεται με το αίμα, η πνευμονική εμβολή συμβαίνει αμεσως και μετά πεθαίνεις , δεν είναι χρόνιο.

    Αν έχεις ιστορικό με το στόμα μπορεί να προερχεται από εκεί. Τι χρώμα είναι το αιμα; Κοκκινο φρέσκο; Έχεις βγάλει ποτέ με πτυελα; Είχες ποτέ θέμα με αμυγδαλες;
    Οι λεμφαδένες σου στο λαιμό είναι ποτέ πρησμενοι; Βγαζεις πολυ αίμα ή γραμμες;

    Κι εγώ έτσι το νιώθω, χωρίς βήχα έρχεται, αν καθαρίσω το λαιμό. Θα κάνω τη βρογχοσκοπηση να τελειώνει και μετά γαστροσκοπηση. Παρόλο που μου λενε οτι θα ερχόταν με εμετό αν ηταν από το στομάχι, προσωπικά το θεωρώ πιθανό.


    Εγώ είχα πάει σε αγγειολογο πριν δύο χρόνια, είχα κάνει και στα δύο πόδια έγχρωμο τριπλεξ φλεβών και αρτηριών, μου ειχε βρει μερικες ανεπάρκειες και μου είχε πει να ξανακάνω έλεγχο σε 2-3 χρόνια. Όταν ξεμπερδεψω με όλα τα αλλά, θα πάω γιατί με πιάνει μια ενόχληση εσωτερικά στους μηρούς πότε πότε.

    Πέρυσι έκανα ένα τριπλεξ φλεβών γιατί φοβόμουν για θρόμβωση. Αλλά εχω διαβάσει ότι τα d dimers είναι πιο αξιόπιστα. Είχα κάνει και βγήκαν όλα οκ.

    Εγώ φοβάμαι ότι η αιμοπτυση είναι είτε καρκινος μικροκυτταρικος στον πνεύμονα που δεν φαίνεται στην αξονική ή κάτι αγγειακο. Τι να πω, δεν ξέρω. Προσωπικα νιώθω ενόχληση στην τραχεια αρκετα συχνά , αλλά όχι έντονα. Κατά τα άλλα, εκτός της ορθοστατικης ταχυπαλμιας , δεν έχω άλλο συμπτωμα, περα απο την υποταση και ζαλάδα. Και αναιμια που ειχα έφτιαξε.
    Τελικα την εκανα την εξεταση.σε ευχαριστω πολυ που μου με πληροφορησες για τα d dimers και ηρεμησα και απο αυτα.<0,19mg/l το αποτελεσμα και η τιμη αναφορας ειναι < 0,5 mg/l.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Α μια χαρα τοτε ολα. Σου πέρασε το πόδι τώρα που είδες ότι δεν είναι θρόμβωση;

    Για τις άλλες εξετάσεις μίλησες τελικά με το γιατρό σου; Κι εγώ ενόψει εμβολίου θα το βάλω στο πρόγραμμα να κάνω για θρομβοφιλια.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Α μια χαρα τοτε ολα. Σου πέρασε το πόδι τώρα που είδες ότι δεν είναι θρόμβωση;

    Για τις άλλες εξετάσεις μίλησες τελικά με το γιατρό σου; Κι εγώ ενόψει εμβολίου θα το βάλω στο πρόγραμμα να κάνω για θρομβοφιλια.
    Δεν μου περασε εντελως αλλα μου εφυγε η ιδεα για εν τω βαθει θρομβωση και πνευμονικη εμβολη.θα μιλησω αυριο μαζι του για τις υπολοιπες εξετασεις.να τις κανεις φυσικα.τελικα βροχοσκοπηση εκανες???η αιμοπτυση σταματησε???

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δεν την έκανα γιατί εντελώς ξαφνικά σταμάτησαν. Επίσης κράτησα φωτογραφικό αρχείο από όλα τα περιστατικά καθως και ημερολογιακές καταγραφές και είμαι σχεδόν σίγουρος οτι πρόκειται για μικρες οπισθορινικες αιμορραγίες παρόλο που δεν επιβεβαιώθηκαν από ΩΡΛ. Σε κάθε περίπτωση δεν είχα κάποιο καινούργιο σύμπτωμα, ούτε βήχα ούτε τίποτα. Άρα περιμένω.

    Θα κάνω ξανά τσεκ απ σε κανένα μήνα, αλλά προς το παρόν όλα εντάξει.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Δεν την έκανα γιατί εντελώς ξαφνικά σταμάτησαν. Επίσης κράτησα φωτογραφικό αρχείο από όλα τα περιστατικά καθως και ημερολογιακές καταγραφές και είμαι σχεδόν σίγουρος οτι πρόκειται για μικρες οπισθορινικες αιμορραγίες παρόλο που δεν επιβεβαιώθηκαν από ΩΡΛ. Σε κάθε περίπτωση δεν είχα κάποιο καινούργιο σύμπτωμα, ούτε βήχα ούτε τίποτα. Άρα περιμένω.

    Θα κάνω ξανά τσεκ απ σε κανένα μήνα, αλλά προς το παρόν όλα εντάξει.
    Πολυ χαιρομαι που το ακουω.και τα αποτελεσματα απο τις μελλοντικες σου εξετασεις να ειναι οπως πρεπει,γιατι το εχουμε αναγκη πραγματικα για να ηρεμησουμε λιγακι.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Σε ευχαριστώ και σε σένα ελπίζω να πάνε όλα οκ.

    Όταν έχεις νέα για τις εξετάσεις γράψε και ειδικά τι θα σου πουν για το εμβόλιο. Εγώ για αυτό θέλω να τις κάνω άμεσα γιατί έχω κλείσει για 1/6 και φοβάμαι είναι η αλήθεια.

  8. #53
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    40
    Καλησπέρα σας.Αχ πονεμένο θεμα αυτο....Τι το θελα και διαβασα για πνευμονική εμβολη παιδια.Εχω στο δεξι χέρι εδω και μήνες ενα γρομπαλακι στον αγκωνα καο εκει που διαβαζα τι μπορει να ειναι ε εκει διαβασα για θρομβωση.Ε απο τοτε παιδια μου κοβεται η ανασα ποναει η πλατη μου και το στέρνο μου λες και εχω ολα τα συμπτωματα.Εχω ραντεβου σε αγγειοχειρουργο την Τριτη αλλα ως τοτε μαρτύριο

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Kristi09 View Post
    Καλησπέρα σας.Αχ πονεμένο θεμα αυτο....Τι το θελα και διαβασα για πνευμονική εμβολη παιδια.Εχω στο δεξι χέρι εδω και μήνες ενα γρομπαλακι στον αγκωνα καο εκει που διαβαζα τι μπορει να ειναι ε εκει διαβασα για θρομβωση.Ε απο τοτε παιδια μου κοβεται η ανασα ποναει η πλατη μου και το στέρνο μου λες και εχω ολα τα συμπτωματα.Εχω ραντεβου σε αγγειοχειρουργο την Τριτη αλλα ως τοτε μαρτύριο
    Εγω εκανα την αιματολογικη d dimers που μου προτεινε ο Skiouros8 και ηρεμησα αρκετα.πηγα και σε ρευματολογο και μου ειπε οτι οταν υπαρχει εν τω βαθει θρομβωση ειδικα στο ποδι δεν μπορεις να το πατησεις καθολου και γινεται διπλασιο και πολυ κοκκινο.στο σημειο που λες μηπως εχει πρηστει καποιος αδενας??παντως τοσο καιρο δεν νομιζω να ειναι θρομβωση γιατι αυτο χειροτερευει και δεν μενει στασιμο.

  10. #55
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    40
    Ασε εκτος των αλλων σημερα ενιωσα πως εχω αιμα στα στομα και εφτυσα και ηταν λιγο κοκκινο οποτε εγω σαν αρρωστοφοβικη ετρεξα σε κεντρο υγειας εκει μου εκαναν την d dimers βγηκε αρνητικη ελενξαν οξυγονο 98% και μου εκαναν καρδιογραφημα που βγηκε μια χαρα .Δεν ξερω τι εχω στο χέρι ισως να ειναι και καποιο λίπωμα.Παντως ο γιατρος μου βρηκε πρησμενους λεμφαδενες στον λαιμο.Εκει που ησυχασα για την θρομβωση τωρα θα εχω το αλλο στο μυαλο μου.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Kristi09 View Post
    Ασε εκτος των αλλων σημερα ενιωσα πως εχω αιμα στα στομα και εφτυσα και ηταν λιγο κοκκινο οποτε εγω σαν αρρωστοφοβικη ετρεξα σε κεντρο υγειας εκει μου εκαναν την d dimers βγηκε αρνητικη ελενξαν οξυγονο 98% και μου εκαναν καρδιογραφημα που βγηκε μια χαρα .Δεν ξερω τι εχω στο χέρι ισως να ειναι και καποιο λίπωμα.Παντως ο γιατρος μου βρηκε πρησμενους λεμφαδενες στον λαιμο.Εκει που ησυχασα για την θρομβωση τωρα θα εχω το αλλο στο μυαλο μου.
    Νομιζω οτι τα ddimers ανεβαινουν και σε αλλες κακες περιπτωσεις.επομενως σκεψου θετικα.και εγω μολις κανω εξετασεις για κατι που φοβαμαι μετα παθαινω εμμονη με κατι αλλο.

  12. #57
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    40
    Αστα να πανε ειναι φαυλος κύκλος δυστυχως.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Με έχει πιάσει ένας πόνος στο μπούτι εδώ και δυο τρεις μέρες. Σε άσχετες στιγμές σαν σουβλιά, όχι με κινήσεις. Χωρίς πρήξιμο ή κοκκινίλα, αλλά φοβάμαι ότι είναι εν τω βάθει. Πρέπει να παω για d dimers.

    Δεν υπάρχει κανένας άλλος λόγος να πονάω, δεν έχω κάνει κάποια δραστηριότητα εκτός των συνθισμένων που θα μου δημιουργούσε πόνο ούτε χτύπησα κάπου. Με πιάνει σαν σουβλιά και φεύγει.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Με έχει πιάσει ένας πόνος στο μπούτι εδώ και δυο τρεις μέρες. Σε άσχετες στιγμές σαν σουβλιά, όχι με κινήσεις. Χωρίς πρήξιμο ή κοκκινίλα, αλλά φοβάμαι ότι είναι εν τω βάθει. Πρέπει να παω για d dimers.

    Δεν υπάρχει κανένας άλλος λόγος να πονάω, δεν έχω κάνει κάποια δραστηριότητα εκτός των συνθισμένων που θα μου δημιουργούσε πόνο ούτε χτύπησα κάπου. Με πιάνει σαν σουβλιά και φεύγει.
    δεν φευγει με κινησεις, στρετσινγκ, τιναγμα, κλπ;

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν φευγει με κινησεις, στρετσινγκ, τιναγμα, κλπ;
    Δεν το εχω στις κινήσεις, δεν είναι συνεχης, έρχεται και φεύγει για μερικές στιγμές.

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •