Θρήνος για το τέλος μιας σχέσης!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 54
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    21

    Θρήνος για το τέλος μιας σχέσης!

    Κρατούσα στη ζωή μου έναν άνθρωπο νομίζοντας ότι μπορώ να ανταποκριθώ στο ότι εγώ τον βλέπω ερωτικά ενώ εκεινος φιλικά, αλλά δεν μπορεσα να το αντέξω. Εκεινος ταυτόχρονα με ξεζούμισε. Ότι μπορούσε να πάρει από μένα συναισθηματικά το πήρε. Στήριξη 24/7, φροντίδα, αγκαλιά, συμπαράσταση, συμβουλές. Μην παρεξηγηθώ, δεν τα πήρε με το ζόρι. Ήθελα και τα έδωσα. Ταυτόχρονα άφηνε πόρτες γιατί πιθανότατα φοβόταν μην του φύγω, μη χάσει όλη αυτή τη "φιλία".
    Τλπ καταλαβα ότι δεν μπορω να ανταποκριθώ σ αυτο κι αποφάσισα να τον βγάλω απ' τη ζωή μου. Ε τωρα αυτη η μετάβαση είναι εξαιρετικά επώδυνη
    Να σημειώσω ότι έχω περάσει δύο βαριά πένθη στη σύντομη 40χρονη ζωή μου, καθώς κι ένα αρκετά ψυχοφθόρο διαζύγιο και ανταπεξήλθα!
    Τώρα αυτό το "πένθος" με εξαντλεί!
    Πρέπει να περάσει όμως!
    Δεν ξέρω αν αυτό που χρειάζομαι ειναι στηριξη και συμπόνια και κατανόηση.
    Πρακτική συμβουλή υπάρχει; Παρόμοια εμπειρία;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by angelsdaughter View Post
    Κρατούσα στη ζωή μου έναν άνθρωπο νομίζοντας ότι μπορώ να ανταποκριθώ στο ότι εγώ τον βλέπω ερωτικά ενώ εκεινος φιλικά, αλλά δεν μπορεσα να το αντέξω. Εκεινος ταυτόχρονα με ξεζούμισε. Ότι μπορούσε να πάρει από μένα συναισθηματικά το πήρε. Στήριξη 24/7, φροντίδα, αγκαλιά, συμπαράσταση, συμβουλές. Μην παρεξηγηθώ, δεν τα πήρε με το ζόρι. Ήθελα και τα έδωσα. Ταυτόχρονα άφηνε πόρτες γιατί πιθανότατα φοβόταν μην του φύγω, μη χάσει όλη αυτή τη "φιλία".
    Τλπ καταλαβα ότι δεν μπορω να ανταποκριθώ σ αυτο κι αποφάσισα να τον βγάλω απ' τη ζωή μου. Ε τωρα αυτη η μετάβαση είναι εξαιρετικά επώδυνη
    Να σημειώσω ότι έχω περάσει δύο βαριά πένθη στη σύντομη 40χρονη ζωή μου, καθώς κι ένα αρκετά ψυχοφθόρο διαζύγιο και ανταπεξήλθα!
    Τώρα αυτό το "πένθος" με εξαντλεί!
    Πρέπει να περάσει όμως!
    Δεν ξέρω αν αυτό που χρειάζομαι ειναι στηριξη και συμπόνια και κατανόηση.
    Πρακτική συμβουλή υπάρχει; Παρόμοια εμπειρία;
    καλησπερα..
    ποσο καιρο διαρκουσε αυτη η κατασταση;
    το ηξερε οτι τον βλεπεις ερωτικα, η εκανες ο,τι μπορεις για να δειχνεις ξεκαθαρα φιλικη;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    21
    Σχεδόν ενα 8μηνο!
    Φυσικά το ήξερε.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by angelsdaughter View Post
    Σχεδόν ενα 8μηνο!
    Φυσικά το ήξερε.
    εκανες, το σωστο για σενα, φιλη. κανε υπομονη και θα το ξεχασεις.
    μην παραξενευτεις αν σε πλησιασει ερωτικα οταν συνειδητοποιησει οτι εφυγες οριστικα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    21
    Σ' ευχαριστώ! Το ξέρω! Μέσα μου βαθιά ξέρω ότι έκανα το σωστο! Απλά πονάει πολύ!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by angelsdaughter View Post
    Σ' ευχαριστώ! Το ξέρω! Μέσα μου βαθιά ξέρω ότι έκανα το σωστο! Απλά πονάει πολύ!
    ξεκινησε κατι, και μετα γυρισε στο φιλικο, η δεν ξεκινησε ποτε;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    21
    ναι συνολικά η ιστορια κραταει σχεσόν δυο χρόνια
    Περνούσε μια πολυ δυσκολη φάση (πέθανε η μανα του, ο κολλητος του) μαζι τα περάσαμε βασικά
    Πίστευα ότι η υπομονή ειναι αρετη. Λογικό να μην έχει όρεξη για ερωτες. Κι απλά στεκόμουν πιστη Πηνελόπη διπλα του
    Και πάλι νιώθω τύψεις ότι τον εγκατελειψα χαχαχα!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by angelsdaughter View Post
    ναι συνολικά η ιστορια κραταει σχεσόν δυο χρόνια
    Περνούσε μια πολυ δυσκολη φάση (πέθανε η μανα του, ο κολλητος του) μαζι τα περάσαμε βασικά
    Πίστευα ότι η υπομονή ειναι αρετη. Λογικό να μην έχει όρεξη για ερωτες. Κι απλά στεκόμουν πιστη Πηνελόπη διπλα του
    Και πάλι νιώθω τύψεις ότι τον εγκατελειψα χαχαχα!
    Καλησπέρα !

    Όσο καιρό ήσασταν μαζί συζητούσαμε το ενδεχόμενο μιας σχέσης ή το αφηνες στον αέρα ?

    Δείξε δύναμη πάντως κορίτσι μου και το κυριότερο διώξε τις ενοχές από πάνω σου ,δεν θα σε βοηθήσουν ,ίσα ίσα μπορεί να σε οδηγήσουν και σε λάθος κινήσεις να το ξέρεις .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    21
    Αν συζητούσαμε λεει! Κυριώς εκεινος! Εγω πάντα η προσγειωμένη!
    Τέρμα οι λάθος κινήσεις! Θα συνέλθω!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Πες μου κάτι ειλικρινά σου είχε ξεκαθαρίσει εξ αρχής την κατάσταση του οτι δεν σε βλέπει ερωτικά και αν ναι τι είναι αυτό που πιστεύεις να ήταν τροχοπέδη στο να σε δει ερωτικά; Γιατί δεν σε γουσταρε να σε δει ερωτικά; Σεξ είχατε κάνει ποτε;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by angelsdaughter View Post
    Αν συζητούσαμε λεει! Κυριώς εκεινος! Εγω πάντα η προσγειωμένη!
    Τέρμα οι λάθος κινήσεις! Θα συνέλθω!
    Και τι σου έλεγε θέλεις να μας πεις ?
    Σου έδινε ελπίδες ότι θα γίνει κάτι μεταξύ σας μόλις περάσουν τα δύσκολα για αυτόν?


    Φυσικά και θα συνέλθεις έχεις περάσει όπως λες ολόκληρο διαζύγιο ,πολύ πιο οδυνηρό...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    21
    Εγω ζουσα στο εξωτερικο, γνωριστηκαμε ενω ημουν διακοπές εδω, δεθηκαμε πολύ αλλά έφυγα αμεσως (ημουν προς το τελος των διακοπών). Καθημερινη επαφη, ωρες ατελειωτες
    Όλο το 24ωρο! Ταυτόχρονα περνούσε το ζόρι, με τη μανα του αρρωστη, τη φροντιζε, πέθανε ενω μιλούσαμε (μου λεει μισο να παω να δω πώς ειναι και γυρναει κ μου λεει "εφυγε")
    Εκεί εγω κερακι! 24/7!
    "Εισαι η κοπέλα μου και θα βρούμε τρόπο να δουλέψει", "Δεν μπορώ να φανταστώ τη ζωή μου μακριά σου"
    Κι εγω για πολλούς λόγους αποφάσισα να γυρίσω (όχι γι αυτον-θα γυρνούσα ουτως ή αλλως)
    Και τότε "ελπίζω ότι δε γυρνας για μένα. Θέλω να έρθεις, θα το παλεψουμε κι ειμαι σιγουρος ότι θα δουλέψει αλλά πες μου ότι δεν ειμαι ο λογος που γυρνάς"

    Κι όταν γυρισα η καθημερινότητα μας σχεδόν κοινη. Σαν ζευγαρι αλλά που δεν εχει κάνει σεξ!
    "Δεν ένιωσα τη μαγεια". Αλλά τροφοδοτούσε την καθημερινότητα αλλά ταυτόχρονα στη δικη του συνειδηση ηταν ξεκαθαρος!
    Τλπ. Μην κουραζω άλλο!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by angelsdaughter View Post
    Εγω ζουσα στο εξωτερικο, γνωριστηκαμε ενω ημουν διακοπές εδω, δεθηκαμε πολύ αλλά έφυγα αμεσως (ημουν προς το τελος των διακοπών). Καθημερινη επαφη, ωρες ατελειωτες
    Όλο το 24ωρο! Ταυτόχρονα περνούσε το ζόρι, με τη μανα του αρρωστη, τη φροντιζε, πέθανε ενω μιλούσαμε (μου λεει μισο να παω να δω πώς ειναι και γυρναει κ μου λεει "εφυγε")
    Εκεί εγω κερακι! 24/7!
    "Εισαι η κοπέλα μου και θα βρούμε τρόπο να δουλέψει", "Δεν μπορώ να φανταστώ τη ζωή μου μακριά σου"
    Κι εγω για πολλούς λόγους αποφάσισα να γυρίσω (όχι γι αυτον-θα γυρνούσα ουτως ή αλλως)
    Και τότε "ελπίζω ότι δε γυρνας για μένα. Θέλω να έρθεις, θα το παλεψουμε κι ειμαι σιγουρος ότι θα δουλέψει αλλά πες μου ότι δεν ειμαι ο λογος που γυρνάς"

    Κι όταν γυρισα η καθημερινότητα μας σχεδόν κοινη. Σαν ζευγαρι αλλά που δεν εχει κάνει σεξ!
    "Δεν ένιωσα τη μαγεια". Αλλά τροφοδοτούσε την καθημερινότητα αλλά ταυτόχρονα στη δικη του συνειδηση ηταν ξεκαθαρος!
    Τλπ. Μην κουραζω άλλο!
    Δεν κουράζεις κανένα να το ξέρεις ,αρκεί να αισθάνεσαι καλά εσύ με την συζήτηση και να μην φορτίζεται παραπάνω .

    Ξεκάθαρος ως προς τι?
    Ότι δεν σου έδινε ελπίδες για κάτι παραπάνω?

    Μα τα λόγια του κατι άλλο μαρτυρούσαν και μάλιστα είσαι απόλυτα δικαιολογημένη στο να ελπίζεις κάτι παραπάνω ότι μπορεί να συμβεί ώστε να αφεθείς και εσύ συναισθηματικά ..
    Βέβαια μετά με το που έγινε ξεκάθαρο ότι θα γυρίσεις έπαιξε και άλλο θεματακι ...

    Αυτό "το θέλω να έρθεις αλλά μην έρθεις μόνο για εμένα" μήπως έδειχνε και τον φόβο του ότι το μεταξύ σας μπορεί να μην δουλέψει ?
    Ίσως ήθελε αλλά είδε από κοντά ότι τελικά δεν περπατάει η όλη υπόθεση ?

    Εσύ πως νοιωθεις ?
    Αισθάνεσαι ότι έκανε προσπάθεια να πάει παρακάτω όλο αυτό αλλά δεν του βγήκε ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Θα κάνω μια χαζή ίσως ερώτηση: Πως γίνεται να ήσασταν σαν ζευγάρι και όπως λες η καθημερινότητα σας ήταν σχεδόν κοινή και να μην είχατε κάνει σεξ; Δεν σας βγήκε;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Να σου πω κάτι δεν ήταν ειλικρινής αλλα εγω είμαι και φαν της έλξης, δηλαδή μπορεί να τα λες με κάποιον μια χαρά αλλά όταν συναντήθεις με αυτόν να μην υπάρχει ελξη ή θετική αυρα και να μην βγαίνει η δημιουργία σχέσης. Και δεν μιλάμε για ενθουσιασμό, είναι άλλο ο ενθουσιασμός αλλο η ελξη, ο ενθουσιασμός φεύγει η ελξη παραμενει...

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Το Δώρο μιας σχέσης
    By 85Eon in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 3
    Last Post: 21-07-2016, 23:49
  2. ΤΕΛΟΣ ΜΙΑΣ ΣΧΕΣΗΣ Η ΟΧΙ
    By maria338 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 13-04-2013, 23:31
  3. Το τέλος μιας σχέσης που λέγαμε πως θα κρατήσει για πάντα...
    By alexm in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 13-04-2013, 00:41
  4. το τελος μιας σχεσης κ οι επιπτωσεις πανω μου.
    By Παναγιώτης11 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 39
    Last Post: 29-03-2013, 14:58
  5. Το τέλος μιας σχέσης...
    By Φωτεινη! in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 58
    Last Post: 23-07-2012, 00:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •