Βρογχοσκόπηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788

    Βρογχοσκόπηση

    Εχει υποβληθει κάποιος σε βρογχοσκοπηση; Τι εμπειρία ειχατε;

    Επίσης εμπειρίες με μέθη. Σας έριξε την πιεση; Σε πόση ώρα περνάει η επίδραση της; Σας έκανε συμπτώματα στην καρδια; Μέχρι τώρα ο,τι ενδοσκόπηση έχω κάνει ήταν αποκλειστικά με ξυλοκαΐνη

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Γαστροσκοπηση και κολονοσκοπιση με μεθη. Εμενα δεν μου δημιούργησε κανα θεμα , ισα ισα χαλάρωση ειχα μετα ( βασικά νομιμη μαστουρα)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Εγώ τις έκανα χωρίς αναισθητικό αυτές. Έχω αρχίσει να φοβάμαι και σκέφτομαι να το αναβάλλω. Διαβάζω ότι η μέθη σου ρίχνει την πίεση κι εγώ έχω ήδη χαμηλή.

    Έχω αιμοπτυσεις βέβαια, αλλά οι αξονικές μου ήταν καθαρές. Δεν ξέρω αν θέλω να περάσω το Ρίσκο της εξέτασης.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Και εγω και τις δυο εξετασεις τις εκανα με μεθη χωρις καμια παρενεργεια σε πιεση ή καρδια.μεχρι να περασει τελειως ομως η μεθη μιλαγα συνεχεια.εχεις ενημερωσει τον γιατρο για την χαμηλη πιεση???ρωτησε τον και εκεινος σιγουρα θα σου εξηγησει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Το ξέρει αλλά και πάλι φοβάμαι. Θα την κάνω σε κλινική. Θα με δει πρώτα καρδιολόγος είπε και μετά θα είναι και αναισθησιολογος μαζί στο δωμάτιο αλλά φοβάμαι. Διάβασα επιπλοκες και μπορεί να πεθάνεις, να πάθεις αιμορραγία κλπ. Καλά και σε άλλες ενδοσκοπησεις υπάρχει αυτό το μικρό ρίσκο αλλά και μόνο που σκέφτομαι ότι θα μπει αυτό το παλούκι στον πνεύμονα μου φρικαρω. Θα με πιάσει αντανακλαστικός βήχας σίγουρα. Και διαρκεί και σχετικά πολύ γύρω στα 40 λεπτά και πάνω.

    Φοβαμαι και για αλλεργικη αντιδραση στη μέθη. Ετσι μου ελεγαν ολοι και για το καθαρτικό της κολονοσκοπησης, οτι ειναι απιθανο να παθω αλλεργικη αντιδραση και στο τελος επαθα.

    Σίγουρα θα μου πέσει η πίεση και θα είμαι χάλια μετά. Θα με κρατήσουν λέει για μερικές ώρες μετά την εξέταση. Και πάλι δεν νιώθω ασφαλής.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλημερα,εκανε ο πατερας μου πριν 2 χρονια μετα απο μια πνευμονια με αιμοπτυσεις που τον εστειλε στον Ευαγγελισμο,μια χαρα τσ πηγε,συνηλθε σε περιπου 1 ωρα ,μιλαμε για ανθρωπο 86 ετων με ΧΑΠ-Βρογχιεκτασιες .Κανε την να σου φυγουν ολες οι αμφιβολιες,σε νοσοκομειο με στενη παρακολουθηση θα σε προσεξουν δεν θα παθεις τιποτα.
    Last edited by ΜΑΝΟΣ 14; 03-03-2021 at 12:06.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Το ξέρει αλλά και πάλι φοβάμαι. Θα την κάνω σε κλινική. Θα με δει πρώτα καρδιολόγος είπε και μετά θα είναι και αναισθησιολογος μαζί στο δωμάτιο αλλά φοβάμαι. Διάβασα επιπλοκες και μπορεί να πεθάνεις, να πάθεις αιμορραγία κλπ. Καλά και σε άλλες ενδοσκοπησεις υπάρχει αυτό το μικρό ρίσκο αλλά και μόνο που σκέφτομαι ότι θα μπει αυτό το παλούκι στον πνεύμονα μου φρικαρω. Θα με πιάσει αντανακλαστικός βήχας σίγουρα. Και διαρκεί και σχετικά πολύ γύρω στα 40 λεπτά και πάνω.

    Φοβαμαι και για αλλεργικη αντιδραση στη μέθη. Ετσι μου ελεγαν ολοι και για το καθαρτικό της κολονοσκοπησης, οτι ειναι απιθανο να παθω αλλεργικη αντιδραση και στο τελος επαθα.

    Σίγουρα θα μου πέσει η πίεση και θα είμαι χάλια μετά. Θα με κρατήσουν λέει για μερικές ώρες μετά την εξέταση. Και πάλι δεν νιώθω ασφαλής.
    Γιατι δεν λες στο γιατρο να παρεις καποιες ημερες πριν αντισταμινικο???μηπως πριν την εξεταση να σου δωσουνε καποιο ηρεμηστικο???

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Θα του το πω αν και ήδη του ανέφερα για αλλεργίες και λέει να μην σκέφτομαι κάτι τέτοιο. Επίσης το αντισταμινικο συνήθως μου ρίχνει πολύ την πίεση.

    Δεν ξέρω τι να κάνω. Αίμα εξακολουθω να βγάζω, αλλά πιστεύω ότι ίσως πρέπει να ξανακάνω μια προσπάθεια ΩΡΛ. Πχ σήμερα έβγαλα χωρίς βήχα ενώ νιώθω το λαιμό μου ερεθισμενο. Ο,τι κι αν είναι πρέπει να βρεθεί βέβαια, δεν γίνεται να εχω συνέχεια αίμα αλλά από την άλλη φοβάμαι τέτοια εξέταση.

    Ίσως πάω σε ΩΡΛ μες στη βδομάδα τώρα που ειμαι συμπτωματικος και αναβαλω για λίγες μέρες τη βρογχοσκοπηση. Θα δω.

    Με καθαρή αξονική δεν φοβάμαι τόσο για καρκινο,απλά πρέπει να βρεθεί γιατί αιμορραγω τόσο εύκολα. Φοβάμαι για καμία μαζικη αιμορραγία.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Θα του το πω αν και ήδη του ανέφερα για αλλεργίες και λέει να μην σκέφτομαι κάτι τέτοιο. Επίσης το αντισταμινικο συνήθως μου ρίχνει πολύ την πίεση.

    Δεν ξέρω τι να κάνω. Αίμα εξακολουθω να βγάζω, αλλά πιστεύω ότι ίσως πρέπει να ξανακάνω μια προσπάθεια ΩΡΛ. Πχ σήμερα έβγαλα χωρίς βήχα ενώ νιώθω το λαιμό μου ερεθισμενο. Ο,τι κι αν είναι πρέπει να βρεθεί βέβαια, δεν γίνεται να εχω συνέχεια αίμα αλλά από την άλλη φοβάμαι τέτοια εξέταση.

    Ίσως πάω σε ΩΡΛ μες στη βδομάδα τώρα που ειμαι συμπτωματικος και αναβαλω για λίγες μέρες τη βρογχοσκοπηση. Θα δω.

    Με καθαρή αξονική δεν φοβάμαι τόσο για καρκινο,απλά πρέπει να βρεθεί γιατί αιμορραγω τόσο εύκολα. Φοβάμαι για καμία μαζικη αιμορραγία.
    Μαζική αιμοραγγια γιατι????αλλωστε η αξονικη σου ητανε καθαρη,αν υπηρχε καποια εστια με συσσωρευμενο αιμα δν θα φαινοτανε??

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δεν ξέρω, αγχώθηκα πάλι. Σκέφτομαι και για καρκίνο τελικα γιατί διάβασα ότι υπάρχουν περιπτώσεις που δεν το πιάνει η αξονική. Έχω κάνει δύο αξονικές. Τι να πω, πολύ άσχημο όλο αυτό και πρέπει να περάσω και το αγχος της εξέτασης.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Δεν ξέρω, αγχώθηκα πάλι. Σκέφτομαι και για καρκίνο τελικα γιατί διάβασα ότι υπάρχουν περιπτώσεις που δεν το πιάνει η αξονική. Έχω κάνει δύο αξονικές. Τι να πω, πολύ άσχημο όλο αυτό και πρέπει να περάσω και το αγχος της εξέτασης.
    Η αξονικη ειναι πολυ λεπτομερης εξεταση.την κανουνε οι καρκινοπαθεις για να δουνε αν υπαρχουνε μεταστασεις(την κανει η κουμπαρα μου).κατι θα φαινοτανε απο τις εξετασεις αιματος.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •