κριση πανικου και φοβιες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    22

    κριση πανικου και φοβιες

    καλησπερα παιδια πραγματικα εχω πολυ μεγαλη αναγκη να μιλησω απο τον οκτωβριο του 2020 και μετα αρχισα να καταλαβαινω τι ειναι η κριση πανικου(ειχα ξαναπαθει και το 19 μεσα στο αερπλανο απο φοβο) στην αρχη δεν κοιμομουν φοβομουν τα παντα ετρεχα σε γιατρους φυσικα δεν την βρηκαν κατι ιδιαιτερο αλλα το μυαλο μου ειναι κολλημενο εκει ειχα καιρο να νιωσω κατι και νομιζα πως καλυτερευε αλλα μαλλον οχι..σημερα παλι ξαφνικα εκει που καθομουν εντονη δυσφορια που ξεκινησε απο το στηθος και σε κλασματα δευτερολεπτου απιστευτη ταχυπαλμια για περιπου 2 λεπτα ξερω οτι ειναι στο μυαλο αλλα δεν το αντεχω πλεον φοβαμαι τα παντα δεν εχω ορεξη για τιποτα πηγαινω και σε ψυχορεθαπευτη αλλα δεν τρελενομαι πλεον νιωθω οτι δεν γινεται κατι χαπια πηρα μονο στην αρχη για 4 μερες δεν εχω δεχθει κατι γιατι και αυτο με τρομαζει αλλα πλεον το σκεφτομαι..δεν μπορω να μεινω καν μονη μου γιατι φοβαμαι οτι θα παθω κατι και θα ειμαι μονη..εχετε καποια συμβουλη? σας ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by andriana View Post
    καλησπερα παιδια πραγματικα εχω πολυ μεγαλη αναγκη να μιλησω απο τον οκτωβριο του 2020 και μετα αρχισα να καταλαβαινω τι ειναι η κριση πανικου(ειχα ξαναπαθει και το 19 μεσα στο αερπλανο απο φοβο) στην αρχη δεν κοιμομουν φοβομουν τα παντα ετρεχα σε γιατρους φυσικα δεν την βρηκαν κατι ιδιαιτερο αλλα το μυαλο μου ειναι κολλημενο εκει ειχα καιρο να νιωσω κατι και νομιζα πως καλυτερευε αλλα μαλλον οχι..σημερα παλι ξαφνικα εκει που καθομουν εντονη δυσφορια που ξεκινησε απο το στηθος και σε κλασματα δευτερολεπτου απιστευτη ταχυπαλμια για περιπου 2 λεπτα ξερω οτι ειναι στο μυαλο αλλα δεν το αντεχω πλεον φοβαμαι τα παντα δεν εχω ορεξη για τιποτα πηγαινω και σε ψυχορεθαπευτη αλλα δεν τρελενομαι πλεον νιωθω οτι δεν γινεται κατι χαπια πηρα μονο στην αρχη για 4 μερες δεν εχω δεχθει κατι γιατι και αυτο με τρομαζει αλλα πλεον το σκεφτομαι..δεν μπορω να μεινω καν μονη μου γιατι φοβαμαι οτι θα παθω κατι και θα ειμαι μονη..εχετε καποια συμβουλη? σας ευχαριστω
    Θεωρώ ότι θα ήταν καλή ιδέα να πας σε ένα ψυχίατρο.εμενα προσωπικά οι κρίσεις πανικού σταμάτησαν όταν έλαβα φαρμακευτική αγωγή, μόνος μου δεν μπορούσα να το αντιμετωπίσω.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    22
    ειχα παει σε ψυχιατρο και ηθελε να μου δωσει χαπια κατευθειαν και μαλιστα 6μηνη αγωγη χωρις να μπορω να το σταματησω, ολο αυτο με τρομαζει ειναι η αληθεια

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα!

    Να κόψετε τις άσχετες εξετάσεις δε θέτε, ψυχοθεραπεία δε θέτε, αγωγή δε θέτε,
    ε, τι θέτε;

    Για να σοβαρευτούμε, η αρχή για να αρχίσεις να τα ξεπερνάς όλα αυτά είναι να "χειροτερέψεις", με την έννοια ότι πρέπει να εκτεθείς σε αυτά που σε φοβίζουν κι αποφεύγεις. Δηλαδή να κάνεις όλα αυτά τα οποία φοβάσαι και δεν έχεις όρεξη να κάνεις κι ας φοβάσαι κι ας μην έχεις όρεξη! Αρχικά θα είναι δύσκολο και τα συμπτώματα θα είναι πολύ έντονα, με τον καιρό θα εξασθενήσουν και μέσα από την πράξη θα το χωνέψεις ότι δεν έπαθες τίποτα, είναι παιχνίδια του μυαλού και είσαι πιο δυνατή από όλες αυτές τις φοβίες. Και το ένα φέρνει το άλλο και γίνεσαι καλύτερα βήμα βήμα. Και για περπάτημα να βγαίνεις και μόνη σου να μένεις και να συνεχίσεις την ζωή σου γενικώς. Ναι, θα αισθάνεσαι χάλια, αλλά θα συνεχίζεις αυτό που κάνεις ΠΑΡΑ τα ψυχοσωματικά όσο γίνεται. Μόνο έτσι ξεπερνιέται!

    Η αγωγή δεν είναι κάτι το υποχρεωτικό στις αγχώδης διαταραχές, είναι ένα βοήθημα να μαζέψεις δυνάμεις και να το πολεμήσεις. Αν θεωρείς ότι χρειάζεσαι αυτή τη βοήθεια μην την υποτιμάς. Ενημερώσου από τον ψυχίατρο πως λειτουργεί η αγωγή και τι να περιμένεις, αλλά αν το αποφασίσεις, το χειρότερο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις για λίγες μέρες, να το κόβεις και φτου κι απ' την αρχή. Ή ακολουθείς αγωγή σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού χωρίς να κάνεις του κεφαλιού σου, ή δεν παίρνεις καθόλου αγωγή. Σίγουρα η αγωγή από μόνη της δεν είναι λύση πάντως, θέλει πολύ δουλειά κι από μέρους σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by andriana View Post
    καλησπερα παιδια πραγματικα εχω πολυ μεγαλη αναγκη να μιλησω απο τον οκτωβριο του 2020 και μετα αρχισα να καταλαβαινω τι ειναι η κριση πανικου(ειχα ξαναπαθει και το 19 μεσα στο αερπλανο απο φοβο) στην αρχη δεν κοιμομουν φοβομουν τα παντα ετρεχα σε γιατρους φυσικα δεν την βρηκαν κατι ιδιαιτερο αλλα το μυαλο μου ειναι κολλημενο εκει ειχα καιρο να νιωσω κατι και νομιζα πως καλυτερευε αλλα μαλλον οχι..σημερα παλι ξαφνικα εκει που καθομουν εντονη δυσφορια που ξεκινησε απο το στηθος και σε κλασματα δευτερολεπτου απιστευτη ταχυπαλμια για περιπου 2 λεπτα ξερω οτι ειναι στο μυαλο αλλα δεν το αντεχω πλεον φοβαμαι τα παντα δεν εχω ορεξη για τιποτα πηγαινω και σε ψυχορεθαπευτη αλλα δεν τρελενομαι πλεον νιωθω οτι δεν γινεται κατι χαπια πηρα μονο στην αρχη για 4 μερες δεν εχω δεχθει κατι γιατι και αυτο με τρομαζει αλλα πλεον το σκεφτομαι..δεν μπορω να μεινω καν μονη μου γιατι φοβαμαι οτι θα παθω κατι και θα ειμαι μονη..εχετε καποια συμβουλη? σας ευχαριστω
    Καλημέρα !

    Γιατί πήρες χάπια μόνο για τόσο λίγες ημέρες ?
    Είχες παρενέργειες που σε φοβησαν και τα σταμάτησες ?

    Αυτά τα χάπια δυστηχως στην αρχή θέλουν πολύ δύναμη και ψυχικά αποθέματα για να αντέξεις τις ανεπιθύμητες παρενέργειες τους και το κυριότερο θέλουν χρόνο ..
    Άλλοι λένε στο μήνα και εγώ σου λέω πολύ παραπάνω ,από το τρίμηνο και μέχρι το εξάμηνο καταλαβαίνεις πληρως τι σου δίνει το συγκεκριμένο χάπι .

    Όσο για την ψυχοθεραπεία ,να ξέρεις τις κρίσεις πανικού μόνο αυτή θα σε βοηθήσει ή αν καταλάβεις από μόνη σου τι είναι αυτό που σε ταράζει και το διαχειριστής .
    Ένας καλός φίλος που μπορεί να μας ηρεμεί και να είναι κοντά μας μπορεί να κάνει καλή δουλίτσα αν δεν μπορείς να συνεργαστεις με τον ψυχοθεραπευτή σου .

    Άλλωστε βλέπουμε ότι η ψυχοθεραπεία δεν τους βοηθάει όλους ...Μόνος σου όμως δύσκολα να το ξεπεράσεις .
    Εκείνη την στιγμή θες ένα άνθρωπο να σου πει κάποια πράγματα ώστε να ηρεμήσεις ...

    Να ξέρεις ότι όλα ξεκινούν από το μυαλό ,εκεί θα βάζεις την λογική μπροστά και δεν θα αφήνεις τον πανικό να σε καταβάλει ...
    Αυτό θα το έχεις μια ζωή απλά πρέπει να μάθεις να το διαχειριστής και να μην του δίνεις και τόσο σημασία ..

    Να ξέρεις ότι μετά από σχεδόν πέντε χρόνια που μου εμφανίστηκε η πρώτη κρίση ακόμα και σήμερα όταν αντιμετωπίζω πολύ ψυχοφθόρο περιστατικό στην δουλειά μου που να έχει άμεση σχέση με την πηγή που μου τις προξενούσε , ακόμα επανέρχετε και το τρέμουλο και οι ταχυκαρδίες και γενικά τα πάντα .

    Απλά έχω μάθει να τα αναγνωρίζω πλέον ,να μην με πανικοβάλλουν,να βάζω την λογική μπροστά και έτσι δεν κρατάει πολύ ..
    Η εσωτερική ταραχή υπάρχει αλλά η σωματοποιημενη πλέον κάθε φορά ελενχεται όλο και πιο γρήγορα και δεν διαρκεί πολύ ...

    Σε καταλαβαίνω απόλυτα και πραγματικά σε σημεριζομαιοσο δεν φαντάζεσαι αυτή την στιγμή , γιατί χθες ξαναεξηζα μπροστά στα μάτια μου ένα παρόμοιο εφιάλτη με τον δικό μου και ήταν αρκετό για να επανέλθουν τα πάντα ...

    Ψυχολογικά είμαι αρκετά επηρεσμενη αλλά σωματικά είμαι καλά και αυτό γιατί παρόλο την στεναχώρια μου έβαλα τις καθιερωμένες σκέψεις που ξέρω να κάνω πλέον και που έμαθα μέσα από την ψυχοθεραπεία και συνεχίζω κανονικά χωρίς να αφήνω να επηρεάσει καθόλου την καθημερινότητα μου όλο αυτό .

    Ότι νοιωθεις είμαστε εδώ να ξέρεις ,το κυριότερο όμως βάλε την λογική μπροστά και μάθε να αναγνωρίζεις κατά πόσο αυτός ο πανικός είναι αντικειμενικός ή υποκειμενικός ώστε να τον διαχειριστής ανάλογος .

    Εύχομαι πραγματικά γρήγορα να το ξεπεράσεις γιατί είναι πολύ λούκι τελικά όλο αυτό και όσο καιρός και να περάσει δεν παύει να σε καταβάλει ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    22
    Δεν ειπα οτι δεν θελω ψυχοθεραπεια κανω ψυχοθεραπεια εδω και 3 μηνες, ειπα οτι δεν θελω να παρω αγωγη(δυνατα χαπια) γιατι πολλες φορες τα καταφερνω μονη μου απλα ερχονται και στιγμες που δεν αντεχω και αν με πιασει κριση(που κραταει λιγα λεπτα) απλα το σκεφτομαι εντονα για 2-3 μερες μετα ηρεμω γενικα κανω διαφορες δραστηριοτητες για να χαλαρωνω απλα οταν ερχεται τρομαζω και ξεχναω οτι ολα ειναι στο μυαλο μου..επισης ηρθα σε επαφη με τον μεγαλυτερο μου φοβο το αεροπλανο και μπηκα μονο και το μονο για να το ξεπερασω αλλα εγιναν χειροτερα τα πραγματα και τοτε αρχισε πραγματικα η κριση,γενικα ειμαι αγχωδης απο μικρη ηλικια και τωρα μου επεσαν ολα μαζι. Νομιζω ο κυριος φοβος μου ειναι ο πονος στην περιοχη της καρδιας και η αοσθηση οτι δεν εχω αερα αυτο ακομα δεν μπορω να το ελεγξω

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    22
    Γιατι οταν με επιασε πρωτη φορα κριση δεν ηξερα τι ειναι και νομιζα οτι εχω κατι σωματικο πηγα σε παθολογο και μου ειπε οτι ειμαι μια χαρα και απλα μου εγραψε ζαναξ για 4 μερες για να ηρεμησω και κατι αλλα που εδωσε που δεν τα πηρα ποτε,γενικα με τα ζαναξ επειδη πηρα και πρωτη φορα στην ζωη μου τετοιο ειδος χαπι ημουν σαν κοτοπουλο απλα κοιμομουν ολη μερα. Τωρα ενταξει δεν ειμαι ετσι οπως ημουν στην αρχη εχω καταλαβει καποια πραγματα απλα οταν ερχεται δεν μπορω να το ελεγξω και με τρελενει μετα απο 1-2 μερες ειμαι αρκετα καλυτερα και συνεχιζω να κανω οτι εκανα, η ψυχοθεραπεια ναι προς το παρον δεν βοηθαει ιδιαιτερα νιωθω οτι τα λεω ξανα και ξανα χωρις να γινεται κατι και το προβλημα ειναι οτι ζουμε σε δυσκολες εποχες οποτε παιζει και οικονομικο προβλημα(δεν παιρνουν και λιγα) Χρειαζομαι απλα κατι σαν επιβεβαιωση συνεχεια οτι σωματικα ειμαι καλα αν μπορουσα να εχω μονιμως εναν γιατρο διπλα μου θα ενιωθα καλυτερα φοβαμαι αρκετα απο εκει ολα ξεκινανε, αν σκεφτεις οτι σε αεροπλανο μπαινω απο 12 ημερων και ταξιδευω συνεχεια ολα τα χρονια τηε ζωης μου και ξαφνικα στα 24 να φοβαμαι κατι δεν παει καλα, εχω αποκτησει φοβους που δεν ειχα ποτε στην ζωη μου απλα προσπαθω να βρω την αιτια, ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον

Similar Threads

  1. εκοψα το χορτο μετα απο 14 χρονια και αυτο με έκανε να εχω φοβίες και κρίση αγχους,
    By proinxasiklis in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 9
    Last Post: 17-10-2020, 17:14
  2. Κρίση πανικού η κρίση επιληψίας;
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 28-02-2020, 12:38
  3. ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ Ή ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΦΟΒΙΕΣ
    By Marianna_40 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 27-11-2017, 23:28
  4. λιποθυμία ή κρίση πανικου/κριση αγχους;
    By maria4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-09-2017, 14:50
  5. Άγχος, φοβίες, Κρίση πανικου!
    By lawyer in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 21-09-2017, 18:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •