Απλά θέλω να τα πω καπου, - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 12 FirstFirst ... 9101112 LastLast
Results 151 to 165 of 176
  1. #151
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    "Δεν Ξερω" σαν αναφερθηκα στην συναντηση μας με τον Χριστο, στον πανω κοσμο ,το εκανα πρωτα διοτις ως τοπικη και ελληνικη παραδωση που εχουμε ,αφου ειμεθα χριστιανοι ορθωδοξοι ετσι, θεωρειτε λοιπον οτι οταν φευγουμε απο τον κοσμο αυτων ολοι παμε εκει πρωτα.Βεβαια αν δε το σημεριζεσαι ως γεγονος αυτο ,εξαλου τα νεα παιδια ολο και λιγοτερο το κανουν , μπορεις το λαβεις ως συμβολικη αναφορα ,μεταφορικη εννοια δλδ της προσωπικης σου αυτοεκτιμισης δλδ, της ως τοτες παρουσιας σου στην ζωη, πως εζησες ,πως περασες! αφου λενε οτι εκειη την στιγμη ζεις μια γρηγορη αναλαμπη της ολης ζωης σου, αρα δες το ετσι ,ο καθε ενας μας το λαμβανει οπως θελει, εμεις οι χριστιανοι το εκλαμβανουμε οπως σου εγραψα, με την συναντηση μας δλδ με τον Χριστο,με τις ερωτησεις του για την ως τοτε μας πορεια στο κοσμο . Το νοημα πανω κατω το ιδιο ειναι απλα εμεις οι χριστιανοι κηνδηνευουμε με τιμωρια σε αντιθεση με οποιους δεν πιστευουν δλδ.
    Αναφορικα με την αποψη σου για το περιβαλον σου, για την αποψη οπου θα σχηματισουν με εσενα σαν αρχηζετε να κουβεντιαζετε πιο βαθια και να κανετε παρεα, θα σου ελεγα εαν εχεις σκεφτει οτι εσυ ενδεχομενος να τους βαριεσαι, να ειναι ριχα αυτα πο σου λενε μερικοι ,ετσι να ξενερωνεις και να σου βγαινει καπως προς τα εξω με αποτελεσμα αθελα σου να γινετε αυτο διαχητο στην παρεα αρα να μεταβαλετε ολη η παρεα σε πιο πεσμενη φαση και να νομιζεις οτι φταις εσυ.
    Στα λεω αυτα διοτις προσωπικα δεν μπορω να βρω κατι που να υπαρχει ξενερωτο πανω σου, εκτως αν προφωρικα εισαι τοσο πολυ διαφορετικη προσωπικοτης,αλλα δεν νομιζω!. Οι γνωσεις που φερεις ειναι υπεροχες και ειναι ευρεους φασματος, εκτος αν τις μιραζεσαι με ατομα οπου αδιαφορουν, αυτο το εχεις ψαξει καθολου ? Οπως εχεις αναρωτηθει καθολου το τις θελουν απο εσενα οσοι κανουν παρεα μαζι σου, διοτις συνηθως οι ανθρωποι εκτος απο τις κουβεντες ,εχουν στο μυαλο τους και αλλα πραματα, εχουν και αλλες απετησεις, οπου ισως εσυ δεν τις εχεις ψαξει, θα σου ελεγα να βαλεις σε ταυτοχρωνη λειτουργια σου τη μνυμη σου και τη ονηρια σου.ε?
    Στο ποστ σου για τα βιβλια, ποσο δικιο εχεις με οσα λες. Αυτο ειδικα με την τεμπελια των αναγνωστων να ψαξουν την αληθεια..Σου αρεσει η ιστορια ε? Διαβαζεις αρκετα. Εγω δε θα το ελεγα.

    Στο θεμα το θρησκευτικο που ειναι και ευαισθητο .Οι ανθρωποι βρισκουμε μια ελπιδα.μια παρηγορια . Εχω δικο μου τροπο να πιστευω, και ισως ειναι λιγο αντισυμβατικος. Θελω να πω, θα τιμησω την παραδοση ομως δε μπορω να με βαλω σε διαδικασια οτι οι ανθρωποι χωριζονται σε καλους και κακους ή οτι θα σωθουν μονο οι ορθοδοξοι χριστιανοι. Δεν μου ταιριαζει το ανθρωπιστικο μου κομματι. Τι σοι παραδεισος θα ηταν αυτος με τετοιο κοσκινο επιλογης ανθρωπων. Δηλ οσοι εχουν αλλη θρησκεια ή δεν πιστευουν ? Αυτα δε μπορουν να με κανουν να πιστευω ακριβως οπως εχουμε μαθει που κυριως ειναιι μαρκετινγκ της θρησκειας .Εμενα μου αρεσιει να πιανω την ποιητικη, ανθρωπιστικη και πνευματικη προσεγγιση,αυτη που ειναι μια αγκαλια για ολους τους ανθρωπους.

    Φανταζομαι θα με θεωρεις καμια διανοουμενη, ετσι οπως τα λες χα χα χα. Σε ευχαριστω παντως γιατι με κανεις και χαμογελαω με τοσες καλες κουβεντες. Οχι, βεβαια τι ρηχες συζητησεις .Μου αρεσουν ολων των ειδων οι συζητησεις και προσαρμοζομαι σε καθε περιπτωση με το συνομιλητη . Απλα δε μπορω ομως να κανω μεγαλες συζητησεις και πολυ συχνα. Βεβαια συζητησεις που περιεχουν πολυ κουτσομπολιο δεν το μπορω, οποτε αυτοι οι ανθρωποι ηδη με εχουν κανει περα, αλλα δε με νοιαζει. Οι φανατικες συζητησεις κυριως με πολιτικα δε τις μπορω καθολου. Αν εχει τυχει να δεις τα μηνυματα που ανταλασσω με τη user , θα γνωριζεις οτι λεμε οτι ειμαστε στους εσωστρεφεις. Αυτο εχει ως επακολουθο καποια χαρακτηριστικά που δεν ειναι πολυ κατανοητα στους εξωστρεφεις. Γινομαι λιγο ακαταλαβιστικη με τις ιδεες μου. Ισως γραπτα να ειμαι πιο κατανοητη. Προφορικα το χανω λιγο
    Κανε το τεστ με τις 16 προσωπικοτητες ,ετσι θα το βρεις στο γκουγκλ.

    Εχω υπαρξει καχυποπτη παλια. Καταλαβαινω οτι οι ανθρωποι εχουν και αλλες προθεσεις. Το θεμα ειναι οτι εχω την αισθηση οτι το αντιλαμβανομαι γρηγορα και τρωνε πορτα. Οποτε αυτο με κανει να φαινομαι ακοινωνητη ,αποτομη και ισως αγενης. Εμαι απο τους ανθρωπους που δεν ξερεις πως να τους μιλησεις ,γιατι δε γνωριζεις πως θα αντιδρασουν. Ετσι μου λενε .Τι να πω.

  2. #152
    Quote Originally Posted by user View Post
    χα χα σαν γονείς μυστήρια τραίνα τους φαντάζομαι. αν κρίνω απο εμένα δηλαδή.
    κανείς δεν έπαθε κακό κρατόντας αποστάσεις. όλα χρειάζονται και ένα μέτρο. 1ο παράδειγμα, το γεγονός ότι οι κατα κανόνα (;) μειονότητες χωρίς τους κατα ανοησία ρατσιστές/φασίστες είναι μια χαρά και ζουν τη ζωή τους και 2ο παράδειγμα "το πολύ μαζί σκοτώνει" που λέει ένα τραγούδι.
    πραγματικά κι έτσι έχουμε μεγαλώσει, αναγνωρίζοντας τα προσόντα ενός εξωστρεφούς ως προταιρήματα ενός ανθρώπου..!! οτι δηλαδή το σωστό είναι να είσαι εξωστρεφής. αν είσαι εσωστρεφής είναι λάθος. ε, λάθος είσαι εσύ, φίλαράκο! χα χα. δεν ξέρω πώς εντοπίζονται οι εσωστρεφείς. μάλλον περίμενε να αδειάσει μια αίθουσα ποιός θα είναι ..ιδρωμένος σε μια γωνίτσα, ή, στην δική μου περίπτωση, ποιός θα έχει πάει πριν απ' όλους για να προλάβει την φασαρία της ουράς..!!
    και ξέρεις ποιό είναι το κακό; οτι καμμιά φορά, μας κάνουν και αισθανόμαστε άσχημα που χρειαζόμαστε βοήθεια και όχι αυτούς, όταν επιβεβαιωνομαστε οτι μας κάνουν κακό, ότι θεωρείται εγωιστικό ό,τι γι αυτούς είναι αυτονόητο. πχ να αποφασίζεις εσύ σε ποιόν γιατρό θα πας, πότε θα πας, αν θα πας. ή και για πιο αστεία πράγματα, όπως τον χρόνο σου για τον καφέ. τέλος πάντων.
    χαιρετισμούς.
    και ποσο διαφερουν μεταξυ τους. Αυτο παλι που το βαζεις.
    Αλεξιου...κορυφαιο τραγουδι. Αρνιομουν να το καταλαβω, τελικα το επιασα το νοημα. Οπως και ενα αλλο λεει "δε θελω να σε βλεπω συχνα ,θελω να σε αναζηταω ,δε θελω να σε βλεπω συχνα γιατι σε αγαπαω. Κορυφαιο χα χα χα.
    Πολυ γελασα με το ιδρωμενος στη γωνιτσα. Ελα ντε πως θα τους εντοπιζα...χμμμ

    Καταλαβαινω απο αυτα που γραφεις οτι εχεις περιβαλλον που σε πιεζει. Δεν ειμαι σιγουρη οτι καταλαβαινω ακριβως πως το εννοεις. Ομως θεωρησε οτι αφου τα βρισκεις με τον εαυτο σου δε χρειαζεται να νιωθεις ασχημα. Η αυτογνωσια δινει δυναμη. Εκανα το τεστ με τους 4 τυπους. Με εβγαλε οτι ανηκω στους κοινωνικους εσωστρεφεις. Καμια ελπιδα δηλ για να ξερω τι θελω. Μια θελω κοσμο, μια οχι.
    Αλλα νομιζω ειτε ειναι καποιος εσωστρεφης ,ειτε οχι ενα ρητο μας ταιριαζει. Η ζωη ειναι πολυ αστεια για να την παρουμε στα σοβαρα. Και το λεω με πληρη γνωση οτι συμβαινουν και πολυ ασχημα πραγματα και σε ατομικο επιπεδο. Και ομως ειναι αστεια με την εννοια οτι δινουμε πολυ σημασια στις λεπτομερειες. Χανομαστε και κοιταμε απο λαθος οπτικη.
    Αυτο ηταν μια συντομη φιλοσοφια. Ευγενικη χορηγια της εξωστρεφους αναλαμπης μου ..ελπιζω οτι καταλαβαινεις το χιουμορ μου, ειτε σου αρεσει ειτε οχι. :)

  3. #153
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    "Δεν Ξερω" διαβασα μερικα απο τα μηνυματα σας , και τα βρισκω οντως ενδιαφερον, εχουν μια μοναδικοτητα, εχετε εναν δικο σας κωδικα ,σαν να γνωριζεστε απο καιρο .Βεβαια δεν γνωριζω τα τεστ οπου αναφερετε , θα τα δοκιμασω αν και φοβαμαι τι θα μου βγαλει! χαχα.
    Φανταζομαι οτι η ειλικρίνεια δεν θα σε ενοχλει, μπορει να πεφτω και εξω βεβαιως ,αφου δεν ειναι αληθεια, αλλο η αληθεια αλλο η ειλικρινεια, ετσι λοιπον σου παραδηδω την συγνωμη μου προκαταβολικως στην ενδεχομενη περιπτωση ενοχλησης σου. Ο παραπανω προλογος εχει να κανει με την καταθεση γνωμης μου σε χαρακτηριστικα σου οπου συμπερενω βαση των οσων γραφεις στα τελευταια σου μηνυματα, θα μου πεις και ποιος ειμαι εγω, απλα το καμω φιλικα και σε σχεση με το θεμα , ετσι λοιπον εχω να πω οτι νομιζω πως εχωντας εσυ αρκετες γνωσεις και "ψαγμενες" διοτις δεν αρκει να ξερουμε κατις πρεπει να το εχουμε ψαξει αν ειναι και σωστο, και μην νιωθωντας κολλημα να τις λες ,μερικες φορες μετανιωνεις διοτι ισως οσοι τις εχεις προσπαθησει να τις μετατρεψει κατα καποιο τροπο σε μια ευρητερη κουβεντα ενδεχομενος να μην εχει πετυχει , αυτο ισως σε εχει ενοχλησει , αυτο που λεω ειναι ενα μκρο παραδηγμα που προσπαθω να περιγραψω για να δωσω με απλο τροπο αυτο που νομιζω οτι συμβαινει μερικες φορες οταν βρισκεσαι με κοσμο.Απο την αλλη , πολλες φορες ξεχνας κατις ,ξεχνας αυτο που και εσυ αναφερεις οτι οι ανθρωποι γυρο μας ειναι αλλιωτικοι και σε ποσοτητα και σε ποιοτητα, νομιζω πολυ παραπανω απο 16 ειναι τα ειδη.Αυτο λοιπον νομιζω οτι ενδεχετε να σε νευριαζει και να χανεις μερικες φορες την ψυχραιμια σου,αφου θα πρεπει να δωσεις αναλογες απαντησεις στην περιεργια καθε χαρακτηρα , η να κρατηθεις στο ειρωνιο στυλ καποιου ,η στο επηθετικο ηφος .Ποσο μαλον οταν -οπως εσυ η ιδια λες - δεν εισαι κοινωνικοτατη και εξωστρεφης ωστε να εχεις την εμπειρια αλλα και την διαθεση να μπορεσεις να ανταπαντησεις σε ολους αυτους με την απετουμενη ικανοτητα.Δυστυχως το αποτελεσμα μερικες φορες θα σε βγαζει ενοχη! , καταλαβαινεις πως το λεω , σε καποιον "φανταστικο μαρτυρα" δλδ οπου θα πεσει απο τον ουρανο την ωρα οπου εσυ απαντας σε καποιον απο αυτους με ενταση ,εσυ θα του φανεις νευριασμενη, λιγακι αγενης και λαικιστη " τσαμπουκαλεμενη" , ολο αυτο μπορει να μην το αντιλαμβανεσαι στο επαρκον αφου ο ομιλητης δεν μπορει ευκολα να ακουει αυτα που λεει, αλλα πολλες φορες τα οσα λεμε μπρωστα σε μια παρεα ,η κουβεντα που κανουμε κατα καποιο τροπο "καθρεφτιζεται" στα βλεμματα των γυρο μας , ομως ο καθρεφτης δεν ειναι τελειως διοτις μας μεταφερουν αυτο που αυτοι θελουν λιγακι , ετσι αναγκαζεσαι να βγαλεις αμυνες! και οι αμυνες οπου θα βγαλεις ειναι αλλο ενα σε βαρος σου στοιχειο για τον "εξ ουρανου μαρτυρα ", ολα αυτα λοιπον εσυ υποσυνειδητα τα νιωθεις και δημιουργεις τυψεις στον εαυτο σου κατα καποιο τροπο, και οπως ξερουμε οι υποσυνειδητες τυψεις υπαρχουν σε αλλο χρονικο πλαισιο με αποτελλεσμα να μην μπορουμε να τις "φιλτραρουμε " κι να μας επιρεαζουν λογο του οτι μας "χτυπανε " οχι σαν συμβαντα φωτογραφικης μνημης αλλα ως συναισθηματα μνημης μοναχα, δλδ θυμουμεθα μοναχα το πως νιοσαμε και οχι για ποιον λογο, με ποιους και γιατι!!
    Ευχομαι να μην σε μπερδεψα χαχα ,τουλχιστον οχι πολυ βρε παιδι μου ,χαχα. Σου εκανα και μια ψυχαναλυση ,ετσι ?χαχαχα, μακαρι να μπορουσα να καμω και στον εαυτο μου λιγουλακι. Παντος φιλτατη "Δεν Ξερω" (αληθεια ποιο ειναι το επυθετο? και ποιο το μικρο?) ,ζητω συγνωμη αν σε προσβαλα .

  4. #154
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    "Δεν Ξερω" διαβασα μερικα απο τα μηνυματα σας , και τα βρισκω οντως ενδιαφερον, εχουν μια μοναδικοτητα, εχετε εναν δικο σας κωδικα ,σαν να γνωριζεστε απο καιρο .Βεβαια δεν γνωριζω τα τεστ οπου αναφερετε , θα τα δοκιμασω αν και φοβαμαι τι θα μου βγαλει! χαχα.
    Φανταζομαι οτι η ειλικρίνεια δεν θα σε ενοχλει, μπορει να πεφτω και εξω βεβαιως ,αφου δεν ειναι αληθεια, αλλο η αληθεια αλλο η ειλικρινεια, ετσι λοιπον σου παραδηδω την συγνωμη μου προκαταβολικως στην ενδεχομενη περιπτωση ενοχλησης σου. Ο παραπανω προλογος εχει να κανει με την καταθεση γνωμης μου σε χαρακτηριστικα σου οπου συμπερενω βαση των οσων γραφεις στα τελευταια σου μηνυματα, θα μου πεις και ποιος ειμαι εγω, απλα το καμω φιλικα και σε σχεση με το θεμα , ετσι λοιπον εχω να πω οτι νομιζω πως εχωντας εσυ αρκετες γνωσεις και "ψαγμενες" διοτις δεν αρκει να ξερουμε κατις πρεπει να το εχουμε ψαξει αν ειναι και σωστο, και μην νιωθωντας κολλημα να τις λες ,μερικες φορες μετανιωνεις διοτι ισως οσοι τις εχεις προσπαθησει να τις μετατρεψει κατα καποιο τροπο σε μια ευρητερη κουβεντα ενδεχομενος να μην εχει πετυχει , αυτο ισως σε εχει ενοχλησει , αυτο που λεω ειναι ενα μκρο παραδηγμα που προσπαθω να περιγραψω για να δωσω με απλο τροπο αυτο που νομιζω οτι συμβαινει μερικες φορες οταν βρισκεσαι με κοσμο.Απο την αλλη , πολλες φορες ξεχνας κατις ,ξεχνας αυτο που και εσυ αναφερεις οτι οι ανθρωποι γυρο μας ειναι αλλιωτικοι και σε ποσοτητα και σε ποιοτητα, νομιζω πολυ παραπανω απο 16 ειναι τα ειδη.Αυτο λοιπον νομιζω οτι ενδεχετε να σε νευριαζει και να χανεις μερικες φορες την ψυχραιμια σου,αφου θα πρεπει να δωσεις αναλογες απαντησεις στην περιεργια καθε χαρακτηρα , η να κρατηθεις στο ειρωνιο στυλ καποιου ,η στο επηθετικο ηφος .Ποσο μαλον οταν -οπως εσυ η ιδια λες - δεν εισαι κοινωνικοτατη και εξωστρεφης ωστε να εχεις την εμπειρια αλλα και την διαθεση να μπορεσεις να ανταπαντησεις σε ολους αυτους με την απετουμενη ικανοτητα.Δυστυχως το αποτελεσμα μερικες φορες θα σε βγαζει ενοχη! , καταλαβαινεις πως το λεω , σε καποιον "φανταστικο μαρτυρα" δλδ οπου θα πεσει απο τον ουρανο την ωρα οπου εσυ απαντας σε καποιον απο αυτους με ενταση ,εσυ θα του φανεις νευριασμενη, λιγακι αγενης και λαικιστη " τσαμπουκαλεμενη" , ολο αυτο μπορει να μην το αντιλαμβανεσαι στο επαρκον αφου ο ομιλητης δεν μπορει ευκολα να ακουει αυτα που λεει, αλλα πολλες φορες τα οσα λεμε μπρωστα σε μια παρεα ,η κουβεντα που κανουμε κατα καποιο τροπο "καθρεφτιζεται" στα βλεμματα των γυρο μας , ομως ο καθρεφτης δεν ειναι τελειως διοτις μας μεταφερουν αυτο που αυτοι θελουν λιγακι , ετσι αναγκαζεσαι να βγαλεις αμυνες! και οι αμυνες οπου θα βγαλεις ειναι αλλο ενα σε βαρος σου στοιχειο για τον "εξ ουρανου μαρτυρα ", ολα αυτα λοιπον εσυ υποσυνειδητα τα νιωθεις και δημιουργεις τυψεις στον εαυτο σου κατα καποιο τροπο, και οπως ξερουμε οι υποσυνειδητες τυψεις υπαρχουν σε αλλο χρονικο πλαισιο με αποτελλεσμα να μην μπορουμε να τις "φιλτραρουμε " κι να μας επιρεαζουν λογο του οτι μας "χτυπανε " οχι σαν συμβαντα φωτογραφικης μνημης αλλα ως συναισθηματα μνημης μοναχα, δλδ θυμουμεθα μοναχα το πως νιοσαμε και οχι για ποιον λογο, με ποιους και γιατι!!
    Ευχομαι να μην σε μπερδεψα χαχα ,τουλχιστον οχι πολυ βρε παιδι μου ,χαχα. Σου εκανα και μια ψυχαναλυση ,ετσι ?χαχαχα, μακαρι να μπορουσα να καμω και στον εαυτο μου λιγουλακι. Παντος φιλτατη "Δεν Ξερω" (αληθεια ποιο ειναι το επυθετο? και ποιο το μικρο?) ,ζητω συγνωμη αν σε προσβαλα .

    Το σθγκεκριμενο τεστ ειναι τοσο ομορφα δοσμενο που ο,τι και να σου βγαλει σε φέρνει πιο κοντα με τον εαυτο σου.

    Η ειλικρίνεια και η αλήθεια που βλέπει ο κάθε ανθρωπος απο την οπτική του είναι το ζητούμενο. Με ξετρελλαινει που ρωτας και απαντας για μενα (χα χα χα), τι να με ενοχλησει? εννοειται να λες τη γνωμη σου. Η συζητηση και η ανταλλαγη αποψεων μας δείχνει και πράγματα τα οποια ισως δεν ειχαμε καταλαβει για εμας ή και οπτικες. Οποτε μη λες συγνωμη ουτε προκαταβολικα, ουτε μετα και φυσικα εισαι αυτος που εισαι και εχεις δικαιομα να εχεις αποψη και να τη λες.. Αν δεν ηθελα να διαβαζω τις αποψεις, γιατι να γραφτω στο φορουμ?
    Αυτο με τον καθρεφτη που λες εχει μεγαλη βαση. Και πολλες φορες αυτο που νομιζουμε οτι βλεπουμε στον αλλον ειναι ο αντικατροπτισμος μας. Οποτε οταν καποιος "αυτοπτης μαρτυρας" οπως λες ,δει μια συμπεριφορα θα βγαλει ισως λανθασμενος συμπερασμα, αν μεινει μονο σε αυτο.
    Πολυ κατανοητο αυτο που λες με τις τυψεις. Και ετσι δουλευουν ετεροχρονισμενα. Και αυτο που μπορουμε να κανουμε ειναι οταν τις αντιλαμβανομαστε να παιρνουμε αποσταση και να τις αναλυουμε γιατι μας κανουν να νιωθουμε τυψεις.
    Γενικως εχω παρει μια απσοταση μπορω να πω. Αντιλαμβανομαι οτι εχω καποια χαρακτηριστικα. Δεν ταιριαζουν ολοι οι ανθρωποι με ολους
    Μου αρεσε η ψυχαναλυση. Νομιζω στο εχω ξαναγραψει, γραφοντας σε μενα, γραφεις ταυτοχρονα και στον εαυτο σου. Βγαζεις κομματια του εαυτου σου. Οπως ολοι μας οταν γραφουμε σε φορουμ, μεταξυ αγνωστων.
    Το "Δεν" ειναι το μικρο και το "Ξερω" το επιθετο. Ετσι αμα κρυβω το μικρο να βγαινει ο ξερολας που εχω μεσα μου. χα χα χα
    Μη μου ζητας συγνωμη. Για ποιο λογο? Απεφυγε να το κανεις αυτο στον εαυτο σου. Ξεκινα απο εδω και περνα το και στον κανονικο κοσμο. Μη σπαταλας ανεξοδα τις συγνωμες σου.


    Δεν ξερω σε τι φαση εισαι, αν σου αρεσει να βλεπεις βιντεακια ,να διαβαζεις κτλ. Ενας ανθρωπος που ισως μπορεις να παρεις δυναμη, ειναι μια απιστευτη ψυχοθεραπευτρια Μαρια Ιωαννιδου λεγεται, που εχει γεννηθει με νευρικη παραληση . Ειναι απιστευτη και εχει και σελιδα στιο φβ .Αν δεν την ξερεςι αξιζει να ριξεις μια ματια στην οπτικη της https://www.youtube.com/watch?v=mDidQnBklII .

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by δενξερω View Post
    και ποσο διαφερουν μεταξυ τους. Αυτο παλι που το βαζεις.
    Αλεξιου...κορυφαιο τραγουδι. Αρνιομουν να το καταλαβω, τελικα το επιασα το νοημα. Οπως και ενα αλλο λεει "δε θελω να σε βλεπω συχνα ,θελω να σε αναζηταω ,δε θελω να σε βλεπω συχνα γιατι σε αγαπαω. Κορυφαιο χα χα χα.
    Πολυ γελασα με το ιδρωμενος στη γωνιτσα. Ελα ντε πως θα τους εντοπιζα...χμμμ

    Καταλαβαινω απο αυτα που γραφεις οτι εχεις περιβαλλον που σε πιεζει. Δεν ειμαι σιγουρη οτι καταλαβαινω ακριβως πως το εννοεις. Ομως θεωρησε οτι αφου τα βρισκεις με τον εαυτο σου δε χρειαζεται να νιωθεις ασχημα. Η αυτογνωσια δινει δυναμη. Εκανα το τεστ με τους 4 τυπους. Με εβγαλε οτι ανηκω στους κοινωνικους εσωστρεφεις. Καμια ελπιδα δηλ για να ξερω τι θελω. Μια θελω κοσμο, μια οχι.
    Αλλα νομιζω ειτε ειναι καποιος εσωστρεφης ,ειτε οχι ενα ρητο μας ταιριαζει. Η ζωη ειναι πολυ αστεια για να την παρουμε στα σοβαρα. Και το λεω με πληρη γνωση οτι συμβαινουν και πολυ ασχημα πραγματα και σε ατομικο επιπεδο. Και ομως ειναι αστεια με την εννοια οτι δινουμε πολυ σημασια στις λεπτομερειες. Χανομαστε και κοιταμε απο λαθος οπτικη.
    Αυτο ηταν μια συντομη φιλοσοφια. Ευγενικη χορηγια της εξωστρεφους αναλαμπης μου ..ελπιζω οτι καταλαβαινεις το χιουμορ μου, ειτε σου αρεσει ειτε οχι. :)
    είμαστε αυτοί που χαλάμε την πιάτσα. εγώ δεν θέλω να βλέπω συχνά κανέναν. γενικότερα. θέλω να περνάω ώρες πριν δω άνθρωπο και ώρες αφού δω άνθρωπο. κι όμως γίνεται. χα χα.
    έχει περάσει πολύς καιρός απο την τελευταία φορά που έπρεπε να σκεφτώ ότι δεν πρέπει να αισθανομαι άσχημα. αν δεν έχει δουλέψει ο άλλος δικά του θέματα, αυτοπεποίθησης και τα λοιπά, ασυνείδητα τραύματα ίσως, βρίσκει εύπορο έδαφος ένας χειριστικός άνθρωπος. ο οποίος, όπως καταλαβαίνεις, δεν περιμένει να του δώσεις δικαιώματα, τα παίρνει μόνος του! μην σε κουράζει κι όλας. κι αν αυτό το νέο διαδωθεί, μετά.. τέλος πάντων, ας πούμε ότι πολύ συχνά τελευταία υπάρχει μια ευαλωτότητα. κι αυτή θα έπρεπε να προστατεύεται. πάντα.
    κοινωνικός δηλαδή με δυναμική προσωπικότητα, που ακούγεται, ή και ξεγελάει; περνιέται για εξωστρεφής λόγω συνηθειών δηλαδή. εγώ μια χαρά θα ήμουν κοινωνική εσωστρεφής, θα ξεγλίστραγα δηλαδή, έτσι το βλέπω. όχι το ότι θεωρούμαι αγχώδης με χαλάει, απλά εμποδίζει λίγο την κατάσταση. χα χα. τη βρίσκω την χρυσή τομή όμως, όταν μπορώ.
    εγώ πιστεύω ότι δεν είμαστε εμείς σοβαροί, ή ότι δεν θα έπρεπε να είμαστε, όχι στις πράξεις, κατάλαβες πχ στην δουλειά ή στην επιστήμη. σαν όντα. να είμαστε ανάλαφροι βρε αδερφέ.
    παρακαλώ κάθε φιλοσοφία είναι δεκτή. εκτιμώ την ενδοσκόπηση, και την υποστηρίζω.!

  6. #156
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Δεν Ξερω! , μολις εκανα το ψυχογραφικο τεστ που με προσταξες να κανω, με τις 16 προσωπικοτητες. Προσπαθησα να το σημπληρωσω με οσο πιο ειλικρηνες διαθεση και καθαροτητα σκεψεως.Αλλα το αποτελεσμα με εβγαλε "ENTJ-A" ,ΑΡΧΗΓΟ! κατις το οποιο δεν νιωθω και δεν νομιζω να εχω τετοιες ικανοτητες. Στο πλαι ,οπου εχει 5 χαρακτηριστικα ,το νους= 60/100 εξωστρεφης , Ενεργεια =55/100 Διαισθητικος ,Φυση =61/100 ΕΣΤΙΑΣΜΕΝΟΣ ΣΤΗ ΛΟΓΙΚΗ , Τακτικες =64/100 ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΕΙ και τελος ,Ταυτοτητα =56/100 Δυναμικος .
    Καλα ,στο κειμενο οπου γραφει μια περιλιπτικη περιγραφει του χαρακτηρος μου τα λεει φανταστηκα ετσι!χαχα, μακαρι να ηταν αληθεια , με περιγραφει ως " χαρισματικη προσωπικοτητα" χαχα ,οπου ειμαι λεει ο τυπος ανθρωπου ,προσωπικοτητας αυτων οπου χαρισματικα ενσαρκονουμε -λεει - την ιδιοτητα της αυτοπεποίθησης και εκπέμπουν την αίσθηση της εξουσίας με έναν τρόπο που κάνει τα πλήθη να ενώνονται για να υποστηρίξουν έναν κοινό σκοπό."!!χαχαχα ουτε ο Ανδρεας Παπανδρεου δεν ηταν σαν εμενα ετσι!! ενταξι την εχω ψωνησει μπορω να πω!! ευχαριστω πολυ, με εκανες να νιωσω ομορφα, νομιζω οτι τοσα χρονια αδικουμουν! τοσο καιρο ανεχομουν να μιλαω με τον καθε εναν απλο ανθρπο, να σπαταλαω τετοιο ταλεντο στις φτωχες γειτωνιες της Αθηνας! αναμεσα σε προλεταριους! αντι να ειμαι αναμεσα στους ανω ταξικους ομοιδαιατες μου!!χαχα, τοσο καιρο λαθος ιδεολογηματα υποστηριζα δλδ?? τοσο καιρο ειμουν αριστερος ενω τελικα επρεπε και ανηκα στη φιλελευθερη μπουρζουαζια!!χαχα
    "Ξερω Δεν" τα δικα σου αποτελεσματα , ποια ηταν? εχεις κανει και αλλα τετοια, το τεστ με το I.Q. το εχεις κανει? εγω το εκανα απο μια εταιρια -σαιτ οπου ενω στην αρχη δεν αναφεροταν για χρηματα στο τελος τα αποτελεσματα δεν μπορουσες να τα κατεβασεις και μαλιστα τα διεγραψαν αφηνωντας μοναχα ενα αποτελεσμα οπου ελεγε οτι "ειστε στο 89/100 του πλυθησμου σωστων απαντησεων του ελληνικου πληθυσμου" αντε να βγαλω ακρη το τι εννοει .
    "Δεν Ξερω" σχετικα με τα οσα λες στο μηνυμα σου και αφου μου δινεις το θαρρος να εκφραζομαι ελευθερα στους κατα τα αλλα χαρακτηρισμους μου παντοτες ευγενικους ,εχω να σου εκφρασω οτι οταν βρισκομεθα σε μια παρεα ως 5-6 ατομα και η πλειοψηφία αυτων εκφρασουν μια διαφωνια πανω σε ενα συγκεκριμενο ζητημα - θεση μας - οπου ενδεχομενος εχει προκηψει απο μια θεματολογια ανεξαρτητα ποιος την εχει δημιουργησει ,οταν λοιπον υπαρξει διαφωνια ,στην συζητηση αυτην εαν καταφερουμε να τους εκνευρισουμε πριν καν καταθεσουν την επιχειρηματολογία τους ,κι αρχισουν τις φωνες, η τους ξεφυγουν τυποτα επυθετα με προσβλητικους και επηθετικους προσδιορησμους τοτες εχουμε καταφερει να "βαλουμε το πρωτο γκολ" καταφεραμε να κερδισουμε τις εντυποσεις διοτις οποιος ειναι σε θεση αντικοιμενικου παρατηρητη και δεν εχει γνωση του ζητηματος οπου διαφωνουμε ,σαν βλεπει την γλωσσα του σωματος τον εχουμε παρει με το μερος μας.Το επομενο "γκολ" μπορουμε να το βαλουμε ειτε αν εχουμε δικιο στην διαφωνια μας, ειτε αν δωσουμε προσοχη στις λεξεις που θα εκφρασουμε την διαφωνια μας , πως θα χρησιμοποιησουμε τον λογο μας, εδω ειναι η δυναμη της ριτορικης οπου θα βαλει το γκολ, ειτε με την σωκρατικη τεχνικη ,των σπαστικων ερωτησεων-απαντησεων δλδ, ειτε με ττην μετα σωκρατικη τεχνικη αυτη της αποδυναμωσης δλδ των επιχειρηματων του αντιπαλου, εδω βεβαια θελει προσοχη ,αφου πρεπει πρωτα να ακουστει ο αντιπαλος αρα στα αυτια των αλλων θα περασει πρωτα ο δικος του λογος και επισης θα πρεπει να θυμομαστε τα σημεια του λογου του οπου θα πρεπει να αποδομισουμε.
    Γενικα σαν ειμαστε σε μια παρεα οπου υπαρξουν ατομα τοξικα εναντιον μας , οταν υπαρξουν στιγμες σαν αυτες που περιγραφεις ,που σε εξοργιζουν , η που οι διαφωνιες μας ειναι εντονες κι αδικαιολογητα εχθρηκες , θα μπορεις λοιπον με τους παραπανω τροπους να κανεις αυτους που πανε να σε εξοργησουν να τους κανεις εσυ να βγουν απο τα ρουχα τους!! και να γελας εσυ!

  7. #157
    Quote Originally Posted by user View Post
    είμαστε αυτοί που χαλάμε την πιάτσα. εγώ δεν θέλω να βλέπω συχνά κανέναν. γενικότερα. θέλω να περνάω ώρες πριν δω άνθρωπο και ώρες αφού δω άνθρωπο. κι όμως γίνεται. χα χα.
    έχει περάσει πολύς καιρός απο την τελευταία φορά που έπρεπε να σκεφτώ ότι δεν πρέπει να αισθανομαι άσχημα. αν δεν έχει δουλέψει ο άλλος δικά του θέματα, αυτοπεποίθησης και τα λοιπά, ασυνείδητα τραύματα ίσως, βρίσκει εύπορο έδαφος ένας χειριστικός άνθρωπος. ο οποίος, όπως καταλαβαίνεις, δεν περιμένει να του δώσεις δικαιώματα, τα παίρνει μόνος του! μην σε κουράζει κι όλας. κι αν αυτό το νέο διαδωθεί, μετά.. τέλος πάντων, ας πούμε ότι πολύ συχνά τελευταία υπάρχει μια ευαλωτότητα. κι αυτή θα έπρεπε να προστατεύεται. πάντα.
    κοινωνικός δηλαδή με δυναμική προσωπικότητα, που ακούγεται, ή και ξεγελάει; περνιέται για εξωστρεφής λόγω συνηθειών δηλαδή. εγώ μια χαρά θα ήμουν κοινωνική εσωστρεφής, θα ξεγλίστραγα δηλαδή, έτσι το βλέπω. όχι το ότι θεωρούμαι αγχώδης με χαλάει, απλά εμποδίζει λίγο την κατάσταση. χα χα. τη βρίσκω την χρυσή τομή όμως, όταν μπορώ.
    εγώ πιστεύω ότι δεν είμαστε εμείς σοβαροί, ή ότι δεν θα έπρεπε να είμαστε, όχι στις πράξεις, κατάλαβες πχ στην δουλειά ή στην επιστήμη. σαν όντα. να είμαστε ανάλαφροι βρε αδερφέ.
    παρακαλώ κάθε φιλοσοφία είναι δεκτή. εκτιμώ την ενδοσκόπηση, και την υποστηρίζω.!
    Σε αυτο το κομματι που λες, νομιζω δεν ειναι μονο θεμα εσωστρεφων και εξωστρεφων. Καθε ανθρωπος αν δεν εχει δουλεψει με τον εαυτο του καικαι νιωθει ασχημα με τη συμπεριοφρα ενος αλλου γιατι δεν την κλαταλαβαινει ,πραγματικα ειναι προβλημα του. Το προβλημα ειναι οτι αρκετοι ανθρωποι ,αν οχι η πλειοψηφια οταν δουν μια συμπεριφορα που δεν καταλαβαινουν την δαχτυλοδειχνουν. Με ο,τι θα μπορουσε να σημαινει αυτο. Ειτε χλευασμο, ειτε θυμο ,ειτε απαξιωση.
    Οποτε ολοι μας ανεξαρτητου χαρακτηρα, προφανως και δεν υπαρχει λογος να κανουμε κατι τετοιο στον εαυτο μας και να ερχομαστε κοντα με ανθρωπους που θα πρεπει να τους αποδεικνυουμε οτι δεν ειμαστε ελεφαντας. Δεν ξερω αν ταιριαζει ακρινως η φραση, αλλα πιστευω καταλαβαινεις τι εννοω.
    Κοινωνικος με αναγκη συναναναστροφης με περισσοτερους ανθρωπους απ'οτι ισως οι αλλοι τυποι εσωστρεφων ? Δεν ξερω να σου πω την αληθεια. Ισως ,αν κρινω απο μενα σε μικρες παρεες που νιωθω οικειοτητα και μιλαω και κανω αστεια. Βεβαια δεν ανταλασσω ερωτοαπαντησεις. Νιωθω απιστευτα αβολα να μιλαω σε πολλα ατομα για μενα. Αλλα αμπελοφιλοσοφιες ή την αποψη μου για καποια θεματα ,εφοσον κρινω οτι δε θα δημιουργησουν ενταση θα την πω..
    Μεχρι να ερθει η οικειοτητα βεβαια για να γινει αυτο περνανε αιωνες. Και μπορει ομως ακομα και εκει που νιωθω μια οικειοτητα να ¨κλειδωσω" και να συμμετεχω απλα με τη σιωπη μου. Και τοτε αρχιζει η μη κατανοηση της συμπεριφορας μου.

    Καλα ανθρωποι ειμαστε ολοι, και η φυση ολων των ανθρωπων ειναι να εχει επαφες με αλλους ανθρωπους. Η μη κατανοηση μεταξυ των ανθρωπων δημιουργει τις εντασεις. Ισως γιατι κανενας δεν ξερει ποιος ειναι πραγματικα. Προφανως η χρυση τομη ειναι αυτη που μας κανει να μενουμε στην κοινωνια και να μην εχουμε παει να μεινουμε σε σπηλια. Που και να το καταφερνα αυτο, καπου καπου θα πηγαινα καπου με υπρβολικο κοσμο να παρω μια δοση κοινωνικοτητας και μετα ξανα στη σπηλια για μηνες. χα χα χα

    Αυτο που ειχα διαβασει και αρχιζω και εχει πια νοημα και αρχιζω και το καταλαβαινω ειναι οτι η ζωη ειναι πολυ αστεια για να την παιρνει κανεις τοσο σοβαρα.
    Η σοβαροτητα ειναι παγιδα. Εχουμε εγκλωβιστει απο πρεπει, δεν πρεπει και εχουμε χασει αυτη τη φρεσκαδα που εχουμε ως ανθρωπινα οντα. Που στο κατω ,κατω ποιος ειναι ο σκοπος μας στο περασμα μας απο αυτη τη ζωη? Τοσο αγχος, τοση ενταση, γκρινια, μισος και ολα τα δεινα για ποιο λογο? Για να ελπιζουμε στη μια στιγμη ? Αν σκεφτεις οτι οι ανθρωποι κυνηγαμε την ευτυχια...Την κυνηγαμε...ποσο οξυμωρο? Πως ειναι δυνατον κατι τοσο ομορφο να το κυνηγας και αφου το κυνηγας μπαινεις σε μια κατασταση αγχους αν θα πετυχεις ή οχι. Και θα ειναι τελικα αυτο που ηλπιζες?
    Με λιγα λογια απο το να τα παιρνουμε ολα τοσο σοβαρα, χασαμε την αγνοτητα της ιδιας μας της υπαρξης και κατ΄επεκτασην της συνυπαρξης μας με τους αλλους ανθρωπους, τη φυση, τα ζωα τον ιδιο τον πλανητη.

    Δεν εχεις παραπονο, φιλοσοφισα αρκετα , χα χα χα

  8. #158
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Δεν Ξερω! , μολις εκανα το ψυχογραφικο τεστ που με προσταξες να κανω, με τις 16 προσωπικοτητες. Προσπαθησα να το σημπληρωσω με οσο πιο ειλικρηνες διαθεση και καθαροτητα σκεψεως.Αλλα το αποτελεσμα με εβγαλε "ENTJ-A" ,ΑΡΧΗΓΟ! κατις το οποιο δεν νιωθω και δεν νομιζω να εχω τετοιες ικανοτητες. Στο πλαι ,οπου εχει 5 χαρακτηριστικα ,το νους= 60/100 εξωστρεφης , Ενεργεια =55/100 Διαισθητικος ,Φυση =61/100 ΕΣΤΙΑΣΜΕΝΟΣ ΣΤΗ ΛΟΓΙΚΗ , Τακτικες =64/100 ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΕΙ και τελος ,Ταυτοτητα =56/100 Δυναμικος .
    Καλα ,στο κειμενο οπου γραφει μια περιλιπτικη περιγραφει του χαρακτηρος μου τα λεει φανταστηκα ετσι!χαχα, μακαρι να ηταν αληθεια , με περιγραφει ως " χαρισματικη προσωπικοτητα" χαχα ,οπου ειμαι λεει ο τυπος ανθρωπου ,προσωπικοτητας αυτων οπου χαρισματικα ενσαρκονουμε -λεει - την ιδιοτητα της αυτοπεποίθησης και εκπέμπουν την αίσθηση της εξουσίας με έναν τρόπο που κάνει τα πλήθη να ενώνονται για να υποστηρίξουν έναν κοινό σκοπό."!!χαχαχα ουτε ο Ανδρεας Παπανδρεου δεν ηταν σαν εμενα ετσι!! ενταξι την εχω ψωνησει μπορω να πω!! ευχαριστω πολυ, με εκανες να νιωσω ομορφα, νομιζω οτι τοσα χρονια αδικουμουν! τοσο καιρο ανεχομουν να μιλαω με τον καθε εναν απλο ανθρπο, να σπαταλαω τετοιο ταλεντο στις φτωχες γειτωνιες της Αθηνας! αναμεσα σε προλεταριους! αντι να ειμαι αναμεσα στους ανω ταξικους ομοιδαιατες μου!!χαχα, τοσο καιρο λαθος ιδεολογηματα υποστηριζα δλδ?? τοσο καιρο ειμουν αριστερος ενω τελικα επρεπε και ανηκα στη φιλελευθερη μπουρζουαζια!!χαχα
    "Ξερω Δεν" τα δικα σου αποτελεσματα , ποια ηταν? εχεις κανει και αλλα τετοια, το τεστ με το I.Q. το εχεις κανει? εγω το εκανα απο μια εταιρια -σαιτ οπου ενω στην αρχη δεν αναφεροταν για χρηματα στο τελος τα αποτελεσματα δεν μπορουσες να τα κατεβασεις και μαλιστα τα διεγραψαν αφηνωντας μοναχα ενα αποτελεσμα οπου ελεγε οτι "ειστε στο 89/100 του πλυθησμου σωστων απαντησεων του ελληνικου πληθυσμου" αντε να βγαλω ακρη το τι εννοει .
    "Δεν Ξερω" σχετικα με τα οσα λες στο μηνυμα σου και αφου μου δινεις το θαρρος να εκφραζομαι ελευθερα στους κατα τα αλλα χαρακτηρισμους μου παντοτες ευγενικους ,εχω να σου εκφρασω οτι οταν βρισκομεθα σε μια παρεα ως 5-6 ατομα και η πλειοψηφία αυτων εκφρασουν μια διαφωνια πανω σε ενα συγκεκριμενο ζητημα - θεση μας - οπου ενδεχομενος εχει προκηψει απο μια θεματολογια ανεξαρτητα ποιος την εχει δημιουργησει ,οταν λοιπον υπαρξει διαφωνια ,στην συζητηση αυτην εαν καταφερουμε να τους εκνευρισουμε πριν καν καταθεσουν την επιχειρηματολογία τους ,κι αρχισουν τις φωνες, η τους ξεφυγουν τυποτα επυθετα με προσβλητικους και επηθετικους προσδιορησμους τοτες εχουμε καταφερει να "βαλουμε το πρωτο γκολ" καταφεραμε να κερδισουμε τις εντυποσεις διοτις οποιος ειναι σε θεση αντικοιμενικου παρατηρητη και δεν εχει γνωση του ζητηματος οπου διαφωνουμε ,σαν βλεπει την γλωσσα του σωματος τον εχουμε παρει με το μερος μας.Το επομενο "γκολ" μπορουμε να το βαλουμε ειτε αν εχουμε δικιο στην διαφωνια μας, ειτε αν δωσουμε προσοχη στις λεξεις που θα εκφρασουμε την διαφωνια μας , πως θα χρησιμοποιησουμε τον λογο μας, εδω ειναι η δυναμη της ριτορικης οπου θα βαλει το γκολ, ειτε με την σωκρατικη τεχνικη ,των σπαστικων ερωτησεων-απαντησεων δλδ, ειτε με ττην μετα σωκρατικη τεχνικη αυτη της αποδυναμωσης δλδ των επιχειρηματων του αντιπαλου, εδω βεβαια θελει προσοχη ,αφου πρεπει πρωτα να ακουστει ο αντιπαλος αρα στα αυτια των αλλων θα περασει πρωτα ο δικος του λογος και επισης θα πρεπει να θυμομαστε τα σημεια του λογου του οπου θα πρεπει να αποδομισουμε.
    Γενικα σαν ειμαστε σε μια παρεα οπου υπαρξουν ατομα τοξικα εναντιον μας , οταν υπαρξουν στιγμες σαν αυτες που περιγραφεις ,που σε εξοργιζουν , η που οι διαφωνιες μας ειναι εντονες κι αδικαιολογητα εχθρηκες , θα μπορεις λοιπον με τους παραπανω τροπους να κανεις αυτους που πανε να σε εξοργησουν να τους κανεις εσυ να βγουν απο τα ρουχα τους!! και να γελας εσυ!
    Σε προσταξα ? χα χα χα, οχι ντε. Παντως κανε μια ενδοσκοπηση γιατι χρησιμοποιησες αυτο το ρημα και οχι π.χ το μου προτεινες. Εκτος αν εχει εντελως χιουμοριστικη διαθεση οποτες ,μην κανεις ενδοσκοπηση. χα χα χα
    Αρχηγος ε? Ενδιαφερον το διαβασα τι λεει. Κοιτα το θεμα με την αναλυση προσωπικοτητας ισως ειναι αν δουμε και πτυχες μας που δεν καταλαβαινουμε. Και προφανως εναν τυπο προσωπικοτητας δεν τον χρησιμοποιουμε για να δικαιολογουμε καθετι πανω μας .Προσωπικα το ειδα ως ευκαιρια να με καταλαβω και να βελτιωσω στο βαθμο που μπορω αυτα τα οποια με κανουν να νιωθω αβολα με τον ιδιο μου τον εαυτο. Ο δικος σου τυπος προσωπικοτητας ειναι πολυ δυναμικος. Και ισως οι ερωτησεις που μου εχεις κανει, οτι αν βαριεμαι στις παρεες με αυτα που λενε...ειναι απο τον τυπο της προσωπικοτητας του Αρχηγου που οπως λεει η αναλυση "απολαμβανουν πραγματικά την προκληση,τη διανοητικη διαμαχη κτλ κτλ" . Εννοειται οτι ενα τεστ δε σε σκιαγραφει ,αλλα δινει πολλα σημεια να παιστεις για αυτοαναλυση. Ετσι εκανα κι εγω. Εμενα ειναι ο Μεσολαβητης. Εμενα μου αρεσει να κοταω και τις προσωπικοτητες που ανηκουν στον ιδιο τυπο.
    Εσενα λεει η Θατσερ, ο Τζομπς, Τζιμ Καρευ ,Χαρισσον Φορντ μερικοι απο αυτους και απο τους φανταστικους ηρωες doctor strange και αεχει και αλλους.
    Δεν εχει να κανει με διασημους και πλουσιους. Απλα βλεπεις ισως, γιατι εισαι πληγωμενος, γιατι εισαι απογοητευμενος γιατι θες να μην κανουν οι αλλοι τα δικα σου λαθη, ακομα κι εδω στο φορουμ. Εννοειται οτι ολα αυτα ειναι απλοποιημενες ματιες, ομως ισως ειναι μικρα ελαχιστα βηματα για να βγαινει ο καθενας απο το τελμα του. Ειμαι πολυ υπερ, στο οτι αν αναγνωριζει καποιος τον εαυτο του μπορει να τον διαμορφωσει στην καλυτερη εκδοχη του. Αν δεν τον αναγνωριζει, τι ακριβως να διορθωσει? Ή θα θεωρει τον εαυτο του τον απολυτο η θα αυτομαστιγωνεται.


    Η αλλη παραγραφιος που γραφεις με την περιγραφη σε μια παρεα. Νομιζω εκει και αν παρεις λεξη λεξη αυτο που γραφεις, και διαβασεις τον τυπο προσωπικοτητας σου θα βρεις ομοιοτητες. Και φυσικα δεν ειναι κακο. Ειναι μια αλλη οπτικη.Και φυσικα εν θα το ξαναναφερω ,απλα σαν υποσημειωση.

    Σαν ανθρωπος γενικως αποφευγω τις διαφωνιες, τις εντασεις . Γιατι βαριεμαι πραγματικα. Αν υπαρξει μια κουβεντα που θιγει καποια πραγματα που δε συμφωνω, τη γνωμη μου θα την πω και δε με απασχολουν οι συνεπειες. Ομως δεν εμπλεκομαι ποτε με καινουριους ανθρωπους που δε γνωριζω, οποτε και οι συζητησεις μενουν ππανω κατω σε μια ανθρωπινη διακυμναση.Θελω να πω, δεν εχω εντονα συναισθηματα θυμου ή οργης.
    Δε θα μπορουσα ποτε ας πουμε να μιλησω με οπαδους ομαδας που ειναι ετοιμοι να καυγαδισουν ακομα και να φταρνιστεις λαθος διπλα τους, μονο και μονο για να προκαλεσω ενταση για να δωσω μια λεκτικη μαχη. Οποτε αυτο που λες εχεις δικιο, και ετσι χρειαζεται και ισως να το εχω κανει οταν καποιος εχει θιξει ενα θεμα που δε σηκωνει ευγενεια.
    Παντως οι ανθρωποι βγαινουν απο τα ρουχα τους και με την ηρεμια και την ισχυρη επιχειρηματολογια.

  9. #159
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by δενξερω View Post
    Σε αυτο το κομματι που λες, νομιζω δεν ειναι μονο θεμα εσωστρεφων και εξωστρεφων. Καθε ανθρωπος αν δεν εχει δουλεψει με τον εαυτο του καικαι νιωθει ασχημα με τη συμπεριοφρα ενος αλλου γιατι δεν την κλαταλαβαινει ,πραγματικα ειναι προβλημα του. Το προβλημα ειναι οτι αρκετοι ανθρωποι ,αν οχι η πλειοψηφια οταν δουν μια συμπεριφορα που δεν καταλαβαινουν την δαχτυλοδειχνουν. Με ο,τι θα μπορουσε να σημαινει αυτο. Ειτε χλευασμο, ειτε θυμο ,ειτε απαξιωση.
    Οποτε ολοι μας ανεξαρτητου χαρακτηρα, προφανως και δεν υπαρχει λογος να κανουμε κατι τετοιο στον εαυτο μας και να ερχομαστε κοντα με ανθρωπους που θα πρεπει να τους αποδεικνυουμε οτι δεν ειμαστε ελεφαντας. Δεν ξερω αν ταιριαζει ακρινως η φραση, αλλα πιστευω καταλαβαινεις τι εννοω.
    Κοινωνικος με αναγκη συναναναστροφης με περισσοτερους ανθρωπους απ'οτι ισως οι αλλοι τυποι εσωστρεφων ? Δεν ξερω να σου πω την αληθεια. Ισως ,αν κρινω απο μενα σε μικρες παρεες που νιωθω οικειοτητα και μιλαω και κανω αστεια. Βεβαια δεν ανταλασσω ερωτοαπαντησεις. Νιωθω απιστευτα αβολα να μιλαω σε πολλα ατομα για μενα. Αλλα αμπελοφιλοσοφιες ή την αποψη μου για καποια θεματα ,εφοσον κρινω οτι δε θα δημιουργησουν ενταση θα την πω..
    Μεχρι να ερθει η οικειοτητα βεβαια για να γινει αυτο περνανε αιωνες. Και μπορει ομως ακομα και εκει που νιωθω μια οικειοτητα να ¨κλειδωσω" και να συμμετεχω απλα με τη σιωπη μου. Και τοτε αρχιζει η μη κατανοηση της συμπεριφορας μου.

    Καλα ανθρωποι ειμαστε ολοι, και η φυση ολων των ανθρωπων ειναι να εχει επαφες με αλλους ανθρωπους. Η μη κατανοηση μεταξυ των ανθρωπων δημιουργει τις εντασεις. Ισως γιατι κανενας δεν ξερει ποιος ειναι πραγματικα. Προφανως η χρυση τομη ειναι αυτη που μας κανει να μενουμε στην κοινωνια και να μην εχουμε παει να μεινουμε σε σπηλια. Που και να το καταφερνα αυτο, καπου καπου θα πηγαινα καπου με υπρβολικο κοσμο να παρω μια δοση κοινωνικοτητας και μετα ξανα στη σπηλια για μηνες. χα χα χα

    Αυτο που ειχα διαβασει και αρχιζω και εχει πια νοημα και αρχιζω και το καταλαβαινω ειναι οτι η ζωη ειναι πολυ αστεια για να την παιρνει κανεις τοσο σοβαρα.
    Η σοβαροτητα ειναι παγιδα. Εχουμε εγκλωβιστει απο πρεπει, δεν πρεπει και εχουμε χασει αυτη τη φρεσκαδα που εχουμε ως ανθρωπινα οντα. Που στο κατω ,κατω ποιος ειναι ο σκοπος μας στο περασμα μας απο αυτη τη ζωη? Τοσο αγχος, τοση ενταση, γκρινια, μισος και ολα τα δεινα για ποιο λογο? Για να ελπιζουμε στη μια στιγμη ? Αν σκεφτεις οτι οι ανθρωποι κυνηγαμε την ευτυχια...Την κυνηγαμε...ποσο οξυμωρο? Πως ειναι δυνατον κατι τοσο ομορφο να το κυνηγας και αφου το κυνηγας μπαινεις σε μια κατασταση αγχους αν θα πετυχεις ή οχι. Και θα ειναι τελικα αυτο που ηλπιζες?
    Με λιγα λογια απο το να τα παιρνουμε ολα τοσο σοβαρα, χασαμε την αγνοτητα της ιδιας μας της υπαρξης και κατ΄επεκτασην της συνυπαρξης μας με τους αλλους ανθρωπους, τη φυση, τα ζωα τον ιδιο τον πλανητη.

    Δεν εχεις παραπονο, φιλοσοφισα αρκετα , χα χα χα
    συμφωνώ, απλώς αν ένας άνθρωπος έχει εσωστρεφη χαρακτήρα, δηλαδή δεν μιλάει, αργεί να επεξεργαστεί τις πληροφορίες κλπ, είναι πιο εύκολο να σε εκμεταλλευτούν. γιατί γνωρίζουν απο πριν οτι δεν αντιδρας άμεσα. δεν ξέρω αν το περιγράφω σωστά.
    όντως υπάρχει μεγάλη τάση στην διάκριση ακόμη και μεταξύ σχεδόν ομοίων ατόμων. καταλαβαίνω και ενστερνίζομαι. δεν παζαρεύεις αγάπη, ποτέ και απο κανέναν.
    πιο πολύ νομίζω οτι έχει να κάνει με τις επιλογές πχ μπορεί να κάνεις ομαδικά σπορ ή χορό. απλά στα δικά σου μέτρα. μεταξυ φίλων όπως λες.
    καταλαβαίνω και αυτό που λες με τις σιωπές, ειδικά μεταξύ ενηλίκων, είναι τόσο τετριμένο, εως και αγενές. μακρυα απο μας αυτά, όπως είπαμε. χα χα. εφ όσον έχει περάσει αιώνας πριν την οικειότητα, που λες, γιατί να μην σε κατανοήσουν; εγώ αυτό δεν το κατάλαβα, εντάξει να είναι άσχετος ο άλλος, αλλά ο γνωστός, δε νιώθω, τί φάση; τέλος πάντων. χαμένοι στην μετάφραση.
    "άνθρωπος είναι θεός, άνθρωπος είναι δαίμονας. αλήθεια και τα δύο" . εγώ πιστεύω πως θα έπρεπε να συνεχίζουν να.. εκπαιδεύονται οι ανθρώποι και μετά το σχολείο χα χα. ο Αριστοτέλης νομίζω είπε: "άνθρωπος μόνος του ή ζώο είναι ή θεός" κάτι τέτοιο. δηλαδή όλοι χρειαζόμαστε τους άλλους δεν αντιλέγω. αλλά υπάρχει η χρυσή τομή και είναι του καθενός διαφορετική. και πρέπει να σεβόμαστε ο ένας του άλλου. δεν θα ζούμε και για πάντα.
    το νόμισμα έχει δύο όψεις. κάτι τόσο χρήσιμο πολλές φορές στα λάθος χέρια γίνεται όπλο. όπως ας πούμε την ραδιενέργεια. ή την βιομηχανική επανάσταση. το ίντερνετ.
    ο άνθρωπος πρέπει να μην δέχεται τίποτα για δεδομένο. πρέπει; αν θέλει, καλό θα ήταν. εγώ αυτό που κατάλαβα, είναι πως το να κάνεις του κεφαλιού σου δεν είναι κακό. αρκεί να σκέφτεσαι πως μετά θα έρθουν κι άλλοι να φάνε εκεί που έφαγες, να κολυμπήσουν εκεί που κολύμπησες, να περπατήσουν εκεί που περπάτησες.
    μου την δίνουν οι ανθρώποι

  10. #160
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εχω κανει και εγω το τεστ προσωπικοτητας και με ειχε βγαλει 90% και βαλε εσωστρεφεια, απαντωντας ειλικρινα τις ερωτησεις. Δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα επικοινωνιας με τους αλλους, επικοινωνω μια χαρα, ισως σε μαζικη συναξη να μην ακουγομαι πολυ, αλλα ειδικα οταν ειμαι τετ α τετ με τον αλλον ειμαι μια χαρα (εκτος παντελου αγνωστου ισως με μικρες πιθανοτητες συμφωνιας χαρακτηρων). Γενικα θετεις πολλα θεματα και ως φαινεται απο τις 11 σελιδες νημα αγγιζουν πολλους.
    Διαλεξες και ωραιο ονομα "δενξερω". Σαμπως εγω ξερω.
    Ειναι μονοπατια που παιρνουμε στη ζωη, για παραδειγμα το τι δεν εκανες οικογενεια μεχρι τωρα, ειτε απο επιλογη, ειτε γιατι δεν σου δοθηκε η ευκαιρια ειναι ενα μονοπατι. Αλλοι εχουν ακολουθησει αλλο μονοπατι και βρισκονται μεσα στις συνθηκες τις οικογενειακες με τα διαφορα υπερ και κατα.
    Προσωπικα δεν θα ηθελα οικογενεια, αλλα θα ηθελα το λεγομενο soul mate, δλδ ενας τουλαχιστον ανθρωπος που θα περναμε το χρονο μας μαζι και θα γεμιζει ο ενας τον αλλον. Απο κει και περα και μερικοι φιλοι που θα μπορουσες να εχεις πραγματικη επικοινωνια.
    Αυτα δεν ειναι ευκολο να τα αποκτησεις, τουλαχιστον εγω δεν τα εχω αποκτησει, οσο μεγαλωνεις και μου φαινεται μερικες φορες σαν απιαστο ονειρο. Μπορουμε ομως να κυνηγαμε μερικα πραγματα. Για παραδειγμα ενα απλο μηνυμα, ενα απλο τηλεφωνημα με ισως ακομα και μια τυπικη συζητηση, που μερικες φορες μπορει να σε γεμισει ή και να αισθανθεις περισσοτερο το κενο, δεν εχει σημασια.
    Προσωπικα εχω πολλα ενδιαφεροντα.
    Εαν με ρωτησεις σε αυτο το σταδιο της ζωης μου ειμαι θα ελεγα ευτυχισμενος, παρολο που η καραντινα εχει κανει ποιο δυσκολες καποιες καταστασεις. Ισως σε ενα χρονο να μην ειμαι ή να ειμαι ακομα περισσοτερο ευτυχισμενος, ποιος ξερει. Πριν δυο χρονια περιπου γυριζα τρελλος, αστεγος στη Γερμανια, να βρω δουλεια και να φτιαξω ζωη, χωρις καμμια προυποθεση και χωρις να ξερω κανεναν, αφραγγος . Περιπετεια που αφησε κατι σε μενα και την σκεφτομαι πλεον τωρα σαν αλλη ζωη, κατι μακρινο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #161
    Quote Originally Posted by user View Post
    συμφωνώ, απλώς αν ένας άνθρωπος έχει εσωστρεφη χαρακτήρα, δηλαδή δεν μιλάει, αργεί να επεξεργαστεί τις πληροφορίες κλπ, είναι πιο εύκολο να σε εκμεταλλευτούν. γιατί γνωρίζουν απο πριν οτι δεν αντιδρας άμεσα. δεν ξέρω αν το περιγράφω σωστά.
    όντως υπάρχει μεγάλη τάση στην διάκριση ακόμη και μεταξύ σχεδόν ομοίων ατόμων. καταλαβαίνω και ενστερνίζομαι. δεν παζαρεύεις αγάπη, ποτέ και απο κανέναν.
    πιο πολύ νομίζω οτι έχει να κάνει με τις επιλογές πχ μπορεί να κάνεις ομαδικά σπορ ή χορό. απλά στα δικά σου μέτρα. μεταξυ φίλων όπως λες.
    καταλαβαίνω και αυτό που λες με τις σιωπές, ειδικά μεταξύ ενηλίκων, είναι τόσο τετριμένο, εως και αγενές. μακρυα απο μας αυτά, όπως είπαμε. χα χα. εφ όσον έχει περάσει αιώνας πριν την οικειότητα, που λες, γιατί να μην σε κατανοήσουν; εγώ αυτό δεν το κατάλαβα, εντάξει να είναι άσχετος ο άλλος, αλλά ο γνωστός, δε νιώθω, τί φάση; τέλος πάντων. χαμένοι στην μετάφραση.
    "άνθρωπος είναι θεός, άνθρωπος είναι δαίμονας. αλήθεια και τα δύο" . εγώ πιστεύω πως θα έπρεπε να συνεχίζουν να.. εκπαιδεύονται οι ανθρώποι και μετά το σχολείο χα χα. ο Αριστοτέλης νομίζω είπε: "άνθρωπος μόνος του ή ζώο είναι ή θεός" κάτι τέτοιο. δηλαδή όλοι χρειαζόμαστε τους άλλους δεν αντιλέγω. αλλά υπάρχει η χρυσή τομή και είναι του καθενός διαφορετική. και πρέπει να σεβόμαστε ο ένας του άλλου. δεν θα ζούμε και για πάντα.
    το νόμισμα έχει δύο όψεις. κάτι τόσο χρήσιμο πολλές φορές στα λάθος χέρια γίνεται όπλο. όπως ας πούμε την ραδιενέργεια. ή την βιομηχανική επανάσταση. το ίντερνετ.
    ο άνθρωπος πρέπει να μην δέχεται τίποτα για δεδομένο. πρέπει; αν θέλει, καλό θα ήταν. εγώ αυτό που κατάλαβα, είναι πως το να κάνεις του κεφαλιού σου δεν είναι κακό. αρκεί να σκέφτεσαι πως μετά θα έρθουν κι άλλοι να φάνε εκεί που έφαγες, να κολυμπήσουν εκεί που κολύμπησες, να περπατήσουν εκεί που περπάτησες.
    μου την δίνουν οι ανθρώποι
    Ναι μια χαρα το περιγραφεις, Πολλές φορες πιανω τον εαυτο μου να δρα ετεροχεονσιμενα.
    Για μενα περναει αιωνιοτητα, με τα ατομα που συναναστρεφομαι. Εκεινοι νιωθουν αμεσως. Ενα απο τα στεια που βλεπω που βαζουν συχνα σε μιια ομαδα εσωστρεφων ειναι οτι "ρον εσωστρεφη τον υιοθετει ενα εξωστρεφης". Θεωρω οτι με τα ατομα που ειμαι κοντα ,ειναι λιγα περιττο να το πω ειναι εξωστρεφεις. Ή τουλαχιστον δεν εχουν την τυπικη συμπερφορα εσωστρεφη. Ομως υπαρχει η κατανοηση. Καταλαβαινεις βεβαοα οτι ενας εξωστρεφης οση κατανοηση και να δειξει ,καποια στιγμη αν μπει πολυ συναισθημα θα βγει εξω απο τα ρουχα του ,για μια συμπεριφορα μη λογικη κατα την οπτικη του. Εδω βεβαια ναι ειναι θεμα δικο του, αλλα και οι σχεσεις χτιζονται και οριμαζουν μεσα απο διαφορα μονοπατια. Καποιες φορες ομαλα, καποιες φορες κακοτραχαλα. Το θεμα ειναι η θεληση να ξαναβρεθει καποιος στον κοινο μονοπατι κατανοησης. Μου εχει συμβει, δεν εχωω παραπονο. Και οταν αρχισα το ποστ, ειναι που ειχα πνιηει στις σκεψεις μου. Ομως χαιρομαι γιατι βρηκα και συνομιλω με ωραιους ανθρωπους ,ακομα κι αν δεν τους γνωριζω.

    Ε ναι εννοειται ,υπαρχει η χρηση τομη. Και φυσικα αυτο που γραφεις στο τελος οτι τιποτα δεν πρεπει να θεωρειται δεδομενο, ισως ειναι το μονο δεδομενο. Η ελευθερια του ενος σταματαει εκει που αρχιζει του αλλου. Αν νοιαζομασταν πραγματικα και δεν ημασταν σαν ανθρωπινα οντα ατομικιστες, τα πραγματα θα ηταν καλυτερα.

  12. #162
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Εχω κανει και εγω το τεστ προσωπικοτητας και με ειχε βγαλει 90% και βαλε εσωστρεφεια, απαντωντας ειλικρινα τις ερωτησεις. Δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα επικοινωνιας με τους αλλους, επικοινωνω μια χαρα, ισως σε μαζικη συναξη να μην ακουγομαι πολυ, αλλα ειδικα οταν ειμαι τετ α τετ με τον αλλον ειμαι μια χαρα (εκτος παντελου αγνωστου ισως με μικρες πιθανοτητες συμφωνιας χαρακτηρων). Γενικα θετεις πολλα θεματα και ως φαινεται απο τις 11 σελιδες νημα αγγιζουν πολλους.
    Διαλεξες και ωραιο ονομα "δενξερω". Σαμπως εγω ξερω.
    Ειναι μονοπατια που παιρνουμε στη ζωη, για παραδειγμα το τι δεν εκανες οικογενεια μεχρι τωρα, ειτε απο επιλογη, ειτε γιατι δεν σου δοθηκε η ευκαιρια ειναι ενα μονοπατι. Αλλοι εχουν ακολουθησει αλλο μονοπατι και βρισκονται μεσα στις συνθηκες τις οικογενειακες με τα διαφορα υπερ και κατα.
    Προσωπικα δεν θα ηθελα οικογενεια, αλλα θα ηθελα το λεγομενο soul mate, δλδ ενας τουλαχιστον ανθρωπος που θα περναμε το χρονο μας μαζι και θα γεμιζει ο ενας τον αλλον. Απο κει και περα και μερικοι φιλοι που θα μπορουσες να εχεις πραγματικη επικοινωνια.
    Αυτα δεν ειναι ευκολο να τα αποκτησεις, τουλαχιστον εγω δεν τα εχω αποκτησει, οσο μεγαλωνεις και μου φαινεται μερικες φορες σαν απιαστο ονειρο. Μπορουμε ομως να κυνηγαμε μερικα πραγματα. Για παραδειγμα ενα απλο μηνυμα, ενα απλο τηλεφωνημα με ισως ακομα και μια τυπικη συζητηση, που μερικες φορες μπορει να σε γεμισει ή και να αισθανθεις περισσοτερο το κενο, δεν εχει σημασια.
    Προσωπικα εχω πολλα ενδιαφεροντα.
    Εαν με ρωτησεις σε αυτο το σταδιο της ζωης μου ειμαι θα ελεγα ευτυχισμενος, παρολο που η καραντινα εχει κανει ποιο δυσκολες καποιες καταστασεις. Ισως σε ενα χρονο να μην ειμαι ή να ειμαι ακομα περισσοτερο ευτυχισμενος, ποιος ξερει. Πριν δυο χρονια περιπου γυριζα τρελλος, αστεγος στη Γερμανια, να βρω δουλεια και να φτιαξω ζωη, χωρις καμμια προυποθεση και χωρις να ξερω κανεναν, αφραγγος . Περιπετεια που αφησε κατι σε μενα και την σκεφτομαι πλεον τωρα σαν αλλη ζωη, κατι μακρινο.
    Ενας εσωστρεφης δε σημαινει οτι ειναι απαραιτητα ντροπαλος. Ή ενας εξωστρεφης οτι δεν εχει κοινωνικη φοβια. Το θεμα ειναι το γνωθις σαυτον , ουτως ωστε να μπορει ενας ανθρωπος να περνα ποιοτικοτερο χρονο στη ζωη του. Αναγνωρίζοντας οτι ειμαι εσωστρεφης π.χ, ξερω οτι κλειδωνω μπροστα σε πολλα καινουρια ατομα. Αυτο μπορω να το δουλεψω και να το βελτιωσω οσο μπορω , τουλαχθστον να μη νομιζουν οτι κατι εχω.
    ΝΑι η αληθεια ειναι οτι ανοιξα ενα θεμα γιατι πραγματικα εκεινη την μερα ενιωσα μονη μου. Υπηρξαν καποιες συνθηκες που οξυναν τα συναισθηματα της μοναξιας. Και δεν τα συζητησα γιατι καταλαβαινα οτι θα προκαλουσα ενταση απο σκεψεις που κα τουσιαν ηταν αδικες, Ομως ηθελα καπου να πω. Και χαιρομαι οπως εγραψα και πιο πανω γιατι συνομιλω με ομορφους ανθρωπους. Μου αρεσει πολυ η ανταλλαγη αποψεων. Ασε που για τους εσωστρεφεις δεν ειχα βρει ποτε να μιλησω διαζωσης. Οποτε μεσω των συζητησεων εδω χαρηκα πολυ.
    Το "δεν ξερω" ηταν ,γιατι ειχα τοση αναγλη να γραφτω στο φορουμ να πω αυτα που εγραψα στην αρχικη δημοσιευση και μου φαινοταν βουνο να ψαξω να βρω και ψευδωνυμο. Οποτε εκει που ρωταγε username παταω ενα δεν ξερω και απλα το δεχτηκε...χα χα χα
    Να του εσωστρεφη η σκεψη.Ή τουλαχιστον του εσωστρεφη της κατηγοριας που ανηκω. Κι εγω αυτο το soul mate εψαχνα και ψαχνω σε θεμα σχεσης. Σε θεμα φιλιας νομιζω αν δεχεσαι οτι υπαρχει και εκει soul mate , νομιζω οτι το εχω βρει.

    Ειναι ομορφο αυτο που λες και κυριως οτι οι δυσκολιες που περασες ειναι κατι μακρινο. Το σκεφτεσαι, δε σε στοιχειωνει. Σαν να το ειχες δει στην τηλεοραση αν σε εκφραζει αυτο. Κι εγω ετσι κοιταζω τα παλια. Εκτος απο τη μερα που με επιασε πανικος ,που ηρθε τοσο εντονο σα συναισθημα. Οτι επιασα εφηβεια. Ισως επρεπε να το βιωσω σα συναισθημα εντονα οπως και εγινε εκεινη τη μερα ,για να βρω την ηρεμια μου.Και το παρελθον να μεινει κει που πρεπει, στο παρελθον.
    Καθε μερα ειαμστε καινουριοι ανθρωποι.

  13. #163
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,231
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Εχω κανει και εγω το τεστ προσωπικοτητας και με ειχε βγαλει 90% και βαλε εσωστρεφεια, απαντωντας ειλικρινα τις ερωτησεις. Δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα επικοινωνιας με τους αλλους, επικοινωνω μια χαρα, ισως σε μαζικη συναξη να μην ακουγομαι πολυ, αλλα ειδικα οταν ειμαι τετ α τετ με τον αλλον ειμαι μια χαρα (εκτος παντελου αγνωστου ισως με μικρες πιθανοτητες συμφωνιας χαρακτηρων). Γενικα θετεις πολλα θεματα και ως φαινεται απο τις 11 σελιδες νημα αγγιζουν πολλους.
    Διαλεξες και ωραιο ονομα "δενξερω". Σαμπως εγω ξερω.
    Ειναι μονοπατια που παιρνουμε στη ζωη, για παραδειγμα το τι δεν εκανες οικογενεια μεχρι τωρα, ειτε απο επιλογη, ειτε γιατι δεν σου δοθηκε η ευκαιρια ειναι ενα μονοπατι. Αλλοι εχουν ακολουθησει αλλο μονοπατι και βρισκονται μεσα στις συνθηκες τις οικογενειακες με τα διαφορα υπερ και κατα.
    Προσωπικα δεν θα ηθελα οικογενεια, αλλα θα ηθελα το λεγομενο soul mate, δλδ ενας τουλαχιστον ανθρωπος που θα περναμε το χρονο μας μαζι και θα γεμιζει ο ενας τον αλλον. Απο κει και περα και μερικοι φιλοι που θα μπορουσες να εχεις πραγματικη επικοινωνια.
    Αυτα δεν ειναι ευκολο να τα αποκτησεις, τουλαχιστον εγω δεν τα εχω αποκτησει, οσο μεγαλωνεις και μου φαινεται μερικες φορες σαν απιαστο ονειρο. Μπορουμε ομως να κυνηγαμε μερικα πραγματα. Για παραδειγμα ενα απλο μηνυμα, ενα απλο τηλεφωνημα με ισως ακομα και μια τυπικη συζητηση, που μερικες φορες μπορει να σε γεμισει ή και να αισθανθεις περισσοτερο το κενο, δεν εχει σημασια.
    Προσωπικα εχω πολλα ενδιαφεροντα.
    Εαν με ρωτησεις σε αυτο το σταδιο της ζωης μου ειμαι θα ελεγα ευτυχισμενος, παρολο που η καραντινα εχει κανει ποιο δυσκολες καποιες καταστασεις. Ισως σε ενα χρονο να μην ειμαι ή να ειμαι ακομα περισσοτερο ευτυχισμενος, ποιος ξερει. Πριν δυο χρονια περιπου γυριζα τρελλος, αστεγος στη Γερμανια, να βρω δουλεια και να φτιαξω ζωη, χωρις καμμια προυποθεση και χωρις να ξερω κανεναν, αφραγγος . Περιπετεια που αφησε κατι σε μενα και την σκεφτομαι πλεον τωρα σαν αλλη ζωη, κατι μακρινο.
    Καλημερα !
    Νομιζω το γεγονος οτι περασες μεσα απο μια τοσο δυσκολη κατσταση ,επιβιωσες και εφτασες στο σημερα να λες οτι εισαι ευτυχισμενος ακομα και με τα απλα πραγματα ειναι οτι καλυτερο πραγματικα .
    Ισως ο ανθρωπος περνώντας μεσα απο τα πιο δυσκολα εκτιμαει οτι στα απλα και στα μικρα βρίσκει την μεγαλυτερη ευτυχια ,αρκει να το θελει και να αποδεχεσαι οτι ετσι ειναι .

    Πραγματικα διαβαζω ολα αυτα για την εσωστρεφεια και δεν μπορω να διακρινω αν υπαρχει κατι αρνητικο σε ολο αυτο ή να το δω τουλαχιστον εγω αρνητικα ...
    Εχουμε φτασει στο σημειο να ειμαστε εσωστρεφείς εναντιον εξωστρεφής..

    Βεβαια σε ενα κοσμο που η εξωστρεφεια θεωρειται προνόμιο ή και χαρισμα ακομα, μας κανει να βαζουμε ενα αρνητικο προσημο στον ορο εσωστρεφής και συχνα να νομιζουμε οτι χρίζει ψυχολογικης βοηθειας ..
    Καλο θα ειναι πιστευω οσοι χαρακτιριζονται εσωστρεφης να αρχισουν να βλεπουν ολα αυτα τα χαρακτηριστικα τους σαν προνόμια ωστε να μην επηρεαζει κατα καποιο τροπο την ζωη τους και τις συναναστροφες τους .

    Ενα εσωστρεφη ανθρωπο νομιζω τον χαρακτηριζει η μοναχικοτητα ,η οποια οταν ειναι απο καθαρη προσωπικη επιλογη μπορει να γινει και παραγωγική και εποικοδομητικη αναλογα πως θα την αξιοποιηση ο καθενας, ειναι ατομα ήπιων τονων και συχνα δεν ρισκαρουν στην ζωη τους ιδιατερα στον επαγγελματικο τους τομεα.
    Λαμβανουν πολυ πιο αργα μια καθοριστικη αποφαση αποφευγοντας ετσι λαθη που προκύπτουν απο παρορμητικές αποφασεις ,τις επεξεργαζοντα με περισσοτερη ωριμοτητα αφου τις στροβιλιζουν στο μυαλο τους πολυ περισσοτερο απο ενα εξωστρεφη χαρακτήρα .
    Και το κυριοτερο εσωστρεφή ατομα ειναι πολυ πιο ευαισθητα ,με πολυ πιο αναπτυγμενη την συναισθηματικη νοημοσυνη και απολαμβανουν πολυ περισσοτερο τις συζητησεις με ατομα που γνωριζουν καλα ή επιδιωκουν να γνωρισουν .

    Δεν αναγνωριζω εγω εδω κατι προσωπικά που να με κανει να το δω σαν αρνητικο ολο αυτο ή σαν λογο που να πω οτι θα χρειαστω ψυχολογικη υποστήριξη-καθοδηγηση για να αλλαξω ή να αποδεχτω κατι απο ολα αυτα τα κυρια χαρακτηριστικα ...

    Ενω αντιθετα ενας εξωστρεφεις ανθρωπος μπορει να ειναι πιο εκφραστικός και πιο αμεσος στον προφορικο του λογο αλλα συχνα ειναι τυποι παρορμιτικοι που λαμβανουν αποφασεις εν θερμό, μη αναλογιζόμενοι τα τυχων λάθη αυτών ...
    Δεν δισταζουν να ρισκαρουν παντου ακομα και στον εργασιακο τους χωρου οπου καμια φορα εκει ειναι που χρειαζεται να εχεις περισσοτερο τα χαρακτηριστικα που εχει ενας εσωστρεφης παρα τα δικα τους .
    Θελουν παντα να ειναι στο επικεντρο της προσοχης σε βαθμο καμια φορα που αγγιζει τα ορια της υπερβολης .
    Μπορει να εχουν την ικανοτητα να ασχολουνται παραλληλα με πολλα πραγματα μαζι ,σιγουρα ομως τα αποτελεσματα τους δεν θα ειναι αυτα που θα ηταν αν ασχολιόταν με πολυ λιγοτερα και με πολυ περισσοτερο ηρεμία και σύνεση ...

    Και εγω στους εσωστρεφεις κατατάσσομαι βαση αρκετων τεστ που μου εχουν κανει αλλα πραγματικα και σε επαγγελματικες πολυαρυθμες συγκεντρωσεις συμμετέχω χωρις κανεναν απολύτως θεμα και επικοινωνιακη ειμαι με αυτους που πρεπει και θελω και πολλα άλλα...

    Αν αλλαξουμε οπτικη πλευρα που βλεπουμε καποια πραγματα επανω μας ,νομιζω ειναι ο καλυτερος τροπος το καθε αρνητικο πρόσημο που εχει μπει για οποιοδηποτε λογο σε κατι που μας χαρακτηριζει ,μπορουμε ανετα εμεις οι ιδιοι να το μετατρεψουμε σε θετικο, ούτως ωστε να μην μας επηρεαζει στους δυο πολυ σημαντικους τομεις της ζωης μας .Στον προσωπικο και στο επαγγελματικο .Μονο ετσι θα ειμαστε και πλήρης και ευτυχισμενοι με τις επιλογες μας και τον τροπο ζωης που εχουμε εμεις οι διοι επιλεξη να ζουμε και οχι σύμφωνα με τα στανταρ(πρόσημα) των αλλων ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #164
    Θα σου πω τη γνωμη μου οπως τη νιωθω
    . Δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα αντιπαλότητας εσωστρεφών κι εξωστρεφών. Και δε νομιζω οτι θα μπρουσε καποιος να αναφερει τους εσωστρεφεις ως καλους ανθρωπους και τους εξωστρεφεις ως κακους.
    Νομιζω οτι πολυ απλα ειναι θεμα μερικων γνωρισματων τα οποια μπορουν να βοηθησουν στην εξελιξη της προσωπικοτητας του καθενος. π.χ γνωριζω οτι δειλιαζω να παρω τηλεφωνο. Αυτο οφειλεται στη εσωστρεφη μου φυση. Το γνωριζω ,και μπορω να το ξεπερασω πια. Δε θα ειμαι ανετη οπως ενας εξωστρεφης, ομως δε θα παθαινω και καρδιακο καθε φοραπου ειναι να μιλησω στο τηλεφωνο. .
    Ολες οι προσωπικοτητες χρειαζομαστε και η καθε προσωπικοτητα εχει τη δικη της ομορφια. Με τον τροπο του ο καθενας μπορει να συμπληρωνει τον αλλο. Και δε μιλαω καν για ανθρωπους που γνωριζονται μεταξυ τους. Ενας εξωστρεφης εχει να προσφερει καποια πραγματα και ενας εσωστρεφης καποια αλλα.
    Η ομροφια του κοσμου ειναι στην ποικιλια και τη συνυπαρξη.

  15. #165
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by δενξερω View Post
    Ναι μια χαρα το περιγραφεις, Πολλές φορες πιανω τον εαυτο μου να δρα ετεροχεονσιμενα.
    Για μενα περναει αιωνιοτητα, με τα ατομα που συναναστρεφομαι. Εκεινοι νιωθουν αμεσως. Ενα απο τα στεια που βλεπω που βαζουν συχνα σε μιια ομαδα εσωστρεφων ειναι οτι "ρον εσωστρεφη τον υιοθετει ενα εξωστρεφης". Θεωρω οτι με τα ατομα που ειμαι κοντα ,ειναι λιγα περιττο να το πω ειναι εξωστρεφεις. Ή τουλαχιστον δεν εχουν την τυπικη συμπερφορα εσωστρεφη. Ομως υπαρχει η κατανοηση. Καταλαβαινεις βεβαοα οτι ενας εξωστρεφης οση κατανοηση και να δειξει ,καποια στιγμη αν μπει πολυ συναισθημα θα βγει εξω απο τα ρουχα του ,για μια συμπεριφορα μη λογικη κατα την οπτικη του. Εδω βεβαια ναι ειναι θεμα δικο του, αλλα και οι σχεσεις χτιζονται και οριμαζουν μεσα απο διαφορα μονοπατια. Καποιες φορες ομαλα, καποιες φορες κακοτραχαλα. Το θεμα ειναι η θεληση να ξαναβρεθει καποιος στον κοινο μονοπατι κατανοησης. Μου εχει συμβει, δεν εχωω παραπονο. Και οταν αρχισα το ποστ, ειναι που ειχα πνιηει στις σκεψεις μου. Ομως χαιρομαι γιατι βρηκα και συνομιλω με ωραιους ανθρωπους ,ακομα κι αν δεν τους γνωριζω.

    Ε ναι εννοειται ,υπαρχει η χρηση τομη. Και φυσικα αυτο που γραφεις στο τελος οτι τιποτα δεν πρεπει να θεωρειται δεδομενο, ισως ειναι το μονο δεδομενο. Η ελευθερια του ενος σταματαει εκει που αρχιζει του αλλου. Αν νοιαζομασταν πραγματικα και δεν ημασταν σαν ανθρωπινα οντα ατομικιστες, τα πραγματα θα ηταν καλυτερα.
    και παλιά υπήρχε και ένα χάσταγκ "#growingupshy " όπου περιέγραφαν διάφοροι "χρήστες" του διαδικτύου τί.. χουσούρια τους άφησε ή πώς ήταν να μεγαλώνεις σε έναν κόσμο εκδηλωτικών ανθρώπων..!! ένα απο αυτά ήταν το να σε ρωτάνε κάτι και να απαντάς μετά απο ώρα. αυτό πχ είχε να κάνει με το ότι στο σχολείο δεν απαντούσες μαζί με τα άλλα παιδια..!! χα χα. το αλάφρυνα λίγο.
    αλίμονο μην βαζουμε και ταμπέλες μεταξύ μας. ούτε εγώ τους λέω, το ξέρουν. χα χα.
    κατα την οπτική του δηλαδή όχι σαν τη δική του. είναι το τί ζητάει ο καθένας. όπως τα λες συμφωνώ, το πρόβλημα είναι όταν ο άλλος θεωρεί ως μόνη λύση να αλλάξεις εσύ, αντί να δουλέψει με αυτό που είσαι -να συνυπάρχει πιο σωστά.
    ναι μεν αλλά. εγώ είμαι της άποψης οτι υπάρχει ευθύνη στην ελευθερία και επιλογή κι όλα αυτά πάνε μαζί, είναι ένα πράγμα. δηλαδή το γεγονός ότι σήμερα πάμε κατα χάλια, δεν σημαίνει οτι δεν μπορούμε να είμαστε καλά. εγώ τί κάνω γι αυτό; τίποτα, θα απαντήσω. όμως ως ανθρωπότητα έχουμε περάσει τόσα πολλά.
    πριν λίγες μέρες στο ράδιο είχα ακούσει να απαγγέλει μια κοπέλα αυτό. άσχετο αλλά ψάχνοντας κάτι άλλο, έπεσα πάνω του. σύμπτωση;
    https://apodyoptes.com/2019/01/20/el...ir-mayakofski/

Page 11 of 12 FirstFirst ... 9101112 LastLast

Similar Threads

  1. Απλά θέλω να μιλήσω για την ζωή μου κάπου
    By Girl94 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 30-01-2021, 00:07
  2. Απλα ηθελα να μιλησω καπου
    By Παναγιωτης28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 30-11-2019, 04:33
  3. Ηθελα απλα να το πω καπου γιατι βασανιζομαι
    By aifel in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 22-05-2015, 21:24
  4. απλά κάπου ήθελα να το πω ξανά..χρειάζομαι την στηριξή σας. . !
    By Φελίσιτι in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 130
    Last Post: 17-12-2011, 22:17
  5. Να τα πω κάπου θέλω
    By karamela_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 19
    Last Post: 25-09-2009, 18:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •