Απλά θέλω να τα πω καπου, - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 12 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 176
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by δενξερω View Post
    Λίγο αυστηρό μήνυμα, νομίζω. Και δε θα διαφωνήσω ότι άνθρωποι έχουν υπάρξει και υπάρχουν που είναι πιο εγκλωβισμένοι απο μένα και το ξεπέρασαν και το ξεπερνούν. Και ίσως αν μιλάγαμε απο κοντά θα με χαρακτήριζες υπερβολική και ότι τελικά δε μου συμβαίνει και τίποτα και πνίγομαι σε μια κουταλιά νερό για βλακείες. Και με τη συμβατική έννοια όχι δεν έχω πετύχει τίποτα, οικογένεια (παιδιά) δεν έχω, δουλειά δεν έχω
    Κοίταξε εστιάζεις στην οικογένεια και στη δουλειά. Η δουλειά είναι κατι ρευστό οκ δεν έχεις δουλειά τώρα μπορεί να έχεις σε ένα μήνα η σε δύο μήνες. Το ότι δεν δουλεύεις τώρα δεν σημαίνει πως πάντα θα είσαι χωρίς δουλειά. Τα παιδιά είναι ένα σύνθετο θέμα το οποίο ίσως να σε ενοχλεί που δεν έχεις, αλλά σκέψου να είχες παιδιά και να μην είχες για παράδειγμα δουλειά πόσο άσχημα θα ήταν.

    Στο αρχικό σου μήνυμα αναφέρεσαι στο bullying στην ομορφιά βάση των κοινωνικών προτύπων, στο σώμα στις φιλίες σχεδόν σε όλα. Ας τα πάρουμε ένα ένα το bullying έγινε στο παρελθόν ακόμα και αν σου δημιούργησε τραύματα που τα κουβαλάς ακόμα και σήμερα πρέπει να το αφήσεις πίσω. Είναι πλέον παρελθόν αυτό, το σώμα που αναφέρεις είναι κάτι που με λίγη θέληση και προσπάθεια φτιάχνεται, δεν είναι κάτι που δεν φτιάχνεται είναι μια απόφαση που παίρνει κάποιος που έχει τη θέληση να το κάνει. Και εγώ πριν 7 χρόνια ήμουν 98 κιλά με 1.75 ύψος και όχι σε μία νεαρή ηλικία πχ 20 ή 25 ή 30 αλλά στα 38, να σου πω όμως κάτι και τώρα στα 44 αλλά και στα 50 να ήμουν 100 κιλά παλι θα τα έχανα. Θέλει απλώς θέληση και προγραμματισμό.

    Η σημερινή ομορφιά είναι κάτι πολύ απλό μεηκ απ. Όλες πλεον είναι όμορφες σήμερα με το ανάλογο βάψιμο.

    Πιστεύω πως είσαι υπερβολική και τα βάζεις με τον εαυτό σου και είναι κρίμα να το κάνεις αυτό. Για ποιο λόγο να τα βάλεις με τον εαυτό σου; Γιατι να τιμωρείς τον εαυτό σου έτσι; Δεν τον αγαπάς τον εαυτό σου;

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by δενξερω View Post
    Είμαι 44 χρονών γυναίκα, χωρίς παιδιά, χωρίς σχέση, ανύπαντρη, χωρίς δουλειά.Είμαι εσωστρεφής.

    Είμαι ο άνθρωπος που δε μπορεί να παραπονιέται, γιατί είμαι καλά, αλλά δεν είμαι. Έχω φίλους, αλλά δεν έχω. Σύμφωνα με τα κοινωνικά πρότυπα, δεν είμαι άσχημη, αλλά ούτε και όμορφη. Δεν είμαι κοινωνική ,αλλά ούτε και ακοινώνητη. Δεν είμαι αδύνατη, αλλά δεν είμαι και παχύσαρκη. Όταν σπάνια πάω να πάρω ρούχα ,στα νορμαλ μεγέθη δε μπαίνω, αν πάω στα ρούχα για παχουλές όλα είναι μεγάλα. Παθαίνω κρισεις υπερφαγίας αλλά μετά το διαχειρίζομαι. Είμαι σοβαρή αλλά και δεν είμαι.

    Είμαι ο άνθρωπος ρεζέρβα, τις ελάχιστες φιλίες (γυναικείες) που είχα τις απέκτησα όταν οι φίλες βρίσκονταν σε μεταβατικό στάδιο και είχαν ανάγκη έναν άνθρωπο λιμάνι, αλλά μόλις έβρισκαν καλύτερα έφυγαν. Είμαι μόνη αλλά δεν είμαι ,αλλά τελικά είμαι.

    Σε περιόδους μελαγχολίας φρικάρω και νιώθω μόνη και η εφηβική φωνή με στοιχειώνει. Στο σχολείο ήμουν στόχος εκφοβισμού. Χοντρή, άσχημη με γελοίο όνομα. Και νιώθω και καταλαβαίνω πλέον, γιατί παλιά το είχα απορία πως είναι δυνατόν, πώς π.χ η Γώγου, η Παγκράτη σε αυτή την ηλικία έφτασαν σε αδιέξοδο. Το μυαλό φτάνει σε αδιέξοδο, στα 44 με έχει καθορίσει ο σχολικός εκφοβισμός. Φοβάμαι, γίνομαι δύσκολη, δύστροπη και στριμμένη. Δεν καταλαβαίνω τον λόγο ύπαρξής μου, δεν έχω τίποτα να προσφέρω...τιποτα. . Νιώθω ότι οι γύρω μου με ανέχονται από καλοσύνη . Κάνουν κατά καιρούς προσπάθειες ,αλλά έχουν τις δικές τους ζωές και αντοχές. Έχω νευριάσει κόσμο με το χαρακτήρα μου.

    Πιστεύω σε ένα καλύτερο αύριο για τους άλλους, όχι για μενα που αποδεδειγμένα δεν έχω καμία εύνοια της τυχης και δεν μπορώ να βάλω τη ζωή μου σε τάξη . Ούτε δουλειά, ούτε φιλίες ,ούτε σχέση αν και το τελευταίο δε με πολυαπασχολεί . Όλες οι προσπάθειές μου είναι αποτυχημένες.

    Νιώθω τα συναισθηματά μου σα φλας, μία ναι μία όχι.

    Τα είπα ,. Με έπιασε πονοκέφαλος και που τα έγραψα. Ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώσατε να το διαβάσετε :)
    Ειναι πολυ συγκινητικο το μηνυμα σου , η αυτοπεριγραφη σου μπορει να ειναι καπως σουρεαλιστικη,αλλα βαζει μια ισορροπια,αφου πολυ σπανια οταν περιγραφουμαι τον εαυτο μας ειμαστε αντικοιμενικοι.
    Τολμω να πω κι παιρνω το θαρρος λογο του οτι γνωριζω πολυ καλα την ασθενια αυτη, οτι δειχνεις να εχεις διαθεσεις καταθλιψης,αν εχω δικιο εισαι εν μερη στο σωστο μερος! ¨). Απο την αλλη μπορει να ειναι η αρετη της ταπεινότητας σου που με μπερδευει! ,βλεπεις εχουμε φτασει στο σημειο να νομιζουμε καταθλιπτικο οποιον ειναι μετριοφρων η ταπεινος!! Ομως το οτι δεν παρακαλας και για την δικη σου ευτυχια μαζι με τον αλλων ειναι κριμας!, νομιζεις οτι δε την αξιζεις? η οτι ειναι πολυ δυσκολο να ερθει?
    Θαυμαζω παντος στα γραπτα σου οτι δεν υπαρχει ηχνος παραπωνου προς αλλους, δεν υπαρχει αισθηση ζηλιας η εκνευρισμου οταν αναφερεις ακομα κι οτι σε βλεπουν σαν "ρεζερβα" φιλιας,αυτη ειναι αλλη μια αρετη οπου εκτως απο το οτι δειχνει μεγαλειο ψυχης, σου κανει και καλο στην ψυχικη σου υγεια αφου δεν αποκτας τοξικα συναισθηματα μεσα σου, διοτις εαν διαβασεις αλλα θεματα εδω μεσα θα δεις οτι παρομοια προβληματα με τ δικ σου αλλα βγαζουν αγανακτιση και ζηλια απο μεσα τους.
    Αυτο που εχω να σου πω ειναι οτι δεν ειναι πωτες αργα εαν μπορεσεις να αντιληφθεις οτι οι ομορφες στιγμες της ζωης μας εχουν την αξια και μοιαζουν με φωτογραφιες! οχι με βιντεο οπυ θα πρεπει να το δεις ολο, κι που ο χρονος του ειναι πολυ σημαντικος και το νοημα του ειναι συναθρησμα οσων βλεπουμε, σε αντιθεση η φωτογραφιες δεν εχουν καμια εννοια χρονου! σημασια εχει το οτι υπηρξε το συναισθημα απο αυτο που ειδες! αυτο που καταλαβες και που μετα το υποσινειδητο σου αναλυει! ετσι καπως ειναι και η ζωη, οι στιγμες που θα ζουμε δεν εχει σημασια ποσο καιρο θα τις ζουμε! αλλα το οτι τις βιωσαμαι! αυτο που μας αφησαν πανω μας, το χαραγμα τους! Μην νιωθεις λοιπον οτι δεν εχει νοημα το μελον. Απεναντιας ως ενας ανθρωπος οπου δεν δειχνεις να σε εντιποσιαζουν η να σε χαροποιουν μοναχα αυτα που μπορει η αφη σου να αισθανθει, αλλα ως μια κοπελα οπου την ενδιαφερουν να ζησει στιγμες οπου θα τις βιωσει απο τις αισθησεις αορατες! απο το βλεμα, απο την ακοη, την μυροδια και το αισθημα που θα "γραψει" μεσα σου στην αντιληψη σου! ως τετοιος ανθρωπος νομιζω οτι μπορεις με λιγο ενεργοποιηση να βρεις ενδιαφερον και χαρα σε πολλα !

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Εγώ έχω να σου πω μην γίνεις σαν εμένα, αγωνη σου!!

  4. #19
    [QUOTE=nikos2;1153377]θεματοθετρια στην θεση σου βρισκονται πολλοι ανθρωποι αλλα οσοι θελουν να κανουν αλλαγες νομιζω μπορουν να το πετυχουν.
    νομιζω πρωτα πρεπει να ψαξεις για μια δουλεια εκτος εαν εχεις εξασφαλισει το οικονομικο απο ενοικια κτλ αλλα και παλι μια δουλεια εχει ως αποτελεσμα να συναναστρεφεσαι με περισσοτερους ανθρωπους. στην ηλικια σου οι ανθρωποι παντρεμενοι και μη μην νομιζεις οτι εχουν πολλους φιλους 1-2 αρκουν. τωρα για τις σχεσεις σου με το αλλο φυλο στο θεμα επιφανειακων σχεσεων και σεξ τα πραγματα ειναι παντα ευκολα για μια γυναικα κυριως απο φειςμπουκ μπαντου και διαφορα τετοια, για κατι πιο σταθερο τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα οπως και για ολους αλλα αυτα να ξερεις δεν γινονται οπως στις ταινιες πολλες φορες καποιος γνωστος η συγγενης μπορει να σου προτεινει καποια γνωριμια κτλ κτλ[/QUO

    Το γνωρίζω ότι βρίσκονται πολλοί άνθρωποι στη δική μου θέση. Η διαφορά για τον κάθε άνθρωπο ατομικά είναι οι δρόμοι τον οδήγησαν σε αυτή τη θέση. Κάθε άνθρωπος έχει διαφορετική αντίληψη για την πραγματικότητα. Είναι όμορφο να μοιραζόμαστε διαφορετικές οπτικές της ατομικής μας πραγματικότητας. Οι επιφανειακές σχέσεις μέσω σοσιαλ δεν είναι θέμα φύλου. Προφανώς για κάθε αντίστοιχη γυναίκα που της είναι εύκολο, υπάρχει και αντίστοιχος άντρας που του είναι εύκολο.
    Σε καμία ηλικία δεν είχα πληθώρα φίλων.Και δε θεωρώ ότι μια σχέση θα μου διορθώσει τα κατα καιρούς προβλήματά μου εκτός αν με το συγκεκριμένο άντρα είχαμε αναπτύξει φιλία.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by δενξερω View Post
    Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Να πω την αλήθεια δεν θεωρώ ότι εισπράττω αρνητισμό απο τους άλλους. Έχω γνώση ότι μόνη μου τα δημιουργώ όλα αυτά .Ήδη προσπαθώντας να εξηγήσω όσο το δυνατόν ρεαλιστικά το πως νιώθω ,και τα έβγαλα απο μέσα μου σε μπέρδεψα κι εσένα όπως μπερδεύονται και οι άνθρωποι γύρω μου. Οπότε για μένα σημαίνει κάτι.

    Όχι δεν έχω κάνει ψυχοθεραπεία. Προφανώς και θα βοηθούσε εν μέρει αλλά αυτή τη στιγμή θα ήθελα απλή χαλαρή συζήτηση με ανθρώπους με κοινό βίωμα. Να τα πούμε. Αν και όπως το κόβω και ο προβληματισμός μου πάλι μοναχικός ειναι.
    Καλημέρα !

    Όντως είναι λίγο μπερδεμένα όλα αυτά ..
    Εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να καταλάβω αν θέλεις να τα αλλάξεις όλα αυτά ή απλά να βρεις ανθρώπους που είναι σε παρόμοια κατάσταση με εσένα ώστε να παρηγορηθεις ότι δεν είσαι η μόνη που αισθάνεσαι έτσι και να νοιώσεις καλά .

    Τελικά τι είναι αυτό που θελεις ,έχεις αναρωτηθεί?
    Άτομα στην ίδια κατάσταση με εσένα ώστε να πάρεις ηθική ικανοποίηση ότι δεν είσαι μόνη σου ή άτομα που πέρασαν παρόμοια κατάσταση με εσένα και μπόρεσαν και άλλαξαν την ζωή τους προς το καλύτερο για να δεις και εσύ αν μπορείς να το κάνεις ,αν φυσικά το επιθυμείς ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #21
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα !

    Όντως είναι λίγο μπερδεμένα όλα αυτά ..
    Εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να καταλάβω αν θέλεις να τα αλλάξεις όλα αυτά ή απλά να βρεις ανθρώπους που είναι σε παρόμοια κατάσταση με εσένα ώστε να παρηγορηθεις ότι δεν είσαι η μόνη που αισθάνεσαι έτσι και να νοιώσεις καλά .

    Τελικά τι είναι αυτό που θελεις ,έχεις αναρωτηθεί?
    Άτομα στην ίδια κατάσταση με εσένα ώστε να πάρεις ηθική ικανοποίηση ότι δεν είσαι μόνη σου ή άτομα που πέρασαν παρόμοια κατάσταση με εσένα και μπόρεσαν και άλλαξαν την ζωή τους προς το καλύτερο για να δεις και εσύ αν μπορείς να το κάνεις ,αν φυσικά το επιθυμείς ?
    Καλημέρα!
    ,θα ήθελα να αλλάξω τον τρόπο που διαχειρίζομαι καταστάσεις στις οποίες δεν μπορώ να κάνω αλλιώς. Δεν είναι θέμα παρηγοριάς, είναι θέμα κατανόησης. Όπως ας πούμε δυο άνθρωποι που έχουν στην οικογένειά τους έναν άνθρωπο με σχιζοφρένεια, θα μπορέσουν να μιλήσουν για την καθημερινότητά τους. Δεν παρηγορούν ο ένας τον άλλον, κατανοούν . Αν μιλήσω εγω που δε γνωρίζω ,η κατανόηση θα φτάσει μέχρι ενός σημείου.

    Νομίζω κάποιες φορές το χάνω στο τι θέλω, αλλά για κάποιο λόγο αυτό που γίνεται τώρα, το ότι συνομιλώ και κάποιος κάνει τον κόπο να μου απαντήσει με βοηθάει αφάνταστα. Έχουν φύγει οι σκέψεις που με εγκλώβισαν σε σημείο να γράψω το αρχικό μήνυμα.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Quote Originally Posted by δενξερω View Post
    Γειά σου, σε ευχαριστώ,.αν έχει κάποια ονομασία συγκεκριμένη το γκρουπ θα ήθελα να το μάθω και ίσως να ενταχθώ κι εγω
    Introvert nation λέγεται, υπάρχουν και άλλα που ξεκινούν με τη λέξη introvert. Γενικά έχεις εργασιακή εμπειρία? Έχεις κάνει ποτέ σχέση?
    Εγώ έχω λίγη για την ηλικία μου, αλλά ευτυχώς ξεκίνησα σε μια δουλειά πρόσφατα.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by δενξερω View Post
    Καλημέρα!
    ,θα ήθελα να αλλάξω τον τρόπο που διαχειρίζομαι καταστάσεις στις οποίες δεν μπορώ να κάνω αλλιώς. Δεν είναι θέμα παρηγοριάς, είναι θέμα κατανόησης. Όπως ας πούμε δυο άνθρωποι που έχουν στην οικογένειά τους έναν άνθρωπο με σχιζοφρένεια, θα μπορέσουν να μιλήσουν για την καθημερινότητά τους. Δεν παρηγορούν ο ένας τον άλλον, κατανοούν . Αν μιλήσω εγω που δε γνωρίζω ,η κατανόηση θα φτάσει μέχρι ενός σημείου.

    Νομίζω κάποιες φορές το χάνω στο τι θέλω, αλλά για κάποιο λόγο αυτό που γίνεται τώρα, το ότι συνομιλώ και κάποιος κάνει τον κόπο να μου απαντήσει με βοηθάει αφάνταστα. Έχουν φύγει οι σκέψεις που με εγκλώβισαν σε σημείο να γράψω το αρχικό μήνυμα.
    Οπότε χρειάζεσαι ένα είδος συμπαράστασης σε όλο αυτό , όποιο και να είναι .
    Άτομα που να είναι κοντά σου αλλά όχι σε βαθμό που να σε πιέζουν και να κατανοούν όλη αυτή την προσπάθεια που θες να κάνεις και το κυριότερο τον κόπο που πρέπει να καταβάλεις σε όλο αυτό .

    Πολύ λογικό και απόλυτα κατανοητό όλο αυτό να το ξέρεις .
    Σίγουρα άτομα που έχουν περάσει μέσα από καταστάσεις όπως είναι κατάθλιψη ,κρίσεις πανικού και πολλά άλλα που δεν μου αρέσει και τόσο να τους δίνω ταμπέλες καταλαβαίνουν και συμμερίζονται πολύ καλύτερα έναν άνθρωπο που βρίσκεται στην ίδια κατάσταση .

    Όπως επίσης να ξέρεις ότι όταν μοιράζεσαι καταστάσεις και προβληματισμούς αυτόματα νοιωθεις πολύ πιο όμορφα και ανάλαφρα .
    Σαν να φεύγει ένα μεγάλο μέρος όλου αυτού από πάνω σου και να το κάνει και πιο εύκολο διαχειρησημο!

    Αλλοι το βρίσκουν μέσα από φίλους, γνωστούς και κάποιο προσπαθούν να το βρουν μέσα από την ψυχανάλυση .
    Οτιδήποτε μας κάνει καλό και μας πάει ένα βήμα παρακάτω είναι πλήρως αποδεκτό ακόμα και όταν δεν έρχεται από επαγγελματία .

    Άλλωστε όλοι δεν βρίσκουν λύσεις μόνο εκεί .

    Πάντως μην το βλέπεις ενοχικά όλο αυτό .
    Κανένας δεν κανει τον κόπο να σου μιλήσει .Όλοι θέλουμε και το κάνουμε και ο καθένας το κάνει με τον τρόπο του και τον σκοπό του !
    Εσύ από όλο αυτό θα κρατάς μόνο αυτά που νομίζεις ότι σε κάνουν καλά και δεν σε φθείρουν ψυχολογικά.

    Όλοι έχουμε τα πάνω μας και τα κάτω μας ,δεν είσαι η μόνη και κυρίως έρχονται φάσεις στην ζωή μας που τα θέλω μας συγκρούονται με τα πρέπει και εκεί όλοι τα χάνουμε .
    Παλεύουμε με το ίδιο μας τον ευατο .
    Εκεί ναι ,χάνουμε όχι μόνο τα θέλω μας ακόμα και πολλά άλλα δυστηχως...
    Εκεί επιτρέπονται και τα λάθη και τα πάντα .Αρκεί να μαθαίνουμε και μέσα από αυτά και να μην τα ξαναεπαναλαμωανουμε !

    Αν λοιπόν σε βοηθάει όλο αυτό να το κάνεις και να λες τα πάντα που σε προβληματίζουν και ίσως ανακαλύπτεις και άλλες πηγές που μπορείς να αντλείς δύναμη και συμπαράσταση στον δρόμο που διάλεξες .

    Όλοι έχουμε τα θέματα μας για αυτό είμαστε εδώ για να δυνουμε συμπαράσταση και δυναμη στον αγώνα του άλλου !

    Το παν είναι μέσα εδώ ,στην καθαρά προσωπική σου εμπειρία και αναφορά να νοιωθεις καλά και αφού νοιωθεις εδώ είμαστε!!!!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #24
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Ειναι πολυ συγκινητικο το μηνυμα σου , η αυτοπεριγραφη σου μπορει να ειναι καπως σουρεαλιστικη,αλλα βαζει μια ισορροπια,αφου πολυ σπανια οταν περιγραφουμαι τον εαυτο μας ειμαστε αντικοιμενικοι.
    Τολμω να πω κι παιρνω το θαρρος λογο του οτι γνωριζω πολυ καλα την ασθενια αυτη, οτι δειχνεις να εχεις διαθεσεις καταθλιψης,αν εχω δικιο εισαι εν μερη στο σωστο μερος! ¨). Απο την αλλη μπορει να ειναι η αρετη της ταπεινότητας σου που με μπερδευει! ,βλεπεις εχουμε φτασει στο σημειο να νομιζουμε καταθλιπτικο οποιον ειναι μετριοφρων η ταπεινος!! Ομως το οτι δεν παρακαλας και για την δικη σου ευτυχια μαζι με τον αλλων ειναι κριμας!, νομιζεις οτι δε την αξιζεις? η οτι ειναι πολυ δυσκολο να ερθει?
    Θαυμαζω παντος στα γραπτα σου οτι δεν υπαρχει ηχνος παραπωνου προς αλλους, δεν υπαρχει αισθηση ζηλιας η εκνευρισμου οταν αναφερεις ακομα κι οτι σε βλεπουν σαν "ρεζερβα" φιλιας,αυτη ειναι αλλη μια αρετη οπου εκτως απο το οτι δειχνει μεγαλειο ψυχης, σου κανει και καλο στην ψυχικη σου υγεια αφου δεν αποκτας τοξικα συναισθηματα μεσα σου, διοτις εαν διαβασεις αλλα θεματα εδω μεσα θα δεις οτι παρομοια προβληματα με τ δικ σου αλλα βγαζουν αγανακτιση και ζηλια απο μεσα τους.
    Αυτο που εχω να σου πω ειναι οτι δεν ειναι πωτες αργα εαν μπορεσεις να αντιληφθεις οτι οι ομορφες στιγμες της ζωης μας εχουν την αξια και μοιαζουν με φωτογραφιες! οχι με βιντεο οπυ θα πρεπει να το δεις ολο, κι που ο χρονος του ειναι πολυ σημαντικος και το νοημα του ειναι συναθρησμα οσων βλεπουμε, σε αντιθεση η φωτογραφιες δεν εχουν καμια εννοια χρονου! σημασια εχει το οτι υπηρξε το συναισθημα απο αυτο που ειδες! αυτο που καταλαβες και που μετα το υποσινειδητο σου αναλυει! ετσι καπως ειναι και η ζωη, οι στιγμες που θα ζουμε δεν εχει σημασια ποσο καιρο θα τις ζουμε! αλλα το οτι τις βιωσαμαι! αυτο που μας αφησαν πανω μας, το χαραγμα τους! Μην νιωθεις λοιπον οτι δεν εχει νοημα το μελον. Απεναντιας ως ενας ανθρωπος οπου δεν δειχνεις να σε εντιποσιαζουν η να σε χαροποιουν μοναχα αυτα που μπορει η αφη σου να αισθανθει, αλλα ως μια κοπελα οπου την ενδιαφερουν να ζησει στιγμες οπου θα τις βιωσει απο τις αισθησεις αορατες! απο το βλεμα, απο την ακοη, την μυροδια και το αισθημα που θα "γραψει" μεσα σου στην αντιληψη σου! ως τετοιος ανθρωπος νομιζω οτι μπορεις με λιγο ενεργοποιηση να βρεις ενδιαφερον και χαρα σε πολλα !
    Τα λόγια σου με έκαναν να αισθανθω ομορφα. Αν και σίγουρα, έχω υπάρξει τοξική και για τους γύρω μου ,απλά προσπαθώ να το αποβάλλω. Σε ευχαριστώ που μου έδειξες ότι βρίσκομαι σε καλό δρομο

  10. #25
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Οπότε χρειάζεσαι ένα είδος συμπαράστασης σε όλο αυτό , όποιο και να είναι .
    Άτομα που να είναι κοντά σου αλλά όχι σε βαθμό που να σε πιέζουν και να κατανοούν όλη αυτή την προσπάθεια που θες να κάνεις και το κυριότερο τον κόπο που πρέπει να καταβάλεις σε όλο αυτό .

    Πολύ λογικό και απόλυτα κατανοητό όλο αυτό να το ξέρεις .
    Σίγουρα άτομα που έχουν περάσει μέσα από καταστάσεις όπως είναι κατάθλιψη ,κρίσεις πανικού και πολλά άλλα που δεν μου αρέσει και τόσο να τους δίνω ταμπέλες καταλαβαίνουν και συμμερίζονται πολύ καλύτερα έναν άνθρωπο που βρίσκεται στην ίδια κατάσταση .

    Όπως επίσης να ξέρεις ότι όταν μοιράζεσαι καταστάσεις και προβληματισμούς αυτόματα νοιωθεις πολύ πιο όμορφα και ανάλαφρα .
    Σαν να φεύγει ένα μεγάλο μέρος όλου αυτού από πάνω σου και να το κάνει και πιο εύκολο διαχειρησημο!

    Αλλοι το βρίσκουν μέσα από φίλους, γνωστούς και κάποιο προσπαθούν να το βρουν μέσα από την ψυχανάλυση .
    Οτιδήποτε μας κάνει καλό και μας πάει ένα βήμα παρακάτω είναι πλήρως αποδεκτό ακόμα και όταν δεν έρχεται από επαγγελματία .

    Άλλωστε όλοι δεν βρίσκουν λύσεις μόνο εκεί .

    Πάντως μην το βλέπεις ενοχικά όλο αυτό .
    Κανένας δεν κανει τον κόπο να σου μιλήσει .Όλοι θέλουμε και το κάνουμε και ο καθένας το κάνει με τον τρόπο του και τον σκοπό του !
    Εσύ από όλο αυτό θα κρατάς μόνο αυτά που νομίζεις ότι σε κάνουν καλά και δεν σε φθείρουν ψυχολογικά.

    Όλοι έχουμε τα πάνω μας και τα κάτω μας ,δεν είσαι η μόνη και κυρίως έρχονται φάσεις στην ζωή μας που τα θέλω μας συγκρούονται με τα πρέπει και εκεί όλοι τα χάνουμε .
    Παλεύουμε με το ίδιο μας τον ευατο .
    Εκεί ναι ,χάνουμε όχι μόνο τα θέλω μας ακόμα και πολλά άλλα δυστηχως...
    Εκεί επιτρέπονται και τα λάθη και τα πάντα .Αρκεί να μαθαίνουμε και μέσα από αυτά και να μην τα ξαναεπαναλαμωανουμε !

    Αν λοιπόν σε βοηθάει όλο αυτό να το κάνεις και να λες τα πάντα που σε προβληματίζουν και ίσως ανακαλύπτεις και άλλες πηγές που μπορείς να αντλείς δύναμη και συμπαράσταση στον δρόμο που διάλεξες .

    Όλοι έχουμε τα θέματα μας για αυτό είμαστε εδώ για να δυνουμε συμπαράσταση και δυναμη στον αγώνα του άλλου !

    Το παν είναι μέσα εδώ ,στην καθαρά προσωπική σου εμπειρία και αναφορά να νοιωθεις καλά και αφού νοιωθεις εδώ είμαστε!!!!
    Φαντάσου ένα πλατύ χαμόγελο γεμάτο ζεστασιά για σένα. Είναι όμορφα αυτά που γράφεις και μου δίνουν δύναμη

  11. #26
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Introvert nation λέγεται, υπάρχουν και άλλα που ξεκινούν με τη λέξη introvert. Γενικά έχεις εργασιακή εμπειρία? Έχεις κάνει ποτέ σχέση?
    Εγώ έχω λίγη για την ηλικία μου, αλλά ευτυχώς ξεκίνησα σε μια δουλειά πρόσφατα.
    Έχω εργασιακή εμπειρία. Είχα υπάρξει και ελευθερος επαγγελματίας, αλλά με έφαγε η οικονομικη κριση. Και σχέση είχα..πολυ πετυχημενη (ειρωνικά το λεω). Αιώνες έκανα να το ξεπεράσω. Κακώς βέβαια, αλλά τώρα ο χρόνος που έφυγε ,έφυγε.
    Θα το ψάξω το γκρουπ.
    Χαίρομαι για σένα , συγχαρητήρια !!! Καλή δύναμη σε ο,τι κάνεις !

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Γίνε λίγο πιο εγωίστρια, λίγο πιο ναρκισιστρία, λίγο πιο διεκδικητική.
    οραματίσου, διεκδίκησε, κυνήγα, απαίτησε!
    Εγώ ένα πράγμα που έμαθα στη ζωή μου είναι να μην παραδίνομαι και να μην βουλιάζω!
    Νιώθεις για κάτι ανασφαλής; Δουλεψέ το!
    Ψαξε πληροφορίες γι αυτό, ρώτα ανθρώπους και γνώμες.
    Η αυτοπεποίθηση δεν έρχεται ουρανοκατέβατη. Πολλές φορές κατακτιέται με κόπο.
    Όλοι έχουμε κάποιους δαίμονες μέσα μας. Απορρίψεις που φάγαμε στο παρελθόν όλοι έχουμε, κακές αναμνήσεις, που μας λένε ότι δεν είμαστε αρκετά καλοί, δεν αξίζουμε και τόσο.
    Αλλά δεν πρέπει να βουλιάξουμε σε αυτές τις σκέψεις. Δεν πρέπει να παραδινόμαστε έτσι απλά.
    Όλο το μήνυμα σου είναι ηττοπαθές για μένα.
    Τι εννοείς ότι δεν μπορείς να παραπονιέσαι;
    Προφανώς και έχεις δικαίωμα να παραπονιέσαι. Από μεσα σου πηγάζει η δυσφορία. Πρέπει να την καταπιέσεις επειδή πχ δεν έχεις καρκινο και δεν έχεις κάτι "σοβαρό" να πεις. Γίνε διεκδικητική!
    Εγώ πιστεύω ότι αυτό σου λείπει. Η διεκδίκηση.
    Η διεκδίκηση σου στην δική σου ευτυχία!
    Όταν θα εμπεδώσεις αυτό, τότε θα βρεις τον σκοπό σου!

  13. #28
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Κοίταξε εστιάζεις στην οικογένεια και στη δουλειά. Η δουλειά είναι κατι ρευστό οκ δεν έχεις δουλειά τώρα μπορεί να έχεις σε ένα μήνα η σε δύο μήνες. Το ότι δεν δουλεύεις τώρα δεν σημαίνει πως πάντα θα είσαι χωρίς δουλειά. Τα παιδιά είναι ένα σύνθετο θέμα το οποίο ίσως να σε ενοχλεί που δεν έχεις, αλλά σκέψου να είχες παιδιά και να μην είχες για παράδειγμα δουλειά πόσο άσχημα θα ήταν.

    Στο αρχικό σου μήνυμα αναφέρεσαι στο bullying στην ομορφιά βάση των κοινωνικών προτύπων, στο σώμα στις φιλίες σχεδόν σε όλα. Ας τα πάρουμε ένα ένα το bullying έγινε στο παρελθόν ακόμα και αν σου δημιούργησε τραύματα που τα κουβαλάς ακόμα και σήμερα πρέπει να το αφήσεις πίσω. Είναι πλέον παρελθόν αυτό, το σώμα που αναφέρεις είναι κάτι που με λίγη θέληση και προσπάθεια φτιάχνεται, δεν είναι κάτι που δεν φτιάχνεται είναι μια απόφαση που παίρνει κάποιος που έχει τη θέληση να το κάνει. Και εγώ πριν 7 χρόνια ήμουν 98 κιλά με 1.75 ύψος και όχι σε μία νεαρή ηλικία πχ 20 ή 25 ή 30 αλλά στα 38, να σου πω όμως κάτι και τώρα στα 44 αλλά και στα 50 να ήμουν 100 κιλά παλι θα τα έχανα. Θέλει απλώς θέληση και προγραμματισμό.

    Η σημερινή ομορφιά είναι κάτι πολύ απλό μεηκ απ. Όλες πλεον είναι όμορφες σήμερα με το ανάλογο βάψιμο.

    Πιστεύω πως είσαι υπερβολική και τα βάζεις με τον εαυτό σου και είναι κρίμα να το κάνεις αυτό. Για ποιο λόγο να τα βάλεις με τον εαυτό σου; Γιατι να τιμωρείς τον εαυτό σου έτσι; Δεν τον αγαπάς τον εαυτό σου;
    Δεν μου πεφτει βαρύ το ότι δεν έχω παιδιά. Δεν έτυχε, δεν έγινε, είμαι οκ με αυτό. Και έχεις δίκιο για τη δουλειά. Και είναι μια ρεαλιστική προσεγγιση, Βασικά ίσως δεν έγινε κατανοητό. Το bullying το ανέφερα όντως. Τη στιγμή που έγραψα ήμουν σε κατάσταση πανικού ότι είμαι μονη και έψαχνα να βρω μήπως τα παιδιά είχαν δίκιο τότε. Ακούγεται και είναι χαζό. Ήμουν όμως μεσα στην καταιγίδα χθες. Και πόσο ανακουφιστικά νιώθω σήμερα μετά απο τα μηνύματα όλων.

    Σχετικα με την ομορφιά, κατα βάση, έχω αποδεχτεί τον εαυτό μου όπως είναι. Τα κοικωνικά πρώτυπα τα ανέφερα γιατι ο κόσμος ο περισσοτερος δε λειτουργεί με τις δικές μου οπτικές. Αν σου πω ότι μας βλέπω όλους όμορφους? Θα ακουστεί υποκριτικό. Αλλα για μένα άσχημοι είναι μόνο οι άνθρωποι που βγάζουν πίεση και ατόφια κακία στα μάτια τους. Και ευτυχώς είναι λίγοι. Η πλειοψηφία όταν χαμογελά είναι όμορφη. Αυτό βεβαια δε θα το πει ένα περιοδικό ομορφιάς.
    Έχω αυτομαστιγωθεί παλιά, γιατι δεν ήμουν όπως ήθελαν οι άλλοι, για να έχω αυτα που νόμιζα ότι ήθελα. Αλλα με τα χρόνια έφυγε.Γιατί καταβάθος αγαπάω τους ανθρώπους κι επειδή τυγχάνει να είμαι άνθρωπος αγαπάω και εμένα.

    Και αν και έχω κάποια κιλά ,παλια πολυ περισσοτερα, δε με απασχολεί. Το θεωρω λεπτομέρειες. Με νοιάζει να με φροντίζω για να αισθανομαι καλα. Δε με τιμωρώ γιατί δεν έχω την εμφάνιση. Απλά θα μου άρεσε και οι υπόλοιποι να μην κανουν συγκρισεις. Αυτο ομως δε γινεται
    .
    Βεβαια για να εισπραξεις με αυτα που γράφω οτι είμαι υπερβολικη κτλ σημαινει οτι χωρις να το καταλαβαινω η πληγωμενη εφηβη εμφανιζεται.Γιατι αυτά που λές θα ταίριαζαν τέλεια όταν ημουν 15-20 χρονων.
    Σε ευχαριστω που με εκανες να δω ότι δεν τα έχω ξεπεράσει όσο νομιζω και χρειάζεται δουλεια ακομα :)

  14. #29
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Γίνε λίγο πιο εγωίστρια, λίγο πιο ναρκισιστρία, λίγο πιο διεκδικητική.
    οραματίσου, διεκδίκησε, κυνήγα, απαίτησε!
    Εγώ ένα πράγμα που έμαθα στη ζωή μου είναι να μην παραδίνομαι και να μην βουλιάζω!
    Νιώθεις για κάτι ανασφαλής; Δουλεψέ το!
    Ψαξε πληροφορίες γι αυτό, ρώτα ανθρώπους και γνώμες.
    Η αυτοπεποίθηση δεν έρχεται ουρανοκατέβατη. Πολλές φορές κατακτιέται με κόπο.
    Όλοι έχουμε κάποιους δαίμονες μέσα μας. Απορρίψεις που φάγαμε στο παρελθόν όλοι έχουμε, κακές αναμνήσεις, που μας λένε ότι δεν είμαστε αρκετά καλοί, δεν αξίζουμε και τόσο.
    Αλλά δεν πρέπει να βουλιάξουμε σε αυτές τις σκέψεις. Δεν πρέπει να παραδινόμαστε έτσι απλά.
    Όλο το μήνυμα σου είναι ηττοπαθές για μένα.
    Τι εννοείς ότι δεν μπορείς να παραπονιέσαι;
    Προφανώς και έχεις δικαίωμα να παραπονιέσαι. Από μεσα σου πηγάζει η δυσφορία. Πρέπει να την καταπιέσεις επειδή πχ δεν έχεις καρκινο και δεν έχεις κάτι "σοβαρό" να πεις. Γίνε διεκδικητική!
    Εγώ πιστεύω ότι αυτό σου λείπει. Η διεκδίκηση.
    Η διεκδίκηση σου στην δική σου ευτυχία!
    Όταν θα εμπεδώσεις αυτό, τότε θα βρεις τον σκοπό σου!
    Ναι έχεις δικιο στο οτι μοιάζει ηττοπαθες. Ίσως και να είναι. Το εν μπορώ να παραπονιέμαι πάει στο ότι δεν μπορώ να αλλάξω τους ανθρώπους. Και να τους κανω να θελουν αυτα που θελω εγω. Οι φιλοι μου, οι γνωστοι μου ειναι παντρεμενοι και σε σχεσεις. Θελω να βγω για καφε τη στιγμη που θελω εγω, δε θα βρω κανεναν γιατι εχουν υποχρεωσεις. Καποια στιγμη θα μου πουν, παμε για καφε και τυχαινει παντα να μπορω. Αρα πως να εχω παραπονο? Να δημιουργήσω συγκρουσεις γιατι δεν ηταν εκει οταν ηθελα? Αφου δε μπορουν. Δυο φιλες εχω δηλ μη φανταστεις κανα λόχο. Τωρα π.χ το να γραψω εδω ειναι σε μια φαση τετοια, που δε μπορουν. Απο το να πνιγω απο συναισθηματα θυμου, εγραψα εδω. Προσωπικά ενιωσα πολυ καλα.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by δενξερω View Post
    Φαντάσου ένα πλατύ χαμόγελο γεμάτο ζεστασιά για σένα. Είναι όμορφα αυτά που γράφεις και μου δίνουν δύναμη
    Quote Originally Posted by δενξερω View Post
    Δεν μου πεφτει βαρύ το ότι δεν έχω παιδιά. Δεν έτυχε, δεν έγινε, είμαι οκ με αυτό. Και έχεις δίκιο για τη δουλειά. Και είναι μια ρεαλιστική προσεγγιση, Βασικά ίσως δεν έγινε κατανοητό. Το bullying το ανέφερα όντως. Τη στιγμή που έγραψα ήμουν σε κατάσταση πανικού ότι είμαι μονη και έψαχνα να βρω μήπως τα παιδιά είχαν δίκιο τότε. Ακούγεται και είναι χαζό. Ήμουν όμως μεσα στην καταιγίδα χθες. Και πόσο ανακουφιστικά νιώθω σήμερα μετά απο τα μηνύματα όλων.

    Σχετικα με την ομορφιά, κατα βάση, έχω αποδεχτεί τον εαυτό μου όπως είναι. Τα κοικωνικά πρώτυπα τα ανέφερα γιατι ο κόσμος ο περισσοτερος δε λειτουργεί με τις δικές μου οπτικές. Αν σου πω ότι μας βλέπω όλους όμορφους? Θα ακουστεί υποκριτικό. Αλλα για μένα άσχημοι είναι μόνο οι άνθρωποι που βγάζουν πίεση και ατόφια κακία στα μάτια τους. Και ευτυχώς είναι λίγοι. Η πλειοψηφία όταν χαμογελά είναι όμορφη. Αυτό βεβαια δε θα το πει ένα περιοδικό ομορφιάς.
    Έχω αυτομαστιγωθεί παλιά, γιατι δεν ήμουν όπως ήθελαν οι άλλοι, για να έχω αυτα που νόμιζα ότι ήθελα. Αλλα με τα χρόνια έφυγε.Γιατί καταβάθος αγαπάω τους ανθρώπους κι επειδή τυγχάνει να είμαι άνθρωπος αγαπάω και εμένα.

    Και αν και έχω κάποια κιλά ,παλια πολυ περισσοτερα, δε με απασχολεί. Το θεωρω λεπτομέρειες. Με νοιάζει να με φροντίζω για να αισθανομαι καλα. Δε με τιμωρώ γιατί δεν έχω την εμφάνιση. Απλά θα μου άρεσε και οι υπόλοιποι να μην κανουν συγκρισεις. Αυτο ομως δε γινεται
    .
    Βεβαια για να εισπραξεις με αυτα που γράφω οτι είμαι υπερβολικη κτλ σημαινει οτι χωρις να το καταλαβαινω η πληγωμενη εφηβη εμφανιζεται.Γιατι αυτά που λές θα ταίριαζαν τέλεια όταν ημουν 15-20 χρονων.
    Σε ευχαριστω που με εκανες να δω ότι δεν τα έχω ξεπεράσει όσο νομιζω και χρειάζεται δουλεια ακομα :)


    Δυναμη καλη μου θα παιρνεις απο τα ιδια σου τα λογια !
    Αυτα που γραφεις δεν μπορει να τα αναγνωρίσει και να τα ζει ο οποιοσδήποτε στην ζωη του .Το να βλεπεις την ομορφια των ανθρωπων και να κρατας μονο αυτη ειναι μεγαλη υποθεση και ισως το μεγαλυτερο μυστικο για να εισαι καλα και να αποδεχεσαι τον ευατο σου οπως και να ειναι αυτος .

    Αληθεια εχει σημασια να ειναι ενας ανθρωπος πανέμορφος εξωτερικα αλλα μεσα του να κουβαλαει κακιες ,ζηλεις και οτι αρνητικο και να το βγαζει συνεχεια οπου βρεθει και οπου σταθει ή ενας ανθρωπος φαινομενικα ασχημας αλλα το προσωπο του να βγαζει καλοσυνη και μεγαλοψυχια ?
    Αξιζει νομιζεις το περιτυλιγμα ?

    Για εμενα οχι ,κατηγορηματικα .
    Οποτε και εσυ αν θεωρεις τον ευατο σου χοντρο ή ασχημα ή αδνατο ή ομορφο εμενα δεν με ενδιαφέρει ειλικρινά .
    Στα δικα μου ματια αυτη την στιγμη εισαι μια πανεμορφη ψυχικα γυναικα και τιποτε αλλο ...

    Ειλικρινα μονο η διαπιστωση που εχεις κανει οτι ταλαιπωρηθηκες γιατι προσπαθουσες να γινεις αρεστή στους αλλους ,αλλα στο τελος καταφερες να το βγαλεις ολο αυτο απο επανω σου και να αποδεχεσαι τον οποιο ευατο σου θελει πολυ δυναμη ..Και κυριως ολο αυτο το εκανες ΜΟΝΗ σου χωρις καμια επαγγελματικη βοηθεια .
    Εδω ειναι που λεμε οτι οταν ο ανθρωπος εχει θεληση τα παντα μπορει να καταφερει !!!!
    Τελικα νομιζω οτι κρυβεις πολυ περισσοτερη δυναμη και θεληση απο τον οποιοδηποτε και το μυστικο σου για να βγεις απο το αδιεξοδο σου ειναι αυτο .Αρκει να το πιστευεις και να το τροφοδοτεις με οτι θετικο υπαρχει στο περιβαλλον σου !

    Τοσο κατασταλαγμενες αποψεις σε καποια βασικα θεματα που αφορουν μονο εσενα δεν ειναι σημαδια που λες οτι αυτος ο ανθρωπος εχει παρασυρθεί απο την καταθλιψη του ή την οποιαδηποτε ψυχολογικη του κατασταση .

    Οσο για τους αλλους θηγεις ενα μεγαλο θεμα που δυστηχως δεν μπορεις να κανεις και πολλα εσυ και οποιοσδηποτε αλλος θελει να το αλλαξει .
    Οι περισσοτεροι πιστευω θελουμε να βλεπουμε θετικους ανθρωπους ,χωρις κακιες και απωθημένα ...Ανθρωπους που δεν ψαχνουν εξιλαστήρια θυματα καθημερινα να βγαλουν απο μεσα τους οτι κουβαλανε .
    Πως να αλλαξεις ενα ανθρωπο ή πως να τον κανεις να δει οτι ειναι λαθος ολο αυτο και στον μονο που κανει κακο ειναι στον ιδιο του τον ευατο οταν ο ιδιος ειναι θωρακισμενος μεσα στον απιστευτο εγωισμο του και στην υπερμετρη ψωροπερηφανεια του γι αυτα που νομιζει οτι κανει σωστα ?
    Πρεπει να εισαι πολυ δυνατος και θωρακισμενος για να μην παρασυρθείς και γινεις σαν και αυτον .....Και στην τελικη αξιζει τετοια συναισθηματικη ταλαιπωρια .....

    Οσο και να προσπαθησεις ,αδικος κοπος ,οποτε το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να δινεις σημασια μονο σε ανθρωπους που βλεπεις οτι εισπρατεις αυτο που αντανακλάς .Αυτο που εχεις αναγκη εσυ σαν ατομο την εκάστοτε στιγμη .
    Να ξερεις οτι στην προκειμενη περίπτωση δεν φέρεσαι εγωιστικα .Απλα φερεσαι ωριμα και με γνώμονα παντα οτι αντεχουμε να εισπρατουμε προκειμενου να μην επηρεαζομαστε ..
    Καλοσυνη και συμπαρασταση !
    Και ασε αυτους που κριτικάρουν με την πρωτη ευκαιρια στον δικο τους τοξικο κοσμο .Τον ευατο τους ποτιζουν σιγα σιγα με ολο αυτο και φτανουν σε μια ηλικια ολο αυτο να εχει γινει βιωμα τους και αναπόσπαστο κομματι τους .Κοινος δεν ζουν χωρίς αυτο .
    Γι αυτο μακρυα απο τοξικα ,εγωιστικα και υπέρμετρα ατομα που δεν εχουν ιχνος ενσυναισθησης και ομαδικοτητας .Δυο πολυ βασικα στοιχεια ωστε να εξελισομαστε σαν ατομα .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 2 of 12 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Απλά θέλω να μιλήσω για την ζωή μου κάπου
    By Girl94 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 30-01-2021, 00:07
  2. Απλα ηθελα να μιλησω καπου
    By Παναγιωτης28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 30-11-2019, 04:33
  3. Ηθελα απλα να το πω καπου γιατι βασανιζομαι
    By aifel in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 22-05-2015, 21:24
  4. απλά κάπου ήθελα να το πω ξανά..χρειάζομαι την στηριξή σας. . !
    By Φελίσιτι in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 130
    Last Post: 17-12-2011, 22:17
  5. Να τα πω κάπου θέλω
    By karamela_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 19
    Last Post: 25-09-2009, 18:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •