Απλά θέλω να τα πω καπου, - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 12 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 176
  1. #31
    hlias1988
    Guest
    Ακυρο αλλα μπορει να ειναι και σχετικο... εγω με την γυμναστική αρχισε να ανοιγει το κεφαλι μου... βρησκω λυσεις στα προβληματα μου.. μεχρι και το τσιγαρο σκεφτομαι να κοψω.. το δουλευω.. αμα κοψω και το τσιγάρο ποιος με ποιανει! Πραγματικα νιωθω ποιο ηρεμες και δυνατος...

  2. #32
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Δυναμη καλη μου θα παιρνεις απο τα ιδια σου τα λογια !
    Αυτα που γραφεις δεν μπορει να τα αναγνωρίσει και να τα ζει ο οποιοσδήποτε στην ζωη του .Το να βλεπεις την ομορφια των ανθρωπων και να κρατας μονο αυτη ειναι μεγαλη υποθεση και ισως το μεγαλυτερο μυστικο για να εισαι καλα και να αποδεχεσαι τον ευατο σου οπως και να ειναι αυτος .

    Αληθεια εχει σημασια να ειναι ενας ανθρωπος πανέμορφος εξωτερικα αλλα μεσα του να κουβαλαει κακιες ,ζηλεις και οτι αρνητικο και να το βγαζει συνεχεια οπου βρεθει και οπου σταθει ή ενας ανθρωπος φαινομενικα ασχημας αλλα το προσωπο του να βγαζει καλοσυνη και μεγαλοψυχια ?
    Αξιζει νομιζεις το περιτυλιγμα ?

    Για εμενα οχι ,κατηγορηματικα .
    Οποτε και εσυ αν θεωρεις τον ευατο σου χοντρο ή ασχημα ή αδνατο ή ομορφο εμενα δεν με ενδιαφέρει ειλικρινά .
    Στα δικα μου ματια αυτη την στιγμη εισαι μια πανεμορφη ψυχικα γυναικα και τιποτε αλλο ...

    Ειλικρινα μονο η διαπιστωση που εχεις κανει οτι ταλαιπωρηθηκες γιατι προσπαθουσες να γινεις αρεστή στους αλλους ,αλλα στο τελος καταφερες να το βγαλεις ολο αυτο απο επανω σου και να αποδεχεσαι τον οποιο ευατο σου θελει πολυ δυναμη ..Και κυριως ολο αυτο το εκανες ΜΟΝΗ σου χωρις καμια επαγγελματικη βοηθεια .
    Εδω ειναι που λεμε οτι οταν ο ανθρωπος εχει θεληση τα παντα μπορει να καταφερει !!!!
    Τελικα νομιζω οτι κρυβεις πολυ περισσοτερη δυναμη και θεληση απο τον οποιοδηποτε και το μυστικο σου για να βγεις απο το αδιεξοδο σου ειναι αυτο .Αρκει να το πιστευεις και να το τροφοδοτεις με οτι θετικο υπαρχει στο περιβαλλον σου !

    Τοσο κατασταλαγμενες αποψεις σε καποια βασικα θεματα που αφορουν μονο εσενα δεν ειναι σημαδια που λες οτι αυτος ο ανθρωπος εχει παρασυρθεί απο την καταθλιψη του ή την οποιαδηποτε ψυχολογικη του κατασταση .

    Οσο για τους αλλους θηγεις ενα μεγαλο θεμα που δυστηχως δεν μπορεις να κανεις και πολλα εσυ και οποιοσδηποτε αλλος θελει να το αλλαξει .
    Οι περισσοτεροι πιστευω θελουμε να βλεπουμε θετικους ανθρωπους ,χωρις κακιες και απωθημένα ...Ανθρωπους που δεν ψαχνουν εξιλαστήρια θυματα καθημερινα να βγαλουν απο μεσα τους οτι κουβαλανε .
    Πως να αλλαξεις ενα ανθρωπο ή πως να τον κανεις να δει οτι ειναι λαθος ολο αυτο και στον μονο που κανει κακο ειναι στον ιδιο του τον ευατο οταν ο ιδιος ειναι θωρακισμενος μεσα στον απιστευτο εγωισμο του και στην υπερμετρη ψωροπερηφανεια του γι αυτα που νομιζει οτι κανει σωστα ?
    Πρεπει να εισαι πολυ δυνατος και θωρακισμενος για να μην παρασυρθείς και γινεις σαν και αυτον .....Και στην τελικη αξιζει τετοια συναισθηματικη ταλαιπωρια .....

    Οσο και να προσπαθησεις ,αδικος κοπος ,οποτε το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να δινεις σημασια μονο σε ανθρωπους που βλεπεις οτι εισπρατεις αυτο που αντανακλάς .Αυτο που εχεις αναγκη εσυ σαν ατομο την εκάστοτε στιγμη .
    Να ξερεις οτι στην προκειμενη περίπτωση δεν φέρεσαι εγωιστικα .Απλα φερεσαι ωριμα και με γνώμονα παντα οτι αντεχουμε να εισπρατουμε προκειμενου να μην επηρεαζομαστε ..
    Καλοσυνη και συμπαρασταση !
    Και ασε αυτους που κριτικάρουν με την πρωτη ευκαιρια στον δικο τους τοξικο κοσμο .Τον ευατο τους ποτιζουν σιγα σιγα με ολο αυτο και φτανουν σε μια ηλικια ολο αυτο να εχει γινει βιωμα τους και αναπόσπαστο κομματι τους .Κοινος δεν ζουν χωρίς αυτο .
    Γι αυτο μακρυα απο τοξικα ,εγωιστικα και υπέρμετρα ατομα που δεν εχουν ιχνος ενσυναισθησης και ομαδικοτητας .Δυο πολυ βασικα στοιχεια ωστε να εξελισομαστε σαν ατομα .
    Σε ευχαριστω...συγκινηθηκα είναι η αλήθεια. Οι άνθρωποι είμαστε παγιδευμένοι στο εγω μας, το εγω με την κακή του μορφή και όχι με την επικοδομητική μορφή. Ο καθένας μας έχει δύναμη που δεν ξέρει. Χρειάζεται που και που ,καλή ώρα όπως εδώ ενας καλός λόγος. Κάποιες φορές όταν κοντινοί μας άνθρωποι μας λένε καλά λόγια τα απορρίπτουμε ή δεν τα ακούμε. Προσωπικά πολλές φορές πνίγομαι απο τη μοναξιά ,ενώ οι δυο φίλες μου έχουν πει όποτε θέλω να τους μιλήσω. Αλλά δε θέλω, αφου έχουν δική τους ζωή, να τις φορτώνομαι και γυρνάει λίγο μπουμερανγκ.
    Θεωρώ ότι δεν υπάρχουν τοξικοί άνθρωποι, αλλά τοξικές συμπεριφορές. Δε λέω για ακραίες περιπτώσεις που η ζυγαριά είναι ξεκάθαρη. Κρατάω τις αποστάσεις εκείνες που μπορώ να διαχειριστώ μια τοξική συμπεριφορά. Αν δε μπορώ απομακρύνομαι ,αν είμαι σε καλή διάθεση πλησιάζω να δω μήπως είχα παρεξηγήσει ,μήπως ήταν κάτι παροδικό. Αν συνεχίζει η συμπεριφορά, μακριά και αγαπημένα.
    Έχω πιάσει τον εαυτό μου να έχει τοξικη συμπεριφορά. Κυρίως με τη μορφή του παραπόνου. Το μαζεύω όμως. Και προσπαθώ να το διορθώσω. Και το ξέσπασμα έγινε γιατι ήμουν σε φάση να αρχίσω τα παράπονα, αλλα δεν ήθελα να τα πω γιατί μπορεί να δημιουργούσα ενοχές ότι με άφησαν μονη μου. Και αυτό είναι τοξικό και για τους άλλους και για μενα. Φταίει ίσως ,και η καραντίνα που χάθηκαν κάποιες εβδομαδιαιες ρουτίνες.
    Πάντως ειλικρινά σε ευχαριστώ απο καρδιάς και δε θα κουραστώ να το λέω και να το γράφω. Και εύχομαι να ξέρεις και να το βλεπεις οτι είσαι υπέροχος άνθρωπος και αν σε απασχολεί κάτι έχεις δύναμη να το λύσεις.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Ακυρο αλλα μπορει να ειναι και σχετικο... εγω με την γυμναστική αρχισε να ανοιγει το κεφαλι μου... βρησκω λυσεις στα προβληματα μου.. μεχρι και το τσιγαρο σκεφτομαι να κοψω.. το δουλευω.. αμα κοψω και το τσιγάρο ποιος με ποιανει! Πραγματικα νιωθω ποιο ηρεμες και δυνατος...
    Μπράβο! Όλα μια απόφαση είναι

  4. #34
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Ακυρο αλλα μπορει να ειναι και σχετικο... εγω με την γυμναστική αρχισε να ανοιγει το κεφαλι μου... βρησκω λυσεις στα προβληματα μου.. μεχρι και το τσιγαρο σκεφτομαι να κοψω.. το δουλευω.. αμα κοψω και το τσιγάρο ποιος με ποιανει! Πραγματικα νιωθω ποιο ηρεμες και δυνατος...
    Βοηθάει η γυμναστική πολύ Κι εγω μετα απο γυμναστική νιώθω ευεξία. Λύσεις δε βρισκω αλλα χαλαρώνω. Αφέθηκα λογω καραντίνας και βλέπω ότι έχει παίξει σημαντικό ρόλο στις μεταπτώσεις τις ψυχολογικές .

    Αφου ξέρεις τη λυση για να νιώθεις δυνατός και ήρεμος, κατα μία έννοια γνωρίζεις την αλήθεια σου ,κάντο! κόψε και το τσιγάρο και θα δεις ότι θα ηρεμήσει!
    Και μιας και μου το θύμησες θα ξεκινήσω στο σπίτι κατι λίγα.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Quote Originally Posted by δενξερω View Post
    Βοηθάει η γυμναστική πολύ Κι εγω μετα απο γυμναστική νιώθω ευεξία. Λύσεις δε βρισκω αλλα χαλαρώνω. Αφέθηκα λογω καραντίνας και βλέπω ότι έχει παίξει σημαντικό ρόλο στις μεταπτώσεις τις ψυχολογικές .

    Αφου ξέρεις τη λυση για να νιώθεις δυνατός και ήρεμος, κατα μία έννοια γνωρίζεις την αλήθεια σου ,κάντο! κόψε και το τσιγάρο και θα δεις ότι θα ηρεμήσει!
    Και μιας και μου το θύμησες θα ξεκινήσω στο σπίτι κατι λίγα.
    Βάλσαμο η γυμναστική για τα δύσκολα! Ειδικά όταν έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο, είναι κρίμα να μην κάνεις

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Βάλσαμο η γυμναστική για τα δύσκολα! Ειδικά όταν έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο, είναι κρίμα να μην κάνεις
    Εγώ έκανα γυμναστική αρκετές φορές μια σταματαγα μετα από καιρό ξανά ξεκινουσα σε γυμναστήριο μιλάω πάντα, την τελευταία φορά με το ζόρι έκανα, και τώρα εάν μου έδινες λεφτά και μου έλεγες γραψου γυμναστήριο δεν θα το έκανα!

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Introvert nation λέγεται, υπάρχουν και άλλα που ξεκινούν με τη λέξη introvert.

    Εγώ έχω λίγη για την ηλικία μου, αλλά ευτυχώς ξεκίνησα σε μια δουλειά πρόσφατα.
    εγώ πολύ φαν όλων όσων αφορούν την εσωστρέφια, είναι κάτι που πέρασν χρόνια για να το αποδεκτώ ως φυσιολογικό.
    κι εγώ προτείνω τα introvert spring και introvert dear. είναι κείμενα απο εσωστρεφείς για εσωστρεφείς.

  8. #38
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Εγώ έκανα γυμναστική αρκετές φορές μια σταματαγα μετα από καιρό ξανά ξεκινουσα σε γυμναστήριο μιλάω πάντα, την τελευταία φορά με το ζόρι έκανα, και τώρα εάν μου έδινες λεφτά και μου έλεγες γραψου γυμναστήριο δεν θα το έκανα!
    Γυμναστική βέβαια είναι να βγει κάποιος για περπατημα, να χορεψει, να κανει πολεμικες τεχνες κ.ο.κ Ο,τι ταιριαζει στον καθενα ουτως ωστε να απελευθερωθουν εκεινες οι ορμονες που σε κανουν να νιωσεις ευεξια.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by δενξερω View Post
    Δεν μου πεφτει βαρύ το ότι δεν έχω παιδιά. Δεν έτυχε, δεν έγινε, είμαι οκ με αυτό. Και έχεις δίκιο για τη δουλειά. Και είναι μια ρεαλιστική προσεγγιση, Βασικά ίσως δεν έγινε κατανοητό. Το bullying το ανέφερα όντως. Τη στιγμή που έγραψα ήμουν σε κατάσταση πανικού ότι είμαι μονη και έψαχνα να βρω μήπως τα παιδιά είχαν δίκιο τότε. Ακούγεται και είναι χαζό. Ήμουν όμως μεσα στην καταιγίδα χθες. Και πόσο ανακουφιστικά νιώθω σήμερα μετά απο τα μηνύματα όλων.

    Σχετικα με την ομορφιά, κατα βάση, έχω αποδεχτεί τον εαυτό μου όπως είναι. Τα κοικωνικά πρώτυπα τα ανέφερα γιατι ο κόσμος ο περισσοτερος δε λειτουργεί με τις δικές μου οπτικές. Αν σου πω ότι μας βλέπω όλους όμορφους? Θα ακουστεί υποκριτικό. Αλλα για μένα άσχημοι είναι μόνο οι άνθρωποι που βγάζουν πίεση και ατόφια κακία στα μάτια τους. Και ευτυχώς είναι λίγοι. Η πλειοψηφία όταν χαμογελά είναι όμορφη. Αυτό βεβαια δε θα το πει ένα περιοδικό ομορφιάς.
    Έχω αυτομαστιγωθεί παλιά, γιατι δεν ήμουν όπως ήθελαν οι άλλοι, για να έχω αυτα που νόμιζα ότι ήθελα. Αλλα με τα χρόνια έφυγε.Γιατί καταβάθος αγαπάω τους ανθρώπους κι επειδή τυγχάνει να είμαι άνθρωπος αγαπάω και εμένα.

    Και αν και έχω κάποια κιλά ,παλια πολυ περισσοτερα, δε με απασχολεί. Το θεωρω λεπτομέρειες. Με νοιάζει να με φροντίζω για να αισθανομαι καλα. Δε με τιμωρώ γιατί δεν έχω την εμφάνιση. Απλά θα μου άρεσε και οι υπόλοιποι να μην κανουν συγκρισεις. Αυτο ομως δε γινεται
    .
    Βεβαια για να εισπραξεις με αυτα που γράφω οτι είμαι υπερβολικη κτλ σημαινει οτι χωρις να το καταλαβαινω η πληγωμενη εφηβη εμφανιζεται.Γιατι αυτά που λές θα ταίριαζαν τέλεια όταν ημουν 15-20 χρονων.
    Σε ευχαριστω που με εκανες να δω ότι δεν τα έχω ξεπεράσει όσο νομιζω και χρειάζεται δουλεια ακομα :)
    Κοίταξε απλώς δείχνεις πως σε ακολουθεί ένα βάρος, αλλά είναι και οι καταστάσεις της εποχής καπως που αρκετοί έχουν κουραστεί και νιώθουν άσχημα, δεν ζούμε και την καλύτερη περίοδο στη ζωή μας. Το όμορφο είναι υποκειμενικό και εξαρτάται κάθε φορά από ποια πλευρά το βλέπεις. Εσύ επιλέγεις την ιδανική οπτική οι άλλοι επιλέγουν την δική τους, δεν χρειάζεται όμως να είμαστε αυτό που θέλουν οι άλλοι για να είμαστε αρεστοί.

    Απλώς το μοναδικό που έχω σαν απορία είναι πως πάντα νιώθεις έτσι ή οι συγκυρίες της καθημερινότητας που ζούμε στη παρούσα φάση σε οδήγησαν σε ένα ξέσπασμα;

  10. #40
    Quote Originally Posted by user View Post
    εγώ πολύ φαν όλων όσων αφορούν την εσωστρέφια, είναι κάτι που πέρασν χρόνια για να το αποδεκτώ ως φυσιολογικό.
    κι εγώ προτείνω τα introvert spring και introvert dear. είναι κείμενα απο εσωστρεφείς για εσωστρεφείς.
    Κι εμενα περασαν χρόνια (να ειναι καλα το ιντερνετ) για να καταλάβω ότι καποια χαρακτηριστικά μου είναι το πακέτο του εσωστρεφή.
    Σε ευχαριστώ θα τα ψάξω να τα βρω. Κάθε φορά που διαβάζω για τον κόσμο των εσωστρεφεί ανθρώπων νιώθω οικεία και λιγότερο εξωγήϊνος.

  11. #41
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Κοίταξε απλώς δείχνεις πως σε ακολουθεί ένα βάρος, αλλά είναι και οι καταστάσεις της εποχής καπως που αρκετοί έχουν κουραστεί και νιώθουν άσχημα, δεν ζούμε και την καλύτερη περίοδο στη ζωή μας. Το όμορφο είναι υποκειμενικό και εξαρτάται κάθε φορά από ποια πλευρά το βλέπεις. Εσύ επιλέγεις την ιδανική οπτική οι άλλοι επιλέγουν την δική τους, δεν χρειάζεται όμως να είμαστε αυτό που θέλουν οι άλλοι για να είμαστε αρεστοί.

    Απλώς το μοναδικό που έχω σαν απορία είναι πως πάντα νιώθεις έτσι ή οι συγκυρίες της καθημερινότητας που ζούμε στη παρούσα φάση σε οδήγησαν σε ένα ξέσπασμα;
    Νιώθω έτσι σχετικά σπάνια, αλλά όταν με πιάσει είναι πολύ δυνατο. Παλιότερα υπεφερα συχνοτερα και για μεγαλύτερη δια΄ρκεια. . Δεν μπορώ να το εξηγήσω πως λειτουργώ. Χθες που έγραψα ένιωθα απελπισία. Σήμερα μετά τη συζήτηση στο φόρουμ, το γεγονός ότι συνομίλησα με ανθρώπους με έκανε να νιωσω καλα. Και αυτο ηθελα να δω τι αποψεις υπαρχουν γι αυτα που μουρμουραω σε στιγμες απελπισιας.
    Ποσο μοιαζουν τα λογια με αυτα ,που κατα καιρους εχω συζητησει με γνωστους ειναι εκπληκτικό. .
    Οποτε η συνειδητοποίηση οτι μόνη μου βάζω τον εαυτο μου σε μια δυσαρεστη κατασταση και ακομα και ανθρωποι που δεν εχουμε ουτε καν οπτικη επαφη βγαζουν το ιδιο περιπου συναισθημα προς εμενα με αυτους που γνωριζομαστε ,ειναι για μενα ενα ταρακουνημα προς την αυτοβελτιωση. Ειναι σαν να ειδα τις αδυναμίες μου πιο ξεκαθαρα.
    Θελω να πιστευω οτι θα αρχισει να ξεθωριαζει σιγα σιγα αυτο το εαρνητικό συναισθημα που ξεπετάγεται.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Πάντως, η εσωστρέφεια δεν είναι κάτι που θα περάσει, και πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτό. Εγώ τουλάχιστον ψάχνω (και τώρα έχω βρει προσωρινά) κατά προτίμηση για δουλειές με λίγο κόσμο ή από το σπίτι, αλλά στην ανάγκη θα πέσω και στα βαθιά.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Οταν σου έγραφα για διεκδίκηση, εννοουσα διεκδίκηση στην ευτυχία,
    να αναρωτιέσαι συχνά "πώς νιώθω", και όταν η απάντηση είναι θλίψη, μοναξιά να ξαναρωτάς τον εαυτό σου " Ωραία, εγώ τι μπορώ να κάνω γι αυτό;"

    Καταλαβαίνω απόλυτα την μοναξιά, που μπορείς να νιώθεις όταν οι γύρω σου έχουν άλλες προτεραιότητες (σχέσεις, παιδιά, οικογένειαΟ καθώς έχουν άλλες ζωές, ενώ εσύ έχεις προτεραιότητα τους γύρω σου.
    Ωστόσο, ο κόσμος δεν αποτελείται από δύο φίλες, και πέντε γνωστούς.
    Και την ευτυχία σου δεν θα την βρεις εκεί. ή έστω μόνο εκεί.
    Δεν φτάνει.
    Υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις εκεί έξω, και να νιώσεις το νόημα, την προσφορά, να νιώσεις σημαντική.
    Θεωρώ ότι θα σε βοηθήσει πολύ να εμπλακείς σε περιβάλλοντα και σχέσεις που να νιώθεις χρήσιμη, ή να νιώθεις προτεραιότητα για κάποιον.
    Άλλωστε ετσι είναι, ο καθένας χτίζει τη ζωή του και είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του και την ευτυχία του.
    Θα σου πω κάποιαα παραδείγματα από εμένα, που έχω στο μυαλό μου να κάνω κάποτε.
    Να γράψω κάποιο βιβλιο, είναι κάτι που νιώθω ότι με συνδέει με τον κόσμο.
    Εθελοντισμός, να συνεισφέρω σε ανθρώπους που με χρειάζονται, η να διδάξω σε παιδιά σε δομές.
    Και σίγουρα θα εμπλεκόμουν όπως και κάνω διαρκώς σε περιβάλλοντα νέα, γνωρίζοντας νέους ανθρώπους και καταστάσεις.
    Δεν μπορούν μόνο οι φίλοι να φέρουν την ευτυχία.
    Και ένας λόγος που ίσως αισθάνεσαι πληγωμένη είναι επειδή περιμένεις την ευτυχία από εκείνους.
    Τέλος, θα ήθελα να σε ρωτήσω γιατί δεν ενδιαφέρεσαι για κάποια ερωτική σχέση;

  14. #44
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    δενξερω ,καλησπερα , απο τα παραπανω σου μηνυματα αν εχω καταλαβει σωστα πρεπει να εχεις επιρεαστει λιγο απο τα δεδομενα της κοινωνιας οπου ζουμε, οπου επειδη μπορει να μην εχεις καταφερει να εισαι σε ολα μεσα ισως λοιπον να ειναι και αυτος ενας παραγωντας - δεν νομιζω ο σημαντικος - αλλα ειναι οπου σε κανει να νιωθεις καπως ασχημα.Δεν ειναι περιεργο ουτε παραξενο αυτο, απεναντιας ειναι το πιο συνηθες πραγμα ολοι μας λιγο πολυ θελουμε να εχουμε οσο πιο πολλα κοινα μπορουμε με το πληθος, ο λογος ειναι οτι θελουμε να ανηκουμε σε ομαδες, σε οχλους για λογους ασφαλιας,για να μην ξεχωριζουμε ωστε να αποφευγουμε την κριτικη η τα βλεματα για να μπορουμε δλδ να κρυβομαστε μεσα στο πληθος.
    Το να κανει καποιος οικογενεια και να ζησει το σηνηθες, το σχεδον προκαθορισμενο ειναι πολυ ομορφο εαν εχει γινει μεσα απο το να εχει παντρευτει αυτον-αυτην που ειναι πολυ ερωτευμενος, με το να εχει κανει "σπιτικο" με τον τροπο που ονειρευοταν.Εαν ομως τα εκανε επειδη επειδη επρεπε να γινουν τοτες την πληρωνουν τα παιδια του, τοτες η ονειροπολα κι δραστηρια κοπελα γινεται μια εσωκληστη κουτσομολα οπου τα αποθυμενα της μετατρεποντε σε μισος με την βοηθεια της ζηλιας ,κατις που το βλεπουμε ακομα κι στο φορουμ γυναικες με παιδια κι αντρα οπου κρινουν παντα με την συγκριση.Τι να την κανεις τετοια ζωη.
    Τελος θα σου πω κατις, που δεν ειναι δικο μου, ζησε την ζωη σου οπως εσυ την γουσταρεις! κι αν ειναι να βγεις εξω απο το κοπαδι για αυτην ας βγεις! κι αν σε βλεπουν παραξενα οι αλλοι να μην σε ενδιαφερει παρα μονο το τι λεει η καρδουλα σου! κανε αυτο που πραγματικα μεσα σου γουσταρεις! που να μην εχει καμια απολυτος σχεση με κοινωνικα πρωτυπα! να μην επιρεαζετε απο καμια στατιστικη! οι γυρο σου, να ξες οτι συνεχως κι οσο πιο τολμηρο ειναι αυτο πυ θα θελησεις να κανεις τοσο πιο πολυ θα σου "τραβαν τα σχινια" ακομα και οι γονεις μας! διοτι φοβουντε! ο φοβος του να βγουν εξω απο το μαντρι! μην εχεις λοιπον τυψεις εαν εχεις βγει εξω απο αυτο! μην σπαταλας ουτε αναπνοη σκεψης για το τι θα πουνε! αυτο οπου εσυ θελεις να ξερεις οτι ειναι οτι πιο σωστο υπαρχει στο συμπαν!! διοτις πολυ απλα το πως θα ζησουμε δεν εχει αντικοιμενικοτητα ! αρα δεν εχει και λογικη! αρα δεν υπαρχει και κανενας να εχει το δικαιωμα να σου πει οτι ειναι ηθικο η ανηθικο αυτο που κανεις! εξαλου ποσο θα ζησουμε? εαν ξαφνου αυριο κατις κακο γινει? τι θα πουμε??? οτι ειμασταν σωστα παιδια στα ματια την γειτονησας? θα την φωναξουμε κι θα της πουμε, να ξερεις σημερα που παω στον "ουρανο" θελω να ξες οτι εφαγα ολη μου την ζωη στο να ειμαι οσο πιο αρεστος γινεται στα δικα σου, και στης παλιοκοινωνιας σας τα δεδομενα??

  15. #45
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Πάντως, η εσωστρέφεια δεν είναι κάτι που θα περάσει, και πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτό. Εγώ τουλάχιστον ψάχνω (και τώρα έχω βρει προσωρινά) κατά προτίμηση για δουλειές με λίγο κόσμο ή από το σπίτι, αλλά στην ανάγκη θα πέσω και στα βαθιά.
    Η εσωστρέφεια δεν περνάει είναι μέρος του είναι μας. Όμως αναγνωρίζοντας ότι είσαι εσωστρεφής τουλάχιστον για μένα λειτουργεί θεραπευτικά. Το ότι κολλάω π.χ στον τοίχο αντανακλαστικά όταν περπατάω, αναγνωρίζοντας ότι είναι απο την εσωστρέφεια μου το συγχωρώ τειλκά. Και εν συνεχεία μπορώ και απομακρύνομαι τουλάχιστον να μην ειμαι τόσο κοντα ώστε να σβήνω τα γκράφιτι απο τους τοίχους.
    Κι εγω το ίδιο ψάχνω αλλά ήδη έχω κάνει και δουλειές που έχω βρεθεί με κόσμο. Τότε δε γνωριζα ότι είμαι εσωστρεφής και είχα υποστεί το εργασιακό μπουλινγκ. Αν το γνωριζα δε θα με επιρέαζαν αυτά που έλεγαν ποτ με έκαναν να νιωθω ενοχες .
    Όλα καλά θα πάνε, θα τα καταφέρουμε !

Page 3 of 12 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Απλά θέλω να μιλήσω για την ζωή μου κάπου
    By Girl94 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 30-01-2021, 00:07
  2. Απλα ηθελα να μιλησω καπου
    By Παναγιωτης28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 30-11-2019, 04:33
  3. Ηθελα απλα να το πω καπου γιατι βασανιζομαι
    By aifel in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 22-05-2015, 21:24
  4. απλά κάπου ήθελα να το πω ξανά..χρειάζομαι την στηριξή σας. . !
    By Φελίσιτι in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 130
    Last Post: 17-12-2011, 22:17
  5. Να τα πω κάπου θέλω
    By karamela_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 19
    Last Post: 25-09-2009, 18:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •