Απλά θέλω να τα πω καπου, - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 12 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 176
  1. #46
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by δενξερω View Post
    Βοηθάει η γυμναστική πολύ Κι εγω μετα απο γυμναστική νιώθω ευεξία. Λύσεις δε βρισκω αλλα χαλαρώνω. Αφέθηκα λογω καραντίνας και βλέπω ότι έχει παίξει σημαντικό ρόλο στις μεταπτώσεις τις ψυχολογικές .

    Αφου ξέρεις τη λυση για να νιώθεις δυνατός και ήρεμος, κατα μία έννοια γνωρίζεις την αλήθεια σου ,κάντο! κόψε και το τσιγάρο και θα δεις ότι θα ηρεμήσει!
    Και μιας και μου το θύμησες θα ξεκινήσω στο σπίτι κατι λίγα.
    Αχ τσιγαρο ... πληγωμενη ιστορια... ειμαι 32 στα 33 και καπνιζω απο 15 χρονων.. αστα.. δεν ξερω αν θα το κοψω θελω ΠΡΕΠΕΙ να το κοψω θα δω...

  2. #47
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Οταν σου έγραφα για διεκδίκηση, εννοουσα διεκδίκηση στην ευτυχία,
    να αναρωτιέσαι συχνά "πώς νιώθω", και όταν η απάντηση είναι θλίψη, μοναξιά να ξαναρωτάς τον εαυτό σου " Ωραία, εγώ τι μπορώ να κάνω γι αυτό;"

    Καταλαβαίνω απόλυτα την μοναξιά, που μπορείς να νιώθεις όταν οι γύρω σου έχουν άλλες προτεραιότητες (σχέσεις, παιδιά, οικογένειαΟ καθώς έχουν άλλες ζωές, ενώ εσύ έχεις προτεραιότητα τους γύρω σου.
    Ωστόσο, ο κόσμος δεν αποτελείται από δύο φίλες, και πέντε γνωστούς.
    Και την ευτυχία σου δεν θα την βρεις εκεί. ή έστω μόνο εκεί.
    Δεν φτάνει.
    Υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις εκεί έξω, και να νιώσεις το νόημα, την προσφορά, να νιώσεις σημαντική.
    Θεωρώ ότι θα σε βοηθήσει πολύ να εμπλακείς σε περιβάλλοντα και σχέσεις που να νιώθεις χρήσιμη, ή να νιώθεις προτεραιότητα για κάποιον.
    Άλλωστε ετσι είναι, ο καθένας χτίζει τη ζωή του και είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του και την ευτυχία του.
    Θα σου πω κάποιαα παραδείγματα από εμένα, που έχω στο μυαλό μου να κάνω κάποτε.
    Να γράψω κάποιο βιβλιο, είναι κάτι που νιώθω ότι με συνδέει με τον κόσμο.
    Εθελοντισμός, να συνεισφέρω σε ανθρώπους που με χρειάζονται, η να διδάξω σε παιδιά σε δομές.
    Και σίγουρα θα εμπλεκόμουν όπως και κάνω διαρκώς σε περιβάλλοντα νέα, γνωρίζοντας νέους ανθρώπους και καταστάσεις.
    Δεν μπορούν μόνο οι φίλοι να φέρουν την ευτυχία.
    Και ένας λόγος που ίσως αισθάνεσαι πληγωμένη είναι επειδή περιμένεις την ευτυχία από εκείνους.
    Τέλος, θα ήθελα να σε ρωτήσω γιατί δεν ενδιαφέρεσαι για κάποια ερωτική σχέση;
    Ειχα γράψει ενα κατεβατό και κόλλησε το ιντερνετ και μου έσβησε το μήνυμα ,θα τα γράψω εν συντομία

    Το γνωρίζω ότι δυο φίλες και πέντε γνωστοί δεν αποτελούν τον κόσμο. Μη νομίζεις ότι είναι αιώνιες οι φιλίες μου. Ανά κάποια χρόνια αλλάζουν γιατί τυγχάνει να αλλάζουν οι ζωές των ανθρώπων. Δε σημαίνει ότι δε μιλάμε ποτέ. Απλά αλλάζει η ποσότητα και μένουμε στο γεια τι κανεις. Τωρα τα λενε αλλού και καλά κάνουν βεβαια, δε μπαινω σε διαδικασια να κατηγορώ. Παλιά το έκανα αλλά δεν έβγαλε και πουθενα.
    Η λέξη κλειδί είναι αυτή που λες ότι θέλω να νιώθω χρήσιμη ,να βοηθάω. Έχω εμπλακεί σε εθελοντική ομάδα και εκεί που πάω να νιώσω χρήσιμη κάποιος πιο δυναμικός θέλει να νιώσει πιο χρήσιμος και τελικά μένω να κάνω το μαϊντανό. Ανήκω στην ομάδα αλλά απλά ανήκω.
    Όταν τελειώσει αυτο το σουρεαλ με τον κόβιντ, θα ψάξω άλλο είδους εθελοντισμου, και αλλάζω περιβάλλοντα μέχρι να βρω κάπου που θα νιώσω καλα.
    Αρκει να μην εξιδανικεύσω. Πέφτω θυμα της φαντασίας μου και της εξιδανίκευσης. Αυτό το βλέπω μετα, όχι όταν συμβαίνει.
    Όσο για το τέλευταίο, δεν είναι ότι δε με ενδιαφέρει ερωτική σχέση. Δεν προκύπτει. Οι εσωστρεφείς που θα ταιριαζα δεν τολμούν, οι εξωστρεφείς δεν τους ελκυω (ασχετου εμφανισης ,μιλάω για το κατι που εκπέμπω ) Ίσως έχει συναντήσει την ομάδα των ανθρώπων που ανήκω όπου ή κοιτανε χαμηλα ή με βλεμα απλανές και δεν ξέρεις αν φλερτάρουν ή αν θέλουν να σε πλακώσουν στο ξύλο. Και τέλος οι πολυ εξωστρεφεις και εκδηλωτικοι (σε σημείο ελεηνό) με τρομάζουν, μια φορα εμπλεξα και με διαλυσε.

  3. #48
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    δενξερω ,καλησπερα , απο τα παραπανω σου μηνυματα αν εχω καταλαβει σωστα πρεπει να εχεις επιρεαστει λιγο απο τα δεδομενα της κοινωνιας οπου ζουμε, οπου επειδη μπορει να μην εχεις καταφερει να εισαι σε ολα μεσα ισως λοιπον να ειναι και αυτος ενας παραγωντας - δεν νομιζω ο σημαντικος - αλλα ειναι οπου σε κανει να νιωθεις καπως ασχημα.Δεν ειναι περιεργο ουτε παραξενο αυτο, απεναντιας ειναι το πιο συνηθες πραγμα ολοι μας λιγο πολυ θελουμε να εχουμε οσο πιο πολλα κοινα μπορουμε με το πληθος, ο λογος ειναι οτι θελουμε να ανηκουμε σε ομαδες, σε οχλους για λογους ασφαλιας,για να μην ξεχωριζουμε ωστε να αποφευγουμε την κριτικη η τα βλεματα για να μπορουμε δλδ να κρυβομαστε μεσα στο πληθος.
    Το να κανει καποιος οικογενεια και να ζησει το σηνηθες, το σχεδον προκαθορισμενο ειναι πολυ ομορφο εαν εχει γινει μεσα απο το να εχει παντρευτει αυτον-αυτην που ειναι πολυ ερωτευμενος, με το να εχει κανει "σπιτικο" με τον τροπο που ονειρευοταν.Εαν ομως τα εκανε επειδη επειδη επρεπε να γινουν τοτες την πληρωνουν τα παιδια του, τοτες η ονειροπολα κι δραστηρια κοπελα γινεται μια εσωκληστη κουτσομολα οπου τα αποθυμενα της μετατρεποντε σε μισος με την βοηθεια της ζηλιας ,κατις που το βλεπουμε ακομα κι στο φορουμ γυναικες με παιδια κι αντρα οπου κρινουν παντα με την συγκριση.Τι να την κανεις τετοια ζωη.
    Τελος θα σου πω κατις, που δεν ειναι δικο μου, ζησε την ζωη σου οπως εσυ την γουσταρεις! κι αν ειναι να βγεις εξω απο το κοπαδι για αυτην ας βγεις! κι αν σε βλεπουν παραξενα οι αλλοι να μην σε ενδιαφερει παρα μονο το τι λεει η καρδουλα σου! κανε αυτο που πραγματικα μεσα σου γουσταρεις! που να μην εχει καμια απολυτος σχεση με κοινωνικα πρωτυπα! να μην επιρεαζετε απο καμια στατιστικη! οι γυρο σου, να ξες οτι συνεχως κι οσο πιο τολμηρο ειναι αυτο πυ θα θελησεις να κανεις τοσο πιο πολυ θα σου "τραβαν τα σχινια" ακομα και οι γονεις μας! διοτι φοβουντε! ο φοβος του να βγουν εξω απο το μαντρι! μην εχεις λοιπον τυψεις εαν εχεις βγει εξω απο αυτο! μην σπαταλας ουτε αναπνοη σκεψης για το τι θα πουνε! αυτο οπου εσυ θελεις να ξερεις οτι ειναι οτι πιο σωστο υπαρχει στο συμπαν!! διοτις πολυ απλα το πως θα ζησουμε δεν εχει αντικοιμενικοτητα ! αρα δεν εχει και λογικη! αρα δεν υπαρχει και κανενας να εχει το δικαιωμα να σου πει οτι ειναι ηθικο η ανηθικο αυτο που κανεις! εξαλου ποσο θα ζησουμε? εαν ξαφνου αυριο κατις κακο γινει? τι θα πουμε??? οτι ειμασταν σωστα παιδια στα ματια την γειτονησας? θα την φωναξουμε κι θα της πουμε, να ξερεις σημερα που παω στον "ουρανο" θελω να ξες οτι εφαγα ολη μου την ζωη στο να ειμαι οσο πιο αρεστος γινεται στα δικα σου, και στης παλιοκοινωνιας σας τα δεδομενα??
    Δεν μπορώ να με χαρακτηρίσω σαν άνθρωπο που θέλει να ταιριάζει με το πλήθος. Ούτε είμαι εκκεντρική ,απλά είμαι τόσο συμβατική που γίνομαι αόρατη. Υπήρξαν ευκαιρίες ,με προξενιά(και καλά) να αποκτήσω την οικογένεια. Όμως αυτή η προσέγγιση με άφηνε αδιάφορη. Ούτε η λέξη γεροντοκόρη με ένοιαζε, δε χαρατήρισα ποτέ κάποιον άνθρωπο για τις επιλογές του, γιατί να το κάνω για μένα.
    Μέσα απο τα μυνήματα εδώ, με τις ερωτήσεις αρχίζει και μου γίνεται λίγο ξεκάθαρο στο ότι αυτό που με πληγώνει δεν είναι ότι θέλω να αλλάξω, δεν ήθελα ποτέ, αλλά γιατί η κοινωνία δεν δέχεται τον κάθε άνθρωπο όπως είναι.
    Δε νιωθω ότι έχω στερηθεί, δεν έχω απωθυμένα. Και εκει είναι το κουλό. Π.χ δεν έχω υπάρξει παρτυ ανιμαλ ,αλλά δεν ειναι απωθυμένο. Ακόμα και όταν έχω γινει ντιρλα σε νεανικά παρτυ ,κατάφερνα να μένω το ιδιο "ξενερωτη". Δεν ανεβηκα σε τραπεζι, πολυλογια εστηνα. Οι τοτε φιλες ηταν κοκέτες, εγω πήγαινα λετσαρία. Με τα πολλά κάτι αλλάξα για να ταιριάζω κι εγω. Μου άρεσε μέχρι εκεί που μου άρεσε. Τις ακουσα δηλ μεχρι ενος σημείου. . Έμαθα να ντύνομαι λιγο πιο γυναικεία.
    Προσωπικά με ενδιαφέρει να νιώθω καλα με εμένα, Δε με ενδιαφέρει να με πει κάποιος καλο παιδι. Με ενδιαφέρει να μην πληγώσω εγω άνθρωπο γιατι η ιδιοσυγκρασία μου δεν το αντέχει. Παρολαυτα ξερω και το νιώθω ότι έχω πληγώσει ανθρωπους.
    Και γενικα ειμαι πλεον (δεν το ειχα απο πολυ παλια αυτο), θεωρω οτι ο καθενας μας πρεπει να κανει πραγματα που τον κανουν να νιωθει καλα. Πραγματικά καλα ομως, οχι απο αυτα που η κοινωνια επιβαλει οτι εισα καλα. Αν π.χ καποιος νομιζει οτι το να σπασει ενα τζαμι τον κανει να νιωθει καλα, θεωρω οτι πλαναται. Αν εχει τοσο θυμο, ας τρεξει και ας χτυπησει ενα μαξιλαρι. Το τζαμι αργα ή γρηγορα θα γίνει ερινυα

  4. #49
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Αχ τσιγαρο ... πληγωμενη ιστορια... ειμαι 32 στα 33 και καπνιζω απο 15 χρονων.. αστα.. δεν ξερω αν θα το κοψω θελω ΠΡΕΠΕΙ να το κοψω θα δω...
    Στα εικοσι έκανα τσιγάρο για να ταιριαξω με το πληθος.. Αλλά εχω ασθμα και δεν το αντεχα. Ήδη έχεις κάνει το πρώτο βήμα ότι θέλεις να το κόψεις. Το πρέπει προφανώς σαν εννοια δε σε βοηθάει. Οπότε πρέπει να βρεις αρχικά πότε καπνίζεις. Αν είναι απο συνήθεια, μειωσε το. Πες π.χ θα καπνισω δεκα τσιγαρα σημερα. Την αλλη μερα 9 κ.ο.κ Αν νιωσεις οτι ειναι λιγο μεινει καθε τριτη μερα να το μειώνεις.
    Αν ειναι απο αγχος, δες γιατι γινεται αντανακλαστικό. Και ψαξε βαθεια μεσα σου με τι θα μπορούσες να το αλλάξεις. Επέτρεψε και στον εαυτο σου ενα καπου καπου. Δεν ειναι κακο μαλλον Εκτος αν συντρέχουν πολυ συγκεκριμένοι λόγοι υγεία, οπότε μάλλον πρέπει να ζητησεις συμβουλή.

    Εμενα με το φαγητο π.χ οταν με πιανει υπερφαγια, τρωω λιτα την εβδομαδα και εχω βαλει οτι την Κυριακη θα γινει παρτυ. Για μενα λειτουργει. Και κιλα χανω σε βαθος χρονου, και δεν εχω αγχος των πρεπει.
    Ένα αλλο τρικ ειναι να αλλάξεις σε μάρκα που δε σου αρεσει. Θα το εχεις αγορασει οποτε θα λυπασαι να παρεις αλλο, αλλα αφου δε σου αρεσει θα κανεις λιγοτερο.

    Θα τα καταφερεις ! Μπορεις !

  5. #50
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by δενξερω View Post
    Στα εικοσι έκανα τσιγάρο για να ταιριαξω με το πληθος.. Αλλά εχω ασθμα και δεν το αντεχα. Ήδη έχεις κάνει το πρώτο βήμα ότι θέλεις να το κόψεις. Το πρέπει προφανώς σαν εννοια δε σε βοηθάει. Οπότε πρέπει να βρεις αρχικά πότε καπνίζεις. Αν είναι απο συνήθεια, μειωσε το. Πες π.χ θα καπνισω δεκα τσιγαρα σημερα. Την αλλη μερα 9 κ.ο.κ Αν νιωσεις οτι ειναι λιγο μεινει καθε τριτη μερα να το μειώνεις.
    Αν ειναι απο αγχος, δες γιατι γινεται αντανακλαστικό. Και ψαξε βαθεια μεσα σου με τι θα μπορούσες να το αλλάξεις. Επέτρεψε και στον εαυτο σου ενα καπου καπου. Δεν ειναι κακο μαλλον Εκτος αν συντρέχουν πολυ συγκεκριμένοι λόγοι υγεία, οπότε μάλλον πρέπει να ζητησεις συμβουλή.

    Εμενα με το φαγητο π.χ οταν με πιανει υπερφαγια, τρωω λιτα την εβδομαδα και εχω βαλει οτι την Κυριακη θα γινει παρτυ. Για μενα λειτουργει. Και κιλα χανω σε βαθος χρονου, και δεν εχω αγχος των πρεπει.
    Ένα αλλο τρικ ειναι να αλλάξεις σε μάρκα που δε σου αρεσει. Θα το εχεις αγορασει οποτε θα λυπασαι να παρεις αλλο, αλλα αφου δε σου αρεσει θα κανεις λιγοτερο.

    Θα τα καταφερεις ! Μπορεις !
    Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια...
    Εσυ ανοιξες το θεμα εμενα βοηθας!!
    Αυτα τα ΠΡΕΠΕΙ στην ζωη μου με αγχωνουν πολυ.. οποτε πρεπει να ψαξω με τον ευατο μου να βρω πως τουλαχιστον μπορω να τα μειωσω..!
    ευχαριστω!

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    Ειμαι κι εγω ενας απο τους εσωστρεφεις ανθρωπους που αναφερεις, καποια που θελει να τα πηγαινει καλα με ολους (αν ειναι δυνατον!!) και να μην δημιουργει εντασεις. Μεγαλωνοντας και μετα απο καποιες σφαλιαρες της ζωης καταλαβα πως το να ειμαι καλο παιδι δεν με εκανε αποδεκτη η αρεστη στους ανθρωπους που εκτιμουσα παρα ηταν ενας λογος να με θεωρουν ατομο χωρις προσωπικοτητα. Για τους υπολοιπους ημουν ενα ατομο που μπορουσαν ευκολα να ξεγελασουν. Αρα αυτη η συμπεριφορα δεν με οδηγουσε πουθενα. Θα σου πω λοιπον 2 πραγματα που εκανα και με βοηθησαν προσωπικα ν "ακουστω". Γραφτηκα σε μια θεατρικη ομαδα οπου αναγκαστηκα να εκτεθω και να κοινωνικοποιηθω περισσοτερο. Απο αυτην ειδα πολλα οφελη(επισης ανακαλυψα οτι δεν θα μπορουσα να γινω ηθοποιος αλλα ετσι κι αλλιως δεν ηταν το ζητουμενο μου αυτο). Το 2ο που εκανα παρακολουθησα καποια σεμιναρια ψυχολογιας , αυτοβελτιωσης κι εκει βρηκα και μια σχετικη παρεα. Ειναι ωραιο να δραστηριοποιειται κανεις γιατι ετσι μονο προχωραει η ζωη. Δεν ξερω αν σε βοηθησα απλες προτασεις ηταν , εσυ θα βρεις ισως κατι να σου ταιριαζει καλυτερα.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,232
    Quote Originally Posted by δενξερω View Post
    Σε ευχαριστω...συγκινηθηκα είναι η αλήθεια. Οι άνθρωποι είμαστε παγιδευμένοι στο εγω μας, το εγω με την κακή του μορφή και όχι με την επικοδομητική μορφή. Ο καθένας μας έχει δύναμη που δεν ξέρει. Χρειάζεται που και που ,καλή ώρα όπως εδώ ενας καλός λόγος. Κάποιες φορές όταν κοντινοί μας άνθρωποι μας λένε καλά λόγια τα απορρίπτουμε ή δεν τα ακούμε. Προσωπικά πολλές φορές πνίγομαι απο τη μοναξιά ,ενώ οι δυο φίλες μου έχουν πει όποτε θέλω να τους μιλήσω. Αλλά δε θέλω, αφου έχουν δική τους ζωή, να τις φορτώνομαι και γυρνάει λίγο μπουμερανγκ.
    Θεωρώ ότι δεν υπάρχουν τοξικοί άνθρωποι, αλλά τοξικές συμπεριφορές. Δε λέω για ακραίες περιπτώσεις που η ζυγαριά είναι ξεκάθαρη. Κρατάω τις αποστάσεις εκείνες που μπορώ να διαχειριστώ μια τοξική συμπεριφορά. Αν δε μπορώ απομακρύνομαι ,αν είμαι σε καλή διάθεση πλησιάζω να δω μήπως είχα παρεξηγήσει ,μήπως ήταν κάτι παροδικό. Αν συνεχίζει η συμπεριφορά, μακριά και αγαπημένα.
    Έχω πιάσει τον εαυτό μου να έχει τοξικη συμπεριφορά. Κυρίως με τη μορφή του παραπόνου. Το μαζεύω όμως. Και προσπαθώ να το διορθώσω. Και το ξέσπασμα έγινε γιατι ήμουν σε φάση να αρχίσω τα παράπονα, αλλα δεν ήθελα να τα πω γιατί μπορεί να δημιουργούσα ενοχές ότι με άφησαν μονη μου. Και αυτό είναι τοξικό και για τους άλλους και για μενα. Φταίει ίσως ,και η καραντίνα που χάθηκαν κάποιες εβδομαδιαιες ρουτίνες.
    Πάντως ειλικρινά σε ευχαριστώ απο καρδιάς και δε θα κουραστώ να το λέω και να το γράφω. Και εύχομαι να ξέρεις και να το βλεπεις οτι είσαι υπέροχος άνθρωπος και αν σε απασχολεί κάτι έχεις δύναμη να το λύσεις.
    Καλημερα !

    Καταρχην σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια, το εκτιμω ειλικρινα ειδικα οταν ακουω τετοια απο ανθρωπους που παρ ολο οτι νομιζουν οτι δεν ειναι αρεστή στο περιβαλλον τους ,εγω ανετα θα εκανα παρεα μαζι τους .
    Δεν ξερω διαβαζω ολα σου τα μηνυματα και μου βγαζεις οτι συνομιλω με εναν ντομπρο ανθρωπο .Ανθρωπο κατασταλαγμενο για τον ευατο του και που θα σου πει ο,τι ειναι ,οχι απο κακια αλλα γιατι ετσι ειναι η πραγματικοτητα .
    Ετσι ειμαι και εγω και ειλικρινα δεν λογαριαζω αν τον αλλον τον πειραζει αφου δεν το λεω με κακια ειδικα στα ατομα που κανουμε παρεα .Ευτυχως το εχω καταφερει ,στην αρχη υπηρχαν παρεξηγησεις αλλα μετα οταν οι φιλιες μπηκαν σε αλλες βασεις ,ο αλλος σε αντιμετωπιζει διαφορετικα .
    Νομιζω οτι και εσυ θα εχεις κοντα σου ολους αυτους τους φιλους που θελεις οταν θα καταλαβουν και αποδεκτουν και εκεινοι οτι εσυ εισαι καλα με τον ευατο σου και δεν εχεις κανενα λογο να τους λες πραγματα για αλλο σκοπο.
    Απλα νομιζω αυτο ειναι λιγακι θεμα δικο σου, καθαρα και μονο θεμα αυτοπεποιθησεις .Ισως πρεπει να γινεις πιο δυναμική στις αποψεις σου και στα θελω σου .Ακομα και το παραδειγμα που εφερες με τον εθελοντισμο πηγαζει απο εκει.
    Τι παει να πει ο αλλος ειναι πιο δυναμικος ?Πως εισπρατεις εσυ ολο αυτο και που το κατατασεις ωστε να σε κανει να τραβιεσε προς τα πισω και να τσαλαπατας τα θελω σου ,αυτα που θα σε κανουν να νοιωθεις εσυ καλα ?
    Τι ειναι αυτο το στοιχειο που πιστευεις εσυ οτι εκραζεται ο δυναμισμος του ?Στον λογο του ?Στην δυναμη της πειθους του ?Στο δυναμισμο που πηγαζει απο τις κινησεις του,ειναι δηλαδη πιο δραστήριος ?

    Αληθεια ο αλλος ειχε την δύναμη της δικης σου προσφορας και καλοσύνης ?Δεν παρατηρουμε μονο τα καλα σε ενα δυναμικο χαρακτηρα αλλα και καποια στοιχεια που εχουμε εμεις και εκεινος δεν τα εχει .
    Τοτε δεν νομιζεις οτι μια ενδεχομενη ομαλη συνεργασια με ενα τετοιο ατομο θα εχει το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα για την ομαδα σας ,αφου αυτος ειναι ο κοινος σκοπος που θα σας ενωνει?


    Εγω ανετα βλεπω ενα ατομα που η γλωσσα του κοκκαλα δεν εχει αλλα κοκαλλα μπορει να ραγισει με την εκφραση των αποψεων του αλλα και την βασιμοτητα αυτων ...
    Εχεις πιασει πληρως το νοημα για τον χαρακτηρα και την θετικοτητα των ατομων και με βρισκεις χιλια τα εκατο συμφωνη με αυτα που λες !

    Μηπως θα επρεπε να γινεις λιγακι πιο δυναμικη και να μην τα παρατας μολις συναντας ενα πιο δυναμικο ατομο απο εσενα ?Νομιζω την πρωτη φορα ειναι λογικο να κανεις πισω ,αλλα μηπως παρατηρώντας αυτον τον ανθρωπο υιοθετησεις καποια καλα στοιχεια της δυναμικοτητας τους ,ωστε την επομενη φορα θα εισαι εσυ που θα κυριαρχησεις μεσα σε μια ομαδα αν δεν ειναι δυνατη μια συνεργσια ?


    Ξερεις και στο ξαναλεω μου κανει τοσο τρομερη εντυπωση το ποσο κατασταλαγμενη εισαι σε καποιες καθοριστικες σχεσεις που πρεπει να εχουμε στην ζωη μας, ώστε να τα εχουμε καλα με τον ευατο μας και πως άφησες ολο αυτο να σε παρασύρει σε μια μοναχικοτητα και ευθιξία για ορισμενα πραγματα και καταστασεις που αντιμετωπισες στην ζωη σου .
    Εκτος και ολο αυτο που εχεις σημερα το απεκτησες αφου περασες καποιες καταστασεις και εμεαθες που λεμε μιας που μας ειπες οτι ολο αυτο εχει παιδικες ριζες ...

    Τωρα αν ενας ανθρωπος εχει φτασει σε σημειο που λες ο,τι τον απασχολει να βρισκει λύσης χωρις να επηρεαζεται ψυχολογικα ,θα ηθελα πολυ να γνωρισω και εγω εναν τέτοιων γιατι εγω δεν ειμαι ακομα.
    Μπορει να ξερω πλεον στην ηλικία που ειμαι να αναγνωριζω τα τοξικα,χειριστικα και κακοβουλα ατομα και να μην τους δινω πλεον σημασια γιατι πραγματικα ειναι τοσο εμμονικο και γελοιο να ασχολησε με τετοιυς ανθρωπους οταν η ζωη ειναι γεματη με ουσιαστικα θεματα ,αλλα οτι αφορα πολυ καθοριστικα ζητηματα που αφορουν καθαρα την οικογενεια και κυριως τα παιδια μου δεν ξερω αν ειμαι τοσο δυνατη οπως λες και ειλικρινα οχι μονο δεν θελω αλλα ευχομαι να μην το ανακαλυψω ποτε .
    Και αυτο γιατι ειναι οι μοναδικες σχεσεις που δεν ξερω αν εφαρμόσω ολα αυτα που ξερω ωστε να μεινω αμετοχη σε ολη αυτη την ψυχολογικη φθορα .
    Οταν ζεις μονο τετοιες καταστασεις μπορεις να ξερεις ο αλλος αν κρυβει τετοια δυναμη μεσα του .Εκει παιζει θεματακη ευασθησιας και δυστηχως αυτο το κομματι μου το δουλευω και προσπαθω να σκληρινει λιγάκι παραπανω ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Δεν πολυκατάλαβα την διαφοροποίηση μεταξύ εσωστρεφών και εξωστρεφών ανθρώπων.
    Εννοώ ότι ένας άνθρωπος δεν είναι μόνο εσωστρεφής ή εξωστρεφής, αυτό είναι απλώς ένα μόνο χαρακτηριστικό, ένας άνθρωπος είναι πάρα πολλά πράγματα!
    Επίσης εσωστρέφεια είναι η ανάγκη για λιγότερα περιβαλλοντικά ερεθίσματα και δεν είναι ούτε κακό ούτε καλό, όπως και η εξωστρέφεια, η ανάγκη για περισσότερα περιβλλοντικά ερεθίσματα δεν είναι ούτε καλή ούτε κακή από μόνη της.
    ένας άνθρωπος είναι ένας συνδυασμός άπειρων πραγμάτων που τον κάνουν να νιώθει ξεχωριστός.
    Εσύ νιώθεις ξεχωριστή;
    Νιώθεις ιδιαίτερη;
    Τολμάς εκεί που θες;
    Λες πως η ομάδα που ανήκεις είναι αυτοί που χαμηλώνουν το βλέμμα ή κοιτούν με απλανές βλέμμα.
    Αυτό είναι εσωστρέφεια ή χαμηλή αυτοπεποίθηση;
    Είναι διαφορετικό!
    Ένας εσωστρεφής άνθρωπος μπορεί να είναι τέρμα δυναμικός! Η εσωστρεφεία αναφέρεται στο με πόσα ερεθίσματα αισθάνεται καλά.
    Και στο πόσο συνεσταλμένος είναι κάποιος υπάρχουν βαθμοί γιατί από ένα σημείο και μετά δεν είναι και λειτουργικό.
    Πρέπει να δουλέψει την αυτοεικόνα του επειγόντως.
    Εγώ προσωπικά είμαι αρκετά συνεσταλμένη και πολύ κοινωνική.

  9. #54
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια...
    Εσυ ανοιξες το θεμα εμενα βοηθας!!
    Αυτα τα ΠΡΕΠΕΙ στην ζωη μου με αγχωνουν πολυ.. οποτε πρεπει να ψαξω με τον ευατο μου να βρω πως τουλαχιστον μπορω να τα μειωσω..!
    ευχαριστω!
    Αν οντως σε βοηθάω μου κάνει μεγάλη χαρά να ξέρεις. Το οτι άνοιξα το θέμα, δε σημαίνει ότι μου ανήκει. Οπότε αν μέσα απο την έναρξη μια συζήτησης προκύπτουν και άλλα ,προσωπικά δε με απασχολεί. Το αντίθετο, δίνει μια ζωντάνια και μια αμεσοτητα. Εξαλλου ,οι άνθρωποι κατα βάση υπάρχουμε και για να βοηθάμε ο ενας τον άλλο στον ποσοστο των δυνατοτήτων του ο καθένας. Είναι όμορφο συναίσθημα. Και αν σε γεμίζει χαρά και σενα να ξέρεις ότι απο το πρωτο σου μηνυμα χαμογελασα ,οπότε με βοήθησες. Και συνεχίζεις ακόμα και με αυτό τον διάλογο. Σε ευχαριστω

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Εγώ δεν κατάλαβα, θεματοθέτρια, γιατί άρχισες το κάπνισμα στα 20 για να ταιριάξεις με το πλήθος. Δεν ήσουν πλέον 15 χρονών για να καπνίσεις "για μαγκιά". Εγώ δοκίμασα κάποιες φορές να καπνίσω, δεν μου άρεσε καθόλου και το κοψα, μόνο μια φορά έκανα πουράκι, μου ψιλοάρεσε αλλά δεν συγκρινόταν με άλλα πράγματα που μου άρεσαν- όπως σουβλάκια, παγωτά- και δεν το συνέχισα.

  11. #56
    Quote Originally Posted by katran View Post
    Ειμαι κι εγω ενας απο τους εσωστρεφεις ανθρωπους που αναφερεις, καποια που θελει να τα πηγαινει καλα με ολους (αν ειναι δυνατον!!) και να μην δημιουργει εντασεις. Μεγαλωνοντας και μετα απο καποιες σφαλιαρες της ζωης καταλαβα πως το να ειμαι καλο παιδι δεν με εκανε αποδεκτη η αρεστη στους ανθρωπους που εκτιμουσα παρα ηταν ενας λογος να με θεωρουν ατομο χωρις προσωπικοτητα. Για τους υπολοιπους ημουν ενα ατομο που μπορουσαν ευκολα να ξεγελασουν. Αρα αυτη η συμπεριφορα δεν με οδηγουσε πουθενα. Θα σου πω λοιπον 2 πραγματα που εκανα και με βοηθησαν προσωπικα ν "ακουστω". Γραφτηκα σε μια θεατρικη ομαδα οπου αναγκαστηκα να εκτεθω και να κοινωνικοποιηθω περισσοτερο. Απο αυτην ειδα πολλα οφελη(επισης ανακαλυψα οτι δεν θα μπορουσα να γινω ηθοποιος αλλα ετσι κι αλλιως δεν ηταν το ζητουμενο μου αυτο). Το 2ο που εκανα παρακολουθησα καποια σεμιναρια ψυχολογιας , αυτοβελτιωσης κι εκει βρηκα και μια σχετικη παρεα. Ειναι ωραιο να δραστηριοποιειται κανεις γιατι ετσι μονο προχωραει η ζωη. Δεν ξερω αν σε βοηθησα απλες προτασεις ηταν , εσυ θα βρεις ισως κατι να σου ταιριαζει καλυτερα.
    Και βεβαια με βοηθάει αυτο που λες. Η θεατρική ομάδα είναι καλή ιδέα. Μου το ειχαν προτεινει αλλα δεν τολμησα. Ασχοληθηκα βεβαια με αλλα που με έφεραν στο προσκήνιο. Εγιναν σιγουρα βηματα. Ασχολουμαι με την αυτοβελτιωση, φιλοσοφιες κτλ και κραταω ό,τι με βοηθαει. Θεωρω οτι δεν ειμαι η ιδια που ημουν παλια. Προσπαθω να εντοπίζω τα σφαλματα μου και να αυτοβελτιώνομαι. Το μοιρασμα σε ενα φορουμ δεν το ειχα φανταστει, αλλα να, που βοηθαει και αυτο. Αρκει να ειμαστε ανοιχτοι να δεχτουμε ο,τι θετικο μας προσφερει ο συνομιλητής μας. Ακομα και απο κάτι που δεν είναι και τόσο ευχαριστο παντα.
    Στο χερι μας ειναι να κανουμε τη ζωη μας ευχαριστη με ο,τι και να μας φέρνει. Θα μου πεις τοτε τι ανοιξες το τοπικ. Και ομως μπορώ και μιλάω ετσι , γιατι το ανοιξα.

  12. #57
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα !

    Καταρχην σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια, το εκτιμω ειλικρινα ειδικα οταν ακουω τετοια απο ανθρωπους που παρ ολο οτι νομιζουν οτι δεν ειναι αρεστή στο περιβαλλον τους ,εγω ανετα θα εκανα παρεα μαζι τους .
    Δεν ξερω διαβαζω ολα σου τα μηνυματα και μου βγαζεις οτι συνομιλω με εναν ντομπρο ανθρωπο .Ανθρωπο κατασταλαγμενο για τον ευατο του και που θα σου πει ο,τι ειναι ,οχι απο κακια αλλα γιατι ετσι ειναι η πραγματικοτητα .
    Ετσι ειμαι και εγω και ειλικρινα δεν λογαριαζω αν τον αλλον τον πειραζει αφου δεν το λεω με κακια ειδικα στα ατομα που κανουμε παρεα .Ευτυχως το εχω καταφερει ,στην αρχη υπηρχαν παρεξηγησεις αλλα μετα οταν οι φιλιες μπηκαν σε αλλες βασεις ,ο αλλος σε αντιμετωπιζει διαφορετικα .
    Νομιζω οτι και εσυ θα εχεις κοντα σου ολους αυτους τους φιλους που θελεις οταν θα καταλαβουν και αποδεκτουν και εκεινοι οτι εσυ εισαι καλα με τον ευατο σου και δεν εχεις κανενα λογο να τους λες πραγματα για αλλο σκοπο.
    Απλα νομιζω αυτο ειναι λιγακι θεμα δικο σου, καθαρα και μονο θεμα αυτοπεποιθησεις .Ισως πρεπει να γινεις πιο δυναμική στις αποψεις σου και στα θελω σου .Ακομα και το παραδειγμα που εφερες με τον εθελοντισμο πηγαζει απο εκει.
    Τι παει να πει ο αλλος ειναι πιο δυναμικος ?Πως εισπρατεις εσυ ολο αυτο και που το κατατασεις ωστε να σε κανει να τραβιεσε προς τα πισω και να τσαλαπατας τα θελω σου ,αυτα που θα σε κανουν να νοιωθεις εσυ καλα ?
    Τι ειναι αυτο το στοιχειο που πιστευεις εσυ οτι εκραζεται ο δυναμισμος του ?Στον λογο του ?Στην δυναμη της πειθους του ?Στο δυναμισμο που πηγαζει απο τις κινησεις του,ειναι δηλαδη πιο δραστήριος ?

    Αληθεια ο αλλος ειχε την δύναμη της δικης σου προσφορας και καλοσύνης ?Δεν παρατηρουμε μονο τα καλα σε ενα δυναμικο χαρακτηρα αλλα και καποια στοιχεια που εχουμε εμεις και εκεινος δεν τα εχει .
    Τοτε δεν νομιζεις οτι μια ενδεχομενη ομαλη συνεργασια με ενα τετοιο ατομο θα εχει το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα για την ομαδα σας ,αφου αυτος ειναι ο κοινος σκοπος που θα σας ενωνει?


    Εγω ανετα βλεπω ενα ατομα που η γλωσσα του κοκκαλα δεν εχει αλλα κοκαλλα μπορει να ραγισει με την εκφραση των αποψεων του αλλα και την βασιμοτητα αυτων ...
    Εχεις πιασει πληρως το νοημα για τον χαρακτηρα και την θετικοτητα των ατομων και με βρισκεις χιλια τα εκατο συμφωνη με αυτα που λες !

    Μηπως θα επρεπε να γινεις λιγακι πιο δυναμικη και να μην τα παρατας μολις συναντας ενα πιο δυναμικο ατομο απο εσενα ?Νομιζω την πρωτη φορα ειναι λογικο να κανεις πισω ,αλλα μηπως παρατηρώντας αυτον τον ανθρωπο υιοθετησεις καποια καλα στοιχεια της δυναμικοτητας τους ,ωστε την επομενη φορα θα εισαι εσυ που θα κυριαρχησεις μεσα σε μια ομαδα αν δεν ειναι δυνατη μια συνεργσια ?


    Ξερεις και στο ξαναλεω μου κανει τοσο τρομερη εντυπωση το ποσο κατασταλαγμενη εισαι σε καποιες καθοριστικες σχεσεις που πρεπει να εχουμε στην ζωη μας, ώστε να τα εχουμε καλα με τον ευατο μας και πως άφησες ολο αυτο να σε παρασύρει σε μια μοναχικοτητα και ευθιξία για ορισμενα πραγματα και καταστασεις που αντιμετωπισες στην ζωη σου .
    Εκτος και ολο αυτο που εχεις σημερα το απεκτησες αφου περασες καποιες καταστασεις και εμεαθες που λεμε μιας που μας ειπες οτι ολο αυτο εχει παιδικες ριζες ...

    Τωρα αν ενας ανθρωπος εχει φτασει σε σημειο που λες ο,τι τον απασχολει να βρισκει λύσης χωρις να επηρεαζεται ψυχολογικα ,θα ηθελα πολυ να γνωρισω και εγω εναν τέτοιων γιατι εγω δεν ειμαι ακομα.
    Μπορει να ξερω πλεον στην ηλικία που ειμαι να αναγνωριζω τα τοξικα,χειριστικα και κακοβουλα ατομα και να μην τους δινω πλεον σημασια γιατι πραγματικα ειναι τοσο εμμονικο και γελοιο να ασχολησε με τετοιυς ανθρωπους οταν η ζωη ειναι γεματη με ουσιαστικα θεματα ,αλλα οτι αφορα πολυ καθοριστικα ζητηματα που αφορουν καθαρα την οικογενεια και κυριως τα παιδια μου δεν ξερω αν ειμαι τοσο δυνατη οπως λες και ειλικρινα οχι μονο δεν θελω αλλα ευχομαι να μην το ανακαλυψω ποτε .
    Και αυτο γιατι ειναι οι μοναδικες σχεσεις που δεν ξερω αν εφαρμόσω ολα αυτα που ξερω ωστε να μεινω αμετοχη σε ολη αυτη την ψυχολογικη φθορα .
    Οταν ζεις μονο τετοιες καταστασεις μπορεις να ξερεις ο αλλος αν κρυβει τετοια δυναμη μεσα του .Εκει παιζει θεματακη ευασθησιας και δυστηχως αυτο το κομματι μου το δουλευω και προσπαθω να σκληρινει λιγάκι παραπανω ..
    Σε ευχαριστω ,αλλα με υπερεκτιμας. Κατασταλαγμένη δεν ειμαι ακριβως, γιατι αν ημουν δε θα ανοιγα το θεμα με τις συγκεκριμένες απορίες. Δε θυμάμαι ποιος/α μου το εγραψε οτι εκανα σουρεαλ περιγραφή.
    Ειναι θεμα χαρακτήρα η δυναμικοτητα. Στον εθελοντισμο, εχει ο καθενας τα δικα του να παλεψει. Δεν μπαινω σε διαδικασια να μαθω στον αλλο να φέρεται. Ενηλικες ειμαστε. Δεν τα παρατάω ακριβώς. Εχω εκρηξεις δυναμισμου ,με εχουν χαρακτηρισει ηρεμη δυναμη.

    Με τον εναν ή τον αλλο τροπο ο καθενας περνάει καταστάσεις. Το θεμα είναι να μη μας τσακιζουν και να ωριμάζουμε μεσα απο αυτες. Ειμαι πολυ υπερ της αποψης οτι το 90% των προβλημάτων μας το εχει δημιουργησει το μυαλο μας. Γιατι αν γραψεις τα προβληματα που γυρνανε στο μυαλο σου και μετα απο μια ωρα τα διαβασεις και τα αξιολογησεις, πιθανον τα μισα να τα πεταξεις.
    Η δυναμη δεν εχει να κανει με δυσκολες καταστασεις, νομιζω το αντιλήφθηκες λαθος. Απευχομαι οποιαδηποτε δυσαρεστη κατασταση στους ανθρωπους για να ανακαλυψουν τη δυναμη τους. Σκεψου στα πιο απλα, αν π.χ νευριαζεις για το φαγητο. Απ οτι καταλαβα εισαι μαμα και συνηθως ενα μονιμο θεμα ειναι το τι τρωμε σημερα. Αν θυμώνεις ,η δυναμη σου θα ειναι να μη θυμωνεις. . Νομιζω ενα ρητο λεει η μονη νικη ειναι η νικη του εαυτου μας. Για μενα ειναι δυναμη να νικησω τα κακως μου κειμενα. Αφου τα συνειδητοποιήσω πρώτα, η συζητηση εδω ηδη εχει βαλει σε μια καλη κατευθυνση.

  13. #58
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Εγώ δεν κατάλαβα, θεματοθέτρια, γιατί άρχισες το κάπνισμα στα 20 για να ταιριάξεις με το πλήθος. Δεν ήσουν πλέον 15 χρονών για να καπνίσεις "για μαγκιά". Εγώ δοκίμασα κάποιες φορές να καπνίσω, δεν μου άρεσε καθόλου και το κοψα, μόνο μια φορά έκανα πουράκι, μου ψιλοάρεσε αλλά δεν συγκρινόταν με άλλα πράγματα που μου άρεσαν- όπως σουβλάκια, παγωτά- και δεν το συνέχισα.
    Γιατι ως εσωστρεφης ισως τοτε θεωρησα οτι θα με εκανε να εχω φιλους. Δε θυμαμαι και τα παντα απο τοσο παλια. Εικοσι ημουν βιολογικα, το μυαλο δεν ηταν απαραιτητο οτι ακολουθησε τη σωστη ωριμανση. Ηθελα να δειχνω οτι δεν ειμαι υποτονικη σε ολα.

    Και αφου το αρχισα , βρηκα παρηγορια ,το παρακανα παφα πουφα ,και μετα απο ενα χρονο το εκοψα.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by δενξερω View Post
    Η εσωστρέφεια δεν περνάει είναι μέρος του είναι μας. Όμως αναγνωρίζοντας ότι είσαι εσωστρεφής τουλάχιστον για μένα λειτουργεί θεραπευτικά. Το ότι κολλάω π.χ στον τοίχο αντανακλαστικά όταν περπατάω, αναγνωρίζοντας ότι είναι απο την εσωστρέφεια μου το συγχωρώ τειλκά. Και εν συνεχεία μπορώ και απομακρύνομαι τουλάχιστον να μην ειμαι τόσο κοντα ώστε να σβήνω τα γκράφιτι απο τους τοίχους.
    Κι εγω το ίδιο ψάχνω αλλά ήδη έχω κάνει και δουλειές που έχω βρεθεί με κόσμο. Τότε δε γνωριζα ότι είμαι εσωστρεφής και είχα υποστεί το εργασιακό μπουλινγκ. Αν το γνωριζα δε θα με επιρέαζαν αυτά που έλεγαν ποτ με έκαναν να νιωθω ενοχες .
    Όλα καλά θα πάνε, θα τα καταφέρουμε !
    κι εγώ μια απο τα ίδια! κουράζομαι απίστευτα με τον πολύ κόσμο πχ, δεν θέλω να είμαι το κέντρο της προσοχής και άλλα.
    υπάρχουν λύσεις και φυσικά δεν το βλέπω πια σαν πρόβλημα. απλά σαν μια παράμετρο ουτως ώστε να φτιάξω καλύτερα το χρονοδιάγραμμά μου.
    ειδικά εκείνο που μας έλεγαν στο σχολείο "δεν-συμμετέχει-πολύ-στο-μαθημα" κλπ. εγώ ευτυχώς ήμουν κακή μαθήτρια αλλά για σκέψου μια καλή μαθήτρια να το ακούει αυτό, σήμερα. με στεναχωρεί.

  15. #60
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Δεν πολυκατάλαβα την διαφοροποίηση μεταξύ εσωστρεφών και εξωστρεφών ανθρώπων.
    Εννοώ ότι ένας άνθρωπος δεν είναι μόνο εσωστρεφής ή εξωστρεφής, αυτό είναι απλώς ένα μόνο χαρακτηριστικό, ένας άνθρωπος είναι πάρα πολλά πράγματα!
    Επίσης εσωστρέφεια είναι η ανάγκη για λιγότερα περιβαλλοντικά ερεθίσματα και δεν είναι ούτε κακό ούτε καλό, όπως και η εξωστρέφεια, η ανάγκη για περισσότερα περιβλλοντικά ερεθίσματα δεν είναι ούτε καλή ούτε κακή από μόνη της.
    ένας άνθρωπος είναι ένας συνδυασμός άπειρων πραγμάτων που τον κάνουν να νιώθει ξεχωριστός.
    Εσύ νιώθεις ξεχωριστή;
    Νιώθεις ιδιαίτερη;
    Τολμάς εκεί που θες;
    Λες πως η ομάδα που ανήκεις είναι αυτοί που χαμηλώνουν το βλέμμα ή κοιτούν με απλανές βλέμμα.
    Αυτό είναι εσωστρέφεια ή χαμηλή αυτοπεποίθηση;
    Είναι διαφορετικό!
    Ένας εσωστρεφής άνθρωπος μπορεί να είναι τέρμα δυναμικός! Η εσωστρεφεία αναφέρεται στο με πόσα ερεθίσματα αισθάνεται καλά.
    Και στο πόσο συνεσταλμένος είναι κάποιος υπάρχουν βαθμοί γιατί από ένα σημείο και μετά δεν είναι και λειτουργικό.
    Πρέπει να δουλέψει την αυτοεικόνα του επειγόντως.
    Εγώ προσωπικά είμαι αρκετά συνεσταλμένη και πολύ κοινωνική.
    Σιγουρα ενας ανθρωπος δεν ειναι μονο ένα απο τα δυο. Απλά υπάρχει που γέρνει περισσοτερο η ζυγαριά.
    Ο εσωστρεφής έχε καποια γνωρίσματα εκτος απο αυτα που αναφερεις, όπως να δυσκολευεται μεσα στο πλήθος. Να νιωθει ανετα στο να μη μιλαει μεσα σεμια παρεα. Να θελει να ειναι στην παρεα και να περναει καλα αμιλητος. Το να παρει τηλεφωνο να ειναι ενα ειδος μαρτυριου.
    Ειναι καποια απο τα γνωρισματα που διαφοροποιουν τον εξωστρεφη απο τον εσωστρεφη. Προφανως δεν ειναι δικαιολογια, απλα αναγνωρίζοντας που βρισκεται καποιος μπορει κατι να κανει, ή εστω να μη νιωθει μονος. Ειναι η ανθρωπινη φυση να θελει "ομοιοπαθείς" να ταυτιζεται. Το ποσο κρυβεται μετα μεσα σε αυτο και τι κανει ειναι προσωπικο του καθενος.
    Δε νιωθω ξεχωριστη, αλλα το θεωρω απλη φραση .Οποτε θα σου πω δε νιωθω ξεχωριστη ,αλλα νιωθω ιση και ισοτιμη με ολους.
    Οχι δε νιωθω ιδιαιτερη .
    Και σιγουρα δυσκολα τολμαω.
    Ανάλογα τον άνθρωπο. Ο εσωστρεφής δε σημαίνει ότι δεν έχει αυτοπεποίθηση. Προσωπικά χάνω σε αυτοπεποίθηση καποιες φορες, έχω όμως αυτοεκτίμηση.
    Ο κάθε ανθρωπος ειναι ξεχωριστος. Δε γνωρίζω αν ένας εσωστρεφής μπορεί να είναι τερμα δυναμικός, αλλά για να το λες. Όμως δε σημαίνει ότι κι εγω που χρησιμοποιώ το οτι ειμαι εσωστρεφης βρηκα την καραμελα και δεν κανω τιποτα γι αυτο. Ουτε ενας εσωστρεφης ειναι ενας ανθρωπος που τρεμει. Υπαρχουν ντροπαλοι εξωστρεφεις και ντροπαλοι εσωστρεφεις.

    Αν βαλεις στο γκουγκλ "16 προσωπικοτητες", υπαρχει και το τεστ, αλλα και στην αναλυση των χαρακτηρων θα δεις οτι υπαρχουν πολλοι τυποι εσωστρεφων και εξωστρεφων ανθρωπων.

Page 4 of 12 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. Απλά θέλω να μιλήσω για την ζωή μου κάπου
    By Girl94 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 30-01-2021, 00:07
  2. Απλα ηθελα να μιλησω καπου
    By Παναγιωτης28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 30-11-2019, 04:33
  3. Ηθελα απλα να το πω καπου γιατι βασανιζομαι
    By aifel in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 22-05-2015, 21:24
  4. απλά κάπου ήθελα να το πω ξανά..χρειάζομαι την στηριξή σας. . !
    By Φελίσιτι in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 130
    Last Post: 17-12-2011, 22:17
  5. Να τα πω κάπου θέλω
    By karamela_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 19
    Last Post: 25-09-2009, 18:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •