Απλά θέλω να τα πω καπου, - Page 12
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 12 of 12 FirstFirst ... 2101112
Results 166 to 176 of 176
  1. #166
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Καλησπερα δεσποινις "Ξερω Δεν" ,αναφορικα με τις ανθρωπινες σχεσεις και πιο συγκεκριμενα τις κοινωνικες μας επαφες ,οπως τις κουβεντες με γνωστους σε ενα τραπεζι ,το παλιο καιρο πριν την νεα χουντα λεω! οταν λοιπον κουβεντιαζες με αλλους θα προτιμουσες να ηταν ανθρωποι με υψηλοτερο απο εσενα γνωσιακο επιπεδο η με μικροτερο? θελω να πω αρεσκεσαι πιο πολυ στο να αποκτας γνωσεις απο αλλους ,κατι που ομως θα πρεπει να σε κανει πιο ταπεινη απεναντι τους, η θα ηθελες πιο πολυνα ειναι ατομα που θα μαθουν απο εσενα ,αρα θα υπαρχει λογικα σε σενα ενα πιο ισχυρο προφιλ ε? Το ερωτημα ειναι θεωρητικο για αυτο προλαβαινω την απαντηση σου ως να ειναι και τα δυο.
    Ενα αλλο που θα θελα να μου πεις αν δεν ενοχλεισαι, ειναι το αν νιωθεις τα ιδια "θελω" σε μια κουβεντα του παρον χρονου και ηλικιας σου με αυτα πριν 10-15 χρονια πριν?
    Εχω κι αλλα να ερωτησω !!χαχα , παλυ στο ιδιο περιβαλον , εαν νιωθεις ντροπη ,αν εχεις νταμπου σε καποια θεματα συζητησης,και δεν λεω να αγγιζουν το προστυχο η κατι τελείως προσωπικό. νιωθεις λοιπον ασχημα? κοκκινιζεις δλδ?
    Τελος ,και δεν ζητω να με συγχωρεσεις για τις πολλες ερωτησεις ετσι?χαχα ,τελος λοιπον ηθελα να ερωτησω το εξεις, ερωτικα νιωθεις οτι μπορεις με τον εκαθεστο συντροφο σου να μοιραζεσαι τα παντα? πιστευεις οτι μετα απο καποιους μηνες (ας πουμε 7-8 μηνες) σχεσεις με καποιον θα πρεπει να υπαρχει ανεση στο να λεμε τα παντα οσο αφορα τα γουστα μας και τις συνηθειες μας? η τα οικογενειακα μας θεματα? τα επαγγελματικα ? η νομιζεις οτι παντα πρεπει να υπαρχει μια αποσταση διοτι δεν ξερουμε τι θα γινει αυριο? - προσωπικα νομιζω οτι η συγκεκριμενη αντιλιψη ειναι αυτη που θα γεννησει τα προβληματα στην σχεση μεσα απο το υποσυνειδητο μας! οταν δλδ λεμε "μην γινει αυτο" νομιζω και ειμαι τις θεωριας οτι εκεινη την στιγμη τοποθετουμε βαθια μεσα μας την φανταστικη εν αρχη αυτη ιδεα σε πρακτικη του μελοντος με αποτελλεσμα το υποσυνειδητο μας να την "φερει" μπρωστα καποια στιγμη και οντως να γινει πραξη αυτος ο φοβος - πιστευεις λοιπον οτι οσο και αν ειμεθα ερωτευμενοι με ενα προσωπο θα πρεπει να κραταμε αποστασεις ασφαλειας? ακομα και αν αυτες μας εμποδιζουν να προχωρησουμε στο επομενο σταδιο της σχεσης?ακομα και αν το ετερο μας ημισυ εχει δωθει και μας εχει εκμυστηρευτει τα παντσ ολα του ? ,ποια η αποψη σου περι του θεματος τουτου?

  2. #167
    Quote Originally Posted by user View Post
    και παλιά υπήρχε και ένα χάσταγκ "#growingupshy " όπου περιέγραφαν διάφοροι "χρήστες" του διαδικτύου τί.. χουσούρια τους άφησε ή πώς ήταν να μεγαλώνεις σε έναν κόσμο εκδηλωτικών ανθρώπων..!! ένα απο αυτά ήταν το να σε ρωτάνε κάτι και να απαντάς μετά απο ώρα. αυτό πχ είχε να κάνει με το ότι στο σχολείο δεν απαντούσες μαζί με τα άλλα παιδια..!! χα χα. το αλάφρυνα λίγο.
    αλίμονο μην βαζουμε και ταμπέλες μεταξύ μας. ούτε εγώ τους λέω, το ξέρουν. χα χα.
    κατα την οπτική του δηλαδή όχι σαν τη δική του. είναι το τί ζητάει ο καθένας. όπως τα λες συμφωνώ, το πρόβλημα είναι όταν ο άλλος θεωρεί ως μόνη λύση να αλλάξεις εσύ, αντί να δουλέψει με αυτό που είσαι -να συνυπάρχει πιο σωστά.
    ναι μεν αλλά. εγώ είμαι της άποψης οτι υπάρχει ευθύνη στην ελευθερία και επιλογή κι όλα αυτά πάνε μαζί, είναι ένα πράγμα. δηλαδή το γεγονός ότι σήμερα πάμε κατα χάλια, δεν σημαίνει οτι δεν μπορούμε να είμαστε καλά. εγώ τί κάνω γι αυτό; τίποτα, θα απαντήσω. όμως ως ανθρωπότητα έχουμε περάσει τόσα πολλά.
    πριν λίγες μέρες στο ράδιο είχα ακούσει να απαγγέλει μια κοπέλα αυτό. άσχετο αλλά ψάχνοντας κάτι άλλο, έπεσα πάνω του. σύμπτωση;
    https://apodyoptes.com/2019/01/20/el...ir-mayakofski/
    Ολοι ψαχουμε να βρουμε τον εαυτο μας.
    Ποσο συμφωνω με αυτα που λες.
    Το ποιημα ειναι λιγο βαρυ και μελαγχολικο. Και αναλογα τη φαση παιρνει αλλη μορφη και νοημα.
    Συμπτωση? χμ ποτε δεν πιστευα στις συμπτωσεις. Ο,τι βρισκεται στο δρομο μας κατι θελει να μας πει ή εστω μπορουμε εμεις κατι να μαθουμε. . Ακομα και το ποιημα, ακομα και το οτι το μοιραστηκες μαζι μου.
    Και φυσικα η σελιδα ειναι απιστευτη ! Εχει μπολικο υλικο για διαβασμα.

  3. #168
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Καλησπερα δεσποινις "Ξερω Δεν" ,αναφορικα με τις ανθρωπινες σχεσεις και πιο συγκεκριμενα τις κοινωνικες μας επαφες ,οπως τις κουβεντες με γνωστους σε ενα τραπεζι ,το παλιο καιρο πριν την νεα χουντα λεω! οταν λοιπον κουβεντιαζες με αλλους θα προτιμουσες να ηταν ανθρωποι με υψηλοτερο απο εσενα γνωσιακο επιπεδο η με μικροτερο? θελω να πω αρεσκεσαι πιο πολυ στο να αποκτας γνωσεις απο αλλους ,κατι που ομως θα πρεπει να σε κανει πιο ταπεινη απεναντι τους, η θα ηθελες πιο πολυνα ειναι ατομα που θα μαθουν απο εσενα ,αρα θα υπαρχει λογικα σε σενα ενα πιο ισχυρο προφιλ ε? Το ερωτημα ειναι θεωρητικο για αυτο προλαβαινω την απαντηση σου ως να ειναι και τα δυο.
    Ενα αλλο που θα θελα να μου πεις αν δεν ενοχλεισαι, ειναι το αν νιωθεις τα ιδια "θελω" σε μια κουβεντα του παρον χρονου και ηλικιας σου με αυτα πριν 10-15 χρονια πριν?
    Εχω κι αλλα να ερωτησω !!χαχα , παλυ στο ιδιο περιβαλον , εαν νιωθεις ντροπη ,αν εχεις νταμπου σε καποια θεματα συζητησης,και δεν λεω να αγγιζουν το προστυχο η κατι τελείως προσωπικό. νιωθεις λοιπον ασχημα? κοκκινιζεις δλδ?
    Τελος ,και δεν ζητω να με συγχωρεσεις για τις πολλες ερωτησεις ετσι?χαχα ,τελος λοιπον ηθελα να ερωτησω το εξεις, ερωτικα νιωθεις οτι μπορεις με τον εκαθεστο συντροφο σου να μοιραζεσαι τα παντα? πιστευεις οτι μετα απο καποιους μηνες (ας πουμε 7-8 μηνες) σχεσεις με καποιον θα πρεπει να υπαρχει ανεση στο να λεμε τα παντα οσο αφορα τα γουστα μας και τις συνηθειες μας? η τα οικογενειακα μας θεματα? τα επαγγελματικα ? η νομιζεις οτι παντα πρεπει να υπαρχει μια αποσταση διοτι δεν ξερουμε τι θα γινει αυριο? - προσωπικα νομιζω οτι η συγκεκριμενη αντιλιψη ειναι αυτη που θα γεννησει τα προβληματα στην σχεση μεσα απο το υποσυνειδητο μας! οταν δλδ λεμε "μην γινει αυτο" νομιζω και ειμαι τις θεωριας οτι εκεινη την στιγμη τοποθετουμε βαθια μεσα μας την φανταστικη εν αρχη αυτη ιδεα σε πρακτικη του μελοντος με αποτελλεσμα το υποσυνειδητο μας να την "φερει" μπρωστα καποια στιγμη και οντως να γινει πραξη αυτος ο φοβος - πιστευεις λοιπον οτι οσο και αν ειμεθα ερωτευμενοι με ενα προσωπο θα πρεπει να κραταμε αποστασεις ασφαλειας? ακομα και αν αυτες μας εμποδιζουν να προχωρησουμε στο επομενο σταδιο της σχεσης?ακομα και αν το ετερο μας ημισυ εχει δωθει και μας εχει εκμυστηρευτει τα παντσ ολα του ? ,ποια η αποψη σου περι του θεματος τουτου?
    Να σου πω την αληθεια δε θα την αφησω αναπαντητη τη ρητορικη σου ερωτηση. χα χα χα. Δε μπορω ειναι πανω απο μενα να μην απαντησω. Θεωρω οτι η μεταδοση των γνωσεων σε μια συζητηση με μια ομορφη παρεα, ερχονται αβιαστα. Αν δηλ δεν υπαρχει συγκεκριμενος λογος, αν καποιος παρει το ρολο του δασκαλου ή του μαθητη με ενοχλει. Εμενα αν με εμπνεει η προσωπικοτητα και αυτο που εκπεμπει καποιος μπορω να βρω το ιδιο συναρπαστικο να μου πεις πως φτιαχνει τον καφε με το να μου μιλησει για τους πλανητες. Αν αρχισει ομως να γινεται μονοτονη η συζητηση (ή ο μονολογος καποιου) ακομα και ενα συναρπαστικο θεμα μπορει να με πιασει πονοκεφαλος.
    Νομιζω ναι το ιδιο νιωθω οπως ημουν οχι μονο πριν 15 χρονια. Απ οταν ημουν παιδι που ηθελα να χωθω στις κουβεντες των μεγαλων και με εδιωχναν γιατι ημουν μικρη. Μου επεινε απωθυμενο χα χα χα.
    Κοιτα εχω την αισθηση οτι πλεον κοκκινιζουν μονο τα αυτια μου οταν αγχωθω σε συζητηση που νιωσω οτι ισως πρσεβαλα καποιον. Ή αν θελω να ρωτησω κατι που νιωθω οτι μπορει να φερει σε αμηχανια το συνομιλητη μου. Αν τωρα βρεθω σε μιασυζητηση που με κανω να νιωθω αμηχανα γιατι η θεματολογια δε με αφορα, απλα κανω οτι ακουω και τραγουδαω απο μεσα μου. Το καλο αν εισαι εσωστρεφης ειναι οτι γενικα δεν εισαι πολυ ομιλητικος, αρα και οι ελαχιστες παρεες γνωριζουν οτι δε μιλας. Ειλικρινα ομως μονο αμα γινουν πολυ προσωπικες ερωτησεις μπορει να κανω εκρηξη και να νιωσει ο αλλος αμηχανια. Δεν εχω παραδειγμα με τις συνανστροφες που εχω μεχρι τωρα για να καταλαβω καλυτερα το ερωτημα σου.

    Κοιτα στο θεμα σχεσεων με το αντιθετο φυλο. Θα τσο θεσω ως εξης, .Ως εσωστρεφης δεν υπαρχει και τοσο μεγαλο βιογραφικο στο θεμα αυτο. Γενικως θεωρω αξια ανεκτιμητη τη φιλια και οταν με ενθουσιασει ενας ανθρωπος τον εμπιστευομαι και λεω αυτα που θελω, χωρις να σκεφτομαι τι πρεπει να πω ή τι οχι. Εξαλου καποια πραγματα ειναι ομορφο να ερχονται φυσικα μεσα στην εξελιξη μιας σχεσης.. Δε μπορω να βαλω προγραμματισμο. Αν μου ερθει να εμπιστευω καποιον αμεσως για ενα ζητημα δε θα περιμενω. Αν βεβαια απαιτησει καποιος να τον εμπιστευτω ,εχω φυγει .Γενικως δεν εχω τετοιους προβληματισμους γιατι εχω πολυ μικρο κοινωνικο κυκλο.

    Στο τελευταιο που ρωτας, ειλικρινα νομιζω οτι οπως σου ανεφερα αν αρχιζει να μπαινει προγραμμα εμπιστοσυνης οι δυο ερωτευμενοι ,απλα ειναι ερωτευμενοι για την πιο βασικη αναγκη και κρυβονται πισω απο το δαχτυλο τους και τα ταμπου της κοινωνιας, οτι απλα ηθελαν να συνευρεθουν. Και ο ερωτας θα κρατησει ισως λιγο ,ισως πολυ. Αλλα δε θα ειναι αγαπη. Και η αγαπη ειναι που φερνει ολα τα ομορφα συνασθηματα σε δυο ανθρωπους, την αμποιβαια εμπιστισυνη κτλ.
    Εχω διαβασει ενα ωραιο. Οτι οι ανθρωποι ειμαστε ολοι ζητιανοι συναισθηματικα. Ζητιανευουμε συναισθηματα απο εναν αλλο ανθρωπο για καλυψουμε τα κενα μας. Ομως και ο αλλος ειναι ζητιανος και ζηταει εκει αρχιζουν τα προβληματα.
    Αν το ετερον ημισυ εκμηστηρευτει τα παντα ,ειναι γιατι ετσι ενιωθε εκεινη τη στιγμη. Δεν ειναι ανταλλαγη. Οποτε νιωσει καποιος καλα μιλαει. Και αν καποια στιγμη παψει να ειναι ετερον ημισυ και εμεις δεν εχουμε πει κατι, αλλα μας εχει πει τα εσωψυχα του ,οφειλουμε με σεβασμο να τα κλειδωσουμε μεσα μας σε ενα μπαουλακι , να πεταξουμε το κλειδι και να τα ξεχασουμε σα να μην τα ειχε πει ποτε.

  4. #169
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    Quote Originally Posted by δενξερω View Post
    Ολοι ψαχουμε να βρουμε τον εαυτο μας.
    Ποσο συμφωνω με αυτα που λες.
    Το ποιημα ειναι λιγο βαρυ και μελαγχολικο. Και αναλογα τη φαση παιρνει αλλη μορφη και νοημα.
    Συμπτωση? χμ ποτε δεν πιστευα στις συμπτωσεις. Ο,τι βρισκεται στο δρομο μας κατι θελει να μας πει ή εστω μπορουμε εμεις κατι να μαθουμε. . Ακομα και το ποιημα, ακομα και το οτι το μοιραστηκες μαζι μου.
    Και φυσικα η σελιδα ειναι απιστευτη ! Εχει μπολικο υλικο για διαβασμα.
    εγώ θα έλεγα να ..μάθουμε τον εαυτό μας.
    φυσικά το ίδιο πράγμα εννοούμε. και όπως λέει η διαφήμιση, όλοι έχουμε μια αλήθεια κοινή!
    ο Γιούνγκ πίστευε πολύ στις συμπτώσεις και στο συλλογικό ασυνείδητο. εννοώ στις συμπτώσεις με νόημα. οτι δηλαδή κάτι συμβαίνει επειδή συμβαίνει κάτι άλλο, κλπ. εγώ πάλι όχι, η άλλη διάνοια χα χα.
    γι αυτό και το μοιράστηκα, όπως λες, επειδή, ιν δε ρας οφ δε μόμεντ που λένε στο χωριό μου, το βρήκα ..όχι τυχαίο;
    έχει κάτι να πει. και εκφράζει τους ανθρώπους ανα τους αιώνες.
    έχουν ένα ενδιαφέρον αυτές οι σελίδες όταν ταξιδεύεις, ή βρίσκεσαι κάπου μακρυά από το σπίτι, προσωπικά προτιμώ το χαρτί.
    η άχρηστη πληροφορία της ημέρας είναι ότι και οι εξωστρεφείς μπορεί να υποφέρουν απο κοινωνικό άγχος! δεν είμαστε μειονότητα!

  5. #170
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Καλησπερα "Ξερω Δεν" ,απο οτι βλεπω παντος στο κοσμο του διαδικτιου εχεις φιλους και ανταπαντησεις ταχυτατες! και εφραδια λογου κι ολα μια χαρα ! μπραβω σου, εισαι αντιθετο απο μενα, οπου για να απαντησω σε ενα μονο μηνυμα θελω ποσην ωρα! και δεν λεω μονο για συνταξη οπου εχω παψει να ασχολουμαι ,διοτις μαζι με ορθωγραφια γλυτωνω ποσες ωρες! χαχα.
    Σχετικα με τις απαντησεις οπου μου εδωσες - πρωτιστως ευχαριστω για το ενδιαφερον - νομιζω οτι ειτε δεν τις εγραψα οπως θα πρεπε ωστε να λαβεις σωστα το νοημα ,ειτε θ ηθελα εγω να απαντησεις αλλιως! χαχα , δεν ξερω αν το χεις ξανα ακουσει αυτο ε? πολυ δημοκρατικο ετσι ?, χαχα
    Σχετικα παντος με τον συντροφο σου, σε ερωτικο επιπεδο αναφερομουν σε οινομικα θεματα η σε οικογενειακα ζητηματα εκαστος του καθε ενος, π.χ. με αδελφια η με την οικογενεια σου, θα τα ελεγες? θα ηθελες να μαθεις τα δικα του? η θα θεωρουσες λογικο να μιραζεστε τετοια θεματα? Παντα βεβαια εαν εχουν περασει 2 καλοκαιρια ετσι! , κι ανσυζητε πλεον, αν δλδ ποιραζεστε το ιδιο κρεβατι τα βραδια! διοτις ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα του να εχεις μια σχεση 14 μηνες με ενα ατομο, να ειστε σε αλλο σπιτι, να βρησκεστε 3-4 φορες την εβδομαδα! και αλλο πραμα να εισαι στο ιδιο σπιτι, 10 μηνες, να κοιμαστε μαζι , να ειναι το ωραριο σας ιδιες ωρες,αρα να βρησκεστε συνεχως σπιτι. Στην δευτερη περιπτωση μπορει να ειστε 4 μηνες λιγοτερο αλλα ζητε πολυ πιο δεμενο!

  6. #171
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Καλησπερα "Ξερω Δεν" ,απο οτι βλεπω παντος στο κοσμο του διαδικτιου εχεις φιλους και ανταπαντησεις ταχυτατες! και εφραδια λογου κι ολα μια χαρα ! μπραβω σου, εισαι αντιθετο απο μενα, οπου για να απαντησω σε ενα μονο μηνυμα θελω ποσην ωρα! και δεν λεω μονο για συνταξη οπου εχω παψει να ασχολουμαι ,διοτις μαζι με ορθωγραφια γλυτωνω ποσες ωρες! χαχα.
    Σχετικα με τις απαντησεις οπου μου εδωσες - πρωτιστως ευχαριστω για το ενδιαφερον - νομιζω οτι ειτε δεν τις εγραψα οπως θα πρεπε ωστε να λαβεις σωστα το νοημα ,ειτε θ ηθελα εγω να απαντησεις αλλιως! χαχα , δεν ξερω αν το χεις ξανα ακουσει αυτο ε? πολυ δημοκρατικο ετσι ?, χαχα
    Σχετικα παντος με τον συντροφο σου, σε ερωτικο επιπεδο αναφερομουν σε οινομικα θεματα η σε οικογενειακα ζητηματα εκαστος του καθε ενος, π.χ. με αδελφια η με την οικογενεια σου, θα τα ελεγες? θα ηθελες να μαθεις τα δικα του? η θα θεωρουσες λογικο να μιραζεστε τετοια θεματα? Παντα βεβαια εαν εχουν περασει 2 καλοκαιρια ετσι! , κι ανσυζητε πλεον, αν δλδ ποιραζεστε το ιδιο κρεβατι τα βραδια! διοτις ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα του να εχεις μια σχεση 14 μηνες με ενα ατομο, να ειστε σε αλλο σπιτι, να βρησκεστε 3-4 φορες την εβδομαδα! και αλλο πραμα να εισαι στο ιδιο σπιτι, 10 μηνες, να κοιμαστε μαζι , να ειναι το ωραριο σας ιδιες ωρες,αρα να βρησκεστε συνεχως σπιτι. Στην δευτερη περιπτωση μπορει να ειστε 4 μηνες λιγοτερο αλλα ζητε πολυ πιο δεμενο!
    Θα μπορουσε θεωρητικα σε μια εικονικη πραγματικοτητα οι ανθρωποι οπου συνομιλουμε αποκλειστικα διαδικτυακα να θεωρηθουμε φιλοι. Γιατι οχι? Ταχυτατες απαντησεις..ειναι μια αναγκη και δικη μου να αλληλεπιδρω με τους ανθρωπους. Η "ασφαλεια" μεσω φορουμ δινει τη δυνατοτητα να γραφω τις σκεψεις μου . Στην πραγματικοτητα δε μιλαω τοσο πολυ.
    Για πες ποια θα ηθελες να ειναι η απαντηση μου? Διακρινω οτι απογοητευτηκες.
    Μου αρεσει να μαθαινω εννοειται. απλα δε βιαζομαι, Ολα ερχονται στο χρονο τους. Τα εσωψυχα μου τα βγαζω πιο ευκολα απο πληροφοριες που αφορουν την οικογενεια ή αλλα προσωπα. Γενικως επιμενω στο οτι ολα ερχονται στην ωρα τους. Αν δεν ερχονται σημαινε οτι κατι καπου δεν παει καλα στο θεμα εμπιστοσυνη,
    Στο τελευταιο που λες σχετικα με το χρονο που περναει καθενας με τον συντροφο του, συμφωνω.

  7. #172
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλησπερα "Ξερω Δεν", το ερωτημα που εβαλα ηταν χιουμορ, και φυσικα δεν θελω να απαντησεις αλλιως απο τον τροπο που σου αρεσει τεκνον μου ! για φαντασου να ζουσαμε σε τετοιο κοσμο??ε?? απο την αλλη και πριν 2 χρονια αμα σου ελεγαν οτι σε ενα χρονο θα ζεις ετσι που δεν θα μπορεις να βγεις εξω για καφε η για ποτο, που δεν θα μπορεις να κυκλοφορεις χωρις αιτιολογηση ,οτι μετα τις 21.00 θα εχει ολικη απαγορευση!,οτι δεν θα μπορει ο κοσμος να πηγαινει στις εκκλησιες! κ.α. τετοια για πες δεν θα γελαγες? και επειδη αν το καλοσκεφτουμε δεν ειναι και πολλα τα χρονια οπου και ο απαντησεις ελεγχονταν-αυτο που σου ειπα για πλακα δλδ -η εποχη των γονιων μας δλδ ,την χουντα δλδ!!
    Υπαρχουν μερικα πραματα που θα θελα να σου αναφερω ,αλλα εν θα θελα να γινουν βουκινω, προσπαθησα ομως να σου στειλω μηνυμα αλλα δεν! , η Δεν !! χαχα, εκτος αν οπως λεει και το επιθετο "Ξερω" , θα επρεπε η υπαρχει στην οικογενεια καποιος με το ονομα " Ολα Ξερω" να τον ρωταγες!! χαχαχα, εκτως αν εκαμα λαθος και το επιθετο ειναι το "Δεν"ε? τοτες θα χουμε προβλημα διοτις πρεπει να βρουμε καποιον μ δυο μικρα ονοματα καποιον θειο που να τον λενε ας πουμε " Δεν Υππαρχει Δεν" ξερω να απαντησω σε μηνυμα.Ηθα μπορουσες να ζητησεις βοηθεια απο δυο συγγενεις σου ο "Πλεον Ξερω" κι η "Που να Ξερω" χαχα.Αληθεια σου χα στειλει προσωπικα μηνυματα και δεν απαντησες,αρα εκτως αν δεν ηθελες να ανταπαντησεις οι πιο συνηθες λογοι ειναι ειτε οτι εχει γεμμησει το dropbox των εισερχομενων κι εξερχομενων διοτς κι να ξες ειναι το ιδιο.
    Αυτο που λες γιατην "ασφαλεια" οπου νιωθεις στα φορουμ γενικα μεσα απο την ανωνιμια σου, οπου μπορεις με ανεση και χωρις κομπλεξ να γραψεις την αληθεια σου! οπου δεν φοβασαι μην πει ο ταδε στην ταδε, η μην το μαθει αυτη και οπου ειναι ξαδελφη της ταδε κλπ.Θυμαμαι και εγω στις αρχες μου ειχε κανει πολυ καλη εντυποση υτο το πραμα που αναφερεις!! Και ξες ,νομιζω οτι ακομα και σαν αναγνωστες αλλων θεματων οπου αναιβαζουν αλλα παιδια εδω μεσα, τα διαβαζουμε καιτα κρινομε με πιο φυλευλεθερες σποψεις και ματιες! , το νιωθεις κι εσυ αυτο στον εαυ το σου? Για παραδηγμα το δικο μου προβλημα του παρελθοντος με την πολυτοξιομανι θα το εβλεπες το ιδιο απο εδω μεσα,το φορουμ και το ιδιο , εξω σε μια παρεα?

  8. #173
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    καλησπερα "Ξερω Δεν", το ερωτημα που εβαλα ηταν χιουμορ, και φυσικα δεν θελω να απαντησεις αλλιως απο τον τροπο που σου αρεσει τεκνον μου ! για φαντασου να ζουσαμε σε τετοιο κοσμο??ε?? απο την αλλη και πριν 2 χρονια αμα σου ελεγαν οτι σε ενα χρονο θα ζεις ετσι που δεν θα μπορεις να βγεις εξω για καφε η για ποτο, που δεν θα μπορεις να κυκλοφορεις χωρις αιτιολογηση ,οτι μετα τις 21.00 θα εχει ολικη απαγορευση!,οτι δεν θα μπορει ο κοσμος να πηγαινει στις εκκλησιες! κ.α. τετοια για πες δεν θα γελαγες? και επειδη αν το καλοσκεφτουμε δεν ειναι και πολλα τα χρονια οπου και ο απαντησεις ελεγχονταν-αυτο που σου ειπα για πλακα δλδ -η εποχη των γονιων μας δλδ ,την χουντα δλδ!!
    Υπαρχουν μερικα πραματα που θα θελα να σου αναφερω ,αλλα εν θα θελα να γινουν βουκινω, προσπαθησα ομως να σου στειλω μηνυμα αλλα δεν! , η Δεν !! χαχα, εκτος αν οπως λεει και το επιθετο "Ξερω" , θα επρεπε η υπαρχει στην οικογενεια καποιος με το ονομα " Ολα Ξερω" να τον ρωταγες!! χαχαχα, εκτως αν εκαμα λαθος και το επιθετο ειναι το "Δεν"ε? τοτες θα χουμε προβλημα διοτις πρεπει να βρουμε καποιον μ δυο μικρα ονοματα καποιον θειο που να τον λενε ας πουμε " Δεν Υππαρχει Δεν" ξερω να απαντησω σε μηνυμα.Ηθα μπορουσες να ζητησεις βοηθεια απο δυο συγγενεις σου ο "Πλεον Ξερω" κι η "Που να Ξερω" χαχα.Αληθεια σου χα στειλει προσωπικα μηνυματα και δεν απαντησες,αρα εκτως αν δεν ηθελες να ανταπαντησεις οι πιο συνηθες λογοι ειναι ειτε οτι εχει γεμμησει το dropbox των εισερχομενων κι εξερχομενων διοτς κι να ξες ειναι το ιδιο.
    Αυτο που λες γιατην "ασφαλεια" οπου νιωθεις στα φορουμ γενικα μεσα απο την ανωνιμια σου, οπου μπορεις με ανεση και χωρις κομπλεξ να γραψεις την αληθεια σου! οπου δεν φοβασαι μην πει ο ταδε στην ταδε, η μην το μαθει αυτη και οπου ειναι ξαδελφη της ταδε κλπ.Θυμαμαι και εγω στις αρχες μου ειχε κανει πολυ καλη εντυποση υτο το πραμα που αναφερεις!! Και ξες ,νομιζω οτι ακομα και σαν αναγνωστες αλλων θεματων οπου αναιβαζουν αλλα παιδια εδω μεσα, τα διαβαζουμε καιτα κρινομε με πιο φυλευλεθερες σποψεις και ματιες! , το νιωθεις κι εσυ αυτο στον εαυ το σου? Για παραδηγμα το δικο μου προβλημα του παρελθοντος με την πολυτοξιομανι θα το εβλεπες το ιδιο απο εδω μεσα,το φορουμ και το ιδιο , εξω σε μια παρεα?
    Εν οιδα ,οτι ουδεν οιδα φιλτατε . Κοιτα στα μυνηματα και θα σου λυθει η απορια :)

  9. #174
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Επισης μην ξεχναμε και κατι αλλο, οσο εξελησετε η τεχνολογια και οδευουμε ολοταχος προς επικοινωνια μεσα απο ηλεκτρονικες συχνωτητες ,οπου απο την μια πλευρα μπορει να ειναι πιο καλο διοτι επικοινωνεις με οποιον θες οπωτε θες! ας ειναι Αμερικη! η μπορεις να το κανεις χωρις κινδηνους ,οπως κοροναιους, η ακομα και το να κυκλοφορας, να γινει καποιο τρακαρισμα δλδ. Απο την αλλη ομως χανουμε την ανθρωπινη επαφη απο κοντα! την συναντηση των αυρεων μας! ,το να σε δω και να με δεις! να σε νιωσω ,η να υπαρξει η μυροδια! -αν κι λεγετε οτι υπαρχει καποιο πειραματικο θεμα σε αυτο ,οτι μπορουν να μεταφερουν αισθησεις μυροδιας - ολα αυτα οπου απο αρχαια χρονια ηταν αναγκαια για την ψυχικη μας υγεια! νομιζω οτι δεν πρεπει να τα χασουμε! Ουτες ειμαι συνομοσιολογος για να πω οτι οσα γινοντε τελευταια με τον κοροναιο και τα μετρα που εχουν μπει ειναι για να παμε πιο γρηγορα προς εκει! Αλλα τα δεδομενα δειχνουν αυτο! μαζι με την εικονικη πραγματικοτητα οπου τα λεφτα που πεφτουν για ερευνα εχουν αυξιθει 200 φορες παραπανω απο το 2019!
    Πως θα ενιωθες λοιπον Δεν Ξερω να ζουσαμε σε ενα τετοιο κοσμο? οπου θα επικοινωνουσες με αλλους βαζωντας ενα ειδος κουστουμι με αισθητηρες ,και μια μασκα στο προσωπο σου ,οπου μεσα απο αυτο θα συναναστρεφοσουν με τους φιλους σου ε? πως θα το βλεπες?

  10. #175
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Επισης μην ξεχναμε και κατι αλλο, οσο εξελησετε η τεχνολογια και οδευουμε ολοταχος προς επικοινωνια μεσα απο ηλεκτρονικες συχνωτητες ,οπου απο την μια πλευρα μπορει να ειναι πιο καλο διοτι επικοινωνεις με οποιον θες οπωτε θες! ας ειναι Αμερικη! η μπορεις να το κανεις χωρις κινδηνους ,οπως κοροναιους, η ακομα και το να κυκλοφορας, να γινει καποιο τρακαρισμα δλδ. Απο την αλλη ομως χανουμε την ανθρωπινη επαφη απο κοντα! την συναντηση των αυρεων μας! ,το να σε δω και να με δεις! να σε νιωσω ,η να υπαρξει η μυροδια! -αν κι λεγετε οτι υπαρχει καποιο πειραματικο θεμα σε αυτο ,οτι μπορουν να μεταφερουν αισθησεις μυροδιας - ολα αυτα οπου απο αρχαια χρονια ηταν αναγκαια για την ψυχικη μας υγεια! νομιζω οτι δεν πρεπει να τα χασουμε! Ουτες ειμαι συνομοσιολογος για να πω οτι οσα γινοντε τελευταια με τον κοροναιο και τα μετρα που εχουν μπει ειναι για να παμε πιο γρηγορα προς εκει! Αλλα τα δεδομενα δειχνουν αυτο! μαζι με την εικονικη πραγματικοτητα οπου τα λεφτα που πεφτουν για ερευνα εχουν αυξιθει 200 φορες παραπανω απο το 2019!
    Πως θα ενιωθες λοιπον Δεν Ξερω να ζουσαμε σε ενα τετοιο κοσμο? οπου θα επικοινωνουσες με αλλους βαζωντας ενα ειδος κουστουμι με αισθητηρες ,και μια μασκα στο προσωπο σου ,οπου μεσα απο αυτο θα συναναστρεφοσουν με τους φιλους σου ε? πως θα το βλεπες?
    Δε μου αρεσει καθολου γ ιδεα της αποκλεισης της ανθρωπινης επαφης. Μπορει να ειμαι εσωστρεφης αλλα σιγουρα η ναθρωπινη φυση, και οχι μονο μας εχει ορισει να επικοινωνουμε και απο κοντα εχοντας ολες μας τις αισθησεις σε εγρηγορση,
    Το καλο με την τεχνολογια ειναι οτι βρισκεις να συνομιλησεις με ανθρωπους οπου αλλιως δε θα ειχες την τυχη. Πως θα μιλαγαμε εμεις αν βλεπομασταν εξω? Πιστεψε με δε θα μιλαγαμε . Και δεν θα με παραξενευε να εχουμε ηδη αυναντηθει και να μην εχουμε κοιταχτει καν. Και αυτο λοφω ρυθμων ζβης, λογω γώσσαςσ σωματος. Εμενα ειναι συνηθως αμυντικη. Μην κοιτας που εδω ειμαι λαλιστατη χα χα χα
    Η τεχνολογια βοηθα να φερει κοντα τους ανθρωπους σε θεμα επικοινωνιας. Αν εχεις π.χ συγγενεις στο εξωτερικο ή σε αλλη πολη, ειναι ωραιο με βιντεοκληση να επικοινωνεις. Αν αντικατασταθουν ομως ολες οι συναναστροφες ετσι, θεωρω οτι θα τρελαθουμε ως ανθρωπινα οντα.
    ΅Εδω τα σκυλακια και τα γατακια οταν ειναι μονα τους σε ενα διαμερισμα τρελλαινονται. Εχουν αναγκη την επαφη. Και δεν εννοω τη σεξουαλικη. Εννοω την επαφη την πνευματικη, την ψυχικη και τη σωματικη

  11. #176
    Erin
    Guest
    Quote Originally Posted by δενξερω View Post
    Είμαι 44 χρονών γυναίκα, χωρίς παιδιά, χωρίς σχέση, ανύπαντρη, χωρίς δουλειά.Είμαι εσωστρεφής.

    Είμαι ο άνθρωπος που δε μπορεί να παραπονιέται, γιατί είμαι καλά, αλλά δεν είμαι. Έχω φίλους, αλλά δεν έχω. Σύμφωνα με τα κοινωνικά πρότυπα, δεν είμαι άσχημη, αλλά ούτε και όμορφη. Δεν είμαι κοινωνική ,αλλά ούτε και ακοινώνητη. Δεν είμαι αδύνατη, αλλά δεν είμαι και παχύσαρκη. Όταν σπάνια πάω να πάρω ρούχα ,στα νορμαλ μεγέθη δε μπαίνω, αν πάω στα ρούχα για παχουλές όλα είναι μεγάλα. Παθαίνω κρισεις υπερφαγίας αλλά μετά το διαχειρίζομαι. Είμαι σοβαρή αλλά και δεν είμαι.

    Είμαι ο άνθρωπος ρεζέρβα, τις ελάχιστες φιλίες (γυναικείες) που είχα τις απέκτησα όταν οι φίλες βρίσκονταν σε μεταβατικό στάδιο και είχαν ανάγκη έναν άνθρωπο λιμάνι, αλλά μόλις έβρισκαν καλύτερα έφυγαν. Είμαι μόνη αλλά δεν είμαι ,αλλά τελικά είμαι.

    Σε περιόδους μελαγχολίας φρικάρω και νιώθω μόνη και η εφηβική φωνή με στοιχειώνει. Στο σχολείο ήμουν στόχος εκφοβισμού. Χοντρή, άσχημη με γελοίο όνομα. Και νιώθω και καταλαβαίνω πλέον, γιατί παλιά το είχα απορία πως είναι δυνατόν, πώς π.χ η Γώγου, η Παγκράτη σε αυτή την ηλικία έφτασαν σε αδιέξοδο. Το μυαλό φτάνει σε αδιέξοδο, στα 44 με έχει καθορίσει ο σχολικός εκφοβισμός. Φοβάμαι, γίνομαι δύσκολη, δύστροπη και στριμμένη. Δεν καταλαβαίνω τον λόγο ύπαρξής μου, δεν έχω τίποτα να προσφέρω...τιποτα. . Νιώθω ότι οι γύρω μου με ανέχονται από καλοσύνη . Κάνουν κατά καιρούς προσπάθειες ,αλλά έχουν τις δικές τους ζωές και αντοχές. Έχω νευριάσει κόσμο με το χαρακτήρα μου.

    Πιστεύω σε ένα καλύτερο αύριο για τους άλλους, όχι για μενα που αποδεδειγμένα δεν έχω καμία εύνοια της τυχης και δεν μπορώ να βάλω τη ζωή μου σε τάξη . Ούτε δουλειά, ούτε φιλίες ,ούτε σχέση αν και το τελευταίο δε με πολυαπασχολεί . Όλες οι προσπάθειές μου είναι αποτυχημένες.

    Νιώθω τα συναισθηματά μου σα φλας, μία ναι μία όχι.

    Τα είπα ,. Με έπιασε πονοκέφαλος και που τα έγραψα. Ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώσατε να το διαβάσετε :)
    Μερικές φορές, το να βοηθάμε τους άλλους ανθρώπους, βοηθάει και εμάς.
    Θα ήθελες να ασχοληθείς με τον εθελοντισμό;
    Θα σε ενδιέφερε;

    "Δεν καταλαβαίνω τον λόγο ύπαρξής μου, δεν έχω τίποτα να προσφέρω...τιποτα. "
    Ο εθελοντισμός ίσως σου άλλαζε αυτή την άποψη.

Page 12 of 12 FirstFirst ... 2101112

Similar Threads

  1. Απλά θέλω να μιλήσω για την ζωή μου κάπου
    By Girl94 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 30-01-2021, 00:07
  2. Απλα ηθελα να μιλησω καπου
    By Παναγιωτης28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 30-11-2019, 04:33
  3. Ηθελα απλα να το πω καπου γιατι βασανιζομαι
    By aifel in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 22-05-2015, 21:24
  4. απλά κάπου ήθελα να το πω ξανά..χρειάζομαι την στηριξή σας. . !
    By Φελίσιτι in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 130
    Last Post: 17-12-2011, 22:17
  5. Να τα πω κάπου θέλω
    By karamela_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 19
    Last Post: 25-09-2009, 18:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •