Απλά θέλω να τα πω καπου, - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 12 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 176
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,131
    Quote Originally Posted by user View Post
    ειδικά εκείνο που μας έλεγαν στο σχολείο "δεν-συμμετέχει-πολύ-στο-μαθημα" κλπ. εγώ ευτυχώς ήμουν κακή μαθήτρια αλλά για σκέψου μια καλή μαθήτρια να το ακούει αυτό, σήμερα. με στεναχωρεί.
    Και για μένα το έλεγαν αυτό, συν το "είναι συνεχώς αφηρημένος και δεν προσέχει". Τελικά όλοι οι κλειστοί άνθρωποι είναι daydreamers!

  2. #62
    Quote Originally Posted by user View Post
    κι εγώ μια απο τα ίδια! κουράζομαι απίστευτα με τον πολύ κόσμο πχ, δεν θέλω να είμαι το κέντρο της προσοχής και άλλα.
    υπάρχουν λύσεις και φυσικά δεν το βλέπω πια σαν πρόβλημα. απλά σαν μια παράμετρο ουτως ώστε να φτιάξω καλύτερα το χρονοδιάγραμμά μου.
    ειδικά εκείνο που μας έλεγαν στο σχολείο "δεν-συμμετέχει-πολύ-στο-μαθημα" κλπ. εγώ ευτυχώς ήμουν κακή μαθήτρια αλλά για σκέψου μια καλή μαθήτρια να το ακούει αυτό, σήμερα. με στεναχωρεί.
    Δε διάβαζα για να μην πάρω έπαινο και με φωνάξουν στις γιορτες που έδιναν επαίνους και τις σημαίες. Αν τοτε το γνωριζα και το ενιωθα απο τοτε ως παραμετρο και οχι ως ενοχη ,ισως δε θα χρειαζοντουσαν τοσα χρονια να προσαρμοστώ και κάποιοι άλλοι τομεις της ζωης στον εργασικό χωρο κυριως να ηταν διαφορετικοι. Αν γνωριζα θα ειχα και αλλο επαγγελματικο προσανατολισμο π.χ.
    . Βεβαια κάθε εμπειρια ,μας ωριμάζει και μας κάνει αυτο που ειμαστε τωρα, αρκει να αξιοποιούμε αυτά που μας συμβαίνουν προς όφελός μας για την αυτοβελτίωση μας.μας.

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    Quote Originally Posted by δενξερω View Post
    Σε ευχαριστω ,αλλα με υπερεκτιμας. Κατασταλαγμένη δεν ειμαι ακριβως, γιατι αν ημουν δε θα ανοιγα το θεμα με τις συγκεκριμένες απορίες. Δε θυμάμαι ποιος/α μου το εγραψε οτι εκανα σουρεαλ περιγραφή.
    Ειναι θεμα χαρακτήρα η δυναμικοτητα. Στον εθελοντισμο, εχει ο καθενας τα δικα του να παλεψει. Δεν μπαινω σε διαδικασια να μαθω στον αλλο να φέρεται. Ενηλικες ειμαστε. Δεν τα παρατάω ακριβώς. Εχω εκρηξεις δυναμισμου ,με εχουν χαρακτηρισει ηρεμη δυναμη.

    Με τον εναν ή τον αλλο τροπο ο καθενας περνάει καταστάσεις. Το θεμα είναι να μη μας τσακιζουν και να ωριμάζουμε μεσα απο αυτες. Ειμαι πολυ υπερ της αποψης οτι το 90% των προβλημάτων μας το εχει δημιουργησει το μυαλο μας. Γιατι αν γραψεις τα προβληματα που γυρνανε στο μυαλο σου και μετα απο μια ωρα τα διαβασεις και τα αξιολογησεις, πιθανον τα μισα να τα πεταξεις.
    Η δυναμη δεν εχει να κανει με δυσκολες καταστασεις, νομιζω το αντιλήφθηκες λαθος. Απευχομαι οποιαδηποτε δυσαρεστη κατασταση στους ανθρωπους για να ανακαλυψουν τη δυναμη τους. Σκεψου στα πιο απλα, αν π.χ νευριαζεις για το φαγητο. Απ οτι καταλαβα εισαι μαμα και συνηθως ενα μονιμο θεμα ειναι το τι τρωμε σημερα. Αν θυμώνεις ,η δυναμη σου θα ειναι να μη θυμωνεις. . Νομιζω ενα ρητο λεει η μονη νικη ειναι η νικη του εαυτου μας. Για μενα ειναι δυναμη να νικησω τα κακως μου κειμενα. Αφου τα συνειδητοποιήσω πρώτα, η συζητηση εδω ηδη εχει βαλει σε μια καλη κατευθυνση.
    Καλημέρα !

    Όχι δεν υπερεκτιμω κανέναν και τίποτα πλην κάποια αξία που είναι για εμένα καθοριστική πλέον από εδώ και πέρα .
    Απλά αναγνωρίζω χαρακτηριστικά σε ανθρώπους και φυσικά δεν έχω κανένα θέμα να τους τα πω και ας μην τα βλέπουν εκείνοι.
    Πίστεψέ με αν δεν τα έβλεπα δεν θα τα έλεγα και σίγουρα αν έβλεπα άλλα στοιχεία θα στο έλεγα .
    Άλλωστε το συνηθίζω να λέω τα πράγματα με το όνομα τους για αυτό και ακόμα και εδώ μέσα δεν το βλέπουν κάποιοι σαν στοιχείο βελτιωσης όταν τους τα λένε ,παρά έναν ακόμα λόγο εναντίωσης με τον συνομιλητή τους ...
    Αυτή είναι η διαφορά σου με τους υπόλοιπους που αναγνωρίζω εγώ και είναι πραγματικά αξία αναφοράς ,ακόμα και με εμένα γιατί και εγώ ακόμα δουλεύω κάποια στοιχεία μου όπως εσύ ..

    Το ότι άνοιξες θέμα είναι ένα ακόμα στοιχείο της αυτογνωσίας σου και τι καλύτερο από έναν άνθρωπο να αναγνωρίζει τα οποια θέματακια του και τις οποιες αδυναμίες του και να ζητά μέσα απο την συζήτηση να ανακαλύψεις στοιχεία που θα τον πάνε ένα όχημα προς το καλύτερο !

    Όσο για τον εθελοντισμό δεν κατάλαβες μάλλον αυτό που ήθελα να πω .
    Δεν είπα να μπεις στην διαδικασία να αλλάξεις έναν άνθρωπο ,ίσα ίσα είπα να προσπαθήσεις μέσα από αυτόν ,παρατηρώντας τον από όποια θέση μπορείς να έχεις, τι είναι αυτό που τον κάνει να έχει αυτό το προβάδισμα και δεν το έχεις εσύ .
    Δεν έχει καλύτερο πράγμα από το να υιοθετούμε θετικά χαρακτηριστικά ανθρώπων που θαυμάζουμε για τον δυναμισμό τους ,αφού αυτό είναι το στοιχείο που αναζητούμε ώστε να είμαστε καλά .
    Δυναμισμός και ομαλή συνεργασία είναι ότι καλύτερο !

    Το μυαλό μας είναι η μεγαλύτερη παγίδα σε όλο αυτό ,όντως και όλα από εκεί ξεκινάνε .
    Γι αυτό και στην ψυχοθεραπεία αυτό που μαθαίνεις να διαχειρίζεσαι είναι πως να "εκπαιδευσης"το μυαλό σου να μην κάνει αρνητικές και αγχώδεις σκέψεις .
    Πρέπει να μάθεις να λειτουργείς βάση των δεδομένων καταστάσεων και όχι των πλασματικών ..
    Τι έχω?
    Αυτη την κατάσταση ....Μπορεί αυτή η κατάσταση εκ των καθορισμένων πραγμάτων να με οδηγήσει σε αυτό το αγχώδες γεγονός που πλάθετε μέσα στο μυαλό μου?
    ΌΧΙ...
    και γιατί όχι ?
    Γιατί η δεδομένη κατάσταση έχει ως εξής ...

    Βάζεις κάτω πλέον με χαρτί και μολύβι τα πραγματικα γεγονότα και κανεις πρόγραμμα ή σχεδιάγραμμα τα βήματα που θα σε βγάλουν από όλο αυτό χωρίς να πανικοβαλεσαι και να φοβάσαι .
    Βήματα όμως που δεν είναι επηρεασμένα από τον αρνητισμος που πηγάζει από τον φόβο σου .
    Ακόμα και αν αυτά που γράφεις διαπιστώνεις ότι είναι αρνητικά ,θα τα σημειώνεις και πρόταση πρόταση θα γράφεις την αντίστοιχη θετική .

    Τι θα πάθω αν κάνω αυτό το βήμα ?
    Αυτό και αυτό οπότε πρέπει να δω τώρα που είμαι ήρεμη τι λύση έχω για να την εφαρμόσω τότε και να μην αφήσω τον πανικό μου ,τον φόβο μου ή ακομα και την ντροπή μου να με αποτρέψει ώστε να πετύχω τον στόχο μου ....

    Πολλά από αυτά αν στην αρχή τα δουλεύεις με χαρτί και μολύβι τα υιοθετείς υποσυνείδητα.
    Οπότε αργότερα με το πέρασμα του χρόνου και της εκπαίδευσης ,σου γίνεται συνήθεια και αυτόματα με την πρώτη δυσκολία που σου εμφανίζεται ,ασυναίσθητα το μυαλό οδηγείται αυτόματα στην λύση του προβλήματος χωρίς αυτή η λύση να περιλαμβάνει τίποτα από όλα τα αρνητικά στοιχεία που μέχρι τότε ήταν ικανά να σε αποτρέψουν να ενεργήσεις σωστά .
    Κοινός έχεις καταφέρει πλέον να εκπαιδεύσεις το μυαλό σου και να ενισχύσεις αυτόματα την ψυχολογική σου άμυνα .

    Όλα αυτό συμβάλει και στην διαχείρηση αυτό που αναφέρεις ,του θυμού..
    Ένα στοιχείο που πραγματικά υπάρχει σε όλους τους ανθρώπους αλλά ο καθένας το έχει σε διαφορετικό βαθμό .
    Βλέπεις ανθρώπους που με το που θυμώνουν ,θολώνουν ,αρχίζουν ένα δριμύ κατηγορώ ασυναίσθητα γιατί έτσι έχουν μάθει να αμύνονται ..
    Και βλέπεις ανθρώπους που με το που θυμόμουν αντί να το συνεχίσουν βάζουν ένα όριο στον ευατο τους ,προτιμούν να αποχωρήσουν ,να ηρεμήσουν και όταν είναι έτοιμοι επιστρέφουν για να συζητήσουν αυτό που τους προκάλεσε τον θυμό σε άλλη βάση πλέον .

    Αυτό ειναι το "μυστικό" για εμένα ... το ανακάλυψα και το τηρώ πλέον όσο αφορά την προσωπική μου σχέση με τον άνθρωπο μου .
    Ειναι στοιχείο που υιοθετήθηκε στην πορεία της σχέσης μας και πραγματικά από τότε που εφαρμόστηκε και πιο καθοριστικές λύσεις βρέθηκαν στα οποία ζητήματα προκύπτον και δεν αφήνει την σχέση να φθαρεί από πείσματα και εγωισμους και κυρίως δεν λέγονται λόγια που μπορείς να ξεστομίσεις πάνω σε μια στιγμή έντασης ώστε να σταμπαρουν την πορεία της σχέσης σου με αποτέλεσμα να την φθείρουν κιόλας ..


    Όπως αυτό βοηθάει απίστευτα και στις σχέσεις με τα παιδιά ειδικά αυτά που βρίσκονται στην εφηβεία και κάθε συζήτηση μαζί τους έχει πλέον ένα στοιχείο που νομίζουν ότι τα έχουν μάθει όλα και είναι κάθετα στις απόψεις τους ..
    Εκεί πραγματικά σε φτάνουν σε απίστευτα όρια και για να κρατήσεις ισσοροποιες μόνο ο θυμος δεν χρειάζεται..

    Όλο αυτό για να το πετύχεις θέλει πολύ προσωπική δουλειά όχι γιατί είσαι άνθρωπος με κακία ή μίσος και ενεργεις παρορμητικα...
    Απλά έτσι νομίζεις ότι αμυνεσαι ...Η άμυνα σου είναι αυτή που σε ωθει νομίζω σε τέτοιες συμπεριφορές .
    Βέβαια υπάρχουν και οι άνθρωποι που όλο αυτό το έχουν κάνει βίωμα τους ,ενεργούν πάντα έτσι και νομίζουν ότι μόνο με αυτό τον τρόπο θα βάλουν τον άλλο στην θέση τους .
    Εκεί βέβαια μιλάμε για άλλα άτομα ..Άκρως χειριστικα και κυρίως εγωιστικά ...
    Οπότε εκεί και εγώ θα ενεργουσα όπως εσύ κάποιες φορές ..
    Κάνω ένα βήμα πίσω και αφεινω αυτόν να υπερισχύσει γιατί δεν μπαίνω πλέον σε καμία διαδικασία να ασχοληθώ με τέτοια άτομα .
    Είναι χαμένος χρόνος και μόνο τον ευατο μας και την ψυχολογία μας χαλάμε...

    Οπότε νομίζω στο θέμα σου έχουμε όλοι μας ένα κοινό σημείο .
    Να νικαμε όπως είπες τα κακώς κείμενα ώστε να γινόμαστε καλύτεροι ...
    Αν και νομίζω σε μια μάχη προσωπικής εξέλιξης δεν υπάρχει ούτε θέμα νίκης ούτε θέμα νικητή .
    Είναι θέμα αντιλήψεις όλο αυτό .Ο καθένας εισπρατει την δική του "νίκη" μέσα από το βλέμμα που αντικρίζει στον ίδιο του τον καθρέπτη ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,131
    Quote Originally Posted by δενξερω View Post
    Δε διάβαζα για να μην πάρω έπαινο και με φωνάξουν στις γιορτες που έδιναν επαίνους και τις σημαίες.
    Εγώ στο σχολείο δεν ντρεπόμουν τόσο να σηκωθώ στον πίνακα ή να με δει ο κόσμος, όσο μεγάλωνα χειροτέρευε αυτό. Εσύ πώς είσαι τώρα σε αυτό το κομμάτι? Φοβάσαι να εκτεθείς σε κόσμο?

  5. #65
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα !

    Όχι δεν υπερεκτιμω κανέναν και τίποτα πλην κάποια αξία που είναι για εμένα καθοριστική πλέον από εδώ και πέρα .
    Απλά αναγνωρίζω χαρακτηριστικά σε ανθρώπους και φυσικά δεν έχω κανένα θέμα να τους τα πω και ας μην τα βλέπουν εκείνοι.
    Πίστεψέ με αν δεν τα έβλεπα δεν θα τα έλεγα και σίγουρα αν έβλεπα άλλα στοιχεία θα στο έλεγα .
    Άλλωστε το συνηθίζω να λέω τα πράγματα με το όνομα τους για αυτό και ακόμα και εδώ μέσα δεν το βλέπουν κάποιοι σαν στοιχείο βελτιωσης όταν τους τα λένε ,παρά έναν ακόμα λόγο εναντίωσης με τον συνομιλητή τους ...
    Αυτή είναι η διαφορά σου με τους υπόλοιπους που αναγνωρίζω εγώ και είναι πραγματικά αξία αναφοράς ,ακόμα και με εμένα γιατί και εγώ ακόμα δουλεύω κάποια στοιχεία μου όπως εσύ ..

    Το ότι άνοιξες θέμα είναι ένα ακόμα στοιχείο της αυτογνωσίας σου και τι καλύτερο από έναν άνθρωπο να αναγνωρίζει τα οποια θέματακια του και τις οποιες αδυναμίες του και να ζητά μέσα απο την συζήτηση να ανακαλύψεις στοιχεία που θα τον πάνε ένα όχημα προς το καλύτερο !

    Όσο για τον εθελοντισμό δεν κατάλαβες μάλλον αυτό που ήθελα να πω .
    Δεν είπα να μπεις στην διαδικασία να αλλάξεις έναν άνθρωπο ,ίσα ίσα είπα να προσπαθήσεις μέσα από αυτόν ,παρατηρώντας τον από όποια θέση μπορείς να έχεις, τι είναι αυτό που τον κάνει να έχει αυτό το προβάδισμα και δεν το έχεις εσύ .
    Δεν έχει καλύτερο πράγμα από το να υιοθετούμε θετικά χαρακτηριστικά ανθρώπων που θαυμάζουμε για τον δυναμισμό τους ,αφού αυτό είναι το στοιχείο που αναζητούμε ώστε να είμαστε καλά .
    Δυναμισμός και ομαλή συνεργασία είναι ότι καλύτερο !

    Το μυαλό μας είναι η μεγαλύτερη παγίδα σε όλο αυτό ,όντως και όλα από εκεί ξεκινάνε .
    Γι αυτό και στην ψυχοθεραπεία αυτό που μαθαίνεις να διαχειρίζεσαι είναι πως να "εκπαιδευσης"το μυαλό σου να μην κάνει αρνητικές και αγχώδεις σκέψεις .
    Πρέπει να μάθεις να λειτουργείς βάση των δεδομένων καταστάσεων και όχι των πλασματικών ..
    Τι έχω?
    Αυτη την κατάσταση ....Μπορεί αυτή η κατάσταση εκ των καθορισμένων πραγμάτων να με οδηγήσει σε αυτό το αγχώδες γεγονός που πλάθετε μέσα στο μυαλό μου?
    ΌΧΙ...
    και γιατί όχι ?
    Γιατί η δεδομένη κατάσταση έχει ως εξής ...

    Βάζεις κάτω πλέον με χαρτί και μολύβι τα πραγματικα γεγονότα και κανεις πρόγραμμα ή σχεδιάγραμμα τα βήματα που θα σε βγάλουν από όλο αυτό χωρίς να πανικοβαλεσαι και να φοβάσαι .
    Βήματα όμως που δεν είναι επηρεασμένα από τον αρνητισμος που πηγάζει από τον φόβο σου .
    Ακόμα και αν αυτά που γράφεις διαπιστώνεις ότι είναι αρνητικά ,θα τα σημειώνεις και πρόταση πρόταση θα γράφεις την αντίστοιχη θετική .

    Τι θα πάθω αν κάνω αυτό το βήμα ?
    Αυτό και αυτό οπότε πρέπει να δω τώρα που είμαι ήρεμη τι λύση έχω για να την εφαρμόσω τότε και να μην αφήσω τον πανικό μου ,τον φόβο μου ή ακομα και την ντροπή μου να με αποτρέψει ώστε να πετύχω τον στόχο μου ....

    Πολλά από αυτά αν στην αρχή τα δουλεύεις με χαρτί και μολύβι τα υιοθετείς υποσυνείδητα.
    Οπότε αργότερα με το πέρασμα του χρόνου και της εκπαίδευσης ,σου γίνεται συνήθεια και αυτόματα με την πρώτη δυσκολία που σου εμφανίζεται ,ασυναίσθητα το μυαλό οδηγείται αυτόματα στην λύση του προβλήματος χωρίς αυτή η λύση να περιλαμβάνει τίποτα από όλα τα αρνητικά στοιχεία που μέχρι τότε ήταν ικανά να σε αποτρέψουν να ενεργήσεις σωστά .
    Κοινός έχεις καταφέρει πλέον να εκπαιδεύσεις το μυαλό σου και να ενισχύσεις αυτόματα την ψυχολογική σου άμυνα .

    Όλα αυτό συμβάλει και στην διαχείρηση αυτό που αναφέρεις ,του θυμού..
    Ένα στοιχείο που πραγματικά υπάρχει σε όλους τους ανθρώπους αλλά ο καθένας το έχει σε διαφορετικό βαθμό .
    Βλέπεις ανθρώπους που με το που θυμώνουν ,θολώνουν ,αρχίζουν ένα δριμύ κατηγορώ ασυναίσθητα γιατί έτσι έχουν μάθει να αμύνονται ..
    Και βλέπεις ανθρώπους που με το που θυμόμουν αντί να το συνεχίσουν βάζουν ένα όριο στον ευατο τους ,προτιμούν να αποχωρήσουν ,να ηρεμήσουν και όταν είναι έτοιμοι επιστρέφουν για να συζητήσουν αυτό που τους προκάλεσε τον θυμό σε άλλη βάση πλέον .

    Αυτό ειναι το "μυστικό" για εμένα ... το ανακάλυψα και το τηρώ πλέον όσο αφορά την προσωπική μου σχέση με τον άνθρωπο μου .
    Ειναι στοιχείο που υιοθετήθηκε στην πορεία της σχέσης μας και πραγματικά από τότε που εφαρμόστηκε και πιο καθοριστικές λύσεις βρέθηκαν στα οποία ζητήματα προκύπτον και δεν αφήνει την σχέση να φθαρεί από πείσματα και εγωισμους και κυρίως δεν λέγονται λόγια που μπορείς να ξεστομίσεις πάνω σε μια στιγμή έντασης ώστε να σταμπαρουν την πορεία της σχέσης σου με αποτέλεσμα να την φθείρουν κιόλας ..


    Όπως αυτό βοηθάει απίστευτα και στις σχέσεις με τα παιδιά ειδικά αυτά που βρίσκονται στην εφηβεία και κάθε συζήτηση μαζί τους έχει πλέον ένα στοιχείο που νομίζουν ότι τα έχουν μάθει όλα και είναι κάθετα στις απόψεις τους ..
    Εκεί πραγματικά σε φτάνουν σε απίστευτα όρια και για να κρατήσεις ισσοροποιες μόνο ο θυμος δεν χρειάζεται..

    Όλο αυτό για να το πετύχεις θέλει πολύ προσωπική δουλειά όχι γιατί είσαι άνθρωπος με κακία ή μίσος και ενεργεις παρορμητικα...
    Απλά έτσι νομίζεις ότι αμυνεσαι ...Η άμυνα σου είναι αυτή που σε ωθει νομίζω σε τέτοιες συμπεριφορές .
    Βέβαια υπάρχουν και οι άνθρωποι που όλο αυτό το έχουν κάνει βίωμα τους ,ενεργούν πάντα έτσι και νομίζουν ότι μόνο με αυτό τον τρόπο θα βάλουν τον άλλο στην θέση τους .
    Εκεί βέβαια μιλάμε για άλλα άτομα ..Άκρως χειριστικα και κυρίως εγωιστικά ...
    Οπότε εκεί και εγώ θα ενεργουσα όπως εσύ κάποιες φορές ..
    Κάνω ένα βήμα πίσω και αφεινω αυτόν να υπερισχύσει γιατί δεν μπαίνω πλέον σε καμία διαδικασία να ασχοληθώ με τέτοια άτομα .
    Είναι χαμένος χρόνος και μόνο τον ευατο μας και την ψυχολογία μας χαλάμε...

    Οπότε νομίζω στο θέμα σου έχουμε όλοι μας ένα κοινό σημείο .
    Να νικαμε όπως είπες τα κακώς κείμενα ώστε να γινόμαστε καλύτεροι ...
    Αν και νομίζω σε μια μάχη προσωπικής εξέλιξης δεν υπάρχει ούτε θέμα νίκης ούτε θέμα νικητή .
    Είναι θέμα αντιλήψεις όλο αυτό .Ο καθένας εισπρατει την δική του "νίκη" μέσα από το βλέμμα που αντικρίζει στον ίδιο του τον καθρέπτη ...
    Γράφεις πολύ ωραια !!! Τα διάβασα όλα προσεκτικά . Αυτό που περιγράφεις με λεπτομέρειες για το πως γράφουμε τις σκέψεις στο χαρτί..απλά σε ευχαριστω! Θα προσπαθήσω να τα εφαρμόσω μετον τρόπο που περιγράφεις. Είχα μπει σε μια διαδικασία κάποια στιγμή , αλλά δεν έγραφα την αντίστοιχη θετική πρόταση.

    Το τελευταίο που γράφεις είναι πολύ όμορφο και μου αρέσει, θα το χρησιμοποιώ. :)

  6. #66
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Εγώ στο σχολείο δεν ντρεπόμουν τόσο να σηκωθώ στον πίνακα ή να με δει ο κόσμος, όσο μεγάλωνα χειροτέρευε αυτό. Εσύ πώς είσαι τώρα σε αυτό το κομμάτι? Φοβάσαι να εκτεθείς σε κόσμο?
    Αναγκάστηκα να εκτεθώ, λόγω δουλειά και λόγω εθελοντισμου. Παρολαυτα αν οπουδήποτε έχει πολυ κοσμο και δεν έχω κάποιο προσωπο οικείο νιωθω λίγο πανικό ή (αν και δεν ειναι ωραίο να χρησιμοποιώ όρους που άνθρωποι βασανίζονται πραγματικά) λίγο σαν αγοραφοβία.
    Βεβαια αν ειμαι υποχρεωμένη να πάω κάπου με πολυ κόσμο π.χ δημόσιες υπηρεσίες, κάνω ότι στο σχολείο. Κοιτάζω χωρίς να εστιάζω , και κοιταω νοητές εικόνες που δημιουργω με τη φαντασια μου. Βεβαια τωρα με τα κινητα και τα μεγαμπαιτ μπαινω ιντερνετ .
    Χρειάζεται να βρισκουμε τροπους προσαρμοστικότητας. Ανηκουμε στο κοινωνικό συνολο και χρειάζεται να βρισκουμε τροπους να λειτουργουμε. Να μην μας παρασυρει ,αλλα να μην αποξενωθουμε κιολας εγκλεισμενοι στην εσωστρεφια και σε αρκετες φοβιες που συνηθως τη συνοδευουν.

    Εσυ πως τα πας?

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,131
    Εμένα ο πολύς κόσμος με ενοχλεί μόνο όταν η προσοχή για κάποιο λόγο στρέφεται προς εμένα. Όταν όμως είμαι με άλλα άτομα στη δουλειά ή σε κάποιο σεμινάριο, σχολή παλιότερα κλπ. και δεν είμαι με κάποιον φίλο είμαι ντροπαλός και δε νιώθω άνετα, Προσπαθώ να μη φανώ ενοχλητικός και φαίνομαι περίεργος

  8. #68
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Εμένα ο πολύς κόσμος με ενοχλεί μόνο όταν η προσοχή για κάποιο λόγο στρέφεται προς εμένα. Όταν όμως είμαι με άλλα άτομα στη δουλειά ή σε κάποιο σεμινάριο, σχολή παλιότερα κλπ. και δεν είμαι με κάποιον φίλο είμαι ντροπαλός και δε νιώθω άνετα, Προσπαθώ να μη φανώ ενοχλητικός και φαίνομαι περίεργος
    και εμενα με εκφραζει αυτο που γράφεις. Χρειάζεται λίγο δουλεια απο μέρους μας. Εμενα μου ειχαν πει οτι δειχνω θυμωμενη .Το κακο ειναι απο το αγχος και τη ντροπαλοτητα αποκτα και το σωμα μια περιεργη γλώσσα. Παλια προσπαθουσα να χαμογελασω για να δειξω εστω πιο φιλικη, ομως δεν ειχα συνηθισει και μαλλον εδειχνα ακομα πιο περιεργη.
    Με βοηθησε μια περιστασιακη δουλεια που "υποχρεωθηκα" να παω, Επρεπε να χαμογελαω συνεχεια στους πελατες. Ηταν επιβεβλημενο. Με την υποχρεωση να χαμογελαω, αρχισαν οι μυς του προσωπου να εχουν αλλη ¨δυναμικη¨. Ειχε διαμορφωθει το προσωπο μου, οποτε και σε στιγμες αμηχανιας, το χαμογελο σπαει λιγο τον παγο. Οχι για συζητησεις, απλα να μη νιωθουν οτι εχουν διπλα τους μια νευρομηχανη.
    Δεν ξερω αν εχεις χιουμορ, παντως βοηθαει να αρχισεις να τα βλεπεις και λιγο αστεια καποια πραγματα.

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,131
    Δυστυχώς στο χιούμορ κολλάω με ελάχιστους, επειδή έχω, αλλά ιδιόμορφο, δεν γελάω συνήθως με τα πράγματα με τα οποία γελάνε οι περισσότεροι. Ευτυχώς έχω βρει μέσα στα χρόνια 3 άτομα με τα οποία όταν συναντιέμαι κολλάμε στο χιούμορ και κάνουμε αστεία, αλλά η αλήθεια είναι ότι μετά από διάφορα άσχημα που έχω ζήσει το βλέπω ότι μου βγαίνει να γελάσω δυσκολότερα από ό,τι όταν ήμουν μικρός. Εσύ έχεις κάποιον για να κάνεις χαβαλέ? Χρειάζεται κι αυτό στη ζωή!

  10. #70
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Δυστυχώς στο χιούμορ κολλάω με ελάχιστους, επειδή έχω, αλλά ιδιόμορφο, δεν γελάω συνήθως με τα πράγματα με τα οποία γελάνε οι περισσότεροι. Ευτυχώς έχω βρει μέσα στα χρόνια 3 άτομα με τα οποία όταν συναντιέμαι κολλάμε στο χιούμορ και κάνουμε αστεία, αλλά η αλήθεια είναι ότι μετά από διάφορα άσχημα που έχω ζήσει το βλέπω ότι μου βγαίνει να γελάσω δυσκολότερα από ό,τι όταν ήμουν μικρός. Εσύ έχεις κάποιον για να κάνεις χαβαλέ? Χρειάζεται κι αυτό στη ζωή!
    Εχω τις δυο φιλες για χαβαλε
    Ιδιομορφο χιουμορ, πολυ θα ηθελα να γνωρίζω ποια κατηγορία χιουμορ εννοεις.
    Σιγουρα τα ασχημα που συμβαινουν στη ζωη μπορουν να νικησουν τη διαθεση για χιουμορ. Ή μπορει να νιωθεις ενοχες να γελασεις, επειδη ειναι ενα απο τα επιβεβλημενα της κοινωνιας, οταν μας συμβαινουν ασχημα να πρεπει να ειμαστε μελαγχολικοι. Αυτο περναει και καταγραφεται και γινεται συνήθεια.
    Αν δωσεις ευκαιρια στον εαυτο σου μπορεις να τον απελευθερωσεις και να τον αφησεις να γελα.

    Δε γνωριζω, αλλα πιθανολογω οτι το αρχικο μου ποστ δε θα συγκρίνεται με τα ασχημα που εχεις ζησει. Απο τη δικη μου μερια, οταν το ζουσα ηταν πολυ πολυ ασχημο. Δεν το θεωρουσα και δε μπορουσα να το βρω αστειο. Σημερα που το ξαναδιαβασα χαμογελασα, και γελασα, οχι γιατι ειναι αστειο ,αλλα γιατι το ξεπερασα, τουλαχιστον αυτη τη στιγμη.
    Και οπως εγραψες χρειαζεται ο χαβαλες στη ζωη , όπως τον εννοει ο καθενας φυσικα. Ξεκινα με τα τρια ατομα να κανεις υπερβασεις του εαυτου σου για να ξαναβρεις το χιουμορ σου.
    Γελα και χαμογελα με αυτα που περασαν τελικα και βγηκες δυνατος.

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,295
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Και για μένα το έλεγαν αυτό, συν το "είναι συνεχώς αφηρημένος και δεν προσέχει". Τελικά όλοι οι κλειστοί άνθρωποι είναι daydreamers!
    και μετά απο χρόνια οι ανθρώποι ανακάλυψαν την διαταραχή προσοχής και ο κόσμος ήρθε στα ίσια του..

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,295
    Quote Originally Posted by δενξερω View Post
    Δε διάβαζα για να μην πάρω έπαινο και με φωνάξουν στις γιορτες που έδιναν επαίνους και τις σημαίες. Αν τοτε το γνωριζα και το ενιωθα απο τοτε ως παραμετρο και οχι ως ενοχη ,ισως δε θα χρειαζοντουσαν τοσα χρονια να προσαρμοστώ και κάποιοι άλλοι τομεις της ζωης στον εργασικό χωρο κυριως να ηταν διαφορετικοι. Αν γνωριζα θα ειχα και αλλο επαγγελματικο προσανατολισμο π.χ.
    . Βεβαια κάθε εμπειρια ,μας ωριμάζει και μας κάνει αυτο που ειμαστε τωρα, αρκει να αξιοποιούμε αυτά που μας συμβαίνουν προς όφελός μας για την αυτοβελτίωση μας.μας.
    κι εγώ δεν το συζητώ. μετά στεναχωριέμαι, μετά λέω όμως, είμαι εδώ, όλα μπορούν να αλλάξουν.
    φυσικά δεν αλλάζουν διότι δεν περνάνε όλα απο το χέρι μου κι έχω "κερδίσει" διάφορα ψυχοκοινωνικά προβλήματα με τα χρόνια..
    κι αναρρωτιέμαι καμιά φορά αν όλοι αυτοί οι δασκάλοι δεν ήταν ποτέ κοντά σαν παιδιά σαν εμένα πχ; ξέχασαν πώς είναι να είσαι εσωστρεφής;

    διακόπτω εδώ να σου προτείνω να βρεις το βιβλίο της Σούζαν Κέιν "η δύναμη των εσωστρεφών"

  13. #73
    Quote Originally Posted by user View Post
    κι εγώ δεν το συζητώ. μετά στεναχωριέμαι, μετά λέω όμως, είμαι εδώ, όλα μπορούν να αλλάξουν.
    φυσικά δεν αλλάζουν διότι δεν περνάνε όλα απο το χέρι μου κι έχω "κερδίσει" διάφορα ψυχοκοινωνικά προβλήματα με τα χρόνια..
    κι αναρρωτιέμαι καμιά φορά αν όλοι αυτοί οι δασκάλοι δεν ήταν ποτέ κοντά σαν παιδιά σαν εμένα πχ; ξέχασαν πώς είναι να είσαι εσωστρεφής;

    διακόπτω εδώ να σου προτείνω να βρεις το βιβλίο της Σούζαν Κέιν "η δύναμη των εσωστρεφών"
    Τα πραγματα ποτε δεν αλλαζουν, εμεις πρεπει να αλλαζουμε τον τροπο που τα κοιταμε.

    Μπορει να μην το ξεχασαν, αλλα μπορει να μην το γνωριζουν και οι ιδιοι οτι ειναι.. Εξαλου υποθετω αν συναναστρεφεσαι με παιδια ή βρισκεσαι σε εκπαιδευτικο ρολο ,σιγουρα ξεχνας την εσωστρεφια.

    Εχω δει την ομιλιας της στο TEDX ειναι φοβερη.

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    Quote Originally Posted by δενξερω View Post
    Γράφεις πολύ ωραια !!! Τα διάβασα όλα προσεκτικά . Αυτό που περιγράφεις με λεπτομέρειες για το πως γράφουμε τις σκέψεις στο χαρτί..απλά σε ευχαριστω! Θα προσπαθήσω να τα εφαρμόσω μετον τρόπο που περιγράφεις. Είχα μπει σε μια διαδικασία κάποια στιγμή , αλλά δεν έγραφα την αντίστοιχη θετική πρόταση.

    Το τελευταίο που γράφεις είναι πολύ όμορφο και μου αρέσει, θα το χρησιμοποιώ. :)
    Καλημερα !

    Αυτη ειναι η ουσια ολου αυτού ...Εντοπιζουμε το αρνητικο και αντιστρεφουμε τα παντα στο μυαλο μας ωστε πάντοτε να εχουμε ενα θετικο αποτελεσμα .
    Γινεται πλεον σκοπος και στοχος της ζωης μας η θετικοτητα .
    Την αντλουμε απο προσωπα ,καταστασεις ή ακομα και απο ιδεολογιες που ταιριαζουν με εμας και ειναι αποδεκτες απο τα πιστευω μας οποιες ειναι αυτες ..

    Αν σε ενδιαφερει ξεκινα να διαβαζεις βιβλια οσο αφορα καθαρα το θεμα της αυτοβελτιωσης σου και γενικα απο τοτε που ξεκινησα να παρακολουθω καποια σεμιναρια και να συμμετεχω σε καποιες ομαδες καθαρα εθελοντικα μου εχει κανει απιστευτο καλο και σε εμενα αλλα και στις σχεσεις μου με τους δικους μου ανθρωπος .Πραγμα που πλεον αναγνωριεται απο αυτους και μου το λενε !

    Δεν εχει καλυτερο πραγμα να δινεις θετικοτητα και πολυ περισσοτερο οταν την εισπρατεις .
    Πιστεψε με πριν περασω απο το δικο μου μονοπατι ημουν πολυ πιο εσωστρεφείς, οχι σε βαθμο υπρβολικο ,αλλα να φανταστεις οτι υπηρξα και μελος επαγγελματικης αθλητικης ομαδας για πολλα χρονια ,καθε φορα που εμπαινα στο γηπεδο και ειχε αρκετο κοσμο παλευα με τον ιδιο μου τον ευατο να μην επηρεασει την αθλητικη μου αποδοση .
    Ποτε δεν το αφησα να με παρασύρει ,μονο ετσι καταφερα να το ξεπερασω .Καμια φορα η εκθεση του ευατου μας στον μεγαλυτερο φοβο μας ειναι το καλυτερο φαρμακο σε ολο αυτο .Μονο ετσι εκπαιδευουμε τις αδυναμιες μας να γινονται συνήθειες πλεον και στο τελος να μην υπαρχουν καθολου ουτε καν στο μυαλο μας ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #75
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα !

    Αυτη ειναι η ουσια ολου αυτού ...Εντοπιζουμε το αρνητικο και αντιστρεφουμε τα παντα στο μυαλο μας ωστε πάντοτε να εχουμε ενα θετικο αποτελεσμα .
    Γινεται πλεον σκοπος και στοχος της ζωης μας η θετικοτητα .
    Την αντλουμε απο προσωπα ,καταστασεις ή ακομα και απο ιδεολογιες που ταιριαζουν με εμας και ειναι αποδεκτες απο τα πιστευω μας οποιες ειναι αυτες ..

    Αν σε ενδιαφερει ξεκινα να διαβαζεις βιβλια οσο αφορα καθαρα το θεμα της αυτοβελτιωσης σου και γενικα απο τοτε που ξεκινησα να παρακολουθω καποια σεμιναρια και να συμμετεχω σε καποιες ομαδες καθαρα εθελοντικα μου εχει κανει απιστευτο καλο και σε εμενα αλλα και στις σχεσεις μου με τους δικους μου ανθρωπος .Πραγμα που πλεον αναγνωριεται απο αυτους και μου το λενε !

    Δεν εχει καλυτερο πραγμα να δινεις θετικοτητα και πολυ περισσοτερο οταν την εισπρατεις .
    Πιστεψε με πριν περασω απο το δικο μου μονοπατι ημουν πολυ πιο εσωστρεφείς, οχι σε βαθμο υπρβολικο ,αλλα να φανταστεις οτι υπηρξα και μελος επαγγελματικης αθλητικης ομαδας για πολλα χρονια ,καθε φορα που εμπαινα στο γηπεδο και ειχε αρκετο κοσμο παλευα με τον ιδιο μου τον ευατο να μην επηρεασει την αθλητικη μου αποδοση .
    Ποτε δεν το αφησα να με παρασύρει ,μονο ετσι καταφερα να το ξεπερασω .Καμια φορα η εκθεση του ευατου μας στον μεγαλυτερο φοβο μας ειναι το καλυτερο φαρμακο σε ολο αυτο .Μονο ετσι εκπαιδευουμε τις αδυναμιες μας να γινονται συνήθειες πλεον και στο τελος να μην υπαρχουν καθολου ουτε καν στο μυαλο μας ...
    Έχω διαβάσει βιβλία και διαβάζω, προσπαθώ να γίνομαι καθε φορα καλύτερη για μενα και αυτό φυσικά να εχει ως αποτέλεσμα να εκπέμπω θετικότητα στους γυρω μου και φυσικά να την εισπράτω κάποιες φορές.
    Το σημείο που πρέπει να δουλέψω είναι να παραμένω θετική ακόμα και όταν δεν την εισπράτω ή νομιζω ότι δεν την εισπράτω ή όχι με τον τρόπο που θα ήθελα.

    Προχθες που δημιούργησα το ποστ έφτασα σε ενα σημείο σα να είχα χάσει όλη την προοδο που ειχα κανει τα τελευταία χρόνια. Και με κατέβαλε συναισθημα απελπισιας.

    Η έκθεση στους μεγαλυτερους μας φοβους είναι όντως το καλυτερο φαρμακο. Ειμαι πολυ υπερ της τακτικης αυτης. Με έχω εκθεσει. Απλά "γλυκαινομαι" οταν τα καταφερνω,γιατι δεν ηταν κατι τοσο φοβιστικό οσο νομιζα. Ετσι δημιουργείται ευεξια. Όμως για το δικο μου χαρακτηρα τουλαχιστον, δημιουργείται μια ψευδαισθηση απο τον ενθουσιασμο, οτι θα ειναι παντα ετσι. Ετσι όταν την επομενη φορα παω με αυτοπεποιθηση να εκτεθω σε αλλο φοβο και δεν πανε τα πραγματα οπως ηθελαι κανω δεκα βηματα πισω.

    Εμαθα οτι το μυστικο ειναι να μην εχεις προσδοκιες. Αν δεν εχεις προσδοκιες απο κατι που κανεις και δεν περιμενεις συγκεκριμενα αποτελεσματα, αυτο που ερχεται το βιωνεις με τετοιο τροπο προς οφελος σου ή απλα λες την επομενη φορα. Ολα οκ.

    Βεβαια ερχονται στιγμες που τα ξεχναω ολα αυτα σαν γνωσεις και σκοτεινιάζουν τα παντα. Όμως σιγα σιγα θεωρω οτι γινεται προοδος. Π.χ αντι να γραψω στο φορουμ τη στιγμη απελπισιας , θα μπορουσα να δημιουργησω ενταση στους γυρω μου ειτε με το θυμό μου, ειτε να εξαφανιστω, ειτε πολλα ειτε για το οτιδηποτα παλιο και αρχαιο .
    Οποτε είναι μια προοδος. Και θεωρω πολυ σημαντικό για την αυτοβελτιωση μου το οτι ακομα και στο φορουμ ,με ανθρωπους που δε γνωριζω, , μου λετε πανω κατω αυτα που εχω ξανακουσει. Ακομα και οταν εγραψα αυτο που δεν ειχα τολμησει να πω πουθενα γιατι το θεωρουσα βαρυ.

    Νομιζω οτι ο δρομος προς την αυτοβελτιωση και την αυτοβοηθεια δεν εχει να κανει τελικα με το ποιες σκεψεις μας οδηγουν στο σκοταδι. Η απάντηση ειναι ότι για ολων των ειδων τα σκοταδια υπαρχει ενα φως . Αυτο της αυτοβελτιωσης, με το δικο του ρυθμο και τροπο ο καθενας. . Καπου διαβασα οτι ο ηλιος παντα υπαρχει .Ακομα και πισω απο ενα συννεφιασμενο ουρανο ο ηλιος ειναι εκει.

Page 5 of 12 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Similar Threads

  1. Απλά θέλω να μιλήσω για την ζωή μου κάπου
    By Girl94 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 29-01-2021, 23:07
  2. Απλα ηθελα να μιλησω καπου
    By Παναγιωτης28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 30-11-2019, 03:33
  3. Ηθελα απλα να το πω καπου γιατι βασανιζομαι
    By aifel in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 22-05-2015, 20:24
  4. απλά κάπου ήθελα να το πω ξανά..χρειάζομαι την στηριξή σας. . !
    By Φελίσιτι in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 130
    Last Post: 17-12-2011, 21:17
  5. Να τα πω κάπου θέλω
    By karamela_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 19
    Last Post: 25-09-2009, 17:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •