Απλά θέλω να τα πω καπου, - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 12 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 76 to 90 of 176
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,231
    Quote Originally Posted by δενξερω View Post
    Έχω διαβάσει βιβλία και διαβάζω, προσπαθώ να γίνομαι καθε φορα καλύτερη για μενα και αυτό φυσικά να εχει ως αποτέλεσμα να εκπέμπω θετικότητα στους γυρω μου και φυσικά να την εισπράτω κάποιες φορές.
    Το σημείο που πρέπει να δουλέψω είναι να παραμένω θετική ακόμα και όταν δεν την εισπράτω ή νομιζω ότι δεν την εισπράτω ή όχι με τον τρόπο που θα ήθελα.

    Προχθες που δημιούργησα το ποστ έφτασα σε ενα σημείο σα να είχα χάσει όλη την προοδο που ειχα κανει τα τελευταία χρόνια. Και με κατέβαλε συναισθημα απελπισιας.

    Η έκθεση στους μεγαλυτερους μας φοβους είναι όντως το καλυτερο φαρμακο. Ειμαι πολυ υπερ της τακτικης αυτης. Με έχω εκθεσει. Απλά "γλυκαινομαι" οταν τα καταφερνω,γιατι δεν ηταν κατι τοσο φοβιστικό οσο νομιζα. Ετσι δημιουργείται ευεξια. Όμως για το δικο μου χαρακτηρα τουλαχιστον, δημιουργείται μια ψευδαισθηση απο τον ενθουσιασμο, οτι θα ειναι παντα ετσι. Ετσι όταν την επομενη φορα παω με αυτοπεποιθηση να εκτεθω σε αλλο φοβο και δεν πανε τα πραγματα οπως ηθελαι κανω δεκα βηματα πισω.

    Εμαθα οτι το μυστικο ειναι να μην εχεις προσδοκιες. Αν δεν εχεις προσδοκιες απο κατι που κανεις και δεν περιμενεις συγκεκριμενα αποτελεσματα, αυτο που ερχεται το βιωνεις με τετοιο τροπο προς οφελος σου ή απλα λες την επομενη φορα. Ολα οκ.

    Βεβαια ερχονται στιγμες που τα ξεχναω ολα αυτα σαν γνωσεις και σκοτεινιάζουν τα παντα. Όμως σιγα σιγα θεωρω οτι γινεται προοδος. Π.χ αντι να γραψω στο φορουμ τη στιγμη απελπισιας , θα μπορουσα να δημιουργησω ενταση στους γυρω μου ειτε με το θυμό μου, ειτε να εξαφανιστω, ειτε πολλα ειτε για το οτιδηποτα παλιο και αρχαιο .
    Οποτε είναι μια προοδος. Και θεωρω πολυ σημαντικό για την αυτοβελτιωση μου το οτι ακομα και στο φορουμ ,με ανθρωπους που δε γνωριζω, , μου λετε πανω κατω αυτα που εχω ξανακουσει. Ακομα και οταν εγραψα αυτο που δεν ειχα τολμησει να πω πουθενα γιατι το θεωρουσα βαρυ.

    Νομιζω οτι ο δρομος προς την αυτοβελτιωση και την αυτοβοηθεια δεν εχει να κανει τελικα με το ποιες σκεψεις μας οδηγουν στο σκοταδι. Η απάντηση ειναι ότι για ολων των ειδων τα σκοταδια υπαρχει ενα φως . Αυτο της αυτοβελτιωσης, με το δικο του ρυθμο και τροπο ο καθενας. . Καπου διαβασα οτι ο ηλιος παντα υπαρχει .Ακομα και πισω απο ενα συννεφιασμενο ουρανο ο ηλιος ειναι εκει.
    Εγω θα σου πω να μην εχεις ΜΕΓΑΛΕΣ προσδοκιες .Το να εχουμε προσδοκιες απο μια ενεργεια μας ειναι η καλυτερη κινητήριος δυναμη μας ωστε να μην παρασυρομαστε απο την αναβλητικοτητα και τον διασταγμο μας που φυσικα πηγαζει απο το κυριο χαρακτηριστικο ,την εσωστρεφεια ...

    Τωρα οσο αφορα τις αντιδρασεις σου νομιζεις οτι αυτο που λαμβανεις ειναι το διο?
    Το να εξαφανιστεις ή να δημιουργησεις μια τεταμενη ατμοσφορα στους γυρω σου θα σε κανει να νοιωσεις οτι ξεδωσες ,οτι ηρεμησες απο το να γραψεις εδω ?
    Προτιμας τη εκτωνωση-ενταση με οποιο συναιασθηματικο κοστος ή την εξιστορηση εδω οπου πλεον ξερεις οτι θα λαβεις ολο αυτο ?


    Τωρα εγω ειμαι πλεον της αποψης να μην λες <<αυτο δεν μπορει να γινει>>(σκεψεις ) ή οτι εισαι διαφορετικη απο τους εκατονταδες αλλους που πετυχαν αξιοσημειωτα πραγματα ανταποκρινομενοι και φυσικα εκμεταλευομενοι καθε αξιο καλεσμα-ευκαιριες .
    Εαν εισαι διαφορετικη με ολους αυτους που τα καταφεραν ,ειναι οτι εκεινοι λαχταρισαν το αντικειμενο που θα τους οδηγησει στην προσωπικη τους επιτυχια σε μεγαλυτερο βαθμο,βαθος και ενταση απο οτι εσυ λαχτάρησες -διεκδίκησες το δικο σου .
    Μικρη διαφορα δεν νομιζεις για να σε ωθει να κανεις βηματα προς τα πισω?

    Σκεψου αυτο που αναφερα πιο πανω με τις σημειωσεις να το πας αργοτερα ενα βημα παρακατω.
    Κατεγραφε σε ενα αλλο τετραδιο ολες τις πεποιθησεις που εχεις ...
    Δημιουργησε δυο λιστες ,αυτες που σε ενδυνμωνουν και αυτες που σε αποδυναμωνουν ...

    Αυτο εδω θα σου δωσει την ωθηση πλεον να ανακαλυψεις την εσωτερικη σου δυναμη, ωστε να κανεις καινουργια ξεκινηματα σε οτι σου αρεσει ...

    Σκοπος μας παντα να αποκλειουμε τον αρνητισμο που εκουσια επηρεαζει το υποσυνειδητο μας ωστε να γνεται αυτοματη ροη των θετικων μας σκεψεων και κατ επεκταση των επιθυμειων μας ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #77
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    φιλικα θα σου πω μια μικρη συμβουλη.Νομιζω οτι εχεις πεσει στην παγιδα της ανεμφισβητιτης εξυπναδας σου, η οποια εχει πολλες κατηγοριες Πιστευω οτι εισαι αρκετα εξυπνη ως προς την ταχυτητα σκεψεων και ταυτοχρωνα σκεψεων,αν κι ειναι συνηθες στις γυναικες μαλον εσυ εισαι λιγο παραπανω.
    Κι οπως συνηθως οι εξυπνες κοπελες τυρανιοντε στον ερωτικο τομεα! το εχω ψαξει, προσωπικη ερευνα πεστω,χαχα. Νομιζω οτι εαν προσπαθουσες να τα ριξεις λιγο στην μοιρα , να παρεις αποφαση δλδ οτι η ζωη δεν γινετε να παει οπως θελουμε εμεις.Επειδη εσυ το εχεις ισως καταφερει σε καποια προσωπικα σου στοιχειματα μαλον νομιζεις οτι μπορεις να ελενξεις το μελον σου, στο λεω με αγαπη και με αφελεια! Προσπαθουσ και εγω καπωτες να το καμω, μαλιστα επειδη ειχα καταφερει σε νεαρη ηλικια να καταφερω κατι -για το φτωχο μου μυαλο εκεινα τα χρονια- να βγαλω καποια λεφτα, την ψωνισα! κι νομιζα οτι μπορουσα να ελεξω το μελον μου, κι οταν εχεις λεφτα ο δυαλος σε βοηθαει , κι μερικα τα καταφερνα! ομως οσο αναιβαζα την "ψωναρα" μου τοσο επεφτε η ευαισθησια της καρδιας μου.Οσο πιο πολυ εβαζα το μυαλο να αποφασιζει τοσο πιο λιγο χρονο κι χωρο εδινα στην καρδια! Ομως εφαγα κατι "χαστουκια" κι καταλαβα οτι δεν μπορεις να κανεις σχεδια ουτε για αυριο το πρωι ! αν δεν το θελει το συμπαν, και οτι επειδη ενδεχετε να ειναι το τελευταιο βραδυ καθε βραδυ μου , προσπαθω να σκεφτομαι κι να κανω οσο πιο απλα πλανα, ειδικα οταν αφορουν αλλους.
    Εσυ ομως επειδη εισαι πιο εξυπνη απο εμενα, και δεν θα την πατησεις, αρα δεν θα φας κι το "χαστουκι" ενδεχετε να καταφερεις να ελενξεις το μελον σου! αλλα και παλυς η κουρασει στην σκεψη νομιζω οτι θα σε βαραινει, αρα ασε τις σκεψεις τις πολλες και μπες στα συναισθηματα.
    Οτι σου λεω , ενδεχετε να ειναι βλακειες, διοτις αλλο το δικο μου μυαλο , αλλοι οι δικοι μου δαιμωνες! οπου με κατεκτησαν! και αλλο εσυ, οπου δειχνεις πολυ πιο συνετος χαρακτηρας.

  3. #78
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Εγω θα σου πω να μην εχεις ΜΕΓΑΛΕΣ προσδοκιες .Το να εχουμε προσδοκιες απο μια ενεργεια μας ειναι η καλυτερη κινητήριος δυναμη μας ωστε να μην παρασυρομαστε απο την αναβλητικοτητα και τον διασταγμο μας που φυσικα πηγαζει απο το κυριο χαρακτηριστικο ,την εσωστρεφεια ...

    Τωρα οσο αφορα τις αντιδρασεις σου νομιζεις οτι αυτο που λαμβανεις ειναι το διο?
    Το να εξαφανιστεις ή να δημιουργησεις μια τεταμενη ατμοσφορα στους γυρω σου θα σε κανει να νοιωσεις οτι ξεδωσες ,οτι ηρεμησες απο το να γραψεις εδω ?
    Προτιμας τη εκτωνωση-ενταση με οποιο συναιασθηματικο κοστος ή την εξιστορηση εδω οπου πλεον ξερεις οτι θα λαβεις ολο αυτο ?


    Τωρα εγω ειμαι πλεον της αποψης να μην λες <<αυτο δεν μπορει να γινει>>(σκεψεις ) ή οτι εισαι διαφορετικη απο τους εκατονταδες αλλους που πετυχαν αξιοσημειωτα πραγματα ανταποκρινομενοι και φυσικα εκμεταλευομενοι καθε αξιο καλεσμα-ευκαιριες .
    Εαν εισαι διαφορετικη με ολους αυτους που τα καταφεραν ,ειναι οτι εκεινοι λαχταρισαν το αντικειμενο που θα τους οδηγησει στην προσωπικη τους επιτυχια σε μεγαλυτερο βαθμο,βαθος και ενταση απο οτι εσυ λαχτάρησες -διεκδίκησες το δικο σου .
    Μικρη διαφορα δεν νομιζεις για να σε ωθει να κανεις βηματα προς τα πισω?

    Σκεψου αυτο που αναφερα πιο πανω με τις σημειωσεις να το πας αργοτερα ενα βημα παρακατω.
    Κατεγραφε σε ενα αλλο τετραδιο ολες τις πεποιθησεις που εχεις ...
    Δημιουργησε δυο λιστες ,αυτες που σε ενδυνμωνουν και αυτες που σε αποδυναμωνουν ...

    Αυτο εδω θα σου δωσει την ωθηση πλεον να ανακαλυψεις την εσωτερικη σου δυναμη, ωστε να κανεις καινουργια ξεκινηματα σε οτι σου αρεσει ...

    Σκοπος μας παντα να αποκλειουμε τον αρνητισμο που εκουσια επηρεαζει το υποσυνειδητο μας ωστε να γνεται αυτοματη ροη των θετικων μας σκεψεων και κατ επεκταση των επιθυμειων μας ..
    Προσδοκίες...νομίζω εννουμε το ίδιο απλα χρησιμοποιούμε αλλες λέξεις. Ένα ελαφρυ παράδειγμα το πως το εννοω...να πω π.χ καλημέρα και αν δεν μου απαντήσει κανείς να μην στεναχωρηθώ.

    Δεν ειμαι πολύ σιγουρη οτι κατάλαβα την ερωτηση σου. Θα σου απαντήσω σε αυτό που κατάλαβα. Το να δημιουργώ στους ανθρώπους εντάσεις είναι κάτι που δεν γίνεται συχνά. Όταν γίνει , δεν ξεδίνω, αισθάνομαι απλά χάλια.Οπότε δεν εκτονώνομαι. Δε μου αρέσει καθόλου .
    Γράφοντας εδω, περίμενα απόψεις που δεν βασίζονται σε συναισθηματα σε σχέση με κάποιον που με γνωρίζει. Ηξερα οτι η ενταση της στιγμης ηταν τετοια που απο τη μια δεν ηθελα να πληγωσω κανεναν ,αλλα ειχα ανάγκη και να μιλήσω. Αισθάνομαι πολυ καλύτερα δηλ που εγραψα, διάβασα τις αποψεις και μπήκα σε μια κατάσταση ηρεμιας ώστε να ακολουθήσω τις συμβουλές και τις δικες σου και όλων όσων μου εγραψαν, αλλά και να μιλήσω με τους πολυ κοντινους μου.

    Δεν το βρισκεις καλυτερο απο το να δημιουργούσα τη στιγμή της εντασης συγχηση στους άλλους? Εδω υπαρχει η ασφάλεια οτι απαντάει όποιος θέλει και αμα θέλει και δεν πιστευω οτι θα μπορουσαν να πληγωσουν αυτα που εγραψα. Σκεψου αν γνωριζομασταν να σου τα ελεγα αυτα..αν ειχες θετικα συναισθηματα για μενα και νοιαζοσουν , ισως πληγωνόσουν, ισως νευριαζες, ισως θυμωνες, ισως στεναχωριόσουν κ.ο.κ ?

  4. #79
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    φιλικα θα σου πω μια μικρη συμβουλη.Νομιζω οτι εχεις πεσει στην παγιδα της ανεμφισβητιτης εξυπναδας σου, η οποια εχει πολλες κατηγοριες Πιστευω οτι εισαι αρκετα εξυπνη ως προς την ταχυτητα σκεψεων και ταυτοχρωνα σκεψεων,αν κι ειναι συνηθες στις γυναικες μαλον εσυ εισαι λιγο παραπανω.
    Κι οπως συνηθως οι εξυπνες κοπελες τυρανιοντε στον ερωτικο τομεα! το εχω ψαξει, προσωπικη ερευνα πεστω,χαχα. Νομιζω οτι εαν προσπαθουσες να τα ριξεις λιγο στην μοιρα , να παρεις αποφαση δλδ οτι η ζωη δεν γινετε να παει οπως θελουμε εμεις.Επειδη εσυ το εχεις ισως καταφερει σε καποια προσωπικα σου στοιχειματα μαλον νομιζεις οτι μπορεις να ελενξεις το μελον σου, στο λεω με αγαπη και με αφελεια! Προσπαθουσ και εγω καπωτες να το καμω, μαλιστα επειδη ειχα καταφερει σε νεαρη ηλικια να καταφερω κατι -για το φτωχο μου μυαλο εκεινα τα χρονια- να βγαλω καποια λεφτα, την ψωνισα! κι νομιζα οτι μπορουσα να ελεξω το μελον μου, κι οταν εχεις λεφτα ο δυαλος σε βοηθαει , κι μερικα τα καταφερνα! ομως οσο αναιβαζα την "ψωναρα" μου τοσο επεφτε η ευαισθησια της καρδιας μου.Οσο πιο πολυ εβαζα το μυαλο να αποφασιζει τοσο πιο λιγο χρονο κι χωρο εδινα στην καρδια! Ομως εφαγα κατι "χαστουκια" κι καταλαβα οτι δεν μπορεις να κανεις σχεδια ουτε για αυριο το πρωι ! αν δεν το θελει το συμπαν, και οτι επειδη ενδεχετε να ειναι το τελευταιο βραδυ καθε βραδυ μου , προσπαθω να σκεφτομαι κι να κανω οσο πιο απλα πλανα, ειδικα οταν αφορουν αλλους.
    Εσυ ομως επειδη εισαι πιο εξυπνη απο εμενα, και δεν θα την πατησεις, αρα δεν θα φας κι το "χαστουκι" ενδεχετε να καταφερεις να ελενξεις το μελον σου! αλλα και παλυς η κουρασει στην σκεψη νομιζω οτι θα σε βαραινει, αρα ασε τις σκεψεις τις πολλες και μπες στα συναισθηματα.
    Οτι σου λεω , ενδεχετε να ειναι βλακειες, διοτις αλλο το δικο μου μυαλο , αλλοι οι δικοι μου δαιμωνες! οπου με κατεκτησαν! και αλλο εσυ, οπου δειχνεις πολυ πιο συνετος χαρακτηρας.
    Με στεναχωρεί η συγκριση που κάνεις. Τι παει να πει πιο έξυπνη? Ναι , το ελλαττωμά μου είναι η εξυπνάδα μου. :D
    Να και ενας προβληματισμός που δεν το είχα σκεφτεί. Και όμως τουλάχιστον μέχρι το σημείο που με καταλαβαίνω, δε μπορώ να πω ότι προσπάθησα ποτέ να ελέγξω το μέλλον μου. Και επειδή νομίζω μιλάς για το κομμάτι των σχέσεων, ούτε εκεί υπήρξε ποτέ τετοια διάθεση. Δεν έτυχε να ταιριάξει η χημεία μου με κάποιους ανθρώπους. Δεν το κυνήγησα κιόλας λόγω χαρακτήρα ίσως. Απλά δεν έτυχε.

    Αυτό που λες είναι φιλοσοφία ζωής, το να κάνει κάποιος απλά πλάνα. Η ομορφιά και η ηρεμία στα απλά πλάνα κρύβεται.

    Θα σου πω κι εγω μια συμβουλη με αγάπη και αφέλεια, το γεγονός ότι συγκρίνεις και με λες πιο έξυπνη δείχνει πόνο ή θυμό ή ότι δεν έχεις τόση αυτοπεποίθηση. Κανείς δεν είναι πιο έξυπνος απο τον άλλο γιατι κάθε άνθρωπος σε κάποιον τομέα είναι πιο έξυπνος ή καλύτερος απο κάποιον αλλο. Στην παρούσα φάση, βλέπω-διαβάζω όμορφες απόψεις.
    Τίποτα δεν είναι βλακείες, και κάθε φορά που γράφουμε κάτι, εν μέρη λέμε και μια συμβουλή στον εαυτό μας. Ο καθένας μας έχει τους δαιμονές του, αλλά μπορούμε να τους νικήσουμε. Και το όμορφο με τη ζωή είναι ότι πάει μπροστά .Εμεις πρεπει να βρούμε τη διάθεση να ακολουθούμε βγαίνοντας πιο ώριμοι απο κάθε κύκλο που κλίνει και να μην κλαίμε κοιτώντας πίσω. Για κατι που έγινε ή δεν έγινε. Θα έρθουν άλλα.
    Αυτα που έζησες είναι εμπειρία που γίνεται ωριμότητα , σκέψης, τροπου ζωής.

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by δενξερω View Post
    Τα πραγματα ποτε δεν αλλαζουν, εμεις πρεπει να αλλαζουμε τον τροπο που τα κοιταμε.

    Μπορει να μην το ξεχασαν, αλλα μπορει να μην το γνωριζουν και οι ιδιοι οτι ειναι.. Εξαλου υποθετω αν συναναστρεφεσαι με παιδια ή βρισκεσαι σε εκπαιδευτικο ρολο ,σιγουρα ξεχνας την εσωστρεφια.

    Εχω δει την ομιλιας της στο TEDX ειναι φοβερη.
    αυτό είναι ελπιδοφόρο, κι εγώ έχω δει αυτή την ομιλία, κρίμα που δεν είχα μια Σούζαν Κέιν μεγαλώνοντας, σκέφτομαι καμιά φορά! μέντορα δηλαδή. αλλά δεν με χαλάει στην τελική αυτό, απο μόνο του. εχω μάθει να βλέπω την μεγάλη εικόνα και να ελαχιστοποιώ την θέση μου στον κόσμο.
    κι εκείνη λοιπόν είχε διαλέξει μια καριέρα μέσα στη βοή και μια μέρα την είδε αλλιώς και άλλαξε τη ζωή της.

    γι αυτό κι η συνεχης εκπαίδευση και ενημέρωση είναι απαραίτητη.

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Θεματοθέτρια, με τους γονείς σου τι σχέση έχεις? Γιατί θεωρείς ότι δεν έχεις ξεπεράσει ακόμα τον σχολικό εκφοβισμό?

  7. #82
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    δενξερω ,καλησπερα. Αρχιζωντας με το θεμα "εξυπναδας" εχω να πω οτι δεν νιωθω καθολου χαμηλη
    αυτοπεποίθηση αν τυχει να ειμαι λιγοτερο εξυπνος απο εσενα η απο αλλους, απεναντιας θα ηθελα να ειμουν οσο πιο λιγο μπορουσα! τοσο που να μην σκεφτομαι, για να μην γυρναν στο μυαλο μου ολα αυτα τα παραπονα, ολες αυτες οι σκεψεις μου .Επισης λογο του οτι προσωπικα εχω ξεκαθαρησμενα μεσα μου τα θεματα των ανθρωπινων ιδιαιτειρτητων,δεν πιστευω δλδ σε καμια ανωτερη η κατωτερη διαφορα ανθρωπου απο αλλο ανθρωπο αρα δεν θα με πειραζαι .
    Η ζωη του καθε ενος μας ειναι ενα ομορφο δωρο! το πως θα "παιξουμε" μαζι του ειναι προσωπικη αποφαση του καθε ενα μας κι δεν εχουμε δικαιωμα ουτε να προσβαλουμε τις επυλογες των αλλων ουτε να του λεμε τι θα κανει, ακομα και οταν η κοινωνια εχει πλασει ετσι τις ταξεις τις με σκοπο να υπαρχει εξουσιαζωντες και εξουσιαζωμενοι, και ισως εκει θα δειξουμε ο καθενας μας ποσο ανθρωποι ειμαστε, εαν για καποια φαση στην ζωη μας τυχη εστω και μια μικρη εξουσια πανω σε 3-4 ανθρωπους, εξουσια εργασιακης σχεσης θελω να πω οπου για τα δεδομενα της κοινωνιας οπου η ανθρωπινη χρηση εχει λαβει ανταλαξιμη αξια . Ετσι λοιπον εχω σε θεματα κοινωνικοπολυτικα την συνειδηση μου καθαρη, εκει που δεν την εχω ειναι στην αξια του "δωρου" της ζωης μου οπου δεν επραξα αυτα πο θα ηθελα μικρος! οπου εγινα εξουσιαζομενος των παθων μου! αλλα δεν πειραζει , ισως οταν ξανα ερθω, εαν μου ξανα κανουν δωρο να το πραξω πιο ομορφα.
    Εκει που ειμαι καλος ομως ,νομιζω ειναι οτι μπορω να γινομαι παραδηγμα αποφυγης! αυτος ειναι ο μονος λογος που σου γραφω λογια με υφος κατφασης μερικες φορες! απο την αγωνια μου να περνω σε αλλους τα δικα μου λαθη ! για να μην τα κανουν! αλλα βλεπεις ο Θεος με λογοκρινει μεσα απο την δυσλεξια μου ,χαχα οπου ενα κειμενο 5 λεπτων μου παιρνει 20 κι παλς ειναι λαθος!
    Εντυποσιασμενος απο τις γνωσεις και τις λογοτεχνικες σου επιρωες, θα νιωσω κριμας να μην προσφερω σε σενα κατις , κατι μικρο! κατι που να σε κανω να ξανα δεις το "δωρο" σου, να ξανα ανοιξεις το κουτι του οπως στην αρχη! και να το αγαπησεις! να το αφηνεις πιο ηρεμο!και καθε αλλο ανθρωπο εδω στο φορουμ αυτος ειναι ο σκοπος οπου του γραφω! οπως σε εσενα! να το αφηνεις να το ταξιδευει η ζωη, οπως πεταν στον αερα χωρις πλοηγο τα φυλλα η τα ανθοι τους! αγνωστο που θα πανε! εαν προσπαθεις να κανεις κουμαντω σε καθε λεπτομερια της ζωης , ενδεχετε να πας κοντρα στον ανεμο λοιπον.

  8. #83
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Θεματοθέτρια, με τους γονείς σου τι σχέση έχεις? Γιατί θεωρείς ότι δεν έχεις ξεπεράσει ακόμα τον σχολικό εκφοβισμό?
    Καλη μπορω να πω.
    Δεν ειναι οτι δεν το εχω ξεπερασει ακριβως. Ειναι οτι κάτω απο καποιες συνθηκες αναβιώνω εκεινες τις ασχημες στιγμες συναισθηματικα. Νομίζω απλά καταφερα να καταλάβω ως ενηλικας οτι κάποιες φοβιες, συνδέονται με εκινη την εποχη. Π.χ αν κάποιος παει να μου χαϊδεψει τα μαλλια "τρέχω". Γιατι; Γιατι θεωρω οτι συνδέεται με το οτι στο δημοτικό μου τραβαγαν τα μαλλια συνεχεια.

    Προσπαθω απλα να βρω τις συνδεσεις ανεξηγητων φαινομενικά φόβων που πιστεύω χαράχτηκαν την εποχή εκείνη. Δε μου έκαναν και λίγα τα παιδιά και μετα οι έφηβοι.

  9. #84
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    δενξερω ,καλησπερα. Αρχιζωντας με το θεμα "εξυπναδας" εχω να πω οτι δεν νιωθω καθολου χαμηλη
    αυτοπεποίθηση αν τυχει να ειμαι λιγοτερο εξυπνος απο εσενα η απο αλλους, απεναντιας θα ηθελα να ειμουν οσο πιο λιγο μπορουσα! τοσο που να μην σκεφτομαι, για να μην γυρναν στο μυαλο μου ολα αυτα τα παραπονα, ολες αυτες οι σκεψεις μου .Επισης λογο του οτι προσωπικα εχω ξεκαθαρησμενα μεσα μου τα θεματα των ανθρωπινων ιδιαιτειρτητων,δεν πιστευω δλδ σε καμια ανωτερη η κατωτερη διαφορα ανθρωπου απο αλλο ανθρωπο αρα δεν θα με πειραζαι .
    Η ζωη του καθε ενος μας ειναι ενα ομορφο δωρο! το πως θα "παιξουμε" μαζι του ειναι προσωπικη αποφαση του καθε ενα μας κι δεν εχουμε δικαιωμα ουτε να προσβαλουμε τις επυλογες των αλλων ουτε να του λεμε τι θα κανει, ακομα και οταν η κοινωνια εχει πλασει ετσι τις ταξεις τις με σκοπο να υπαρχει εξουσιαζωντες και εξουσιαζωμενοι, και ισως εκει θα δειξουμε ο καθενας μας ποσο ανθρωποι ειμαστε, εαν για καποια φαση στην ζωη μας τυχη εστω και μια μικρη εξουσια πανω σε 3-4 ανθρωπους, εξουσια εργασιακης σχεσης θελω να πω οπου για τα δεδομενα της κοινωνιας οπου η ανθρωπινη χρηση εχει λαβει ανταλαξιμη αξια . Ετσι λοιπον εχω σε θεματα κοινωνικοπολυτικα την συνειδηση μου καθαρη, εκει που δεν την εχω ειναι στην αξια του "δωρου" της ζωης μου οπου δεν επραξα αυτα πο θα ηθελα μικρος! οπου εγινα εξουσιαζομενος των παθων μου! αλλα δεν πειραζει , ισως οταν ξανα ερθω, εαν μου ξανα κανουν δωρο να το πραξω πιο ομορφα.
    Εκει που ειμαι καλος ομως ,νομιζω ειναι οτι μπορω να γινομαι παραδηγμα αποφυγης! αυτος ειναι ο μονος λογος που σου γραφω λογια με υφος κατφασης μερικες φορες! απο την αγωνια μου να περνω σε αλλους τα δικα μου λαθη ! για να μην τα κανουν! αλλα βλεπεις ο Θεος με λογοκρινει μεσα απο την δυσλεξια μου ,χαχα οπου ενα κειμενο 5 λεπτων μου παιρνει 20 κι παλς ειναι λαθος!
    Εντυποσιασμενος απο τις γνωσεις και τις λογοτεχνικες σου επιρωες, θα νιωσω κριμας να μην προσφερω σε σενα κατις , κατι μικρο! κατι που να σε κανω να ξανα δεις το "δωρο" σου, να ξανα ανοιξεις το κουτι του οπως στην αρχη! και να το αγαπησεις! να το αφηνεις πιο ηρεμο!και καθε αλλο ανθρωπο εδω στο φορουμ αυτος ειναι ο σκοπος οπου του γραφω! οπως σε εσενα! να το αφηνεις να το ταξιδευει η ζωη, οπως πεταν στον αερα χωρις πλοηγο τα φυλλα η τα ανθοι τους! αγνωστο που θα πανε! εαν προσπαθεις να κανεις κουμαντω σε καθε λεπτομερια της ζωης , ενδεχετε να πας κοντρα στον ανεμο λοιπον.
    Επέτρεψε με να λειτουργήσω λίγο σαν τρίτο μάτι. Στα λόγια σου ενα ψιλο αυτομαστιγωμα υπάρχει.(το παραδειγμα προς αποφυγη που λες π.χ) Ετσι το αντιλαμβανομαι. Δειχνεις και λίγο πικρία για τη ζωή σου. Όμως για να λες ότι εχεις αυτοπεποιθηση ,ετσι θα ειναι.

    Οι άνθρωποι ξεχνάμε ότι είμαστε άνθρωποι .Καταπιέσεις ,αποθυμενα κάνουν πολλους να βγαζουν το χειρότερο εαυτο τους. Τα κοικωνικοπολιτικά είναι ενα θεμα που ε θα ήθελα να το πολυθιξω γιατί πραγματικά θυμώνω που η κοινωνία των ανθρώπων αρνείται να γίνει ανθρώπινη. Εξουσίες και ανοησίες ,κάθε εποχη και χωρος με τους ουρακοτανγους της.(και δεν εννοω τα ζωακια βεβαια)

    Μου αρεσει οπως γραφεις. Και θα ήθελα να σου πω, αν δεν εισαι 100 χρονων, που και παλι δεν ξερω, δε νομιζω οτι δεν προλαβαινεις να ανακτησεις τα ονειρα σου. Συγνωμη που θα φανει λίγο αναισθητη η προταση που ακολουθει. Δε γνωριζω τη δυσλεξια, αλλα και τι εγινε? Εμενα μου παιρνει 20λεπτα να γραψω και αλλα 10 για να πατησω το κουμπι δημοσιευσης. Μην το βλεπεις σα λογοκρισια,. Θα σου προτεινω μια ταινια, δεν εχει να κανει με τη δυσλεξια, αλλα με τραυλισμο. Ειναι ομως μια υπεροχη ταινια " ο λογος του Βασιλια ". Αληθινη ιστορια και ομορφη ταινια.
    .
    Καταλαβαίνω αυτη την ανάγκη να μιλας για τις εμπειρίες σου και να θες να κάνεις τον κόσμο να μην κανει τα δικα σου "λαθη". Που κατα τη γνωμη μου, εδω και καποια χρονια τα λάθη μου τα εχω δει ως εμπειριες . Τα ευγνομωνω γιατι εμαθα, και προχωραω. .
    Κι εγω εχω αυτη την αναγκη γι αυτο συμμετεχω στη συζητηση. Γνωριζω οτι δεν εχω μονο εγω προβληματα και σιγουρα το δικο μου ισως ειναι και το λιγοτερο .

    Υπέροχο αυτο που γραφεις και σε ευχαριστω που μου το προσφερεις και το μοιραστηκες μαζι μου. Άκουσε το όμως κι εσυ :)

  10. #85
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    100 χρονων!! δεν θα τα φτασω! ,ειμαι 40, και δεν ειναι λιγα . Τα οσα γραφω μπορει να ειναι αληθεια, αλλα μαλον εχουν αυτοπεποιθηση διοτις κρυβομαι,κρυβω το οτι αν και πριν χρονια πολλα, εχω υπαρξει κακος!,εχω προσφαιρει πονο στο μεγιστο σε συνανθρωπους μου !οπωςκαι αυτοι σε εμενα! οπου δεν θα τολμαγα να τα γραψω! οχι σε αδυνατους και μην εχωντες την δυναμη της υπερασπισης του εαυτου τους, αλλα οτι και να λεω, οτι και λογια να βαζω μετα δενθα μπορεσω να τα ξεχασω ευκολα. Αρα δεν ειμαι ο ανθρωπος, ο τυπος που θα ηθελε καποια -καποιος να ζησει την ζωη μου! δεν θα ηθελε να δει πονο! Ισως μου αξιζει κατις παραπανω απο απλο μαστιγωμα .Μπορει εδω και πολλα χρονια να ειμαι ενας οσο πιο μπορω ηρεμος ανθρωπος ,με αγωνα για ευρεση και προσφορα αγαπης.
    Ειναι πολυ ομορφο αυτο που γραφεις για το κυνηγη πραγματοποιησης ονειρων, ισως ειναι μια εκφραση που δειχνει το νοημα των νιατων, καλα λεω λοιπον οτι εχεις ποιητικη γραφη. Οπως ειπες ,γραφουμε συμβουλες και για να τις διαβαζουμε εμεις, νομιζω οτι πρεπει λοιπον να βαλεις λιγο παραπανω ενεργεια στο παρορμητικο σου συναισθημα κι ας αφησεις για λιγο την λογικη στην ακρη, εξαλου δεν υπαρχει λογικη στην χαρα! στην αγαπη! στην γνωση! ποσο μαλον αν υπαρχει λογικη στον ερωτα!!
    Μαλον καταλαβαινω τον λογο που σε τρυγιριζουν τοσα ατομα! ποιος δεν θα ηθελε στην ζωντανη παρεα του μια κοπελα με την δικη σου ριτορικη?? μια κοπελα που θα τους βοηθαει να ξεχνανε τις "πονεμενες" μερες τοους ,και να τους θυμιζεις τα κατορθωματα τους .Αληθεια, εσενα υπαρχει καποιος να πρατει αυτον τον ρολο?

  11. #86
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ο λογος του βασιλια", την θυμηθικα, την εχω δει καλη ταινια, με τον γιατρο στα κρυφα που του μαθαινε να μην μπερδευει τις λεξεις, οπου δεν ηταν γιατρος! ε? ναι τη θυμαμαι.Ομρφη ταινια, δειχνει ποσο θελουν ολοι οι ανθρωποι να ζουν τα απλα συναισθηματα, ακομα και αν εχουν τα παντα!
    Προσωπκα στον προφωρικο μου λογο δεν εχω κανενα προβλημα, απεναντιας με κατηγορουν οτι επειδη μιλω χαλαρα,και με χαμογελο οτι και να ειναι οτι υποκρινομαι, οτι κρυβω τα συναισθηματα μου.

  12. #87
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    100 χρονων!! δεν θα τα φτασω! ,ειμαι 40, και δεν ειναι λιγα . Τα οσα γραφω μπορει να ειναι αληθεια, αλλα μαλον εχουν αυτοπεποιθηση διοτις κρυβομαι,κρυβω το οτι αν και πριν χρονια πολλα, εχω υπαρξει κακος!,εχω προσφαιρει πονο στο μεγιστο σε συνανθρωπους μου !οπωςκαι αυτοι σε εμενα! οπου δεν θα τολμαγα να τα γραψω! οχι σε αδυνατους και μην εχωντες την δυναμη της υπερασπισης του εαυτου τους, αλλα οτι και να λεω, οτι και λογια να βαζω μετα δενθα μπορεσω να τα ξεχασω ευκολα. Αρα δεν ειμαι ο ανθρωπος, ο τυπος που θα ηθελε καποια -καποιος να ζησει την ζωη μου! δεν θα ηθελε να δει πονο! Ισως μου αξιζει κατις παραπανω απο απλο μαστιγωμα .Μπορει εδω και πολλα χρονια να ειμαι ενας οσο πιο μπορω ηρεμος ανθρωπος ,με αγωνα για ευρεση και προσφορα αγαπης.
    Ειναι πολυ ομορφο αυτο που γραφεις για το κυνηγη πραγματοποιησης ονειρων, ισως ειναι μια εκφραση που δειχνει το νοημα των νιατων, καλα λεω λοιπον οτι εχεις ποιητικη γραφη. Οπως ειπες ,γραφουμε συμβουλες και για να τις διαβαζουμε εμεις, νομιζω οτι πρεπει λοιπον να βαλεις λιγο παραπανω ενεργεια στο παρορμητικο σου συναισθημα κι ας αφησεις για λιγο την λογικη στην ακρη, εξαλου δεν υπαρχει λογικη στην χαρα! στην αγαπη! στην γνωση! ποσο μαλον αν υπαρχει λογικη στον ερωτα!!
    Μαλον καταλαβαινω τον λογο που σε τρυγιριζουν τοσα ατομα! ποιος δεν θα ηθελε στην ζωντανη παρεα του μια κοπελα με την δικη σου ριτορικη?? μια κοπελα που θα τους βοηθαει να ξεχνανε τις "πονεμενες" μερες τοους ,και να τους θυμιζεις τα κατορθωματα τους .Αληθεια, εσενα υπαρχει καποιος να πρατει αυτον τον ρολο?
    Κοντά είαμστε λοι΄πον. Με χιούμορ θα σου πω ότι θεωρώ τη γενιά μας πυροβολημένη.Ισως στα παιδικά μας χρόνια συνέβησαν στην κοινωνία, τυην εποχή ,την τεχνολογία, πολλά μεταβατικά σταδια. Οι γονείς πάνω κατω της εποχής των λουλουδιών μεγαλωμένοι με τα τα δικα τους αγκάθια.παιδικοεφηβική ηλικία την εποχη του 80 αρχες 90...Ριξε μια ματια τι παιζοταν εκεινη την εποχη. Τηλεοραση,περιοδικα, συμβάντα (ταινια τα τσακαλια, εποχες φουλ προβολης των χρηστων ναρκωτικων, κωσταλεξι, Κατσουλας, αναποδοι δισκοι με μηνυματα, σατανιστες, τραγουδια με νευρα, μεταλ,το τελος του κοσμου το 2000, η αποκαλυψη θα γινει το 2000, προβλεψεις του Νοστραφαμου κτλ ) Ενας χαμος. Μπορει να μην ησουν τηλεορασακιας οπως εγω, και να μην τα θυμασαι ή να μην εδινες σημασια. Νομιζω ομως σε ολους ,αυτα που συμβαινουν και στους γυρω μας ,μας επηρεαζουν. Αποτυυπόνωνται και ασυνειδητα.

    Είσαι και στην ηλικία που κυρίως οι άντρες ενα σοκ το παθαίνουν. Δεν είναι τυχαίο το τραγουδι σφεντονα, που ξεκινά με το 40 χρόνια εφηβος, κοντάς μισόν αίωνα.
    Δεν ξέρω αυτό που βασανίζει και χαρακτηρίζεις τον εαυτό σου κακό. Και επειδή δε θες να γράψεις, δε θα ήθελα να σε ρωτήσω. Απλώς μπες σε μια διαδικασία κοιτάξου στον καθρέφτη και μιλα στον εαυτό σου. Αν το παρελθόν σου ,σου το έλεγε κάποιος άλλος τι θα τον συμβούλευες; Πόσο θα σοκαριζόταν με την κακία που λες. Μήπως υπερβάλεις απο ενοχές που δεν έχουν λόγο υπαρξης πια? Μηπως βασιζει τη γνωμη σου για σνεα, στο τι θα πει ο κοσμος? Φοβασαι οτι εισαι συγχώρητος? κτλ

    Όντως αυτο με τη λογική έχεις δίκιο.
    Αντικειμενικά στην πραγματική ζωή δε με τριγυρίζουν τόσα άτομα. Δηλ γνωρίζω άτομα μέσω δραστηριοτήτων, αλλά κοντά μου δεν έχω και τόσα για να
    Το θέμα με το χαραξκτήρα μου είναι ότι μπορεί να γράφω ρητορικά, αλλα δεν νιωθω άνετα με κόσμο να ανοιχτώ. Έχω όμως βρεθει στο ρόλο που λες, ξερω να ακουω και να λεω την αποψη μου. Εν μέρει για μενα έχει παιξει αυτο το ρολο μετα απο αιωνες αναζητησης μια εκ των δυο απο τις φιλες που έω αναφερει.
    Αλλα αυτο που καταλαβα ειναι ότι αν δεν γινουμε και οι ιδιοι ακροατες του εαυτου μας ,να μας υπενθυμίζουμε τα καλα μας, κανεις δε μπορει να δει τον εαυτο μας τοσο βαθια οσο εμεις.
    Και εμενα απο τα γραφώμενα σου μου προκαλεις ενδιαφερον. Και δε νομζιω οτι κι εσενα δε σε θελουν στις παρεες. Ισως αυτο που βγαζεις εδω, να το βγαλεις και στις παρεες σου, τους φιλους σου. Αν ψαχνεις για σχεση θα βρεθει, αρκει να βρεις τον εαυτο σου πρωτα. Ενα κομματι του το βλεπουμε στο φορουμ.
    Αρχισε να σε αγαπας.

    Την ταινια ειπες την εχεις δει. Ψαξε στο γιουτουμπ ,"το παράδοξο της ταυτοτητας" ενα 10λεπτο περιπου ειναι ,αν δεν το εχεις δει,νομιζω θα σου "μιλήσει"

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,231
    Quote Originally Posted by δενξερω View Post
    Κοντά είαμστε λοι΄πον. Με χιούμορ θα σου πω ότι θεωρώ τη γενιά μας πυροβολημένη.Ισως στα παιδικά μας χρόνια συνέβησαν στην κοινωνία, τυην εποχή ,την τεχνολογία, πολλά μεταβατικά σταδια. Οι γονείς πάνω κατω της εποχής των λουλουδιών μεγαλωμένοι με τα τα δικα τους αγκάθια.παιδικοεφηβική ηλικία την εποχη του 80 αρχες 90...Ριξε μια ματια τι παιζοταν εκεινη την εποχη. Τηλεοραση,περιοδικα, συμβάντα (ταινια τα τσακαλια, εποχες φουλ προβολης των χρηστων ναρκωτικων, κωσταλεξι, Κατσουλας, αναποδοι δισκοι με μηνυματα, σατανιστες, τραγουδια με νευρα, μεταλ,το τελος του κοσμου το 2000, η αποκαλυψη θα γινει το 2000, προβλεψεις του Νοστραφαμου κτλ ) Ενας χαμος. Μπορει να μην ησουν τηλεορασακιας οπως εγω, και να μην τα θυμασαι ή να μην εδινες σημασια. Νομιζω ομως σε ολους ,αυτα που συμβαινουν και στους γυρω μας ,μας επηρεαζουν. Αποτυυπόνωνται και ασυνειδητα. "

    Καλημέρα !

    Γιατί όλα αυτά να μην τα δεις με άλλο μάτι ?

    Μπορεί οι δικοί μας να έζησαν σε αυτές τις δεκαετίες αλλά κατάφεραν και πήραν μόνο τα καλά στοιχεία ..
    Ειδικά την δεκαετία του '90 που πραγματικά εγώ την θυμάμαι σαν την καλύτερη .
    Όπου όλοι είχαν τις δουλειές τους και κάνανε αυτό που ήθελαν και μαζί με εκείνους και εμείς σαν παιδιά .
    Τι ελευθερία ζήσαμε όλοι εμείς που σήμερα ούτε κατά διάνοια δεν υπάρχει για τα παιδιά μας,μόνο και μόνο από τους κυνδινους με όλους αυτούς που υπάρχουν και κυκλοφορούν ελεύθεροι και το κυριότερο ανεξέλεγκτοι ..

    Οι δεκαετίες αυτές μπορεί να είχαν όλα αυτά που αναφέρεις αλλά οι γονείς μας ,τουλάχιστον οι δικοί μου
    και των περισσότερων από των συμμαθητών μου ,κατάφερανν όλα αυτά τα αρνητικά να μας τα περάσουν σαν κακές επηροες και να μην επιτρέψουν να επηρεάσουν ούτε την δική τους ζωή αλλά ούτε και των παιδιών τους .
    Επειδή ακριβώς ανήκω και εγώ σε αυτή την γενιά μπορώ να πω ότι μπορεί να δεχόμασταν τέτοια αρνητικά ερεθίσματα αλλά πολύ λιγότερα παιδιά από ότι σήμερα παρασύρονταν από όλα αυτά και αυτό φυσικά χάρη στην ωριμότητα των δικών τους .
    Ειχαν τα πάντα ,ηηξεραν όμως και να τα χαρούν αλλά και να μην αφήσουν όλο αυτό να τους παρασύρει στην πλεονεξία και στην αχαριστία εις βάρος πάντα των παιδιών τους ...

    Ίσα ίσα οι σημερινοί σαρανταριδες και πάνω,εχουν και πιο κατασταλαγμενες οικογένειες και φέρονται πολύ πιο ώριμα και υπεύθυνα γιατί αν σκεφτείς αυτή είναι η γενιά που επομιζεται όλη αυτή την κατάντια που υπάρχει στην οικονομία μας .
    Αυτή η γενιά μπορεί να έζησε πολύ γεμάτα σε αφθονία παιδικά χρόνια αλλά πλέον στέκεται πολύ ώριμα απέναντι σε όλο αυτό ...

    Οι σατανικές εποχές τύπου Κατσούλα και τις παρέας τους όπως λες ίσα ίσα έφεραν στο προσκήνιο όλη αυτή την αρρώστια που κρύβει μέσα της αυτή η ιδεολογία και το μόνο που θυμάμαι ότι το γεγονός αυτό έδιωξε μακρυά και την παραμικρή ιδέα που είχαμε για αυτό το κομμάτι που παίρναμε μέσα από τα συγκροτήματα και γενικά τον χώρο της μουσικής ...

    Μόνο τα παιδιά που αντιμετώπιζαν σοβαρά θέματα όσο αφορά την οικογένεια και την στηριξη που είχαν μέσα από αυτή παρασύρθηκαν από όλη αυτή την άρρωστη και πολύ επικίνδυνη κατάσταση και σίγουρα είναι πολύ λιγοτερα από τα σημερινά που πραγματικά οι ρυθμοί τις ζωής και τα αποθημενα κάποιων που θέλησαν να γίνουν νωρίς γονείς έχει φτάσει να αφήνουν καθαρά στην τύχη τους τα παιδιά τους ..
    Τα έζησα όλα αυτά και τα είδα και συνεχίζω να βλέπω ακόμα τι υπάρχει μέσα από τα δικά μου παιδιά ακόμα και τώρα που και έχουν ενηλικιωθεί και βρίσκονται μέσα στην πιο τρελλη εποχή της εφηβείας ...

    Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι σε όλες τις εποχές ,από τις δικές μας μέχρι και σήμερα οι κακίες επηροες υπήρχαν και θα συνεχίσουν να υπάρχουν .
    Ειδικά σήμερα μιλάμε για την μεγαλύτερη παρακμή που μπορεί να υπάρχει και στην παιδική αλλά και στην εφηβική ηλικία και αυτή ήρθε μέσα από την φόρμουλα την εκπαίδευσης ...

    Τα σημερινά παιδιά είναι ελεύθερα πλέον να είναι όλη μέρα μπροστά σε μια οθόνη χωρίς να αφήνουν το περιθώριο στο γονιό να βάζει τα δικά του όρια για όλο αυτό ...
    Ο γονιός έφευγε και πήγαινε στην δουλειά του και άφηνε το παιδί του μέσα σε ένα σχολικό περιβάλλον προστατευμένο ..
    Σήμερα φεύγουμε για την δουλειά και αφήνουμε το παιδί μας μπροστά σε μια οθόνη που μπορεί οποιοσδηποτε ψυχακιας και νοσηρα άρρωστος να έχει ελεύθερη πρόσβαση στον ψυχισμό ενός παιδιού πίσω από την μάσκα του καλού ανθρώπου που θέλει να τον βοηθήσει ..

    Σήμερα πολεμάμε να αποτρέψουμε στα παιδιά μας να μην έχουν καμία πρόσβαση σε όλα αυτά αλλά πώς να το πετύχουμε όταν το μέσον που τους οδηγεί το έχουμε μέσα στο ίδιο μας το σπίτι ?

    Άρα από αυτό και μόνο δεν αναγνωρίζεις ότι η γενιά μας και όλες οι υπόλοιπες που μεγαλώνουν σωστά και υπεύθυνα παιδιά καταβάλουμε πολύ μεγαλύτερες προσπάθειες από ότι οι παλιοί γονείς ?

    Τοτε οι κίνδυνοι είχαν όνομα ..Ήταν ναρκωτικά ήταν σατανισμός και πολλά άλλα ..

    Σήμερα τι όνομα να πρωτοδωσουμε δεν ξέρω ...
    Όταν συμμετείχα στην πρώτη μερίδα που αφορούσε γονείς που ήθελαν να ενημερωθούν για το φαινόμενο "μπλε φάλαινα ' πήγα σαν ένα παιδάκι που δεν ήξερε πού πάνε τα τέσσερα στην κυριολεξία ..
    Πως να προστατευση λοιπόν σήμερα ένας γονιός το παιδί του αν δεν ενημερωθεί πρώτα εκείνος από όλα αυτά τα καινούργια που εμφανίζονται και που έχουν άμεση πρόσβαση στο παιδί του μέσα από την οθόνη του όταν αυτός βρίσκεται στην εργασία του και πριν καλά καλά ενημερωθεί ο ίδιος για τον κίνδυνο...

    Ξέρω μπήκα σε άλλα μονοπάτια πλέον αλλά έχει άμεση σχέση όλο αυτό με το πώς βλέπουμε και αντιλαμβανόμαστε πλέον την χρησημοτητα και τι άφησε η κάθε εποχή ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #89
    Marilou

    Επέτρεψε μου να έχω άλλη άποψη.
    Τη δεκαετια του 90 ισως την θυμάσαι ως καλύτερη γιατι ησουν παιδι και αντιλαμβανόσουν τον κόσμο απο τα μάτια του παιδιου.
    Γενικώς απο μικρή είχα υποσχθεί στον εαυτό μου ότι δε θα πω ποτέ την γνωστη ατάκα κάθε μεγαλύτερης γενιάς, οτι όταν εμείς ημασταν παιδια ,τα πραγματα ηταν καλυτερα.
    Ποτε δεν ήταν. Απλα σαν παιδια ειχαμε αλλες οπτικες, και σαν εφηβοι. Ειναι οι οπτικες των ηλικιακων ομαδων.
    Με το χερι στην καρδια πιστευεις οταν τα σημερινα παιδια φτασουν τα 40, δε θα πουν καποια, στα αντιστοιχα παιδια" εμεις οταν ημασταν παιδια, περναγαμε τελεια. Ειχαμε μονο τις οθονες. Εσεις με τα ιπταμενα αυτοκινητα εχουν παρει τα μυαλα σας αερα" ...κατι τετοιο.

    Και παλια υπηρχαν επικυνδυνοι. Η ιστορια με το μαυρο βανακι που αρπαζει παιδια, την ειχα πρωτοακουσει στο δημοτικο. Μεγαλοι εδιναν καραμελες να ξεγελουν τα παιδια. Και τοτε δεν υπηρχε ενημερωση . Ναι δε θα πω οτι μπορουσε καποιος να φυγει απο το αμαξι του και να αφησει τα κλειδια στη μηχανη. Το κανουν ακομα ομως στα χωρια. Εναν σε καθε τοσους το εκλεβαν.

    Και τωρα υπαρχουν γονεις, που κάνουν ο,τι μπορουν για τα παιδια να μην επηρεάζονται. Συλλογοι οργανισμοι, παλευουν.. Και μαλιστα τα παιδια σε αυτο το κομματι, εχουν απο τη μια ενα σωρο αρνητικες επηρροες, εχουν ομως στον αντιποδα και την ατντιστοιχη υποστηριξη. Παλια η ενδοικογενειακη βια δεν εβγαινε.Τωρα καλα κανει και βγαινει.
    .
    <<Αυτή η γενιά μπορεί να έζησε πολύ γεμάτα σε αφθονία παιδικά χρόνια αλλά πλέον στέκεται πολύ ώριμα απέναντι σε όλο αυτό ...>>

    Μακαρι να μπορουσες να με πεισεις σε αυτο. Έχω τοσο διαφορετική γνώμη...

    Ο Κατσουλας ηταν η μπλε φαλαινα της εποχης. Τα παιδια που παρασυρονταν τοτε θα παρασυρονταν και τωρα.
    Σιγουρα η ανοησια οργανωνεται πιο ευκολα πια.
    Ειχα δει το βιντεακι του Χαμογελο του παιδου για το σχολικο εκφοβισμο. Και ομως δεν ειδα κατι καινουριο, τα ιδια ελεγαν και τοτε.

    Συμφωνω για το εκπαιδευτικο συστημα, αλλα ηταν αθλιο απο παλια.

    Χαιρομαι που βρεθηκες σε σχολεια που θεωρουσες οτι εισαι προστατευμενη. Δεν εχω καλη εμπειρια και δεν εφταιγαν μονο οι συμμαθητες μου.

    Δεν ειμαι γονιος και ισως πεις ,οποιος ειναι εξω απο το χορο. Μια αποψη που εχω ειναι να μην προσπαθουν οι γονεις να αποτρεψουν τα παιδια να βλεπουν. Οι απαγορευσεις δε βγαζουν πουθενα. Σωστη ενημερωση και αντιμετωπιση των παιδιων σαν ανθρωπους και οχι σαν παιδια.

    Τα παιδια τωρα ειναι πιο έξυπνα απο οτι τα αντισοιχα εξυπνα παιδια παλιότερων γενεων. Εχουν τοσα ερεθισματα, προσβαση στη γνωση. Ενα σωρο πραγματα.

    Καθε εποχη εχει τα υπερ και τα κατα. Το θεμα ειναι να μπορουμε οτι ερχεται να το κανουμε θετικο υπερ μας, των παιδιων, ολων.

    Και τοτε γινονταν ολα. Ο κοσμος δεν εχει αλλαξει. Απλα αρνειται να βελτιωθει.

    Προσωπικά τη θεωρω καλιτερη εποχη για τα παιδια. Υπαρχει ενημερωση, πιο πολυ προστασια.

    Τοσα εργαλεια για να γινουν τετραπέρατα.

    Μακάρι να σεβόμασταν ολοι τα παιδια, τους εφηβους. Βλεπω οτι οι πιο μεγαλες γενιες βιάζονται να μεγαλώσουν τα παιδια,(να παερπατησουν γρηγορα, να μιλησουν γρηγορα, να γινουν ανεξαρτητα) . Σε καμια εποχη θεωρω ,καμια μεγαλυτερη γενια δεν αφηνει τα παιδια στην ηλικια τους.
    Και το ιδιο θα κανουν και τα σημερινα παιδια ως ενηλικες στο μελλον. Εκτος αν η ανθρωποτητα τη δει αλλιως.

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,231
    Ξέρεις κάτι ?
    Δέκα διαφορετικούς ανθρώπους να ρωτήσεις για αυτό το θέμα ,σίγουρα αν όχι δέκα αλλά εννιά διαφορετικές απαντήσεις θα πάρεις .

    Και αυτο γιατί οι απαντήσεις θα είναι καθαρά επηρεασμένες από τα δικά τους παιδικά χρόνια και πως πέρασαν αυτά τα χρόνια .

    Αυτό νομίζω το αντιλαμβάνεσαι μόνο και μόνο από την δική σου σχολική εμπειρία που πέρασες σαν παιδί και δεν ήταν καθόλου ευχάριστη σε σχέση με την δική μου ,που πραγματικά θα έδινα τα πάντα τα παιδιά μου να περνούσαν λιγάκι από την ξενιασια που είχαμε εμείς τότε και σίγουρα δεν έχουν αυτά τώρα ..

    Δεν μπορείς να φανταστείς τι απαιτήσεις έχει σήμερα ένα παιδί για να μπορέσει να είναι εντάξει στις σχολικές τους υποχρεώσεις ..

    Με την κόρη μου δεν έχουμε και τεράστια διαφορά μιας που την έκανα στα 23 μου και να φανταστείς ότι πήγε στο σχολείο που πήγαινα και εγώ και είχε ακόμα τους καθηγητές που είχα και εγώ ...
    Εκεί έχει φτάσει το εκπαιδευτικό μας σύστημα ..Να αποτελείται από 'γερασμενους " καθηγητές με καμία όρεξη για μάθηση σε ένα σχολείο που δεν είχε καμία σχέση με το δικό μας ...Αποτέλεσμα των ανύπαρκτων πλέον διορισμών ..
    Και δεν μένω σε κάνα κουτσουχωρι που δεν πάνε καθηγητές ..Ίσα ίσα η πόλη μου είναι από τις μεγαλύτερες και σε πολύ καλή γεωγραφική θέση ώστε να αποτελεί και πόλο έλξης μεταθέσεων !

    Και η δική μου γενιά προετοιμαζόταν για πανελλήνιες και μάλιστα πετύχαμε και χρονιές που δίνανε και όλα τα μαθήματα και όχι μόνο της ειδικότητας ,αλλά το εκπαιδευτικό μας πλέον σύστημα δεν δίνει ευκαιρία σε κανέναν παιδί να περάσει εκεί που θέλει αν δεν κάνει απίστευτες ώρες φροντηστηριο ,αν δεν διαβάζει άλλες τόσες ώρες στο σπίτι του και παράλληλα να έχει δώσει μέχρι την γ λύκειου και τα διπλώματα τουλάχιστον δύο ξένων γλωσσών και τουλάχιστον ενός διπλώματος πληροφορικής ,να έχει μάνα και πατέρα που να πρέπει να έχουν τελειώσει τουλάχιστον ψυχολογία για να διαχειριστουν όλη αυτή την αχαρτογραφιτη περίοδο της εφηβείας που περνάνε ώστε να μην χαθεί η μπάλα και δεν έχει καμία σχέση με ότι περνούσαμε εμείς ,γιατί πολύ απλά δεν θα περάσει σε κάποια μεγάλη σχολή για να έχει άμεση επαγγελματική αποκατάσταση ...

    Εμείς τότε που τα ζούσαμε αυτά ?
    Που τελειώναμε το λύκειο μπαίναμε σε όποια σχολή θέλαμε και μάλιστα με το που τελειώναμε μας περίμενε άμεσα και μια δουλειά ....
    Πόσα παιδιά από την γενιά μου πήγαν μόνο 2 χρόνια μια ιδιωτική σχολή ίσα ίσα να πάρουν το χαρτι και τους περίμενε να καλυφθεί άμεσα η θέση εργασίας τους ....

    Ειλικρινά αν εχεις κάποιο συγγενικό σου πρόσωπο που είναι και στο Γυμνάσιο ακόμα , ξεφυλισε τα βιβλία του και θα δεις τι ύλη διδάσκονται πλέον ...Λυκείου ..
    Για το δε λύκειο δεν το συζητώ ..Πανεπιστημίου ...
    Άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι οι καλύτεροι φοιτητές του εξωτερικού είναι Έλληνες ...

    Όσο για τους κινδύνους είναι τριπλάσιοι...
    Εγώ θυμάμαι πήγαινα και ερχόμουν και στο σχολείο και στα φροντιστήρια μόνη μου από μικρή και όσο καιρό τα δικά μου παιδιά ήταν μικρά δεν προλάβαινα στην κυριολεξία να φάω γιατί ήμουν μονιμος μέσα στο αυτοκίνητο να τα πηγαινοφερνω σχολείο ,φροντηστηριο ,προπονήσεις και φυσικά να βγαίνουν αργότερα βόλτες με τους φίλους τους και να είμαστε εναλλάξ όλοι οι γονείς ποιος θα τους μαζέψει και να τους μοιράσει στα σπίτια τους τα βράδια ...

    Για ποια προστασία μιλάμε τώρα και ποια παιδικη ματια ..
    Νομίζω δεν έχεις ζήσει τους πραγματικούς ρυθμούς ενος σημερινού παιδιού και έχεις αυτή την άποψη ...

    Όλο αυτό νομίζω είναι καθαρά βάση βιωματικών εμπειριών ...

    Και σου είπα δεν ζω και σε καμία μικρή πόλη και πραγματικά ποιο είναι αυτό το χωριό που μπορείς ακόμα και σήμερα να αφήσεις τα κλειδιά του αυτοκινήτου επάνω στη μηχανή?
    Θα ήθελα πολύ να πάω έστω μια βόλτα !

    Κανένας γονιός που θέλει να μεγαλώσει ένα σωστό παιδί και αργότερα έφηβο δεν βασίζεται στις απαγορεύσεις πλέον ...

    Ίσα ίσα σήμερα ισχύει το τελείως αντίθετο στο θέμα αυτό ..
    Είναι αυτό που είπες ότι έξω από τον χορό ...

    Η πλήρη ελευθερία από κάποιους γονείς έχει φέρει αντίθετα αποτελέσματα σε όλο αυτό ..
    Είτε γίνεται άθελά τους γιατί είναι βουτηγμένοι μέχρι τον λαιμό στην κυριολεξία να τρέχουν όλοι μέρα για να είναι εντάξει με τις οικονομικές τους υποχρεώσεις ,είτε γίνεται ηθελημενα γιατί εκείνοι μεγάλωσαν σε άκρως καταπιεστικό περιβάλλον με τα οποία αποτελέσματα για εκείνους ...

    Δεν υπάρχουν δυστηχως μαγικές συνταγές καλή μου για κάτω από ποια καθεστώτα θα μεγαλώσει σωστά ένα παιδί .
    Και πολυ απλά γιατί κάθε παιδί έχει διαφορετική ιδεοσυγκρασια από το άλλο και μεγαλώνει κάτω από διαφορετικές επιρροές και διαφορετικο οικογενειακά και σχολικά περιβάλλον ...
    Αυτό ισχύει για όποια γενιά αναφερομαστε .

    Κάθε γονιός εκ των δεδομένων και της πορείας κρίνει κατά πόσο σωστά θα μεγαλώσει ένα παιδί και το κυριότερο, σήμερα πλέον ,ακριβώς για τον λόγο που ανέφερες, ότι έχουν πρόσβαση στην τεχνολογία και στο εύκολο τρόπο ζωής ,κοινός στο life style της εποχής που καθόλου αντιπροσωπευτικό δεν είναι, είναι πιο εύκολο να παρασυρθούν σε λάθος επιλογές ακόμα και επαγγελματικές ....

    Για σκέψου τι προτυπα ανθρώπων πλασάρονται σήμερα ..
    Θα μου πεις και παλιά πάνω κάτω τα ίδια ήταν ...Ναι,αλλά παλιά δεν είχαμε τόσο άμεση πρόσβαση ώστε να παρατηρούμε ακόμα και το πώς αυτά τα άτομα παίρνουν τον μπάνιο τους με τα πανάκριβα προϊόντα τα οποία βέβαια δεν μας λένε με ποιο τρόπο τα απέκτησαν ...

    Γνωστό σε μας αλλά στα μάτια ενός μικρού κοριτσιού τέλειος διαφορετικός και σίγουρα όχι κατακριτεος....

    Συμφωνώ απόλυτα στο κομμάτι του σεβασμού των παιδιών ειδικά από την παλιά γενιά που είναι μονίμως με ένα δριμύ κατηγορώ για αυτά τα παιδιά ,μην ξέροντας βλέπεις τι αγώνα κάνουν για να επιζήσουν μέσα σε μια κοινωνία που ουσιαστικά είναι το αποτέλεσμα των δικών τους επιλογών ...
    Μένουν μόνο στον τρόπο που διεκδικούν τα θέλω τους ..Αυτά που ουσιαστικά τα έκλεψαν εκείνη μέσα από τις τους επιλογές τους ...

    Πραγματικά δεν ξέρω αν τα σημερινά παιδιά όταν φτάσουν στην ηληκια των 40 λένε αυτά που λέμε εμείς εδώ, γιατί όπως αντιλαμβάνεσαι η τεχνολογία μπορεί να προχωρα με γοργούς ρυθμούς αλλά το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων τινει να φτάσει εποχές κατοχής και πολέμου και δεν το λέω με καθόλου δόση υπερβολής ..

    Ειδικά αν συνεχιστεί όλο αυτό ..
    Το βιωτικο κόστος ζωής να γίνεται ολοένα και πιο ακριβό,η φορολογία των ελεύθερων επαγγελματιών να έχει φτάσει σε σημείο που να αποτρέπει τον οποιδηποτε επενδυτή να κάνει ένα βήμα και οι μισθοί φυσικά να έχουν πάρει την κατιούσα ....
    Οπότε για ποια παιδιά ,για πια νεολαία και για ποια εξέλιξη της μιλάμε ...

    Εγώ νομίζω θα μιλάμε για γερασμένη στην κυριολεξία χώρα ...

    Δεν ξέρω σου είπα έχω μια παντελώς άλλη οπτική γιατί βιώνω στο έπακρο και τον βαθμό δυσκολίας που έχουν τα σημερινά παιδιά ώστε να πετύχουν να περάσουν σε μια σχολή που θα τους προσφέρει ένα αξιοπρεπει μισθό και δεν θα αναγκαστούν να ξενιτευτούν ,αλλά και τους κυνδινους που διατρέχουν μέσα από την τεχνολογία αλλά και από την ίδια την καθημερινή τους ζωή ...

    Ένα πράγμα θα σου πω ..Οι σημερινοί γονείς και λυπάμαι πολύ για αυτό που λέω μεγαλωνουμε οικονομικούς μετανάστες ...
    Σε λίγα χρόνια ,όταν τα παιδιά μου τουλάχιστον θα είναι σαράντα πολύ φοβάμαι ότι μπορεί να να μην είναι Ελλάδα ή μπορεί η Ελλάδα που υπάρχει σήμερα να έχει μια τελείως διαφορετική νοοτροπία και κουλτούρα γιατί στο τέλος θα κατοικείτε μόνο από μετανάστες και αλλοδαπούς κάθε καρυδιάς...
    Τα δικά μας παιδιά θα φεύγουν προς αναζητησης μια καλύτερης ζωής ...

    Δεν είναι καθόλου αμελητέα η συνδρομή των μεταναστών στο κομμάτι αυτό ...

    Ειλικρινά πιάνουμε πολύ μεγάλη κουβέντα και είναι απόλυτα κατανοητό ο καθένας μας να έχει διαφορετικές απόψεις γιατί εξαρταται από το τι ζωή έχει ζήσει μέχρι σήμερα ,τι υποχρεώσεις έχει δημιουργήσει και τον αγώνα που κάνει να είναι εκείνος καλά και πολύ περισσότερο να μπορέσει να δωσει τις πιο σωστές και γερές βάσεις που μπορεί για τα παιδιά του όπως έκαναν και οι δικοί μας γονείς ...

    Άλλο είναι να ζεις για το τώρα και το σήμερα και γενικά να ζεις μόνο για τον εαυτό σου και άλλο είναι η ζωή σου να πρέπει να έχει επενδύσεις που να αντέχουν σε βάθος χρόνου ώστε τα παιδιά σου να μπορέσουν και να μείνουν στον τόπο τους αν το θέλουν και να έχουν ένα άλφα επίπεδο ζωής ..
    Πιστεύω να καταλαβαίνεις το σκεπτικό και την διαφορά των απόψεων μας ..
    Σίγουρα καμία δεν είναι λάθος και καμιά δεν είναι πιο σωστή από την άλλη ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 6 of 12 FirstFirst ... 45678 ... LastLast

Similar Threads

  1. Απλά θέλω να μιλήσω για την ζωή μου κάπου
    By Girl94 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 30-01-2021, 00:07
  2. Απλα ηθελα να μιλησω καπου
    By Παναγιωτης28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 30-11-2019, 04:33
  3. Ηθελα απλα να το πω καπου γιατι βασανιζομαι
    By aifel in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 22-05-2015, 21:24
  4. απλά κάπου ήθελα να το πω ξανά..χρειάζομαι την στηριξή σας. . !
    By Φελίσιτι in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 130
    Last Post: 17-12-2011, 22:17
  5. Να τα πω κάπου θέλω
    By karamela_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 19
    Last Post: 25-09-2009, 18:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •