Μια ιατρικη ερωτηση...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    hlias1988
    Guest

    Μια ιατρικη ερωτηση...

    Μπορουν τα ψυχοφαρμακα οπως τα αντιψυχωσικα το ζαναξ η καποια αντικαταθλιπτικο να αυξησουν τα λευκα αιμοσφαιρια στο αιμα?

    Διαβασα στο ιντερνετ οτι οσοι καπνιζουν συνηθως εχουν ποιο υψηλα λευκα αιμοσφαιρια στο αιμα...
    Εγω εχω κρυαδες ενω ειμαι στην σομπα κιολας...
    Ανατριχιαζω με το παραμικρο... κρυωνω συνεχως... δεν εχω καποια γριπη "μαλλον" . δεν εχω πυρετο... ισα ισα υποθερμια εχω...

    Η τελευταια φορα που εκανα εξετασεις αιματος περιπου το οριο των λευκων αιμοσφαιριον ειναι το 10,4 εγω ειχα 14,0
    Στο νοσοκομειο δεν μου ειπαν τιποτα να το ψαξω.. μου εκαναν καποιες ερωτησεις.. αλλα δεν με παροτρυναν να το ψαξω...
    τον τελευταιο χρονο που κανω εξετασεις αιματος και λογω το φαρμακων που παιρνω συνηθως τα λευκα αιμοσφαιρια ειναι λιγο ποιο πανω απο το οριο...

    ξερει κανεις να μου απαντησει?

  2. #2
    Κοιτα οταν τα λευκα αιμοσφαιρια ειναι αρκετα αναβασμενα υπαρχει ενδεχομενο καποιας λοιμωξης..Αλλα οταν οι δεικτες ειναι αρκετα ανεβασμενοι! Οσον αφορα τα ζαναχ και τα αλλα νομιζω επηρεαζουν περισσοτερο,ορμονικους δεικτες προλακτινη,τεστσοστερονη κτλπ.. Αλλα καλυτερα να ρωτησεις εναν παθολογο για τα λευκα σου! Και κοψε το ρημαδι το τσιγαρο :P

  3. #3
    hlias1988
    Guest
    Πηρα στο νοσοκομειο τηλ και μου ειπαν οτι δεν χρειάζεται να το ψαξω παραπανω γιατι μπορει να ειναι απο το άγχος.. μου ειπαν σε μερικους ανθρωπους ειναι ανεβασμενα εκ φυσεως.. μου ειπαν οτι δεν υπαρχει λογος να το ψαξω...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Μηπως να συζητήσεις παράλληλα με τον ψυχίατρο σου για μη αποτελεσματικοτητα της αγωγής; Τις προάλλες ανέφερα κάτι για προλακτινη και έτρεξες να κάνεις εξετάσεις, δεν είναι φυσιολογικό αυτό.

  5. #5
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Μηπως να συζητήσεις παράλληλα με τον ψυχίατρο σου για μη αποτελεσματικοτητα της αγωγής; Τις προάλλες ανέφερα κάτι για προλακτινη και έτρεξες να κάνεις εξετάσεις, δεν είναι φυσιολογικό αυτό.
    Θα μου αυξήσει την δοση... δεν θελω... μου το εχει πει και η ψυχιατρος οτι ειναι θεματα ψυχολογικης φυσεως... εδω τωρα που αδυνατθζω και εχω ξεκινησει γυμναστικη να παω παλι πισω? Να παχυνω? Ασε θα το παλεψω μονος μου...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Θα μου αυξήσει την δοση... δεν θελω... μου το εχει πει και η ψυχιατρος οτι ειναι θεματα ψυχολογικης φυσεως... εδω τωρα που αδυνατθζω και εχω ξεκινησει γυμναστικη να παω παλι πισω? Να παχυνω? Ασε θα το παλεψω μονος μου...
    Μήπως να ζητουσες να αλλάξεις εντελώς χαπια; Κάποιες φορές πρέπει να βρεις την κατάλληλη ουσία που θα δουλέψει σε σένα.

  7. #7
    hlias1988
    Guest
    Επισης εαν δεν ξερεις το χαπι που παιρνω απο τον ψυχιατρο αυξανει την προλακτινη... το λεει μεσα οι οδηγιες.. για αυτο το εκανα.. εαν ηταν σε υπερμετρο βαθμο τα αποτελεσματα της προλακτινης να αλλαζαμε φαρμακο.. αλλα ηταν λιγο ποιο πανω απο το κανονικο.. ευτυχως...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δεν προκαλεί κάτι η προλακτινη σε άνδρες αν είναι φαρμακευτικής προέλευσης από τη στιγμή που δεν είχες συμπτώματα. Εσύ για όγκους έλεγες. Τεσπα. Κι εμένα απο 350, έπεσε σε φυσιολογικά ορια τωρα, άρα προς το παρόν δεν χρειάζεται να επαναλάβω τη μαγνητική.
    Παίζουν ρόλο πολλά στην αύξηση (στρες, τι ώρα έχεις ξυπνήσει κλπ)

  9. #9
    hlias1988
    Guest
    Ευχαριστω πολυ φιλε για την απαντηση!
    απλα ειμαι λιγο υπερβολικος σε ολα! απλα προσεχω.. σκατα προσεχω οταν καπνιζω σαν *******.. τεσπα...
    απλα φοβιεσ... προσπαθω και το δουλευω το πραγμα...
    δεν θελω αυξηση του αντιψυχωσικου γιατι θα ανεβω κιλα.. ημουν 123 και τωρα ειμαι 96.. εχω ξεκινησει και 2 ωρες περπατημα την ημερα... εχω εξαντληθει... αλλα πριν φαρμακων περπατουσα πολλες ωρες την ημερα γιατι ηταν η δουλεια μου... και ειναι ο μονος τροπος να χασω κιλα και να καλυτερεψω την γενικοτερη υγεια μου...

Similar Threads

  1. ορθομοριακη ιατρικη
    By katerinaki in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 12-04-2022, 21:47
  2. ιατρικη ερωτηση: μπορει η παρα πολυ χαμηλη ελειψη βιταμινης D να σχετιζετε με καρκινο
    By hlias1988 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 15-04-2020, 21:12
  3. Η ιατρικη ειναι επικουρικη
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 12-12-2011, 20:37
  4. Εναλλακτική ιατρική και ΙΔΨ.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 07-06-2010, 02:57
  5. ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ
    By mixalakis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 15-01-2009, 15:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •