Αναλυτική ψυχοθεραπεία ή συμπεριφορική? - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 69
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Πήγα εχθές στο ραντεβου

    πολυ γεματη συνεδρία και εποικοδομητική αλλά έγινε αυτό που φοβόμουν, χρειάζονται στόχοι για ριζικές στη ζωή μου. Δεν είμαι σίγουρος ότι θέλω να διαταράξω την παρούσα ισορροπία μου, είναι κάτι φοβερά δύσκολο.

    Το πιο δυσάρεστο όμως είναι οτι ο γιατρός αύξησε την αγωγή, ενώ έπαιρνα abilify 5 mg 4 φορές την εβδομάδα και έχω πέσει κάτω απο τα 5 εδώ και 2 χρόνια, ο γιατρός μου είπε να παίρνω 5 mg κάθε μέρα. Στην αρχή ένιωσα ψυχρολουσία, ότι έκανα αγώνα 2 χρονια τώρα που πήγαίνει στο βρόντο, είχα εξέλιξη και μεγάλη βελτίωση σε θέματα λειτουργικότητας και νιώθω ότι γυρνάω το χρόνο πίσω

    Μετά όμως δικαιολόγησα την αύξηση, πρέπει τόσο ο γιατρός όσο και εγώ σε περίπτωση που κάνουμε ψυχοθεραπεία τελικά να είμαστε ασφαλείς γιατι η διαδικασία θα έχει αναταράξεις.

    Τέσπα με πόνο ψυχης θα κάνω αυτο που λέει. Σήμερα ξύπνησα και το πρωτο που ενιωσα ήταν ενα δυσάρεστο συναίσθημα για το φάρμακο. Πρέπει να πάρω δύναμη

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Φυσικά εμείς δεν μπορούμε να έχουμε άποψη για την φαρμακευτική σου αγωγή. Απλά αυτό που μοιραστηκες μαζί μας, το πώς δηλαδή αισθάνεσαι για την αύξηση να του το πεις αν δεν το έχεις κάνει ήδη.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Φυσικά εμείς δεν μπορούμε να έχουμε άποψη για την φαρμακευτική σου αγωγή. Απλά αυτό που μοιραστηκες μαζί μας, το πώς δηλαδή αισθάνεσαι για την αύξηση να του το πεις αν δεν το έχεις κάνει ήδη.


    Ναι θα του πω, μου είπε άλλωστε να γράφω τις αρνητικές σκέψεις

    δεν είχα αρνητικές σκέψεις, αλλά τώρα έχω και αυτές είναι για το φάρμακο

    Νιώθω θλίψη και ατονία, ενα φούσκωμα στο στήθος και μια στεναχώρια

    είναι καθαρά ψυχολογικό, ακόμα δεν αύξησα το φάρμακο. Το κακό είναι ότι μου ρίχνει η όλη φάση τη διάθεσή μου και ενώ είναι καθαρά ψυχολογικό το θέμα εγώ θα το ρίχνω στις παρενέργειες του φαρμάκου κάτι που συστηματικά έκανα πριν το μειώσω. Με τον παλιό γιατρό η συζήτηση ήταν μια, το φάρμακο! για πολλές συνεδρίες.

    Πιστεύω η πρόταση για αύξηση του φάρμακου έχει να κάνει με τις αλλαγές που δυσκολεύομαι να κάνω στη ζωή μου. Υπάρχουν κάποιες αντιθέσεις μέσα μου, το περιβάλλον μου ήταν δομημένο έτσι που υπήρχαν πολλές αφορμές να γίνει μια έκρηξη και να φτάσω στο διπολικό επεισόδιο με έντονα και ακραία ψυχωσικά στοιχεία.

    Η διαφορά τώρα είναι οτι το περιβάλλον έχει αλλάξει, είναι ομαλοποιημένο αφορμές δεν υπάρχουν και έχουν εξουδετερωθεί όλα τα ψυχοπαθολογικά που μοιραία οδηγούν σε διπολικό-ψυχωσικό επεισόδιο. Νιώθω μια σταθερότητα, μια αταραξία, μια σιγουριά και έναν απόλυτο έλεγχο της κατάστασης. Οι εσωτερικές αντιφάσεις δεν μου δημιουργούν πια προβλήματα, διωκτικά, αγχωτικά, επιθετικότητα, τάσεις φυγή απο τη πραγματικότητα κτλ

    Έτσι ζούσα χωρίς πρόβλημα και δεν υπήρχε η παραμικρη ένδειξη ότι θα μπορούσα να υποτροπιάσω.

    Αύξηση του φαρμάκου σημαίνει ότι απλά έχω ένα κουσούρι που ενεργοποιείται ανεξαρτήτως συνθηκών ως αυτόματος αυτόνομος μηχανισμός. Είναι πολύ κρίμα

    Δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ πραγματικά

    είναι καλό που γράφω εδώ γιατί με βοηθάει να προετοιμάζομαι για την επόμενη συνεδρία

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Κι εγώ το σκέφτομαι αυτό, δηλαδή το ότι παίρνω αγωγή σαν δική μου εγγενή αδυναμία αλλά ακόμη και το ότι κάνω ψυχοθεραπεία λειτουργεί σαν υπενθύμιση ότι κάτι δεν πάει καλά με μένα. Απ'την άλλη ξέρω ότι αυτός ο αρνητικός τρόπος σκέψης είναι που δημιουργεί το πρόβλημα γιατί όλα έχουν πολλούς τρόπους ανάγνωσης. Στην πραγματικότητα μόνο θετικό είναι το ότι αντιμετωπίζουμε έμπρακτα ένα πρόβλημα μας. Ούτε πρέπει να κατηγορουμε τον εαυτό μας που έχουμε κάποια προβλήματα. Δεν εξαρτώνται όλα από μας. Ακόμη και για πράγματα που εξαρτώνται από μας και πάλι πρέπει να βρίσκουμε τον τρόπο να μας επιτρέπουμε το λάθος, να μας συγχωρούμε.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Συνάντησα τον γιατρό 3η φορά για τριτη συνεχόμενη βδομάδα. Τα θέματα συζήτησης πολλά, αδύνατον να καλυφθούν εντός 45λεπτου.

    Αναρωτιέμαι ποσο χρονικό διάστημα πρέπει να περάσει για να νιώσεις ότι ο γιατρός σε έχει μάθει. ότι καταλαβαίνει και μπαίνει στη ψυχοσύνθεσή σου χωρίς πολλά πολλά. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι επαναλαμβάνω πολλές φορές τα ίδια και ο γιατρός δείχνει ότι δεν τα θυμόταν ή δεν τα πρόσεξε. Σε μια άλλη περίπτωση είπα κάτι για πρώτη φορά και μου είπε ότι αυτό το έχω ξανα πει. Σκέφτομαι μήπως επειδή πολλά τα διαβάζω και τα γράφω σε κείμενα αυτο μηπως δημιουργεί κόπωση αλλά απο την άλλη είναι κείμενα με συνοχή πολύ συγκροτημένα που δίνουν ολοκληρωμένη εικόνα άρα απαραίτητα τώρα στην αρχή. Αν τα πω προφορικά αισθάνομαι ότι η μνήμη μου δεν θα τα ανακαλέσει με πιστότητα.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Είναι πολύ νωρίς ακόμα, δεν έχει νόημα να το σκέφτεσαι. Θέλει υπομονή και εμπιστοσύνη. Η ψυχοθεραπευτική σχέση είναι σαν όλες τις σχέσεις που δημιουργούμε. Χρειάζεται και χημεία, θα δεις εν καιρώ αν λειτουργεί η σχέση σας. Εμένα μου έβγαινε ένταση και νεύρα για διάφορα θέματα, όπως την φαρμακευτική αγωγή, και χρόνια μετά. Έχει να κάνει και με μας όχι μόνο με τον ψυχοθεραπευτή. Μην αγχώνεσαι μήπως ξεχνάει κλπ, θα ξαναέρθει η συζήτηση στα ίδια θέματα και θα καλύψεις σιγά σιγά τα κενά που θεωρείς ότι υπάρχουν στη γνώση του για σένα. Είναι διαδικασία εν εξελίξει.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Ευχαριστώ Niels για τη συμμετοχή στο νήμα ειλικρινά

    Είμαι σε ένα σταυροδρόμι

    Σύντομα θα πάρω κάποιες αποφάσεις

    Το θέμα με την αύξηση του φαρμάκου έχει αναχθεί σε μεγάλο πρόβλημα, μετά τις 2 το μεσημέρι στερεύω απο κάθε ενέργεια, είμαι ξάπλα όλη την ώρα μέχρι το βράδυ. οι ώρες ύπνου αυξήθηκαν υπερβολικά πολύ, η καρδιά μου πάει να σπάσει, ενώ το κεφάλι μου είναι ανήσυχο. Και όχι δεν είναι ψυχολογικό.

    Σκέφτομαι τη δουλειά που έκανα στη φαρμακευτική αγωγή που έφτασα στο σημείο το φάρμακο να μη με ενοχλεί μεν και να κάνει τη δουλειά του δε, έφθασα στο σημείο απεξάρτησης, το φάρμακο ακόμα και αν το έκοβα δεν θα μου έκανε στερητικό. Παλιά στη δοσολογία που είμαι τώρα από το νέο γιατρό είχα κάνει μια προσπάθεια απότομης μείωσης και αποδιοργανώθηκα τελείως. Έκτοτε το μείωνα βασανιστηκά αργα και σταθερά και έφθασα στη δοσολογία που έκανα πριν 2 χρόνια στερητικό με απόλυτη επιτυχία.

    Έτσι αποφάσισα ότι η προσπάθειά μου τα δύο αυτά χρόνια έχουν μεγαλύτερη σημασία για μένα από την ψυχοθεραπεία. ήταν μια μεγάλη νίκη, μια επανένωση με το υγιές κομμάτι του εαυτού μου, μια επιστροφή στις καλές εποχές. Δεν σημειώθηκε το παραμικρό που να με κάνει να ανησυχήσω για ενδεχόμενη υποτροπή. Ψυχολογικά δεν μπορώ να διαχειριστώ και να δεχτώ την αύξηση

    Συνεπώς σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πω στο γιατρό ότι ψυχοθεραπεία δεν μπορώ να κάνω στη παρούσα φάση και ότι θα επιστρέψω στη προηγούμενη δοσολογία. Δεν είναι μόνο το φάρμακο αλλά αντιλαμβάνομαι ότι δεν μπορώ τώρα να μπω σε μια διαδικασία αποδόμησης του εαυτού μου και αναδόμησης του εκ νέου, Έχω ακόμα εγωισμό.

    Άρα αυτό που θέλω τώρα είναι να μειώσω το φάρμακο και να κάνει ο γιατρός έναν προγραμματισμό πάνω μου με αυτό το δεδομένο, είτε αυτό θα είναι απλή παρακολούθηση, είτε απλά συμβουλευτική και απλή υποστηρικτική ψυχοθεραπεία.

    Πρέπει επίσης να δώσω χρόνο στο γιατρό να μάθει να με διαβάζει απέξω και ανακατωτά πριν ξεκινήσουμε τη ψυχοθεραπεία και να αποκατασταθεί μια σχέση στενή με χημεία γιατί διαπίστωσα οτι η σχέση μας τώρα δεν είναι στο επίπεδο για να ξεκινήσουμε εντατικά

    Εν τέλει θα μειώσω το φάρμακο και θα πω με λίγα λόγια στο γιατρό να ακολουθήσουμε ένα μοντέλο προσεκτικό, έτσι ώστε να μη νιώθει το βάρος της ευθύνης απέναντί μου ότι κάτι θα στραβώσει.

    Σορρυ niels που αυτοακυρώνομαι γιατί αφιέρωσες χρόνο σε αυτό το νήμα και το εκτιμώ, αλλά πραγματικά δεν τη παλεύω, μου τέθηκε αφόρητος όρος και αυτό που θέλω τώρα είναι να απεμπλακώ και απλά να περιμένω

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ειναι αυτοσκοπος η μειωση του φαρμακου. Μια δοσολογια εστω και μινιμουμ, αναλογα το πως λειτουργεις. Για παραδειγμα σου λεει το ταδε φαρμακο εχει μινιμουμ δοσολογια τοσο, δεν εχει νοημα να την πας πιο κατω. Τεσπα, δεν ξερω.
    Οσο για την κοπωση και στερηση ενεργειας ειναι πολυποικιλος παραγοντας. Σωματικη ασκηση για ενεργεια και ευεξια, αιματολογικες εξετασεις για το επιπεδο σακχαρου κλπ, ηλικια. Και εγω εχω μειωμενη ενεργεια, 5 mg Aloperidin και 2 mg Akineton παιρνω, αλλα δεν νομιζω οτι οφειλεται στα φαρμακα τοσο. Δεν ειναι και μεγαλη η ποσοτητα. Δεν γυμναζομαι, αν και θα αρχισω αυτες τις ημερες, κατι απλο οπως ενα βιντεακι στο youtube και οτι βλεπω κανω, οχι τιποτα extreme και για λιγο χρονο. Νομιζω ειναι πολυ σημαντικο η καθημερινη ασκηση.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Δεν ειναι αυτοσκοπος η μειωση του φαρμακου. Μια δοσολογια εστω και μινιμουμ, αναλογα το πως λειτουργεις. Για παραδειγμα σου λεει το ταδε φαρμακο εχει μινιμουμ δοσολογια τοσο, δεν εχει νοημα να την πας πιο κατω. Τεσπα, δεν ξερω.
    Οσο για την κοπωση και στερηση ενεργειας ειναι πολυποικιλος παραγοντας. Σωματικη ασκηση για ενεργεια και ευεξια, αιματολογικες εξετασεις για το επιπεδο σακχαρου κλπ, ηλικια. Και εγω εχω μειωμενη ενεργεια, 5 mg Aloperidin και 2 mg Akineton παιρνω, αλλα δεν νομιζω οτι οφειλεται στα φαρμακα τοσο. Δεν ειναι και μεγαλη η ποσοτητα. Δεν γυμναζομαι, αν και θα αρχισω αυτες τις ημερες, κατι απλο οπως ενα βιντεακι στο youtube και οτι βλεπω κανω, οχι τιποτα extreme και για λιγο χρονο. Νομιζω ειναι πολυ σημαντικο η καθημερινη ασκηση.
    keep σε θυμήθηκα σήμερα το πρωί, είμαι ο Πέτρος που τα λέγαμε στο chat

    το βράδυ είδα ένα όνειρο εντελώς χαώδες, ήταν η υποτροπή σου τότε στο ταξίδι που έκανες αλλά στο όνειρο δεν ήσουν εσύ αλλά εγώ. Στο όνειρο είδα να κάνω προετοιμασία ταξιδιού, μια ακαταμάχητη επιθυμία για δραπέτευση σε άλλη χώρα στα κρυφά, ενώ ήμουν σε απόλυτη σύγχυση και αποδιοργάνωση

    Το όνειρο έδειξε ότι είμαι φυλακισμένος σε μια κατάσταση που ανέτρεψε μια φυσιολογική ροή πραγμάτων. ήταν καθοριστικό στο να λάβω τις αποφάσεις που έγραψα παραπάνω

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by petros81 View Post
    keep σε θυμήθηκα σήμερα το πρωί, είμαι ο Πέτρος που τα λέγαμε στο chat

    το βράδυ είδα ένα όνειρο εντελώς χαώδες, ήταν η υποτροπή σου τότε στο ταξίδι που έκανες αλλά στο όνειρο δεν ήσουν εσύ αλλά εγώ. Στο όνειρο είδα να κάνω προετοιμασία ταξιδιού, μια ακαταμάχητη επιθυμία για δραπέτευση σε άλλη χώρα στα κρυφά, ενώ ήμουν σε απόλυτη σύγχυση και αποδιοργάνωση
    Ναι ηταν εντονη εμπειρια για μενα. Τωρα και με τον κωρονοιο αισθανομαι οτι εχω λιωσει σε ενα κρεββατι και μια καρεκλα. Εφτιαξα ενα τσατ και το ποσταρα σε ενα νημα, μολις πριν απο λιγο https://xat.com/JustForFunHaveAGoodTime. Αυτο ειναι ευκολο κανεις κλικ μπαινεις και εαν βρεις καποιον μιλας με γραπτο κειμενο ή και οχι.
    Τωρα, μην μπεις εκτος εαν θες να το δεις, ειμαι λιγο κουρασμενος για τσατ, αλλα οποτε θες θα προσπαθησω να ειμαι online και να ριχνω ενα βλεφαρο στο τσατ. Ελπιζω να μαζευτουμε, αυτο ειναι πολυ απλο τσατ.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Παω για υπνο Πετρο. Θα χαρω να τα πουμε σε πιο αμεσο περιβαλλον οπως το τσατ καποια στιγμη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Παω για υπνο Πετρο. Θα χαρω να τα πουμε σε πιο αμεσο περιβαλλον οπως το τσατ καποια στιγμη.
    Έγινε θα μπαίνω

    καθυστέρησα να απαντησω γιατι επρεπε να φυγω για δουλεια

    καλο υπνο!

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by petros81 View Post
    Ευχαριστώ Niels για τη συμμετοχή στο νήμα ειλικρινά

    Είμαι σε ένα σταυροδρόμι

    Σύντομα θα πάρω κάποιες αποφάσεις

    Το θέμα με την αύξηση του φαρμάκου έχει αναχθεί σε μεγάλο πρόβλημα, μετά τις 2 το μεσημέρι στερεύω απο κάθε ενέργεια, είμαι ξάπλα όλη την ώρα μέχρι το βράδυ. οι ώρες ύπνου αυξήθηκαν υπερβολικά πολύ, η καρδιά μου πάει να σπάσει, ενώ το κεφάλι μου είναι ανήσυχο. Και όχι δεν είναι ψυχολογικό.

    Σκέφτομαι τη δουλειά που έκανα στη φαρμακευτική αγωγή που έφτασα στο σημείο το φάρμακο να μη με ενοχλεί μεν και να κάνει τη δουλειά του δε, έφθασα στο σημείο απεξάρτησης, το φάρμακο ακόμα και αν το έκοβα δεν θα μου έκανε στερητικό. Παλιά στη δοσολογία που είμαι τώρα από το νέο γιατρό είχα κάνει μια προσπάθεια απότομης μείωσης και αποδιοργανώθηκα τελείως. Έκτοτε το μείωνα βασανιστηκά αργα και σταθερά και έφθασα στη δοσολογία που έκανα πριν 2 χρόνια στερητικό με απόλυτη επιτυχία.

    Έτσι αποφάσισα ότι η προσπάθειά μου τα δύο αυτά χρόνια έχουν μεγαλύτερη σημασία για μένα από την ψυχοθεραπεία. ήταν μια μεγάλη νίκη, μια επανένωση με το υγιές κομμάτι του εαυτού μου, μια επιστροφή στις καλές εποχές. Δεν σημειώθηκε το παραμικρό που να με κάνει να ανησυχήσω για ενδεχόμενη υποτροπή. Ψυχολογικά δεν μπορώ να διαχειριστώ και να δεχτώ την αύξηση

    Συνεπώς σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πω στο γιατρό ότι ψυχοθεραπεία δεν μπορώ να κάνω στη παρούσα φάση και ότι θα επιστρέψω στη προηγούμενη δοσολογία. Δεν είναι μόνο το φάρμακο αλλά αντιλαμβάνομαι ότι δεν μπορώ τώρα να μπω σε μια διαδικασία αποδόμησης του εαυτού μου και αναδόμησης του εκ νέου, Έχω ακόμα εγωισμό.

    Άρα αυτό που θέλω τώρα είναι να μειώσω το φάρμακο και να κάνει ο γιατρός έναν προγραμματισμό πάνω μου με αυτό το δεδομένο, είτε αυτό θα είναι απλή παρακολούθηση, είτε απλά συμβουλευτική και απλή υποστηρικτική ψυχοθεραπεία.

    Πρέπει επίσης να δώσω χρόνο στο γιατρό να μάθει να με διαβάζει απέξω και ανακατωτά πριν ξεκινήσουμε τη ψυχοθεραπεία και να αποκατασταθεί μια σχέση στενή με χημεία γιατί διαπίστωσα οτι η σχέση μας τώρα δεν είναι στο επίπεδο για να ξεκινήσουμε εντατικά

    Εν τέλει θα μειώσω το φάρμακο και θα πω με λίγα λόγια στο γιατρό να ακολουθήσουμε ένα μοντέλο προσεκτικό, έτσι ώστε να μη νιώθει το βάρος της ευθύνης απέναντί μου ότι κάτι θα στραβώσει.

    Σορρυ niels που αυτοακυρώνομαι γιατί αφιέρωσες χρόνο σε αυτό το νήμα και το εκτιμώ, αλλά πραγματικά δεν τη παλεύω, μου τέθηκε αφόρητος όρος και αυτό που θέλω τώρα είναι να απεμπλακώ και απλά να περιμένω
    Μην ανησυχείς. Κανένα πρόβλημα. Κι εγώ με τον ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτη μου επειδή δεν συμφωνούσαμε στην φαρμακευτική μου αγωγή, δηλαδή επέμενε σε φάρμακα που για διαφορετικούς λόγους για το καθένα, δεν τα άντεχα (cipralex, Lyrica), πλέον απλά τον ενημερώνω για την αγωγή που παίρνω χωρίς να έχει αυτός αυτή την ευθύνη για την επιλογή του φαρμάκου και της δόσης. Το έχει αποδεχθεί γιατί είδε ότι από τους καυγάδες μας για την αγωγή η ψυχοθεραπεία πήγαινε κατά διαόλου και θα σταματούσα. Οπότε μην αγχώνεσαι, αυτά τα δύο μπορούν να αποσυνδεθούν. Αλλά κι έτσι να είναι όπως λες, ότι δηλαδή δεν είσαι έτοιμος κλπ δεν πειράζει. Γενικά όπως σου ξαναειπα η χημεία είναι πολύ σημαντική όπως και η οξύνοια του ψυχοθεραπευτή να καταλάβει πώς πρέπει να χειριστεί τον καθένα από μας. Εμένα π.χ. δεν μου αρέσει η πίεση ούτε η άμεση αντιμετώπιση ενός θέματος. Το έμμεσο έχει καλύτερα αποτελέσματα σε μένα.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Παιδιά εκλεισε ο κύκλος των 5 πρωτων συναντήσεων με τον γιατρό και κατέληξε ότι δεν χρειάζομαι ψυχοθεραπεία, είμαι μια χαρά και δεν μπορεί να βρει εφαρμογή πάνω μου κάποιο σύστημα. Πήγα και σε δεύτερο ψυχιατρο ψυχοθεραπευτή και μου είπε τα ίδια, μάλιστα είπε κάτι εξαιρετικά προωθημένο, να κόψω το φάρμακο αφου 3 χρόνια τώρα η δοσολογία μου είναι σαν να παίρνω νερό! Δεν μου ανανέωσε το ραντεβού και είπε αν αισθανθώ κάποια ενόχληση να τον ειδοποιήσω.

    Αυτά τα νέα, μπαίνει μια τελεία στην εσωστρέφεια. Μου είπαν ότι είναι ανώφελο να σκαλίζω το παρελθόν απλά για να δίνουμε ερμηνείες.

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Ωραία. Καλή συνέχεια. Δίκιο έχουν. Αλλιώς καταντάει σκέτη αρχαιολογία η ψυχοθεραπεία. Δεν έχει νόημα.

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Similar Threads

  1. ΓΝΩΣΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By gdgreece in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 0
    Last Post: 17-10-2018, 12:59
  2. συμπεριφορικη ψυχοθεραπεια??
    By ironman in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 38
    Last Post: 13-07-2017, 01:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •