Αναλυτική ψυχοθεραπεία ή συμπεριφορική?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 69
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247

    Αναλυτική ψυχοθεραπεία ή συμπεριφορική?

    Γεια σας

    Θα ήθελα γνώμες, ποιο είδος ψυχοθεραπείας προτιμάτε?

    Θέλω να αρχίσω ψυχοθεραπεία και έχω διαβάσει για τις δυο αυτές μεθοδολογίες κάποια πράγματα.

    Βασικά για μένα στόχος είναι να εμβαθύνω στα αίτια που με οδήγησαν στη ψύχωση οπότε θέλω πιο πολύ να κάνω ενδοσκόπηση στο παρελθόν και όχι να λύσω προβλήματα του παρόντος ή να διορθώσω στοιχεία του χαρακτήρα μου και τις συμπεριφοράς μου στο παρόν. Σε γενικές γραμμές τώρα είμαι μια χαρά και δεν επιζητώ αλλαγές.

    τι πιστεύετε? είναι λόγος αυτός να κάνω ψυχοθεραπεία? ενδείκνυται η ψυχοθεραπεία στη περίπτωσή μου?
    Ποιο είδος θα με βοηθούσε περισσότερο?

  2. #2
    Εγω απο το λιγο καιρο που κανω γνωσιακη επικεντρωνεται σε καταστασεις που γινονται αυτη την στιγμη,αλλα αναλυωντας και καποια πραγματα του παρελθοντος που οδηγησαν στην συμπεριφορα σου στο σημερα! Αν εχεις ορεξη και δυναμη να μαθεις, ειναι μια καλη λυση για πολλα πραγματα..Αποκτας εργαλεια,και διαχειριζεσαι καταστασεις αλλα θελει χρονο,κοπο και λεφτα..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    101
    εγώ έχω ξεκινήσει ψυχοδυναμική ψυχοθεραπεία και κάνει αυτό που είπες... σε βοηθάει να γυρίσεις στο παρελθόν και να βρεις τις αιτίες που σε οδήγησαν εκεί και δεν μένει μόνο στο σύμπτωμα! αρκεί φυσικά να βρεις τον κατάλληλο αυτόν που θα νιώθεις άνετα να του μιλήσεις και να σε καταλαβαίνει... σου εύχομαι τα καλύτερα!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by petros81 View Post
    Γεια σας

    Θα ήθελα γνώμες, ποιο είδος ψυχοθεραπείας προτιμάτε?

    Θέλω να αρχίσω ψυχοθεραπεία και έχω διαβάσει για τις δυο αυτές μεθοδολογίες κάποια πράγματα.

    Βασικά για μένα στόχος είναι να εμβαθύνω στα αίτια που με οδήγησαν στη ψύχωση οπότε θέλω πιο πολύ να κάνω ενδοσκόπηση στο παρελθόν και όχι να λύσω προβλήματα του παρόντος ή να διορθώσω στοιχεία του χαρακτήρα μου και τις συμπεριφοράς μου στο παρόν. Σε γενικές γραμμές τώρα είμαι μια χαρά και δεν επιζητώ αλλαγές.

    τι πιστεύετε? είναι λόγος αυτός να κάνω ψυχοθεραπεία? ενδείκνυται η ψυχοθεραπεία στη περίπτωσή μου?
    Ποιο είδος θα με βοηθούσε περισσότερο?
    Αφού τώρα είσαι μια χαρά και δεν επιζητας αλλαγές γιατί να αρχίσεις να σκαλίζεις το παρελθόν; Έχεις σκεφτεί ότι μπορεί να είναι επώδυνο και να επηρεάσει το τώρα; Έτσι όπως τα περιγράφεις πάντως μόνο η ψυχανάλυση επικεντρώνεται τόσο πολύ στο παρελθόν. Αλλά αν θες τη γνώμη μου από μόνη της η ανακάλυψη μιας αιτίας δεν σημαίνει κάτι θετικό. Επίσης δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά επειδή μιλάμε για βουτιά στο ασυνείδητο ουδείς μπορεί να σε διαβεβαιώσει πως ο,τι ανασυρθεί από κει θα είναι οπωσδήποτε η πραγματικότητα. Έτσι κι αλλιώς βρισκόμαστε στο βασίλειο της υποκειμενικότητας όταν μιλάμε για την ψυχολογία μας αλλά ειδικά η ψυχανάλυση είναι υποκειμενικότητα και ασάφεια στο τετράγωνο. Πάρε για παράδειγμα βιβλία ψυχολογίας που ανήκουν στις δύο σχολές και σύγκρινε τα. Εγώ πριν διαλέξω, μεταξύ άλλων, διάβασα τις βασικές αρχές των σχολών, τα εργαλεία που χρησιμοποιούν, κλπ για να δω τι μου ταιριάζει. Ο,τι διάβασα για ψυχανάλυση ήταν ελάχιστα κατανοητό. Επίσης ο δικός μου στόχος δεν ήταν το παρελθόν. Από κει και πέρα εξαρτάται από τον καθένα. Στο κάτω κάτω και να ξεκινήσεις κάτι αν δεις ότι δεν σου ταιριάζει σταμάτα το. Καλή τύχη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Αφού τώρα είσαι μια χαρά και δεν επιζητας αλλαγές γιατί να αρχίσεις να σκαλίζεις το παρελθόν; Έχεις σκεφτεί ότι μπορεί να είναι επώδυνο και να επηρεάσει το τώρα; Έτσι όπως τα περιγράφεις πάντως μόνο η ψυχανάλυση επικεντρώνεται τόσο πολύ στο παρελθόν. Αλλά αν θες τη γνώμη μου από μόνη της η ανακάλυψη μιας αιτίας δεν σημαίνει κάτι θετικό. Επίσης δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά επειδή μιλάμε για βουτιά στο ασυνείδητο ουδείς μπορεί να σε διαβεβαιώσει πως ο,τι ανασυρθεί από κει θα είναι οπωσδήποτε η πραγματικότητα. Έτσι κι αλλιώς βρισκόμαστε στο βασίλειο της υποκειμενικότητας όταν μιλάμε για την ψυχολογία μας αλλά ειδικά η ψυχανάλυση είναι υποκειμενικότητα και ασάφεια στο τετράγωνο. Πάρε για παράδειγμα βιβλία ψυχολογίας που ανήκουν στις δύο σχολές και σύγκρινε τα. Εγώ πριν διαλέξω, μεταξύ άλλων, διάβασα τις βασικές αρχές των σχολών, τα εργαλεία που χρησιμοποιούν, κλπ για να δω τι μου ταιριάζει. Ο,τι διάβασα για ψυχανάλυση ήταν ελάχιστα κατανοητό. Επίσης ο δικός μου στόχος δεν ήταν το παρελθόν. Από κει και πέρα εξαρτάται από τον καθένα. Στο κάτω κάτω και να ξεκινήσεις κάτι αν δεις ότι δεν σου ταιριάζει σταμάτα το. Καλή τύχη.
    βουτιά στο ασυνείδητο έκανα στη ψύχωση ανεξέλεγκτα. Πως δηλαδή γίνετε στο αυτιστικό φάσμα που υπάρχει ροή πληροφοριών χωρίς φίλτρο, κάπως έτσι. Ασυνείδητο και συνειδητό για μένα ήταν ένα. ήταν πολύ επώδυνο, μη διαχειρίσιμο αλλά έδειξε ότι υπάρχει μια συγκρουσιακή κατάσταση μέσα μου, πολλοί εαυτοί που πάλευαν για να υπερισχύσουν. Για παράδειγμα στα πολιτικά, είχα ξεκάθαρες πεποιθήσεις αλλά υπήρχε μέσα μου και μια φωνή του άλλου άκρου σαν ξένη παρεμβολή που αντιμάχονταν λυσσαλέα και προσπαθούσε να πάρει τον έλεγχο της συνείδησή μου χωρίς να έχω τέτοια βούληση. Στην οικογένεια υπήρχε μια ροή πληροφορίας που μου έλεγε να απομακρυνθώ ενώ εγώ στη σφαίρα της συνειδητότητας είμαι αποφασισμένος να κάτσω να τους βοηθήσω στα πολλά προβλήματα που αντιμετωπίζουν. Στο σεξουαλικό κομμάτι συνέβαινε το ίδιο μεταξύ της γκει υπόστασής μου και της διεμβολής μιας στρειτ εντελώς του λιμανιού. Έτσι κατάλαβα ότι υπήρχε μια σχιζοφρενική κατάσταση μέσα μου με αντιθετικά δίπολα, το μη πρέπον ή το ακριβώς αντίθετο αγωνίζονταν πολιορκητικά να με κατακτήσει και εγώ αντιστεκόμουν για να μη χάσω τον εαυτό μου.

    Άρα πιστεύω ότι η υποτροπή αν έρθει κάποια στιγμή θα έρθει λόγω της μη επίλυσης των αντιθέσεων μέσα μου. Θα μειώσω και άλλο το φάρμακο στο ελάχιστο με τη συναίνεση του γιατρού τον Μάιο και του χρόνου θα κάνουμε εκτίμηση μήπως το κόψω, θέλω να έχω τις άμυνές μου στο ακέραιο μετά απο αυτή τη λαίλαπα που μπορεί να με ξανα χτυπήσει

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Αυτό που ήθελα να τονίσω ήταν ότι για μένα είναι σημαντικό να είναι κατανοητά αυτά που μου λέει ο ψυχοθεραπευτής. Στην ψυχανάλυση έχω τις αμφιβολίες μου γι'αυτό και επίσης εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει κυρίως να αντιμετωπίσω το τώρα, να το διαχειριστώ καλύτερα μαθαίνοντας τον εαυτό μου μέσα από τις τωρινές μου αντιδράσεις κλπ. Δεν είναι ασυνήθιστο αυτό που περιγράφεις πάντως. Ότι δηλαδή σαν να μάχονται μέσα σου αντίρροπες δυνάμεις. Σε όλους μας συμβαίνει αυτό. Απλά μάλλον λόγω της πάθησης σου το βιώνεις υπερβολικά έντονα. Μην ανησυχείς μήπως χάσεις τον εαυτό σου. Δεν είμαστε οι πεποιθήσεις μας. Αυτές είναι φυσιολογικό να αλλάζουν. Επίσης είμαστε ένα σύνολο πραγμάτων πολλές φορές αντιθετικων μεταξύ τους. Στην καλύτερη περίπτωση η εξωτερική συμπεριφορά μας είναι η σύνθεση των αντιρροπων απόψεων. Στην χειρότερη περίπτωση, που δεν επιτυγχάνεται η σύνθεση, εξωτερικευουμε μια αλλοπροσαλλη συμπεριφορά. Μάλλον έχουμε ξαναμιλήσει. Για την ομοιοπαθητική νομίζω. Κοίτα, ίσως να αισθάνεσαι ότι το φάρμακο σου αλλοιώνει τον εαυτό για να λες ότι όταν το κόψεις οι άμυνες σου θα είναι καλύτερες. Έτσι αισθανομουν κι εγώ παλιότερα. Αλλά τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι ότι η πάθηση μου είναι αυτή που με κάνει να σκέφτομαι έτσι, αυτή είναι που με αλλοιώνει στην πραγματικότητα, που μου βάζει εμπόδια, κι όχι το φάρμακο. Ούτε εγώ τρελαίνομαι να παίρνω φάρμακα αλλά... τέλος πάντων, όπως είχα πει και πριν, δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις την ψυχανάλυση αφού θες να επικεντρωθείς στο παρελθόν. Νομίζω βέβαια πως είναι πιο ακριβή από την ψυχοθεραπεία τη γνωσιακή ή τη συστημική κλπ. Όχι ότι δεν υπάρχουν και ακριβοί ψυχοθεραπευτές και στη γνωσιακή, αλλά βρίσκεις και λογικές τιμές. Κάνε την έρευνα σου. Υπάρχουν πολλοί ψυχίατροι και στο doctoranytime.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Εγώ δεν καταλαβαίνω πως πάνε αυτά λες στον ψυχολόγο σου ότι θέλεις την τάδε θεραπεία;;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Εγώ δεν καταλαβαίνω πως πάνε αυτά λες στον ψυχολόγο σου ότι θέλεις την τάδε θεραπεία;;
    Λοιπόν εγώ προσωπικά έψαξα στο ίντερνετ διάβασα το βιογραφικό του είδα τι είδους ψυχοθεραπεία κάνει και αν ανταποκρίνεται στο πρόβλημα που έχω και μετά έκλεισα ραντεβού αλλά είχα και προαίσθημα καλό ότι όλα θα πάνε καλά....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by ntiaki View Post
    Λοιπόν εγώ προσωπικά έψαξα στο ίντερνετ διάβασα το βιογραφικό του είδα τι είδους ψυχοθεραπεία κάνει και αν ανταποκρίνεται στο πρόβλημα που έχω και μετά έκλεισα ραντεβού αλλά είχα και προαίσθημα καλό ότι όλα θα πάνε καλά....
    και εγώ το ίδιο έπραξα

    μίλησα με ψυχολόγο που κανει γνωστική αναλυτική και με ψυχίατρο που κάνει ψυχοδυναμική και όχι μόνο. Έκλεισα ραντεβού στον δεύτερο -διάρκειας 1,5 ώρας μάλιστα- για να εκτιμήσει αν χρειάζομαι ψυχοθεραπεία και τι είδους. Θα δούμε!

    τώρα όμως αισθάνομαι πόνο για τον ψυχίατρο που με παρακολουθούσε 4 χρόνια στο κέντρο ψυχικής υγείας. Πως θα του πω κάτι τέτοιο?? ότι βλέπω δεύτερο γιατρό και με αμοιβή? δεν είναι σαν να τον ακυρώνω? δεν θα νιώσει άσχημα που πάω και σπαταλάω τα λεφτά μου, ενώ εκείνος μου παρείχε δωρεάν υπηρεσίες?

    Τελικά τι είναι σωστό? είναι σωστό κάποιος να έχει 2 ψυχιατρους ταυτόχρονα? δεν είναι προσβολή για τον παλιό και αμετροέπεια?

    απαντήστε μου σας παρακαλω!!!

  10. #10
    hlias1988
    Guest
    Καταλαβαινω τι λες... εχεις αποκτησει μια ιδιαιτερη σχεση με τον ψυχιατρο και νιωθεις οτι τον προδιδεις...γιατι βλεπεις οτι σε εχει βοηθησει και σου εχει φερθει ενταξη...
    δεν ειναι κακο να δοκιμασεις απλα σε καταλαβαινω τι λες!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by ntiaki View Post
    Λοιπόν εγώ προσωπικά έψαξα στο ίντερνετ διάβασα το βιογραφικό του είδα τι είδους ψυχοθεραπεία κάνει και αν ανταποκρίνεται στο πρόβλημα που έχω και μετά έκλεισα ραντεβού αλλά είχα και προαίσθημα καλό ότι όλα θα πάνε καλά....
    Ναι αλλά αν δεν έχεις επιλογή λες ψυχολόγος να ναι και ότι να ναι!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by petros81 View Post
    και εγώ το ίδιο έπραξα

    μίλησα με ψυχολόγο που κανει γνωστική αναλυτική και με ψυχίατρο που κάνει ψυχοδυναμική και όχι μόνο. Έκλεισα ραντεβού στον δεύτερο -διάρκειας 1,5 ώρας μάλιστα- για να εκτιμήσει αν χρειάζομαι ψυχοθεραπεία και τι είδους. Θα δούμε!

    τώρα όμως αισθάνομαι πόνο για τον ψυχίατρο που με παρακολουθούσε 4 χρόνια στο κέντρο ψυχικής υγείας. Πως θα του πω κάτι τέτοιο?? ότι βλέπω δεύτερο γιατρό και με αμοιβή? δεν είναι σαν να τον ακυρώνω? δεν θα νιώσει άσχημα που πάω και σπαταλάω τα λεφτά μου, ενώ εκείνος μου παρείχε δωρεάν υπηρεσίες?

    Τελικά τι είναι σωστό? είναι σωστό κάποιος να έχει 2 ψυχιατρους ταυτόχρονα? δεν είναι προσβολή για τον παλιό και αμετροέπεια?

    απαντήστε μου σας παρακαλω!!!
    Στον γιατρό του κέντρου έκανες ψυχοθεραπεία; Προφανώς για να θες να πας σε άλλον κάποιος λόγος υπάρχει. Αν δεν έκανες ψυχοθεραπεία είναι εύλογος ο λόγος. Άλλο να παρακολουθεί ψυχίατρος την αγωγή σου κι άλλο να κάνεις ψυχοθεραπεία κάθε εβδομάδα. Επίσης δεν καταλαβαίνω την φράση σπαταλώ τα λεφτά μου. Αν το πιστεύεις εσύ αυτό τότε ποιο το νόημα να ξεκινήσεις; Αν θεωρείς ότι έτσι θα σκεφτεί αυτός, ο γιατρός του κέντρου δηλαδή, κάνεις ένα από τα βασικά λάθη έτσι όπως τα περιγράφει η γνωσιακή. Είναι δυνατόν να ξέρεις τι θα σκεφτεί κάποιος; Ακόμα και να το σκεφτεί αυτό ή το οτιδήποτε κι αν σκεφτεί κάποιος, δεν έχει μεγαλύτερη αξία αυτό που εσύ αισθάνεσαι την ανάγκη να κάνεις; Θα μπορούσες να του μιλήσεις ξεκάθαρα και να του εξηγήσεις την ανάγκη σου να καταλάβεις καλύτερα τον εαυτό σου μέσα από το παρελθόν και την ψυχανάλυση. Την επιλογή των δύο ψυχιάτρων την καταλαβαίνω μόνο εάν ο ένας παρακολουθεί μόνο την φαρμακευτική αγωγή και ο άλλος μόνο την ψυχοθεραπεία σε περίπτωση που δεν επιθυμείς να έχει ο ίδιος γιατρός και τα δύο κομμάτια. Αλλά δεν είναι ζήτημα αμετροεπειας, σπατάλης κλπ ούτε σημασία έχει η δική μας γνώμη γι'αυτό. Μόνο η δική σου άποψη μετράει σ'αυτό το θέμα. Αλλά ένα μεγάλο μέρος της βοήθειας που εισπράττει κανείς από την ψυχοθεραπεία είναι από το χτίσιμο μιας σχέσης εμπιστοσύνης. Είναι προφανές ότι αν έχεις δύο ψυχιάτρους δεν μπορεί να οικοδομηθεί αυτή η σχέση. Επίσης είναι εντελώς μπερδευτικο αυτό που λες ότι θα ρωτήσω τον ψυχίατρο αν χρειάζομαι ψυχοθεραπεία ή όχι. Εσύ τι πιστεύεις; Ο σωστός επαγγελματίας θα σε ρωτήσει ποιο είναι το αίτημα σου και θα σου πει αν μπορεί να σε βοηθήσει είτε ως προς αυτό είτε ως προς κάποιο άλλο ζήτημα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Niels η μητέρα μου είναι συνταξιούχος νοσηλεύτρια και τώρα που θα της το πω ότι θα πάω σε δεύτερο ψυχίατρο είμαι σίγουρος ότι θα αντιδράσει λες και κάνω ανοσιούργημα. Φοβάμαι. Αυτή η πίεση που ασκεί με την άποψή της είναι ο λόγος που εμφανίζομαι ασταθής ως προς την αποφασιστικότητα μου να ξεκινήσω. Μου λέει ότι οι ίδιοι οι γιατροί ενοχλούνται όταν κάποιος τρέχει σε πολλούς γιατρούς της ίδιας ειδικότητας χωρίς ΛΟΓΟ ότι είναι γραφικοί με εμμονές και αμφισβητούν την επιστημονική αξία του γιατρού τους.

    Δεν έκανα ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ με τον ψυχίατρο μου, είναι αδύνατον, βλέπει στο ΚΨΥ εκατοντάδες την εβδομάδα. Αλλά μαζί μου έχει αναπτύξει μια σχέση ιδιαίτερη, θυμάται απέξω το ιστορικό μου, κάνει εύστοχες παρατηρήσεις και συζητήσεις ενώ μου έχει αναφέρει ότι είναι φύση αδύνατον να είναι με όλους τους ασθενείς του έτσι λόγω του μεγάλου πλήθους. Άρα αισθάνομαι ότι με έχει έγνοια και λειτουργεί δεδομένων των συνθηκών με υψηλό επαγγελματισμό.

    Ο νέος γιατρός το δήλωσε ότι δεν επιθυμεί να ανακατευτεί στην φαρμακευτική μου αγωγή, οπότε έρχεται στα λόγια σου

    Το σπαταλάω τα λεφτά μου ήταν λόγια του ψυχιάτρου μου όταν παλαιότερα σε αναζήτηση ομοιοπαθητικού του είπα ότι θα πάω σε ομοιοπαθητικό ψυχίατρο. Εν τέλει σε εκείνον πήγα δεν μου άρεσε και σταμάτησα, βρήκα άλλον ομοιπαθητικό. Μου είχε επίσης πει τότε να προσέχω γιατί στον ιδιωτικό τομέα υπάρχει οικονομικό όφελος

    ο νέος ψυχίατρος μου είπε ότι πρέπει να με δεις 1-2 φορές για να αποφασίσει τι θεραπεία ψυχοθεραπευτική χρειάζομαι και ΑΝ. Επίσης όλοι μου λένε να ρτήσω οπωσδήποτε τη γνώμη του παλιού ψυχίατρου.

    οπότε όλα αυτά που αναφέρεις ως έλλειψη της δικής μου βούλησης, όλα είναι παρεμβολές τρίτων που με επηρρεάζουν

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Χα,χα. Πάντα θα υπάρχουν παρεμβολές τρίτων ιδίως όταν εμείς οι ίδιοι τις επιδιώκουμε ή στο μέτρο που τις επιτρέπουμε ή και ανεξάρτητα από αυτά. Θα πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτές με τρόπο που να ικανοποιούμε τις πραγματικές μας επιθυμίες χωρίς ενοχές. Το πρόβλημα συνήθως δημιουργείται όταν δεν ξέρουμε ακριβώς τι θέλουμε. Τότε αισθανόμαστε ότι αντίρροπες δυνάμεις μας τραβούν προς αντίθετες κατευθύνσεις. Αυτό μπορεί να συμβεί και με απλά πράγματα όπως όταν θέλουμε να αγοράσουμε κάτι αλλά δεν μπορούμε να αποφασίσουμε ποιο από τα δύο ρολόγια π.χ. να πάρουμε που διαφέρουν μόνο στο χρώμα και μπορεί να μην πάρουμε κανένα ή και τα δύο γιατί αδυνατούμε να συνθέσουμε τις επιθυμίες μας. Συζήτησε το με τη μητέρα σου ότι χρειάζεσαι ψυχοθεραπεία και ότι ο γιατρός του κέντρου δεν το καλύπτει αυτό το κομμάτι. Γενικά δεν ξέρω για την ψύχωση αλλά εμένα που έχω προβλήματα αγχωδους διαταραχής, ιδεοψυχαναγκαστικης διαταραχής και κατάθλιψης με βοηθάει η ψυχοθεραπεία. Αλλά κάνω γνωσιακή- συστημική, δεν έχω προσωπική εμπειρία από ψυχανάλυση. Δεν μου φαίνεται παράξενο αυτό που σου είπε ο νέος ψυχίατρος. Ούτε μου φαίνεται κακή ιδέα αυτό που σου λένε να το συζητήσεις με τον παλιό ψυχίατρο. Αν τον εμπιστεύεσαι θα μπορούσες να του ζητήσεις να σου συστήσει κάποιον ψυχαναλυτή ή ψυχοθεραπευτή γενικά. Οι απόψεις των άλλων και μάλιστα των ειδικών δεν είναι επιζήμιες από μόνες τους αρκεί να μην σε πιέζουν και να παίρνεις τα θετικά από αυτές. Δυστυχώς η φύση των προβλημάτων μας είναι τέτοια που μας δημιουργεί αμφιβολία, αμφιθυμια κλπ. Τα έχω περάσει κι εγώ αυτά, πήγαινα στον παλιό μου ψυχίατρο για δεύτερη γνώμη για την φαρμακευτική αγωγή που μου έδινε άλλος γιατρός κλπ. Εν τέλει όλα είναι ζήτημα εμπιστοσύνης γιατί καλή η δεύτερη γνώμη αλλά πρέπει να υπάρχει κι ένα όριο, δηλαδή φαντάσου κάποιον να θέλει και τρίτη γνώμη και να μπερδεύεται ακόμη περισσότερο. Τέλος πάντων μη σε κουράζω. Καλή συνέχεια

  15. #15
    hlias1988
    Guest
    Οντως ειναι φαυλος κυκλος να τρεχεις σε γιατρους για γνωμες... πρεπει να εμπιστευτουμε καποιον και να προχωρησουμε μαζι του...
    Ειναι και ιδιαιτερο το επαγγελμα του ψυχιατρου-ψυχολογου.... εχει να κανει με την ψυχολογια...και τις εντυπωσεις μας προς αυτους...

    παλια πηγαιναν για εξομολογηση στον παπα...
    τωρα πανε σε ψυχολογους ψυχιατρους...
    τι να πω....

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΓΝΩΣΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By gdgreece in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 0
    Last Post: 17-10-2018, 12:59
  2. συμπεριφορικη ψυχοθεραπεια??
    By ironman in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 38
    Last Post: 13-07-2017, 01:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •