Αναλυτική ψυχοθεραπεία ή συμπεριφορική? - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 69 of 69
  1. #61
    καποιος πιο εμπειρος, μπορει να εξηγησει την διαφορα των δυο αυτων σχολων?

    Παω εδω κ 5 μηνες σε ψυχολογο που κανει Γνωστική Συμπεριφορική Ψυχοθεραπεία αλλα μαλλον θα σταματησω. Πηγα με αφορμη χωρισμο και υποφερω απο χρόνια καταθλιψη και αγχωδης διαταραχη.

    Βεβαια εδω και λιγες βδομαδες νιωθω φανταστικα ( εχουν βοηθησει αλλα πραγματα, σιγουρα οχι ο συγκεκριμενος ψυχολογος...)

    Σε τι επιπεδο δουλευει αυτη η σχολη? επικεντρωνεται στη κατανοηση του παρελθοντος και τη σχεση με τωρινες σκεψεις, συναισθηματα και συμπεριφορες?

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by Greek_mistis View Post
    καποιος πιο εμπειρος, μπορει να εξηγησει την διαφορα των δυο αυτων σχολων?

    Παω εδω κ 5 μηνες σε ψυχολογο που κανει Γνωστική Συμπεριφορική Ψυχοθεραπεία αλλα μαλλον θα σταματησω. Πηγα με αφορμη χωρισμο και υποφερω απο χρόνια καταθλιψη και αγχωδης διαταραχη.

    Βεβαια εδω και λιγες βδομαδες νιωθω φανταστικα ( εχουν βοηθησει αλλα πραγματα, σιγουρα οχι ο συγκεκριμενος ψυχολογος...)

    Σε τι επιπεδο δουλευει αυτη η σχολη? επικεντρωνεται στη κατανοηση του παρελθοντος και τη σχεση με τωρινες σκεψεις, συναισθηματα και συμπεριφορες?
    Νομίζω πως έχοντας ως κεντρική ιδέα το ότι για τα συναισθήματα ευθύνονται οι σκέψεις μας προσανατολίζεται στην αναγνώριση των γνωσιακών λαθών και στην αντικατάσταση τους με σκέψεις περισσότερο λειτουργικές ώστε να αλλάξουν και τα συναισθήματα. Υπάρχει το βιβλίο Αισθανθείτε καλά του Ντέιβιντ Μπερνς το οποίο αποτυπώνει τη θεωρία της σχολής. Το παρελθόν λειτουργεί επιβοηθητικα για να γίνει πιο κατανοητό το παρόν.

  3. #63
    Quote Originally Posted by Greek_mistis View Post
    καποιος πιο εμπειρος, μπορει να εξηγησει την διαφορα των δυο αυτων σχολων?

    Παω εδω κ 5 μηνες σε ψυχολογο που κανει Γνωστική Συμπεριφορική Ψυχοθεραπεία αλλα μαλλον θα σταματησω. Πηγα με αφορμη χωρισμο και υποφερω απο χρόνια καταθλιψη και αγχωδης διαταραχη.

    Βεβαια εδω και λιγες βδομαδες νιωθω φανταστικα ( εχουν βοηθησει αλλα πραγματα, σιγουρα οχι ο συγκεκριμενος ψυχολογος...)

    Σε τι επιπεδο δουλευει αυτη η σχολη? επικεντρωνεται στη κατανοηση του παρελθοντος και τη σχεση με τωρινες σκεψεις, συναισθηματα και συμπεριφορες?
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Νομίζω πως έχοντας ως κεντρική ιδέα το ότι για τα συναισθήματα ευθύνονται οι σκέψεις μας προσανατολίζεται στην αναγνώριση των γνωσιακών λαθών και στην αντικατάσταση τους με σκέψεις περισσότερο λειτουργικές ώστε να αλλάξουν και τα συναισθήματα. Υπάρχει το βιβλίο Αισθανθείτε καλά του Ντέιβιντ Μπερνς το οποίο αποτυπώνει τη θεωρία της σχολής. Το παρελθόν λειτουργεί επιβοηθητικα για να γίνει πιο κατανοητό το παρόν.
    Αυτή η σχολή επικεντρώνεται στο σήμερα. Αφού εντοπίσει τα αισθήματα και τους διαστρεβλωμένους τρόπους σκέψης που σου άφησε το παρελθόν σε μαθαίνει μέθοδο ελέγχου της σκέψης ώστε να εντοπίζεις τη διαστρέβλωση σ αυτήν και να την απωθείς αλλά και σε ωθεί σε συμπεριφορές τις οποίες λόγω αυτών σου των αισθημάτων τις απέφευγες. Το ζήτημα είναι ο ψυχολόγος αυτός να σου μεταδίδει ορθά τη μέθοδο ασχέτως αν ως άτομο μπορεί να μην σε γεμίζει. Η έγνοια σου δηλαδή είναι η μέθοδος την οποία σε μαθαίνει. Το ζητούμενο είναι η εξοικείωση με τον καιρό εφαρμόζοντας τα εσύ στην πράξη.

    Τα βιβλία όντως είναι υποβοηθητικά, φτάνει να είναι δομημένα με λογική, αλληλουχία και σαφήνεια, κυρίως δε αφού μιλάμε για βιβλία αυτοβελτίωσης, να σου κεντρίζουν το ενδιαφέρον σε βαθμό που, να καταγράφεται μέσα σου το δίδαγμα ή μήνυμα και σαν από μόνη της η σκέψη να ενεργοποιείται για εφαρμογή του.
    γιάννης

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Αυτή η σχολή επικεντρώνεται στο σήμερα. Αφού εντοπίσει τα αισθήματα και τους διαστρεβλωμένους τρόπους σκέψης που σου άφησε το παρελθόν σε μαθαίνει μέθοδο ελέγχου της σκέψης ώστε να εντοπίζεις τη διαστρέβλωση σ αυτήν και να την απωθείς αλλά και σε ωθεί σε συμπεριφορές τις οποίες λόγω αυτών σου των αισθημάτων τις απέφευγες. Το ζήτημα είναι ο ψυχολόγος αυτός να σου μεταδίδει ορθά τη μέθοδο ασχέτως αν ως άτομο μπορεί να μην σε γεμίζει. Η έγνοια σου δηλαδή είναι η μέθοδος την οποία σε μαθαίνει. Το ζητούμενο είναι η εξοικείωση με τον καιρό εφαρμόζοντας τα εσύ στην πράξη.

    Τα βιβλία όντως είναι υποβοηθητικά, φτάνει να είναι δομημένα με λογική, αλληλουχία και σαφήνεια, κυρίως δε αφού μιλάμε για βιβλία αυτοβελτίωσης, να σου κεντρίζουν το ενδιαφέρον σε βαθμό που, να καταγράφεται μέσα σου το δίδαγμα ή μήνυμα και σαν από μόνη της η σκέψη να ενεργοποιείται για εφαρμογή του.
    Ο γιατρός μου λέει πάντως ότι πιο σημαντικό από τη μέθοδο είναι η χημεία με τον θεραπευτή.

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by petros81 View Post
    βουτιά στο ασυνείδητο έκανα στη ψύχωση ανεξέλεγκτα. Πως δηλαδή γίνετε στο αυτιστικό φάσμα που υπάρχει ροή πληροφοριών χωρίς φίλτρο, κάπως έτσι. Ασυνείδητο και συνειδητό για μένα ήταν ένα. ήταν πολύ επώδυνο, μη διαχειρίσιμο αλλά έδειξε ότι υπάρχει μια συγκρουσιακή κατάσταση μέσα μου, πολλοί εαυτοί που πάλευαν για να υπερισχύσουν. Για παράδειγμα στα πολιτικά, είχα ξεκάθαρες πεποιθήσεις αλλά υπήρχε μέσα μου και μια φωνή του άλλου άκρου σαν ξένη παρεμβολή που αντιμάχονταν λυσσαλέα και προσπαθούσε να πάρει τον έλεγχο της συνείδησή μου χωρίς να έχω τέτοια βούληση. Στην οικογένεια υπήρχε μια ροή πληροφορίας που μου έλεγε να απομακρυνθώ ενώ εγώ στη σφαίρα της συνειδητότητας είμαι αποφασισμένος να κάτσω να τους βοηθήσω στα πολλά προβλήματα που αντιμετωπίζουν. Στο σεξουαλικό κομμάτι συνέβαινε το ίδιο μεταξύ της γκει υπόστασής μου και της διεμβολής μιας στρειτ εντελώς του λιμανιού. Έτσι κατάλαβα ότι υπήρχε μια σχιζοφρενική κατάσταση μέσα μου με αντιθετικά δίπολα, το μη πρέπον ή το ακριβώς αντίθετο αγωνίζονταν πολιορκητικά να με κατακτήσει και εγώ αντιστεκόμουν για να μη χάσω τον εαυτό μου.

    Άρα πιστεύω ότι η υποτροπή αν έρθει κάποια στιγμή θα έρθει λόγω της μη επίλυσης των αντιθέσεων μέσα μου. Θα μειώσω και άλλο το φάρμακο στο ελάχιστο με τη συναίνεση του γιατρού τον Μάιο και του χρόνου θα κάνουμε εκτίμηση μήπως το κόψω, θέλω να έχω τις άμυνές μου στο ακέραιο μετά απο αυτή τη λαίλαπα που μπορεί να με ξανα χτυπήσει
    Το γεγονός ότι δεν υπάρχει φίλτρο όπως γράφεις είναι γιατί μέσα σου δεν είναι εδραιωμενος ο δικός σου λόγος οι δικές σου ανάγκες και επιθυμίες. Ουσιαστηκα είσαι απροστάτευτη/ος. Αυτό το δεν υπάρχει φίλτρο είναι κι η αιτία της ψύχωση σου. Το δεν υπάρχει φίλτρο σημαίνει ότι λέει ο άλλος σε ταράζει συθεμελα και έχεις μέσα σου 2 φωνές του άλλου και τη δική σου. Πρέπει να εστιασεις στη δική σου για να γίνεις καλά. Η ψυχανάλυση δεν σε βοηθάει να δεις για πιο λόγο εσύ κατάντησες χωρίς φίλτρο. Ποιος ήταν η αιτια να μην ολοκληρωθεί η εσωτερική σου δομή με τέτοιο τρόπο ώστε να βρεθείς χωρίς ασπίδα χωρίς το δικό σου λόγο. Ποιος? Εκεί είναι το μυστικό. Να δεις ππιος σε κακοποίησε με αυτόν τον τρόπο. Ππιος λοιπόν ήταν η αιτία να βρεθείς χωρίς εδραιωμενο λόγο μέσα σου? Σε ρωτάω. Και περιμένω απάντηση.

    Η ανάλυση δεν βοηθάει πουθενα προσωπικά με έκανε χειρότερα. Από νεύρωση με έφερε σε ψύχωση. Με επανατραυματησε η ψυχαναλυτρια η οποία είχε ύφος βασίλισσας βλέπε φρουντ για να καταλάβεις και ήρθε και εξουσίασε ως άλλη μάνα εμένα. Μεταβιβασεις που ούτε τις καταλαβαίνεις και βρίσκεσαι να είσαι υποχείριο μιας τυχαρπαστης μόνο και μόνο επειδή κάποτε δεν ικανοποιηθηκε μια ανάγκη σου. Η ψυχανάλυση για μένα είναι η χειρότερη μορφή θεραπείας. Η χειρότερη. Δεν θεραπευει. Αναλύει μόνο. Κι η ανάλυση φέρνει παράλυση. Επίσης αυτή η ανάλυση που έκανα εγώ ή λακανικη σε φέρνει κοντά και ενισχύει το φαντασιακή κομμάτι του εαυτού σου κι όχι το υγιές. Είναι ότι χειρότερο. Δεν σε βοηθάει στη λύση σε αφήνει έρμαιο στις ψυχωσεις σου. Όλα αυτά που γράφεις ότι κουβαλάς ως φωνές που μαχονται δεν είναι 2 ευατοι. Είναι τα δικά σου αληθινά πράγματα και των άλλων. Αυτή η αστάθεια είναι ακριβώς γιατί δεν ξέρεις ούτε τι θέλεις ούτε τι εισαι ούτε που στέκεσαι. Το ασυνείδητο πρέπει να γίνει συνειδητό. Τότε σημαίνει ότι το ξέρεις και μπορείς να το αλλάξεις. Ασυνείδητο είναι όλα εκείνα που πέρασαν μέσα σου επειδή δεν έχεις τοίχος προστασίας.

    Ένας άνθρωπος που έχει τοίχος προστασίας οτα ν κάποιος του πει είσαι βλακας θα χτυπήσει σα μπάλα πάνω στον τοίχο και θα φύγει η επίδραση της λέξης. Σ εσένα θα περάσει μ ένα μαγικό τρόπο η μπάλα μέσα και θα κάνει βολτες. Και θα θυμώνεις με τον άλλο γιατί πέρασε τη μπάλα μέσα σου. Αντί να θυμώνεις πρέπει να εστιασεις σε αυτό που λές εσύ. Έτσι δυναμώνεις και αποκτάς όχι φίλτρο αλλά όριο ανάμεσα σε εσένα και τους άλλους που σε προστατεύει από αυτά που λένε.

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by petros81 View Post
    Niels η μητέρα μου είναι συνταξιούχος νοσηλεύτρια και τώρα που θα της το πω ότι θα πάω σε δεύτερο ψυχίατρο είμαι σίγουρος ότι θα αντιδράσει λες και κάνω ανοσιούργημα. Φοβάμαι. Αυτή η πίεση που ασκεί με την άποψή της είναι ο λόγος που εμφανίζομαι ασταθής ως προς την αποφασιστικότητα μου να ξεκινήσω. Μου λέει ότι οι ίδιοι οι γιατροί ενοχλούνται όταν κάποιος τρέχει σε πολλούς γιατρούς της ίδιας ειδικότητας χωρίς ΛΟΓΟ ότι είναι γραφικοί με εμμονές και αμφισβητούν την επιστημονική αξία του γιατρού τους.

    Δεν έκανα ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ με τον ψυχίατρο μου, είναι αδύνατον, βλέπει στο ΚΨΥ εκατοντάδες την εβδομάδα. Αλλά μαζί μου έχει αναπτύξει μια σχέση ιδιαίτερη, θυμάται απέξω το ιστορικό μου, κάνει εύστοχες παρατηρήσεις και συζητήσεις ενώ μου έχει αναφέρει ότι είναι φύση αδύνατον να είναι με όλους τους ασθενείς του έτσι λόγω του μεγάλου πλήθους. Άρα αισθάνομαι ότι με έχει έγνοια και λειτουργεί δεδομένων των συνθηκών με υψηλό επαγγελματισμό.

    Ο νέος γιατρός το δήλωσε ότι δεν επιθυμεί να ανακατευτεί στην φαρμακευτική μου αγωγή, οπότε έρχεται στα λόγια σου

    Το σπαταλάω τα λεφτά μου ήταν λόγια του ψυχιάτρου μου όταν παλαιότερα σε αναζήτηση ομοιοπαθητικού του είπα ότι θα πάω σε ομοιοπαθητικό ψυχίατρο. Εν τέλει σε εκείνον πήγα δεν μου άρεσε και σταμάτησα, βρήκα άλλον ομοιπαθητικό. Μου είχε επίσης πει τότε να προσέχω γιατί στον ιδιωτικό τομέα υπάρχει οικονομικό όφελος

    ο νέος ψυχίατρος μου είπε ότι πρέπει να με δεις 1-2 φορές για να αποφασίσει τι θεραπεία ψυχοθεραπευτική χρειάζομαι και ΑΝ. Επίσης όλοι μου λένε να ρτήσω οπωσδήποτε τη γνώμη του παλιού ψυχίατρου.

    οπότε όλα αυτά που αναφέρεις ως έλλειψη της δικής μου βούλησης, όλα είναι παρεμβολές τρίτων που με επηρρεάζουν
    "Αυτή η πίεση που ασκεί με την άποψη τη είναι ο λόγος που βρίσκομαι ασταθης". Εκεί πρέπει να εστιασεις και να μετακινηθείς. Σε ποια θέση βρίσκεσαι σε σχέση με τη μητέρα σου ώστε να σου ασκεί πίεση η άποψη της και ποιος σε έβαλε σε αυτήν? Ερωτήσεις προς απάντηση. Περιμένω να μου πεις. Η δική σου άποψη που είναι? Υπάρχει? Σε σχέση με της μητέρας σου που βρίσκεται?

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by Potnia View Post
    Το γεγονός ότι δεν υπάρχει φίλτρο όπως γράφεις είναι γιατί μέσα σου δεν είναι εδραιωμενος ο δικός σου λόγος οι δικές σου ανάγκες και επιθυμίες. Ουσιαστηκα είσαι απροστάτευτη/ος. Αυτό το δεν υπάρχει φίλτρο είναι κι η αιτία της ψύχωση σου. Το δεν υπάρχει φίλτρο σημαίνει ότι λέει ο άλλος σε ταράζει συθεμελα και έχεις μέσα σου 2 φωνές του άλλου και τη δική σου. Πρέπει να εστιασεις στη δική σου για να γίνεις καλά. Η ψυχανάλυση δεν σε βοηθάει να δεις για πιο λόγο εσύ κατάντησες χωρίς φίλτρο. Ποιος ήταν η αιτια να μην ολοκληρωθεί η εσωτερική σου δομή με τέτοιο τρόπο ώστε να βρεθείς χωρίς ασπίδα χωρίς το δικό σου λόγο. Ποιος? Εκεί είναι το μυστικό. Να δεις ππιος σε κακοποίησε με αυτόν τον τρόπο. Ππιος λοιπόν ήταν η αιτία να βρεθείς χωρίς εδραιωμενο λόγο μέσα σου? Σε ρωτάω. Και περιμένω απάντηση.

    Η ανάλυση δεν βοηθάει πουθενα προσωπικά με έκανε χειρότερα. Από νεύρωση με έφερε σε ψύχωση. Με επανατραυματησε η ψυχαναλυτρια η οποία είχε ύφος βασίλισσας βλέπε φρουντ για να καταλάβεις και ήρθε και εξουσίασε ως άλλη μάνα εμένα. Μεταβιβασεις που ούτε τις καταλαβαίνεις και βρίσκεσαι να είσαι υποχείριο μιας τυχαρπαστης μόνο και μόνο επειδή κάποτε δεν ικανοποιηθηκε μια ανάγκη σου. Η ψυχανάλυση για μένα είναι η χειρότερη μορφή θεραπείας. Η χειρότερη. Δεν θεραπευει. Αναλύει μόνο. Κι η ανάλυση φέρνει παράλυση. Επίσης αυτή η ανάλυση που έκανα εγώ ή λακανικη σε φέρνει κοντά και ενισχύει το φαντασιακή κομμάτι του εαυτού σου κι όχι το υγιές. Είναι ότι χειρότερο. Δεν σε βοηθάει στη λύση σε αφήνει έρμαιο στις ψυχωσεις σου. Όλα αυτά που γράφεις ότι κουβαλάς ως φωνές που μαχονται δεν είναι 2 ευατοι. Είναι τα δικά σου αληθινά πράγματα και των άλλων. Αυτή η αστάθεια είναι ακριβώς γιατί δεν ξέρεις ούτε τι θέλεις ούτε τι εισαι ούτε που στέκεσαι. Το ασυνείδητο πρέπει να γίνει συνειδητό. Τότε σημαίνει ότι το ξέρεις και μπορείς να το αλλάξεις. Ασυνείδητο είναι όλα εκείνα που πέρασαν μέσα σου επειδή δεν έχεις τοίχος προστασίας.

    Ένας άνθρωπος που έχει τοίχος προστασίας οτα ν κάποιος του πει είσαι βλακας θα χτυπήσει σα μπάλα πάνω στον τοίχο και θα φύγει η επίδραση της λέξης. Σ εσένα θα περάσει μ ένα μαγικό τρόπο η μπάλα μέσα και θα κάνει βολτες. Και θα θυμώνεις με τον άλλο γιατί πέρασε τη μπάλα μέσα σου. Αντί να θυμώνεις πρέπει να εστιασεις σε αυτό που λές εσύ. Έτσι δυναμώνεις και αποκτάς όχι φίλτρο αλλά όριο ανάμεσα σε εσένα και τους άλλους που σε προστατεύει από αυτά που λένε.
    Γεια σου potnia

    Στο ερώτημα σου ποιος με κακοποίησε η απάντησή μου είναι ότι δεν θυμάμαι. Αυτός που κακοποιήθηκε ήταν κάτι ξένο, ένας άλλος, ένα άρρωστο υποκείμενο. Δεν μπορώ να θυμηθώ γιατί ενίοτε είχα θυμό προς φίλους, οικογένεια, γνωστούς, συναδέλφους. Δεν κρατάω μέσα μου το παραμικρό αρνητικό συναίσθημα. τα παρελθόντα τα λησμονώ και γενικά είτε έχω συγχωρήσει όλους είτε τηρώ αδιάφορη στάση. Σπάνια πια δέχομαι ερεθίσματα που με πληγώνουν. Όταν αυτό συμβαίνει είναι κάτι το παροδικό και το υποβαθμίζω.

    Στη πραγματικότητα κακοποιήθηκα από τους πάντες μέχρι το ψυχωσικό επεισόδιο. Από την ερωτική μου σχέση, τους φίλους, την οικογένεια, τους συναδέλφους. Μετά το ψυχωσικό δεν υπάρχουν τέτοια παραδείγματα. και πέρασαν 4 χρόνια απο τότε.

    Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος απο τη ζωή μου. κάνω ελεύθερα τις επιλογές μου. Ζω χωρίς το άγχος ότι θα με κρίνουν αρνητικά, ότι πρέπει να αποδείξω στους άλλους την αξία μου.

    ίσως αυτά που είπες κρύβουν μια αλήθεια αλλά αυτά που περιγράφεις συνέβαιναν σε μικρές ηλικίες. Αγωνίστηκα πολύ να τα αποτινάξω και να εδραιώσω έναν ισχυρό χαρακτήρα. Προσωπικά αισθάνομαι ότι κάθε ηλικιακή μου κατηγορία ήταν μια τομή, συντελούνταν κοσμογονικές εσωτερικές αλλαγές.Ναι πιστεύω ότι είχα διαμορφώσει πολλούς εαυτούς. η τελευταία τομή ήταν το ψυχωσικό. Σε αυτό οδήγησε σίγουρα η εσωτερική μου πάλη η οποία επηρέαζε τις σχέσεις μου με τον εξωτερικό κόσμο. Μετά απο το ψυχωσικό διάγω έναν απόλυτα ειρηνικό βίο. Συμφιλιωμένος τόσο με τον εαυτό μου όσο και με τους άλλους.

  8. #68
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Ο γιατρός μου λέει πάντως ότι πιο σημαντικό από τη μέθοδο είναι η χημεία με τον θεραπευτή.
    συμφωνω 100%.

    Δεν την εχω βρεει , ακομα, και δεν νομιζω και να την βρω με ψυχολογο. Εχω αρκετες απαιτησεις , δε διαφωνω αλλα ειναι κ ακριβο σπορ κ ΠΡΕΠΕΙ να εχουμε απαιτησεις. Κυκλοφορει τρελη ''σαβουρα ''απο ψυχολογους

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Γειά σου Petros81. Χαίρομαι πάρα πολύ για σένα. Εγώ ακόμα να βρω τις εσωτερικές μου ισσοροπιες και δυστυχώς ακόμα βιωνω πάρα πολύ πόνο και συγκρούσεις.. Αυτά που έγραφες έμοιαζαν πάρα πολύ με αυτά που περναω εγώ τα τελευταία χρόνια. Αυτή η εσωτερική πάλι που λες σε εμένα συνεχίζεται. Εξαναγκαστηκα και βρίσκομαι σε μη κατάσταση εαυτού μετά από τραύμα της θεραπεύτριας μου. Όπως γράφεις πιο πάνω ροή πληροφοριών χωρίς φίλτρο. Ακριβώς έτσι το νιώθω. Μπαινουν πληροφορίες μέσα μου οι οποίες δεν περνάνε από εκεί που θα έπρεπε να περνάνε. Τώρα δεν ξέρω αν θα με πιστέψεις αλλά μπήκε πληροφορία μέσα μου από τη συμπεριφορά της θεραπεύτριας μου πολύ επιθετική και απορριπτική οτι ειμαι άχρηστη και δεν έχω το δικαίωμα να υπάρχω. Οπότε έχω σβήσει μέσα μου. Χωρίς να το θέλω,... Είμαι χώρις να είμαι και υπάρχω χωρίς να υπάρχω. Το νιώθω όλο αυτό σαν mind control. Δεν υπάρχει η δική μου θέση πια το εγώ μου. Είναι ότι χειρότερο έχω ζήσει ποτέ. Αυτά που γράφεις μου ταιριάζουν πάρα πολύ κι εμένα. Μοιάζει σαν να περιγράφεις αυτό που βιωνω με τις εσωτερικές συγκρούσεις και τους εαυτούς. Το ίδιο νιώθω κι εγώ. Λες και μέσα μου κατοικούν και άλλοι και παλεύω μαζί τους. Αν θέλεις στείλε μου μήνυμα να μιλήσουμε. Ίσως με βοηθήσεις.

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. ΓΝΩΣΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By gdgreece in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 0
    Last Post: 17-10-2018, 12:59
  2. συμπεριφορικη ψυχοθεραπεια??
    By ironman in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 38
    Last Post: 13-07-2017, 01:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •