Αναλυτική ψυχοθεραπεία ή συμπεριφορική? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 69
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Οντως ειναι φαυλος κυκλος να τρεχεις σε γιατρους για γνωμες... πρεπει να εμπιστευτουμε καποιον και να προχωρησουμε μαζι του...
    Ειναι και ιδιαιτερο το επαγγελμα του ψυχιατρου-ψυχολογου.... εχει να κανει με την ψυχολογια...και τις εντυπωσεις μας προς αυτους...

    παλια πηγαιναν για εξομολογηση στον παπα...
    τωρα πανε σε ψυχολογους ψυχιατρους...
    τι να πω....

    Παιδιά μια χαρά, μίλησα με τον βασικό μου ψυχίατρο τηλεφωνικώς. Μου είπε δεν είναι κακό να πάω σε συνάδελφό του για μια γνώμη και επειδή είμαι ανάμεσα σε δύο μου πρότεινε να πάω κ στους δύο και να επιλέξω. Για τον έναν βέβαια μου είπε ότι η μέθοδος που ακολουθεί δεν είναι συμβατή με την ιδιοσυγκρασία μου και με προβλημάτισε. Απλά απο τα συμφραζόμενα κατάλαβα ότι δεν χρειάζομαι τόσο ψυχοθεραπεία και ότι μάλλον έχω "μυθοποιήσει" τη διαδικασία. Μάλιστα μου είπε ότι η ψυχοδυναμική φέρνει κάποια αποτελέσματα που εν μέρει τα έχω πετύχει με τις δικές μου δυνατότητες, όταν λ.χ πάθαινα οίστρο και έγραφα αναλύσεις για το ψυχωσικό μου, για τη ζωή μου κτλ. Γέλασε με τους ψυχολόγους που δίσταζαν να με αναλάβουν γιατί θεωρεί ότι η κλινική εικόνα μου είναι άριστη.

  2. #17
    hlias1988
    Guest
    Ωραια μια χαρα!!! Πηγαινε και οτι καλυτερο ευχομαι!!!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    πραγματικά κουράστηκα, έχω ενα μηνα που το είπα και ακόμα δεν έκανα ουτε καν τη πρώτη συνεδρία ψυχοθεραπείας. Βρήκα μια καλή ψυχολόγο αλλά την επόμενη μερα που μιλήσαμε έκλεισε το γραφείο της λόγω covid. ένα μήνα μετά παίρνω τηλέφωνο και ακούω ότι θα το έχει κλειστό για ένα μήνα ακόμα. Δεν θέλω μέσω skype. Δεν ξέρω ρε σεις αλλά θύμωσα. Σκέφτομαι ότι μπορεί να έχει προσωπικούς λόγους αλλά αν ο λόγος είναι ο φόβος απέναντι στον κορονοιο σκέφτηκα ότι η ψυχολόγος αυτή ίσως δεν μου κάνει. Θέλω μια τολμηρή και δυναμική αντιμετώπιση της κατάστασής μου και όχι μια θεραπεύτρια που θα είναι τόσο προσεκτική και θα επιδεικνύει υπευθυνότητα επειδή με θεωρεί ψυχικά ασθενή λόγω προηγούμενου ψυχωσικού επεισοδίου. Δεν παίζει ρόλο ο χαρακτήρας της θεραπεύτριας στην επιλογή ή κάνω λάθος. Τεσπα απευθύνθηκα αλλού, αυτή τη φορά σε ένα κέντρο όπου στεγάζονται πολλοί θεραπευτές. Παίρνω τηλέφωνο λέω θέλω να με δει η ταδε ψυχολόγος και μου απαντάνε ότι η διαδικασία είναι διαφορετική. Πάει το αίτημά μου στον διευθυντή ο οποίος αποφασίζει ποιος θα με κουράρει. Δεν ξέρω αλλά δεν βρίσκω άκρη.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Έτσι όπως τα περιγράφεις πάντως μόνο η ψυχανάλυση επικεντρώνεται τόσο πολύ στο παρελθόν. Αλλά αν θες τη γνώμη μου από μόνη της η ανακάλυψη μιας αιτίας δεν σημαίνει κάτι θετικό. Επίσης δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά επειδή μιλάμε για βουτιά στο ασυνείδητο ουδείς μπορεί να σε διαβεβαιώσει πως ο,τι ανασυρθεί από κει θα είναι οπωσδήποτε η πραγματικότητα. . Ο,τι διάβασα για ψυχανάλυση ήταν ελάχιστα κατανοητό. .
    Niels , πολυ σωστα τα γραφεις ,οτι βρεθει στο ασυνειδητο, η οτι ανασυρθει απο το παρελθον θα ειναι οπωσδηποτε θετικο για το μελλον μας ......δεν ειναι κατανοητη η ψυχαναλυση , διοτι ειναι σαν να προσπαθεις να κρινεις αν η θεωρια της σχετικοτητας του αινσταιν ειναι σωστη, ετσι και η θεωρια της ψυχαναλυσης που ειναι η θεωρια του φρουντ , δεν ξερεις ποτέ αν ειναι σωστη .....δεν αρκει η μελετη των δυο σχολων , πρεπει να εμπιστευτεις τυφλα μια σχολη, και να κρινεις στην πορεια αν σε βοηθαει ......ειμαστε οντως στο βασιλειο της υποκειμενικοτητας .........

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by petros81 View Post
    πραγματικά κουράστηκα, έχω ενα μηνα που το είπα και ακόμα δεν έκανα ουτε καν τη πρώτη συνεδρία ψυχοθεραπείας. Βρήκα μια καλή ψυχολόγο αλλά την επόμενη μερα που μιλήσαμε έκλεισε το γραφείο της λόγω covid. ένα μήνα μετά παίρνω τηλέφωνο και ακούω ότι θα το έχει κλειστό για ένα μήνα ακόμα. Δεν θέλω μέσω skype. Δεν ξέρω ρε σεις αλλά θύμωσα. Σκέφτομαι ότι μπορεί να έχει προσωπικούς λόγους αλλά αν ο λόγος είναι ο φόβος απέναντι στον κορονοιο σκέφτηκα ότι η ψυχολόγος αυτή ίσως δεν μου κάνει. Θέλω μια τολμηρή και δυναμική αντιμετώπιση της κατάστασής μου και όχι μια θεραπεύτρια που θα είναι τόσο προσεκτική και θα επιδεικνύει υπευθυνότητα επειδή με θεωρεί ψυχικά ασθενή λόγω προηγούμενου ψυχωσικού επεισοδίου. Δεν παίζει ρόλο ο χαρακτήρας της θεραπεύτριας στην επιλογή ή κάνω λάθος. Τεσπα απευθύνθηκα αλλού, αυτή τη φορά σε ένα κέντρο όπου στεγάζονται πολλοί θεραπευτές. Παίρνω τηλέφωνο λέω θέλω να με δει η ταδε ψυχολόγος και μου απαντάνε ότι η διαδικασία είναι διαφορετική. Πάει το αίτημά μου στον διευθυντή ο οποίος αποφασίζει ποιος θα με κουράρει. Δεν ξέρω αλλά δεν βρίσκω άκρη.
    Μη σου κάνει εντύπωση για την ψυχολόγο, μέχρι και ψυχίατροι έχουν σαλταρει με τον κορωνοιο. Κι ο δικός μου το είχε κλείσει και έκανα τηλεσυνεδρίες. Σε ένα τέτοιο κέντρο είχα πάει κι εγώ πιο παλιά αλλά ήταν άπειροι οι ψυχολόγοι, κάνανε την πρακτική τους ή κάτι τέτοιο (γι'αυτό και πλήρωνα ελάχιστα τη συνεδρία) και δεν βοηθηθηκα. Τελικά σε ποια σχολή ψυχοθεραπείας κατεληξες; Αυτό με την τολμηρή και δυναμική αντιμετώπιση της κατάστασης σου που λες ότι περιμένεις από την ψυχοθεραπεία είναι για μεγάλη συζήτηση. Γιατί γενικά η ψυχοθεραπεία είναι της υπομονής...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Niels , πολυ σωστα τα γραφεις ,οτι βρεθει στο ασυνειδητο, η οτι ανασυρθει απο το παρελθον θα ειναι οπωσδηποτε θετικο για το μελλον μας ......δεν ειναι κατανοητη η ψυχαναλυση , διοτι ειναι σαν να προσπαθεις να κρινεις αν η θεωρια της σχετικοτητας του αινσταιν ειναι σωστη, ετσι και η θεωρια της ψυχαναλυσης που ειναι η θεωρια του φρουντ , δεν ξερεις ποτέ αν ειναι σωστη .....δεν αρκει η μελετη των δυο σχολων , πρεπει να εμπιστευτεις τυφλα μια σχολη, και να κρινεις στην πορεια αν σε βοηθαει ......ειμαστε οντως στο βασιλειο της υποκειμενικοτητας .........
    Ισχύει αυτό που λες για την υποκειμενικότητα... σίγουρα με τη δοκιμή στην πράξη θα αποκτήσει καλύτερη εικόνα κάποιος...τώρα το να δείξεις τυφλή εμπιστοσύνη σε μια σχολή είναι ζήτημα γιατί στην ουσία σχέση δημιουργείς με τον ψυχοθεραπευτή ως άτομο, όχι με τις θεωρίες του. Δηλαδή μπορεί να θεωρείς ότι σωστά επέλεξες κάποια σχολή ψυχοθεραπείας, να πιστεύεις ότι σου ταιριάζει κλπ αλλά να μην υπάρχει χημεία ή εμπιστοσύνη με τον άνθρωπο ψυχοθεραπευτή. Οπότε ξαναγυρίζουμε στην υποκειμενικότητα που λέγαμε...κι όταν υπάρχει υποκειμενικότητα, υπάρχει συνήθως και αβεβαιότητα... που άνθρωποι με αγχος, ocd κλπ δυσκολεύονται να αντέξουν... εκτός του ότι είναι γενικότερα δύσκολο πράγμα η εμπιστοσύνη από τη στιγμή που η σχέση ψυχοθεραπευτή και ψυχοθεραπευομενου δεν είναι ισότιμη.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    .τώρα το να δείξεις τυφλή εμπιστοσύνη σε μια σχολή είναι ζήτημα γιατί στην ουσία σχέση δημιουργείς με τον ψυχοθεραπευτή ως άτομο, όχι με τις θεωρίες του. Δηλαδή μπορεί να θεωρείς ότι σωστά επέλεξες κάποια σχολή ψυχοθεραπείας, να πιστεύεις ότι σου ταιριάζει κλπ αλλά να μην υπάρχει χημεία ή εμπιστοσύνη με τον άνθρωπο ψυχοθεραπευτή... εκτός του ότι είναι γενικότερα δύσκολο πράγμα η εμπιστοσύνη από τη στιγμή που η σχέση ψυχοθεραπευτή και ψυχοθεραπευομενου δεν είναι ισότιμη.
    αυτο ειναι πολυ σωστο, ισχυει .....και αυτο δυσκολευει περαιτερω τα πραματα ......

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Μη σου κάνει εντύπωση για την ψυχολόγο, μέχρι και ψυχίατροι έχουν σαλταρει με τον κορωνοιο. Κι ο δικός μου το είχε κλείσει και έκανα τηλεσυνεδρίες. Σε ένα τέτοιο κέντρο είχα πάει κι εγώ πιο παλιά αλλά ήταν άπειροι οι ψυχολόγοι, κάνανε την πρακτική τους ή κάτι τέτοιο (γι'αυτό και πλήρωνα ελάχιστα τη συνεδρία) και δεν βοηθηθηκα. Τελικά σε ποια σχολή ψυχοθεραπείας κατεληξες; Αυτό με την τολμηρή και δυναμική αντιμετώπιση της κατάστασης σου που λες ότι περιμένεις από την ψυχοθεραπεία είναι για μεγάλη συζήτηση. Γιατί γενικά η ψυχοθεραπεία είναι της υπομονής...
    Καλημέρα

    μίλησα με τον ψυχίατρο μου. Μου είπε ότι η ψυχοδυναμική θα μου προσφέρει αποτελέσματα τα οποία έχω πετύχει ήδη ως προς την αυτογνωσία και την πολυεπίπεδη κατανόηση των θεμάτων που απορρέουν απο την τέως ασθένειά μου. Γενικά με θεωρεί υγιή. Τον ρώτησα να κάνω ψυχοδυναμική με τον τάδε ψυχίατρο και μου είπε ότι η μέθοδος του είναι να θυμώνεις με τον εαυτό σου και τους άλλους, να βγάζεις την εσωτερική σου οργή. Και κατάλαβα ότι ιδιοσυγκρασιακά δεν μου ταιριάζει. Απλά δεν έχω το περιθώριο να θυμώσω με τους γονείς μου γιατί οι ισορροπίες έχουν αλλάξει, ούτε με τον εαυτό μου γιατί βρίσκομαι σε καθεστώς γαλήνης. Οπότε απέκλεισα τη ψυχοδυναμική.

    Του είπα ότι θέλω να κάνω ψυχοθεραπεία ως εφόδιο μελλοντικό γιατι του χρόνου σκέφτομαι να διακόψω την αγωγή. Συμφώνησε ότι είναι ένας καλός λόγος και δεν θορυβήθηκε απο τη πρόθεση μου να κάνω διακοπή της αγωγής του χρόνου. Μου πρότεινε τη γνωστική ψυχοθεραπεία, οπότε επιλέγω να κάνω γνωστική αναλυτική.

    Στο κέντρο κατάλαβα ότι θέλουν να με πασάρουν σε εκπαιδευόμενους. Έχουν προγράμματα με υποτροφίες κιόλας και μαζεύονται πολύ νέοι επιστήμονες. Γιαυτό έδωσα στη γραμματέα το ιστορικό μου, κατάπιε λίγο τη γλώσσα της αλλά μου είπε θα με πάρει ο διευθυντής ψυχίατρος. Φυσικά αν δεν με παραπέμψουν στην έμπειρη ψυχολόγο ψυχοθεραπεύτρια που ζήτησα - μου είπε η γραμματέας ότι έχει βαρύ πρόγραμμα- δεν θα ασχοληθώ μαζί τους καν. Δυστυχώς δεν έχω πολλές άλλες εναλλακτικές. όλοι οι άλλοι που ιδιωτεύουν έχουν μικρή προυπηρεσία στην αναλυτική ψυχοθεραπεία

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by petros81 View Post
    Καλημέρα

    μίλησα με τον ψυχίατρο μου. Μου είπε ότι η ψυχοδυναμική θα μου προσφέρει αποτελέσματα τα οποία έχω πετύχει ήδη ως προς την αυτογνωσία και την πολυεπίπεδη κατανόηση των θεμάτων που απορρέουν απο την τέως ασθένειά μου. Γενικά με θεωρεί υγιή. Τον ρώτησα να κάνω ψυχοδυναμική με τον τάδε ψυχίατρο και μου είπε ότι η μέθοδος του είναι να θυμώνεις με τον εαυτό σου και τους άλλους, να βγάζεις την εσωτερική σου οργή. Και κατάλαβα ότι ιδιοσυγκρασιακά δεν μου ταιριάζει. Απλά δεν έχω το περιθώριο να θυμώσω με τους γονείς μου γιατί οι ισορροπίες έχουν αλλάξει, ούτε με τον εαυτό μου γιατί βρίσκομαι σε καθεστώς γαλήνης. Οπότε απέκλεισα τη ψυχοδυναμική.

    Του είπα ότι θέλω να κάνω ψυχοθεραπεία ως εφόδιο μελλοντικό γιατι του χρόνου σκέφτομαι να διακόψω την αγωγή. Συμφώνησε ότι είναι ένας καλός λόγος και δεν θορυβήθηκε απο τη πρόθεση μου να κάνω διακοπή της αγωγής του χρόνου. Μου πρότεινε τη γνωστική ψυχοθεραπεία, οπότε επιλέγω να κάνω γνωστική αναλυτική.

    Στο κέντρο κατάλαβα ότι θέλουν να με πασάρουν σε εκπαιδευόμενους. Έχουν προγράμματα με υποτροφίες κιόλας και μαζεύονται πολύ νέοι επιστήμονες. Γιαυτό έδωσα στη γραμματέα το ιστορικό μου, κατάπιε λίγο τη γλώσσα της αλλά μου είπε θα με πάρει ο διευθυντής ψυχίατρος. Φυσικά αν δεν με παραπέμψουν στην έμπειρη ψυχολόγο ψυχοθεραπεύτρια που ζήτησα - μου είπε η γραμματέας ότι έχει βαρύ πρόγραμμα- δεν θα ασχοληθώ μαζί τους καν. Δυστυχώς δεν έχω πολλές άλλες εναλλακτικές. όλοι οι άλλοι που ιδιωτεύουν έχουν μικρή προυπηρεσία στην αναλυτική ψυχοθεραπεία
    Για Αθήνα μιλάμε; Η γνωστική πάντως είναι νομίζω από τις πιο διαδεδομένες. Το ζήτημα της εμπειρίας είναι βασικό. Υπάρχουν πολλοί ψυχολόγοι αλλά όταν έψαχνα από ένα σάιτ παροχής ιατρικών υπηρεσιών διαπίστωσα ότι τουλάχιστον στο σάιτ αυτό ήταν λίγοι οι έμπειροι. Εύχομαι να βρεις πρώτα απ'όλα έναν καλό άνθρωπο που να έχει και τις γνώσεις να σε βοηθήσει.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    αυτο ειναι πολυ σωστο, ισχυει .....και αυτο δυσκολευει περαιτερω τα πραματα ......
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Για Αθήνα μιλάμε; Η γνωστική πάντως είναι νομίζω από τις πιο διαδεδομένες. Το ζήτημα της εμπειρίας είναι βασικό. Υπάρχουν πολλοί ψυχολόγοι αλλά όταν έψαχνα από ένα σάιτ παροχής ιατρικών υπηρεσιών διαπίστωσα ότι τουλάχιστον στο σάιτ αυτό ήταν λίγοι οι έμπειροι. Εύχομαι να βρεις πρώτα απ'όλα έναν καλό άνθρωπο που να έχει και τις γνώσεις να σε βοηθήσει.
    Ευχαριστώ

    οχι Θεσσαλονίκη μένω

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Μετά από 2,5 μηνες αναμονής που ήταν κλειστά επιτέλους τη προηγούμενη βδομάδα πήγα ψυχολόγο

    η γνωστική αναλυτική είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή που έκανα. Διερευνά το γιατί με flash back στο παρελθόν και φθάνει στο σήμερα για να αντιμετωπιστεί το πως στα τρέχοντα ζητήματα. Εμένα με ενδιαφέρει πρωτίστως το γιατί. Έκανα τη πρώτη άσκηση που ήταν ένα γράμμα στον εαυτό μου και είναι απίστευτο πως αμέσως μπόρεσα να γίνω αυτό που μου είπε η ψυχολόγος, μπορώ να γίνω ψυχολόγος του εαυτού μου, να εντοπίζω το πρόβλημα και να σκέφτομαι λύσεις ενώ εκείνη θα έχει συντονιστικό ρόλο επόπτριας. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Και ενώ τηλεφωνικώς όταν είπα ότι εχω ιστορικό με ψυχωσικό ήταν επιφυλακτική στο τέλος της συνάντησης μου είπε ότι ξεκινάμε άμεσα ψυχοθεραπεία. ότι δεν φαίνεται να έχω κάτι άμεση ανάγκη και ότι οι συναντήσεις μας θα είναι 1 φορά κάθε 3 βδομάδες. Δυστυχώς για μένα το τελευταίο με κάνει να αναμένω πως και πως να περάσει ο καιρός να ξανα πάω. Δεν έχω υπομονή!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Το μια φορά στις τρεις εβδομάδες είναι δική σου επιλογή για οικονομικούς λόγους; Γιατί συνήθως η ψυχοθεραπεία είναι κάθε βδομάδα. Επίσης τον καιρό που λες ότι ήταν κλειστά σχεδόν όλοι συνέχιζαν κανονικά τη λειτουργία των γραφείων τους. Εγώ για κάποιο διάστημα έκανα τηλεσυνεδρίες με τον ψυχοθεραπευτή μου και εδώ και καιρό πηγαίνω κανονικά. Όπως και να έχει καλή αρχή.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Το μια φορά στις τρεις εβδομάδες είναι δική σου επιλογή για οικονομικούς λόγους; Γιατί συνήθως η ψυχοθεραπεία είναι κάθε βδομάδα. Επίσης τον καιρό που λες ότι ήταν κλειστά σχεδόν όλοι συνέχιζαν κανονικά τη λειτουργία των γραφείων τους. Εγώ για κάποιο διάστημα έκανα τηλεσυνεδρίες με τον ψυχοθεραπευτή μου και εδώ και καιρό πηγαίνω κανονικά. Όπως και να έχει καλή αρχή.
    Δυστυχώς δεν είναι δική μου επιλογή αλλά της ψυχολόγου να με δει μετά απο 3 βδομάδες. Εγω και σήμερα αν μου έλεγε θα πήγαινα!

    Δεν ήθελα το πρωτο ραντεβού μέσω skype

    ευχαριστω!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Παιδιά η ψυχολόγος με έβαλε να γράψω ένα γράμμα στον εαυτό μου. Το έγραψα αλλά αισθάνομαι μια θλίψη βλέποντας το... είναι 3 σελίδες και απο αυτές μόνο δυο παράγραφοι μιλάνε για το παρόν. Αισθάνομαι πιο άνετα να γράφω για το παρελθόν. Θλίψη γιατί αναρωτιέμαι τόσο μονοδιάστατη έγινε η ζωή μου? οι περισσότεροι θα έγραφαν για προβλήματα του παρόντος, για δυσλειτουργίες για συμπεριφορές του τώρα. Θα έψαχναν λύσεις, Θα κατηγορούσαν δεν ξέρω τι άλλο θα έκαναν.... Εγώ δεν έχω να γράψω πολλά..μπορεί να είμαι και μπλοκαρισμένος, εγκλωβισμένος σε μια ρουτίνα και συνήθεια σε αντίθεση με το παρελθόν που ήμουν πιο ενεργός πιο δραστήριος με περισσότερα φαινόμενα ψυχοπαθολογικά.... Εσείς τι λέτε, είναι πιο εύκολο να επεξεργαστείς το παρελθόν ή το παρόν?

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Αν θυμάμαι καλά και ψυχοθεραπεία ήθελες να ξεκινήσεις για να εστιάσεις στο παρελθόν σωστά; Μάλλον υπάρχουν εκκρεμότητες από το παρελθόν που σε απασχολούν στο παρόν. Το παρόν είναι πιο εύκολο να το περιγράψεις γιατί είναι φρέσκο, με συναισθήματα παρόντα ενώ το παρελθόν έχει μπαγιατεψει, μας έχει μείνει η ανάμνηση των συναισθημάτων μας έτσι όπως τα ένιωσε ένας άλλος άνθρωπος, δηλαδή εμείς πολλά χρόνια πριν. Γενικά λένε ότι αν σε απασχολεί πολύ το παρελθόν φλερτάρεις με την θλίψη και αν το μέλλον με το αγχος. Η εστίαση στο παρόν είναι το ζητούμενο αλλά αυτό δεν σημαίνει πως στο πλαίσιο της ψυχοθεραπείας, εφόσον υπάρχουν εκκρεμότητες με το παρελθόν, δεν πρέπει αυτές να συζητηθούν και να αντιμετωπισθούν. Κάθε άλλο.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΓΝΩΣΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By gdgreece in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 0
    Last Post: 17-10-2018, 12:59
  2. συμπεριφορικη ψυχοθεραπεια??
    By ironman in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 38
    Last Post: 13-07-2017, 01:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •