Αναλυτική ψυχοθεραπεία ή συμπεριφορική? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 69
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Γειά σου κι από μένα. Σε συμβουλεύω να μην κάνεις τίποτα. Θα πετάξεις λεφτά χρόνο και ουσιαστικά η λύση είσαι εσύ. Τι μπορεί να σου πει ο άλλος που δεν το ξέρεις εσύ ήδη μέσα σου αλλά δεν το έχεις ανακαλύψει ακόμα. Είτε νεύρωση είτε ψύχωση όλα έχουν την αιτία τους στο πως διαμορφώθηκε όχι ο χαρακτήρας μας γιατι αυτός είναι γραμμένος στο. Dna αλλά στο πως διαμορφώθηκε η θέση μας σε σχέση με τη μητέρα μας. Εγώ έγινα καλά μόνη μου. Και ουσιαστικά δεν έγινα καλά με την έννοια που το λένε οι ψυχολόγοι κι οι ψυχίατροι που δίνουν μια ταμπέλα διάγνωση. Απλά ενδυνάμωσα. Τον εαυτό μου. Το μεγαλύτερο πρόβλημα ψυχωσεων κ νευρωσεων είναι ότι οι άλλοι μας ταραζουν εύκολα..Από εκεί ξεκινάνε όλα. Κουβαλάμε τους άλλους μέσα μας. Ο άλλος γίνεται βασανιστής μας. Για τι οι ανάγκες του είναι εκεί και μας πιέζουν. Όταν άρχισα να παρατηρώ τον εαυτό μου όταν η μάνα μου έκανε μια απαίτηση της φωνακτη κατάλαβα ότι ένα κομμάτι μου αντιδρούσε σε εκείνο που έλεγε δηλαδή ένα κομμάτι μου επιτακτικά σα μαριονέτα ήταν ρυθμισμένο να ικανοποιήσει τη δική της ανάγκη. Δικό μου κομμάτι. Έτσι με είχε ρυθμίσει. Έτσι μου το είχε περάσει εκείνη. Είχαμε αλλάξει ρόλους ασυνείδητα όταν σ εκείνη την πολύ πρώιμη ηλικία ρουφας τα πάντα σα σφουγγάρι. Τότε μου είπαν ότι είμαι κακιά που έχω ανάγκες που πεινάω που κλαίω μες τη νύχτα που θέλω να με αλλάξουν εγώ το εισέπραξα κι εκεί έγινε η αλλαγή. Εκεί αλλάξαμε θέσεις με τη μητέρα μου. Ασυνείδητα μπήκα εγώ στη θέση της μητέρας. Και μ έβαλε η μάνα μου σε αυτή τη θέση με τον τρόπο της. Τόσο απλό. Και παύσεις να δομει3 εαυτό σωστό και χτίζεις νευρώσεις κλπ. Στο σήμερα όμως το μόνο που είχα να κάνω ήταν να μετακινήσω το μυαλό μου στη δική μου ανάγκη πλέον στη δική μου γνώμη στο δικό μου συναίσθημα. Κι αυτό συμβαίνει φυσικά με όλους τους ανθρώπους. Η θέση αυτή σε ακολουθεί για όλη σου τη Ζωη. Κι επειδή ψάχνεις να λύσεις αυτήν την εξάρτηση αυτόματα γίνονται οι ψυχολόγοι η μαμά σου. Κι εκεί μπορούν να σου περάσουν ότι εθελουν και να βρεθείς σε χειρότερες θέσεις τραύματα. Οπότε αυτές οι σχέσεις εγκυμονούν κυνδινους. Εγώ έχω καταλάβει πλέον απόλυτα τι έχει συμβεί. Δεν μπορείς να φανταστείς τι έχω περάσει. Βρέθηκα στη θέση του να μην έχω εγώ. Όλες οι λειτουργίες του να έχουν απενεργοποιηθει. Σε αυτή τη θέση με έβαλε μια ψυχολογος. Κι όμως. Και δεν μπορούσα να δω πόσο κακό μου είχε κάνει. Δεν αντιλαμβανομουν τίποτε. Κι όμως τα κατάφερα με τη βοήθεια μιας φίλης που το νοιαξιμο και η καλοσύνη της και η αγάπη της έκαναν τη δουλειά που έπρεπε να καν εγώ.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by Potnia View Post
    Γειά σου κι από μένα. Σε συμβουλεύω να μην κάνεις τίποτα. Θα πετάξεις λεφτά χρόνο και ουσιαστικά η λύση είσαι εσύ. Τι μπορεί να σου πει ο άλλος που δεν το ξέρεις εσύ ήδη μέσα σου αλλά δεν το έχεις ανακαλύψει ακόμα. Είτε νεύρωση είτε ψύχωση όλα έχουν την αιτία τους στο πως διαμορφώθηκε όχι ο χαρακτήρας μας γιατι αυτός είναι γραμμένος στο. Dna αλλά στο πως διαμορφώθηκε η θέση μας σε σχέση με τη μητέρα μας. Εγώ έγινα καλά μόνη μου. Και ουσιαστικά δεν έγινα καλά με την έννοια που το λένε οι ψυχολόγοι κι οι ψυχίατροι που δίνουν μια ταμπέλα διάγνωση. Απλά ενδυνάμωσα. Τον εαυτό μου. Το μεγαλύτερο πρόβλημα ψυχωσεων κ νευρωσεων είναι ότι οι άλλοι μας ταραζουν εύκολα..Από εκεί ξεκινάνε όλα. Κουβαλάμε τους άλλους μέσα μας. Ο άλλος γίνεται βασανιστής μας. Για τι οι ανάγκες του είναι εκεί και μας πιέζουν. Όταν άρχισα να παρατηρώ τον εαυτό μου όταν η μάνα μου έκανε μια απαίτηση της φωνακτη κατάλαβα ότι ένα κομμάτι μου αντιδρούσε σε εκείνο που έλεγε δηλαδή ένα κομμάτι μου επιτακτικά σα μαριονέτα ήταν ρυθμισμένο να ικανοποιήσει τη δική της ανάγκη. Δικό μου κομμάτι. Έτσι με είχε ρυθμίσει. Έτσι μου το είχε περάσει εκείνη. Είχαμε αλλάξει ρόλους ασυνείδητα όταν σ εκείνη την πολύ πρώιμη ηλικία ρουφας τα πάντα σα σφουγγάρι. Τότε μου είπαν ότι είμαι κακιά που έχω ανάγκες που πεινάω που κλαίω μες τη νύχτα που θέλω να με αλλάξουν εγώ το εισέπραξα κι εκεί έγινε η αλλαγή. Εκεί αλλάξαμε θέσεις με τη μητέρα μου. Ασυνείδητα μπήκα εγώ στη θέση της μητέρας. Και μ έβαλε η μάνα μου σε αυτή τη θέση με τον τρόπο της. Τόσο απλό. Και παύσεις να δομει3 εαυτό σωστό και χτίζεις νευρώσεις κλπ. Στο σήμερα όμως το μόνο που είχα να κάνω ήταν να μετακινήσω το μυαλό μου στη δική μου ανάγκη πλέον στη δική μου γνώμη στο δικό μου συναίσθημα. Κι αυτό συμβαίνει φυσικά με όλους τους ανθρώπους. Η θέση αυτή σε ακολουθεί για όλη σου τη Ζωη. Κι επειδή ψάχνεις να λύσεις αυτήν την εξάρτηση αυτόματα γίνονται οι ψυχολόγοι η μαμά σου. Κι εκεί μπορούν να σου περάσουν ότι εθελουν και να βρεθείς σε χειρότερες θέσεις τραύματα. Οπότε αυτές οι σχέσεις εγκυμονούν κυνδινους. Εγώ έχω καταλάβει πλέον απόλυτα τι έχει συμβεί. Δεν μπορείς να φανταστείς τι έχω περάσει. Βρέθηκα στη θέση του να μην έχω εγώ. Όλες οι λειτουργίες του να έχουν απενεργοποιηθει. Σε αυτή τη θέση με έβαλε μια ψυχολογος. Κι όμως. Και δεν μπορούσα να δω πόσο κακό μου είχε κάνει. Δεν αντιλαμβανομουν τίποτε. Κι όμως τα κατάφερα με τη βοήθεια μιας φίλης που το νοιαξιμο και η καλοσύνη της και η αγάπη της έκαναν τη δουλειά που έπρεπε να καν εγώ.
    Γεια σου!

    η ψυχολόγος μου είπε οτι θα μάθω να γίνω ψυχολόγος του εαυτού μου, αυτή θα έχει απλά έναν συντονιστικό ρόλο. Θα δουμε πως θα δουλέψει...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Πήγα στη ψυχολόγο σήμερα δεύτερη φορά... Διάβασε το γράμμα που έγραψα στον εαυτό μου. Κάναμε πολύ όμορφη συζήτηση πάνω σε αυτά που έγραψα που τόνωσαν την ψυχολογία μου αλλά κατέληξε ότι η περίπτωσή μου είναι δύσκολη, μοναδική, ιδιαίτερη και δήλωσε αδυναμία να με βοηθήσει.

    Με παρέπεμψε σε ψυχίατρο αλλά στην Αθήνα λέγοντας ότι η επιτυχία μου θα είναι εγγυημένη. Πήρα τη ψυχίατρο στην Αθήνα μηπως και κάνουμε μέσω skype και δήλωσε και αυτή αδυναμία λόγω χρόνου... Με παρέπεμψε σε ψυχίατρο στη Θεσσαλονίκη, καθηγητή που όμως γράφει κάνει γνωστική συμπεριφορική... Εγώ ήθελα αναλυτική, λίγο ξενέρωσα. Τεσπα θα πάώ σε αυτόν αλλά κουράστηκα να τρέχω δεξιά αριστερά να χτυπάω πόρτες και να μου τις κλείνουν. Κατέληξα ότι δεν μπορει ψυχολόγος να δουλέψει μαζί μου, οπότε δεν θα ξανα ενοχλήσω ψυχολόγο. ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Αφού μένεις Θεσσαλονίκη σε παρέπεμψε στην Αθήνα; Έλεος. Δεν είναι το ίδιο με τη φυσική παρουσία να κάνεις συνεδρίες μέσω Skype. Μπορεί να είμαι προκατειλημμένος αλλά κι εμένα οι ψυχολόγοι μου φαίνονται πολύ θεωρητικοί και λάιτ. Πάντως μην απογοητευεσαι, συμβαίνει. Ο δικός μου ψυχοθεραπευτής μου έχει πει ότι υπάρχουν αρκετοί συνάδελφοι του που διαλέγουν ασθενείς γιατί η περίπτωση τους δυσκολεύει για διάφορους λόγους.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by petros81 View Post
    και εγώ το ίδιο έπραξα

    μίλησα με ψυχολόγο που κανει γνωστική αναλυτική και με ψυχίατρο που κάνει ψυχοδυναμική και όχι μόνο. Έκλεισα ραντεβού στον δεύτερο -διάρκειας 1,5 ώρας μάλιστα- για να εκτιμήσει αν χρειάζομαι ψυχοθεραπεία και τι είδους. Θα δούμε!

    τώρα όμως αισθάνομαι πόνο για τον ψυχίατρο που με παρακολουθούσε 4 χρόνια στο κέντρο ψυχικής υγείας. Πως θα του πω κάτι τέτοιο?? ότι βλέπω δεύτερο γιατρό και με αμοιβή? δεν είναι σαν να τον ακυρώνω? δεν θα νιώσει άσχημα που πάω και σπαταλάω τα λεφτά μου, ενώ εκείνος μου παρείχε δωρεάν υπηρεσίες?

    Τελικά τι είναι σωστό? είναι σωστό κάποιος να έχει 2 ψυχιατρους ταυτόχρονα? δεν είναι προσβολή για τον παλιό και αμετροέπεια?

    απαντήστε μου σας παρακαλω!!!
    κανεις δεν σου παρηχε δωρεαν υπηρεσιες.
    ο ψυχιατρος του κεντρου εχει μισθο. με αυτον πληρωνεται για να βλεπει ασθενεις.
    εκτος αν εννοεις, οτι σε εβλεπε στο σπιτι του,περαν του ωραριου του και δεν ζητουσε και λεφτα.
    καμια προσβολη δεν ειναι.το ΣΩΣΤΟ, ειναι να κανεις αυτο που κρινεις καλυτερο για την υγεια σου.
    το να συνδυασεις 2 ψυχιατρους μαζι, δεν ειναι προβλημα ηθικο, ισως ειναι ομως προβλημα ιατρικο.
    δεν ξερουμε αν εχουν ιδια αποψη και ιδια αντιμετωπιση στα προβληματα σου. πρεπει καποιον να εμπιστευθεις και να αποφασισει εκεινος για την θεραπεια σου. αυτο που μπορεις να συνδυασεις, ειναι ψυχολογο με ψυχιατρο. τον πρωτο για ψυχοθεραπεια και τον δευτερο για φαρμακευτικη αγωγη.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Μίλησα τηλεφωνικά με τον ψυχίατρο που με παρακολουθεί 4 χρόνια. Καταλήξαμε σε κοινό συμπέρασμα. ο κύκλος της σχέσης μας έκλεισε. Δεν μπορεί να προχωρήσει παραπέρα. Ακολούθησα τις συστάσεις της ψυχολόγου και έκλεισα ραντεβού με άλλο ψυχίατρο τη δευτέρα.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Καλά εσείς πάτε σε δύο ψυχιάτρους και εγώ σε κανέναν, ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή που μου είχε γράψει πριν πολλούς μήνες η ψυχίατρος που πήγαινα αλλά την συνεχίζω συστηματικά χωρίς να περνάω από αξιολόγηση μόνος μου!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by petros81 View Post
    Μίλησα τηλεφωνικά με τον ψυχίατρο που με παρακολουθεί 4 χρόνια. Καταλήξαμε σε κοινό συμπέρασμα. ο κύκλος της σχέσης μας έκλεισε. Δεν μπορεί να προχωρήσει παραπέρα. Ακολούθησα τις συστάσεις της ψυχολόγου και έκλεισα ραντεβού με άλλο ψυχίατρο τη δευτέρα.
    Καλή αρχή με τον νέο γιατρό

  9. #39
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    3
    Δεν τα κατάφερες τελείως μόνη σου αλλά με την βοήθεια της φίλης σου. Μπράβο σου! Είσαι τυχερή που έχεις καλούς φίλους. Δεν είναι όλοι
    το ίδιο δυστυχώς. Καθένας έχει τις δικές του ανάγκες. Μπορεί να είναι ένας ψυχολόγος ή ψυχίατρος.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Κάνε ότι νομίζεις καλύτερο για σένα.!
    Last edited by Potnia; 01-06-2021 at 10:07.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Γεια σας παιδιά

    Είδα τον γιατρό που είναι καθηγητής και με έβαλε ξανά ραντεβού σε μια βδομάδα. όλα πήγαν καλά αν και είχα πολύ άγχος και φαίνονταν.

    Θα ξεκινήσουμε ψυχοθεραπεία

    Μου φάνηκε προβληματισμένος για τη διάγνωση που μου έγινε. Την επόμενη βδομάδα θα ασχοληθούμε με το επεισόδιο. Μπορεί τελικά να αλλάξει η διάγνωσή μου σε διπολική διαταραχή. Θα δούμε την άλλη βδομάδα!

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Παιδιά είμαι μπερδεμένος. Με έβαλε ο γιατρός να ορίσω στόχους στη ψυχοθεραπεία. Έκατσα και έγραψα 9 σελίδες αναλύοντας ψυχοπαθολογικά συμπτώματα με παραδείγματα απο το παρελθόν αλλά σχεδόν για όλα κατέληγα ότι σήμερα είναι σε ύφεση είτε γιατι έχουν αλλάξει οι συνθήκες στο περιβάλλον μου είτε γιατί με έχει αλλάξει η ασθένεια είτε γιατι είμαι σε αγωγή και το φαρμακο τα παρεμποδίζει να βγουν στην επιφάνεια. Ειλικρινά δεν υπάρχει κάτι που θέλω να αλλάξω τώρα αλλά φοβάμαι μήπως μου βγουν στο μέλλον. Οπότε δεν ξέρω τι θεραπευτική μέθοδο θα μου προτείνει

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Έτσι γίνεται στην αρχή, γίνεται συζήτηση και συμφωνία για τους στόχους. Θυμάμαι που έλεγες ότι ήθελες να ασχοληθείς με το παρελθόν σου και πώς δημιουργήθηκαν κάποια προβλήματα.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Έτσι γίνεται στην αρχή, γίνεται συζήτηση και συμφωνία για τους στόχους. Θυμάμαι που έλεγες ότι ήθελες να ασχοληθείς με το παρελθόν σου και πώς δημιουργήθηκαν κάποια προβλήματα.
    δηλαδή μπορεί να το θέσω ως στόχο? Νομιζα στοχος = αλλαγές στο παρον

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Έμμεσα, δηλαδή ξεκαθαρίζοντας εκκρεμότητες του παρελθόντος που φτάνουν με τον ένα ή άλλο τρόπο στο παρόν, επέρχεται και αλλαγή στο τώρα. Εξαρτάται όμως κι από τον ψυχοθεραπευτή και την προσέγγισή του αλλά αν εσύ το θες αυτό πρέπει να του το πεις. Το πόσο σημαντικό είναι να εξερευνήσεις το παρελθόν σου εξαρτάται και θα πρέπει να το συζητήσετε. Είναι επειδή είσαι ψυχαναγκαστικος και αισθάνεσαι ότι είναι βυθισμένο σε σύννεφο που θες να ξεδιαλυνεις ως αυτοσκοπό, επειδή δεν αντέχεις να αισθάνεσαι ότι είναι θολό ή με τον ένα ή άλλο τρόπο σε ταλαιπωρεί ακόμα και χρήζει εξέτασης; Όλοι κάνουν ερωτήσεις για το παρελθόν αλλά απ'ο,τι ξέρω μόνο οι ψυχαναλυτές εστιάζουν πιο πολύ εκεί.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. ΓΝΩΣΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By gdgreece in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 0
    Last Post: 17-10-2018, 12:59
  2. συμπεριφορικη ψυχοθεραπεια??
    By ironman in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 38
    Last Post: 13-07-2017, 01:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •