Ψυχοθεραπεία - ψύχωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247

    Ψυχοθεραπεία - ψύχωση

    Επικοινώνησα με έναν κλινικό ψυχολόγο ψυχοθεραπευτη και μόνο στο άκουσμα ότι παίρνω αντιψυχωσική αγωγή αρνήθηκε ευγενικά τη συνεργασία. Μου είπε να απευθυνθώ σε ψυχίατρο.
    Σας έχει τύχει?

  2. #2
    garfield
    Guest
    Μου εχει τυχει να παω σε ψυχολογο στα εικοσι μου και ενω καταλαβαινε οτι η κατασταση μου ειναι πιο σοβαρη και δεν μπορουσε να βοηθησει ουσιαστικα δεν με παρεπεμψε σε ψυχιατρο. Ειχα ολα τα αρνητικα συμπτωματα της ψυχωσης τοτε βεβαια δεν ηξερα καν οτι υπαρχουν αυτα αλλα ισως κερδιζα χρονο απο τη ζωη μου αν μου γινοταν απο τοτε σωστη διαγνωση.

  3. #3
    hlias1988
    Guest
    Εμενα ο πρωτος ψυχιατρος μου ειπε οτι στην περιπτωση μου δεν χωραει ψυχοθεραπεια....γιατι μου ειπε θα ανακαλυψεις τα λαθη σου και θα νιωσεις χειροτερα....
    Αλλα και να γινοταν να κανω ψυχοθεραπεια την να την κανω? να μου πει οτι αυτο δεν ειναι ετσι οπως το βλεπω ειναι καπως διαφορετικα? και να βαλω τον ευατο μου σε μια διαδικασια ψυχοφθορα να το βλεπω οπως θα "επρεπε" να το βλεπω? δεν μπορω... ειμαι οτι νανε οπως ολος κοσμος... εαν δεν εμπλεκα με ψυχοφαρμακα θα επαιρνα σιγουρα χασισι... ολοι κατι παιρνουν... το εχω δει εδω στην μικρη κοινωνια που ζω.. ολοι κατι παιρνουν δεν γινετε.. και αυτοι που δεν παιρνουν τιποτα ειναι εγωιστες... εχουν αλλα θεματα... εχουν λεφτα μια δουλεια μια οικογενιακη κατασταση πολυ καλη.. κτλ...

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    και ο καλυτερος ανθρωπος του κοσμου να ημουν οι ειναι "βολεμενοι" ειναι υποκριτες.. ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    ετσι ειναι οπως τα λες Ομως αυτα τα αντιψυχωτικα εχουν παρενεργειες Κ μειωνουν τοσο τη ντοπαμινη που δεν μας ευχαριστει τιποτα ,δεν ειμαστε δημιουργικοι κ δεν γενικα εγω τουλαχιστον δεν κανω τιποτα Ουτε φιλοι ,ουτε δουλεια ,ουτε σεξ
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Ηλια εγω ειμαι βολεμενοσ αγροτησ πωσ βολευτικα ξερεισ δουλευω απο 12 χρονων θα σου πω κ πωσ βολευτηκα μεχρι το 1980 οι ανθρωποι δουλευαν ολοι απο το 80 κ μετα πασοκ δε δουλευε κανενασ απλα ξεκουραζοταν εμενα με εμαθαν να δουλευω αυτοι οι γενημενοι το 60 το 50 μετα το 2010 οι περισσοτεροι πεθαναν κι εμεινα εγω με τουσ 1970αρηδεσ να σηκωσουμε το βαροσ οι υπολοιποι μεγαλωσαν με το σκεπτικο οτι η δουλεια ειναι ντροπη εγω ημουν περηφανοσ που δουλευα κι εμεινα εγω κ λιγοι ακομα να σηκωνουμε το βαροσ ετσι βολευτηκα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    και άλλοι ψυχολόγοι που μίλησα μου είπαν ότι η ψυχοθεραπεία είναι ρίσκο και ότι μπορούν να μου παρέχουν συμβουλευτικές υπηρεσίες και να αγγίζουν λίγο τα καυτά ζητήματα.... Κοινώς τρώω λίγο άκυρο, θα μιλήσω και με έναν ψυχίατρο που κάνει ψυχοδυναμική

  9. #9
    garfield
    Guest
    Εμενα μου ειχε πει αυτη η ψυχολογος οτι δεν μπορω να αλλαξω γιατι ο χαρακτηρας μου δεν εχει τις καταλληλες μεταβλητες. Τωρα τρεχα γυρευε τι σημαινει αυτο. Εγω πιστευω οτι ειχα τα αρνητικα συμπτωματα της ψυχωσης απο τοτε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Έκανα επιτέλους τη πρώτη συνεδρία αναλυτικής ψυχοθεραπείας με τη ψυχολόγο. Εντυπώσεις θετικότατες.

    Έχω ένα πρόβλημα και θέλω γνώμες

    η ψυχολόγος μου έβαλε μια άσκηση να γράψω κάτι. Έγραψα πράγματα που ουδέποτε τα συζήτησα με τον ψυχίατρο. Αύριο έχω ραντεβού με τον ψυχίατρο... τι να κάνω? Να του το δείξω ή θα είναι απρέπεια προς τη δουλειά της ψυχολόγου? Απο τη μία θέλω πολύ να το δείξω από την άλλη αυτό δεν θα δημιουργήσει παρεμβάσεις του ενός στη δουλειά του άλλου? είναι δεοντολογικό? Μεγάλο μπέρδεμα....

    τι θα κάνατε στη θέση μου?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by petros81 View Post
    Έκανα επιτέλους τη πρώτη συνεδρία αναλυτικής ψυχοθεραπείας με τη ψυχολόγο. Εντυπώσεις θετικότατες.

    Έχω ένα πρόβλημα και θέλω γνώμες

    η ψυχολόγος μου έβαλε μια άσκηση να γράψω κάτι. Έγραψα πράγματα που ουδέποτε τα συζήτησα με τον ψυχίατρο. Αύριο έχω ραντεβού με τον ψυχίατρο... τι να κάνω? Να του το δείξω ή θα είναι απρέπεια προς τη δουλειά της ψυχολόγου? Απο τη μία θέλω πολύ να το δείξω από την άλλη αυτό δεν θα δημιουργήσει παρεμβάσεις του ενός στη δουλειά του άλλου? είναι δεοντολογικό? Μεγάλο μπέρδεμα....

    τι θα κάνατε στη θέση μου?
    Δεν θα τα εδειχνα,μη μπλέκεις τη δουλεια του ενος με του αλλου
    Αν θεωρείς οτι δεν κάνει καλη δουλειά ο ψυχίατρος απλα άλλαξε γιατρό
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλησπερα

    θα το εδειχνα πρωτα στη ψυχολογο και θα την ρωτουσα αν θα ηταν χρησιμο και βοηθητικο να το δειξεις και στο γιατρο σου.
    διαφορετικα μπορουν να επικοινωνουν μεταξυ τους για την πορεια σου κλπ

    αυτη ειναι η αποψη μου
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Ευχαριστώ Νοσηρή και Boo, θα το σκεφτώ

Similar Threads

  1. ψυχοθεραπεια για ψυχωση
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 19-01-2021, 00:51
  2. ΨΥΧΩΣΗ ΚΑΙ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By myrto2019 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 10-03-2020, 03:01
  3. ψυχοθεραπεια στη ψυχωση
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 25
    Last Post: 15-10-2018, 00:05
  4. ψυχοθεραπεια κ ψυχωση
    By Soulfly in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 9
    Last Post: 25-05-2017, 17:58
  5. ψυχωση και ψυχοθεραπεια
    By aisiodoksia in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 22-08-2011, 02:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •