Σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    22

    Σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη

    Καλησπέρα
    Ο αδερφός μου νοσηλεύεται για σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη.
    Έτσι μας είπαν. Έχει μια εβδομάδα. Ακόμα δεν πάει καλύτερα. Έχει κανένας εμπειρία.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Εμένα το διπολική διαταραχή έγινε πρόσφατα σχιζοσυναισθηματική διαταραχή, κάτι που είναι πολύ συγγενές. Έχω νοσηλευθεί στην Ελλάδα 3 φορές και στη Γερμανία μία.

    Τώρα παίρνω τα φάρμακά μου και είμαι μια χαρά. Οι υποτροπές μου ερχόντουσαν όταν έκοβα μόνος μου τα φάρμακα.

    Ένας μήνας στην κλινική χρειάζεται για να δεις διαφορά

    Μετά την νοσηλεία χρειάζεται ένα θεραπευτικό σχήμα από ψυχολόγο, ψυχίατρο και κοιν. λειτουργό

    Προσπαθήστε με ήρεμο τρόπο να του εξηγήσετε ότι η ασθένεια έρχεται "καβάλα σ' άλογο" και φεύγει περπατώντας!
    Last edited by homebod; 04-03-2021 at 22:43.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    22
    Homebob ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Είναι αρχή και είναι πολύ δύσκολο. Απλά ήρθε ξαφνικά . Τα φάρμακα σε επηρεάζουν στη ζωή σου?
    Last edited by Yellow; 04-03-2021 at 23:00. Reason: Σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Quote Originally Posted by Yellow View Post
    Homebob ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Είναι αρχή και είναι πολύ δύσκολο. Απλά ήρθε ξαφνικά . Τα φάρμακα σε επηρεάζουν στη ζωή σου?
    Η ασθένεια επηρεάζει τη ζωή μου πολύ περισσότερο από τα φάρμακα.

    Χρειάζεται μια ήρεμη ζωή που μπορεί να είναι πλήρης. Το οινόπνευμα απαγορεύεται, τα ξενύχτια είναι επικίνδυνα. Μια φυσιολογική ζωή κάνεις με τα φάρμακα, με τις χαρές και τις λύπες της.

    Υπάρχουν παιδιά εδώ μέσα που έχουν μεγάλη πείρα από διάφορα φάρμακα.

    Κι εγώ για να καταλήξω στα φάρμακα που συνδυάζονται με μια καλή ζωή, πέρασα πολλές καταστάσεις και πολλούς συνδυασμούς φαρμάκων από τους γιατρούς που άλλαζα.

    Πρέπει σε συνεργασία με τον ψυχίατρο να βρεθεί το κατάλληλο φάρμακο για τον καθένα. Δύο άνθρωποι με τον ίδιο οργανισμό δεν υπάρχουν, γι' αυτό υπάρχουν πολλοί συνδυασμοί φαρμάκων.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    22
    Σε ευχαριστώ πραγματικά για την ενημέρωση. Είναι νέο παιδί τι να πω. Βασανίζεται. Άρα είμαστε ακόμα στην αρχή.

  6. #6
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Εμένα το διπολική διαταραχή έγινε πρόσφατα σχιζοσυναισθηματική διαταραχή, κάτι που είναι πολύ συγγενές. Έχω νοσηλευθεί στην Ελλάδα 3 φορές και στη Γερμανία μία.

    Τώρα παίρνω τα φάρμακά μου και είμαι μια χαρά. Οι υποτροπές μου ερχόντουσαν όταν έκοβα μόνος μου τα φάρμακα.

    Ένας μήνας στην κλινική χρειάζεται για να δεις διαφορά

    Μετά την νοσηλεία χρειάζεται ένα θεραπευτικό σχήμα από ψυχολόγο, ψυχίατρο και κοιν. λειτουργό

    Προσπαθήστε με ήρεμο τρόπο να του εξηγήσετε ότι η ασθένεια έρχεται "καβάλα σ' άλογο" και φεύγει περπατώντας!
    homebod ειναι καλυτερες οι συνθηκες νοσηλειας σε κλινικες στην Γερμανια απο οτι στην Ελλαδα;;;Γιατι δεν εχω καλες αναμνησεις απο τις νοσηλειες μου εδω.Αν επιτρεπεται στην Γερμανια πως βρεθηκες εκει ειχες παει για εργασια γιατι οι διαγνωσεις οι ψυχιατρικες βασιζονται σε αυτα που λεμε και βγαζουν την διαγνωση οι ψυχιατροι πως καταλαβαν τι ειχες οι γιατροι εκει αν δεν ηξερες γερμανικα.γιατι και μενα που εχω νοσηλευτει δυο φορες σε κλινικες στην Ελλαδα με κοιταξαν οι ψυχιατροι και μου εκαναν ερωτησεις για να καταλαβουν οτι εχω ψυχιατρικο θεμα.ειναι και θεμα συνεννοησης σε αλλο κρατος αν δεν ξερεις τη γλωσσα ή δεν κανες κατι ακραιο οπως να φωναζεις δεν σε βαζουν μεσα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Quote Originally Posted by makaris90 View Post
    homebod ειναι καλυτερες οι συνθηκες νοσηλειας σε κλινικες στην Γερμανια απο οτι στην Ελλαδα;;;Γιατι δεν εχω καλες αναμνησεις απο τις νοσηλειες μου εδω.Αν επιτρεπεται στην Γερμανια πως βρεθηκες εκει ειχες παει για εργασια γιατι οι διαγνωσεις οι ψυχιατρικες βασιζονται σε αυτα που λεμε και βγαζουν την διαγνωση οι ψυχιατροι πως καταλαβαν τι ειχες οι γιατροι εκει αν δεν ηξερες γερμανικα.γιατι και μενα που εχω νοσηλευτει δυο φορες σε κλινικες στην Ελλαδα με κοιταξαν οι ψυχιατροι και μου εκαναν ερωτησεις για να καταλαβουν οτι εχω ψυχιατρικο θεμα.ειναι και θεμα συνεννοησης σε αλλο κρατος αν δεν ξερεις τη γλωσσα ή δεν κανες κατι ακραιο οπως να φωναζεις δεν σε βαζουν μεσα
    Οι συνθήκες νοσηλείας στη Γερμανία είναι Παραμυθένιες σε σχέση με την Ελλάδα. Η πτέρυγα είχε 4 δωμάτια με μάξιμουμ 8 ασθενείς. Κάθε απόγευμα τρώγαμε το "βραδινό ψωμί" (abent brot) έχοντας βγάλει ένα τραπέζι από κάθε δωμάτιο στο διάδρομο, τρώγαμε όλοι μαζί νοσηλευτές και νοσηλευόμενοι στο ίδιο τραπέζι! Στο κοινό μεγάλο δωμάτιο είχε τηλεόραση και επιτραπέζια παιχνίδια για τους ασθενείς. Οι νοσηλευτές ήταν νέοι και πρόσχαροι. Η καθαριότητα υποδειγματική.

    Ξέρω κάποια Γερμανικά και Αγγλικά και με τον ψυχίατρο μιλήσαμε Αγγλικά. Με 2 ερωτήσεις είχε βγάλει τη διάγνωση και μετά από συνέντευξη με τα πεθερικά μου που είναι Γερμανοί. Η διάγνωσή του ήταν χρόνια παράνοια με ψύχωση. Ήταν φανερό γιατί ήμουνα σε μανιακή κρίση.

    Βρέθηκα στο νοσοκομείο μετά από περιπέτεια με το αυτοκίνητο που οδηγούσα, γιατί κάποια στιγμή άναψα το εσωτερικό φως στην καμπίνα του αυτοκινήτου και μετά δεν ήξερα πώς να το σβήσω!
    Όταν νύχτωσε δεν μπορούσα να δω έξω από το φως και σταμάτησα στην άκρη του αυτοκινητόδρομου και έπεσα για ύπνο. Ήρθε η τροχαία και κατέληξα στο Νοσοκομείο.

    Μου φέρθηκαν άψογα.
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    22
    Καλά όπως πάει θα τον κρατήσουν τον αδερφό μου μήνα. Απαγορεύεται και το επισκεπτήριο. Ενημέρωση με το σταγονόμετρο. Απαράδεκτα. Πόση υπομονή να κάνουμε. Όλο υπομονή λένε. Κάνε υπομονή με τον άνθρωπο σου μέσα εκεί.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Quote Originally Posted by Yellow View Post
    Καλά όπως πάει θα τον κρατήσουν τον αδερφό μου μήνα. Απαγορεύεται και το επισκεπτήριο. Ενημέρωση με το σταγονόμετρο. Απαράδεκτα. Πόση υπομονή να κάνουμε. Όλο υπομονή λένε. Κάνε υπομονή με τον άνθρωπο σου μέσα εκεί.
    Καταλαβαίνω την αγανάκτηση και την αγωνία σου!

    Πρέπει μέσω ενός δικού σας ψυχιάτρου να μάθετε λεπτομέρειες. Πρέπει να βρείτε έναν ψυχίατρο ο οποίος να μπορεί να τον αναλάβει όταν θα βγει. Μέσω αυτού θα έχετε ενημέρωση και μπορεί να αναλάβει την ευθύνη να τον βγάλει από εκεί μέσα.

    Νομίζω δεν επιτρέπεται το επισκεπτήριο γιατί θα στενοχωρηθείτε με τι θα δείτε και ίσως να μη μπορεί να επικοινωνήσει μαζί σας ο ασθενής όπως επικοινωνούσε πριν. Μπορεί να είναι η επίσκεψη μια δυσάρεστη εμπειρία και για σας και για εκείνον που θα φύγετε στο τέλος και θα τον αφήσετε εκεί μέσα. Σε περιορισμό. Πιθανόν να είναι δεμένος από το ένα πόδι στο κρεββάτι και να μην επιτρέπεται να βλέπει άλλον άνθρωπο.

    Εγώ έχω βρεθεί σε απομόνωση δεμένος στο κρεββάτι για "αμέτρητες" μέρες με σπασμένο το τζάμι του παραθύρου τον χειμώνα και κρύωνα σε ιδιωτική κλινική. Γνωρίζω πλέον ότι δεν μπορούσα να επικοινωνήσω με τους δικούς μου και φαντάζομαι την στενοχώρια τους αν έβλεπαν τις συνθήκες του εγκλεισμού μου. Δεν μπορούσα να μιλήσω από τα φάρμακα που έπαιρνα που όμως ήταν ό,τι καλύτερο υπάρχει για την κατάσταση στην οποία είχα περιέλθει.

    Τα ίδια φάρμακα μου έδωσαν και στη Γερμανία, μόνο που εκεί ήταν με φανερή αγάπη και περνούσα καλά
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    22
    Homebob ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Αγανακτώ και με τους γιατρούς. Δεν μπορούν ακόμα να αποφασίσουν αν είναι σχιζοφρένεια σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη η διπολική. Μας έχουν τρελάνει. Από την άλλη όταν ρώτησα για την λειτουργικότητα μετά με απογοήτευσαν εντελώς. Λες και θα βγει άχρηστος. Πως όλα αυτά να τα διαχειριστείς. Έλεος. Είναι φοιτητής ιατρικής που πριν από ένα μήνα έδινε εξετάσεις και περνούσε μαθήματα. Πώς να το κατανοήσω όλο αυτό
    Άσε καταλάβουν και οι γιατροί ότι το θα δείξει με το Κάιρο που λένε μας σκοτώνει περισσότερο.

Similar Threads

  1. Σχιζοσυναισθηματική διαταραχή
    By sea00 in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 07-11-2021, 03:48
  2. Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή. Είσαι εσύ?
    By Alexandros tsi in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 06-09-2020, 09:00
  3. Σχιζοσυναισθηματικη διαταραχή και σύνταξη
    By Tasos1990 in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 01-03-2018, 11:19
  4. Σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη καταθλιπτικου τυπου
    By joanna22 in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 08-05-2017, 20:08
  5. Σχιζοσυναισθηματική διαταραχή
    By psilos in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 04-04-2009, 23:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •