Σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    22

    Σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη

    Καλημέρα
    Πες τε μου εμπειρίες από τη ζωή σας με τη νόσο αυτή.παλευεται?
    Μπορείτε να διαβάσετε να σπουδάσετε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Δεν θα μπορούσα να τα πω καλύτερα από το iatronet

    https://www.iatronet.gr/ygeia/psyxik...imetwpisi.html

    Η Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή είναι μια ψυχική νόσος η οποία χαρακτηρίζεται από μη φυσιολογικές διαδικασίες σκέψης και απορυθμιζόμενα συναισθήματα. Η διάγνωση πραγματοποιείται όταν το άτομο παρουσιάζει συμπτώματα από τη σχιζοφρένεια και τις διαταραχές διάθεσης. Κατέχει, με άλλα λόγια, μια ενδιάμεση θέση στο συνεχές των παραπάνω ασθενειών. Ο διπολικός τύπος παρουσιάζει συμπτώματα μανίας, υπομανίας και μεικτά επεισόδια, ενώ ο καταθλιπτικός τύπος παρουσιάζει μόνο συμπτώματα κατάθλιψης. Επιπλέον συμπτώματα της ασθένειας αποτελούν οι ψευδαισθήσεις, παρανοϊκού τύπου παραισθήσεις, και αποδιοργανωμένος λόγος και σκέψη. Οι γνωστικές δυσλειτουργίες είναι συχνές, όπως οι δυσκολίες στη συγκέντρωση και την προσοχή. Η μείωση στη διαπροσωπική λειτουργικότητα του ατόμου, όπως και η κοινωνική του απομόνωση, είναι αναπόφευκτες συνέπειες της ασθένειας.
    Last edited by homebod; 05-03-2021 at 20:42.
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Καλημέρα...

    Έχω διαγνωστεί με σχιζοσυναισυναισθηματικη ενώ πριν κόψω τα φάρμακα πρόπερσι η διάγνωση ήταν διπολική..

    Θέλω να καταθέσω το παράπονό μου ως προς τη λειτουργία του μυαλού μου..
    Επειδή τα είχα κόψει μόνη μου για 4 μήνες, και αποτέλεσμα ήταν να νοσηλευτώ 4 φορές μέσα σε ενάμιση χρόνο, αισθάνομαι τώρα το μυαλό μου άδειο!
    Θα πάω και σε έναν καινούργιο γιατρό, πάλι μέσω του πατέρα μου, που δεν θέλω να τον έχω ανάγκη αλλά να που τον έχω, δεν ξέρω εγώ κάποιον γιατρό δυστυχώς, και θα πάω και σε μια ψυχοθεραπευτρια όταν τη βρω και αυτήν, γιατί έχω ανεξήγητο θυμό προς τον πατέρα..

    Αυτό που θέλω να πω τώρα είναι ότι αισθάνομαι το μυαλό μου άδειο στην κυριολεξία..
    Πριν κόψω τα φάρμακα πριν 2 χρόνια δηλ, έγραφα ποίηματα και έπαιζα μουσική, σκαρωνα μελωδίες δηλ, και τώρα αισθανομαι σαν άδειο σακί , σαν ένας αριθμός που περιφέρεται στον κόσμο χωρίς στόχο, χωρίς όνειρα, χωρίς δημιουργικότητα.. Ζω πολύ απλά.. Έχω επανέλθει βέβαια μετά την υποτροπή αλλά η ζωή μου δεν έχει κανένα ενδιαφέρον επειδή το μυαλό μου αδυνατεί να αντιληφθεί έννοιες και να τις επεξεργαστεί όπως παλιά.. Πχ όταν έγραφα ποιήματα μπορούσα να συνδέω λέξεις μεταξύ τους και να μεταφέρεται έτσι στον αναγνώστη μια εικόνα.. Έγραφα με πολλές μεταφορές και έκανα συνειρμούς κάτι που αδυνατώ τώρα να κάνω..

    Πραγματικά έχω προσπαθήσει να γράψω κάτι και μου βγαίνουν πολύ απλές προτάσεις σαν παιδιού δημοτικού..

    Θεωρώ πως έχω κάψει τα εγκεφαλικά μου κύτταρα και δεν αντέχω τη ζωή χωρίς κάποιας μορφής δημιουργία για να εκοτονωνομαι.. Και ίσως για αυτό εκτονωνομαι στον πατέρα μου..

    Το έχει κανείς άλλος αυτό??

    Ευχαριστώ αν με διαβάσατε...

  4. #4
    Quote Originally Posted by pause View Post

    Θεωρώ πως έχω κάψει τα εγκεφαλικά μου κύτταρα και δεν αντέχω τη ζωή χωρίς κάποιας μορφής δημιουργία για να εκοτονωνομαι.. Και ίσως για αυτό εκτονωνομαι στον πατέρα μου..

    Το έχει κανείς άλλος αυτό??

    Ευχαριστώ αν με διαβάσατε...
    Καλησπέρα @pause. Δυστυχώς και εγώ έχω απώλεια της δημιουργικότητας και της φαντασίας.. Η διάγνωση μου είναι μη-καθορισμένη ψύχωση. Το ψυχωτικό επεισόδιο καθώς και τα ψυχοφάρμακα που παίρνω μου έχουν κάνει το IQ μου, IQ αμοιβάδας. Είμαι αρκετά τυχερός που δεν είμαι φοιτητής και δεν χρειάζεται πλέον διάβασμα και εξετάσεις γιατί αλίμονο μου.. Όταν διαβάζω χρειάζεται να διαβάσω 3-4 φορές την κάθε σελίδα για να καταλάβω. Δεν είσαι μόνος σου. Μαζί μας υπάρχουν και χιλιάδες άτομα που έχουν παρουσιάσει ψυχωτικά συμπτώματα (έχω δει reviews από το φάρμακο που παίρνω και όλοι γράφουν ότι δυσκολεύονται στην σκέψη).

    Σου εύχομαι ό,τι το καλύτερο στην ζωή σου!

  5. #5
    λοιπον παιδες μια χαρα ειστε το να αισθανεσθαι οτι το μυαλο ειναι κενο σημαινει διαυγεια μυαλου
    τιποτε αλλο μιληστε και με τον γιατρο γι`αυτο το εχω περασει και εγω και τωρα ειμαι καπως διαφορετικα και ξερω
    οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο

  6. #6
    Καλημέρα, όπως είχα γράψει και παλιότερα έχω σχιζοσυναισθηματικη διαταραχή διπολικου τύπου. Θα γίνουν κάτι εξετάσεις τωρα πιστοποίησης για το ιεκ που έχω τελειώσει..
    Κι ενώ τις προηγούμενες μέρες έκανα μια προσπάθεια με διάβασμα, από χθες με έχει πιάσει άρνηση και σκέφτομαι ότι ναι μεν διαλεξα εγώ τη ειδικότητα αλλά δεν με ενδιαφέρει πραγματικά αυτο το αντικείμενο.. Οπότε αναρωτιέμαι γιατί πρέπει να δώσω αυτές τις εξετάσεις κι όταν το σκέφτομαι αυτό, επόμενο είναι να σταματαω την προσπάθεια..
    Μου λέει η μάνα μου να πάρω το χαρτί και βλέπεις μετά γιατί μπορεί να μου ερθει να δουλέψω σε αυτο το αντικείμενο ακόμα κι αν δεν μου αρέσει μόνο και μόνο για να έχω δικά μου χρήματα και να κάνω το βήμα να φύγω απ το σπίτι..
    Δεν νομίζω να το κάνω αλλά δύο βδομάδες έμειναν.. Ας πούμε ότι θα διαβάσω όσο μπορώ, ας πούμε κι ότι δίνω τις εξετάσεις...

    Τέλος πάντων... Ο λόγος που γράφω βασικά είναι επειδή θελω να πω ότι ο χωρος που θα προτιμούσα να εργάζομαι είναι κάποιος σχετικός με υγιεινή διατροφή και ζωή, βότανα κλπ...
    Βρήκα μια εταιρία με βότανα απ το ίντερνετ..
    Θεωρείτε φρόνιμο και σωστό να τους πάρω τηλ να τους ρωτήσω αν μπορούν να με εντάξουν στο εργατικό τους δυναμικό? Χωρίς να εχει προηγηθεί κάποια αγγελια απο μέρους τους δηλ χωρίς οι ίδιοι να έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον για πρόσληψη ατόμων?

  7. #7
    Καλησπέρα.... Ελπίζω να είστε καλά ή να την παλεύετε τουλάχιστον...

    Βγήκα με μια φίλη σήμερα, η οποία παίρνει κι αυτή αγωγή για δικό της θέμα, και μου είπε ότι έχει μειώσει εδώ και 3 βδομάδες το αντικαταθλιπτικο.. Και ότι αυτό το διάστημα που το έχει μειώσει έχει δει ότι μπορεί να σκεφτεί καλύτερα... Μπορεί και σκέφτεται και συγκεντρώνεται καλύτερα σε αυτό που της λένε, ενώ προηγουμενως χανόταν άμα άκουγε πολλές πληροφορίες.
    Τα λέω όλα αυτά γιατί έχω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα δηλαδή δεν μπορώ να σκεφτώ, έχω να γράψω ποιήματα από τότε που έπαθα την τελευταία υποτροπη δηλ απ το 2019, απ το 2021 που νοσηλεύτηκα για τελευταία φορά αισθάνομαι έκτοτε το μυαλό μου άδειο και βέβαια έχω και αυτό που έχει η φίλη μου δηλ όταν ακούω πολλές πληροφορίες συνεχόμενες χάνομαι.

    Εγώ παίρνω abilify 15mg.
    Σκέφτηκα μήπως μειώσω τη δόση στα 10mg... Μήπως και καταφέρει το μυαλό να γεμίσει πάλι όπως έγινε και με τη φίλη μου..

    Ξέχασα να πω ότι με το που μείωσε το αντικαταθλιπτικο η φίλη μου, ναι μεν άρχισε να μπορεί να σκέφτεται πιο πολύ αλλά επανήλθαν και οι αρνητικές σκέψεις, οι οποίες με τη μεγαλύτερη δόση ηταν πιο λίγες...

    Σχετικά με το μυαλό μου ο γιατρός δεν μου έχει πει ότι υπάρχει πρόβλημα. Ότι ο λόγος που δεν καταλαβαίνω όταν ακουω κάποιον είναι επειδή λέει δεν είμαι συγκεντρωμενη επειδή λέει είτε είναι κάπου αλλού το μυαλό μου είτε αυτό που ακούω δεν με ενδιαφέρει...
    Δεν ισχύει όμως κάτι τέτοιο... Γιατί μου συμβαίνει με τα πάντα αυτό... Ό,τι κι αν ακούσω... Και στο διάβασμα που είναι πιο ελεγχόμενη πληροφορία κι εκεί αργώ και κολλάω πολύ...

    Λόγω του κενού στο μυαλό λοιπόν καταφεύγω σε κατανάλωση πολλών υδατανθρακων για να μου έρθει νύστα και να κοιμηθώ.. Γιατί δεν αντέχω αυτό το κενό όπως είπα...

    Ο γιατρός δεν μου μειώνει τη δόση...

    Αλλά δεν ξέρω...
    Ίσως αν πήγαινα στα 10mg που άλλωστε έπαιρνα και παλιότερα μπορεί να γέμιζε λίγο το μυαλό μου...
    Αλλά φοβάμαι λίγο να κάνω τη μείωση μόνη μου...

    Εχω περάσει και πολλές υποτροπές από διακοπές...
    Βέβαια δεν έχω σκοπό να τα κόψω τελείως... Μόνο να κάνω μια μείωση μπας και επανέλθει το μυαλό μου...

    Ευχαριστώ αν με διαβάσατε..

    Και αν έχετε βιώσει ή βιώνετε ακόμα παρόμοια συμπτώματα, θα με ενδιέφερε να σας διαβάσω...

  8. #8
    Quote Originally Posted by pause View Post
    Καλησπέρα.... Ελπίζω να είστε καλά ή να την παλεύετε τουλάχιστον...

    Βγήκα με μια φίλη σήμερα, η οποία παίρνει κι αυτή αγωγή για δικό της θέμα, και μου είπε ότι έχει μειώσει εδώ και 3 βδομάδες το αντικαταθλιπτικο.. Και ότι αυτό το διάστημα που το έχει μειώσει έχει δει ότι μπορεί να σκεφτεί καλύτερα... Μπορεί και σκέφτεται και συγκεντρώνεται καλύτερα σε αυτό που της λένε, ενώ προηγουμενως χανόταν άμα άκουγε πολλές πληροφορίες.
    Τα λέω όλα αυτά γιατί έχω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα δηλαδή δεν μπορώ να σκεφτώ, έχω να γράψω ποιήματα από τότε που έπαθα την τελευταία υποτροπη δηλ απ το 2019, απ το 2021 που νοσηλεύτηκα για τελευταία φορά αισθάνομαι έκτοτε το μυαλό μου άδειο και βέβαια έχω και αυτό που έχει η φίλη μου δηλ όταν ακούω πολλές πληροφορίες συνεχόμενες χάνομαι.

    Εγώ παίρνω abilify 15mg.
    Σκέφτηκα μήπως μειώσω τη δόση στα 10mg... Μήπως και καταφέρει το μυαλό να γεμίσει πάλι όπως έγινε και με τη φίλη μου..

    Ξέχασα να πω ότι με το που μείωσε το αντικαταθλιπτικο η φίλη μου, ναι μεν άρχισε να μπορεί να σκέφτεται πιο πολύ αλλά επανήλθαν και οι αρνητικές σκέψεις, οι οποίες με τη μεγαλύτερη δόση ηταν πιο λίγες...

    Σχετικά με το μυαλό μου ο γιατρός δεν μου έχει πει ότι υπάρχει πρόβλημα. Ότι ο λόγος που δεν καταλαβαίνω όταν ακουω κάποιον είναι επειδή λέει δεν είμαι συγκεντρωμενη επειδή λέει είτε είναι κάπου αλλού το μυαλό μου είτε αυτό που ακούω δεν με ενδιαφέρει...
    Δεν ισχύει όμως κάτι τέτοιο... Γιατί μου συμβαίνει με τα πάντα αυτό... Ό,τι κι αν ακούσω... Και στο διάβασμα που είναι πιο ελεγχόμενη πληροφορία κι εκεί αργώ και κολλάω πολύ...

    Λόγω του κενού στο μυαλό λοιπόν καταφεύγω σε κατανάλωση πολλών υδατανθρακων για να μου έρθει νύστα και να κοιμηθώ.. Γιατί δεν αντέχω αυτό το κενό όπως είπα...

    Ο γιατρός δεν μου μειώνει τη δόση...

    Αλλά δεν ξέρω...
    Ίσως αν πήγαινα στα 10mg που άλλωστε έπαιρνα και παλιότερα μπορεί να γέμιζε λίγο το μυαλό μου...
    Αλλά φοβάμαι λίγο να κάνω τη μείωση μόνη μου...

    Εχω περάσει και πολλές υποτροπές από διακοπές...
    Βέβαια δεν έχω σκοπό να τα κόψω τελείως... Μόνο να κάνω μια μείωση μπας και επανέλθει το μυαλό μου...

    Ευχαριστώ αν με διαβάσατε..

    Και αν έχετε βιώσει ή βιώνετε ακόμα παρόμοια συμπτώματα, θα με ενδιέφερε να σας διαβάσω...
    οχι μην μειωσεις την αγωγη παιρνω 6mg risperdal και 200 mg solian αν κοψω η μειωσω κατι απο τα δυο τοτε ειναι που δεν εχω καλη συγκεντρωση και υποτροπιαζω σε διαρκεια λιγων ημερων με ψυχωτικες φοβιες ελλειπης συγκεντρωση.τωρα ειμαι αρκετα ηρεμος και λειτουργικος αν και βραδινος τυπος τωρα παω να σιδερωσω σκεψου εστω και βραδυ και θα σκουπισω και θα σφουγγαριζω το δωματιο μου.ολη αυτη την λειτουργικοτητα που εχω αν εξαιρεσω οτι κοιμαμαι αργα το βραδυ και χανω τις πρωινες δουλειες τις οφειλω σε αυτες τις αγωγες που παιρνω.αν κοψω ή μειωσω κατι απο τα δυο το πολυ σε μια εβδομαδα υποτροπιαζω ειναι θεμα ημερων ουτε μηνων ουτε χρονων και εφοσον παιρνεις μονο 15mg abilify ειναι ελαχιστη η αγωγη παει και 30 και ουτε παχαινει αυτο το φαρμακο.τι να πω εγω που παιρνω δυο αντιψυχωτικα που ανεβαζουν και τα δυο την προλακτινη αλλα ακομα ειμαι ταυρος στο κρεβατι οταν χωρισα με μια κοπελα που τα ειχα οσες φορες συνευρεθηκα μαζι της ημουν ταυρος ποτε δεν μου επεσε και ειχα αρκετη εως πολυ ερωτικη επιθυμια φαντασου να μην επαιρνα αυτα τα δυο φαρμακα που ανεβαζουν την προλακτινη και μειωνουν τις ορμες θα ημουν πιστολι δεν θα μπορουσε να με συγκρατησει κανενας θα ημουν σεξ machine που και ακομα εχω ορμες παρολο που ειμαι πλεον 35 και πρωινες στυσεις καθε ημερα.μακαρι να επαιρνα και γω abilify ουτε παχαινει ουτε ριχνει τις ορμες και ουτε ανεβαζει την προλακτινη αλλα το δοκιμασα και δεν μου εκατσε καλα υποτροπιασα

  9. #9
    Καλημέρα psychous... Σ ευχαριστώ για την απάντηση...
    Με επηρέασες λίγο τώρα... Γιατί η αλήθεια είναι και παλιά που έπαιρνα των 10mg δεν ήμουν τόσο καλά όσο είμαι τώρα. Είχα σαν κατάθλιψη περίπου. Αλλά έγραφα τότε. Τώρα δεν μπορώ να σκεφτώ..

    Τέλος πάντων... Δεν θα το μειώσω οκ... Ένας γιατρός παλιά που τον είχα ρωτήσει σχετικά με τη μείωση και διακοπή, μου είχε πει ότι αν πέσει το φάρμακο κάτω από ένα όριο, όσο σταδιακά κι αν το έχεις μειώσει μέχρι εκείνη τη στιγμή, θα ξαναπαθεις υποτροπη.
    Τι να κάνουμε, θα ζήσουμε με αυτά τα φάρμακα..
    Ο γιατρός μου είχε πει ότι έχω λειτουργικότητα ανθρώπου που όντως έχει σοβαρο πρόβλημα και για αυτο δεν κάνει τίποτα... Ενώ εγώ λέει δεν έχω τόσο σοβαρό πρόβλημα για να μην κάνω τίποτα.
    Κάτι με μπλοκάρει στα αλήθεια όμως και δεν κάνω πράγματα.

    Όσο για την προλακτινη και το abilify λέει ότι την ανεβάζει...
    Ίσως είναι χαρακτηριστικό των αντιψυχωσικων φαρμάκων αυτό...
    Αλλά δεν ήξερα τι κάνει η προλακτινη...
    Οποτε λες έχει σχέση με την ερωτική επιθυμία...
    Εσύ ευτυχώς έχεις λες οπότε οκ...
    Εγώ πάλι θα έλεγα δεν έχω... Αλλά δεν το είχα συνδέσει με την προλακτινη του φαρμάκου που την ανεβάζει αλλά με την πάθηση γενικότερα. Γιατί από τότε που αρρωστησα δεν έχω ερωτική επιθυμία κατά κύριο λόγο...

    Τέλος πάντων... Το abilify είναι ένα καλό φάρμακο όντως.... Αλλά κάθε φορά που θέλω να βρω τι φταίει που είμαι έτσι μη λειτουργική και με το μυαλό άδειο και μειωμένη συγκέντρωση, κατηγορώ το φάρμακο... Ενώ μπορεί απλά να είναι και αρνητικά συμπτώματα της πάθησης όλα αυτά...

    Πάντως είμαι καλύτερα ψυχολογικά από παλιότερα...
    Τώρα αν διορθωθεί και το ότι δεν κάνω τίποτα, αν αποκτήσω παραπάνω υπομονή όταν ασχολούμαι με κάτι,αν δεν παρατάω ό,τι αρχίζω... Κι αν γεμίσει κάπως το μυαλό μου.... Τότε θα είμαι ακόμα καλύτερα....
    Ελπίζω με τον καιρό να φτιάξουν όλα αυτά...

    Καλημέρα..

Similar Threads

  1. Σχιζοσυναισθηματική διαταραχή
    By sea00 in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 07-11-2021, 03:48
  2. Σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη
    By Yellow in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 12-03-2021, 09:53
  3. Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή. Είσαι εσύ?
    By Alexandros tsi in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 06-09-2020, 09:00
  4. Σχιζοσυναισθηματικη διαταραχή και σύνταξη
    By Tasos1990 in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 01-03-2018, 11:19
  5. Σχιζοσυναισθηματική διαταραχή
    By psilos in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 04-04-2009, 23:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •