Σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    105
    Έχω φίλους αλλά δεν ψήνονται για συγκατοίκηση.Αυτο που μου λείπει είναι μια κοπέλα και με αυτά και με αυτά φοβαμαι να ξεκινήσω κάτι για τους λόγους που ανέφερα πριν.Και εγώ εδώ μπαίνω σπάνια πλέον θα προτιμούσα να με ακούει κάποιος και να τα λέμε αλλά τεσπα.Υπομονη λέω στον εαυτό μου αλλά και αυτή εξαντλειτε

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    2
    Καλησπέρα! Εύχομαι να είστε όλοι καλά ! Στην αρχή διαγνώστηκα με διπολική διαταραχή (από το 2022) και πριν λίγο καιρό η ψυχίατρος μου, μου είπε ότι τελικά έχω σχιζοσυναισθηματικη διαταραχή. Δυσκολεύομαι αρκετά με τη σχολή μου γιατί λόγω των φαρμάκων έχω υπνηλία και δε μπορώ να συγκεντρωθω όπως παλιά. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει πιθανότητα να φτιάξει η όλη κατάσταση και να επανέλθω στον παλιό μου εαυτό

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    105
    Καλησπέρα.Εγω πάσχω από ψυχωση και η αλήθεια ειναι πως ούτε εγώ μπορώ να συγκεντρωθω από όλο αυτό που έγινε.Παιρνω το αμπιλιφαι όπου είναι για την ψυχωση και απλά δεν έχω συμπτωματα θετικά πάντα.Τωρα αν επιστρέψεις πάλι στον εαυτό σου είναι δύσκολο έως ακατορθωτο αν κρίνω από μένα διότι άλλαξα τελείως μετά από όλο αυτό έχω γίνει πιο αναίσθητος.Τι να πω καλή τύχη.Τι φάρμακα παιρνεις;

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    2
    Κατάλαβα ...παίρνω 1 rispelen το πρωί και 1.5 το βράδυ, 1 ladose το πρωί , 2 depakine chrono το πρωί και 2 το βράδυ και 1 akineton το πρωί και ένα το βράδυ

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    901
    Προσωπικά πιστεύω πως θα φτιάξει η κατάσταση σταδιακα, δώστε χρόνο σε αγωγή και σε εργασίες που θα κάνετε με τον εαυτό σας και θα βελτιωθείτε.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Location
    Στην κοιλια της μητερας μου , ακομη !
    Posts
    140
    Quote Originally Posted by pause View Post
    Pano με τους γονείς σου πώς τα πας?
    Εγώ έχω σοβαρό θέμα και με τους δύο πλέον. Πιο πολύ με ενοχλούσε ο πατέρας μου αλλά και η μάνα μου δεν πάει πίσω.
    Πριν λίγο με είπε τύραννο και ότι της έχω φάει τη ζωή. Και ότι εγώ δεν συμφωνώ ούτε με τα άντερά μου. Και αυτή τη φράση την έλεγε και τη λέει ακόμα καμία φορά για τον πατέρα μου. Και μου λέει τα ίδια που λέει και στον πατέρα μου. Και περιμένει... Τι περιμενει από μένα?? Να την αγκαλιάσω?? Να της πω τι ωραία λόγια που μου λέει??

    Ασφυκτιω εδώ μέσα. Θέλω να μείνω σε ένα σπιτι μόνη μου αλλά δεν έχω δουλειά. Πρώτα βρίσκουμε δουλειά και μετά νοικιάζουμε σπίτι.
    Οπότε αναγκαστικά μένω εδώ με τους γονείς μου και τρώγομαι μαζί τους και με τρώνε με τις γκρίνιες τους γιατί ποτέ δεν ήταν αγαπημένοι. Πάντα υπήρχε ειρωνεία μεταξύ τους.
    Και μου είπε πριν λίγο η μάνα μου:
    Ότι εγώ λέει δεν έχω δικαίωμα να κρίνω τους γονείς μου ενώ αυτοί έχουν το δικαίωμα να με κρίνουν γιατί είναι γονείς μου.
    Δηλ ότι τι?? Έχουν θέση εξουσίας?? Ετσι βλέπουν τη γονεικη τους θέση?

    Μου ρχεται να φύγω από δω και να πάρω τους 5 δρόμους.
    Αλλά κάθομαι.
    Γιατί έξω πιο δύσκολα θα είναι...

    Τώρα αυτά που είπα είναι άσχετα με το θέμα.

    Είχα ανάγκη να μιλήσω όμως γιατί μόλις τσακώθηκα με τη μάνα μου.
    Γεια σου pause .
    Οι γονεις εχουν μονο ασχημες αντιδρασεις απεναντι σου ?Ισχυει και με τον υπολοιπο περιγυρο τους? Τα ανδρογυνα μαλωνουν γιατι καποια στιγμη δεν ηταν ειλικρινεις μεταξυ τους . Ανεκπληρωτοι ευσεβεις ποθοι . Και τα απονερα περνανε στον διαδοχο .

    Με εχουν διαγνωσει κατα σειρα , γενικευμενη αγχωδη διαταραχη , διαταραχη υπνου , ψυχωτικος , ατυπη σχιζοφρενεια , συναισθηματικη διαταραχη . Και αγχωδης να μην εισαι με τον τηλεφωνικο καταλογο διαγνωσεων γινεσαι .Δε μπορουν να συμφωνησουν 4 νοματαιοι με τις ιδιες σπουδες για τον ιδιο ανθρωπο . Εμενα με τρελαινει που δεν εχω διαγνωση ! Λαμβανω 100 mg Seropin καθε βραδυ ως υπναγωγο και θελω τουλαχιστο 500 mg για να πεσω ξερος . Την αυπνια την εχω 30 χρονια και δε μπορω να τη χωρισω !
    Χρειαζεται και λιγο να αυτοσαρκαζομαστε για να ακουσει το μυαλο το γελιο μας .
    Καποιες μερες καλο ειναι να μειωνουμε την ενταση .
    Καλο σου Βραδυ pause .

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Location
    Στην κοιλια της μητερας μου , ακομη !
    Posts
    140
    Quote Originally Posted by panos_77 View Post
    Πάντα είχα πρόβλημα με τον πατέρα μου και η μάνα μου βέβαια δεν πάει πίσω είναι ύπουλη και ψυχρή.εγω δουλεύω αλλά δεν φτάνουν να νοικιάσω οπότε αναγκαστικά όπως καταλαβαίνεις μένω με αυτούς που ούτε αγαπήθηκαν ποτέ απλά για συμφέρον έκαναν ότι έκαναν και την πληρώνω εγώ τώρα για τις παπαριες τους.Ειμαι δυστυχισμένος λόγω τραγικων λαθών των γονιών μου που μου κατέστρεψαν τη ζωή και εγώ φυτοζωω βαριεμαι το οτιδήποτε.Παντα έχω την ανάγκη να μιλήσω κάπου αλλά δεν έχω που να τα πω
    Πανο καλησπερα .
    Ξερεις ποσοι ενηλικες αντρες θεωρουν οτι η καταστροφη τους οφειλεται στους γονιους τους ? Εκατομμυρια το διχως αλλο . Καποτε ημουν και εγω στη θεση σου . Ειμαι 45 χρονων χωρις γονεις , χωρις δουλεια , χωρις δικια μου οικογενεια . Οσο ηταν υγιης η μητερα μου , εγω εβραζα μεσα μου εναντιον της. Οταν αρρωστησε , εκλαιγα γοερα μονος μου . Οταν ηταν προς στα τελευταια της την εβγαζα για καφε και τη ρωτουσα για τη ζωη της . Ηρεμησα απιστευτα και η μητερα μου το καταλαβε οτι το πιο δυσκολο παιδι που θα μπορουσε να της τυχει θα ηταν και το τελευταιο που θα εβλεπε .Νοεμβρη του 2012 . Τη αποζητω καθε μερα , Παναγιωτη .
    Ο πατερας μου ηταν κυριαρχικος . Δεν εχω βρισει ανθρωπο τοσο χυδαια και απροκαλυπτα οσο τον πατερα μου . Δεν ηρθαμε ποτε στα χερια . Και ευγνωμονω το Θεο που δεν το επραξε . Ο πατερας μου ειχε πολλα λογικα προβληματα , οπως και η μητερα μου . Οταν μεθουσε ο πατερας μου ετρεχες να κρυφτεις . Ηθελε να γινονται ολα με τον δικο του τροπο , αυτον που σου εδειχνε . Ηθελε να αλλαξει ολο το ντουνια προς το καλυτερο . Ηταν τερας συγκεντρωσης . Τους τρομαζε ολους . Απο οσο γνωριζω μονο εμενα δε τρομαζε . Οταν μου ειπε θα φυγω σε λιγο , τοτε τρομαξα . Εκανα να κοιμηθω 5 μερες . Πρωτη φορα στη ζωη μου πανικοβληθηκα . Εκτοτε καθε βραδυ παρακολουθουσα τον υπνο του . Για 9 μηνες τον ρωτουσα για τα μετακατοχικα χρονια , την ζωη του με τα προβατα , τα χρονια στα καραβια . Ιστοριες χιλιοειπωμενες αλλα δεν τις χορταινα . Οσο ηταν στο νοσοκομειο μου ζητουσε οχι και τα πιο καταλληλα για ανθρωπο με σοβαρα κλινικα προβληματα υγειας . Τηγανητες πιπεριες , τουρσι , καυτερα . Οταν οι γιατροι μας ειδοποιησαν οτι ειναι καιρος παρολο τον πληρη αποπροσανατολισμο του , ειδε τα 2 διμετρα παλικαρια του πλαι πλαι και ειδα μια τοσοδουλικη λαμψη στα ματια του . Αυτη τη εικονα κραταω . Μαρτιος του 21 . Μου λειπουν αφανταστα οι ιστοριες του . Αν και εβγαλε το δημοτικο , η αφηγηση του ηταν ανατριχιαστικα χρονολογικα δομημενη .
    Εγω ειμαι παραδειγμα προς αποφυγη , Παναγιωτη Εκανα εξοφθαλμα λαθη . Ημουν φαουλ σχεδον παντα . Μεχρι και πριν 9 μηνες ειχα σοβαροτατο προβλημα . Δε θελω να το ζησει κανεις .
    Επειτα κατι αλλαξε μεσα μου και αναδυθηκε μια απιστευτη νοσταλγια . Και μισησα τον εαυτο μου . Ασβεστο μισος .Αλλα οχι για πολυ . Το μισος λειτουργησε ευεργετικα πανω μου .Απο την αρχη του τρεχοντος ετους εχω μαλακωσει πολυ και με κατεκλυσαν μονο ομορφες σκηνες του παρελθοντος με τους γονεις μου . Αρχιζω και γινομαι καλος μαθητης . Κατι μου αφησαν ως μαθημα . Σημερα απλα μουτζωνομαι στο καθρεπτη . Απεχω πολυ απο την αγαλλιαση αλλα η καρδια μου και η ψυχη μου ειναι αναπαντεχα ηρεμες οταν θυμαμαι τους γονεις μου .

    Καλο σου βραδυ , Παναγιωτη .

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Σχιζοσυναισθηματική διαταραχή
    By sea00 in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 07-11-2021, 02:48
  2. Σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη
    By Yellow in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 12-03-2021, 08:53
  3. Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή. Είσαι εσύ?
    By Alexandros tsi in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 06-09-2020, 08:00
  4. Σχιζοσυναισθηματικη διαταραχή και σύνταξη
    By Tasos1990 in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 01-03-2018, 10:19
  5. Σχιζοσυναισθηματική διαταραχή
    By psilos in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 04-04-2009, 22:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •