Προβληματισμενος νεος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    4

    Προβληματισμενος νεος

    Γεια ειμαι 18 χρονων και δεν ειμαι καλα , συγγνωμη αλλα δεν ξερω πως να το αρχισω .
    Ωραια προφανως "πρετοιμαζομαι" για τις πανελληνιες , αυτο τουλαχιστον πιστευουν οι γυρω μου , εγω ομως δεν ξερω αν το θελω αυτο ή οχι . Φοβαμαι τι θα φερει το μελλον , φοβαμαι την αντιδραση των γονιων μου αν περασω ή οχι γενικα με πειραζει η αλλαγη και επισης οπως καταλαβαινεται τα υπεραναλυω ολα .
    Να πω την αληθεια δεν με πειραζει το πως ειμαι , παρολο που μισω τον εαυτο μου οσο δεν παει , εχω συνηθισει τα χουγια μου και για καποιο λογο θελω να συνεχισω να ειμαι ετσι , τωρα δεν ξερω αν ειναι αυτο καποιου ειδους μαζοχισμου ή οχι . Επισης με προβληματιζει αν μου αρεσει να μισω τον εαυτο μου , ενω και αν ολο αυτο το κανω για να παρω την προσοχη καποιου διοτι παντα πιστευα-ηλπιζα , νομιζω μεχρι και τωρα , πως θα ερθει καποιος να με φτιαξει και οχι πως εγω θα διορθωσω τον εαυτο μου .
    Τελος παντων προτεραιοτητα μου ειναι να περασω σε μια σχολη οποια και να'ναι διοτι πιεζομαι (οχι και τοσο πολυ απλως εμενα μου φαινεται πως πιεζομαι πολυ) απο το φροντιστηριο , τους γονεις μου και τους φιλους μου φυσικα παντα εμμεσα . Το προβλημα ειναι οτι ο εαυτος μου αισθανεται το διαβασμα σαν ενα γιατρικο που θα με βοηθησει ή θα με αλλαξει (δεν ξερω δεν τα εχω σκεφτει) και γι'αυτο δεν εχω πολυ ορεξη να διαβασω . Οταν ομως προσπαθω να διαβασω ειτε νυσταζω , ξεφευγω στις σκεψεις μου ή στη κοντινοτερη συσκευη ή απλα απογοητευομαι και τα παραταω . Βεβαια καταφερνω μερικες φορες να διαβασω αλλα δεν μου μενει τιποτα .
    Παντως η καθημερινη μου ψυχολογια ειναι ασχημη , με το που ξυπναω νιωθω κουρασμενος και κατι το οποιο μου φαινεται περιεργο ειναι οτι (νομιζω απο περσι) δεν μπορω να το εξηγησω αλλα ειναι σαν τα ματια μου να βλεπουν θολα , σαν να ειμαι προγραμματισμενος π.χ. να φαω αλλα να μην καταλαβαινω οτι το κανω . Ξερω τι θα πειτε κατευθειαν οτι πασχω απο καταθλιψη ή κατι τετοιο αλλα εγω νομιζω πως υπερβαλω οταν τα σκεφτομαι αυτα , μαλιστα θεωρω πως με εκφραζει η λεξη (συγγνωμη για την εκφραση) κλαψομου..ης .
    Τελος παντων δεν ξερω τι αλλο να πω , παντως δεν ζηταω τη λυπηση σας , απλα ηθελα λιγο να εκφραστω και αν τυχει να βοηθηθω απο καποιον .
    Ελπιζω να μην εκανα την μερα καποιου αρνητικη μετα απο αυτο , ελπιζω ολοι να εχετε υγεια και χαρα !!
    Last edited by pipos; 06-03-2021 at 22:10.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    71
    Καλησπέρα φίλε
    Και εγώ είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση με εσένα . Δεν έχω ιδέα τι θέλω να κάνω με τις πανελλήνιες και πλέον είμαι στην φάση που βαριέμαι φριχτά το διάβασμα . Και εγώ ξεκινάω να διαβάζω και μέσα σε 15 λεπτά είμαι στο κινητό μου και ακούω μουσική . Άλλες φορές όταν διαβάζω αλγεβρα που δεν καταλαβαίνω με τίποτα όμως κλαίω μόνη μου . Άλλες πάλι φορές απλά κάθομαι και κοιτάζω το άπειρο και σκέφτομαι ένα κάρο άσχετα . Σιχαίνομαι τον εαυτό μου όσο δεν πάει . Από πάρα πολλές απόψεις. Αυτό που νομίζω πρέπει να κάνεις είναι να βάλεις πρόγραμμα . Πίστεψέ με ξέρω από πρώτο χέρι ότι είναι δύσκολο και χάνεσαι αλλά προσπάθησε . Κάτσε σε ένα τετράδιο να γραψε π.χ 3:00-4:00 θα διαβάσω αρχαία . Και επίσης μην ξεχνάς τα διαλείμματα . Καλό είναι να ασχοληθείς και με κάτι άλλο. Θα πρότεινα γυμναστική. Μπορείς και μόνος σου στο σπίτι. Κάτσε και ψάξε και λίγο τις σχολές που μπορείς να περάσεις . Σίγουρα άμα βρεις κάτι που να σου αρέσει θα ασχοληθείς με τα μαθήματα πιο ενεργά . Βάλε και γενικότερα στόχους. Όχι κάτι εξωπραγματικά . Απλά καθημερινά πράγματα. Μιλά στους φίλους σου και στους γονείς σου για το πώς νιώθεις . Τώρα δεν ξέρω άμα είμαι το άτομο που θα σε βοηθήσει πάντως σίγουρα βρήκες ένα άτομο που ταυτίζεται σε μεγάλο βαθμό μαζί σου .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Παιδιά καλή επιτυχία να έχετε!!! Αν λέγατε στους γονείς σας το πρόβλημα σας και ότι θα θέλατε να πάτε σε ψυχολόγο, δεν είναι κακό πράγμα!! Εγώ φαντάζομαι με αυτά που διάβασα ότι πιεζεσται από γονείς, από φίλους από το γύρο περιβάλλον σας. Σας έχουν βάλει πινακίδα το πρέπει! Δεν ξέρω μπορεί να κάνω και λάθος αλλά εγώ είμαι τις απόψεις εάν πρέπει να αρρωστήσεις για να μπεις σε μια σχολή που δεν ξέρεις και αν θα σου αρέσει κι όλας, χίλιες φορές να μην δώσεις καθόλου. Δεν είναι το παν να περάσεις σε Πανεπιστήμιο υπάρχουν και άλλα πράγματα που μπορούν να σου εξασφαλίσουν το μέλλον!! Γενικά μιλάω δεν θέλω να σας παροτρύνω στο να μην δώσετε, να δώσετε αφού το πήρατε απόφαση αλλά χωρίς να σας αρρωστήσει αυτό το πράγμα, βάλτε πρόγραμμα στην καθημερινότητα σας διάβασμα την τάδε ώρα. Αλλά και διασκέδαση, άντε και καλή επιτυχία!!

  4. #4
    Quote Originally Posted by pipos View Post
    Γεια ειμαι 18 χρονων και δεν ειμαι καλα , συγγνωμη αλλα δεν ξερω πως να το αρχισω .
    Ωραια προφανως "πρετοιμαζομαι" για τις πανελληνιες , αυτο τουλαχιστον πιστευουν οι γυρω μου , εγω ομως δεν ξερω αν το θελω αυτο ή οχι . Φοβαμαι τι θα φερει το μελλον , φοβαμαι την αντιδραση των γονιων μου αν περασω ή οχι γενικα με πειραζει η αλλαγη και επισης οπως καταλαβαινεται τα υπεραναλυω ολα .
    Να πω την αληθεια δεν με πειραζει το πως ειμαι , παρολο που μισω τον εαυτο μου οσο δεν παει , εχω συνηθισει τα χουγια μου και για καποιο λογο θελω να συνεχισω να ειμαι ετσι , τωρα δεν ξερω αν ειναι αυτο καποιου ειδους μαζοχισμου ή οχι . Επισης με προβληματιζει αν μου αρεσει να μισω τον εαυτο μου , ενω και αν ολο αυτο το κανω για να παρω την προσοχη καποιου διοτι παντα πιστευα-ηλπιζα , νομιζω μεχρι και τωρα , πως θα ερθει καποιος να με φτιαξει και οχι πως εγω θα διορθωσω τον εαυτο μου .
    Τελος παντων προτεραιοτητα μου ειναι να περασω σε μια σχολη οποια και να'ναι διοτι πιεζομαι (οχι και τοσο πολυ απλως εμενα μου φαινεται πως πιεζομαι πολυ) απο το φροντιστηριο , τους γονεις μου και τους φιλους μου φυσικα παντα εμμεσα . Το προβλημα ειναι οτι ο εαυτος μου αισθανεται το διαβασμα σαν ενα γιατρικο που θα με βοηθησει ή θα με αλλαξει (δεν ξερω δεν τα εχω σκεφτει) και γι'αυτο δεν εχω πολυ ορεξη να διαβασω . Οταν ομως προσπαθω να διαβασω ειτε νυσταζω , ξεφευγω στις σκεψεις μου ή στη κοντινοτερη συσκευη ή απλα απογοητευομαι και τα παραταω . Βεβαια καταφερνω μερικες φορες να διαβασω αλλα δεν μου μενει τιποτα .
    Παντως η καθημερινη μου ψυχολογια ειναι ασχημη , με το που ξυπναω νιωθω κουρασμενος και κατι το οποιο μου φαινεται περιεργο ειναι οτι (νομιζω απο περσι) δεν μπορω να το εξηγησω αλλα ειναι σαν τα ματια μου να βλεπουν θολα , σαν να ειμαι προγραμματισμενος π.χ. να φαω αλλα να μην καταλαβαινω οτι το κανω . Ξερω τι θα πειτε κατευθειαν οτι πασχω απο καταθλιψη ή κατι τετοιο αλλα εγω νομιζω πως υπερβαλω οταν τα σκεφτομαι αυτα , μαλιστα θεωρω πως με εκφραζει η λεξη (συγγνωμη για την εκφραση) κλαψομου..ης .
    Τελος παντων δεν ξερω τι αλλο να πω , παντως δεν ζηταω τη λυπηση σας , απλα ηθελα λιγο να εκφραστω και αν τυχει να βοηθηθω απο καποιον .
    Ελπιζω να μην εκανα την μερα καποιου αρνητικη μετα απο αυτο , ελπιζω ολοι να εχετε υγεια και χαρα !!

    Οταν διάβασα το μηνυμά σου σκέφτηκα ότι αν όταν ημουν 18 υπήρχε ιντερνετ ,κάπως έτσι θα έγραφα. Θα σου μιλήσω απο βιώματα και σκέψεις. Δεν είμαι ειδικός και ουτε καν μητέρα, οπότε απο αυτά που θα σου γράψω πάρε μόνο αυτό που θεωρείς ότι θα λειτουργήσει για σενα,
    Νομίζω θα πρεπει να αρχισεις να βλεπεις τον αυτο σου με την αγάπη που σου αξίζει. Ειναι λογικο και ηλικιακά αλλα και οι συνθηκες (πανελληνιες εν μέσω κοβιντ...πλάκα κανεις?) , να δώσεις ελαφρυντικά στον εαυτο σου και να μην αυτοτιμωρείσαι.
    Οταν χαλαρωσεις θα καταλάβεις τις σκεψεις σου και τους φοβους σου. Ισως ενω θες, φοβασαι να περασεις γιατι θα αλλάξει οτροπος ζωης σου. Κάπιες φορες,αν οχι ολες οι ανθρωποι μενουμε στις γνωριμες καταστασεις ακομα κι αν μας πληγωνουν μονο και μονο γιατι ειναι γνωριμες. Νομιζω οτι εισαι νεος που του αρεσει το διαβασμα. Υπαρχει μαι μεθοδος που λεγεται η μεθοδος του πομοντορο. Βαζεις το χρονομετρο για 20 λεπτα και κανεις αυτο που εχεις υποσχεθει χωρις να αποσπαται η προσοχη σου.
    Υπεροχο μαθημα που νομιζω θα σε βοηθησει ,ειναι ενα σαιτ coursera λεγεται και εχει ενα μαθημα Learn how to learn. (μαθε πως να μαθαινεις) . Το συγκεκριμενο εχει και ελληνικους υποτιτλους.
    Μην μισεις τον εαυτο σου. Ειναι ο,τι χειροτερο μπορεις να κανεις σε σενα . Εισαι σε νεαρη ηλικια ,προλαβαινεις να μη μαζεψεις αλλα "σκουπιδια" . Μην βαζεις ταμπελες στον εαυτο σου. Χρειαστηκαν χρονια για να καταλαβω, επειδη μισουσα τον εαυτο μου, οτι μολις αρχισα να τον αγαπω, να τον αποδεχομαι αρχισαν να αλλαζουν και το πως εβλεπα τα πραγματα. Και αλλαξαν και οι γυρω μου. Ομως εχω πολλα "σκουπιδια" ειμαι 44, οποτε καπου καπου κανουν την εμφανιση τους.
    Ειναι το νεαρο της ηλικιας, τα σοσιαλ, καταλαβαινω, αλλα μεινε στην ουσια να σε αποδεχτεις. Και μη λες με τοση ευκολια οτι σε μισεις.
    Θα σου πρότεινα να κανεις και το τεστ των 16 προσωπικοτητων. Ψαξε στο γκουγλ. Γνωρίζοντας τον εαυτο σου, μπορεις να αποδεχτεις και να αλλάξεις τα επιμερους. χαρακτηριστικά σου ,που σε φέρνουν σε αμηχανια.
    Και δεν το πιστευω οτι θα επαναλαβω κατι που μας ειχε πει ενας καθηγητης, που τον κοροϊδευμε τοτε...οταν ξυπνας να κοιταζεσαι στον καθρεφτη και να λες θα τα καταφερω και σημερα.
    Και θα τα καταφερεις ! Μη χανεις χρονο με το να σε μισεις. Καλη επιτυχια, υπομονη ,επιμονη ,να σε προσεχεις και να σε αγαπας και ολα θα ερθουν με το χρονο τους και τη σωστη στιγμη.

  5. #5
    Quote Originally Posted by Vass View Post
    Καλησπέρα φίλε
    Και εγώ είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση με εσένα . Δεν έχω ιδέα τι θέλω να κάνω με τις πανελλήνιες και πλέον είμαι στην φάση που βαριέμαι φριχτά το διάβασμα . Και εγώ ξεκινάω να διαβάζω και μέσα σε 15 λεπτά είμαι στο κινητό μου και ακούω μουσική . Άλλες φορές όταν διαβάζω αλγεβρα που δεν καταλαβαίνω με τίποτα όμως κλαίω μόνη μου . Άλλες πάλι φορές απλά κάθομαι και κοιτάζω το άπειρο και σκέφτομαι ένα κάρο άσχετα . Σιχαίνομαι τον εαυτό μου όσο δεν πάει . Από πάρα πολλές απόψεις. Αυτό που νομίζω πρέπει να κάνεις είναι να βάλεις πρόγραμμα . Πίστεψέ με ξέρω από πρώτο χέρι ότι είναι δύσκολο και χάνεσαι αλλά προσπάθησε . Κάτσε σε ένα τετράδιο να γραψε π.χ 3:00-4:00 θα διαβάσω αρχαία . Και επίσης μην ξεχνάς τα διαλείμματα . Καλό είναι να ασχοληθείς και με κάτι άλλο. Θα πρότεινα γυμναστική. Μπορείς και μόνος σου στο σπίτι. Κάτσε και ψάξε και λίγο τις σχολές που μπορείς να περάσεις . Σίγουρα άμα βρεις κάτι που να σου αρέσει θα ασχοληθείς με τα μαθήματα πιο ενεργά . Βάλε και γενικότερα στόχους. Όχι κάτι εξωπραγματικά . Απλά καθημερινά πράγματα. Μιλά στους φίλους σου και στους γονείς σου για το πώς νιώθεις . Τώρα δεν ξέρω άμα είμαι το άτομο που θα σε βοηθήσει πάντως σίγουρα βρήκες ένα άτομο που ταυτίζεται σε μεγάλο βαθμό μαζί σου .
    Δεν ηξερα πως να τα βαλω στο ιδιο ποστ, θα σου προτεινα και εσενα αυτα που προτεινα και στο παιδι πιο πανω. Ψαξε στο coursera το μαθημα learn how to learn και ψαξε και σε ποια προσωπικοτητα ανηκεις γκουγκλαροντας το "16 προσωπικοτητες"
    Ειμαι υπερμαχη ,επειδη θεωρω οτι οταν ημουν στην ηλικια σας το μαθαινα ,ισως ημουν αλλιως (καλυτερα) τωρα.
    Μην το κανετε αυτο στον εαυτο σας να λετε σιχαινομαι τον εαυτο μου, με μισω. Δεν υπαρχει λογος. Αυτα ειναι απο υποσεινηδητες πλυσεις εγκεφαλου.
    Να αγαπατε και να αποδεχεστε αυτο που ειστε και ολα θα κυλουν ομαλοτερα.
    Δεν ειμαι ειδικος, οποτε λεω αυτα που λεει το κεφαλι μου. Ομως εχω πειρα στο οτι μεγαλωσα μεχρι καποια ηλικια να με μισω. Ειναι απιστευτη αγκυρα, ειναι απιστευτα δεσμα του εαυτου μας απο εμας προς εμας.
    Να αγαπας τον εαυτο σου γιατι το αξιζει. Και ομως το αξιζει. Και δε χρειαζεσαι κανενα να στο επιβεβαιωσει. Γιατι το ξερεις.
    Καλη επιτυχια ,καλη προοδο, να σε προσεχεις και να σε αγαπας.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    4
    Ευχαριστω πολυ ολους σας ,μου δωσατε λιγο ελπιδα . Θα προσπαθησω οσο μπορω να ακολουθησω τις συμβουλες σας, μακαρι ο καθενας σας να ειναι καλα ψυχολογικα . Τελος παντων σας ευχομαι τα καλυτερα !!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Δεν είναι το παν να περάσεις σε Πανεπιστήμιο υπάρχουν και άλλα πράγματα που μπορούν να σου εξασφαλίσουν το μέλλον!! Γενικά μιλάω δεν θέλω να σας παροτρύνω στο να μην δώσετε, να δώσετε αφού το πήρατε απόφαση αλλά χωρίς να σας αρρωστήσει αυτό το πράγμα, βάλτε πρόγραμμα στην καθημερινότητα σας διάβασμα την τάδε ώρα. Αλλά και διασκέδαση, άντε και καλή επιτυχία!!
    Ανδρεα συγγνωμη αλλα να σε ρωτησω , τι εννοεις οτι υπαρχουν και αλλοι τροποι εκτος απο τις σπουδες ; Τι σκεφτοσουν ακριβως , για να εχω και κανενα plan b .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Γενικά νομίζω μιλάει. Θέλει να πει ότι δεν κάνει καλό να αισθανθεί κάποιος αποτυχημένος ή ότι ήρθε η συντέλεια του κόσμου μόνο και μόνο επειδή δεν πέρασε στις Πανελλήνιες. Από κει και πέρα εγώ θα έλεγα να σκεφτείς αν υπάρχει κάτι που σου αρέσει πραγματικά και αν θα μπορούσες να ασχοληθείς επαγγελματικά με αυτό. Γιατί όταν κάτι μας αρέσει πολύ μπορούμε να διοχετεύσουμε όλη μας τη δύναμη στο να το πετύχουμε. Εγώ θυμάμαι ότι το διάβασμα στην ηλικία σου και το να περάσω στις εξετάσεις ήταν το εισιτήριο μου για να φύγω από το σπίτι, να αλλάξω περιβάλλον και να γίνω οικονομικά ανεξάρτητος. Αυτό μου έδινε δύναμη. Μόλις βρεις τον δρόμο σου, το κίνητρο, θα αντλήσεις μεγάλη δύναμη.

Similar Threads

  1. Ειμαι προβληματισμένος με τον γάμο μου
    By Panos p in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 20
    Last Post: 01-04-2015, 18:49
  2. ειμαι προβληματισμενος και χρειαζομαι βοηθεια
    By death4glory in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 29-07-2014, 06:50
  3. προβληματισμενος!!!Γνωμες??
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 30-05-2013, 18:45
  4. Προβληματισμένος...
    By Chocolate_Puma in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 11-10-2010, 17:18
  5. Προβληματισμένος...
    By Liberty in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 12-01-2006, 22:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •