Φοβαμαι/Τρεμω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    164

    Φοβαμαι/Τρεμω

    Καλημερα σε ολους.
    Παιδια, ενα αγχος, μια ανυσηχια και εναν φοβο, γιατο εδω στη Λαρισα εγινε σεισμος, αν εχετε ακουσει. Αυτο το συγκεκριμενο αγχος ειχε ξανα εμφανιστει περυσι, αλλα με τον καιρο το ξεπερασα. Ειχα ενταση, ημικρανιες, ναυτιες αλλα ολα περασαν με τον καιρο. Εχω φοβηθει και τρεμω στην ιδεα να μην ξανα συμβει. Η αληθεια ειναι δεν θα καταλαβετε τον φοβο μου, γιατι θα επρεπε να το ζησετε η να εχετε ζησει κατι παροιμιο. Αληθεια και ηλικρινα σας μιλαω, ο κροτος κ ο θορυβος που εβγαινε απο τα εγκατα της γης δεν περιγραφεται. Η γη ετρεμε, το σπιτι πηγαινε σαν βαρκα γυαλο, κι εγω μεσα στον υπνο που μου συνεβει, δεν ηξερα αν μας βομβαρδιζουν η αν ειναι πραγματικοτητα ολο αυτο η ενα ονειρο. Παιδια σας παρακαλω καθησυχαστε με... Φοβαμαι τοσο πολυ τρεμει η ψυχουλα μου μην γινει κανα παρομοιο περιστατικο. Και το θεμα ειναι πως μενω στον 4ο οροφο και κουναει τοσο πολυ..
    Συγνωμη αν σας κουρασα, απλα βλεπετε τον φοβο με τον οποιο γραφω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Καλη σου μέρα.Μενω σαμο και εζησα τον σεισμο και το τσουναμι στις 30 Οκτωβριου επι ενα λεπτο νομιζα οτι θα ανοιξει το πατωμα να μας καταπιει.ειναι φυσιολογικο να φοβασαι γιατι τα φυσικα φαινομενα δεν μπορεις να τα ελεξεις.καθε φορα που κουνιουμαστε τρομαζω και πανικοβαλλομαι και μενω στο 2 οροφο.εχω ομως ενα μικρο παιδι και πρεπει να διατηρησω την ψυχραιμια μου.κουραγιο και ευχομαι να σταματησουν οι μετασεισμοι και βρεις την ηρεμια σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by trelameni View Post
    Καλη σου μέρα.Μενω σαμο και εζησα τον σεισμο και το τσουναμι στις 30 Οκτωβριου επι ενα λεπτο νομιζα οτι θα ανοιξει το πατωμα να μας καταπιει.ειναι φυσιολογικο να φοβασαι γιατι τα φυσικα φαινομενα δεν μπορεις να τα ελεξεις.καθε φορα που κουνιουμαστε τρομαζω και πανικοβαλλομαι και μενω στο 2 οροφο.εχω ομως ενα μικρο παιδι και πρεπει να διατηρησω την ψυχραιμια μου.κουραγιο και ευχομαι να σταματησουν οι μετασεισμοι και βρεις την ηρεμια σου.
    Καλημερα trelameni. Εχεις δικαιο πρεπει να ηρεμισω. Εχω τον αρραβωνιαστικο μου που ειναι ψυχραιμος, αλλα δεν ξερω το πηρα τοσο πολυ κατακαρδα κ φοβια. Ομως ευχομαι κι εγω να ηρεμισουμε ολοι οι κατοικοι εδω περα, γιατι εχουνε τρομοκρατηθει. Κουραγιο κι εκει στην Σαμο το ειχα δει το βιντεακι που βγηκε η θαλασσα εξω. Ευχομαι σε οκον τον κοσμο υγεια κ πανω απο ολα να κραταμε την ψυχραιμια μας σε οτι συνεβει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Ariel96 View Post
    Καλημερα trelameni. Εχεις δικαιο πρεπει να ηρεμισω. Εχω τον αρραβωνιαστικο μου που ειναι ψυχραιμος, αλλα δεν ξερω το πηρα τοσο πολυ κατακαρδα κ φοβια. Ομως ευχομαι κι εγω να ηρεμισουμε ολοι οι κατοικοι εδω περα, γιατι εχουνε τρομοκρατηθει. Κουραγιο κι εκει στην Σαμο το ειχα δει το βιντεακι που βγηκε η θαλασσα εξω. Ευχομαι σε οκον τον κοσμο υγεια κ πανω απο ολα να κραταμε την ψυχραιμια μας σε οτι συνεβει.
    Δεν ειναι ευκολο να παραμεινεις ψυχραιμος οταν η γη τρεμει και για αρκετη ωρα.ευτυχως εχεις τον ανθρωπο σου διπλα σου.με το καιρο θα ηρεμησεις και ο φοβος θα καταλαγιασει.σκεψου οτι ειστε καλα.εστιασε στα θετικα και μερα με την μερα θα αισθανεσαι καλυτερα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by trelameni View Post
    Δεν ειναι ευκολο να παραμεινεις ψυχραιμος οταν η γη τρεμει και για αρκετη ωρα.ευτυχως εχεις τον ανθρωπο σου διπλα σου.με το καιρο θα ηρεμησεις και ο φοβος θα καταλαγιασει.σκεψου οτι ειστε καλα.εστιασε στα θετικα και μερα με την μερα θα αισθανεσαι καλυτερα.
    Το θεμα ειναι πως λενε μερικοι σεισμολογοι οτι θα κανει κ αλλο ενα 6αρι ριχτερ και αλλοι λενε σε καμια περιπτωση. Αυτο δεν μπορουν καν να το προβλεψουν, απλα ζουμε με τον φοβο και τον τρομο τον καθημερινο. Ολο αυτο ειναι ψυχοφθορο και ο κοσμος εχει πανικοβληθει κ φοβαται το καθε λεπτο που περναει

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Ariel96 View Post
    Το θεμα ειναι πως λενε μερικοι σεισμολογοι οτι θα κανει κ αλλο ενα 6αρι ριχτερ και αλλοι λενε σε καμια περιπτωση. Αυτο δεν μπορουν καν να το προβλεψουν, απλα ζουμε με τον φοβο και τον τρομο τον καθημερινο. Ολο αυτο ειναι ψυχοφθορο και ο κοσμος εχει πανικοβληθει κ φοβαται το καθε λεπτο που περναει
    Και για εμας λεγανε οτι μεσα σε 2 μηνες θα εκανε μετασεισμο των 6 Ριχτερ και ακομα δεν εχει γινει τιποτα.ειδικα τις πρωτες ημερες που κουνιουμασταν συνεχεια ειμασταν μεσα στον πανικο.οταν σταματησουνε και σε εσας θα ειστε πιο ηρεμοι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εγώ είμαι εντελώς αναίσθητη από σεισμούς και ναι, έχω τύχει σε πολλούς δυνατούς μέσα στα χρόνια, κάποιους που γκρεμιστήκαν σπίτια κοντά μου κτλ... Είναι θέμα εκλογίκευσης, δεν μπορούμε οι άνθρωποι να τα ελέγχουμε όλα. Αν το αποδεχτούμε αυτό τα βλέπουμε αλλιώς.
    Όπως το βλέπω ότι είναι να 'ρθει θε να ΄ρθει, αλλιώς θα προσπεράσει. Ότι είναι στο χέρι μου, π.χ. να μην έχω κρεμασμένα βαριά αντικείμενα κοντά στο κρεββάτι, να υπάρχει ένα κουτί πρώτων βοηθειών/έκτακτης ανάγκης στο σπίτι, αν κουνήσει δυνατά να πάω κοντά σε ένα γερό κάσωμα κτλ οκ, το κάνω. Για ότι δεν είναι στο χέρι μου δεν μπορώ να ζω μέσα στο φόβο μήπως έτσι και μήπως αλλιώς. Ποτέ από παιδί δεν φοβήθηκα τους σεισμούς, ίσως παίζει ρόλο και που μεγάλωσα σε οικογένεια που ήταν ψύχραιμη σε αυτά...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111
    Ομοιοπαθης απο Τύρναβο σε καταλαβαινω. Με εχει φάει το αγχος.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    χαλαροσαι! μην φοβασαι!! δε θα ξανα γινει αλλος σεισμοςμεσα στον χρονο. Οτε θα γινει τα επομενα 5-6 χρονια συγουρα στην περιοχη σας.Βεβαια απο οσα λενε οι σεισμολογοι ηταν μερος οπου δεν περιμεναν να γινει σεισμς, αυτοι περιμεναν να γινει στο αιγαιο , στην κρητη ,εκει γυρο δλδ. Αυτη η επιστημη παντος ρε παιδια ειναι πολυ πισω, πολυ για το,,,, ειναι οι ανθρωποι, μαζι με τους μετερολογους ειναι οι πιο αχρηστοι ,χαχα.
    Αληθεια, δεν μπορω να καταλαβω αγαπητη συμφορμητισσα για ποιον λογο νιωθεις τοσο αγχος, δεν εγινε και κατις το τρομερο !! ουτε νεκρος υπηρξε, ουτε γενικα περασατε καμια φωτι η κατις που να σε κανει να εχεις αγχωθει,μονο ο θορυβος και το κουνιματακι για δευτερολεπτα, ειναι οπου σε φοβιζουν, ουτε φωτιες, ουτε νερο να πνηγεσαι! ουτε καποιο αλλο τρομερο φυσικο στοιχειο οπου να σε κανει να νιωθεις τοσο εβαλοτος.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    χαλαροσαι! μην φοβασαι!! δε θα ξανα γινει αλλος σεισμοςμεσα στον χρονο. Οτε θα γινει τα επομενα 5-6 χρονια συγουρα στην περιοχη σας.Βεβαια απο οσα λενε οι σεισμολογοι ηταν μερος οπου δεν περιμεναν να γινει σεισμς, αυτοι περιμεναν να γινει στο αιγαιο , στην κρητη ,εκει γυρο δλδ. Αυτη η επιστημη παντος ρε παιδια ειναι πολυ πισω, πολυ για το,,,, ειναι οι ανθρωποι, μαζι με τους μετερολογους ειναι οι πιο αχρηστοι ,χαχα.
    Αληθεια, δεν μπορω να καταλαβω αγαπητη συμφορμητισσα για ποιον λογο νιωθεις τοσο αγχος, δεν εγινε και κατις το τρομερο !! ουτε νεκρος υπηρξε, ουτε γενικα περασατε καμια φωτι η κατις που να σε κανει να εχεις αγχωθει,μονο ο θορυβος και το κουνιματακι για δευτερολεπτα, ειναι οπου σε φοβιζουν, ουτε φωτιες, ουτε νερο να πνηγεσαι! ουτε καποιο αλλο τρομερο φυσικο στοιχειο οπου να σε κανει να νιωθεις τοσο εβαλοτος.
    Ποσο ωραια τα ειπες, αληθεια. Ο φοβος ειναι οτι ημουν πανω στον υπνο κ ακουστηκε λες κ εσκασε βομβα εκεινη την ωρα, κ εδω κ 7 ημερες ξυπναω, γιατι νομιζω πως θα ξανα γινει. Ηταν ενας σεισμος στιγμης που ολοι μας φοβηθηκαμε κ ακομη κουναει ολη μερα. Νταξει δεν θα πεθανουμε κιολας κ ουτε θα μας χαλασει την ημερα, αλλα μας εχει γινει ολους ψυχωση με το βουητο που ακουστηκε. Φυσικα κ οι σεισμολογοι δεν ξερουν τι λενε. Ειναι λες και πας σε μια καφετζου που ξερει τα παντα για εσενα χωρις εσυ να το γνωριζεις χαχαχα.
    Χαιρομαι που διαβαζω τετοια θετικα σχολια, κ ευχαριστω και την Σονια για την αυτοπεπιθηση της και τον δυναμισμο της.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλησπερα Ariel96 , συμφωνω απολυτα μαζι σου ,τα ποσωστα προβλεψεις τους εαν τα εβαζαν στην τυχη θα ειχαν τον ιδιο αριθμο. Παντος η δικη μου προβλεψη επεσε μεσα εαν παρατηρησετε το προηγουμενο μηνυμα μου, αναφερα οτι περιμενουμε σεισμο γυρο απο την Κρητη, και σημερα το πρωι εγινε σεισμος κατω απο την Κρητη! νομιζω οτι ειμαι και σεισμολογος πλεον!
    Αυτα που σας συμβαινουν ειναι οι μετασεισμοι, οι οποιοι απο την στιγμη οπου εχουν ολο και βραδιζουσα ενταση και χρονο, αυτο παει να πει οτι οι τεκτονικες πλακες σιγα σιγα εχουν βρει το σημειο οπου θα υπαρχει ενα πραμα σαν ζυγισμα ,εν ολιγις οι πλακες εχουν βρει τα σημεια τους οπου στριμοχνοντε και πλεον για πολλα χρονια δεν θα ξανα κινηθουν , αρα ειστε τυχεροι απο μια πλευρα διοτις ξεσπασε το ριγμα και η ενεργεια οπου συσορευτηκε εκει περα, πλεον θα πρεπει να ξανα γεμισει με ενεργεια ολο το σημειο κατις που θα παρει πολλα χρονια, αλλοι γραφουν ακομα και για 50000 χρονια. Αρα τουλχιστον ξερετε οτι ηταν να γινει εκει,σε εσας εγινε, πλεον ο φοβος παει σε τρυγυρο ριγματα οπου επιρεαστηκαν η εχουν μαζεψει ενεργεια. Kati ολυ σημαντικο ειναι οτι ο σεισμος ο ιδιος δεν εχει τοσο σημασια οσο οι κατασκεβαστηκες προδιαγραφες των κτυριων.Δλδ, εαν υπαρξει σεισμος με ενταση 5ρ, σε παλαια σπιτια, ενδεχετε να υπρξουν και νεκροι, ενω εαν γινει σεισμος στα 6Ρ, με καλες κατασκευες και δεν υπαρξει οτε τουβλο να πεσει τοτες το νοημα δεν ειναι ο σεισμος! Για αυτο θα πρεπει να προσεχετε ακομα να μην μπειτε σπιτι σας χωρις να υπαρξει ελεγχος απο μηχανικους. Δλδ το μερος σας ειναι απο τα πιο ασφαλες σιγα σιγα στην ελλαδα. Τα παραπανω οπου γραφω τα λεει στις ειδησεις του ΣΤΑΡ κεντρικης ελλαδας σησμολογος. Αλλα και η δικη μου ακαδιμαικη ερευνα αφου επεσα μεσα στο σεισμο της ΑΚρητης , κατις οπου το βλεπετε απο τις ημερομεινιες των μηνυματων. P Ρ.¨)

Similar Threads

  1. τρεμω την διακοπη του φαρμακου
    By μυσπ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 18-04-2014, 02:57
  2. Φοβάμαι.
    By agathi in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 20-05-2012, 03:36
  3. Τρεμω στη σκεψη...
    By valentini in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 27-01-2011, 12:15
  4. φοβαμαι..
    By μαρακι_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 27
    Last Post: 26-11-2010, 12:11
  5. τρεμω ασχημο ονειρο παλι αμαν
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 29-04-2010, 23:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •