Αδύναμα πόδια - Άγχος ΚΑΙ αυτό;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    14

    Αδύναμα πόδια - Άγχος ΚΑΙ αυτό;

    Καλησπέρα σας. Έχω ιστορικό διαταραχής άγχους. Το 2015 έπαθα για 1η φορά κρίσεις πανικου, έτρεχα νοσοκομεία καρδιολόγους κτλ. Πήρα sitalopram (ssri) για 6 μήνες και όλα καλά. Ξαναχτύπησε το άγχος το 2018 χωρίς κρίσεις πανικού, αλλά με αίσθημα αστάθειας σαν να αιωρούμαι, και καθημερινό πονοκέφαλο. Πάλι έτρεχα σε γιατρούς έκανα mri brain ήταν νορμάλ, και τελικά μου πέρασε. Τώρα, 2021, Ιανουάριος, άρχισε το αριστερό μου πόδι να τρέμει, μετά να νοιώθω τους μυς του να πεταρίζουν, μετά να σφίγγει ο μυς του σαν κράμπα, και τώρα, να νοιώθω αδυναμία, και στα 2 πόδια. Μόλις ένοιωσα το τρέμουλο και τα πεταρίσματα πήγα σε νευρολόγο, σε 2 μάλιστα, και στον έναν έκανα 3 επισκέψεις γτ δεν πείστηκα ότι ειναι άγχος όπως μου ειπε. Την αδυναμία τώρα την απέκτησα. Νοιώθα τα πόδια μου αδύναμα, σαν ζελέ, ή σαν να ειναι μαγκωμένα. Ανησυχώ πολυ! Σας έχει τύχει και ήταν όντος άγχος; να ξαναπάω σε νευρολόγο; Θα με βγάλει σίγουρα υποχόνδρι

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Γειά σου ,
    Έχεις ποτέ σκεφτεί την περίπτωση, να πρόκειται για συμπτώματα απόσυρσης λόγω γρηγορης διακοπής του φαρμάκου?
    Υπάρχουν αναφορές σε sites από παθοντες με παρόμοια με τα δικά σου συμπτώματα, που τους παρουσιάστηκαν πολλούς μήνες μετά την γρήγορη διακοπή.
    Παρ όλες τις εξετάσεις και τις επισκέψεις σε γιατρούς, κανεις δεν τους έδωσε κάποια διάγνωση.
    Αρκετοί ανέφεραν , ότι με την πάροδο του χρόνου αυτά εξασθενησαν , και κάποια στιγμή πέρασαν..
    Μια τέτοια περίπτωση ήταν και η δική μου ,όπως έχω αναφέρει εδώ παλαιότερα.
    Τώρα είμαι καλά, αλλά δεν θα επανέλθω στο θέμα γιατί ήταν μια τραυματική εμπειρία για μένα, και δεν θέλω να την θυμάμαι !
    Καληνύχτα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by Ginntonic View Post
    Καλησπέρα σας. Έχω ιστορικό διαταραχής άγχους. Το 2015 έπαθα για 1η φορά κρίσεις πανικου, έτρεχα νοσοκομεία καρδιολόγους κτλ. Πήρα sitalopram (ssri) για 6 μήνες και όλα καλά. Ξαναχτύπησε το άγχος το 2018 χωρίς κρίσεις πανικού, αλλά με αίσθημα αστάθειας σαν να αιωρούμαι, και καθημερινό πονοκέφαλο. Πάλι έτρεχα σε γιατρούς έκανα mri brain ήταν νορμάλ, και τελικά μου πέρασε. Τώρα, 2021, Ιανουάριος, άρχισε το αριστερό μου πόδι να τρέμει, μετά να νοιώθω τους μυς του να πεταρίζουν, μετά να σφίγγει ο μυς του σαν κράμπα, και τώρα, να νοιώθω αδυναμία, και στα 2 πόδια. Μόλις ένοιωσα το τρέμουλο και τα πεταρίσματα πήγα σε νευρολόγο, σε 2 μάλιστα, και στον έναν έκανα 3 επισκέψεις γτ δεν πείστηκα ότι ειναι άγχος όπως μου ειπε. Την αδυναμία τώρα την απέκτησα. Νοιώθα τα πόδια μου αδύναμα, σαν ζελέ, ή σαν να ειναι μαγκωμένα. Ανησυχώ πολυ! Σας έχει τύχει και ήταν όντος άγχος; να ξαναπάω σε νευρολόγο; Θα με βγάλει σίγουρα υποχόνδρι
    Μπορεί να φαίνεται εκ πρώτης όψεως παράξενο να σχετίζονται μυοσκελετικά προβλήματα με το αγχος αλλά υπάρχει όντως συσχέτιση βλ. π.χ. την ινομυαλγία. Μου έχει τύχει να έχω αυτή την αδυναμία και στα δύο πόδια, σαν ρευματισμοι ένα πράγμα, και με το που έκανα εξετάσεις σε ρευματολογο να μου περάσουν οι πόνοι και η αδυναμία. Άλλη φορά σαν φοιτητής είχα 1,5 μήνα δέκατα, είχα κάνει εξετάσεις δεν έβρισκαν τίποτα, και μόλις μου ζήτησε συγγνώμη ο πατέρας μου για ένα ζήτημα που είχαμε μου πέρασε αμέσως. Είχα ιλίγγους και ο ΩΡΛ δεν έβρισκε τίποτα και μου πέρασαν με αντικαταθλιπτικό. Επίσης όταν πήρα εσιταλοπραμη εξαφανίστηκαν κάτι δερματολογικά ψυχοσωματικά που έχω. Δεν λέω ότι δεν πρέπει να κάνεις εξετάσεις μήπως είναι κάτι οργανικό αλλά μην αμελείς το ψυχολογικό κομμάτι. Βέβαια βοηθάει και η άσκηση. Εγώ πήγα και σε φυσιατρο γιατί πονουσα συνέχεια και με τις ασκήσεις πάω καλύτερα.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    14
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Τα σταμάτησα εδώ και 5 χρόνια οπόταν πέρασε πολύς καιρός για να ειναι κάτι τέτοιο. Αν και τότε, όταν προσπάθησα την πρώτη φορά να τα σταματήσω ειχα και εγώ συμπτώματα withdrawal και αναγκάστηκα να συνεχίσω την αγωγή για ακόμα ενα μικρό διάστημα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    14
    Η αλήθεια ειναι ότι λόγω του ότι έχω μωρό στο σπίτι και ότι εργάζομαι πολλές ώρες δεν έχω καθόλου χρόνο για άσκηση. Επίσης, ο συνδιασμός μικρού μωρού και πολύωρης και απαιτητικής εργασίας με έφερε σε υπερκόπωση, κάποτε δούλευα στον υπολογιστή μέχρι τις 3 το πρωί, και πιστεύω αυτό ειναι που μου ήταν η σπίθα για να αρχίσουν όλα αυτά τα νευρολογικά/μυικά

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Ginntonic View Post
    Καλησπέρα σας. Έχω ιστορικό διαταραχής άγχους. Το 2015 έπαθα για 1η φορά κρίσεις πανικου, έτρεχα νοσοκομεία καρδιολόγους κτλ. Πήρα sitalopram (ssri) για 6 μήνες και όλα καλά. Ξαναχτύπησε το άγχος το 2018 χωρίς κρίσεις πανικού, αλλά με αίσθημα αστάθειας σαν να αιωρούμαι, και καθημερινό πονοκέφαλο. Πάλι έτρεχα σε γιατρούς έκανα mri brain ήταν νορμάλ, και τελικά μου πέρασε. Τώρα, 2021, Ιανουάριος, άρχισε το αριστερό μου πόδι να τρέμει, μετά να νοιώθω τους μυς του να πεταρίζουν, μετά να σφίγγει ο μυς του σαν κράμπα, και τώρα, να νοιώθω αδυναμία, και στα 2 πόδια. Μόλις ένοιωσα το τρέμουλο και τα πεταρίσματα πήγα σε νευρολόγο, σε 2 μάλιστα, και στον έναν έκανα 3 επισκέψεις γτ δεν πείστηκα ότι ειναι άγχος όπως μου ειπε. Την αδυναμία τώρα την απέκτησα. Νοιώθα τα πόδια μου αδύναμα, σαν ζελέ, ή σαν να ειναι μαγκωμένα. Ανησυχώ πολυ! Σας έχει τύχει και ήταν όντος άγχος; να ξαναπάω σε νευρολόγο; Θα με βγάλει σίγουρα υποχόνδρι
    Καλημερα !

    Απο εξετασεις τι εχεις κανει?
    Ελενχο συμπλεγμα βιταμινων Β ,βιταμινη D εχεις κανει?
    Οπως επισης ηλεκτομυογραφημα δεν σου προτεινε κανεννας νευρολογος να κανεις για να δεις αν υπαρχει καποιο θεματακι σε καποιο συγκεκριμενο νευρο ?

    Οι δεσμιδοσεις και η αδυναμια -τρεμουλο στα ποδια συχνα ειναι συπτωματα έλλειψης των συγκεκριμενων βιταμινων κατα βαση ,απουσια ασκησης και ενδυναμωσεις του μυικου ιστου που περιβαλουν τα νευρα και ισως καποιο θεμα που προερχεται απο την σπονδυλικη στηλη (κηλη που πιεζει νευρο ή καποια στενωση σπονδυλου)εδω βεβαια συνοδευεται και απο πονο.

    Εχεις γινει και προσφατα μανουλα οποτε ελεξε λιγακι αιματολογικα τις τιμες σου και πολυ πιθανον να ειναι απο εκει ειδικα αν θηλάζεις κιολας ...
    Αρκει ενα μισαωρο περπατημα και καποιες πολυ καθοριστικες διατασεις μετα του πενταλεπτου για να εχεις μια νορμαλ και χωρις ιδιατερο κοπο ενδυναμωη ,ειδικα τωρα που κανεις καθηστικη δουλεια .
    Να φανταστεις εγω καθομαι τις τριπλασιες ωρες απο εσενα μπροστα σε μια οθονη και αν μια μερα δεν περπατησω τα ποδια μου ωρες ωρε πανε σαν κομπρεσερ στην κυριολεξια ....
    Να ξερεις το αγχος τα επιδεινωνει ολα αυτα ,αλλα κανε αυτες τις βασικες εξετασεις να αποκλεισεις το παθολογικο και μετα θα δεις ,θα ηρεμησεις και θα φυγουν ολα οπως ηρθαν
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    14
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Όντως ειμαι αδύναμη μυϊκά, γιατί 9 μήνες εγκυμοσύνη λόγω μικροπροβλημάτων δεν έκανα άσκηση, σύν 6 μήνες τώρα λόγω μωρού! Το περπάτημα θα το αρχίσω, πρέπει, έχεις απόλυτο δίκαιο! Θηλάζω ναι! Παίρνω εδώ και χρόνια σύμπλεγμα βιταμινών Β και Δ γιατί παλιά είχα έλλειψη. Τις παίρνω συνεχώς για χρόνια όμως οπόταν δε πιστεύω να έχω έλλειψη πλέον. Έκανα γενικές, ηλεκτρολύτες, θυρεοειδούς και ειναι καλές. Δεν πρότεινε καμιά από τις 2 γιατρούς ηλεκτρομυογράφημα.
    Από εδώ στο φόρουμ έμαθα ότι υπάρχει τέτοια εξέταση! Εντομεταξύ όταν πήγα τους έκρυψα εντελώς ότι έχω ιστορικό άγχους και ότι έπαιρνα αγωγή! Γτ σκέφτηκα ότι πιθανών να επηρεαστούν και να μου πουν είναι απ'το άγχος. Και πάλι άγχος μου είπαν! Άγχος και υπερκόπωση/στρες! Αν συνεχίσει όλο αυτό θα πάω να ζητήσω ηλεκτρομυογράφημα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Ginntonic View Post
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Όντως ειμαι αδύναμη μυϊκά, γιατί 9 μήνες εγκυμοσύνη λόγω μικροπροβλημάτων δεν έκανα άσκηση, σύν 6 μήνες τώρα λόγω μωρού! Το περπάτημα θα το αρχίσω, πρέπει, έχεις απόλυτο δίκαιο! Θηλάζω ναι! Παίρνω εδώ και χρόνια σύμπλεγμα βιταμινών Β και Δ γιατί παλιά είχα έλλειψη. Τις παίρνω συνεχώς για χρόνια όμως οπόταν δε πιστεύη πλέονω να έχω έλλειψ. Έκανα γενικές, ηλεκτρολύτες, θυρεοειδούς και ειναι καλές. Δεν πρότεινε καμιά από τις 2 γιατρούς ηλεκτρομυογράφημα.
    Από εδώ στο φόρουμ έμαθα ότι υπάρχει τέτοια εξέταση! Εντομεταξύ όταν πήγα τους έκρυψα εντελώς ότι έχω ιστορικό άγχους και ότι έπαιρνα αγωγή! Γτ σκέφτηκα ότι πιθανών να επηρεαστούν και να μου πουν είναι απ'το άγχος. Και πάλι άγχος μου είπαν! Άγχος και υπερκόπωση/στρες! Αν συνεχίσει όλο αυτό θα πάω να ζητήσω ηλεκτρομυογράφημα.

    Τι εννοεις παιρνεις χρονια ?
    Ξρεις οτι δεν κανει να παιρνεις ειδικα την Β παραπανω απο τριμηνο και με διακοπη τουλαχιστον 2μηνη ?

    Επειτα ωραια παιρνεις βιταμινες ,εξετασεις απορρόφησης εχεις κανει ?Ειδικα για την Β παιζει πολυ σημαντικο αν κανεις σωστη απορρόφηση απο το στομαχι γιατι πολλοι νομιζουμε οτι εφοσον λαμβανουμε αγωγη ειμαστε ενταξει .
    Αρκει να σου αναφερω οτι μια απλη γαστριτιδα να εχεις στο στομαχι χανεται το 50 τις εκατο της αγωγης ,αν βαλεις και την ορθη ληψη της (δηλαδη αν λαμβανεται με την σωστη τροφη )καταλαβαινεις οτι μπορει και ολο αυτο τον καιρο να μην εχεις τα επιθυμειται αποτελεσματα ...

    Στα λεω ολα αυτα για να τα εχεις υπ οψιν σου οταν θα ξαναπας να τα συζητήσεις γιατι και εγω στην πραξη τα εμαθα ολα και εφοσον εγινε η σωστη χρηση και των βιταμινων και της ασκησεις σταματησαν καπως οι ενοχλησεις ,αν και κατα καιρους ειδικα μετα απο κουραση εμφανιζονται ειδικα οι δεσμιδοσεις ...

    Να σου ζησεις το μωρακι σου και το κυριοτερο μην αφηνεις ολο αυτο το αγχος να σε αποσπα απο αυτο το ομορφο γεγονος που ζεις !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Και τη βιταμίνη d είναι επικίνδυνο να την παίρνεις ανεξέλεγκτα γιατί μπορεί να δημιουργήσει υπερασβεστιαιμια.

Similar Threads

  1. Άγχος όλοι οι πόνοι από αυτό...
    By Dorothy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 18-10-2019, 20:29
  2. Ολο αυτο απο αγχος???
    By antaveri in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 27-04-2019, 00:55
  3. για σας, σημερα ενιωσα τα νευρα μου μαλακά, αδυναμα.....
    By pavlosla in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 04-11-2017, 18:19
  4. αγχος τι ειναι αυτο που εχω
    By μιχαλης1 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 0
    Last Post: 25-12-2014, 04:45
  5. αχ! αυτο το αγχος!
    By julie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 29-05-2008, 22:02

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •