Μυικά προβλήματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117

    Μυικά προβλήματα

    Καλησπέρα, η ιστορία μου ξεκινάει από το 2015 που έπαθα τις 2 πρώτες κρίσεις πανικού. Είχα χάσει ήδη τη μητέρα μου το καλοκαίρι του 2013 από σπάνια νευρολογική ασθένεια (Parkinson Plus σύνδρομο) και είχα τον πατέρα μου σε κέντρο αποκατάστασης με εγκεφαλικό μετά από εγχείρηση καρδιάς. Τελικά πέθανε κι αυτός το καλοκαίρι του 2015. Γεννάω το 3ο μου παιδάκι τον Μάρτιο του 2016 και 1 μήνα μετά ξεκίνησαν οι έκτακτες και άρχισε η νοσοφοβία μου. Πήγα σε ένα κάρο καρδιολόγους και όλοι μου λέγανε ότι δεν έχω τίποτα αλλά εγώ ζούσα σε ένα μόνιμο τρόμο ότι κάτι θα πάθω. Μου πήρε 3 χρόνια να χαλαρώσω λίγο με την ιδέα των αρρυθμιών και πέρυσι το Νοέμβριο με έπιασε ξαφνικά μετά από μια στρεσογόνο περίοδο με τη δουλειά μυϊκή αδυναμία στο αριστερό χέρι και πόδι. Εννοείται έτρεξα κατευθείαν σε νευρολόγο τρομοκρατημένη ότι παθαίνω ότι η μητέρα μου, έκανα ηλεκτρομυογράφημα, μαγνητική εγκεφάλου και αυχένα, αιματολογικές και βγήκαν όλα καλά και με παρέπεμψε σε ψυχίατρο γιατί σωματοποιούσα είπε τα συμπτώματα της μητέρας μου. Πήγα σε ψυχίατρο και ξεκίνησα ψυχοθεραπεία και αγωγή με Cipralex των 10mg. Σε ένα μήνα μέσα τα συμπτώματα εξαφανίστηκαν αλλά τα χάπια τα έπαιρνα με βαριά καρδιά. Τον Αύγουστο τα σταμάτησα παρόλο που η γιατρός επέμενε να τα συνεχίσω. Σεπτέμβριο πάω γυναικολόγο και μου βρίσκουν 2 κύστες στις ωοθήκες μεγαλούτσικες και κάνω μια σειρά εξετάσεων που με στρέσαραν πολύ (καρκινικούς δείκτες, μαγνητική κοιλίας, υπέρηχο) και τελικά με αντισυλληπτικά οι κύστες έφυγαν. Μέσα Οκτωβρίου όμως ξυπνάω μια μέρα με ενοχλήσεις στο αριστερό χέρι και πόδι (πάλι). Αυτή τη φορά χωρίς μυϊκή αδυναμία αλλά μυϊκή ένταση και πονάκια. Ξαναπάω σε νευρολόγο, ξανακάνω μαγνητική, κλινική εξέταση, εξετάσεις για αυτοάνοσα κλπ και βγαίνουν πάλι όλα καλά. Ξεκινάω σε φυσικοθεραπευτή και τα συμπτώματα μου έχουν υποχωρήσει αλλά προχθές είχα μια έντονη μυϊκή αδυναμία στο αριστερό πόδι και ξαναφρίκαρα συν του ότι τώρα μου έχει καρφωθεί στο μυαλό ότι έχω αστάθεια. Ο φυσικοθεραπευτής μου έκανε κάποιες ασκήσεις για να μου δείξει ότι δεν έχω τίποτα αλλά είμαι πάλι τρομοκρατημένη. Ελέγχω συνέχεια τα πόδια μου, σκέφτομαι αν περπατάω καλά και αν τυχόν παραπατήσω λιγάκι παθαίνω κρίση άγχους ότι έχω αστάθεια. Έχω αύριο πάλι ραντεβού με την ψυχίατρο αλλά δεν θέλω με τίποτα να ξαναπάρω αγωγή. Το ξέρω ότι τα συμπτώματα μου τείνουν προς τη μεριά των ψυχοσωματικών αλλά δεν μπορώ να ηρεμήσω με τις έμμονες ιδέες που έχω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by dchristof View Post
    Έχω αύριο πάλι ραντεβού με την ψυχίατρο αλλά δεν θέλω με τίποτα να ξαναπάρω αγωγή. Το ξέρω ότι τα συμπτώματα μου τείνουν προς τη μεριά των ψυχοσωματικών αλλά δεν μπορώ να ηρεμήσω με τις έμμονες ιδέες που έχω.
    προφανώς έχεις μετατραυματικό στρες από τον άδικο και πρόωρο θάνατο των γονιών σου μέσα σε λίγο καιρό. Και εγώ έχασα και τους δύο γονείς μου μέσα σε 18 μήνες από καρκίνο, και είχα ήδη από πριν ΓΑΔ και ψιλό ΙΨΔ οπότε καταλαβαίνεις μετά τί ακολούθησε.
    Έχεις ψυχοσωματικά και εμμονές που δεν σε αφήνουν να ηρεμήσεις και να ζήσεις μια "φυσιολογική" ζωή με τα παιδιά σου. Πρέπει όμως να κάνεις κάτι και το ξέρεις, για αυτό και θα πας στην ψυχίατρο επειδή ξέρεις οτι αυτό που έχεις δεν φυσιολογικό και δεν θέλεις να νιώθεις έτσι. Μάλλον θα πρέπει να αρχίσεις πάλι την αγωγή, ή αν θες και έχεις την οικονομική δυνατότητα συζήτησε με την ιατρό αν υπάρχουν αποτελεσματικές εναλλακτικές λύσεις όπως η γιόγκα ή αεροβική.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Νικόλα έχεις απόλυτο δίκιο και τα αντιλαμβάνομαι όλα αυτά που λες αλλά δεν μπορώ πλέον να διαχειριστώ τα ψυχοσωματικά συμπτώματα γι αυτό και θα ξαναπάω στην ψυχίατρο. Θα προσπαθήσω όμως να τα αντιμετωπίσω εναλλακτικά. Ήδη ξεκίνησα μαγνήσιο και GABA και θα γραφτώ Pilates αλλά μεταξύ μας νομίζω ότι είναι αρκετά προχωρημένη η κατάσταση μου. Ταλαιπωρούμαι χρόνια και παρ' όλο που είμαι πολύ λογικός άνθρωπος (φαντάσου είμαι Προγραμματίστρια στο επάγγελμα) πλέον η ΙΨΔ μου έχει ξεφύγει..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by dchristof View Post
    Νικόλα έχεις απόλυτο δίκιο και τα αντιλαμβάνομαι όλα αυτά που λες αλλά δεν μπορώ πλέον να διαχειριστώ τα ψυχοσωματικά συμπτώματα γι αυτό και θα ξαναπάω στην ψυχίατρο. Θα προσπαθήσω όμως να τα αντιμετωπίσω εναλλακτικά. Ήδη ξεκίνησα μαγνήσιο και GABA και θα γραφτώ Pilates αλλά μεταξύ μας νομίζω ότι είναι αρκετά προχωρημένη η κατάσταση μου. Ταλαιπωρούμαι χρόνια και παρ' όλο που είμαι πολύ λογικός άνθρωπος (φαντάσου είμαι Προγραμματίστρια στο επάγγελμα) πλέον η ΙΨΔ μου έχει ξεφύγει..
    για να είσαι σε θέση να αναγνωρίζεις μόνη σου οτι είναι αρκετά προχωρημένη η κατάστασή σου, σημαίνει οτι δεν είναι προχωρημένη επειδή προσπαθείς να αποκτήσεις τον έλεγχο των φόβων σου.
    Και το pilates φυσικά είναι πολύ καλό. Αλλά μην διστάσεις να ξεκινήσεις πάλι την αγωγή για πιο γρήγορα αποτελέσματα σε συνδυασμό με pilates. Δεν γνωρίζω αν υπάρχουν και ομοιοπαθητικά φάρμακα για τις περιπτώσεις μας...συζήτησέ το με την ιατρό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Επανέρχομαι σ' αυτο το ποστ για να πω ότι τωρα εχω τρέμουλο στα χέρια και διάφορα μυϊκά προβλήματα πχ μουδιαζει η αριστερή γάμπα, ξεκίνησαν πάλι τα πεταρισματα μυων στα πόδια και διάφορα μυϊκά πονάκια και πιασιματα. Το τρεμουλο το εχω ξανα 2 μήνες αλλά τώρα είναι πιο έντονο. Κανω και ταχυκαρδίες και ξεκίνησαν παλι και οι έκτακτες μου. Πηγα σε 2 νευρολόγους και η μια μου είπε ότι το τρεμουλο είναι απο αυξημένο μυϊκό τόνο λόγω του στρες που εχω. Πηγα και σε ενδοκρινολογο κι έκανα ενα κάρο εξετάσεις αλλά δεν μου βρήκε κάτι. Κοντεύω να τρελαθώ και σκέφτομαι αν έχει νόημα να πάω σε τρίτο νευρολόγο..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    παρε μαγνησιο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Παίρνω 1 τη μέρα..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    βρε καλη μου τα φαρμακα που παιρνουν οι πλουσιοι και πρεπει να παρεισ ειναι αλγκοφρεν με μυοχαλαρωτικο και κορτιζονη για εμβοεσ μου τα ειπανε τωρα τσατσοι ειναι πλουσιοι ειναι θα σε γελασω αν εισαι κοριτσι πρεπει να παρεισ κ πρωτεινεσ για λιγο αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    και παρε και τα φαρμακα καλο ειναι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Εμβοες δεν έχω και δεν πονάω τόσο ώστε να χρειάζομαι αλγκοφρεν.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Καλή μου είναι κρίμα βασανιζεσαι τζάμπα.. περνάω μια ανάλογη φάση αλλά διαβάζοντας τη δική σου ιστορία , ξέροντας ποοοοσες εξετάσεις έχεις κάνει κλπ κλπ είναι ξεκάθαρο πως περνάς φάση σωματοποίησης κ όλα αυτά είναι αποτέλεσμα στρες... μήπως να πας σε ένα ψυχίατρο??? Βοήθα τον εαυτό σου είναι κρίμα... είσαι υγιής σωματικά κατάλαβε το , η ψυχή σου είναι που χρειάζεται βοήθεια!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by Vasomp View Post
    Καλή μου είναι κρίμα βασανιζεσαι τζάμπα.. περνάω μια ανάλογη φάση αλλά διαβάζοντας τη δική σου ιστορία , ξέροντας ποοοοσες εξετάσεις έχεις κάνει κλπ κλπ είναι ξεκάθαρο πως περνάς φάση σωματοποίησης κ όλα αυτά είναι αποτέλεσμα στρες... μήπως να πας σε ένα ψυχίατρο??? Βοήθα τον εαυτό σου είναι κρίμα... είσαι υγιής σωματικά κατάλαβε το , η ψυχή σου είναι που χρειάζεται βοήθεια!!!
    Έχεις δίκιο αλλά ακόμα και μετά από 1 χρόνο που ταλαιπωρούμαι με διάφορα νευρολογικά συμπτώματα δεν έχω πειστεί ακόμα ότι είναι ψυχοσωματικά. Θέλω να είναι ψυχοσωματικά αλλά όλο σκέφτομαι "κι αν είναι κάτι άλλο που δεν το έχουν βρει?" οπότε καταλαβαίνεις σε τι τριπάκι μπαίνω καθημερινά. Από τη μια η φωνή της λογικής μου λέει ότι δεν έχω κάτι από την άλλη όμως έχω το τρέμουλο, τις μυϊκές ενοχλήσεις, τις ταχυκαρδίες και χίλια δυο άλλα και κοντεύω να τρελλαθώ. Τέλος πάντων το πήρα απόφαση χθες πάντως και θα πάρω σήμερα να κλείσω ραντεβού με ψυχίατρο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Ta ίδια περνάω κ εγώ... Πριν κάποιες μέρες επισκέφτηκα για άλλη μια φορά 2 νευρολόγους δεν ζήτησαν καμία περεταιρω εξέταση από την νευρολογικη εξέταση μου είπαν πως δεν έχω κάτι νευρολογικο,κ οι 2 με παρέπεμψαν η σε ψυχιατρο η σε ψυχολόγο.. αυτό ΔΕν σημαίνει ότι εγώ ξύπνησα την επόμενη μέρα κ είπα α ωραία αφού μου το είπαν είμαι καλά!! Φυσικά κ τα νιώθω ακόμη αφού δεν έχω ηρεμήσει.. ούτε εσύ έχεις ηρεμήσει πώς θα περάσουν όλα αυτά?? Δώσε χρόνο στον εαυτό Σου.. από εξετάσεις είσαι πλήρης δεν είναι κάτι άλλο να κάνεις... Κ εγώ παθαίνω τρόμο, μυϊκές συσπάσεις, μούδιασμα στο κεφάλι κ στα άκρα.. είναι εξουθενωτικό ξέρω αλλά πρέπει να το δούμε αλλιώς..
    Quote Originally Posted by dchristof View Post
    Έχεις δίκιο αλλά ακόμα και μετά από 1 χρόνο που ταλαιπωρούμαι με διάφορα νευρολογικά συμπτώματα δεν έχω πειστεί ακόμα ότι είναι ψυχοσωματικά. Θέλω να είναι ψυχοσωματικά αλλά όλο σκέφτομαι "κι αν είναι κάτι άλλο που δεν το έχουν βρει?" οπότε καταλαβαίνεις σε τι τριπάκι μπαίνω καθημερινά. Από τη μια η φωνή της λογικής μου λέει ότι δεν έχω κάτι από την άλλη όμως έχω το τρέμουλο, τις μυϊκές ενοχλήσεις, τις ταχυκαρδίες και χίλια δυο άλλα και κοντεύω να τρελλαθώ. Τέλος πάντων το πήρα απόφαση χθες πάντως και θα πάρω σήμερα να κλείσω ραντεβού με ψυχίατρο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by Vasomp View Post
    Ta ίδια περνάω κ εγώ... Πριν κάποιες μέρες επισκέφτηκα για άλλη μια φορά 2 νευρολόγους δεν ζήτησαν καμία περεταιρω εξέταση από την νευρολογικη εξέταση μου είπαν πως δεν έχω κάτι νευρολογικο,κ οι 2 με παρέπεμψαν η σε ψυχιατρο η σε ψυχολόγο.. αυτό ΔΕν σημαίνει ότι εγώ ξύπνησα την επόμενη μέρα κ είπα α ωραία αφού μου το είπαν είμαι καλά!! Φυσικά κ τα νιώθω ακόμη αφού δεν έχω ηρεμήσει.. ούτε εσύ έχεις ηρεμήσει πώς θα περάσουν όλα αυτά?? Δώσε χρόνο στον εαυτό Σου.. από εξετάσεις είσαι πλήρης δεν είναι κάτι άλλο να κάνεις... Κ εγώ παθαίνω τρόμο, μυϊκές συσπάσεις, μούδιασμα στο κεφάλι κ στα άκρα.. είναι εξουθενωτικό ξέρω αλλά πρέπει να το δούμε αλλιώς..
    Έκλεισα ραντεβού αύριο με την ψυχίατρο μου αν και ξέρω ότι θα μου πει να πάρω πάλι αντικαταθλιπτικά τα οποία δεν ήθελα να πάρω αλλά είμαι απελπισμένη. Αυτό το τρέμουλο και οι ενοχλήσεις αριστερό χέρι και πόδι με τρελλαίνουν και σκέφτομαι όλο νευρολογικές ασθένειες. Από την άλλη η νευρολόγος μου που μίλησα προχθές μου είπε ξεκάθαρα ότι δεν υπάρχει λόγος να πάω για εξέταση ούτε να κάνω άλλο ηλεκτρομυογράφημα..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Είχα τό ίδιο την προηγούμενη εβδομάδα.. ένιωθα αδυναμία στο αριστερό μου πόδι...ο νευρολογος δεν είδε τίποτα.. θεωρώ πως ξέρει κάτι παραπάνω από μένα κ το ίδιο ισχύει κ για σένα!! Μην προσπαθείς άδικα να αρρωστήσεις μόνη σου, είσαι καλά βοήθα τον εαυτό σου να έρθει στα ίσα του [emoji846]
    Quote Originally Posted by dchristof View Post
    Έκλεισα ραντεβού αύριο με την ψυχίατρο μου αν και ξέρω ότι θα μου πει να πάρω πάλι αντικαταθλιπτικά τα οποία δεν ήθελα να πάρω αλλά είμαι απελπισμένη. Αυτό το τρέμουλο και οι ενοχλήσεις αριστερό χέρι και πόδι με τρελλαίνουν και σκέφτομαι όλο νευρολογικές ασθένειες. Από την άλλη η νευρολόγος μου που μίλησα προχθές μου είπε ξεκάθαρα ότι δεν υπάρχει λόγος να πάω για εξέταση ούτε να κάνω άλλο ηλεκτρομυογράφημα..

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Προβλήματα στο σεξ.
    By Biliskov in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 18-09-2019, 23:45
  2. Προβληματα!
    By Κώστας18 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 22-01-2013, 23:55
  3. προβληματα
    By asteraki24 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 18-10-2010, 20:59
  4. τα προβλήματά μου...
    By ferro in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 413
    Last Post: 10-10-2009, 20:32
  5. μια ζωη προβλήματα
    By sosad in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 11
    Last Post: 19-04-2008, 17:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •