Απόρριψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    17

    Απόρριψη

    Είμαι 29 ετών και χωρίς σχέση 4 χρόνια.Στην τελευταία μου σχέση που πήγαινε σοβαρά έβαλα εγώ τέλος και μετανιωνω κάθε μέρα που περνάει από τότε γιατί δεν υπήρχαν ουσιαστικά προβλήματα.Τον διεκδίκησα επειτα σφοδρα,με απερριψε.Δεν το έχω ξεπεράσει αλλά αποφάσισα να κάνω μια προσπάθεια για μένα και να αρχίσω να δείχνω ενδιαφέρον στο αντίθετο φύλο.Ξεκινησε κάποια επικοινωνία με ένα συνάδελφο που γνώρισα 1 μήνα πριν,βγηκαμε ραντεβού για περπάτημα με δική του πρωτοβουλία και μετά δεν μου ξαναεστειλε.Του είπα να κανονίσουμε ξανά και μου απάντησε ότι δεν είναι σε φάση τον τελευταίο καιρό και γι'αυτό δεν μου έχει στείλει κάτι.Δεν αντέχω άλλο αυτή την αδράνεια,τον σκέφτομαι συνέχεια,δεν μπορώ να καταλάβω τι πήγε στραβά κι εκεί που κάνω μια προσπάθεια να ορθοποδήσω να βρίσκω κλειστές πόρτες.Σας ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,729
    δεν υπαρχει λογος ουτε να πιεζεις τους αλλους να κανουν κατι μαζι σου ουτε να καθεσαι να σκεφτεσαι τι πηγε στραβα.
    τιποτα δεν πηγε στραβα, δεν εκανες κανενα λαθος απλα δεν ταιριαζετε για αυτο δεν συνεβει κατι περισσοτερο. παλι καλα δηλαδη γιατι σιγουρα εαν ηθελε θα μπορουσε να σε κοροιδεψει για μερικα σεξακια τουλαχιστον.

    να θυμασαι οτι στους περισσοτερους ανθρωπους δεν αρεσεις οπως και εσενα οι περισσοτεροι δεν αρεσουν αλλιως οι σχεσεις των ανθρωπων θα ηταν πολυ πολυ ευκολες ομως οπως ξερεις συμβαινει το αντιθετο.
    αλλα εαν ψαχνεις και δεν μενεις στασιμη κανεις γνωριμιες οχι για σχεση απλα για να δεις πως ειναι ο αλλος τοτε καποια στιγμη θα γνωρισεις καποιον που ταιριαζετε μεταξυ σας.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Από τη στιγμή που χωρίσατε κάποιος λόγος θα υπήρχε. Κάτι θα σε ενοχλούσε,κάτι θα υπήρχε που δεν κόλλαγε μεταξύ σας. Είναι δύσκολο να δημιουργήσεις σχέση,όχι ακατόρθωτο αλλα και αυτές οι συνθήκες του κορονοιου που είμαστε όλοι κλεισμενοι μέσα δεν βοηθά. Για μένα μην πας στα περασμένα, προχωρά τη ζωή σου και μη τα βάζεις κατω με τις δυσκολίες, εκτός και αν όντως θες τη προηγούμενη σχέση στη ζωή σου και είναι και εκείνος διαθέσιμος μετά από τοσα χρόνια. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση που απλά μετανιώσεις γιατί δεν έχεις με κάτι να ασχοληθείς ή εάν αυτός είναι σε άλλη σχέση και έχει προχωρήσει τη ζωή του δεν αξίζει να πας πίσω.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Α, τώρα είδα ότι διεκδικήσες ξανά τον πρώην σου αφού τον χώρισες. Όπως βλέπεις δεν θέλει να ξαναπροσπαθησετε και έχει τους λόγους του. Όλα για κάποιο λόγο γίνονται, για πολλούς είναι έτσι η κατάσταση. Υπομονή και θα προχωρήσεις σιγά σιγά...νομίζω ότι ο μόνος λόγος που το σκέφτεσαι είναι επειδή είσαι μπουκάλα και αρχίζεις να απελπίζεσαι. Όταν θα μπει κάτι νέο στη ζωή σου θα το ξεχάσεις

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    373
    Δεν κατάλαβα ποιον σκέφτεσαι συνέχεια, τον πρώην ή τον συνάδελφο;
    Όποιον και από τους δύο σκέφτεσαι είναι καμένες υποθέσεις πάντως.
    Δεν υπάρχει συμβουλή στο να κερδίσεις ανθρώπους που είτε δεν είναι σε φάση για σχέση είτε δεν θέλουν σχέση μαζί σου.
    Η συμβουλή είναι μόνο να προχωρήσεις παρακάτω.
    Δεν χρειάζεται και δεν γίνεται πάντα να παίζει κάτι ερωτικό.
    Όσο γνωρίζεις κόσμο βέβαια τόσο περισσότερους άντρες θα γνωρίζεις και πιθανώς πολύ περισσότερα φλερτ θα έχεις.
    Δεν οδηγούν όλες οι γνωριμίες σε σχέση, φυσικά και αυτό είναι κάτι απόλυτα φυσιολογικό που σημαίνει πως η απόρριψη είναι πάντα στο ερωτικό παιχνίδι.
    Εσύ το παίρνεις πολύ προσωπικά, ότι εσύ κάνεις λάθος, δεν είσαι τόσο καλή, κάτι ξενερώνει τους άλλους και δεν το βλέπεις ρεαλιστικά, ότι ο έρωτας είναι κάτι σπάνιο και οι περισσότερες γνωριμίες δεν οδηγούν σε έρωτα.
    Και εάν δεν είναι έρωτας γιατί να υπάρχει και σχέση;
    Και εαν δεν πρόκειται για μια καλή σχέση γιατί να είσαι σχέση.
    Με λίγα λόγια, το θέμα δεν είναι ποσοτικό, αλλά ποιοτικό.
    Όταν βρεις έναν άνθρωπο που γουστάρεις και σε γουστάρει και εκείνος και είστε και οι δύο ετοιμοι συναισθηματικά τότε προκύπτει η σχέση.
    Μην τα παίρνεις τόσο προσωπικά, απλά αυτό που χρειάζεται να κάνεις είναι
    1) να απολαμβάνεις αυτό το ταξίδι, πχ νεες γνωριμίες
    2) να ανοίξεις τον κύκλο σου
    3) να μην είσαι πολύ needy με το που γνωρίζεις κάποιον.
    Ασε τους άλλους να σε κερδίσουν και να τους κερδίσεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    Quote Originally Posted by snowhite17 View Post
    Είμαι 29 ετών και χωρίς σχέση 4 χρόνια.Στην τελευταία μου σχέση που πήγαινε σοβαρά έβαλα εγώ τέλος και μετανιωνω κάθε μέρα που περνάει από τότε γιατί δεν υπήρχαν ουσιαστικά προβλήματα.Τον διεκδίκησα επειτα σφοδρα,με απερριψε.Δεν το έχω ξεπεράσει αλλά αποφάσισα να κάνω μια προσπάθεια για μένα και να αρχίσω να δείχνω ενδιαφέρον στο αντίθετο φύλο.Ξεκινησε κάποια επικοινωνία με ένα συνάδελφο που γνώρισα 1 μήνα πριν,βγηκαμε ραντεβού για περπάτημα με δική του πρωτοβουλία και μετά δεν μου ξαναεστειλε.Του είπα να κανονίσουμε ξανά και μου απάντησε ότι δεν είναι σε φάση τον τελευταίο καιρό και γι'αυτό δεν μου έχει στείλει κάτι.Δεν αντέχω άλλο αυτή την αδράνεια,τον σκέφτομαι συνέχεια,δεν μπορώ να καταλάβω τι πήγε στραβά κι εκεί που κάνω μια προσπάθεια να ορθοποδήσω να βρίσκω κλειστές πόρτες.Σας ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση.
    καλημερα.
    τον συναδερφο σκεφτεσαι συνεχεια, η τον πρωην σου;
    αν επιτρεπεται, ποιος ηταν ο ασημαντος λογος που τον χωρισες, ενω τον ηθελες;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    17
    Ο πρώην μου 4 χρόνια τώρα περνάει κάθε μέρα από το μυαλό μου αλλά προσπαθώ να συμβιβαστώ με αυτό (μιας και δεν μπορώ να το κατευνάσω ) και να μην με επηρεάζει τόσο ψυχολογικά πλέον.Στην παρούσα φάση αναφέρομαι στο ότι σκέφτομαι τον συνάδελφο μιας και βρήκα μετά από καιρό ενδιαφέρον για κάποιον το οποίο φαινόταν αμφίδρομο πριν το πρώτο ραντεβού και απογοητεύτηκα..Είμαι σε έναν εργασιακό χώρο με πολλές γυναίκες,οι λίγοι άντρες θα είναι παντρεμένοι ή σε σχέση και η καραντίνα δεν βοηθάει σε νέες γνωριμίες.Εχω αρχίσει να συμβιβάζομαι ότι δεν θα βρω αυτό τον άνθρωπο που όλοι θέλουμε να μοιραζόμαστε στιγμές μαζί του..

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    17
    Χωρίσαμε γιατί δεν ένιωθα ερωτική έλξη και ενθουσιασμό από κάποιο σημείο κι έπειτα..Συγκατοικουσαμε,εί� �αμε δεθεί πολύ,κάναμε όνειρα μαζί αλλά κάπου βαλτωσαμε..Αλλά μόνο εγώ ένιωθα ετσι,εκείνος ήταν το ίδιο ερωτευμένος μαζί μου.Και μετανιώνω γιατί θα μπορούσα να το προσπαθήσω πιο πολύ μιας και είναι επακόλουθο σε μια μακροχρόνια σχέση να έρχεται σε κάποια φάση αυτή η φθορά.Ειμαι σχεδόν σίγουρη ότι δεν θα ξανανιώσω κάτι τόσο δυνατό για κάποιον..Πλεον είναι σε άλλη σχέση και ευτυχισμένος οπότε δεν έχει νόημα να το συζητάω..
    Last edited by snowhite17; 08-03-2021 at 23:06.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    17
    Θεωρείτε λάθος να τον ρωτήσω γιατί απομακρύνθηκε από τη στιγμή που 1 μήνα μιλούσαμε σχεδόν καθημερινά?Και θα τον βλέπω στη δουλειά σε γενικές γραμμές..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    Quote Originally Posted by snowhite17 View Post
    Χωρίσαμε γιατί δεν ένιωθα ερωτική έλξη και ενθουσιασμό από κάποιο σημείο κι έπειτα.. Συγκατοικουσαμε , είχαμε δεθεί πολύ, κάναμε όνειρα μαζί αλλά κάπου βαλτωσαμε.. Αλλά μόνο εγώ ένιωθα ετσι, εκείνος ήταν το ίδιο ερωτευμένος μαζί μου. Και μετανιώνω γιατί θα μπορούσα να το προσπαθήσω πιο πολύ μιας και είναι επακόλουθο σε μια μακροχρόνια σχέση να έρχεται σε κάποια φάση αυτή η φθορά. Ειμαι σχεδόν σίγουρη ότι δεν θα ξανανιώσω κάτι τόσο δυνατό για κάποιον.. Πλεον είναι σε άλλη σχέση και ευτυχισμένος οπότε δεν έχει νόημα να το συζητάω..
    γιατι; εσυ, δεν μετρας;
    πως θα προχωρησεις με καποιον, αν δεν νοιωθεις πλεον ερωτικη ελξη; επειδη νοιωθει εκεινος;; δεν αρκει..
    ο λογος ηταν πολυ σοβαρος, δεν ηταν καθολου ασημαντος.

    για το αλλο ερωτημα, αν πρεπει να ρωτησεις τον συναδελφο γιατι απομακρυνθηκε, εγω ειμαι της γνωμης να μην ρωτησεις τπτ.
    αν ξαναβρεθειτε σε καλο κλιμα , ρωτα τον αν θελει να βγειτε. κι αν αρνηθει, μην ξανασχολεισαι..

  11. #11
    Δυστυχως οσο και να παρακαλεσεις εναν ανθρωπο να γυρισει σε εσενα, αν δεν το νιωθει ακομα και να γυρισει σε λιγο καιρο θα ξαναφυγει. Μου εχει συμβει και μενα σε πολυ μεγαλη σχεση. Κανεις δεν μπορει με το ζορι να ειναι μαζι σου και να σε θελει. Βεβαια απο την στιγμη που εσυ πηρες την αποφαση, τοτε το πραγμα αλλαζει. Πρεπει να ειμαστε σιγουροι για τις αποφασεις μας και να σταθμιζουμε τι εχει περισσοτερη σημασια για εμας, η συντροφικοτητα και η αγαπη ή το καρδιοχτυπι και η σεξουαλικη ελξη? Για μένα, καλο ειναι να αφησεις χρονο στον εαυτο σου να αποδεχτει αυτο που συμβαινει μην κανεις βιαστικες κινησεις μονο και μονο για να μην μεινεις μονη σου!Θα ερθει αυτο που ψαχνεις οταν εισαι ετοιμη για αυτο και τοτε θα δεις πως ολα θα ειναι πιο φωτεινα!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    373
    Να μην τον ρωτήσεις.
    Μην τρέχεις πίσω από κανέναν και μην ρωτάς για ανασφάλειες σου άκυρους ανθρώπους.
    Αυτός πήρε μία επιλογή και ας ζήσει με αυτήν.
    Τώρα αν στην πορεία κάτι αλλάξει και είναι ξανά θερμός βλέπεις και κάνεις.
    Αλλά μην τον περιμένεις.
    Το πρόβλημά σου είναι ότι δεν γνωρίζεις άντρες.
    Άνοιξε λίγο τους κύκλους και θα δεις πως θα αλλάξεις μυαλό και κοσμοθεωρία.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,189
    Quote Originally Posted by snowhite17 View Post
    Είμαι 29 ετών και χωρίς σχέση 4 χρόνια.Στην τελευταία μου σχέση που πήγαινε σοβαρά έβαλα εγώ τέλος και μετανιωνω κάθε μέρα που περνάει από τότε γιατί δεν υπήρχαν ουσιαστικά προβλήματα.Τον διεκδίκησα επειτα σφοδρα,με απερριψε.Δεν το έχω ξεπεράσει αλλά αποφάσισα να κάνω μια προσπάθεια για μένα και να αρχίσω να δείχνω ενδιαφέρον στο αντίθετο φύλο.Ξεκινησε κάποια επικοινωνία με ένα συνάδελφο που γνώρισα 1 μήνα πριν,βγηκαμε ραντεβού για περπάτημα με δική του πρωτοβουλία και μετά δεν μου ξαναεστειλε.Του είπα να κανονίσουμε ξανά και μου απάντησε ότι δεν είναι σε φάση τον τελευταίο καιρό και γι'αυτό δεν μου έχει στείλει κάτι.Δεν αντέχω άλλο αυτή την αδράνεια,τον σκέφτομαι συνέχεια,δεν μπορώ να καταλάβω τι πήγε στραβά κι εκεί που κάνω μια προσπάθεια να ορθοποδήσω να βρίσκω κλειστές πόρτες.Σας ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση.
    Καλημερα

    Νομιζω δεν ειναι το θεμα η απόρριψη, αλλα η μοναξια σου σε αυτο το κομματι και η επιθυμια σου πλεον να νοιωσεις οπως τοτε.
    Απλα επειδη μεχρι σημερα το ενοιωσες μονο μαζί του ,το εχεις συνδέσει μονο με αυτον .

    Ξεχωρισε οτι η αναγκη σου την δεδομενη στιγμη εναι η συντροφικοτητα και ενας ανθρωπος οπου θα μπορεσεις να τον αγαπήσεις και να αγαπηθείς .
    Δεν ειναι το συγκεκριμένο ατομο και θα το καταλαβεις οταν βρεθει καποιος αλλος που θα σου γεννησει τα ιδια συναισθήματα με εκείνον .
    Σταματα να ψάχνεις την ευτυχία στο συγκεκριμένο μερος οπου την εχασες ,υπαρχει και αλλου αρκει να φυγεις απο εκει !

    Προχώρα παρακάτω και κρατα αυτο το όμορφο μονο σαν συναίσθημα και οχι σαν πρόσωπο στην καρδιά σου !
    Δωστου την ευκαιρία να ταυτιστεί με άλλη μορφή !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    17
    Σας ευχαριστώ για τις υπέροχες απαντήσεις και το χρόνο σας!
    Είδα στη δουλειά το συνάδελφο σήμερα,έκανε νεύμα ενθουσιασμού και καλά που με είδε,απλά με ρώτησε τι κάνω και προχώρησε στο δρόμο του..Με έπιασε ταχυκαρδία είναι η αλήθεια,θα έλιωνα για ένα μήνυμα του. Έχω απογοητευτεί γιατί είναι δυσκολη η περίοδος που διανύουμε για γνωριμίες και στην ηλικία μου οι περισσότεροι είναι δεσμευμένοι.Ειμαι συντροφικος άνθρωπος και 4 χρόνια τώρα μόνη δεν ήταν και τα πιο εύκολα..Το φλερτ με αυτό τον άνθρωπο έδωσε άλλη πνοή στην καθημερινότητα μου για λίγες εβδομάδες.Δεν είμαι αχάριστη έχω υγεία,μια όμορφη οικογένεια,καλούς φίλους και δουλειά που αγαπάω αλλά αυτό το κομμάτι είναι εξίσου σημαντικό για να νιώθω ισορροπημενη..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    373
    Εννοείται πως χρειάζεται και το φλερτ στη ζωή.
    Κανείς δεν μίλησε στο ότι πρέπει να ακρωτηριάζουμε τις ανάγκες μας για να νιώθουμε καλά.
    Στην ηλικία σου ξέρω άπειρους εργένηδες, ο κύκλος αποτελείται από δεσμευμένους.
    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μην προσκολλάσαι σε ανθρώπους που δεν γουστάρουν αρκετά, μόνο και μόνο επειδή δεν έχεις άλλες επιλογές.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΑΠΟΡΡΙΨΗ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗΣ
    By ΝΙΚΙ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 04-11-2016, 14:49
  2. πως αντιμετωπιζετε μια απορριψη
    By Macgyver in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 38
    Last Post: 10-12-2015, 00:36
  3. Αυτο-απόρριψη.
    By Μαντζουράνα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 23-10-2014, 20:21
  4. Απορριψη..
    By zoemartani in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 0
    Last Post: 17-08-2011, 01:23
  5. Απορριψη....
    By πεγκυ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 21-10-2010, 12:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •