Προβληματισμένη. sos
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    1

    Προβληματισμένη. sos

    Καλησπέρα σε ολους.
    Είμαι εδω και ένα χρόνο μαζί με εναν άνθρωπο που πραγματικα μου αποδεικνύει καθημερινά την αγαπη του.
    Είναι τέλειος στην σχέση μας, δεν εχω κανένα παράπονο απο αυτόν.
    Το μονο που με απασχολει είναι αυτό που θα αναφέρω παρακάτω.
    Με τρομάζει πολυ το παρελθόν του.
    Ήταν ένας άντρας ο οποίος είχε έντονη ζωη, είχε φερθεί άσχημα σε γυναίκες, τον ένοιαζε μόνο ο εαυτός του κτλ.
    Όλα αυτα τα εχει παραδεχθεί σε εμενα λεγοντάς μου οτι εγώ είμαι ο άνθρωπος που τον έκανε να αλλάξει ριζικά. Τον έκανα καλύτερο άνθρωπο.
    Αυτό που δε μπορώ να βγάλω απο το μυαλό μου είναι το πόσο άσχημα φέρθηκε στην πρώην του που ήταν μαζί 4 χρόνια. Ψέματα, απιστίες κτλ.
    Στην αρχή δε τα γνώριζα όλα επακριβώς, στην πορεία που ένοιωσε πιο άνετα μου ανοίχτηκε. Ήταν πλέον αργά για να φύγω μακριά του. Ήδη μου είχε αποδείξει οτι είμαι η γυναίκα της ζωής του.
    Το προβλημά μου είναι οτι δεν ξέρω αν πράγματι ένας άνθρωπος όταν ερωτευτεί πραγματικά , μπορεί να αλλάξει και να κάνει ευτυχισμένη μια γυναίκα.
    Να τονίσω οτι πριν απο ένα μήνα αρραβωνιαστήκαμε. Δε ξέρω αν βίαστηκα, αν ήταν λάθος ή σωστό, αλλά αυτό που ξέρω είναι οτι θελω να ζήσω μαζί του για πάντα. Δεν μου έχει δώσει εμένα κανένα δικαίωμα να μη τον εμπιστεύομαι. Μένουμε μαζί και κανουμε όνειρα για το μέλλον. Σκοπός μας είναι του χρόνου να παντρευτούμε.
    Πριν παντρευτώ αυτον τον άνθρωπο θα ήθελα να μάθω αν όντως μπορεί να αλλάξει ένας άντρας όταν αγαπησει. Όλος ο κύκλος του απορεί με την αλλαγή του. Κάνεις δε τον έχει ξανα δεί έτσι, τόσο αφοσιωμένο και ερωτευμένο. Έτσι μαθαίνω, έτσι μου λένε όλοι.
    Ευχαριστώ πολυ για τον χρόνο σας. Περιμενω με ανυπομονησία τις απαντησεις σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by xristinaa View Post
    Τον έκανα καλύτερο άνθρωπο.
    .
    το μυαλο σου και μια λυρα.
    για αυτο κρατα πισινη. σιγα σιγα μην βρεθεις ξεκρεμαστη.
    δεν υπαρχει περιπτωση κανεις και καμμια να αλλαξει χαρακτηρα για καποιον αλλον. δεν γινεται, πως να στο πω.
    η μονη λυση που προτεινω ειναι να μην βιαστεις περισσοτερο.
    ελπιζω να τα καταφερεις

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εγώ πάλι λέω ότι μια ζωή είχαμε ψεύτικα θέματα και τρολ εδώ μέσα, αλλά τελευταία έχει παραγίνει. Ούτε 1 στα 10 στην κατηγορία των σχέσεων δεν είναι πραγματικό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Εγώ πάλι λέω ότι μια ζωή είχαμε ψεύτικα θέματα και τρολ εδώ μέσα, αλλά τελευταία έχει παραγίνει. Ούτε 1 στα 10 στην κατηγορία των σχέσεων δεν είναι πραγματικό.
    ειναι βεβαιο οτι γραφει γυναικα.
    αλλωστε παρουσιαζει ενα συνηθησμενο προβλημα στις σχεσεις αντρων και γυναικων. ειναι μια γυναικα που νομιζει οτι μπορει να αλλαξει τον αντρα της ζωης της.
    μιας και οτι και να γραψουμε θα παει στον βροντο η λυση ειναι μονο μια.
    οχι βιασυνες!!
    σημερα κανεις δεν παντρευεται μετα απο 2 χρονια σχεσης

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    24
    Ακριβώς αυτό, αναβολή μέχρι να περάσουν οι πρώτοι έρωτες, αναβολή και επιφυλακτικότητα. Μπορεί και στις προηγούμενες σχέσεις στην αρχή να ήταν έτσι. Το παρελθόν του είναι αρνητικός δείκτης και δεν έχεις λόγο εφόσον ξέρεις να κάνεις τα λάθη όσων αγνοούν.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by xristinaa View Post
    Καλησπέρα σε ολους.
    Είμαι εδω και ένα χρόνο μαζί με εναν άνθρωπο που πραγματικα μου αποδεικνύει καθημερινά την αγαπη του.
    Είναι τέλειος στην σχέση μας, δεν εχω κανένα παράπονο απο αυτόν.
    Το μονο που με απασχολει είναι αυτό που θα αναφέρω παρακάτω.
    Με τρομάζει πολυ το παρελθόν του.
    Ήταν ένας άντρας ο οποίος είχε έντονη ζωη, είχε φερθεί άσχημα σε γυναίκες, τον ένοιαζε μόνο ο εαυτός του κτλ.
    Όλα αυτα τα εχει παραδεχθεί σε εμενα λεγοντάς μου οτι εγώ είμαι ο άνθρωπος που τον έκανε να αλλάξει ριζικά. Τον έκανα καλύτερο άνθρωπο.
    Αυτό που δε μπορώ να βγάλω απο το μυαλό μου είναι το πόσο άσχημα φέρθηκε στην πρώην του που ήταν μαζί 4 χρόνια. Ψέματα, απιστίες κτλ.
    Στην αρχή δε τα γνώριζα όλα επακριβώς, στην πορεία που ένοιωσε πιο άνετα μου ανοίχτηκε. Ήταν πλέον αργά για να φύγω μακριά του. Ήδη μου είχε αποδείξει οτι είμαι η γυναίκα της ζωής του.
    Το προβλημά μου είναι οτι δεν ξέρω αν πράγματι ένας άνθρωπος όταν ερωτευτεί πραγματικά , μπορεί να αλλάξει και να κάνει ευτυχισμένη μια γυναίκα.
    Να τονίσω οτι πριν απο ένα μήνα αρραβωνιαστήκαμε. Δε ξέρω αν βίαστηκα, αν ήταν λάθος ή σωστό, αλλά αυτό που ξέρω είναι οτι θελω να ζήσω μαζί του για πάντα. Δεν μου έχει δώσει εμένα κανένα δικαίωμα να μη τον εμπιστεύομαι. Μένουμε μαζί και κανουμε όνειρα για το μέλλον. Σκοπός μας είναι του χρόνου να παντρευτούμε.
    Πριν παντρευτώ αυτον τον άνθρωπο θα ήθελα να μάθω αν όντως μπορεί να αλλάξει ένας άντρας όταν αγαπησει. Όλος ο κύκλος του απορεί με την αλλαγή του. Κάνεις δε τον έχει ξανα δεί έτσι, τόσο αφοσιωμένο και ερωτευμένο. Έτσι μαθαίνω, έτσι μου λένε όλοι.
    Ευχαριστώ πολυ για τον χρόνο σας. Περιμενω με ανυπομονησία τις απαντησεις σας.


    Ο χρονος θα δειξει ...Εκανες το πρωτο βημα και αρραβωνιαστικες ,κατσε οσο καιρο χρειαστείς σε αυτη την κατασταση μεχρι να εισαι βέβαιη οτι εχει αλλαξει .
    Οτι και να ειναι ενας ανθρωπος πριν απο εμας δεν υπογραφει συμβολαιο οτι θα το κανει και σε εμας ..

    Κρατα το γεγονος οτι ειχε το θαρρος και την αυτογνωσια να σου πει ποιος είναι και τι εχει κανει ,ή τουλαχιστον δεν κρυβοταν .Αυτο αυτόματα τον κανει καλυτερο απο αυτον που παει και παντρευεται και κρυβει το ενοχικο του παρελθον γιατι οσο και να το φωναζει πρωτα ο ιδιος ντρεπεται και φοβάται μην μαθευτεί ..
    Εδω υπαρχουν ανθρωποι που κανουν οικογενειες και παιδια και κρυβουν απο αυτην οτι ειχαν μια περιοδο της ζωης τους ακομα και μια ομοφυλόφιλη σχεση ...Η απιστια τωρα σε μια ελευθερη σχεση δεν ειναι κατακριτέα και οχι απαραιτητο οτι θα το κανει και μαζι σου .
    Τι σχεση εχεις εσυ με τον ανθρωπο που ειχε απατησει ?Συγκρινεις ανομοιες καταστασεις οποτε καταλαβαινεις οτι αλλοι παραγοντες κρινουν κατα ποσο ενας ανθρωπος μπορει να φερθει σωστα ή σκαρτα σε ενα αλλον ...

    Τι νομιζεις οτι αυτοι οι ανθρωποι ειναι χειροτεροι απο τον οποιοδηποτε που μπορει να εκανε τα παντα αλλα τα εκανε ελεύθερος και μαλιστα δεν εκρυψε τιποτα απο την γυαικα που διαλεξε για να περασει το υπολοιπο της ζωης του ?

    Ενα θα σου πω και εμενα ο αντρας μου ηταν απο τα παιδακια που ηταν με πολλες ,εκανε πολλα σε θεματα γυναικων και γενικα την εζησε την ζωουλα του ,τα αποθημενα του και εκανε οτι ενας αντρας μπορει να κανει .Τα ηξερα οταν εμπλεκα μαζι του ,δεν κρυβοταν ....
    Και εγω οταν τον γνωρισα ελεγα που πας καλη μου ξυπόλυτη στα αγκαθια ,μην θαμπωνεσαι απο την βιτρινα και σκεψου λιγακι με τι κυκλοφορουσε ......Και ομως εικοσι χρονια μετα οχι μονο εχει βγει ο πιο κατσταλαγμενος άντρας ,σύζυγος και το κυριοτερο απιστευτος πατερας, αλλα ειναι αυτος που την καθοριστικη φορα , κοντρολαρισε εμενα στο να μην διαλύσω τα παντα ...

    Να χαιρεσαι με ντόμπρους ανθρωπους που δεν κρυβουν τιποτα απο το παρελθον τους ..Γιατι τα αποθημενα τους και τις επιθυμιες τους τα εζησαν εξω απο ενα γαμο και οχι μεσα σε αυτον ...

    Δωσε χρονο και αστον μαζι με τις εκαστοτε συνθηκες που βιωνεται να σου αποδείξει αν εκανες καλα ή οχι ...Στο θεμα του παιδιου μην βιαστεις μονο ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by xristinaa View Post
    Καλησπέρα σε ολους.
    Είμαι εδω και ένα χρόνο μαζί με εναν άνθρωπο που πραγματικα μου αποδεικνύει καθημερινά την αγαπη του.
    Είναι τέλειος στην σχέση μας, δεν εχω κανένα παράπονο απο αυτόν.
    Το μονο που με απασχολει είναι αυτό που θα αναφέρω παρακάτω.
    Με τρομάζει πολυ το παρελθόν του.
    Ήταν ένας άντρας ο οποίος είχε έντονη ζωη, είχε φερθεί άσχημα σε γυναίκες, τον ένοιαζε μόνο ο εαυτός του κτλ.
    Όλα αυτα τα εχει παραδεχθεί σε εμενα λεγοντάς μου οτι εγώ είμαι ο άνθρωπος που τον έκανε να αλλάξει ριζικά. Τον έκανα καλύτερο άνθρωπο.
    Αυτό που δε μπορώ να βγάλω απο το μυαλό μου είναι το πόσο άσχημα φέρθηκε στην πρώην του που ήταν μαζί 4 χρόνια. Ψέματα, απιστίες κτλ.
    Στην αρχή δε τα γνώριζα όλα επακριβώς, στην πορεία που ένοιωσε πιο άνετα μου ανοίχτηκε. Ήταν πλέον αργά για να φύγω μακριά του. Ήδη μου είχε αποδείξει οτι είμαι η γυναίκα της ζωής του.
    Το προβλημά μου είναι οτι δεν ξέρω αν πράγματι ένας άνθρωπος όταν ερωτευτεί πραγματικά , μπορεί να αλλάξει και να κάνει ευτυχισμένη μια γυναίκα.
    Να τονίσω οτι πριν απο ένα μήνα αρραβωνιαστήκαμε. Δε ξέρω αν βίαστηκα, αν ήταν λάθος ή σωστό, αλλά αυτό που ξέρω είναι οτι θελω να ζήσω μαζί του για πάντα. Δεν μου έχει δώσει εμένα κανένα δικαίωμα να μη τον εμπιστεύομαι. Μένουμε μαζί και κανουμε όνειρα για το μέλλον. Σκοπός μας είναι του χρόνου να παντρευτούμε.
    Πριν παντρευτώ αυτον τον άνθρωπο θα ήθελα να μάθω αν όντως μπορεί να αλλάξει ένας άντρας όταν αγαπησει. Όλος ο κύκλος του απορεί με την αλλαγή του. Κάνεις δε τον έχει ξανα δεί έτσι, τόσο αφοσιωμένο και ερωτευμένο. Έτσι μαθαίνω, έτσι μου λένε όλοι.
    Ευχαριστώ πολυ για τον χρόνο σας. Περιμενω με ανυπομονησία τις απαντησεις σας.
    1) πως μπορει να αποδειχθει σε λιγοτερο απο εναν χρονο , οτι ειναι καποια "η γυναικα της ζωης του"; τον συνελαβαν τα ναζιστικα στρατευματα και δεν ομολογησε στην ανακριση;;;

    2) που ξερεις ααν ερωτευτηκε "πραγματικα", και που ξερεις οτι δεν ειχε ερωτευθει "πραγματικα" κι εκεινην που ταλαιπωρησε;;

    3) ο ανθρωπος δεν αλλαζει οταν ερωτευθει, αλλαζει ΑΝ και οταν το αποφασισει. και σιγουρα ενας χρονος δεν ειναι τπτ για να καταλαβεις αν θα συνεχισει να φερεται καλα..

    4) χρησιμοποιησες ολα τα σαλιαρικα κλισε ενος 3ης κατηγοριας βραζιλιανικου σιριαλ... κανεις δεν "κανει μια γυναικα ευτυχισμενη". οι ανδρες δεν κανουν τις γυναικες ευτυχισμενες η δυστυχισμενες. οι γυναικες γινονται μονες τους, με τις επιλογες τους..

    5) και που ξερουν οι φιλοι του πως φερθηκε σε αλλες σχεσεις του; στο σπιτι τους ηταν; αυτα τα ξερει μονο το ζευγαρι.

    ηλικιες δεν μας ειπες και ειναι σημαντικο.
    αν ειναι αληθινο το θεμα, θα βρεθεις προ μεγαλων εκπληξεων στην ζωη σου, με τον τροπο που σκεφτεσαι και ενεργεις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Εγώ πάλι λέω ότι μια ζωή είχαμε ψεύτικα θέματα και τρολ εδώ μέσα, αλλά τελευταία έχει παραγίνει. Ούτε 1 στα 10 στην κατηγορία των σχέσεων δεν είναι πραγματικό.
    χθες μαρια, σημερα χριστινα, αυριο μητσος..

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    17
    Κορίτσι μου ,κορίτσι μου...Μεγάλη προσοχή...
    Βγήκα από ακριβώς μια ίδια κατάσταση ...Από τη στιγμή που ένας άνθρωπος σηκώνει χερι (γενικα το λεω ,οχι για σενα) & δεν σεβεται τους ανθρωπους,δεν θα αλλαξει...καποια στιγμη ο κακος εαυτος του θα βγει στην επιφανεια..Με τη μητερα του πως τα παει;;

Similar Threads

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟ ΓΑΜΟ ΜΟΥ
    By iliaktida76 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 17
    Last Post: 14-02-2017, 00:04
  2. Προβληματισμένη και στεναχωρημένη
    By sofaki2011 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 3
    Last Post: 29-11-2011, 20:43
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ
    By ΜΑΡΚΕΛΛΑ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 22-11-2006, 23:27
  4. ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΘΕΙΑ
    By ΖΗΝΑ in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 02-09-2006, 19:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •