Lavirinthos me EKTAKTES. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Ευτυχώς που σταμάτησαν φαντάζομαι είναι πολύ δύσκολο να τις έχεις συνέχεια. Εσύ ήσουν και σχετικά πιο ψύχραιμος εγώ θα είχα κατατρομάξει. Αυτό δεν το ξέρω αν το κόψεις μπορεί να αρχίσουν ξανά ή μπορεί όχι. Κι εγώ αυτό το θέμα έχω φοβάμαι αν δεν το πάρω θα ξαναπάθω κάποιο επεισόδιο και το έχω στο μυαλό μου.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Σου κρατάει και εσένα χαμηλούς-σταθερούς τους παλμούς όσο το παίρνεις?

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Ναι τους κρατάει πιο χαμηλούς γενικά.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Ακόμα και σε δραστηριότητα?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Σε δραστηριότητα ανεβαίνουν αλλά παραμένουν πιο χαμηλοί σε σχέση με το αν δεν έπαιρνα το χάπι.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Ναι αυτό εννοούσα.. Οκ ευχαριστώ

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Εσύ πόσα χρόνια νιώθεις έκτακτες;

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Εσύ πόσα χρόνια νιώθεις έκτακτες;
    Είναι β αναστολεας αυτό που παίρνεις; Πόσο περίπου είναι οι παλμοί σου σε ηρεμία και πόσο σε δραστηριότητα;

    Σας έχουν ρίξει πολύ τη πίεση;

    Εγώ παίρνω το προκολαραν για τo POTS κ πρέπει να το παίρνω κάθε μέρα θα αυτό θελω να αλλάξω κι εγώ σε β αναστολεα που να το παίρνω περιστασιακά,αλλά φοβάμαι για την πίεση μου γιατι είναι πολύ χαμηλή.

    Ο καρδιολόγος μου έχει προτείνει εναλλακτικά το κονκορ ή το λοπρεζορ 1/4, αλλά φοβάμαι να τα δοκιμάσω.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Από μικρό παιδί έκανα έκτακτες και όσο μεγαλώνω αυξήθηκε και η συχνότητα.. Με βάση το Holter το χαμηλότερο ήταν 49-50 στον ύπνο και το υψηλότερο 100+ σε γρήγορο περπάτημα. Σε ηρεμία έχω σταθερά 62-69. Για την πίεση δεν ξέρω να σου απαντήσω γτ δεν τη μετράω. Το concor παίρνω (5mg), ένα ολόκληρο το πρωί και μισό το βράδυ. Ο καρδιολόγος μου είπε ότι εφόσον μειωθούν ή εξαφανιστούν η έκτακτες θα το διακόψουμε μειώνοντας το σταδιακά
    Last edited by gl08; 08-03-2021 at 21:54.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Εγώ ένιωσα την πρώτη έκτακτη και τρόμαξα όταν ήμουν 22-23 χρονών. Παλιότερα δεν ξέρω αν έκανα μπορεί να μην έδωσα σημασία κιόλας ή να μην κατάλαβα τι είναι. Και από τότε τις έχω και οπως είπες όσο μεγαλώνω νομίζω αυξήθηκε και η συχνότητα. Δε θα απαλλαγούμε ποτέ μου φαίνεται.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by gl08 View Post
    Από μικρό παιδί έκανα έκτακτες και όσο μεγαλώνω αυξήθηκε και η συχνότητα.. Με βάση το Holter το χαμηλότερο ήταν 49-50 στον ύπνο και το υψηλότερο 100+ σε γρήγορο περπάτημα. Σε ηρεμία έχω σταθερά 62-69. Για την πίεση δεν ξέρω να σου απαντήσω γτ δεν τη μετράω. Το concor παίρνω (5mg), ένα ολόκληρο το πρωί και μισό το βράδυ. Ο καρδιολόγος μου είπε ότι εφόσον μειωθούν ή εξαφανιστούν η έκτακτες θα το διακόψουμε μειώνοντας το σταδιακά
    Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Αύριο έχω κι εγώ ραντεβού με τον καρδιολόγο μου να δω τι θα μου πει, ισως ξεκινησω κι εγω το κονκορ.

    Θα σου πρότεινα πάντως να το παίρνεις για ένα διάστημα συνέχεια και μετά δοκιμάζεις να το μειώσεις. Αφού δεν έχεις πρόβλημα όσο το παίρνεις, δεν υπάρχει θέμα. Άσε να περάσουν 2-3 μήνες και βλέπεις.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Είναι αλήθεια ότι τόσο χρονικό διάστημα είχε πει ο γιατρός. Αλλά δε ξέρω, έχω στο μυαλό μου μη τυχόν και εγώ παρουσιάσω εξάρτηση απ το χάπι :P

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Αυτό είναι αλήθεια ότι μπορεί να προκαλέσει εξάρτηση το χάπι και να σκέφτεσαι ότι αν το σταματήσεις θα έχεις πρόβλημα. Τι να πω όλο αυτό με τις έκτακτες είναι περίπλοκο.

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    1
    Στο Διαδίκτυο για μικρά συμπτώματα όπως βήχας και μύτη, θα πουν ότι έχετε καρκίνο, άγχος κ.λπ. θα σας συνιστούσα να επισκεφθείτε τον γιατρό και να δοκιμάσετε τον εαυτό σας.

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    3
    Κι εγώ αυτό το θέμα έχω φοβάμαι αν δεν το πάρω θα ξαναπάθω κάποιο επεισόδιο και το έχω στο μυαλό μου. mybkexperience mcdvoice

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Fovos apo ektaktes sustoles/taxukardies
    By elenaki7 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 20-01-2012, 04:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •