Lavirinthos me EKTAKTES.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152

    Lavirinthos me EKTAKTES.

    Pedia kalhspera grafw Kai ksana grafw to idio pragma alla pragmatika den kserw TI MOU SIMVENEI. Sigoura exoun xalarosei oi ektaktes mou alla sinexizoun na me episkeptonte EDONA TA VRADIA kai KSIMEROMATA PANTA 5-6 to prwi kati periergo s ektaktes, pira ton giatro mou Kai m eipe oti ta exw kanei ola Kai den exw kardiologika tipota Kai tha prepei na to ksexasw,simera omws pedia vgika Gia ena perpatima Kai OLH TIN DIARKIA DEN ME AFISAN... Kai sto test koposeos pou eixa kanei den m brike oute Mia , Kai an m brike m eipe oti den einai tipota , den to pistevw omws pedia, fovame min pethenw , episis meta Otan stamataw to perpatima den exw oute Mia, exw diavasei oti kata tin diarkia tis askisis oi ektaktes einai sovares , IPARXEI KAPIOS POU KANEI STIN ASKISI i na gnorizei kati? Pfff

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Καλησπέρα! Προτείνω να ηρεμήσεις ή καλύτερα να πάρεις κάτι για το άγχος σου. Κι εμένα έχει τύχει να με πιάσουν στο περπάτημα και είχα τρομάξει αλλά δεν έπαθα κάτι. Δε σημαίνει ότι είναι σοβαρές επειδή έτυχε να σε πιάσουν στο περπάτημα. Αφού έχεις κάνει τόσες εξετάσεις όπως λες δεν χρειάζεται να ανησυχείς.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Καλησπέρα! Προτείνω να ηρεμήσεις ή καλύτερα να πάρεις κάτι για το άγχος σου. Κι εμένα έχει τύχει να με πιάσουν στο περπάτημα και είχα τρομάξει αλλά δεν έπαθα κάτι. Δε σημαίνει ότι είναι σοβαρές επειδή έτυχε να σε πιάσουν στο περπάτημα. Αφού έχεις κάνει τόσες εξετάσεις όπως λες δεν χρειάζεται να ανησυχείς.
    Den exw agxos, pragmatika kanena agxos, exw diavasei oti ektaktes stin askisi Einai poly sovaro

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Καλά στο ίντερνετ θα σε βγάλουν ότι έχεις και καρκίνο στο τελικό στάδιο. Μπορεί να μην έχεις άγχος αλλά νιώθεις αυτή την ανησυχία μέσα σου αν θα σε πιάσουν. Ωραία αν πιστεύεις ότι είναι κάτι σοβαρό πες στο γιατρό να σου δώσει κανένα χάπι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Καλά στο ίντερνετ θα σε βγάλουν ότι έχεις και καρκίνο στο τελικό στάδιο. Μπορεί να μην έχεις άγχος αλλά νιώθεις αυτή την ανησυχία μέσα σου αν θα σε πιάσουν. Ωραία αν πιστεύεις ότι είναι κάτι σοβαρό πες στο γιατρό να σου δώσει κανένα χάπι.
    An ksekinisw me xapia twra... Kai episis afto me tin anisixia dikio Exeis alla m fenete kapws magiko na to dimiourgeis esy..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Και τι να κάνουμε αν χρειαστεί θα πρέπει να πάρεις χάπια δεν παίζει ρόλο η ηλικία. Άλλοι άνθρωποι από πολύ πιο νέοι παίρνουν φάρμακα για διάφορα προβλήματα. Μπορεί να μη το καταλαβαίνεις αλλά αυτή η ανησυχία σου φέρνει άγχος και αυξάνει την αδρεναλίνη στο σώμα σου και έτσι δημιουργούνται οι έκτακτες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Εμείς τι μπορούμε να σου πούμε αν λες ότι δεν έχεις αγχος και παράλληλα δεν θέλεις ούτε χαπια; Χάπια είτε καρδιολογικα είτε ψυχιατρικά παίρνουν άνθρωποι όλων των ηλικιών. Αν όντως πιστεύεις ότι είναι κάτι, πάρε δεύτερη γνώμη και ζητά χάπι για να μην νιώθεις τις έκτακτες αν φτάνουν σε σημείο να σε επηρεάζουν τόσο.

    Αλλιώς δες έναν ψυχίατρο και συζητησε το. Μπορεί να έχεις κάποια ψυχιατρική διαταραχή, δεν είναι μόνο το άγχος.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Εμείς τι μπορούμε να σου πούμε αν λες ότι δεν έχεις αγχος και παράλληλα δεν θέλεις ούτε χαπια; Χάπια είτε καρδιολογικα είτε ψυχιατρικά παίρνουν άνθρωποι όλων των ηλικιών. Αν όντως πιστεύεις ότι είναι κάτι, πάρε δεύτερη γνώμη και ζητά χάπι για να μην νιώθεις τις έκτακτες αν φτάνουν σε σημείο να σε επηρεάζουν τόσο.

    Αλλιώς δες έναν ψυχίατρο και συζητησε το. Μπορεί να έχεις κάποια ψυχιατρική διαταραχή, δεν είναι μόνο το άγχος.
    Kserete ti pedakia, o giatros mou eipe oti den xriazete na parw tipota, to thema einai oti den katalavenw pragmatika Kai skeftome oti ok me eide, Kai an allakse kati omws? Mou ekane test kopopseos Kai me eftase sas pliroforw mexri 200 palmous, 3 ektaktes mono Kai gelage, Kai an allakse omws afto twra? Episis pistevw vasika den pistevw oti to mualo m ta dimiourgei ola afta, mou fenete San magiko

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Alex1312 View Post
    Kserete ti pedakia, o giatros mou eipe oti den xriazete na parw tipota, to thema einai oti den katalavenw pragmatika Kai skeftome oti ok me eide, Kai an allakse kati omws? Mou ekane test kopopseos Kai me eftase sas pliroforw mexri 200 palmous, 3 ektaktes mono Kai gelage, Kai an allakse omws afto twra? Episis pistevw vasika den pistevw oti to mualo m ta dimiourgei ola afta, mou fenete San magiko
    Ξέρεις πόσοι καρδιολογοί μου είπαν ότι δεν χρειάζομαι χαπια; Δώδεκα.
    Ξέρεις πόσα τεστ κοπώσεως, χολτερ και καρδιογραφηματα έχω κανει; Αμέτρητα.

    Τώρα παίρνω χαπι όμως. Όχι επειδή αν δεν το πάρω θα έχω πρόβλημα άμεσα, αλλά γιατί χαλάει η ποιότητα ζωής μου αλλιώς, λόγω του POTS.

    Αν έχεις θέμα με έκτακτες, ζητά χαπια πάρε δεύτερη γνώμη. Εγω μονος μου καθισα και εψαξα πραγματα. Πχ μονος μου εκανα τεστ ομοκυστεινης. Οι γιατροί ειδικά σε νέους, δεν λαμβάνουν πολλά υπόψη.

    Αν θεωρείς ότι είναι ψυχιατρικό, πήγαινε σε ψυχίατρο. Εγώ πριν πάρω αυτά τα χαπια, δοκίμασα και ψυχιατρικά φάρμακα.

    Στο ξαναπα, δες αν όντως κανεις ταχυπαλμιες. Πάρε ένα οξυμετρο και μέτρα τους όταν έχεις συμπτώματα. Αν όντως έχεις, πήγαινε σε άλλον καρδιολόγο και συζητά το. Εξαρτάται απο σενα το πώς θα το αντιμετωπίσεις.

    Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από τον ψυχίατρο αφού έκανες έναν πρώτο καρδιολογικο έλεγχο. Κι αν συνεχίσει, πας σε άλλο καρδιολόγο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Τα χάπια δε τα παίρνουμε μόνο όταν έχουμε κάτι παθολογικό αλλά και για καλύτερη ποιότητα ζωής. Μπορείς να παίρνεις χάπι μόνο όταν σε πιάνουν οι έκτακτες και σε ενοχλούν. Έτσι κάνω κι εγώ ο καρδιολόγος μου έχει δώσει χάπι για να το παίρνω όταν με πιάνουν πολλές και όντως μειώνονται.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    21
    βάλε τη λογική σου μπροστά! Ο γιατρός ειπε δεν εχεις κατι οργανικό. οπότε όλα ειναι στο μυαλό! μπορείς να το ελέγξεις! Μην τα παρατάς! Βρες καποια distractions θετικούς περισπασμούς! Επικεντρώσου στην αναπνοή σου για παραδειγμα. Κανε το σαν ασκηση!
    Δεν ειναι ευκολο αυτο που περνάς. Κι ίσως ενα φορουμ να μην ειναι αρκετό να σε βοηθήσει! Ξερω ότι το να απευθυνθεις σε καποιον ειδικό ψυχικης υγειας να μην μπορεις να ανταποκριθεις οικονομικά, υπάρχουν δομες που βοηθάνε και ειναι δωρεαν

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Συμφωνώ ότι είναι ένας λαβύρινθος οι έκτακτες δεν ξέρεις πότε θα σε πιάσουν και πόσο θα κρατήσουν. Εγώ μπορώ να πω ότι είμαι κάπως τυχερη γιατί δεν έχω πολλές ( με βοηθάει μάλλον και το χάπι) αλλά με θυμούνται συχνά. Δηλαδή εννοώ ότι δεν έχω περάσει πολύ μεγάλα διαστήματα χωρίς αυτές. Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τι παίζει με τις δικές μου γιατί με έχουν πιάσει σε όλες τις ώρες της ημέρας δεν έχουν συγκεκριμένη ώρα. Κι όμως το μυαλό μπορεί να δημιουργήσει πολλά να σε κάνει να πιστέψεις ότι είσαι όντως άρρωστος και να μη νιώθεις καλά.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Το χαπι το παιρνεις Ειρηνη συστηματικα ή μονο σε εξαρσεις ?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Κυρίως σε εξάρσεις. Όταν μου έτυχαν κάποια επεισόδια με συνεχόμενες έκτακτες που δεν είχα ξαναπάθει στο παρελθόν πήρα μεγαλύτερη δόση και με βοήθησε μειώθηκαν αρκετά. Αλλά έχω διαβάσει πολλές ιστορίες ανθρώπων που τα χάπια δεν τους βοηθάνε καθόλου και συνεχίζουν να έχουν πολλές. Εσύ πως τα πας με τις έκτακτες;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Εδώ και μια εβδομάδα δεν έχω αισθανθεί ούτε μια (παίρνω κανονικά το χάπι) . Δε ξέρω αν απλά υποχώρησε όλο αυτό ή έδρασε το χάπι. Επανήλθε η ηρεμία, το βασικό και πηγαίνω πηγαίνω και κάθε μέρα για περπάτημα. Αυτό μου σκέφτομαι μόνο ότι αν αραιωσω - κόψω το χάπι μήπως αρχίσουν ξανα.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Fovos apo ektaktes sustoles/taxukardies
    By elenaki7 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 20-01-2012, 05:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •