Διαταραχές αναπνοής στον ύπνο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270

    Διαταραχές αναπνοής στον ύπνο

    Εδώ και εβδομάδες το βράδυ όταν κοιμάμαι ξαφνικά μ κόβεται η ανάσα δεν μπορώ να αναπνεύσω για αρκετά δευτερόλεπτα και στημ συνέχεια βήχω γ να συνέλθω δεν ξέρω γτ γίνεται αυτό διάβασα για άπνοια ύπνου γτ έχω έντονο ροχαλητο γενικά αλλά τώρα συμβαίνει και κατά την διάρκεια της μέρας πνιγομαι συνέχεια έτσι στο άκυρο είτε τρώω ειτε δεν τρώω οποίος γνωρίζει κάτι ας μ πει αν και θα πάω πνευμονολογο είμαι και 97 κιλά δεν ξέρω αν φταίει πού από τ βάρος στην καρδιά πιάνομαι στον ύπνο και το παθαίνω αυτό

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Εχεις παει σε καποιο παθολογο να του πεις ακριβως τα συμπτωματα?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Ναι παθολόγο ήθελα νά γράψω μπερδεύτηκα αυτό θ κάνω όταν μπορεσω αλλά ρωτάω και εδώ αν κάποιος γνωρίζει γτ τ παθαίνω αυτό

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Μαλλον καποια αλεργια θα ειναι. Πηγενε σύντομα σε γιατρό (πνευμονολογο) , για να μην ταλαιπώρησε άδικα.
    Η απνοια στον υπνο ειναι αλλο, δεν το καταλαβαίνεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    97 κιλα εισαι αλλα με τι υψος;
    εχεις προγουλι;;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    1.60 ναι εχώ πολύ προγουλι και λίπος σε όλο το σώμα βασικά κοντά 100 κιλά είμαι εξάλλου

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by Lenale View Post
    1.60 ναι εχώ πολύ προγουλι και λίπος σε όλο το σώμα βασικά κοντά 100 κιλά είμαι εξάλλου
    ειναι σιγουρα απνοια που σε πιανει εκτος του υπνου και στον ξυπνιο.
    οτι σε πιανει και οταν εισαι ξυπνιος ειναι αρκετα σοβαρο.
    προτεινω να ξεκινησεις διαιτα. θα γινεις και πιο ωραιος.
    μην το αμελησεις.
    ΥΓ να πας σε σε γιατρο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Θα μπορούσε να είναι απνοια.Σε πνευμονολογο πρέπει να πας και να κάνεις και μελέτη ύπνου. Θα στα εξηγήσει ο γιατρός .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    Εγώ φίλε θα σου έλεγα ότι ο βήχας είναι περισσότερο από κάποια παλινδρομιση, λογικά ξέρεις τι είναι έτσι; γυρνούν τα οξέα του στομάχου καθώς είμαστε ξαπλωμένοι και προκαλεί αυτόν τον βήχα, τον καταλάβαινα και εγώ μέσα στον ύπνο μου, εβηχα... Τώρα όσο για την άπνοια, ναι σε κόβεται η αναπνοή στον ύπνο, ξυπνάς για να ανοίξει ο αεραγωγός αλλά τις περισσότερες φορές δεν το καταλαβαίνεις αυτό το ξύπνημα, δηλαδή γίνεται πολλές φορές κατά την διάρκεια του ύπνου... Εγώ δεν θυμάμαι πότε να ξυπνήσα επειδή δεν μπορούσα να ανασανω αν και έχω απνοιες και χρησιμοποιώ μηχάνημα το βράδυ.... Πλέον αν δεν το χρησιμοποιήσω νιώθω το ξύπνημα, κάποια μεσημέρια που με πήρε ο ύπνος στην πολυθρόνα ας πούμε, εκεί το καταλάβαινα.. Απλά γιατί έχω μάθει να μην κάνω απνοιες άρα τι ξύπνημα το αντιλαμβανομουν... Όσο για το βάρος είναι και ανατομικό... Εξάλλου αν ροχαλίζεις τείνει να δείχνει κάποιο σημάδι ότι έχεις, καλύτερα κάνε μελέτη ύπνου για να είσαι σίγουρος πόσες απνοιες κάνεις και αν χρειάζεται να διορθώσεις κάποια πράγματα όπως στραβό διάφραγμα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Lenale είχες αναφέρει ξανά το βάρος σου που το αυξομειώνεις, αλλά όχι το ύψος. Είσαι αρκετά ψηλά στον δεύτερο βαθμό παχυσαρκίας, οπότε λογικό να έχεις και άπνοιες. Είμαι η τελευταία που μπορώ να μιλήσω για βάρος καθώς κι εγώ κάπου στο πρώτο βαθμό παίζω σύμφωνα με το ΔΜΣ μου, αλλά από ότι γράφεις κατα καιρούς καταφέρνεις και χάνεις αρκετά κιλά, όμως δεν τα διατηρείς. Γιατί δεν δοκιμάζεις να χάσεις με πιο αργό ρυθμό πιο λίγα κιλά και να μη τα ξαναπάρεις; Θυμάμαι που έγραφες για διατροφή, για πολλούς γύρους τρέξιμο σε στάδιο και μετά ότι αφήνεσαι και τρως πολύ τζανκ και δεν κινείσαι. Δες το πιο χαλαρά γιατί λογικό είναι να μην μπορείς να κινείσαι σε τόσο αυστηρό πρόγραμμα για τόσο διάστημα.

    Εγώ απο μικρή περπατάω πολύ κάθε μέρα άσχετα με το θέμα του βάρους, επειδή μου αρέσει πάνω από όλα και με έχει βοηθήσει πολύ. Τουλάχιστον σε γενικές γραμμές είμαι σταθερή και δεν ανεβαίνω πιο πάνω στα κιλά. Αν μου πει κανείς να πλακωθώ στα γυμναστήρια και στα τρεξίματα και στην αυστηρή διατροφή και να χάσω 30 κιλά ας πούμε, αποκλείεται να διατηρηθώ εκεί γιατί αποκλείεται να συνεχίσω τόσο εντατική άσκηση και διατροφή για πολύ. Βρες τι ταιριάζει σε εσένα να έχεις μία ισορροπία κόστους/οφέλους να το πω έτσι.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    Εγώ έχω ενα άτομο, λόγο αυτής της αντικαταθλιπτικης αγωγής βάζει και θα βάζει για πάντα βαρος... Απλά τι μια περίοδο ξεκινάει, αυστηρή διατροφή και γυμναστική επανέρχεται στο φυσιολογικό και μετά κάποτε και αλλοτε του κόβεται η όρεξη για κίνηση και ξεκινάει τρώει, τρώει τρώει και είναι και το χάπι απλό πίσω και καταλήγει πάλι να βάζει βάρος... Το έχει κάνει αυτό το πράγμα καμία 10 φορές
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Lenale είχες αναφέρει ξανά το βάρος σου που το αυξομειώνεις, αλλά όχι το ύψος. Είσαι αρκετά ψηλά στον δεύτερο βαθμό παχυσαρκίας, οπότε λογικό να έχεις και άπνοιες. Είμαι η τελευταία που μπορώ να μιλήσω για βάρος καθώς κι εγώ κάπου στο πρώτο βαθμό παίζω σύμφωνα με το ΔΜΣ μου, αλλά από ότι γράφεις κατα καιρούς καταφέρνεις και χάνεις αρκετά κιλά, όμως δεν τα διατηρείς. Γιατί δεν δοκιμάζεις να χάσεις με πιο αργό ρυθμό πιο λίγα κιλά και να μη τα ξαναπάρεις; Θυμάμαι που έγραφες για διατροφή, για πολλούς γύρους τρέξιμο σε στάδιο και μετά ότι αφήνεσαι και τρως πολύ τζανκ και δεν κινείσαι. Δες το πιο χαλαρά γιατί λογικό είναι να μην μπορείς να κινείσαι σε τόσο αυστηρό πρόγραμμα για τόσο διάστημα.

    Εγώ απο μικρή περπατάω πολύ κάθε μέρα άσχετα με το θέμα του βάρους, επειδή μου αρέσει πάνω από όλα και με έχει βοηθήσει πολύ. Τουλάχιστον σε γενικές γραμμές είμαι σταθερή και δεν ανεβαίνω πιο πάνω στα κιλά. Αν μου πει κανείς να πλακωθώ στα γυμναστήρια και στα τρεξίματα και στην αυστηρή διατροφή και να χάσω 30 κιλά ας πούμε, αποκλείεται να διατηρηθώ εκεί γιατί αποκλείεται να συνεχίσω τόσο εντατική άσκηση και διατροφή για πολύ. Βρες τι ταιριάζει σε εσένα να έχεις μία ισορροπία κόστους/οφέλους να το πω έτσι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    menis το έχω ξαναγράψει εδώ και πέσαν να με φάνε. Μου το έχουν πει 2-3 γιατροί αυτό, η αγωγή μπορεί να σου προσθέσει μέχρι 10-15 κιλά. Άντε και 20 να σου πω εγώ. Δεν πάει κάποιος π.χ. 50 κιλά πάνω από το κανονικό μόνο από αγωγή. Ανάλογα και με τον οργανισμό του καθενός φυσικά, αλλά είναι ο τρόπος ζωής/διατροφή που παίζει τον κυριότερο λόγο. Δυστυχώς τα ψυχιατρικά προβλήματα εξ ορισμού σε δυσκολεύουν σε αυτό το κομμάτι. Αν έχεις κατάθλιψη μπορεί να δυσκολεύεσαι να σηκωθείς από τον καναπέ π.χ., πόσο μάλλον να βγεις να ασκηθείς. Μπορεί να τρως μηχανικά ότι σκατολογίδι βρεθεί μπροστά σου όλη μέρα ή να μη τρως τίποτα. Αν γίνεις 300 κιλά δεν φταίει η αγωγή αυτού καθεαυτού όμως, να μην το ρίχνουμε εκεί τόσο εύκολα.

    Έχω φίλη με διπολική που παίρνει βαριά αγωγή, κάνει εξετάσεις αίματος κάθε 2-3 μήνες κτλ. Το ανώτερο που είχε πάρει στις αρχές ήταν 10 κιλά, μετά είδε πως επιδρά το τάδε φαγητό μαζί με την αγωγή, τι την πειράζει, τι την παχαίνει και τι όχι κτλ και είναι στα κανονικά της κιλά λίγο πολύ. Ξέρω κοπέλα με κατάθλιψη που πήρε καμια 20αρια κιλά με τις αγωγές κι αυτά, έχασε τα 10 κι είναι σταθερά κάπου εκεί εδώ και χρόνια.

    Εγώ δεν έχω κάποιο θέμα να παίρνω αγωγές κτλ. Τι να λέω, ότι έχω αργό μεταβολισμό ή ξέρω κι εγώ τι; Μπορεί να έχω, αλλά αφού δεν το ράβω! Δεν φτάνεις τόσα κιλά με τον αέρα!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    menis το έχω ξαναγράψει εδώ και πέσαν να με φάνε. Μου το έχουν πει 2-3 γιατροί αυτό, η αγωγή μπορεί να σου προσθέσει μέχρι 10-15 κιλά. Άντε και 20 να σου πω εγώ. Δεν πάει κάποιος π.χ. 50 κιλά πάνω από το κανονικό μόνο από αγωγή. Ανάλογα και με τον οργανισμό του καθενός φυσικά, αλλά είναι ο τρόπος ζωής/διατροφή που παίζει τον κυριότερο λόγο. Δυστυχώς τα ψυχιατρικά προβλήματα εξ ορισμού σε δυσκολεύουν σε αυτό το κομμάτι
    δεν ειχα σκοπο να πεσω με τα μουτρα πανω σου, ηθελα απλα να θιξω ενα ζητημα οτι στις παρενεργειες των συχνων συνταγογραφουμενων αντικαταθλιπτικων περιλαμβανει και την προσθηκη βαρους.... ο ορισμος του ποσου της προσθηκης βαρους δεν οριζεται με καποιο νουμερο, πχ αντε 15 μεχρι 20 κιλα.... ειναι αοριστο και εχει να κανει οπως λες και εσυ με τις συνηθειες του ατομου αλλα και την γεννετικη του προδιαθεση για αποκτηση βαρους... ετσι ενας λεπτοκαμωμενος με αντικαταθλιπτικα μπορει να γινει κανονικος ή ενας που παντα ειχε 5 κιλα πανω απο το κανονικο με την ψυχιατρικη αγωγη να βαλει και 40 κιλα σε βαθος μιας δεκαετιας...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Νομίζω η θεματοθέτρια είναι λίγο πάνω από τα 20 και δεν παίρνει αγωγή, οπότε ας μην βγούμε άλλο εκτός θέματος.
    Καλό είναι να συμβουλευτεί ένα γιατρό, ωστόσο νομίζω ότι το βάρος παίζει μεγάλο ρόλο στις άπνοιες που έχει.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Ναι Αλήθεια είναι ότι έχασα 15κιλα καλοκαίρι φθινόπωρο κοντά και τα ξαναπήρα συν 4 κιλά παραπάνω μέχρι σήμερα κιόλας θα τα είχα χάσει όλα αλλά απο ότι φαίνεται 2 χρόνια ανεργία και 1 χρόνο καραντίνα τα χρησιμοποίησα λάθος γενικά δεν μπορώ να είμαι στο ίδιο μέρος ακόμα και τώρα ξυπνάω κάθε μέρα και λεω άντε να φύγω πνιγομαι λόγω σεζόν και ταξίδια που έκανα μόνη μου τα τελευταία πέντε χρόνια δεν είχα κάτσει καθόλου πάνω από 5 μήνες στο ίδιο μέρος είμαι άνθρωπος πού κυριολεκτικα βαριέται απίστευτα γρήγορα και ακόμα και τον έλεγχο με τα κιλά το πάω ανάλογα με την διάθεση μου και για αυτό το πάρε χάσε που γίνεται χρόνια τώρα δυστυχώς πρέπει να το δω αλλιως και ανεξάρτητα την διάθεση είτε χαρούμενη είτε σε κατάθλιψη τουλάχιστον το πως αντιμετωπίζω το σώμα μου να είναι το ίδιο να μην αλλάζει.

Similar Threads

  1. Παλμοι στον υπνο sos
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 31
    Last Post: 04-04-2019, 13:54
  2. Τεχνικές αναπνοής που βοηθούν στις αγχώδεις διαταραχές
    By Delmem080319a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 20-09-2014, 16:12
  3. Τινάγματα στον ύπνο
    By Venidos in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 14
    Last Post: 12-05-2014, 21:03
  4. τικ στον ύπνο
    By Vivickoula in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2010, 10:23
  5. ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΩΝ ΒΡΕΦΩΝ
    By emotions in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 13
    Last Post: 24-10-2006, 21:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •