το άγχος θα με καταστρέψει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239

    το άγχος θα με καταστρέψει

    με τρομάζει ..Φοβάμαι πολύ..κανένα από τα φάρμακα δεν λειτουργεί.. Έχω δοκιμάσει πάνω από 30 και τίποτα.. έχω κατάθλιψη και άγχος για πάνω από 20 χρόνια..
    Νιώθω σαν μια αποτυχία σε αυτόν τον κόσμο, επειδή δεν κατάφερα πολλά λόγω της ασθένειάς μου.. έπρεπε να σταματήσω το σχολείο.. δεν έχω πολλούς φίλους.. είναι πολύ δύσκολο να εξηγήσουμε στους ανθρώπους ότι υποφέρουμε από άγχος. γιατί φοβάσαι ότι θα σε κρίνουν. Έχω αποδεχτεί το γεγονός ότι θα είμαι μόνη όλη μου τη ζωή. Τίποτα δεν αλλάζει ποτέ γιατί οι γιατροί δεν έχουν απαντήσεις.
    πώς αντιμετωπίζετε αυτό το άγχος χωρίς φάρμακα; θέλω κάποιο είδος ανακούφισης. Δεν θέλω να ζήσω σε τέτοιο φόβο και άγχος όλη μου τη ζωή. τα σωματικά συμπτώματα είναι επίσης πολύ άσχημα.. κάνουν τη ζωή μου δύσκολη, ειδικά το χειμώνα.. οι χειμώνες είναι πολύ δύσκολοι..
    Έχει καταστρέψει τη ζωή μου, αλλά θέλω κάποιο είδος ανακούφισης. προσπαθώ μέσω της θεραπείας να βελτιωθώ και θέλω να ελπίζω για ένα καλύτερο αύριο. δεν εύχομαι αυτό το πόνο σε κανέναν. ίσως είναι πολύ αργά για μένα; Προσπαθώ να μην συγκρίνω τον εαυτό μου με τους συμμαθητές μου, αλλά δεν είναι εύκολο. Είμαι 35 και πολλοί από τους συμμαθητές μου είναι παντρεμένοι, έχουν δουλειές και νιώθω σαν αποτυχία.
    ελπίζω ο ιατρικός τομέας να βρει κάποιο είδος ανακούφισης για όσους από εμάς υποφέρουμε.. η ζωή είναι πολύ μικρή και αυτός είναι ένας πολύ οδυνηρός τρόπος για να ζήσεις τη ζωή.. προσπαθώ, αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να επιβιώσω για πάντα νιώθοντας έτσι.. καταλαβαίνω πόσο οδυνηρό είναι αυτό και μπορώ να συσχετιστώ με πολλούς από εσάς.
    Ελπίζω ότι κάτι θα αλλάξει σύντομα. δεν θέλω να ζήσω για πάντα με αυτόν τον τρόπο.. θέλω να νιώσω κάποια ανακούφιση από το άγχος και την κατάθλιψη.. δεν θέλω να βάλω τέλος στη ζωή μου, αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να ζήσω έτσι για πάντα. είναι τρομακτικό και κουραστικό.
    Έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που έγραψα στο φόρουμ, αλλά σας εύχομαι ό, τι καλύτερο και θέλω όλοι να βρουν κάποια ανακούφιση από αυτήν την ασθένεια.
    ευχαριστώ που με ακούσατε και αν θέλετε να μου απαντήσετε με συμβουλές, μη διστάσετε. χρειαζόμουν κάποιον να μιλήσω σήμερα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    αν το άγχος μπορεί να σε καταστρέψει τί μπορεί να σε σώσει;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Quote Originally Posted by user View Post
    αν το άγχος μπορεί να σε καταστρέψει τί μπορεί να σε σώσει;
    δεν ξέρω τι θα με βοηθήσει......υποθέτω τίποτα........

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    Quote Originally Posted by koritsi83 View Post
    δεν ξέρω τι θα με βοηθήσει......υποθέτω τίποτα........
    τώρα, σήμερα, τί νομίζεις οτι πρέπει να κάνεις; τί θέλεις να κάνεις;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by koritsi83 View Post
    με τρομάζει ..Φοβάμαι πολύ..κανένα από τα φάρμακα δεν λειτουργεί.. Έχω δοκιμάσει πάνω από 30 και τίποτα.. έχω κατάθλιψη και άγχος για πάνω από 20 χρόνια..
    Νιώθω σαν μια αποτυχία σε αυτόν τον κόσμο, επειδή δεν κατάφερα πολλά λόγω της ασθένειάς μου.. έπρεπε να σταματήσω το σχολείο.. δεν έχω πολλούς φίλους.. είναι πολύ δύσκολο να εξηγήσουμε στους ανθρώπους ότι υποφέρουμε από άγχος. γιατί φοβάσαι ότι θα σε κρίνουν. Έχω αποδεχτεί το γεγονός ότι θα είμαι μόνη όλη μου τη ζωή. Τίποτα δεν αλλάζει ποτέ γιατί οι γιατροί δεν έχουν απαντήσεις.
    πώς αντιμετωπίζετε αυτό το άγχος χωρίς φάρμακα; θέλω κάποιο είδος ανακούφισης. Δεν θέλω να ζήσω σε τέτοιο φόβο και άγχος όλη μου τη ζωή. τα σωματικά συμπτώματα είναι επίσης πολύ άσχημα.. κάνουν τη ζωή μου δύσκολη, ειδικά το χειμώνα.. οι χειμώνες είναι πολύ δύσκολοι..
    Έχει καταστρέψει τη ζωή μου, αλλά θέλω κάποιο είδος ανακούφισης. προσπαθώ μέσω της θεραπείας να βελτιωθώ και θέλω να ελπίζω για ένα καλύτερο αύριο. δεν εύχομαι αυτό το πόνο σε κανέναν. ίσως είναι πολύ αργά για μένα; Προσπαθώ να μην συγκρίνω τον εαυτό μου με τους συμμαθητές μου, αλλά δεν είναι εύκολο. Είμαι 35 και πολλοί από τους συμμαθητές μου είναι παντρεμένοι, έχουν δουλειές και νιώθω σαν αποτυχία.
    ελπίζω ο ιατρικός τομέας να βρει κάποιο είδος ανακούφισης για όσους από εμάς υποφέρουμε.. η ζωή είναι πολύ μικρή και αυτός είναι ένας πολύ οδυνηρός τρόπος για να ζήσεις τη ζωή.. προσπαθώ, αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να επιβιώσω για πάντα νιώθοντας έτσι.. καταλαβαίνω πόσο οδυνηρό είναι αυτό και μπορώ να συσχετιστώ με πολλούς από εσάς.
    Ελπίζω ότι κάτι θα αλλάξει σύντομα. δεν θέλω να ζήσω για πάντα με αυτόν τον τρόπο.. θέλω να νιώσω κάποια ανακούφιση από το άγχος και την κατάθλιψη.. δεν θέλω να βάλω τέλος στη ζωή μου, αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να ζήσω έτσι για πάντα. είναι τρομακτικό και κουραστικό.
    Έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που έγραψα στο φόρουμ, αλλά σας εύχομαι ό, τι καλύτερο και θέλω όλοι να βρουν κάποια ανακούφιση από αυτήν την ασθένεια.
    ευχαριστώ που με ακούσατε και αν θέλετε να μου απαντήσετε με συμβουλές, μη διστάσετε. χρειαζόμουν κάποιον να μιλήσω σήμερα.
    Είσαι υπό αγωγή αυτή τη στιγμή; Σε παρακολουθεί κάποιος γιατρός; Οι συγκρίσεις όντως δεν βοηθούν καταρχάς γιατί δεν ξεκινούν όλοι από την ίδια αφετηρία. Το ότι είμαστε συμμαθητές με κάποιους δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Άλλα γονίδια, άλλο περιβάλλον, άλλο κοινωνικό και οικονομικό υπόβαθρο. Το πιο σημαντικό είναι να προσπαθείς να βοηθήσεις τον εαυτό σου σιγά σιγά με ο,τι μέσα διαθέτεις. Βάλε μικρούς καθημερινούς στόχους, μια βόλτα, ένα βιβλίο κλπ θα αλλάξουν την εστίαση σου. Και η ψυχοθεραπεία μπορεί να βοηθήσει σίγουρα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Είσαι υπό αγωγή αυτή τη στιγμή; Σε παρακολουθεί κάποιος γιατρός; Οι συγκρίσεις όντως δεν βοηθούν καταρχάς γιατί δεν ξεκινούν όλοι από την ίδια αφετηρία. Το ότι είμαστε συμμαθητές με κάποιους δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Άλλα γονίδια, άλλο περιβάλλον, άλλο κοινωνικό και οικονομικό υπόβαθρο. Το πιο σημαντικό είναι να προσπαθείς να βοηθήσεις τον εαυτό σου σιγά σιγά με ο,τι μέσα διαθέτεις. Βάλε μικρούς καθημερινούς στόχους, μια βόλτα, ένα βιβλίο κλπ θα αλλάξουν την εστίαση σου. Και η ψυχοθεραπεία μπορεί να βοηθήσει σίγουρα.
    ευχαριστώ που μου το είπες αυτό!! δεν πρέπει να συγκρίνουμε τους εαυτούς μας με τους άλλους, αλλά το κάνουμε, και αυτό σε κάνει να νιώθεις κατάθλιψη και δυσαρεστημένος από τη ζωή σου. το ξεχνάμε πολύ!!!
    Όχι δεν παίρνω φάρμακα, τίποτα δεν με βοηθά.. μόνο μερικά ηρεμιστικά..Ψάχνω έναν ψυχολόγο για να με βοηθήσει με το άγχος μου και πώς να το αντιμετωπίσω καλύτερα.. γιατί δυσκολεύομαι ακόμη και να φύγω από το σπίτι.. αλλά φοβάμαι.
    η αλήθεια είναι ότι κουράστηκα να ζω έτσι.. θέλω να βελτιώσω το άγχος μου.. έτσι μπορώ να προσπαθήσω να ζήσω μια πιο παραγωγική ζωή από ό,τι ζω τώρα.
    έχω κοινωνικό άγχος και κατάθλιψη που κάνει τη ζωή μου πολύ δύσκολη. ελπίζω να μπορώ να αλλάξω και να ζήσω μια καλύτερη ζωή κάποια μέρα. γιατί ειλικρινά είμαι κουρασμένή από την απομόνωση και βλέπω τη ζωή μου να περνά.. δεν είμαι ευχαριστημένή με το πώς είναι η ζωή μου τώρα. για χρόνια έχω απομονωθεί και κουράστηκα. Θέλω να αλλάξω, αλλά φοβάμαι ότι θα αποτύχω

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    και να αποτύχεις; θα επιστρέψεις εκεί που βρίσκεσαι τώρα. αν πετύχεις όμως, τότε κάτι θα αλλάξει.
    γνώμη μου είναι να κάνεις ό.τι μπορείς να ξεφεύγεις απο το φαύλο κύκλο άγχους και κατάθλιψης, βγες και περπάτα, όσο πιο συχνά μπορείς.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    129
    Έχεις δοκιμάσει αντικαταθλιπτικά; Έχεις κάνει σωστή αγωγή; Συνήθως κάποιο αντικαταθλιπτικό ακόμη και σε δύσκολες περιπτώσεις κάτι κάνει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Ποτέ δεν είναι αργά!
    Και κατά την γνώμη μου, η καλύτερη στιγμή είναι πάντα το τώρα!
    Βέβαια αν προσπαθήσεις να τα πιάσεις όλα μαζί, δύσκολο έως ακατόρθωτο να τα λύσεις.
    Θέλει κάθε φορά ένα μικρό στόχο.
    Και πάντα ο στόχος για μένα είναι κάθε μέρα να προσπαθείς να βρίσκεσαι ένα μικρό σκαλοπατάκι πιο πάνω από εκεί που βρισκόσουν χθες.

    Ξέχνα τους μηρυσκασμούς, το τι θα γινόταν στη ζωή σου εάν δεν αγχωνόσουν τόσο, το τι κάνουν οι άλλοι.
    Τέτοιες σκέψεις ούτε θεωρώ πως ανταποκρίνονται πάντα στην πραγματικότητα και το κυριότερο δεν σε βοηθάνε.
    Επικεντρώσου στο μικρό στόχο που μπορείς να κάνεις κάθε μέρα.

    Κατά τη γνώμη μου χρειάζεσαι καθοδήγηση.
    Ένας ψυχολόγος είναι πολύ σημαντικός.
    Γιατί δεν αρκεί πάντα μόνο η προσπάθεια, αλλά και η αποτελεσματικότητα.

    Από αυτά που περιγράφεις υποθέτω ότι έχεις κοινωνική φοβία και αγοραφοβία και σαν δευτερογενείς συνέπειες αυτού έρχεται και η καταθλιπτική διάθεση.
    Γιατί είναι λογικό πως άμα η κοινωνική φοβία σε κλείνει κάθε μέρα σπίτι, η διάθεσή σου να είναι πεσμένη.
    Φυσικά και μπορεί να κάνω λάθος.
    Απλά κάποιες φορές, όταν λύνουμε μία δυσκολία, μπορεί κάποιες άλλες να αμβλύνονται μόνες τους σιγά σιγά.

    Ωστόσο, δεν υπάρχει μαγική συνταγή για να φύγουν τέτοιες δυσκολίες εν μία νυκτί.
    Χρειάζεται διερεύνηση από ψυχόγο τι φοβάσαι; πόσο ρεαλιστικά ή πιθανά είναι τα σενάρια που κάνεις;
    Σίγουρα θα μπεις σε μια διαδικασία να εκτεθείς σε αυτά που φοβάσαι, να βγαίνεις από το σπίτι λίγο λίγο.
    Αλλά αυτό το ταξίδι είναι μαγικό και θα σου διδάξει πάρα πολλά.
    Θα σε κάνει ακόμη πιο δυνατή και αυτάρκης.
    Αλλά χρειάζεται σίγουρα να επισκεφτείς έναν ειδικό.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Quote Originally Posted by geraki View Post
    Έχεις δοκιμάσει αντικαταθλιπτικά; Έχεις κάνει σωστή αγωγή; Συνήθως κάποιο αντικαταθλιπτικό ακόμη και σε δύσκολες περιπτώσεις κάτι κάνει.
    έχω δοκιμάσει πάνω από 30 φάρμακα και τίποτα…….ανήκω στην κατηγορία εκείνων που δεν αντιδρούν στα φάρμακα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Ποτέ δεν είναι αργά!
    Και κατά την γνώμη μου, η καλύτερη στιγμή είναι πάντα το τώρα!
    Βέβαια αν προσπαθήσεις να τα πιάσεις όλα μαζί, δύσκολο έως ακατόρθωτο να τα λύσεις.
    Θέλει κάθε φορά ένα μικρό στόχο.
    Και πάντα ο στόχος για μένα είναι κάθε μέρα να προσπαθείς να βρίσκεσαι ένα μικρό σκαλοπατάκι πιο πάνω από εκεί που βρισκόσουν χθες.

    Ξέχνα τους μηρυσκασμούς, το τι θα γινόταν στη ζωή σου εάν δεν αγχωνόσουν τόσο, το τι κάνουν οι άλλοι.
    Τέτοιες σκέψεις ούτε θεωρώ πως ανταποκρίνονται πάντα στην πραγματικότητα και το κυριότερο δεν σε βοηθάνε.
    Επικεντρώσου στο μικρό στόχο που μπορείς να κάνεις κάθε μέρα.

    Κατά τη γνώμη μου χρειάζεσαι καθοδήγηση.
    Ένας ψυχολόγος είναι πολύ σημαντικός.
    Γιατί δεν αρκεί πάντα μόνο η προσπάθεια, αλλά και η αποτελεσματικότητα.

    Από αυτά που περιγράφεις υποθέτω ότι έχεις κοινωνική φοβία και αγοραφοβία και σαν δευτερογενείς συνέπειες αυτού έρχεται και η καταθλιπτική διάθεση.
    Γιατί είναι λογικό πως άμα η κοινωνική φοβία σε κλείνει κάθε μέρα σπίτι, η διάθεσή σου να είναι πεσμένη.
    Φυσικά και μπορεί να κάνω λάθος.
    Απλά κάποιες φορές, όταν λύνουμε μία δυσκολία, μπορεί κάποιες άλλες να αμβλύνονται μόνες τους σιγά σιγά.

    Ωστόσο, δεν υπάρχει μαγική συνταγή για να φύγουν τέτοιες δυσκολίες εν μία νυκτί.
    Χρειάζεται διερεύνηση από ψυχόγο τι φοβάσαι; πόσο ρεαλιστικά ή πιθανά είναι τα σενάρια που κάνεις;
    Σίγουρα θα μπεις σε μια διαδικασία να εκτεθείς σε αυτά που φοβάσαι, να βγαίνεις από το σπίτι λίγο λίγο.
    Αλλά αυτό το ταξίδι είναι μαγικό και θα σου διδάξει πάρα πολλά.
    Θα σε κάνει ακόμη πιο δυνατή και αυτάρκης.
    Αλλά χρειάζεται σίγουρα να επισκεφτείς έναν ειδικό.

    ευχαριστώ πολύ που το λέτε αυτό..
    Έχω επίσης ocd που κάνει τη ζωή μου πολύ δύσκολη.
    ελπίζω να αλλάξει κάτι

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Να κανεις γιόγκα για αρκετό χρονικό διάστημα εχεις δοκιμάσει ποτέ σου;

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    1
    Είμαι 46 και παλεύω με όλα αυτά από τα 24. Εμένα με ανακουφισε αρκετα να ακούω ομιλίες του Ρόμπερτ νατζεμυ... Θα δεις αμέτρητες στο YouTube. Επίσης το να ακούω θετικές δηλώσεις που επίσης υπάρχουν πολλά σχετικά ακουστικά στο YouTube και αν μιλάς αγγλικά άκουσε louise hay...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Ξέχνα τους μηρυσκασμούς, το τι θα γινόταν στη ζωή σου εάν δεν αγχωνόσουν τόσο, το τι κάνουν οι άλλοι.
    Τέτοιες σκέψεις ούτε θεωρώ πως ανταποκρίνονται πάντα στην πραγματικότητα και το κυριότερο δεν σε βοηθάνε.
    Επικεντρώσου στο μικρό στόχο που μπορείς να κάνεις κάθε μέρα.
    .

    αυτο θαλεγα κι εγω .....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Κατά την ταπεινή μου γνώμη συνέχισε την κατάλληλη ψυχοθεραπεία και αν στο επιτρέψει ο γιατρός σου δοκίμασε τα πάντα. Διαφορά κοκτέιλ φαρμάκων και δοσολογιών, αντιψυχωτικα και επσης βελονισμό, γιόγκα. Και από εκεί και πέρα αν πάλι δεν δεις φως συζήτησε με τον γιατρό σου αν το κρίνει άκρως απαραίτητα ο ίδιος, θεραπείες όπως το ECT ή η κεταμινη. Τα δύο τελευταία είναι για αδιανόητα δύσκολες περιπτώσεις ασθενών απλά τα αναφέρω.
    Εν τέλει εγώ βλέπω ένα πράγμα σίγουρο. Για να άντεξες με την κατάστασή σου για 20 χρονια αυτό σημαίνει ότι είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΔΥΝΑΤΗ. Αρα αντί να απογοητεύεσαι συνεννοήσου με έναν καλό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτη, δοκίμασε υπό την καθοδήγηση του τα πάντα και χρησιμοποίησε αυτή την τεράστια δύναμη που έχεις!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Χειριστική και βίαιη Μητέρα μου έχει καταστρέψει τη ζωή
    By Lavender Yard in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-01-2021, 16:37
  2. Αγχος,κριση πανικου,αγχος προσμονης
    By manolis23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 19-02-2019, 01:39
  3. Αν υπάρχει Θεός, ας καταστρέψει το ανθρώπινο γένος!!
    By titanic in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 60
    Last Post: 06-12-2015, 01:33
  4. νιώθω ότι έχω καταστρέψει το μέλλον μου
    By silverfish in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 34
    Last Post: 14-06-2014, 22:34
  5. Η επιθυμία για σεξ μπορι να καταστρέψει τη σχέση;
    By Michaelgr in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 08-06-2010, 12:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •