Τράβηγμα προσοχής - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by Anonym462 View Post
    Καλησπέρα, όσον αφορά στο θέμα στόχο έχω ένα θέμα...χρόνο με τον χρόνο απλά νοιωθω πως ζω για να ζω...σε ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σου
    τί είναι η ζωή; τί είναι ο άνθρωπος;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα !

    Αν νομίζεις ότι μπορω να σε βοηθήσω πάνω στο θέμα σου εδώ ειμαι ότι χρειάζεσαι στείλε ,αν θες στο μέιλ που έχω γιατί και τα μηνύματα εδώ είναι πολύ περιεργη υπόθεση .....
    Ποιο είναι το email σου;
    Δεν βλέπω κάτι στο προφίλ

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Δεν έχω απάντηση στο ερώτημά σου.
    Πιστεύω πως όλους μας ενδιαφέρει η γνώμη των άλλων λίγο ή πολύ.
    Απλά κάποιες φορές λιγότερο και άλλες περισσότερο.
    Έχω την αίσθηση ότι ότι αυτό το μπαμ που περιγράφεις μπορεί να προέρχεται από μια αίσθηση ότι στην καθημερινή σου ζωή αισθάνεσαι ότι οι άλλοι δεν σε θαυμάζουν, δεν σε εκτιμούν τόσο και με έναν μπαμ θα επανορθώσει.
    Μπορεί να έχεις και διάφορες φαντασιώσεις τέτοιες όταν είσαι μόνος.
    Εάν ισχύουν αυτά τότε για μένα δύο πράγματα παίζουν ρόλο.
    1) Τι γνώμη έχεις εσύ για τον εαυτό σου που θα σε κάνει να μαντεύεις πόσο σε εκτιμούν και σε θαυμάζουν οι άλλοι
    2) Το περιβάλλον σου. Εάν βρίσκεσαι σε ένα περιβάλλον που νιώθεις ασήμαντος και απαρατήρητος τότε μάλλον χρειάζεται να αλλάξει περιβάλλοντα.
    Δες λίγο στη ζωή σου, ποιες περιόδους είχες περισσότερο ανάγκη να κάνεις αυτό το μπαμ, τι γινόταν τότε στη ζωή σου, με ποιους συνανατρεφόσουν και αντίστροφα πότε είχες λιγότερο ανάγκη να κάνεις αυτό το μπαμ.
    Τέλος κάτι άλλο που μπορεί να παίζει ρόλο είναι ότι άμα δεν εκφράζεις τον εαυτό σου λόγω φόβου απόρριψης και κριτικής, και λες σε όλα κουλ και ναι, τότε δεν εκφράζεις το πνεύμα σου, τον εαυτό σου αλλά προσπαθείς να είσαι άοσμος και ρευστός για να μην δεχθείς αρνητική κριτική.
    Αρα αυτό το μπαμ που θες να κάνεις είναι η ανάγκη του εαυτού σου να μην είσαι τόσο άγευστος και άοσμος.
    Καταλήγοντας κλείνω με μία υπόθεση, αν στη ζωή σου καθημερινά, είσαι λίγο πιο ενεργητικός, εκφραζοντας τον εαυτό, επιλέγοντας ανθρώπους που είσαι σημαντικός και νιώθεις ενδιαφέρον πραγματικά, αν κάνεις μικρά μπαμ όταν χρειάζεται,
    ίσως αυτή η ανάγκη να κάνεις ένα μεγάλο μπαμ να αμβλυνθεί.
    Καλημέρα, τώρα που το αναφέρεις αυτό φοβάμαι και εγώ.
    Ίσως να πιστεύω ότι δεν με εκτιμούν όσο πρέπει και για αυτό να επιδιώκω την προσοχή?
    Ίσως να μην είχα και την κατάλληλη από τους γονείς σε μικρή ηλικία?
    Δεν θυμάμαι και την παιδική μου ηλικία για να μπορέσω να απαντήσω δυστυχώς.
    Μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω στο τι μπορεί να φταίει...δίχως όμως να έχω καταλήξει πουθενά.
    Μου έδωσες πάντως μια πάρα πολύ καλή ιδέα να προσέξω ποτέ νοιωθω ότι θέλω να κάνω αυτό το μπαμ....και για να είμαι απολύτως ειλικρινής χθες που άκουγα τραγούδια σε κάποια φάση, ενοιωθα μέσα μου πάλι κάτι να θέλω να με σχολιάσουν...κάτι που θα μπορούσα να κάνω και να το συζητάνε...ξέρεις με κατάλαβες πως το εννοώ....
    Αυτό προέκυψε τώρα σε περίοδο όπου γενικά οι φιλικές σχέσεις τελευταία δεν πάνε πολύ καλά.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103
    Quote Originally Posted by user View Post
    τί είναι η ζωή; τί είναι ο άνθρωπος;
    Αυτό αναρωτιέμαι και εγώ.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Αν σε βοήθησα χαίρομαι!
    Νομίζω δεν χρειάζεται να εστιάσεις τόσο στο αν αυτό που αισθάνεσαι είναι φυσιολογικό ή όχι, αλλά ποιες ανάγκες σου δεν καλύπτονται στην καθημερινή σου ζωή και καλύπτεται έστω φαντασιακά με αυτές τις σκέψεις!!
    Εάν μάθεις τι χρειάζεσαι, είναι το πρώτο βήμα για να το διεκδικήσεις..
    Σίγουρα το να δεις ποιες περιόδους είχες περισσότερη ή λιγότερη ανάγκη γι αυτό το μπαμ θα σε βοηθήσει πολύ να καταλάβεις πράγματα.
    Τώρα θα σου πω και άλλες υποθέσεις χωρίς να θέλω να σε μπερδέψω.
    Μήπως στην οικογένεια σου είχες την ταμπέλα του μαύρου πρόβατου και επειδή έμαθες να υπάρχεις με αυτή την ταμπέλα δεν θες να την χάσεις;
    Μηπως βλέπεις και πολλές ταινίες όπου οι πλαστοί ήρωες είναι σούπερ ξεχωριστοί και έχεις επηρεαστεί και λίγο από εκεί;
    Σίγουρα για εμένα, αυτή η ανάγκη μου δείχνει χαμηλή αυτοπεποίθηση γιατί περιμένεις οι άλλοι να σε θαυμάσουν για να νιώσεις ξεχωριστός ενώ όσο μεγαλώνει κάποιος και αποκτά αυτοπεποίθηση, νιώθει ξεχωριστός μέσα του.
    Ίσως χρειάζεται να δουλέψεις την αυτοεικόνα σου, δεν χρειάζεται να είσαι το μαύρο πρόβατο, αυτός που ξεχωρίζει πάντα για να είσαι γαμάτος,.
    Και ίσως χρειάζεται να δουλέψεις και την διεκδικητική συμπεριφορά. Ξερω ένα βιβλίο που λέγεται "Δικαίωμά Σας! και θεωρείται πολύ καλό, για να μάθεις την διεκδικητική συμπεριφορά!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,231
    Quote Originally Posted by Anonym462 View Post
    Ποιο είναι το email σου;
    Δεν βλέπω κάτι στο προφίλ
    Το γράφω ,έχει και το σηματακι της yahoo
    Είναι όπως και εδώ [email protected] και
    μιλάμε πλέον με όσα παιδιά κρατάω επαφές από εδώ μέσα!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by Anonym462 View Post
    Αυτό αναρωτιέμαι και εγώ.
    αναζητώντας το νόημα της ζωής μπορεί να βρεις τον εαυτό σου.
    ίσως να επικεντρωθείς σε αυτό.

    δες κι αυτό https://www.psychology.gr/selfhelp/4...us-allous.html
    Last edited by user; 13-03-2021 at 21:08.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το να επιζητας την προσοχη ως ενα σημειο, ειναι συνωνυμο της υπαρξης νομιζω. Να παρω παραδειγμα τον εαυτο μου τωρα με την πανδημια. Μπαινω fb , κανω μερικα ποστ, μοιραζομαι περιεχομενο και χαιρομαι οταν υπαρχει αντιδραση, στενοχωριεμαι εαν υπαρξει αρνητικη. Αλλιως γιατι να γραψω κατι? Ετσι κανει ολος ο πλανητης. Αποδοχη, αλλα δεν θα ηθελα να ειμαι και δημοσιο προσωπο, εαν και μερικα πραγματα θα ευχομουν να τα βροντοφωναξω.

    Το θεμα ειναι, οπως και στα περισσοτερα πραγματα η κλιμακα που γινεται αυτο και ποσο μας επηρεαζει. Δεν ειναι το ιδιο για παραδειγμα να παω σε μια καφετερια, να μιλαω με το κολλητο μου και να αρχιζω να μιλαω μεγαλοφωνα ωστε να με ακουσουν ολοι. Ενοχλει και τον συνομιλητη μου και μπορει να μου την πει.

    Ειναι λεπτες οι ισορροπιες, αλλα εαν εσυ βλεπεις προβληματικη κατασταση μαλλον υπαρχει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by user View Post
    αναζητώντας το νόημα της ζωής μπορεί να βρεις τον εαυτό σου.
    ίσως να επικεντρωθείς σε αυτό.

    δες κι αυτό https://www.psychology.gr/selfhelp/4...us-allous.html
    Ναι, ωραια τα λεει το αρθρο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Προβλημα προσοχης!!
    By andreas86 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 04-09-2016, 03:52
  2. Αποσπαση Προσοχης
    By David in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 6
    Last Post: 10-07-2015, 00:12
  3. Διάσπαση προσοχής και υπερκινητικότητα
    By xristina85 in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 16
    Last Post: 30-04-2013, 15:57
  4. Διάσπαση προσοχης
    By mihalis in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 3
    Last Post: 07-12-2010, 00:55
  5. Διάσπαση προσοχής
    By Rain in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 8
    Last Post: 07-09-2009, 16:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •