Ανορεξια ή όχι;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    2

    Ανορεξια ή όχι;

    Γειά σας. Όλα ξεκίνησαν με την δεύτερη καραντίνα και συγκεκριμένα με το κλείσιμο των σχολείων. (Νοέμβριος 2020- Φεβρουαριος νμζ 2021). Όταν έκλεισαν τα σχολεία ήμουν 14, με ύψος 1,66 και 59 κιλά. Ήθελα να φτάσω τα 56 γιατί δεν μου άρεσε που 'ενωνονταν' τα μπούτια μου. Ξεκίνησα να μειώνω τις ανθυγιειενες τροφές και από εκεί που έτρωγα κάθε μέρα πατάκια, σουβλάκι ή σοκολάτα έτρωγα κάτι από αυτά κάθε 3-4 μέρες. Κάποια στιγμή μετά από 1 μήνα περίπου άρχισα να νιώθω τρελές τύψεις μετά από τις παρασπονδιες μου κάθε 4 μέρες. Έτσι αποφάσισα να κόψω τελείως τις παρασπονδιες. Μέχρι να τελειώσει η καραντίνα έτρωγα κάτι ανθυγιεινο κάθε 2 μήνες σχεδον (πάστα κυρίως) και αυτό γιατί αναγκαζομουν από τους δικούς μου λόγω κάποια γιορτής. Ζυγιζομουν κάθε Δευτέρα και έτρωγα κανονικά 4-5 γεύματα την μέρα. Οταν βγήκαμε ήμουν 55 κιλά. Πήγα διακοπές 1 μήνα και τότε ξεκίνησα να μειώνω τις ποσότητες,καθως μπήκε στην ζωή μου το πολυπόθητο κεφάλαιο 'θερμίδες'. Ετρωγα στις 11 γάλα με δημητριακά, κατα τις 2 μεσημεριανό σε μικρή - κανονική ποσοτητα και χωρίς ψωμί, και τέλος στις 9 μια μπανάνα ή ένα τοστ άψητο μόνο με τυρί μετά από 2ωρο μπάνιο στην θάλασσα. Γλυκά καθόλου. Όταν γύρισα τον Σεπτέμβρη ήμουν 52,5 κ. Από τότε μέχρι μέσα δεκεμρη ετρωγα κάθε πρωί 2 φέτες ψωμί με μέλι και γάλα, και καμιά φορά γάλα με δημητριακά. Σνακ στο σχολείο ποτέ. Μεσημέρι φαΐ σχεδόν κανονικά(χωρίς ψωμί) , σνακ μετά την προνηση βόλεϊ 1 μικρό μανταρινι ή ένα μικρό αχλάδι ή και τίποτα. Βραδινό 1 γιαούρτι 10% και ένα μήλο. Από μέσα Δεκέμβρη μέχρι σήμερα τρώω τα ίδια εκτός από ψωμί με μέλι που έχω κόψει και τρώω πάντα γάλα με δημητριακά και θα σας πω γιατί. Επιπλέον τώρα τα Χριστούγεννα δεν έχω φάει ούτε ένα μελομακάρονο ούτε κουραμπιε γιατί ξέρω πως δεν θα μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ απ τις τύψεις. Τώρα είμαι 15 ετων (1η λύκειου) με ύψος 1,66 και 51 κιλά περίπου. Η περίοδος μου ήρθε τελευταια τον Αύγουστο. Πήγα σε ενδροκρινολογο τον Δεκεμβρη, και έκανα εξετάσεις. Όλα φυσιολογικά εκτός από υπογλυκαιμίες που κάνω από ότι μου είπε. Οταν τον ρώτησα περεταιρω, είπε πως από την 'πολλη' ζάχαρη που λαμβάνω πέφτει το ζάχαρο. Τα ψιλό έχασα λίγο αλλά δεν του είπα τίποτα. Μου είπε να αποφεύγω πατάτες ρύζι και γλυκά σπάνια. Επίσης μέλι μαχ 2 φορές την εβδομάδα 1 κουταλάκι. Όταν με είχε ζυγίσει τότε ημουν 52,5 κιλά. Ξέρω πως έχω κάποιο ψυχολογικό θέμα. Παρόλο που θέλω να φάω πολύ οτιδήποτε ανθυγιεινο σκέφτομαι ότι θα ξεπεράσω τις θερμιδες και ότι θα παχύνω. Πατατάκια από εκεί που ήταν το αγαπημένο μου σνακ έχω να φάω απ τα τέλη του 2020. Πιστεύετε ότι έχω νευρικη ανορεξια;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Amalia43 View Post
    Γειά σας. Όλα ξεκίνησαν με την δεύτερη καραντίνα και συγκεκριμένα με το κλείσιμο των σχολείων. (Νοέμβριος 2020- Φεβρουαριος νμζ 2021). Όταν έκλεισαν τα σχολεία ήμουν 14, με ύψος 1,66 και 59 κιλά. Ήθελα να φτάσω τα 56 γιατί δεν μου άρεσε που 'ενωνονταν' τα μπούτια μου. Ξεκίνησα να μειώνω τις ανθυγιειενες τροφές και από εκεί που έτρωγα κάθε μέρα πατάκια, σουβλάκι ή σοκολάτα έτρωγα κάτι από αυτά κάθε 3-4 μέρες. Κάποια στιγμή μετά από 1 μήνα περίπου άρχισα να νιώθω τρελές τύψεις μετά από τις παρασπονδιες μου κάθε 4 μέρες. Έτσι αποφάσισα να κόψω τελείως τις παρασπονδιες. Μέχρι να τελειώσει η καραντίνα έτρωγα κάτι ανθυγιεινο κάθε 2 μήνες σχεδον (πάστα κυρίως) και αυτό γιατί αναγκαζομουν από τους δικούς μου λόγω κάποια γιορτής. Ζυγιζομουν κάθε Δευτέρα και έτρωγα κανονικά 4-5 γεύματα την μέρα. Οταν βγήκαμε ήμουν 55 κιλά. Πήγα διακοπές 1 μήνα και τότε ξεκίνησα να μειώνω τις ποσότητες,καθως μπήκε στην ζωή μου το πολυπόθητο κεφάλαιο 'θερμίδες'. Ετρωγα στις 11 γάλα με δημητριακά, κατα τις 2 μεσημεριανό σε μικρή - κανονική ποσοτητα και χωρίς ψωμί, και τέλος στις 9 μια μπανάνα ή ένα τοστ άψητο μόνο με τυρί μετά από 2ωρο μπάνιο στην θάλασσα. Γλυκά καθόλου. Όταν γύρισα τον Σεπτέμβρη ήμουν 52,5 κ. Από τότε μέχρι μέσα δεκεμρη ετρωγα κάθε πρωί 2 φέτες ψωμί με μέλι και γάλα, και καμιά φορά γάλα με δημητριακά. Σνακ στο σχολείο ποτέ. Μεσημέρι φαΐ σχεδόν κανονικά(χωρίς ψωμί) , σνακ μετά την προνηση βόλεϊ 1 μικρό μανταρινι ή ένα μικρό αχλάδι ή και τίποτα. Βραδινό 1 γιαούρτι 10% και ένα μήλο. Από μέσα Δεκέμβρη μέχρι σήμερα τρώω τα ίδια εκτός από ψωμί με μέλι που έχω κόψει και τρώω πάντα γάλα με δημητριακά και θα σας πω γιατί. Επιπλέον τώρα τα Χριστούγεννα δεν έχω φάει ούτε ένα μελομακάρονο ούτε κουραμπιε γιατί ξέρω πως δεν θα μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ απ τις τύψεις. Τώρα είμαι 15 ετων (1η λύκειου) με ύψος 1,66 και 51 κιλά περίπου. Η περίοδος μου ήρθε τελευταια τον Αύγουστο. Πήγα σε ενδροκρινολογο τον Δεκεμβρη, και έκανα εξετάσεις. Όλα φυσιολογικά εκτός από υπογλυκαιμίες που κάνω από ότι μου είπε. Οταν τον ρώτησα περεταιρω, είπε πως από την 'πολλη' ζάχαρη που λαμβάνω πέφτει το ζάχαρο. Τα ψιλό έχασα λίγο αλλά δεν του είπα τίποτα. Μου είπε να αποφεύγω πατάτες ρύζι και γλυκά σπάνια. Επίσης μέλι μαχ 2 φορές την εβδομάδα 1 κουταλάκι. Όταν με είχε ζυγίσει τότε ημουν 52,5 κιλά. Ξέρω πως έχω κάποιο ψυχολογικό θέμα. Παρόλο που θέλω να φάω πολύ οτιδήποτε ανθυγιεινο σκέφτομαι ότι θα ξεπεράσω τις θερμιδες και ότι θα παχύνω. Πατατάκια από εκεί που ήταν το αγαπημένο μου σνακ έχω να φάω απ τα τέλη του 2020. Πιστεύετε ότι έχω νευρικη ανορεξια;
    1) τι νευρικη ανορεξια να εχεις; επειδη δεν θες να φας πατατακια;; αυτα που περιγραφεις οτι τρως, ειναι πολυ φυσιολογικα. αυτοι πουε χουν ανορεξια τρωνε ενα μαρουλι η ενα τοστ ολη μερα.

    2) ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ν πηγες σε γιατρο και να σου ειπε να μην τρως πατατες και ρυζι και μελι ενα κουταλακι 2 φορες τη βδομαδα. απο το μυαλο σου τα βγαζεις.

    3) αν εισαι 15 χρονων, ειπες ψεματα μπαινοντας εδω, οτι εισαι ενηλικη/ος. εδω ειναι μερος για ενηλικους. επομενως, φυγε οπως ηρθες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    θα απαντησω εγω στην Αμαλια ρεμεντυ , ας ειναι ανηλικη , η νευρικη ανορεξια ειναι ψυχικη διαταραχη , κανονικη, δεν ειναι ' κανω υπερβολικη διαιτα ' , πιστευεις οτι ποτε δεν εισαι αρκετα αδυνατη, οσο αδυνατη και νασαι, μεχρι που πεθαινεις απο την ελλειψη τροφης , δεν ειναι ' δεν τρωω πατατακια ' , η ρυζι, δεν τρως τιποτα ( η ενα μαρουλι /μερα ) μεχρι να πεθανεις απο ασιτια , ουτε πιστευεις οτι εχεις κατι για να πας στον γιατρο, αισθανεσαι φυσιολογικη , και φυσικα δεν πας στον γιατρο, .....................τωρα τι βγαζεις απο το μυαλο σου , δεν το ξερω , αλλα η νευρικη ανορεξια αρχιζει οταν εισαι 20 κιλα κατω απο το υψος σου και δεν σου φαινεται αρκετο , υπαρχει δε συννοσηροτητα με αλλες ψυχικες διαταραχες , δεν μου φαινεσαι τετοια περιπτωση , απλα εχεις μια εμμονη με το νασαι υπερ το δεον αδυνατη , αλλα οχι αρρωστη ........................

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Γιατί να ξεπεράσεις τις θερμίδες σου τρώγοντας κάτι ανθυγιεινό αντί να εντάξεις μέσα σε αυτό το σύνολο θερμίδων αυτό το ανθυγιεινό που επιθυμείς;
    Πάντως σίγουρα ο τρόπος σκέψης σου απέχει πολύ από την διατροφική διαταραχή της οποίας μόνο το όνομα έχεις ακουστά απ' ότι φαίνεται.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    2
    Ρεμεντυ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτή η επιθετικότητα. Ναι, είμαι 15 ετων και δεν είπα ψέματα πως είμαι ενήλικη. Έκανα εγγραφή κανονικά έβαλα την πραγματική μου ηλικία, διάβασα τους όρους και δεν υπήρχε κανονισμός που να λέει πως είναι μέρος για ενηλίκους. Αλλά ακόμα και δίκιο να έχεις(που είναι πολύ πιθανόν) , μπορείς να το εκφράσεις με πιο ευγενικο τρόπο. Επιπλέον όσον αφορά το σχόλιο ότι τα βγάζω απ το μυαλό μου δεν μπορώ να πω και πολλά. Αν θεωρείς πως επειδή είμαι 15 βγάζω πράγματα απ το μυαλό μου και δεν ισχύουν τότε πολύ απλά μην ασχολείσαι και θα απαντήσει κάποιος άλλος. Δεν χρειάζεται να κάνεις ένα σχόλιο μόνο και μόνο για να προκαλέσεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Amalia43 View Post
    Ρεμεντυ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτή η επιθετικότητα. Ναι, είμαι 15 ετων και δεν είπα ψέματα πως είμαι ενήλικη. Έκανα εγγραφή κανονικά έβαλα την πραγματική μου ηλικία, διάβασα τους όρους και δεν υπήρχε κανονισμός που να λέει πως είναι μέρος για ενηλίκους. Αλλά ακόμα και δίκιο να έχεις(που είναι πολύ πιθανόν) , μπορείς να το εκφράσεις με πιο ευγενικο τρόπο. Επιπλέον όσον αφορά το σχόλιο ότι τα βγάζω απ το μυαλό μου δεν μπορώ να πω και πολλά. Αν θεωρείς πως επειδή είμαι 15 βγάζω πράγματα απ το μυαλό μου και δεν ισχύουν τότε πολύ απλά μην ασχολείσαι και θα απαντήσει κάποιος άλλος. Δεν χρειάζεται να κάνεις ένα σχόλιο μόνο και μόνο για να προκαλέσεις.
    κανεις λαθος. υπαρχει ξεκαθαρος ορος οτι συμμετεχουν μονο ενηλικοι.
    υπαρχει ερωτηση αν εισαι οντως ανω των 18, δηλαδη ενηλικος και για να ολοκληρωθει η εγγραφη, σημαινει οτι πατησες οτι οντως εισαι ανω των 18.
    μια χαρα ειναι ο τροπος μου, σε καποιον που λεει εξ αρχης ψεματα για να μπει σε ενα φορουμ ενηλικων.
    οχι, δεν θα σε ρωτησω για να απαντησω στο μηνυμα σου.
    ΕΣΥ, επρεπε να ρωτησεις αν μπορεις να μπεις εδω ως ανηλικος.
    δεν τα βγαζεις απ το μυαλο σου, επειδη εισαι ανηλικος, αλλα επειδη λες ψεματα.
    δεν υπαρχει περιπτωση να πηγες 52 κιλα σε γιατρο και να σου ειπε να μην τρως ρυζι πατατες και μελι μονο 2 κ.γ. τη βδομαδα, για να αδυνατισεις...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Amalia43 View Post
    Ρεμεντυ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτή η επιθετικότητα. Ναι, είμαι 15 ετων και δεν είπα ψέματα πως είμαι ενήλικη. Έκανα εγγραφή κανονικά έβαλα την πραγματική μου ηλικία, διάβασα τους όρους και δεν υπήρχε κανονισμός που να λέει πως είναι μέρος για ενηλίκους. Αλλά ακόμα και δίκιο να έχεις(που είναι πολύ πιθανόν) , μπορείς να το εκφράσεις με πιο ευγενικο τρόπο. Επιπλέον όσον αφορά το σχόλιο ότι τα βγάζω απ το μυαλό μου δεν μπορώ να πω και πολλά. Αν θεωρείς πως επειδή είμαι 15 βγάζω πράγματα απ το μυαλό μου και δεν ισχύουν τότε πολύ απλά μην ασχολείσαι και θα απαντήσει κάποιος άλλος. Δεν χρειάζεται να κάνεις ένα σχόλιο μόνο και μόνο για να προκαλέσεις.
    Αμαλια μου αν οντως εισαι 15 χρονων θελω παρα πολυ να μην δινεις σημασια σε ολα αυτα τα σχολια που επηρεαζουν την ψυχολογια σου ,εφοσον μιλαμε για ανηλικο και μαλιστα ξεκαθαρος ορος εδω μεσα δεν υπαρχει ή αν υπαρχει δεν τηρείται εφοσον εχουμε δει ανηλικα να ανοιγουν θεματα και να εξελισονται μια χαρα !
    Δεν εκανες κατι κακο και πολυ περισσοτερο δεν προσβαλεις κανεναν με αυτη σου την δημοσιευεση .
    Παμε παρακατω λοιπον !

    Να ξερεις εδω μεσα μπορεις να κανεις συζητησεις με ορισμενα ατομα τα οποια ομως ΔΕΝ θα αντικαταστησουν τις συμβουλες και την γνωμη ενος ειδικου .

    Θελεις να μας πεις ξεκαθρα τι σε προβλαματιζει και τι θελεις να κανεις εσυ για ολο αυτο ?
    Τι φοβασαι οτι εχεις νευρικη ανορεξια ή θα οδηγηθεις εκει αν ακολουθησεις μια συγκεκριμενη διατροφη ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Αμαλια μου αν οντως εισαι 15 χρονων θελω παρα πολυ να μην δινεις σημασια σε ολα αυτα τα σχολια που επηρεαζουν την ψυχολογια σου ,εφοσον μιλαμε για ανηλικο και μαλιστα ξεκαθαρος ορος εδω μεσα δεν υπαρχει ή αν υπαρχει δεν τηρείται εφοσον εχουμε δει ανηλικα να ανοιγουν θεματα και να εξελισονται μια χαρα !...
    ο αρχων της παραπληροφορησης. η μαριλουντιντι, ξαναχτυπαει.

    απο τους ορους για προστασια των ανηλικων του φορουμ:

    " Οι υπηρεσίες του psychology.gr απευθύνονται σε ενήλικες, που έχουν πλήρη δικαιοπρακτική ικανότητα. ...
    ....Αναφορικά με το φόρουμ υποστήριξης, για να πραγματοποιηθεί εγγραφή, ο επισκέπτης καλείται να δηλώσει αν είναι άνω των 18 ετών. Το e-psychology δε φέρει ευθύνη σε περίπτωση που ο επισκέπτης δηλώσει ψευδή στοιχεία."

    για οποιον δυσκολευεται με τα ελληνικα, αυτο σημαινει οτι το ανηλικο ατομο απο πανω, δηλωσε ΨΕΥΔΩΣ οτι ειναι ανω των 18.
    απλα τα πραγματα.

    εχουμε δει θεματα να εξελισσονται , γιατι καποιοι λενε ψεματα για να εγγραφουν. το οτι το σαιτ δεν φερει ευθυνη για τα ψεματα τους, δεν σημαινει οτι επιτρεπονται ανηλικοι εδω μεσα.


Similar Threads

  1. αγχος και ανορεξια
    By brilos in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 10
    Last Post: 31-07-2017, 18:22
  2. SSRI και ανορεξία
    By panos21 in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 11
    Last Post: 16-06-2015, 18:37
  3. Ανορεξία???
    By Mordred in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 2
    Last Post: 18-08-2012, 04:48
  4. Ανορεξία
    By viki_ed in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 13
    Last Post: 27-05-2010, 13:27
  5. ανορεξια
    By lalalalala in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 20
    Last Post: 15-05-2007, 22:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •