Στα ορια της ανορεξιας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    22

    Στα ορια της ανορεξιας

    Καλησπερα παιδια απο 18 χρονων(ειμαι 24) και μετααντιμετωπιζω προβλημα με το φαγητο σε απελπιστικο σημείο. Ειμαι 1.70 περιπου 49 κιλα στο σπιτι δεν εχω καν ζυγαριά γιατι φοβαμαι τι θα δειξει...εχω προσπαθησει να παρω βιταμινες συμπληρωματα δεν γινεται τιποτα οι εξετασεις ειναι καλες και δεν δειχνουν κατι ουτε θηριώδη εχω. Εχω προβλημα με το σωμα μου ντρεπομαι πολυ γιατι φαινονται μονο κόκαλα γενικα η ψυχολογια ειναι πεσμενη δεν εχω ορεξη για φαγητο προσπαθω αν δεν κατεβαινει μπουκια..υπαρχει καποιος που να αντιμετωπιζει τετοιο προβλημα; εχω απελπιστει.. επισης σημερα κιολας πηγα να κανω κλασικα μια γενικη αιματος για να δω μηπως λειπει κατι, μου λειπει d3 και φιλικό οξυ και για πρωτη φορα στην ζωη μου βρηκαν την y-GT ανεβασμενη(43 το οριο 36) μου ειπαν ειναι το συκωτι και αρχιζω να αγχωνομαι παρα πολυ δυστυχως διαβασα τι ελεγε το internet και σοκαριστικα ξερει κανει τι μπορει να παει λαθος; το εχει περασει καποιος;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Αν και δεν είμαι γιατρός, το να έχεις ανεβασμένη τρανσαμιναση δείχνει κάποια δυσλειτουργια του ήπατος σου.... Συνήθως ο γιατρός σου μπορεί να σου ζητήσει περαιτέρω εξετάσεις... Όπως και να έχει δεν χρειάζεται να τρελενεσαι, το ίντερνετ είναι κακός πληροφοριοδοτης.... Μπορεί απλά να κάνεις μια επανεξέταση και να είναι όλα εντάξει. Αυτό θα το κρίνει ο γιατρός που σε έγραψε τις εξετάσεις... Επίσης για το φαγητό, για να δυναμώσει λίγο και να αποχτησεις και κάποια σωματική δύναμη καλό είναι να βάλεις βάρος...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    22
    Ναι μου εγραψε προληπτικα να κανω εξετασεις αν και πρεπει να περιμενω γιατι ραντεβου δεν υπαρχουν διαθεσιμα άμεσα. Προσπαθω πολυ αλλα δυστυχως δεν βλεπω καποιο αποτελεσμα σκεφτομαι να παω σε διαιτολογο λες να βοηθησει;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    ο διαιτολογος παντα βοηθα σε τετοιες περιπτωσεις, αν εχεις την δυνατοτητα πηγαινε και σε εναν ψυχολογο ειναι σιγουρο οτι αφου θες να κανεις αλλαγες θα εχεις επιτυχια απλα πολλες φορες ολοι μας χρειαζομαστε την βοηθεια και καποιου ειδικου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Ανδριανα καλως ήρθες! Θα σου πρότεινα να πας σε διατροφολογο που μπορει να σε βοηθησει, ομως προσπαθησε να βρεις αυτον που θα σου ταιριαξει απολυτα. Δηλαδη θα πας στο ραντεβου σας θα κουβεντιασετε, πρεπει να σε κανει να νιωσεις ανετα και ομορφα. Εαν δεις οτι κατι δεν σου κολλαει τοτε μην επιμεινεις σε ενα δοκιμασε να πας και σε αλλον.

    Το οτι καταλαβαινεις οτι υπαρχει ζητημα στα κιλα σου είναι σημαντικο, για μενα ο ψυχολογος είναι ενα σταδιο αργότερα μετα τον διατροφολογο, για να μην φορτωνεις με πολλα πραγματα την ζωη σου μαζί με αγχος για τις εξετασεις που κανεις. Βημα βημα να μην βιαστεις να βρεις λυση σε ενα ζητημα που θελει μικρα μικρα βηματακια.

    Σου ευχομαι καλα αποτελεσματα και να είσαι σίγουρη πως εχεις κανει ΗΔΗ το πιο σημαντικο βημα, είδες το προβλημα, η λυση του είναι ενα ταξιδι που θα σε οδηγησει στην ευτυχια που ψαχνεις.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by andriana View Post
    Καλησπερα παιδια απο 18 χρονων(ειμαι 24) και μετααντιμετωπιζω προβλημα με το φαγητο σε απελπιστικο σημείο. Ειμαι 1.70 περιπου 49 κιλα στο σπιτι δεν εχω καν ζυγαριά γιατι φοβαμαι τι θα δειξει...εχω προσπαθησει να παρω βιταμινες συμπληρωματα δεν γινεται τιποτα οι εξετασεις ειναι καλες και δεν δειχνουν κατι ουτε θηριώδη εχω. Εχω προβλημα με το σωμα μου ντρεπομαι πολυ γιατι φαινονται μονο κόκαλα γενικα η ψυχολογια ειναι πεσμενη δεν εχω ορεξη για φαγητο προσπαθω αν δεν κατεβαινει μπουκια..υπαρχει καποιος που να αντιμετωπιζει τετοιο προβλημα; εχω απελπιστει.. επισης σημερα κιολας πηγα να κανω κλασικα μια γενικη αιματος για να δω μηπως λειπει κατι, μου λειπει d3 και φιλικό οξυ και για πρωτη φορα στην ζωη μου βρηκαν την y-GT ανεβασμενη(43 το οριο 36) μου ειπαν ειναι το συκωτι και αρχιζω να αγχωνομαι παρα πολυ δυστυχως διαβασα τι ελεγε το internet και σοκαριστικα ξερει κανει τι μπορει να παει λαθος; το εχει περασει καποιος;
    Καλησπέρα. Εγώ παλεύω με την αδηφαγικη διαταραχή. Αυτά που με βοήθησαν στην αρχή ήταν τα βιβλία του ζουμπανεα από το ΚΕΑΔ για το πώς πρέπει να τρεφομαι ώστε να δημιουργείται σεροτονίνη στον εγκέφαλο.. και οι διαλογισμοί και τα webinar στο YouTube της Έλενα Φύσσα ψυχολόγου.
    Ξέρω είναι δύσκολο να αγαπήσεις το κορμάκι σου. Προσπάθησε. Είναι μια μάχη. Όσο ζεις μπορείς να προσπαθείς.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by andriana View Post
    Καλησπερα παιδια απο 18 χρονων(ειμαι 24) και μετααντιμετωπιζω προβλημα με το φαγητο σε απελπιστικο σημείο. Ειμαι 1.70 περιπου 49 κιλα στο σπιτι δεν εχω καν ζυγαριά γιατι φοβαμαι τι θα δειξει...εχω προσπαθησει να παρω βιταμινες συμπληρωματα δεν γινεται τιποτα οι εξετασεις ειναι καλες και δεν δειχνουν κατι ουτε θηριώδη εχω. Εχω προβλημα με το σωμα μου ντρεπομαι πολυ γιατι φαινονται μονο κόκαλα γενικα η ψυχολογια ειναι πεσμενη δεν εχω ορεξη για φαγητο προσπαθω αν δεν κατεβαινει μπουκια..υπαρχει καποιος που να αντιμετωπιζει τετοιο προβλημα; εχω απελπιστει.. επισης σημερα κιολας πηγα να κανω κλασικα μια γενικη αιματος για να δω μηπως λειπει κατι, μου λειπει d3 και φιλικό οξυ και για πρωτη φορα στην ζωη μου βρηκαν την y-GT ανεβασμενη(43 το οριο 36) μου ειπαν ειναι το συκωτι και αρχιζω να αγχωνομαι παρα πολυ δυστυχως διαβασα τι ελεγε το internet και σοκαριστικα ξερει κανει τι μπορει να παει λαθος; το εχει περασει καποιος;
    καλημερα.
    μηπως πινεις αλκοολ;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    2
    Παλιά είχα και γω ανορεξία και το χειρότερο είναι ότι δεν με καταλάβαινε κανείς και μου έκαναν πόλεμο ακόμα και από το οικογενειακό μου περιβάλλον. Λοιπόν άκου τι έκανα εγώ και το ξεπέρασα και μπορεί να δουλέψει και σε εσένα. Φτιάξε ένα πρόγραμμα πχ κάθε απόγευμα θα τρώω ένα μπολ σούπα την επόμενη εβδομάδα πρόσθεσε κάθε πρωί να τρως μισό κουλούρι και να πίνεις και νερό. Μην σκέφτεσαι να το κανείς εμετό κάθε βδομάδα να προσθέτεις και κάτι ακόμα και να τα τρως κάθε μέρα έτσι το στομάχι σου θα αρχίσει να ανοίγει και θα μπορείς μα τρως κανονικά γεύματα και θα έρθεις στα κανονικά σου κιλά. Επίσης Μην αγχώνεσαι τόσο αφού φαίνεσαι υγιείς από τις εξετάσεις σου. Αν θες συμβουλεψου και κάποιον ειδικό. ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΣ ΤΟ ΠΡΌΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΛΥΣΕΙΣ ! ΕΙΣΑΙ ΔΥΝΑΤΟΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ;)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Η νευρική ανορεξία είναι μία από τις πιο επικίνδυνες και δύσκολες να καταπολεμηθούν ψυχικές ασθένειες, με μεγάλο ποσοστό θνητότητας. Δεν κινδυνολογώ, υπάρχουν δεδομένα επιστημονικά για όλα τα παραπάνω. Θέλει όχι μόνο παρακολούθηση από ειδικό, αλλά στην καλύτερη των περιπτώσεων team ειδικών. Όμως μπορεί να υπάρξει ίαση. Στο μονοπάτι για την υγεία θα υπάρξουν και πισωγυρίσματα, είναι στο πρόγραμμα, να μην αφήσεις να σε πτοήσουν. Είναι μία από τις ασθένειες που η/ο ίδιος ο ασθενής πρέπει να επενδύσει προσωπικά στην ίασή του, οι λύσεις της καταναγκαστικής νοσηλείας δε δουλεύουν ποτέ για τον ίδιο λόγο, γιατί πρέπει να ξεκινά από μέσα σου η απόφαση πως θες να φύγεις από τον ανορεκτικό τρόπο σκέψης που σε εγκλωβίζει σε μία φτωχή σε εμπειρίες ζωή, σε μία ζωή που τα πάντα εξαρτώνται από τη ζυγαριά και τις θερμίδες.
    #UnVioladorEnTuCamino

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Και εγώ είμαι αρκετά αδύνατη έχω αγχώδη διαταραχή και αρρωστοφοβία που με επηρεάζουν στο φαγητό...τον τελευταίο καιρό με πίανουν τάσεις λιποθυμίας ,ναυτία μαυζεύοντε γαστρικά υγρά,κάνω μπάνιο λαχανιάζω...έχω κάνει πολλές εξετάσεις δεν μου βρίσκουν κάτι μου λένε να φάω κ απο άγχος...εγώ επειδή εχω αρρωστοφοβία δν τ χωνεύω ανησυχώ πολύ κ με επηρεάζει κ στ φαγητό..υποφέρω

Similar Threads

  1. Ένα άλλο προσωπο της ανορεξίας
    By lee29 in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 14
    Last Post: 12-09-2013, 17:32
  2. Πέθανε μετά από 16 χρόνια ανορεξίας
    By πιεσμενη in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 6
    Last Post: 28-12-2011, 20:32
  3. ποια ειναι τα συμπτωματα της ανορεξιας?
    By Χριστινα_ed in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 1
    Last Post: 05-02-2011, 20:42
  4. Ρε παιδια στο site της ανορεξιας εχουμε ξεφυγει τελειως?
    By Myrto_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 13
    Last Post: 10-08-2007, 11:06
  5. ΤΑ ΟΡΙΑ
    By Φοίβη in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 3
    Last Post: 03-10-2005, 12:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •