αντικαταθλιπτικά - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα !

    Τι εννοείς εγκαίρως.
    Δεν υπάρχει αυτή η οριοθέτηση στις συγκεκριμένες αγωγές .
    Αυτό εξαρτάται καθαρά από τον καθένα μας .
    Άλλος χρειάζεται να τα παίρνει ένα εξάμηνο ,άλλος χρόνο και άλλοι, οι περισσότεροι, που έχουν βαθιά θέματα να λύσουν με τον ψυχοθεραπευτής τους μπορεί και για χρόνια .

    Είναι καθαρά υποκειμενικό όλο αυτό .
    Και είναι πολύ καθοριστικό αυτό που λες σε ένα άτομο που παλεύει με όλο αυτό ..

    Χρονοδιάγραμμα σε αυτές τις περιπτώσεις όταν μπαίνει είτε από εμάς είτε από τον περίγυρο μας μόνο περισσότερο άγχος και αποπροσανατολισμό από την κύρια πηγή του προβλήματος μας προσφέρει .

    Αυτές είναι οι απόψεις και τον περισσότερων ψυχοθεραπευτών αν κάνεις την σχετική αναζήτηση σου πάνω σε αυτό το θέμα .

    Κόβουμε τα χάπια όταν είμαστε πλέον σίγουροι πως έχουμε αναγνωρίσει την αιτία που μας οδήγησε σε αυτά ,την έχουμε αποδεχτεί και το κυριότερο έχουμε δουλέψει πάρα πολύ επάνω της, ούτος ώστε όταν είμαστε ελεύθεροι από την αγωγή και να μας εμφανιστούν σημάδια ,να έχουμε την ικανότητα και την δύναμη να τα κοντρολαρουμε και να τα διαχειριστούμε με τέτοιο τρόπο ώστε να μην μας επηρεάζουν αρνητικά .

    Γι αυτό η σωστή ίαση της όλης ψυχολογικής μας κατάστασης προϋπόθεση απαραίτητα ψυχολογική υποστήριξη και ταυτόχρονη αγωγή ..
    Ώστε να φτάσεις να διώξεις αρχικά την αγωγή και στο τέλος να αποδεσμευτης και από την ψυχοθεραπεία ..
    Σταδιακά όλα και με μέτρο .

    Νομίζω εκ πείρας πλέον είναι ο ασφαλέστερος και σωστότερος δρόμος .
    Εγώ παίρνω χάπια καιρό, επίσης έχει πολύ καιρό να με δει και ψυχίατρος, πιθανόν να χρειάζεται αλλαγή φαρμάκων η να τα κόψω σταδιακά.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    Και για πόσο καιρό τα πήρες; έκανες σταδιακή μείωση και δεν ένιωσες στην αρχή οπότε καθόλου στερητικα συμπτώματα σωστά; Νομίζω ότι το λες και μόνη σου, δεν θέλεις να παίρνεις για όλη σου την ζωή κάτι, ούτε θελεις να νιώθεις εξαρτημένη από κάτι σωστά; Εγώ μπορώ να σε πω ότι τα έπαιρνα γύρω στα 5 χρόνια όταν τελικά λέω αφού δεν βοηθά γιατί να τα έχω; τελικά τότε διαπίστωσα ότι η διακοπή όχι μόνο είναι αδύνατη αλλά και πάρα πολύ επίπονη... Έκανα υπομονή λίγους μήνες αλλά όπως ένιωσα την πρώτη μέρα που τα σταμάτησα έτσι ένιωθα ακριβώς και την τελευταία μέρα ... Την επόμενη απλά τα ξεκίνησα με τύψεις, δεν τα ήθελα... Γενικά μιλούσα με πολύ κόσμο στο φόρουμ και γενικά όσοι τα πήραν πολύ καιρό δεν κατάφεραν να τα κόψουν. Εκτός από έναν που ομολογουσε ότι το έκανε τόσο αργά σε διάστημα χρόνων...

    Τέλος πάντων για να μην σε κουράζω, για μένα μην τα αφήσεις πολλούς μήνες.. Μελέτες δεν έχουν γίνει παραπάνω από δίμηνο, άρα στην ουσία δεν ξέρουμε πως είναι να τα διακόπτει ένας άνθρωπος μετά από 2 χρόνια
    τα πήρα τα χαπια για περιπου ενα χρόνο.τα μείωσα για λίγο διάστημα και ύστερα χωρις να μιλήσω με το γιατρό τα διέκοψα .δεν αισθάνθηκα καμία εξάρτηση γενικά πήγε πολύ καλά και ετσι νομισα οτι τελείωσα.δεν κατάλαβα που λες οτι να μην τα αφήσω πολλους μήνες ?εννοεις χωρις να πάρω θεραπεια? η το αντίθετο.θα ήθελα να μου πεις .

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    Ναι αυτό είναι το θέμα ότι υπάρχει κόσμος που μπορεί να πιστεύει ότι τα χρειάζεται για πάντα... Δεν είσαι λίγο αυστηρή με αυτό; η κατάθλιψη όπως έρχεται μόνη της κάποια στιγμή και υποχωρεί μόνη της... Δηλαδή εσύ δέχεσαι ότι υπάρχει άνθρωπος που σε όλη του την ζωή να πάσχει από κατάθλιψη;
    Καλημερα!

    Νομίζω εχεις μια πολυ αλλη οπτικη οσο αφορα τα φαρμακα και οχι δεν ειμαι καθολου αυστηρη .
    Ειμαι απλα αντικειμενικη στην ολη υποθεση γιατι πριν ξεκινησω και εγω μια θεραπεια το εψαξα και εξαντλησα ολα τα ενδεχομενα ωστε να μην μπω σε αυτη την αγωγη.....
    Και εγω ειμαι αλλη περιπτωση ετσι ?
    Δεν ειχα καταθλιψη και μου την προξένησαν αυτα δυστηχως μεχρι να τα συνηθίσω ....Οποτε καταλαβαινεις οτι αυτα τα χαπια τα ¨φοβομουν ¨και δεν τα ηθελα οσο τίποτε αλλο...
    Πλεον αυτο το χαπι μου, το εχω κανει δικο μου και μαλιστα ειμαι ευγνώμων που κουμπωσε επανω μου ,ωστε να μου παρει μακρυα ενα νευροπαθητικο πονο και να ξαναειμαι πλεον οπως ημουν πριν μπω σε αυτους τους δρομους .
    Μπορει να τρομαξα ,να φοβηθηκα ,να εχασα στην κυριολεξια και το μυαλο μου και μερος απο την ζωη μου αλλα πλεον λεω χαλάλι τους ,γιατι με βοηθησαν απιστευτα !
    Και το κυριοτερο με εβαλαν στο τρυπακι να δω καλυτερα εμενα και τον ευατο μου με τα όποια μειονεκτηματα ειχα μεχρι τοτε και να δουλεψω πανω σε αυτα ...


    Το τι πιστευει ο κοσμος ο οποιος δεν εχει καμια σχεσει με τον ιατρικο, δυστηχως ειναι πολυ λαθος και μαλιστα εχουμε δει ακομα και εδω μεσα ανθρωπους να κοβουν απο μονοι τους τις αγωγες με ολεθριες συνεπειες ....
    Συμφωνω στο γεγονος μονο οτι υπαρχουν οι γιατροι που κανουν τεραστια λαθη και ειναι οι κυριοι υπεύθυνοι που καποος ειτε φοβαται να ξεκινησει μια αγωγη ή δεν εμπιστευεται τα αποτελεσματα της .
    Και εγω για να αποφασισω με ποιο γιατρο θα δουλεψω ωστε να νοιωθω ασφαλεια δυσκολευτικα αρκετα .
    Πειραματόζωο εγινα στην κυριολεξια ....

    Οπως και οταν μπηκα την πρωτη φορα στην διαδικασια της διακοπης .Καθε οργανισος ειναι διαφορετικος και αντιδρα διαφορετικα .
    Ακομα και το χρονικο περιθώριο διακοπης εξερταται απο το ποσο καιρο εισαι στην αγωγη και κατα ποσο αντιμετωπισημα ειναι απο εσενα τα συπτωματα απόσυρσης, εαν φυσικα αυτα προκυψουν .

    Εγω με αγωγη ενος χρονου επελεξα να την σταματησω σε βαθος τριων μηνων ούτως ωστε και να νοιωθω ασφαλείς αλλα και να παω με βαση τη γνωμη του γιατρου μου γιατι ετσι μονο τα τυχών συπτωματα που μπορουσαν να εμφανιστουν θα ηταν πιο ηπια και σιγουρα πιο διαχειρισημα .


    Η καταθληψη δυστηχως δεν ερχετε απο μονη της .Παντα υποβόσκει μεσα στον ανθρωπο που την εκδηλωνει και οταν βρίσκει εδαφος εμφανιζεται .
    Αν τωρα εσυ εισαι ενας ανθρωπος που μπορεις να την διαχειριστής ούτως ωστε να μην επηρεάσει την καθημερινοτητα σου ,τοτε φυσικα δουλειεις μονο με την ψυχοθερπεια.
    Αν ομως εισαι ανθρωπος που χανεσαι ουσιαστικα μεσα σε αυτη και δεν εισαι ικανος να κανεις βηματακια ωστε να βρεις τον τροπο για να βγεις ,τοτε μπαινεις σε μια αγωγη που προσωρινα θα κουκουλωσει τα συπτωματα ωστε να βρεις το κουραγιο ,να καθαρισει καπως το μυαλο σου να αντιμετωπισεις την πηγη που σου την εμφανισε .

    Το αν καποιος που λαμβανει αγωγη μπορει να βγει απο αυτη ,μονο ο γιατρος του θα το αποφασίσει ...
    Και ναι, δυστηχως υπαρχουν και περιπτωσεις που δεν γινεται να σταματησουν την αγωγη .
    Ολες οι περιπτωσεις δεν ειναι ιδιες και κυριως ανθρωποι που υποτιμουν αρχικα την καταθλιψη ή κρυβονται πισω απο αυτη ,δικαιολογώντας συμπεριφορες και γεγονοτα μονο κακο τους εκανε και τους οδηγησε και σε αλλες κατστασεις...
    Οσο γρηγορα και επεμβατικα την αντιμετωπισεις τοσο "ευκολο" ειναι να βγεις απο αυτη ή απλα να μαθεις να ζεις με αυτη .

    Η καταθλιψη αν σε επισκεφτει μια φορα ,παντα θα υποβόσκει μεσα σου και με καθε δυσκολη φαση στην ζωη σου θα σου εμφανιζεται και παντα με διαφορετικο τροπο .
    Τωρα αν εσυ εχεις μαθει να την καταπολεμας με ή χωρις φαρμακα δεν εχει σημασια πλεον .
    Για εμενα προσωπικα με ενδιαφερει να ειμαι ενας ενεργος ,ηρεμος ,θετικος και παραγωγικος ανθρωπος και κυριως να συνανναστρεφομαι με τετοιους ανθρωπους .
    Αν αυτοι οι ανθρωποι ολα αυτα τα πετυχαινουν με αγωγη εχει καμια σημασια ?Θα υποβαθμιση τον ιδιο ή την ολη προσπαθεια του ?
    Θα πρεπει να θεωρειται κρητηριο αυτο ?

    Αυτο ειμαι ενα μεγαλο θεμα ....
    Αν απενεχοποιηθει η κοινωνια μας απο ολο αυτο , τοτε και ολοι αυτοι ο ανθρωποι που πρεπει να λαμβανουν φαρμακα σιγουρα θα ειναι πολυ καλυτερα και θα αντιμετωπιζουν τα θεματα που τους οδηγησαν σε αυτη πιο επεμβατικα ,απο το να καθονται να τυραννιουνται και να παλευουν με τις τυψεις τους γιατι ειναι μεσα σε αυτη ή γιατι δεν εχουν την δυναμη να την παλεψουν χωρις αυτη ...

    Γι αυτο οταν βλεπουμε εναν ανθρωπο που ειναι σε τετοια θεση ,μονο δυναμη και υποστηριξη χρειαζεται να του δυνουμε και οχι περισσοτερες απόψεις που να τον επιβαρυνουν και αλλο ...

    Για να μην πω για την χειροτερη παστα ανθρωπων που την συναντας ακομα και εδω μεσα ,σε ενα τετοιο φορουμ ,που σε στελνουν αυτοι να πας σε γιατρο ή να παρεις χαπια γιατι εκεινοι νομιζουν οτι ειναι καλυτεροι απο ολους τους υπολοιπους ..
    Δυστηχως αυτοι ειναι χειροτεροι απο ολους εμας που ειτε χρειαστήκαμε φαρμακευτικη αγωγη ,ειτε ψυχολογικη υποτηριξη σε μια πολυ δυκολη και τραυματικη φαση της ζωης μας ,που το ειδαμε ,το αποδεχτήκαμε και στο τελος δουλευουμε πανω σε αυτο ...

    Στήριξη,ενθάρρυνση και συμπαθεια προς την προσπαθεια τους ,ειναι για εμενα νομιζω η καλυτερη αντιμετωπιση ,σε ολους !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εχω παρει ολα ταντικαταθλιπτικα , δεν εχω δει ποτε αποτελεσμα , τακοψα μαχαιρι χωρις παρατραγουδα ( το οποιο δεν συνιστω ) , και αντε ναχουν σε καποιους 10-20% αποτελεσμα , σεμενα ειχαν καλο αποτελεσμα για μονο 3 μηνες το 2010 , δλδ . δεν ειναι η λυση , την λυση θα την βρεις μονη σου , κι εγω την βρηκα μονος μου , δεν ακουγα κανεναν , δεν θα την πω , γιατι ξερω οτι δεν εισαι ετοιμη νακουσεις , ουτε εγω ημουν .......ουτε ψυχοθεραπεια συνιστω , αλλα ειναι οκ, αν νομιζεις οτι σε βοηθαει, καντηνα .......μακρια απο φαρμακα τουλαχιστον .......πιστευεται οτι εχουν αποτελεσμα , σωστη η ορθογραφια μου .......πιστευεται......δλδ μαλλον στο πλασιμπο παει η δουλεια ......ειναι περιεργο τι παιχνιδια μας παιζει το μυαλο μας ......
    θα διαφωνησω με την αγαπητη μαριλου οτι μια φορα κτθλπτκος , παντα κτθλπτκος .......εγω που σκεφτομουν , ' ελα μωρε ' , ολοι ειστε κατα φαντασιαν κτθλπτκοι, μονο εγω εχω την ασθενεια κτθλψη ' , τελικα κι εγω ημουν ενας απο αυτους ....
    το μονο οτι η ' ασθενεια ' κτθλψη μου στερησε πολλα χρονια απ την ζωη μου ......
    Last edited by Macgyver; 14-03-2021 at 21:25.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by matamatoula View Post
    τα πήρα τα χαπια για περιπου ενα χρόνο.τα μείωσα για λίγο διάστημα και ύστερα χωρις να μιλήσω με το γιατρό τα διέκοψα .δεν αισθάνθηκα καμία εξάρτηση γενικά πήγε πολύ καλά και ετσι νομισα οτι τελείωσα.δεν κατάλαβα που λες οτι να μην τα αφήσω πολλους μήνες ?εννοεις χωρις να πάρω θεραπεια? η το αντίθετο.θα ήθελα να μου πεις .
    απλα εχεις σκεφτει οτι αυτο πεσιμο το ψυχολογικο που εχεις να οφειλεται απο την ιδια την αγωγη που επαιρνες πριν καποιους μηνες?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εχω παρει ολα ταντικαταθλιπτικα , δεν εχω δει ποτε αποτελεσμα , τακοψα μαχαιρι χωρις παρατραγουδα ( το οποιο δεν συνιστω ) , και αντε ναχουν σε καποιους 10-20% αποτελεσμα , σεμενα ειχαν καλο αποτελεσμα για μονο 3 μηνες το 2010 , δλδ . δεν ειναι η λυση , την λυση θα την βρεις μονη σου , κι εγω την βρηκα μονος μου , δεν ακουγα κανεναν , δεν θα την πω , γιατι ξερω οτι δεν εισαι ετοιμη νακουσεις , ουτε εγω ημουν .......ουτε ψυχοθεραπεια συνιστω , αλλα ειναι οκ, αν νομιζεις οτι σε βοηθαει, καντηνα .......μακρια απο φαρμακα τουλαχιστον .......πιστευεται οτι εχουν αποτελεσμα , σωστη η ορθογραφια μου .......πιστευεται......δλδ μαλλον στο πλασιμπο παει η δουλεια ......ειναι περιεργο τι παιχνιδια μας παιζει το μυαλο μας ......
    θα διαφωνησω με την αγαπητη μαριλου οτι μια φορα κτθλπτκος , παντα κτθλπτκος .......εγω που σκεφτομουν , ' ελα μωρε ' , ολοι ειστε κατα φαντασιαν κτθλπτκοι, μονο εγω εχω την ασθενεια κτθλψη ' , τελικα κι εγω ημουν ενας απο αυτους ....
    το μονο οτι η ' ασθενεια ' κτθλψη μου στερησε πολλα χρονια απ την ζωη μου ......
    Καλημέρα !

    Οπότε λες Μακ ότι η κατάθλιψη ξεπερνιέται έτσι?
    Εσύ γιατί δεν κατάφερες να την αποβάλεις τόσα χρόνια και μάλιστα μας έχεις πει ότι ξέρεις ότι από εδώ και πέρα θα ζεις με αυτή?
    Άρα?Εσύ το λες πιο κάτω ότι όλα τα χρόνια η κατάθλιψη σου στέρησε πολλά χρόνια και συνεχίζει ακόμα ...

    Μακ είναι πολύ λάθος όλα αυτά .Αν δεν βοηθούσαν πως τόσος κόσμος έχει βρει τα πατήματα του μέσα από την ψυχοθεραπεία και κάποιοι μέσα και από τα χάπια .

    Ξέρεις διαβάζω συνέχεια ότι λες ότι δοκίμασες όλα τα χάπια αλλά δεν σε βοήθησε τίποτα .
    Διαβάζω όμως ότι παλευες για χρόνια και με το ποτό και μάλιστα σε τρομερές ποσότητες .
    Αλήθεια έχεις ανά ρωτηθεί ποτέ μήπως το γεγονός ότι τα χάπια δεν δούλευαν επάνω σου λόγο αυτού ?
    Πως μπορούσες να έχεις αντικειμενική άποψη ότι έπινες και ήσουν σε αγωγή?

    Μας λες ότι καταναλώνεις τεράστιες ποσότητες για εμένα και σε ζαναξ ...
    Αλήθεια είσαι πολύ τυχερός πιστεύω που συνδιάζες Ζαναξ ,αντικαταθλιπτικά και ποτό και είσαι ζωντανός ακόμα ειλικρινά ..Ακροβατουσες στην κυριολεξία ...

    Νομίζω ότι τώρα ποια που απαλαχτηκες από το ποτο και είσαι πλέον καθαρός από ένα καθοριστικό παράγοντα ,αφού δεν αφήνει την αγωγή να δουλέψει θα πρέπει να δεις αν όντως θα σε βοηθήσει ή όχι και ίσως αλλάξει κάποια στιγμή άποψη για τα φάρμακα .

    Έχουμε πει ότι όλοι οι οργανισμοί δεν αντιδρούν το ίδιο και ορίστε εσύ είσαι ένα παράδειγμα .
    Δεν δούλεψαν επάνω σου για πολλούς και διαφορετικούς λόγους που σίγουρα δεν τους έχουν όλοι οι άλλοι ή και οι περισσότεροι ακόμα .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα !

    Οπότε λες Μακ ότι η κατάθλιψη ξεπερνιέται έτσι?
    Εσύ γιατί δεν κατάφερες να την αποβάλεις τόσα χρόνια και μάλιστα μας έχεις πει ότι ξέρεις ότι από εδώ και πέρα θα ζεις με αυτή?
    Άρα?Εσύ το λες πιο κάτω ότι όλα τα χρόνια η κατάθλιψη σου στέρησε πολλά χρόνια και συνεχίζει ακόμα ...

    Μακ είναι πολύ λάθος όλα αυτά .Αν δεν βοηθούσαν πως τόσος κόσμος έχει βρει τα πατήματα του μέσα από την ψυχοθεραπεία και κάποιοι μέσα και από τα χάπια .

    Ξέρεις διαβάζω συνέχεια ότι λες ότι δοκίμασες όλα τα χάπια αλλά δεν σε βοήθησε τίποτα .
    Διαβάζω όμως ότι παλευες για χρόνια και με το ποτό και μάλιστα σε τρομερές ποσότητες .
    Αλήθεια έχεις ανά ρωτηθεί ποτέ μήπως το γεγονός ότι τα χάπια δεν δούλευαν επάνω σου λόγο αυτού ?
    Πως μπορούσες να έχεις αντικειμενική άποψη ότι έπινες και ήσουν σε αγωγή?
    .
    Γεια σου μαριλου , καταλαβα τι εφταιγε στην κτθλψη μου the hard way , ειχε συγκεντρωσει ο πατερας μου ολες τις αρμοδιοτητες πανω του , και τι το χειροτερο απ το να καταδικασεις εναν πρωην δραστηριο ανθρωπο σε αναγκαστικη απραξια .....δεν συνεχιζει πια να με ταλαιπωρει η κτθλψη διοτι ο πατερας μου υπεστη σοβαρο εγκεφαλικο προ 20 ημερων , οποτε επρεπε εγω ναναλαβω τα ηνια , ευτυχως για μενα ....... δεν υπαρχει για μενα ' κτθλψη ' ( γι αυτο και λεγεται διαταραχη διαθεσης ) , οφειλεται ειτε σε βολεμα , ειτε στο οτι οι γονεις τα ' σκανε ' ( παλι βολεμα) , ειτε σε καποιο ψυχικο τραυμα , ειτε σε αναγκαστικη απραξια ( η περιπτωση μου ) ........τα αντικαταθλιπτικα δεν λειτουργουσαν ουτε οταν μου συστησε ο νευρολογος μου να διακοψω το κρασι τον 6 / 2020 , γι αλλο λογο , το οποιο κι επραξα ,τα ζαναξ τα μειωσα δραστικα απο τον 1/2020 , ιδιαις δυναμεις , καιρος ειναι ειπα , οποτε δεν φταινε αυτα , απλα δεν κανουν δουλεια κατ εμε τα αντικ/κα , τα οποια συνεχισα χωρις βελτιωση παντα , αρα εχω αντικειμενικοτατατη γνωμη , ο νευρολογος δεν ειχε αντιρρηση να συνεχισω τα λιγοστα 3mg ζαναξ /μερα ........... .......και εχω τεραστια εμπειρια στα αντικαταθλιπτικα αφου ταχω παρει οοοοοολα ......
    δεν ειμαι καθολου λαθος ......απλα εσυ επιμενεις στο δικο σου ....μπας κι εισαι Κριος ?
    Last edited by Macgyver; 15-03-2021 at 19:06.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Γεια σου μαριλου , καταλαβα τι εφταιγε στην κτθλψη μου the hard way , ειχε συγκεντρωσει ο πατερας μου ολες τις αρμοδιοτητες πανω του , και τι το χειροτερο απ το να καταδικασεις εναν πρωην δραστηριο ανθρωπο σε αναγκαστικη απραξια .....δεν συνεχιζει πια να με ταλαιπωρει η κτθλψη διοτι ο πατερας μου υπεστη σοβαρο εγκεφαλικο προ 20 ημερων , οποτε επρεπε εγω ναναλαβω τα ηνια , ευτυχως για μενα ....... δεν υπαρχει για μενα ' κτθλψη ' ( γι αυτο και λεγεται διαταραχη διαθεσης ) , οφειλεται ειτε σε βολεμα , ειτε στο οτι οι γονεις τα ' σκανε ' ( παλι βολεμα) , ειτε σε καποιο ψυχικο τραυμα , ειτε σε αναγκαστικη απραξια ( η περιπτωση μου ) ........τα αντικαταθλιπτικα δεν λειτουργουσαν ουτε οταν μου συστησε ο νευρολογος μου να διακοψω το κρασι τον 6 / 2020 , γι αλλο λογο , το οποιο κι επραξα ,τα ζαναξ τα μειωσα δραστικα απο τον 1/2020 , ιδιαις δυναμεις , καιρος ειναι ειπα , οποτε δεν φταινε αυτα , απλα δεν κανουν δουλεια κατ εμε τα αντικ/κα , τα οποια συνεχισα χωρις βελτιωση παντα , αρα εχω αντικειμενικοτατατη γνωμη , ο νευρολογος δεν ειχε αντιρρηση να συνεχισω τα λιγοστα 3mg ζαναξ /μερα ........... .......και εχω τεραστια εμπειρια στα αντικαταθλιπτικα αφου ταχω παρει οοοοοολα ......
    δεν ειμαι καθολου λαθος ......απλα εσυ επιμενεις στο δικο σου ....μπας κι εισαι Κριος ?

    Άρα δεν είχες κατάθλιψη ποτέ έτσι?
    Εφόσον η κυρία πηγή δεν ανήκε σε αυτά που ανέφερες.

    Η απραξία και ο ευνουχισμός κατά κάποιον τρόπο από τον οποιοδήποτε στην ζωή μας ,όσο αφορά την δουλειά μας ,τις επιλογές μας και γενικά την οριοθέτηση των δικών μας επιλογών δεν λέγατε κατάθλιψη ....
    Μπορεί όμως να οδηγήσουν σε αυτή ...
    Μεγάλη διαφορά το ένα με το άλλο όμως ..

    Δεν επιμένω σε κάτι ..Απλά προσπαθώ να αναγνωρίσω αν όντως πέρασες κατάθλιψη και δεν σε βοήθησε κάποια αγωγή .
    Πολύ δύσκολα συναντάς άνθρωπο να μην κουμπωση έστω με ένα χάπι εκτός βέβαια και αν δεν έχει ,εξού και τα μηδαμινά αποτελέσματα ..

    Τώρα που έχεις αντικείμενο απασχόλησης,τώρα λες πως δεν υφίσταται η κατάθλιψη .

    Πως να σε βοηθήσουν λοιπόν τα αντικαταθλιπτικά βρε Μακ αφού δεν υφίστατο κάτι τέτοιο .
    Σκοπός ήταν όταν έμπαινες σε μια αγωγή να άλλαζες και πράγματα στην ζωή σου.
    Να έβρισκες δουλειά ,να γινοσουν δραστήριος και κοινός να μην είχες ένα πατέρα όπως λες που να στα είχε όλα έτοιμα από χρήμα και να μην σε άφηνε να αναλάβεις καμία πρωτοβουλία ..
    Τι να σου κάνουν τα χάπια τότε ...
    Είπαμε τα χάπια δεν γιατρεύουν .Αν εσύ λαμβάνεις αγωγή και συνεχίζεις να μην έχεις κανέναν ενδιαφερων στην ζωή σου ,τι διαφορά να δεις ..

    Βλέπεις τώρα που έχεις γίνει δραστήριος, αναγνωρίζεις ότι αυτό σου έλειπε και όχι τα χάπια ..

    Δεν είμαι κρθος και γενικά δεν πολυ πιστευω σε αυτά .
    Είμαστε όλοι άνθρωποι με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά ο καθένας και θέλω να βλέπω τα πράγματα όπως έχουν .
    Θέλω να καταλαβαίνω τι είναι αυτό που οδηγεί τον άλλον σε μια κατάσταση και όχι αν κάνει καλό μια θεραπεία ή όχι .

    Αλήθεια ,αν εσύ ήσουν όλη μέρα ξαπλωμενος σε ένα κρεβάτι δεν είχες διάθεση να φας να πλυθείς ,να μιλήσεις ,αν όντως είχες κατάθλιψη γιατί αυτά είναι τα κύρια χαρακτηριστικά της ,δεν θα χρειαζοσουν μια αγωγή για να σου δώσει την ώθηση να σηκωθείς από το κρεβάτι σου και να αναλάβεις τις δουλειές σας ?

    Τότε τι θα έλεγες ότι δεν σου κάνει καλό η αγωγή?
    Εσένα στην προκειμένη περίπτωση τι να σου κάνει αφού ήθελες να είσαι δραστήριος ,να λαμβάνεις αποφάσεις αλλά δεν σου δινόταν η ευκαιρία γιατί δεν σου το επέτρεπαν οι δικοί σου ?

    Εύχομαι πραγματικά την δεδομένη στιγμή να γίνει ο πατέρας σου καλά ,να μην είναι τίποτα σοβαρό και εσύ από εδώ και πέρα να αρπάξεις την ευκαιρία που τόσο καιρό ήθελες αλλά δεν σου δινόταν, να γίνεις παραγωγικός και να νοιωθεις όμορφα .
    Γρήγορη ανάρρωση στον πατέρα σου προς το παρόν και καλη δύναμη σε όλους σας !

    Για όλα τα άλλα έχει ο καθένας την διαφορετική του άποψη μάλλον .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Άρα δεν είχες κατάθλιψη ποτέ έτσι?
    Εφόσον η κυρία πηγή δεν ανήκε σε αυτά που ανέφερες.

    Για όλα τα άλλα έχει ο καθένας την διαφορετική του άποψη μάλλον .
    κατ εμε μαριλου, δεν υπαρχει κθλψη , μου τολεγε ο νευρολογος , και μαλιστα μουλεγε οτι ταντικαταθλιπτικα δεν κανουν δουλεια , δεν ηθελα να το δεχτω ομως , μουλεγε κι ο ψυχιατρος μου ( οτι ταντικαταθλιπτικα δεν κανουν δουλεια γενικως ) , κι επεμεινε , μουλεγε , αν αναλαβεις υποχρεωσεις τοτε μονο θα συνελθεις ....δεν το δεχομουν ομως ........να που ειχαν δικιο......ναι, ο καθενας εχει την δικη του αποψη, οπως κι εγω δεν δεχομουν την αποψη κανενος , σκεφτομουν ,' α , εχω κτθλψη ' , ειχα πεισθει , ειναι παραξενο τι παιχνιδια παιζει το μυαλο μας ......κι εσυ εχεις την αποψη σου, την σεβομαι .....

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    κατ εμε μαριλου, δεν υπαρχει κθλψη , μου τολεγε ο νευρολογος , και μαλιστα μουλεγε οτι ταντικαταθλιπτικα δεν κανουν δουλεια , δεν ηθελα να το δεχτω ομως , μουλεγε κι ο ψυχιατρος μου ( οτι ταντικαταθλιπτικα δεν κανουν δουλεια γενικως ) , κι επεμεινε , μουλεγε , αν αναλαβεις υποχρεωσεις τοτε μονο θα συνελθεις ....δεν το δεχομουν ομως ........να που ειχαν δικιο......ναι, ο καθενας εχει την δικη του αποψη, οπως κι εγω δεν δεχομουν την αποψη κανενος , σκεφτομουν ,' α , εχω κτθλψη ' , ειχα πεισθει , ειναι παραξενο τι παιχνιδια παιζει το μυαλο μας ......κι εσυ εχεις την αποψη σου, την σεβομαι .....
    Καλημέρα

    Η οποία είναι ίδια με την δική μου ....
    Τα ίδια λέμε Μακ...
    Δεν είχες κατάθλιψη ,απλά έπεισες τον ευατο σου ότι όλη αυτή η καταπίεση που είχες σου εκδηλωνόταν ΣΑΝ κατάθλιψη ...

    Άλλο έχω κατάθλιψη ,είναι κλινικά αποδεδειγμένο με σύμφωνη γνώμη των γιατρών μου και άλλο ΝΟΜΙΖΩ ή έχω πείσει τον ευατο μου ότι έχω ...

    Οι γιατροί σου τα έλεγαν αυτά γιατί ήξεραν ότι δεν έχεις οπότε τι να σε βοηθήσουν τα χάπια .
    Ίσα ίσα ζημιά σου έκανα με τις παρενέργειες τους ...
    Εσύ ζωή ήθελες.Καθημερινη και δημιουργική για να είσαι καλα !

    Και αντί αυτού είχες ανθρώπους κοντά σου να στο απαγορεύουν με τον τρόπο τους ...

    Μακ ειλικρινά αν υπάρχει αυτή την στιγμή γιατρός που λέει ότι τα χάπια δεν βοηθούν γενικά στις ψυχιατρικές παθήσεις καλύτερα να σκίσουν τα πτυχία τους και να πάνε σπίτι τους ...

    Δεν είναι επιστημονικές απόψεις αυτές από τέτοιους ανθρώπους .
    Ναι συμφωνούμε ότι αυτά τα χάπια δεν βοηθούν αν δεν έχεις διαγνωσμένη κλινικά πάθηση ,αλλά όχι ότι γενικά δεν βοηθούν ..

    Αυτές είναι απόψεις που καλύτερα να τις κρατάνε για τον ευατο τους και δεν είναι προσωπική μου άποψη αυτή .

    Άραγε για όλους αυτούς τους ανθρώπους που έχουν πλέον μια νορμάλ ζωή και η κύρια αιτία είναι η φαρμακευτική τους αγωγή που τους βοήθησε να βρουν τα κουραγια να ξαναεπιστρεψουν στην ζωή ,τι έχουν να πουν?

    Οπότε για τέτοιες περιπτώσεις καλύτερα να μιλάνε οι άνθρωποι που έχουν κλινικά αποδεδειγμένες παθήσεις ,είτε αυτη λέγεται κατάθλιψη είτε όπως αλλιώς θέλουν και το κυριότερο έχουν γιατρούς κοντά τους που δεν τους φορτώνουν χάπια τύπου Ζαναξ μόνο και μόνο για να θέλουν να λέγονται γιατροί και να συνταγογραφουν χωρίς προφανείς λόγους .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Αντικαταθλιπτικα
    By sophia4879 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 17-06-2020, 02:25
  2. Αντικαταθλιπτικά
    By Alice_1990 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 48
    Last Post: 10-11-2018, 01:21
  3. Αντικαταθλιπτικα
    By theo1972 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 31
    Last Post: 02-11-2018, 01:58
  4. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ
    By CHRPAP in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 49
    Last Post: 06-03-2012, 17:58
  5. αντικαταθλιπτικα σε mp3...
    By james in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 21-08-2010, 16:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •