Μεγάλο προβλημα/Γνωμες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789

    Μεγάλο προβλημα/Γνωμες

    Λοιπόν, θέλω με κάθε τρόπο να γλυτώσω τη βρογχοσκοπηση, οπότε κανόνισα να κάνω γαστροσκοπηση το Σάββατο το πρωί χωρίς μέθη με την ελπίδα να βρεθεί εκεί κάτι που προκαλεί το αιμα.
    Έχω ξανακάνει δύο φορές αλλά με έχει πιάσει άγχος. Τι να κανω; Να την κάνω να ξεμπερδευω; Να κάνω πρώτα τη βρογχοσκοπηση; Δεν ξέρω.
    Αίμα βλέπω σχεδόν κάθε μέρα πλέον. Σήμερα είδα λίγο μετά το φαγητό για αυτό σκέφτομαι μήπως σχετίζεται τελικα με το στομάχι, παρόλο που μου λένε ότι θα το απεβαλλα με εμετό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Κανε την γαστροσκοπηση, εφοσον την εχεις κανονισει,ειναι μικροτερο το κοστος.κρινοντας απο τον εαυτο μου αναβαλλοντας κατι στρεσσαρεις ακομα περισσοτερο τον οργανισμο σου και η αναμονη κανει τα πραγματα να φαινονται χειροτερα και δυσκολοτερα.πραγματικα σου ευχομαι αυριο να βρεθει η αιτια της αιματοπτυσης και να ηρεμησεις.το εχεις πολυ αναγκη.περιμενουνε τα νεα σου αυριο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Ναι μάλλον θα την κάνω. Δεν θέλω να κάνω βρογχοσκοπηση με τίποτα. Το βρίσκω άσκοπο εφόσον δεν έχω συμπτώματα και έχω δύο αξονικές καθαρές. Άσε που βλέπω κάτι σημαδια στις αμυγδαλές μου τις τελευταίες μέρες και σκεφτομαι μήπως το αιμα είναι από εκεί.

    Για τη γαστροσκοπηση αγχώνομαι για τρεις λογους:

    1.Είπα θα την κάνω χωρίς μέθη και φοβάμαι πως θα έχω ταση για εμετό. Την τελευταία την έκανα πριν 2.5 χρόνια πάλι χωρίς μέθη, δεν ήταν κάτι εντελώς τραγικό αλλά τότε δεν είχα θέμα με ταχυπαλμιες κλπ. Επίσης φοβάμαι μην κάνω εμετό ή την αίσθηση ότι θα κάνω εμετό.

    2.Φοβάμαι ότι θα έχω κάποια αλλεργική αντίδραση ακόμα και χωρίς μέθη. Όταν στρεσαρομαι όπως και πέρυσι στην κολονοσκοπηση το σώμα μου αντιδρά πολυ περιεργα και είμαι επιρρεπείς στο να ανεβαίνουν τα επίπεδα ΙgE και να έχω μετά δερματικά εξανθήματα.

    3.Φοβάμαι ότι θα μου πέσει η πίεση επειδή δεν θα πρέπει να φάω μετα τις 8 το βράδυ και το πρωί δεν επιτρέπεται ούτε νερό.


    Και τέλος, αν δεν βρουν κάτι, θα αναγκαστώ να κάνω και την βρογχοσκοπηση και αυτό το φοβάμαι πιο πολύ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Ακομα και αλλεργικη αντιδραση να εχεις σιγουρα εχουνε φαρμακα για να την αντιμετωπισουνε.εμετο δεν θα κανεις απλα κανει αντανακλαστικη κινηση ο οισοφαγος λογω του σωληνα της καμερας.σιγουρα θα σου βαλει ξυλοκαινη για να αναισθητοποιησει τον λαιμο.ολα καλα θα πανε.σκεψου θετικα (ποιος το λεει!!!!)παντως η πιεση σου δεν θα πεσει γιατι απο το αγχος σου θα ειναι ανεβασμενη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,397
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Ναι μάλλον θα την κάνω. Δεν θέλω να κάνω βρογχοσκοπηση με τίποτα. Το βρίσκω άσκοπο εφόσον δεν έχω συμπτώματα και έχω δύο αξονικές καθαρές. Άσε που βλέπω κάτι σημαδια στις αμυγδαλές μου τις τελευταίες μέρες και σκεφτομαι μήπως το αιμα είναι από εκεί.

    Για τη γαστροσκοπηση αγχώνομαι για τρεις λογους:

    1.Είπα θα την κάνω χωρίς μέθη και φοβάμαι πως θα έχω ταση για εμετό. Την τελευταία την έκανα πριν 2.5 χρόνια πάλι χωρίς μέθη, δεν ήταν κάτι εντελώς τραγικό αλλά τότε δεν είχα θέμα με ταχυπαλμιες κλπ. Επίσης φοβάμαι μην κάνω εμετό ή την αίσθηση ότι θα κάνω εμετό.

    2.Φοβάμαι ότι θα έχω κάποια αλλεργική αντίδραση ακόμα και χωρίς μέθη. Όταν στρεσαρομαι όπως και πέρυσι στην κολονοσκοπηση το σώμα μου αντιδρά πολυ περιεργα και είμαι επιρρεπείς στο να ανεβαίνουν τα επίπεδα ΙgE και να έχω μετά δερματικά εξανθήματα.

    3.Φοβάμαι ότι θα μου πέσει η πίεση επειδή δεν θα πρέπει να φάω μετα τις 8 το βράδυ και το πρωί δεν επιτρέπεται ούτε νερό.


    Και τέλος, αν δεν βρουν κάτι, θα αναγκαστώ να κάνω και την βρογχοσκοπηση και αυτό το φοβάμαι πιο πολύ.
    Καλά εγώ τώρα διάβασα ποιος είσαι !!

    Τι κάνεις ακόμα παιδευεσαι με την υγεία σου?(ntinti)

    Να ξέρεις πάντως όταν ο άντρας μου είχε γαστρορραγία και όχι πολύ μεγάλη δεν άντεξε παραπάνω από μια εβδομάδα ...Νομίζω αν ήταν από το στομάχι σου το αίμα θα είχες ατονία ,κομμαρες και το κυριότερο αίμα στα κόπρανα ..
    Μην ταλαιπωρεις τζάμπα τον οργανισμό σου .

    Κατά τ αλλά πώς είσαι ? Με την καρδιά σου όλα οκ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by trelameni View Post
    Ακομα και αλλεργικη αντιδραση να εχεις σιγουρα εχουνε φαρμακα για να την αντιμετωπισουνε.εμετο δεν θα κανεις απλα κανει αντανακλαστικη κινηση ο οισοφαγος λογω του σωληνα της καμερας.σιγουρα θα σου βαλει ξυλοκαινη για να αναισθητοποιησει τον λαιμο.ολα καλα θα πανε.σκεψου θετικα (ποιος το λεει!!!!)παντως η πιεση σου δεν θα πεσει γιατι απο το αγχος σου θα ειναι ανεβασμενη.
    Μακάρι αν και δεν ξέρω. Ναι ξυλοκαινη μου είχε βάλει και την προηγούμενη φορά αλλά δεν με πιάνει ιδιαίτερα.

    Με καθησύχασε πάντως ο γιατρός ότι θα διαρκέσει το πολύ 8 λεπτά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλά εγώ τώρα διάβασα ποιος είσαι !!

    Τι κάνεις ακόμα παιδευεσαι με την υγεία σου?(ntinti)

    Να ξέρεις πάντως όταν ο άντρας μου είχε γαστρορραγία και όχι πολύ μεγάλη δεν άντεξε παραπάνω από μια εβδομάδα ...Νομίζω αν ήταν από το στομάχι σου το αίμα θα είχες ατονία ,κομμαρες και το κυριότερο αίμα στα κόπρανα ..
    Μην ταλαιπωρεις τζάμπα τον οργανισμό σου .

    Κατά τ αλλά πώς είσαι ? Με την καρδιά σου όλα οκ?
    Γεια!! Ούτε εγώ είχα καταλάβει ποια είσαι
    Πώς πας, όλα οκ?

    Σε σκεφτόμουν αυτές τις ημέρες γιατί είχα πέσει πάνω σε ένα παλιό θέμα που έλεγες για αυτό το περιστατικό με τον άντρα σου. Εκείνος πώς απέβαλλε ο αίμα; Με εμετό ή είχε μικρή αιμόπτυση;

    Εγώ το έχω εδώ και μήνες αυτό, δεν είναι κάτι που συμβαίνει μερικές μέρες. Ελπίζω να είναι από τον οισοφάγο, ίσως κάποιο μικρό έλκος που αιμορραγεί; Δεν ξέρω. Σίγουρα προτιμότερο από το να είναι στον πνεύμονα

    Είμαι καλύτερα γενικά, εχει φτιάξει και η αναιμία μου, τρώω, κοιμάμαι, και γενικά είμαι καλά ψυχολογικά, εκτός από αυτό ο θέμα με τις αιμοπτύσεις.

    Για την καρδιά έπαιρνα χάπι για έξι μήνες, το διέξοψα ώρα, είμαι καλύτερα από πριν αλλά μου είπε ο γιατρός όποτε θέλω να το ξαναρχίσω. Εξακολουθώ δλδ να έχω πανω κατω τα ίδια συμπτώματα με την ορθοσατική ταχυκαρδία, αλλά πολύ πιο ήπια σε σχέση με πριν την αγωγή.
    Last edited by Skiouros8; 12-03-2021 at 19:31.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Μάλλον θα την αναβάλλω, ήπια νερό πριν μισή ώρα και δεν νομίζω ότι μπορώ να αντέξω χωρίς να πιω άλλο. Δεν κοιμήθηκα κιόλας. Δεν μπορώ, ειναι πολύ ψυχοφθόρό να πρέπει να περνάω συνέχεια από αυτές τις διαδικασίες. Δεν ξέρω και πως να το πω στον γιατρό. Θα του πω αν είναι να την κάνουμε την Τρίτη αλλά θα ακυρώσω πάλι τη βρογχοσκοπηση, δεν υπάρχει άλλη λύση.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Τελικά ίσως την κάνω. Αλλά διψάω πάρα πολύ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Παίρνω τηλ να το ακυρώσω και δεν το σηκώνει και κανείς. Αλλάζω βέβαια γνώμη από δευτερόλεπτο σε δευτερόλεπτο. Από τη μια σκέφτομαι να την κάνω να τελειώνω. Από την άλλη σκέφτομαι ότι πέραν της διαδικασιας, όταν δεν κοιμάμαι έχω βάρος στο στέρνο και η γαστροσκοπηση θα το επιβαρύνει πολυ. Μάλλον θα το ακυρώσω, αν αποφασίσει να το σηκώσει ο γιατρός .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Με ανάγκασε ο πατέρας μου να έρθω . Είμαι στην αναμονή. Δεν με βλέπω καλά. Καταρχάς έχω έκτακτες, κατά δεύτερον δεν νομίζω ότι άδειασε σωστά το στομάχι μου. Και διψάω πάρα πολύ και ζαλίζομαι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Την έκανα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,397
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Γεια!! Ούτε εγώ είχα καταλάβει ποια είσαι
    Πώς πας, όλα οκ?

    Σε σκεφτόμουν αυτές τις ημέρες γιατί είχα πέσει πάνω σε ένα παλιό θέμα που έλεγες για αυτό το περιστατικό με τον άντρα σου. Εκείνος πώς απέβαλλε ο αίμα; Με εμετό ή είχε μικρή αιμόπτυση;

    Εγώ το έχω εδώ και μήνες αυτό, δεν είναι κάτι που συμβαίνει μερικές μέρες. Ελπίζω να είναι από τον οισοφάγο, ίσως κάποιο μικρό έλκος που αιμορραγεί; Δεν ξέρω. Σίγουρα προτιμότερο από το να είναι στον πνεύμονα

    Είμαι καλύτερα γενικά, εχει φτιάξει και η αναιμία μου, τρώω, κοιμάμαι, και γενικά είμαι καλά ψυχολογικά, εκτός από αυτό ο θέμα με τις αιμοπτύσεις.

    Για την καρδιά έπαιρνα χάπι για έξι μήνες, το διέξοψα ώρα, είμαι καλύτερα από πριν αλλά μου είπε ο γιατρός όποτε θέλω να το ξαναρχίσω. Εξακολουθώ δλδ να έχω πανω κατω τα ίδια συμπτώματα με την ορθοσατική ταχυκαρδία, αλλά πολύ πιο ήπια σε σχέση με πριν την αγωγή.
    Καλημέρα

    Εγώ μια χαρά είμαι ,επανήλθα και ξεπέρασα ευτυχώς το θεματακι μου !!

    Εσύ για πες ?
    Πως είσαι τώρα που την έκανες ?
    Όλα καλά ?

    Ο άντρας μου δυστηχως Αντώνη είναι του άλλου άκρου .
    Ποτέ δεν παραπονιέται αν πονάει ή αισθάνεται κάτι διαφορετικό γιατί δεν τα πολύ δίνει και σημασία και να φανταστείς είχε γαστρορραγία και δεν μου είπε τίποτα .
    Παρά μόνο να κανονίσω ραντεβού με τον γιατρό μας γιατί αισθανόταν πολύ κούραση και ατονία αλλά δεν προλάβαμε γιατί το ίδιο βράδυ ζαλιστικε και έπεσα μέσα στο σπίτι..
    Τότε μου είπε ότι δύο μέρες εβλεπε αίμα στην τουαλέτα αλλά επειδή είχε και εκείνος ένα θέμα με αιμοραιδες νόμιζε ότι ήταν από εκεί και δεν έδινε σημασία ...

    Να ξέρεις πάντως ,μας το είχε πει και ο γιατρός ,όταν χάνουμε αίμα από κάπου δεν αντέχουμε παραπάνω από τρεις μέρες ..
    Να φανταστείς είναι αιμοδότης χρόνια ,έχει μονίμως πάνω από σαράντα αιματοκρίτη και όταν κάναμε εισαγωγή είχε φτάσει 28 και στο παρατσακ γλυτωσε να του βάλουν αίμα ..

    Και όλα αυτά από μια γαστρίτιδα και το ελικοβακτηριδιο που είχε βρεθεί και ο πρώτος γιατρός του δεν του έδωσε σωστή θεραπεία ...

    Φαντάζομαι εσύ έκανες και κάποια αξονική στον πνεύμονα έτσι?
    Αφού φοβάσαι ότι από εκεί είναι ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Πως εισαι τωρα???τι σου ειπε ο γιατρος???

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Δεν ήταν ιδανική εμπειρία. Πνιγομουν γιατί είχε υγρά το στομάχι μου και δεν μπορούσα να πάρω ανάσα. Ο γιατρός είπε ότι πανικοβληθηκα για αυτό έγινε αυτό, αλλά τεσπα. Κράτησε λιγότερο από προηγούμενες γαστροσκοπησεις που έκανα, το πολύ πέντε λεπτά. Δεν ξέρω κατά πόσο ειδε όσο ήθελε να δει, τη βιοψία πρόλαβε να την πάρει πάντως.

    Δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος πάντως με την αντιμετώπιση του γιατρού γιατί δεν άκουσε όσα ηθελα για το θέμα των τροφικων αλλεργιών. Ο άλλος μου γαστρεντερολογος ήταν πολύ πιο ενημερωμένος και συνεργάσιμος στο θέμα, αλλά δυστυχώς δεν δέχτηκε να κάνω τη γαστροσκοπηση χωρίς μέθη. Ενδέχεται πάντως να κάνω ακόμα μια στο άμεσο μέλλον, αυτή τη φορά σε αυτόν με τη μέθη, αφού πρώτα δοκιμασω να δω το θέμα των τροφικων αλλεργιών με μια αλλεεγιολογο.

    Όσον αφορά την οισοφαγιτιδα που είχα πριν ενάμιση χρόνο, έχει επουλωθεί πλήρως και δεν βρέθηκε κάποιο έλκος ή κάτι άλλο σοβαρό πέρα από την κλασική παλινδρόμηση. Θα περιμένω και τα αποτελέσματα ολοκληρωμένα και για το ελικοβακτηριδιο από βδομάδας.

    Ωστόσο αυτό σημαίνει ότι πάλι δεν έχω κάποια αιτιολογία αιμορραγίας και στεναχωριέμαι πολύ.

    Μαριλου ναι, έχω κάνει δύο αξονικές θώρακος μετά από προτροπη του πνευμονολογου μου και ήταν καθαρές ωστόσο έχω μιλήσει με 3 πνευμονολογους και όλοι εκτός από έναν λένε ότι θα μπορούσε να είναι μικρά καλοηθη ογκίδια μεσα στους βρογχους που αιμορραγούν άρα πρέπει να κάνω τη βρογχοσκοπηση γιατί δεν ήταν ένα και δύο περιστατικά αλλά κάθε μήνα αρκετές φορές εδώ και μισό χρόνο

    Προς το παρόν με πήρε ο πνευμονολογος μου και του ζήτησα να το αφήσουμε για αυτη τη βδομάδα που είχα το ραντεβού και να ξεκουραστώ από αυτό το άγχος των ενδοσκοπησεων για καμια βδομάδα και θα τον πάρω τηλ όταν είμαι ετοιμος να την κάνουμε. Στο μεταξυ θα πάρω ακόμα μια γνώμη, θα πάω και σε έναν τρίτο ΩΡΛ να δει και τις αμυγδαλες μου και θα στείλω πτυελα για κυτταρολογικη εξέταση την επόμενη φορά που θα εχω αίμα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μεγάλο πρόβλημα με λαιμο
    By Nikoleta-Morrison in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 14-05-2019, 22:17
  2. Μεγάλο πρόβλημα με γονείς!SOS!
    By Skabbers in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 18
    Last Post: 08-11-2018, 16:47
  3. Μεγάλο πρόβλημα με πρώην
    By depoi29 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 24
    Last Post: 10-02-2017, 00:06
  4. Έχω μεγάλο πρόβλημα;;;;;;
    By SissyOly in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 7
    Last Post: 24-01-2014, 10:06
  5. εχω μεγαλο προβλημα με την σχεση μου!!
    By mpempoula in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 25-01-2012, 11:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •