Gia poso akoma tha asxoloume me ti kardia mou? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Ναι είμαστε σε καλό φεγγάρι

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Τώρα πριν το διακόψω τελείως παίρνω μόνο μισό το πρωί. Μου φαίνεται περίεργο που σε ηρεμία έχω 60-65 γτ παλιά είχα 75-80. Ήθελα να ρωτήσω διακοπτών Ρας το concor θα αρχίσουν πάλι Ν ανεβαίνουν οι παλμοί πιο εύκολα, να νιώθω ταχυκαρδιες κτλ και να έχω πιο ψηλούς παλμούς ή θα αργήσει λόγω των επιπέδων του στο αίμα?

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by gl08 View Post
    Τώρα πριν το διακόψω τελείως παίρνω μόνο μισό το πρωί. Μου φαίνεται περίεργο που σε ηρεμία έχω 60-65 γτ παλιά είχα 75-80. Ήθελα να ρωτήσω διακοπτών Ρας το concor θα αρχίσουν πάλι Ν ανεβαίνουν οι παλμοί πιο εύκολα, να νιώθω ταχυκαρδιες κτλ και να έχω πιο ψηλούς παλμούς ή θα αργήσει λόγω των επιπέδων του στο αίμα?
    Κοίτα θα σου απαντήσω με βάση την εμπειρία μου. Όταν το κόψεις όχι αμέσως αλλά μετά από λίγες μέρες θα αρχίσουν να ανεβαίνουν πάλι οι παλμοί πιο εύκολα και θα έχεις 75-80 όπως είχες.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Άρα θα αρχίσουν ξανα τα γνωστά μου π.χ λίγο αίσθημα παλμών, καμία ταχυκαρδία κτλ. Ευχαριστώ

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by gl08 View Post
    Άρα θα αρχίσουν ξανα τα γνωστά μου π.χ λίγο αίσθημα παλμών, καμία ταχυκαρδία κτλ. Ευχαριστώ
    Ναι αυτά δεν εξαφανίζονται.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Θα σου πρότεινα όσο παίρνεις το χάπι να ξεκινήσεις γυμναστική ώστε να ρίξεις φυσικά τους παλμούς σου.

    Εγώ 1.5 χρόνο πριν, πριν με πιάσει η ορθοστατικη, είχα 45 παλμούς καθιστος. Περπατούσα πολύ μέσα στη μέρα και είχαν πέσει φυσικά οι παλμοί μου και το μέσο όρο.
    Μετά την ορθοστατικη χωρίς χάπια έχω γύρω στους 65-75 σε κατάσταση ηρεμίας αλλά αν έχω άλλους παράγοντες όπως το στομάχι πάνε 80. Ο καρδιολόγος μου έχει πει ότι είναι βασικό να είναι κάτω από 80-70 σε κατάσταση ηρεμίας, διασφαλίζει την υγεία της καρδιάς μελλοντικά.

    Επηρεάζεται και από τα επίπεδα ενυδάτωσης, τον ύπνο κλπ. Πχ εγώ αν πιω κάτω από 2 λίτρα υγρά θα είναι πιο αυξημένοι οι παλμοί μου. Επίσης αυτές τις ημέρες δεν κοιμάμαι καλά και πανε 120 μόλις σηκωθώ (δεν παίρνω το χάπι αυτό το διαστημα).

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Καλά και πριν πάθω αυτό με τις πολλές έκτακτες το λεπτό για μέρες γυμναζομουν τακτικά. Πήγαινα 2-3 φορές την εβδομάδα για τρέξιμο - γρήγορο περπάτημα και πιο παλιά έπαιζα και μπάσκετ μόνος μου σε στυλ ατομικής προπόνησης. Άσχετα αν τώρα κάνω μόνο περπάτημα γτ δεν μου έχει φύγει ο φόβος ακόμα από έκτακτες και όλο αυτό που πέρασα γιατί η έξαρση με έκτακτες άρχισε όταν γύρισα από ένα τρέξιμο...
    Last edited by gl08; 16-03-2021 at 18:21.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Η δομή της καρδιάς αν είναι φυσιολογική τη δείχνει ο υπέρηχος έτσι δεν είναι;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Ναι ναι ξεκάθαρα

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δυστυχώς υπάρχουν και κάποια πράγματα που δεν φαίνονται στον υπέρηχο και με καμία από τις συμβατικές εξετάσεις. Μόνο με μαγνητική καρδιάς ή γενετικό έλεγχο για συγκεκριμένα συνδρομα. Αλλά ας μην ανοίξουμε αυτό το θέμα. Στην συντριπτική πλειονότητα των περιπτώσεων ένας απλός καρδιολογικος έλεγχος αρκεί και μπορεί να διαγνώσει αν κάτι δεν πάει καλά.


    Γιατί διακοπτεις το χαπι; Πολύ νωρίς κατά τη γνώμη μου.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    ο καρδιολογος μου ειπε να το μειωσουμε σταδιακα εφοσον εχουν εξαφανιστει οι εκτακτες...Εγω δεν μπορω να εκφερω αποψη γιατι δεν ειναι ο τομεας μου :P

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Είχες γράψει σε άλλο μήνυμα ότι σου είπε να το παίρνεις για ένα με δύο μήνες, για αυτό ρωτάω. Φαντάζομαι τον πήρες εσύ τηλ να του πεις ότι θέλεις να το διακοψεις.

    Σε κάθε περίπτωση, το κονκορ και παρόμοια φάρμακα μπορείς να τα παίρνεις και περιστασιακά όταν έχεις συμπτώματα, δεν χρειάζεται κάθε μέρα.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Ναι μου είχε πει 1-2 μήνες γιατί δεν περίμενε αυτήν την στροφή 180° στο σύμπτωμα. Σκέψου ότι πήγαμε στο άλλο άκρο να μην νιώθω καμία γι αυτό είπε να το διακόψουμε σταδιακά.Εγω δεν ζήτησα κάποια διακοπή απλά τον πήρα τηλέφωνο και του είπα ότι είμαιια εβδομάδα χωρίς έκτακτες και μου είπε να πράξουμε έτσι. Ναι αυτό πιστεύω και εγώ ότι θα μπορεί να με βοηθάει και περιστασιακά. Αν και τις 20-25 την ημέρα μπορώ να τις διαχειριστώ. Αυτό που πέρασα το προηγούμενο μήνα ήταν εφιάλτης...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Άστα να πάνε είναι πολύ δύσκολο. Ήξερες ότι είχες έκτακτες και πιο πριν αλλά όταν αλλάζει αυτό και αυξάνονται χωρίς προειδοποίηση τρομάζεις πραγματικά. Κι εγώ σκεφτόμουν τι μπορεί να έγινε ή να έκανα και αυξήθηκαν ξαφνικά.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152
    Simera milisa me ton kardiologo Kai tou eipa me ola afta pou m lete Kai diavazw già to concor, mou eipe oti an thelw AN ksana lew thelw na to parw Kai oti tha mou tis miwsei tha mou tis miwsei mou eipe , episis m eipe oti aftes oi ripes ektaktes oi 5-6 to lepto pou pathenw na min tis fovame kai oti einai San kati krisi panikou.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. poso kero kani i diagnosi
    By vain in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 4
    Last Post: 18-03-2017, 17:57
  2. Teleftea fora pou asxoloume me auto to thema ALLA MAKRIA APO NAKROTIKA.
    By Molostroi in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 1
    Last Post: 15-06-2014, 17:37
  3. posi ypomoni akoma
    By bagmad in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 26-01-2014, 10:59
  4. poso sas epireazi i psychosi stin katmirini apasxolis
    By bydevil in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 15-04-2013, 14:34
  5. Νοιώθω καλύτερα!!-μύνημα για τον Akoma
    By Μαρία in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 24-08-2005, 13:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •