Sos πιεση αγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111

    Sos πιεση αγχος

    Καλησπερα δεν ξερω αν ειναι λογω αγχους με την κατασταση εδω στν Τυρναβο αλλα χθες μου κατεβγκε πολυ η πιεση με την μικκρη 4 και τους παλμους μου να αναεβαινουν στους 123.Με επιασε και ζαλαδα
    Αμεσως μετα απο 4 λεπτα η πιεση μου ανεβηκε στους 12.1(που για μενα ειναι ψηλα) οι παλμοι ηταν υψηλοι ομως απο 110 ως 120.Ειναι απο αγχος;;;;;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Η συστολική σου πόσο ήταν όταν η διαστολική ήταν στο 4;
    Προφανώς και η υπόταση δεν ειναι λόγω άγχους. Η συστολική σου στη δεύτερη μέτρηση είναι φυσιολογική. Οι παλμοί σου όχι. Δεν μπορούμε ομως να ξέρουμε αν είχες κρίση πανικού και ανέβηκαν ή αν ανεβαίνουν όταν σου πέφτει η πίεση. Αν το παρατηρείς συχνά, μιλα με το γιατρό σου μήπως και κανεις υποτασικα επεισοδια με ταχυπαλμιες.
    Αν ήταν τυχαίο, δεν νομίζω να είναι κάτι, λογικά ανέβηκαν από κρίση πανικου. Ωστοσο η διαστολική στο 4 δεν είναι σίγουρα φυσιολογική. Κι εγώ είμαι υποτασικος. Πίνε πολλά υγρά και τρωε παραπάνω αλάτι για να μην ζαλιζεσαι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111
    Δεν θυμαμαι ποσο ηταν η μεγαλη ηταν κατω απο 9 νομιζω βεβαια.Να πω σ αυτο το σημειο οτι η πιεση μ γενικα ειναι στα 9.8 με 10 σπανια 11

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Αν ήταν κάτω από 9 είχες υπόταση η οποία μπορεί να κάνει ταχυκαρδία. Πόσοι ήταν οι παλμοί σου στην πρώτη μέτρηση;
    Αν το ξαναβιωσεις ή σου συμβαίνει συχνά, μιλα με το γιατρό σου.

    Αυτό που πρέπει να σε ανησυχεί είναι η διαστολική στο 4 όχι η συστολική στο 12. Προφανώς έχεις άγνοια για το τι συνιστά φυσιολογική μέτρηση πίεσης.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111
    Οταν η μεφαλη ηταν 12 η μικρη ητανε 6.8-7
    Η αληθεια ειναι πως δεν γνωριζω λεπτομερως τα της πιεσησ.
    Στην πρωτη μετρηση 105 κ μετα αρχισαν να ανεβαινουν μονοι τους στο 120
    Δεν μ εχει ξανασυμβει τοσο χαμηλη πιεση μου εχει τυχει ζαλασδα αλλα με υψηλη πιεση σε περιοδο που ειχα χαμηλο σιδηρο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Θα σε συμβουλευα να μετρας για τρεις μέρες πρωί, μεσημέρι και βράδυ την πίεση σου και αν επαναληφθούν υποτασικα επεισόδια με ταχυπαλμία ανεφερε το στο γιατρό σου.

    Η πίεση μας αυξομειώνεται μέσα στη μέρα και ανάλογα με τη συναισθηματική μας κατάσταση. Η δεύτερη μέτρηση ήταν φυσιολογική, αν εξαιρέσουμε την ταχυπαλμια. Η πρώτη όχι. Όταν η πίεση μας πέφτει, η καρδιά συνήθως αντιδρά ανεβάζοντας τους παλμούς. Αν φτάνεις να έχεις πίεση στο 4 με ταχυκαρδία και ζαλάδα, καλό είναι το κοιτάξεις αν συμβαίνει ή αν ξανασυμβεί.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111
    Πιεση το βραδυ πριν τον υπνο;;μεσημέρι πριν το φαγητο;;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111
    Υπαρχει περιπτωση η υποταση να ειναι λογο αλλεργιας;;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Annbae View Post
    Πιεση το βραδυ πριν τον υπνο;;μεσημέρι πριν το φαγητο;;
    Ναι, πριν το φαγητό . Το βράδυ όχι ακριβώς πριν τον ύπνο γιατί τότε πέφτει σε όλους. Βρες τέλος πάντως τρεις συγκεκριμένες ώρες για μερικές μέρες για να δεις πού κυμαίνέσαι. Αν πετύχεις κάτι περίεργο, σημείωσε το και δείξε το στο γιατρό σου.

    Φυσιολογική πίεση είναι 90-14 συστολική, και 60-90 διαστολική. Αν έχεις κρίση πανικού μπορεί να σου ανέβει και πέρα από τα φυσιολογικά σου για λίγο. Μόνο αν έχεις συνεχόμενες υψηλές μετρήσεις είναι πρόβλημα. Εγώ είμαι υποτασικος. Μέσα στη μέρα μπορεί να μου πέσει στο 75 ή συστολική και στο 45 ή διαστολική αλλά Σε κρίση πανικού στο νοσοκομείο είχε ανέβει στο 14 με 9 για όσο είχα την κρίση πανικού. Άλλες φορές δεν ανεβαίνει καθόλου.

    Σε νεαρά άτομα και κυρίως νεαρες γυναίκες παρατηρείται συχνά υπόταση. Αν δεν έχεις συμπτώματα όπως ζαλάδα δεν είναι κάτι σοβαρό, αν όμως πέφτει πολύ και σου κάνει ταχυπαλμία παράλληλα καλό είναι να το συζητήσεις με το γιατρό σου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Annbae View Post
    Υπαρχει περιπτωση η υποταση να ειναι λογο αλλεργιας;;
    Έχεις κάποια συγκεκριμενη αλλεργια;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111
    Εδω και αρκετο καιρο.Ναι με εξανθηματα το οποιο οφειλεται σε αλλεργιογονα ρου αερα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Παίρνεις κάποια αγωγη με αντιισταμινικο;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111
    Οχι δεν εχω παρει κατι.Μονο καποιo aerius αραια και που

Similar Threads

  1. Άγχος κι πίεση
    By dipall in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 31-08-2020, 22:48
  2. αγχος και πιεση
    By miracle in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 22-03-2020, 23:37
  3. Αρτηριακή πίεση και άγχος
    By Marianene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 12-12-2018, 20:25
  4. Αγχος,ταχυπαλμιες,πιεση.
    By sogoku in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 22-11-2018, 18:52
  5. πίεση-άγχος
    By Alexandros89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 18-04-2015, 18:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •