Ladose παρενέργειες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    4

    Ladose παρενέργειες

    Καλησπέρα καλοί μου άνθρωποι.
    Ξεκίνησα ladose προ 23 ημερών με σύσταση γιατρού, και προτροπή μου.
    Ψυχοθεραπεία κάνω χρόνια τώρα με on offs
    4 πρώτες μέρες μισό χάπι και οι υπόλοιπες με ολόκληρο.
    Εδώ καί μια εβδομάδα έχω χειροτέρευση στα εξής:
    Κρίσεις πανικού, δύσπνοια, υπνηλία, χασμουρητό ατελείωτο, ταχυκαρδίες, ζάλη, πλακωμα στο στήθος, και ελάχιστο πονοκέφαλο.
    Το μόνο που καλυτερευσε είναι ότι δεν παθαίνω μανιες θυμού και δεν τσακώνομαι με τον άντρα μου.
    3-4 μέρες ήπια κρασί κόντρα στις αντενδείξεις.
    Λάθος μου.
    Ο ψυχίατρος μου πρότεινε να αυξήσω δόση σε 1.5 χάπι. Μου φαίνεται υπερβολικό για πρώτη φορά που παίρνω γενικά ψυχοτρόπα.
    Έχει κανείς άποψη για ίδιες παρενέργειες?
    Μήπως να δω άλλο ψυχίατρο?
    Δεν είναι και εύκολο να βρω από συστάσεις.
    Ταμπού, δεν έχει πολλούς ιδιώτες.
    Στο αιγινητειο εχει πάρει κανείς ολοκληρωμένη διάγνωση/θεραπεία/σύσταση?
    Ευχαριστώ προκαταβολικά

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Το ιδιο περνω και γω. Εχει κατι παρενέργειες σαν αυτές που λες αλλα βοηθάει και δεν παθαίνω πανικους και κατάθλιψη.
    Εγω παίρνω το διαλυτό στο νερο, οποτε το ξεκινησα πολυ σταδιακά.
    Παντως. Παρενέργειες εχουν ολα. Ειναι πιο απο αυτά σου ταιριαζει περισσότερο. Εμένα πχ το cibalda δεν μου έκανε και το άλλαξα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Μια παρενεργεια που μου κανει μετα απο 10 μερες ειναι διαστολη της κορης των ματιων. Οταν αυξησα την δοση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    Και λίγα έβαλες ότι σου κάνει από παρενέργειες... Εμένα μου έκανε αυτές που λες και άλλες τόσες
    Quote Originally Posted by Anxiety View Post
    Καλησπέρα καλοί μου άνθρωποι.
    Ξεκίνησα ladose προ 23 ημερών με σύσταση γιατρού, και προτροπή μου.
    Ψυχοθεραπεία κάνω χρόνια τώρα με on offs
    4 πρώτες μέρες μισό χάπι και οι υπόλοιπες με ολόκληρο.
    Εδώ καί μια εβδομάδα έχω χειροτέρευση στα εξής:
    Κρίσεις πανικού, δύσπνοια, υπνηλία, χασμουρητό ατελείωτο, ταχυκαρδίες, ζάλη, πλακωμα στο στήθος, και ελάχιστο πονοκέφαλο.
    Το μόνο που καλυτερευσε είναι ότι δεν παθαίνω μανιες θυμού και δεν τσακώνομαι με τον άντρα μου.
    3-4 μέρες ήπια κρασί κόντρα στις αντενδείξεις.
    Λάθος μου.
    Ο ψυχίατρος μου πρότεινε να αυξήσω δόση σε 1.5 χάπι. Μου φαίνεται υπερβολικό για πρώτη φορά που παίρνω γενικά ψυχοτρόπα.
    Έχει κανείς άποψη για ίδιες παρενέργειες?
    Μήπως να δω άλλο ψυχίατρο?
    Δεν είναι και εύκολο να βρω από συστάσεις.
    Ταμπού, δεν έχει πολλούς ιδιώτες.
    Στο αιγινητειο εχει πάρει κανείς ολοκληρωμένη διάγνωση/θεραπεία/σύσταση?
    Ευχαριστώ προκαταβολικά

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    4
    Σας ευχαριστώ όλους/ες.
    Δεν νομίζω ότι θα το συνεχίσω.
    Ένιωθα σάν να μην με χωραγε το σώμα μου.
    Ακόμα και οι κρίσεις πανικού πού πάθαινα παλιά έμαθα να τις ελέγχω.
    Οι κρίσεις από το χάπι δεν ελέγχονταν.
    Ήδη πήγα στο μισό και νιώθω πολύ καλύτερα.
    Είναι λαχείο τελικά τα ψυχοτρόπα και ο ασθενής πειραματόζωο.
    Δεν μου άρεσει έτσι όμως.
    Θα πρέπει να υπάρξει πιο στοχευμένη διάγνωση και πιο στοχευμένη θεραπεία.
    Είναι αποτυχία να παίζεις με το μυαλό του ασθενή μέχρι να βρεθεί η σωστή θεραπεία του.

    Σας ευχαριστώ και πάλι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    Χρόνια τώρα αυτό το πράγμα γίνεται.... Ακριβώς όπως το είπες, πειραματόζωα είμαστε... Νομίζω ότι λίγοι είναι αυτοί που πήραν ένα μόνο χάπι και έμειναν σε αυτό, οι περισσότεροι έχουν αλλάξει 4-5 μέχρι να απόφασισουν ότι αυτό το κρατάνε....
    Quote Originally Posted by Anxiety View Post
    Σας ευχαριστώ όλους/ες.
    Δεν νομίζω ότι θα το συνεχίσω.
    Ένιωθα σάν να μην με χωραγε το σώμα μου.
    Ακόμα και οι κρίσεις πανικού πού πάθαινα παλιά έμαθα να τις ελέγχω.
    Οι κρίσεις από το χάπι δεν ελέγχονταν.
    Ήδη πήγα στο μισό και νιώθω πολύ καλύτερα.
    Είναι λαχείο τελικά τα ψυχοτρόπα και ο ασθενής πειραματόζωο.
    Δεν μου άρεσει έτσι όμως.
    Θα πρέπει να υπάρξει πιο στοχευμένη διάγνωση και πιο στοχευμένη θεραπεία.
    Είναι αποτυχία να παίζεις με το μυαλό του ασθενή μέχρι να βρεθεί η σωστή θεραπεία του.

    Σας ευχαριστώ και πάλι.

  7. #7
    Κοίταξε, όλα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες, αλλά δεν συμβαίνουν όλες σε όλους.Εγω είμαι από τους τυχερούς ασθενεις, γιατί από τότε που πήρα το ladose, με έσωσε από κρίσεις πανικού, καταθλιψης και έμμονες ιδεες, χωρίς καμία σοβαρή παρενέργεια.Βεβαια εγώ οπότε είχα επεισόδια καταθλιψης συνοδευοντουσαν από άγχος οπότε τον πρώτο μήνα μου το έγραφαν πάντα μαζί με κάποιο αγχολυτικο. Αλλά κι από άλλα παιδιά μέσα στο φόρουμ έχω διαβάσει ότι στην αρχή μπορεί να φέρνει άγχος και ανησυχία και το δίνουν μαζί με κάποιο ηρεμιστικό...Το καλύτερο θα ήταν να συζητήσεις τις παρενέργειες με τον ψυχίατρο που σε παρακολουθεί και να αποφασίσετε από κοινού πως θα προχωρήσει η φαρμακευτική αγωγή....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    Δηλαδή θες να πεις ότι δεν σου φέρνει ολοζώντανα και παραστατικά όνειρα έτσι; εφιάλτες στον ύπνο σου;
    Quote Originally Posted by picamama View Post
    Κοίταξε, όλα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες, αλλά δεν συμβαίνουν όλες σε όλους.Εγω είμαι από τους τυχερούς ασθενεις, γιατί από τότε που πήρα το ladose, με έσωσε από κρίσεις πανικού, καταθλιψης και έμμονες ιδεες, χωρίς καμία σοβαρή παρενέργεια.Βεβαια εγώ οπότε είχα επεισόδια καταθλιψης συνοδευοντουσαν από άγχος οπότε τον πρώτο μήνα μου το έγραφαν πάντα μαζί με κάποιο αγχολυτικο. Αλλά κι από άλλα παιδιά μέσα στο φόρουμ έχω διαβάσει ότι στην αρχή μπορεί να φέρνει άγχος και ανησυχία και το δίνουν μαζί με κάποιο ηρεμιστικό...Το καλύτερο θα ήταν να συζητήσεις τις παρενέργειες με τον ψυχίατρο που σε παρακολουθεί και να αποφασίσετε από κοινού πως θα προχωρήσει η φαρμακευτική αγωγή....

  9. #9
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    Δηλαδή θες να πεις ότι δεν σου φέρνει ολοζώντανα και παραστατικά όνειρα έτσι; εφιάλτες στον ύπνο σου;
    Όχι δεν είχα ποτέ τέτοιες παρενέργειες, αλλά όπως προανέφερα, τον πρώτο καιρό (1-2 μήνες), τα έπαιρνα πάντα μαζί με κάποιο ηρεμιστικό και δεν ξέρω αν αυτό έκανε κάποια διαφορά.Το έχω πάρει 5 φορές στην ζωή μου, το παίρνω και τώρα είναι η 6η φορα( βασικά τώρα παίρνω το γενοσημο το dragilan λόγω χαμηλότερου κόστους αλλά είναι η ίδια δραστική ουσια).Την προηγούμενη φορά το πήρα πριν 10 χρόνια και το έπαιρνα για πάνω από ένα χρόνο. Ειλικρινα η μόναδικη παρενέργεια που είχα ήταν η έκκριση ελάχιστου υγρού από τις θηλές....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Καλησπέρα ! Ξεκίνησα με ladose αρχές Σεπτέμβρη ο πρώτος μήνας ήταν χάλια κυρίως με αρνητικές σκέψεις ! Σωματικά δεν είχα κάτι. Επίσης είχα μεγάλη καθυστέρηση στην περίοδο μου αλλά ίσως ήταν και από το στρες που ήταν σε τεράστιο βαθμό. Το χάπι μετά τον πρώτο μήνα με έκανε πιο χαρούμενη πιο λειτουργική από ποτέ ! Πραγματικά ένιωθα το απόλυτο ζεν! Έλεγα έτσι πρέπει να είναι πάντα η ζωή μου ! Έγινα φοβερή παντού στις σχέσεις μου , στη δουλειά μου! Έχασα κιλά όχι ότι ήμουν παχιά αλλά έγινα κορμαρα ! Δυστυχώς αρχές Δεκέμβρη είχα την πρώτη παρενέργεια έπαθα δυσουρία . Δλδ δεν είχα τόσα ουρα γεγονός που με
    Φόβισε πολύ . Κατόπιν συζητήσεως με τον νευρολόγο το μείωσα σε μισό χάπι από ολόκληρο που έπαιρνα. Πριν δυο βδομαδες διαπίστωσα ότι οι τρίχες που έβλεπα στο χαλί δεν ήταν του σκύλου μου αλλά δικές μου και έχω χάσει πολύ μαλλί. Έκοψα και άλλη τη δόση για να το κόψω τελείως. Σε γενικές γραμμές εμένα με
    Βοήθησε πολύ. Αν δεν είχα παρενέργειες θα το έπαιρνα για πάντα !

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    4
    Οι παρενέργειες είναι το Πρόβλημα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    η μονη παρενεργεια που ειχα με το λαντοζ, οσο τοπαιρνα , ηταν σεξουαλ. δυσλειτουργια ......

Similar Threads

  1. Replies: 68
    Last Post: 07-07-2022, 17:42
  2. Ladose κάνει κάτι ή μόνο παρενέργειες;;
    By Nefeli28 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 120
    Last Post: 01-04-2019, 12:29
  3. παρενεργειες ladose
    By stellagr in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 27
    Last Post: 03-09-2014, 06:54
  4. παρενέργειες του ladose
    By evi_mpi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 03-01-2013, 07:53
  5. valdoxan ladose....ladose valdoxan....αμπε μπα μπλομ!!!
    By kapamaru!! in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 14-06-2012, 13:06

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •