Θηλασμός και SSRIs; Βοήθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    14

    Θηλασμός και SSRIs; Βοήθεια

    Καλησπέρα. Έχω ιστορικό αρρωστοφοβίας (πριν χρόνια είχα ταχυπαλμίες και κρίσεις πανικού). Τώρα μου παρουσιάστηκαν νευρολογικά συμπτώματα (τρέμουλο στο πόδι, μυϊκοί σπασμοί, μυϊκά πεταρίσματα, αδυναμία στο πόδι) και μου μπήκε η ιδέα ότι έχω σπάνια νευρολογική ασθένεια. Σε σημείο που βγάζω φωτογραφίες με το μικρό μου γιό και σκέφτομαι ότι θα του τις δείχνουν στο μέλλον οι άλλοι για να βλέπει πως ήταν η μητέρα του που δε ζει πιά. Ειμαι χάλια και κάποτε κλαίω. Η νευρολόγος μου είπε ειναι στρες. Το ίδιο και η ψυχιατρος. Μου προτείνει αντικαταθλιπτικά, αλλα θηλάζω και έστω και αν γενικά ειναι συμβατά τα ssri με θηλασμό, δε θέλω να δηλητηριάσω έστω και λίγο το σωματάκι του μωρού μου. Υποφέρω όμως. Έχει πάρει κάποια από σας ενώ θήλαζε; Ή έχει κάποιος κάτι υπόψην του πάνω σε αυτό το θέμα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Να τα πάρεις μετά τον θηλασμό, κάνε λίγο υπομονή!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Ginntonic View Post
    Καλησπέρα. Έχω ιστορικό αρρωστοφοβίας (πριν χρόνια είχα ταχυπαλμίες και κρίσεις πανικού). Τώρα μου παρουσιάστηκαν νευρολογικά συμπτώματα (τρέμουλο στο πόδι, μυϊκοί σπασμοί, μυϊκά πεταρίσματα, αδυναμία στο πόδι) και μου μπήκε η ιδέα ότι έχω σπάνια νευρολογική ασθένεια. Σε σημείο που βγάζω φωτογραφίες με το μικρό μου γιό και σκέφτομαι ότι θα του τις δείχνουν στο μέλλον οι άλλοι για να βλέπει πως ήταν η μητέρα του που δε ζει πιά. Ειμαι χάλια και κάποτε κλαίω. Η νευρολόγος μου είπε ειναι στρες. Το ίδιο και η ψυχιατρος. Μου προτείνει αντικαταθλιπτικά, αλλα θηλάζω και έστω και αν γενικά ειναι συμβατά τα ssri με θηλασμό, δε θέλω να δηλητηριάσω έστω και λίγο το σωματάκι του μωρού μου. Υποφέρω όμως. Έχει πάρει κάποια από σας ενώ θήλαζε; Ή έχει κάποιος κάτι υπόψην του πάνω σε αυτό το θέμα;
    Καλησπέρα

    Πόσο καιρό έχεις που γέννησες ?
    Γνωρίζεις ότι κατά την λοχεία και τον θηλασμό οι ορμόνες μιας γυναίκες ταράζονται και είναι σύνηθες πλέον να έχουν ψυχολογικές μεταπτώσεις ?

    Το ενδεχόμενο μιας επιλοχειας κατάθλιψης ή μια άλλης επιλοχειας ψυχολογικής διαταραχής έχει συζητηθεί από τους γιατρούς σου??

    Και κάτι σημαντικό .Εφόσον θηλάζεις,αιματολογικό ελενχο κανεις για να παρακολουθείς τα επίπεδα τιμών στο αίμα σου που είναι απαραίτητα για την σωματική και την ψυχολογική σου υγεία ?

    Αυτά να δεις πρώτα ,έπειτα εφόσον αναγνωρίζεις τα συμπτώματα σου προσπάθησε να τα κοντρολαρεις με το μυαλό και αν δεις ότι δεν τα καταφέρνεις συζήτησε με τον γιατρό σου για αγωγή αλλά με γνώμονα πάντα την ασφάλεια του μωρού αλλά και την δική σου .

    Ξέρω περίπτωση μητέρας που αναγκάστηκε και διέκοψε τον θηλασμό επειδή έπρεπε να μπει άμεσα σε αγωγή γιατί η ψυχολογική της κατάσταση είχε προχωρήσει και παραμόνευαν άλλοι κυνδινοι.
    Μην υποτιμάς και μην υπερεκτιμας τίποτα .Οι ορμόνες μας κάνουν τα δικά τους χωρίς να μας ρωτάνε .
    Αναγνώρισε τι πραγματικά έχεις ανάγκη αυτή την στιγμή με γνώμονα πάντα την δική σου ψυχική υγεία και ασφάλεια του μωρού σου .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by Ginntonic View Post
    Καλησπέρα. Έχω ιστορικό αρρωστοφοβίας (πριν χρόνια είχα ταχυπαλμίες και κρίσεις πανικού). Τώρα μου παρουσιάστηκαν νευρολογικά συμπτώματα (τρέμουλο στο πόδι, μυϊκοί σπασμοί, μυϊκά πεταρίσματα, αδυναμία στο πόδι) και μου μπήκε η ιδέα ότι έχω σπάνια νευρολογική ασθένεια. Σε σημείο που βγάζω φωτογραφίες με το μικρό μου γιό και σκέφτομαι ότι θα του τις δείχνουν στο μέλλον οι άλλοι για να βλέπει πως ήταν η μητέρα του που δε ζει πιά. Ειμαι χάλια και κάποτε κλαίω. Η νευρολόγος μου είπε ειναι στρες. Το ίδιο και η ψυχιατρος. Μου προτείνει αντικαταθλιπτικά, αλλα θηλάζω και έστω και αν γενικά ειναι συμβατά τα ssri με θηλασμό, δε θέλω να δηλητηριάσω έστω και λίγο το σωματάκι του μωρού μου. Υποφέρω όμως. Έχει πάρει κάποια από σας ενώ θήλαζε; Ή έχει κάποιος κάτι υπόψην του πάνω σε αυτό το θέμα;
    Ginntonic σου έχω απαντήσει και σε άλλο thread. Είναι τόσο ίδιες οι ιστορίες μας. Κι εγώ ξεκίνησα με κρίσεις πανικού και έκτακτες και μου βγήκαν μετά τα περίεργα νευρολογικά. Αν δεν θέλεις να πάρεις αντικαταθλιπτικά καλό είναι να σε παρακολουθεί τουλάχιστον κάποιος ψυχίατρος/ψυχολόγος/ψυχοθεραπευτής. Επίσης μίλα με το γιατρό σου αν μπορείς να πάρεις κάποιο συμπλήρωμα που μπορεί να σε βοηθήσει. Εγώ πχ παίρνω GABA και ειλικρινά έχω δει διαφορά.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by dchristof View Post
    Ginntonic σου έχω απαντήσει και σε άλλο thread. Είναι τόσο ίδιες οι ιστορίες μας. Κι εγώ ξεκίνησα με κρίσεις πανικού και έκτακτες και μου βγήκαν μετά τα περίεργα νευρολογικά. Αν δεν θέλεις να πάρεις αντικαταθλιπτικά καλό είναι να σε παρακολουθεί τουλάχιστον κάποιος ψυχίατρος/ψυχολόγος/ψυχοθεραπευτής. Επίσης μίλα με το γιατρό σου αν μπορείς να πάρεις κάποιο συμπλήρωμα που μπορεί να σε βοηθήσει. Εγώ πχ παίρνω GABA και ειλικρινά έχω δει διαφορά.
    Γεια σου dchristof! Το ξέρω! Διάβασα μέχρι και στον άντρα μου ένα ποστ σου, γιατί μου έκανε εντύπωση που τα συμπτώματα ειναι παρόμοια. Μάλιστα, εμένα έχει η αδελφή της μητέρας μου σπάνια νευρολογική που μοιάζει σαν πάρκινσον αλλα δεν ειναι ακριβώς πάρκινσον (και εσένα κάτι ανάλογο η μητέρα σου). Και μόλις άρχισαν τα νευρολογικά συμπτώματα αμέσως σκέφτηκα ότι ίσως κληρονόμησα και εγώ αυτό το νόσημα! Και αγχώθηκα τόσο που άρχισε το στρες-το διάβασμα στο ίντερνετ-και μετά όλα τα υπόλοιπα! Τα ποστ σου με βοήθησαν πολύ ,το να ξέρω δλδ ότι έχει συμβεί και σε άλλους και ειναι καλά στην υγεία τους! Εύχομαι να μας περάσει σύντομα όλο αυτό!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    14
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Οι αιματολογικές μια φορά που έκανα ήταν καλές πχ. Θυρεοειδής, ηλεκτρολύτες κτλ. Θηλάζω εδώ και 10 μήνες όμως, και το μωρό ξυπνάει πολλές φορές το βράδυ ακόμα και τώρα που δεν ειναι βρέφος, ίσως αυτό με εξασθένησε.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    1
    Quote Originally Posted by Ginntonic View Post
    Μου προτείνει αντικαταθλιπτικά, αλλα θηλάζω και έστω και αν γενικά ειναι συμβατά τα ssri με θηλασμό, δε θέλω να δηλητηριάσω έστω και λίγο το σωματάκι του μωρού μου. Υποφέρω όμως.
    Υπάρχουν αντικαταθλιπτικά που θεωρούνται σχεδόν 100% ασφαλή στον θηλασμό, γιατί πολύ απλά ουσιαστικά δεν παιρνάνε στο γάλα (ή καλύτερα, σε μηδαμινές ποσότητες). Δεν "δηλητηριάζεις" λοιπόν το μωρό σου, ταλαιπωρείς τον εαυτό σου χωρίς λόγο.

Similar Threads

  1. Διακοπή φαρμάκων SSRIs
    By Annet in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 12-09-2020, 21:09
  2. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ή τίποτε άλλο? Βοήθεια παρακαλώ! Βοήθεια!
    By kanela2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 27-04-2020, 23:33
  3. Θηλασμός 8χρονης
    By nadina in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 53
    Last Post: 06-09-2009, 19:32
  4. Kάπνισμα και θηλασμός
    By VelvetUnderground in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 06-09-2009, 18:19
  5. Θηλασμος και διαιτα
    By LSD in forum Παχυσαρκία
    Replies: 1
    Last Post: 02-07-2008, 15:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •