Ο φιλόσοφος Νίκος Δήμου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Άραγε οι "κακοί" βλέπουν το εαυτό τους ως κακούς;
    Νομίζω το απόλυτο κακό, αν υπάρχει κάτι τέτοιο, βλέπει τον εαυτό του σαν κακό και αντλεί ευχαρίστηση.

    Εμείς οι απλοί άνθρωποι νομίζω προσπαθούμε να βαδίσουμε την μέση οδό του Θείου Μέτρου στην εκτίμησή μας τί είναι κακό και τι καλό.

    Είναι θέμα ηθικής και εδώ εισερχόμεθα στα Θεία δώρα που έδωσε ο Δίας στους ανθρώπους για να ζούνε εν ειρήνη, Την αίσθηση της ντροπής και την δικαιοσύνη, να δέχονται ένας τρίτος να τους λύνει τις διαφορές.
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Νομίζω το απόλυτο κακό, αν υπάρχει κάτι τέτοιο, βλέπει τον εαυτό του σαν κακό και αντλεί ευχαρίστηση.

    Εμείς οι απλοί άνθρωποι νομίζω προσπαθούμε να βαδίσουμε την μέση οδό του Θείου Μέτρου στην εκτίμησή μας τί είναι κακό και τι καλό.

    Είναι θέμα ηθικής και εδώ εισερχόμεθα στα Θεία δώρα που έδωσε ο Δίας στους ανθρώπους για να ζούνε εν ειρήνη, Την αίσθηση της ντροπής και την δικαιοσύνη, να δέχονται ένας τρίτος να τους λύνει τις διαφορές.
    Εαν εισαι φανατισμενος θρησκευτικα ή ιδεολογικα, αναλογα και με την εποχη, μπορει να κανεις αισχρες πραξεις και να νομιζεις οτι κανεις το καλο.
    Η ενσυναισθηση νομιζω ειναι πολυ σημαντικη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Εαν εισαι φανατισμενος θρησκευτικα ή ιδεολογικα, αναλογα και με την εποχη, μπορει να κανεις αισχρες πραξεις και να νομιζεις οτι κανεις το καλο.
    Η ενσυναισθηση νομιζω ειναι πολυ σημαντικη.
    Έχεις δίκιο, χωρίς τις ψυχικές ανατάσεις της συμπόνιας και της ενσυναίσθησης τίποτα δεν είναι δυνατόν. Σημαίνει οι ψυχικές ποιότητες οδηγούν τη ζωή του ανθρώπου
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Έχεις δίκιο, χωρίς τις ψυχικές ανατάσεις της συμπόνιας και της ενσυναίσθησης τίποτα δεν είναι δυνατόν. Σημαίνει οι ψυχικές ποιότητες οδηγούν τη ζωή του ανθρώπου
    Ευχαριστω homebod για την ενδιαφερουσα συζητηση. Παω να δω μια σειρα. Resident Alien λεγεται, εχει γελιο χωρις συνεχομενες ατακες και βλεπεται ευχαριστα. Την προτεινω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χαχα εκει να δεις ψυχολογια. Τα ανθρωπινα συναισθηματα μεσα απο τα ματια ενος εξωγηινου που επαθε ατυχημα, προσγειωθηκε στη γη και ειναι αναγκασμενος να συναναστραφει με ανθρωπους. Σκοπος του ειναι να γυρισει στον πλανητη του καθως και να αφανισει την ανθρωποτητα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Σε ευχαριστώ για την ευγένειά σου!

    Θα ψάξω για τη σειρά, ευχαριστώ για την πρόταση, καλό βράδυ!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  7. #22
    Elenia781
    Guest
    Στην αρχη φοβομουν να ανοιξω το λινκ ,νομιζα οτι θα λεει για δαιμονες τελικα αυτο που πηρα απο το κειμενο ειναι η νοσταλγια πως ηταν τα περασμενα χρονια η παιδικη ηλικία. Σημερα τα παιδια δεν ξερουν απο όρια τι ειναι κακό και καλό, δεν αποκτουν εμπειρίες να φαν τα μουτρα τους. Χωρίς την αγωνία της επιτυχιας μεσα απο τις αποτυχίες ολα μοιαζουν ονειρικα ,εικονικα.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Εαν εισαι φανατισμενος θρησκευτικα ή ιδεολογικα, αναλογα και με την εποχη, μπορει να κανεις αισχρες πραξεις και να νομιζεις οτι κανεις το καλο.
    Η ενσυναισθηση νομιζω ειναι πολυ σημαντικη.
    Καλημέρα !

    Αυτό νομίζω τα λέει όλα .
    Ο φανατισμός σε οτιδήποτε ειναι αυτό που καθορίζει και τις πράξεις σου .

    Ενσυναίσθηση και μέτρο σε όλα είναι τα κλειδιά που θα πρέπει να έχουμε σαν άνθρωποι.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα !

    Αυτό νομίζω τα λέει όλα .
    Ο φανατισμός σε οτιδήποτε ειναι αυτό που καθορίζει και τις πράξεις σου .

    Ενσυναίσθηση και μέτρο σε όλα είναι τα κλειδιά που θα πρέπει να έχουμε σαν άνθρωποι.
    Ναι, αν και αυτο συνηθως ειναι για τις διαπροσωπικες σχεσεις και σαν ανθρωπος. Στα κοινωνικα προβληματα, αγωνες, πολεμους και χιλια δυο ειναι δυσκολο να εφαρμοστει.

    Αλλωστε ολοι σχεδον λατρευουν την ειρηνη, σαν ατομα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Τίποτε δεν είναι στην ανθρώπινη φύση, ούτε το καλό ούτε το κακό. Υπάρχουν οργανισμοί ανίκανοι για κακό, όπως στο Williams syndrome. Αγαπάνε τους πάντες, ακόμη και τους αγνώστους. Και άλλοι που είναι ικανότατοι γι αυτό, όπως οι psychopaths. Δεν έχουν ενσυναίσθηση. Δε μπορούμε να μιλάμε λοιπόν για Μία Ανθρώπινη φύση, εφόσον σε αυτή την ίδια υπάρχουν τεράστιες αποκλίσεις και ικανότητα για το καλό, το κακό και το ανάμεσό τους που έγραφε ο Σεφέρης.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Άραγε οι "κακοί" βλέπουν το εαυτό τους ως κακούς;
    οχι βεβαια , εμεις οι ανθρωποι ειμαστε ικανοτατοι να δουμε την αγκιθα στο ματι του αλλου, αλλα πληρως ανικανοι να δουμε το δοκαρι στο δικο μας ματι......

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Ο Δήμου αν και μπορεί που και που να γράφει κάτι ενδιαφέρον, τις περισσότερες φορές μου μυρίζει ναφθαλίνη και τις αναλύσεις του τις θεωρώ ρηχές. Στην ίδια σελίδα που είχε το παραπάνω κείμενο στο οποίο αναφέρεται ο homebod υπάρχει και η άποψή του " τι τους φταίνε τα άψυχα και τα σπάνε και οι ιδιοκτησίες" κάτι τέτοιο. Επιφανειακή, συντηρητική, παλιομοδίτικη και νοικοκυρίστικη ηθική.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Replies: 13
    Last Post: 23-02-2018, 21:42
  2. o Νικος Ντι καθε ποτε μπαινει στο φορουμ????
    By dreamful in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 16
    Last Post: 21-11-2014, 19:25
  3. Νίκος Καβαδίας
    By mama in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 9
    Last Post: 22-09-2014, 15:44
  4. Ξυλούρης Νίκος - Αφιέρωμα στις ψυχικές (μοντέρνες) ασθένειες
    By zoltar in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 28-09-2012, 05:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •