δεν τα πάω καλά με το αντίθετο φυλο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    36

    δεν τα πάω καλά με το αντίθετο φυλο

    Λοιπόν...πριν κατι χρόνια οι γονείς μου είχαν χωρίσει καθώς ο πατέρας μου είχε εξωσυζυγική σχέση. Αν και στην αρχή ένιωθα ένα τεράστιο μίσος προς αυτόν με τα χρόνια το ξεπέρασα και κράτησα άριστες σχέσεις με αυτόν. Το θέμα όμως είναι ότι στην περίοδο που περνούσα δυσκολα έβλεπα αγόρια φίλους μου να απομακρύνονται από μένα, να μιλούν άσχημα για μένα, να βγάζουν φήμες ότι ειμαι καταθλιπτικια κτλ. Στις σχέσεις επίσης που επιδίωκα έβγαζα μια τοξικότητα ή τους έβλεπα πως δεν μπορούσαν να με διαχειριστούν. Έχω φτάσει σε μια φάση της ζωής μου που πέρα από τον πατέρα μου δεν υπάρχει κανένας άλλος άντρας στην ζωή μου και αυτό με έχει πληγώσει παρά πολύ. Νιώθω ότι δεν θα λάβω ποτε την αγάπη από έναν άντρα. Φιλες έχω και μάλιστα αρκετές που τις αγαπω πολύ αλλά μου λείπει να έχω φίλους αγόρια ή έστω ένα αγόρι. Για κάποιο λόγο τον τελευταίο καιρό τραβιούνται μακριά μου. Δεν ξέρω τι φταίει. Στην αρχή θεώρησα πως ίσως έφταιγε αυτό που πέρασα με τον πατέρα μου αλλά τώρα που το έλυσα συμβαίνουν τα ίδια. Ποια είναι η δίκη σας γνώμη; Θα ήθελα παρά πολύ να ακούσω μια άποψη πάνω σε αυτό το θέμα.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Για περιέγραψε μας λίγο τις σχέσεις σου με τους άντρες..για ποιον λόγο καταληγεις στο συμπέρασμα ότι δεν θα πάρεις αγάπη από το αντίθετο φυλο ; εχει συμβεί κάτι συγκεκριμένο στις σχέσεις σου;

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Black_Opium View Post
    Για περιέγραψε μας λίγο τις σχέσεις σου με τους άντρες..για ποιον λόγο καταληγεις στο συμπέρασμα ότι δεν θα πάρεις αγάπη από το αντίθετο φυλο ; εχει συμβεί κάτι συγκεκριμένο στις σχέσεις σου;
    γενικά ειχα φίλους αγόρια στο παρελθόν που στην τελική ή τσακωνόμασταν ή από ένα σημείο και μετά με αντιπαθούσαν (πχ ειχα μια φιλία πολλών ετών με ένα αγόρι το οποίο αποφάσισε από το πουθενά ότι δεν με πάει και απλά αποστασιοποιήθηκε χωρίς να έχει συμβεί κατι και αυτός μαζί με τον κολλητό του με απομόνωσαν από την τότε παρέα μου)
    επίσης με όσα αγόρια έχω μπλεξει ή με παρατάνε για κάποια άλλη ή αφού έχουν πάρει αυτό που θέλουν φεύγουν. Δεν ξέρω βλέπω φιλες μου να έχουν φίλους αγόρια να τα πηγαίνουν τέλεια μαζί τους και ενώ εγώ το επιδιώκω δεν βγαίνει, δεν έχουν την ίδια χημεία με εμένα όπως έχουν με τις φιλες μου ή δεν θέλουν.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Καλησπέρα Γιώτα! Κάτι μου λέει πως το φετινό καλοκαίρι θα έχουμε επανεμφάνιση του '' Γερμανού ''!
    Απλή διαίσθηση!
    Όσον αφορά τις φιλικές επαφές, ακόμα ούτε 18 δεν είσαι! Πιστεύω με τα χρόνια, θα αποκτήσεις και φίλους άνδρες!
    Είχα κι εγώ μια φίλη γυναίκα 44 ετών (38 εγώ) και άρχισε να χάνεται διοτί δεν πολυήθελε ο άντρας της. Κατανοητό βέβαια.
    Γιώτα μη μασάς!!!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Αναρωτηθηκες ποτέ μήπως δεν σου ταίριαζαν οι συγκεκριμένοι ανθρωποι και μήπως ήταν καλύτερα έτσι; το ότι έληξαν οι φιλιες σου δεν λέει κάτι. Οι περισσότερες σχέσεις λήγουν κάποια στιγμή, είτε φιλίες είτε σχέσεις. Είναι δύσκολο να κάνεις ποιοτικές σχέσεις, οι άνθρωποι κοιτάνε περισσότερο τον εαυτό τους, πειραματίζονται με άτομα για να δουν αν ταιριάζουν μαζί τους, κάνουν παρέα ή σχέσεις που κάποτε τελειώνουν ή που δεν μπορούν να συνεχίσουν για διάφορους λόγους. Ειδικά αν είσαι και σε μικρή ηλικία και είναι συνομήλικοι σου, αυτά συμβαίνουν. Οι σταθερές σχεσεις γίνονται όσο μεγαλώνεις.Δεν νομίζω ότι το πρόβλημα είναι λόγω φύλου. Ούτε ότι έχεις κάτι με τους άντρες και δεν τα πας καλα. Πάρα πολλοί άνθρωποι κάνουν μη ικανοποιητικές σχέσεις. Για αυτό το λόγο χωρίζουν και συνεχίζουν τη ζωή τους μέχρι να βρουν αυτό που θέλουν. Και φιλίες με γυναίκες να είχες, πάλι αυτές μπορεί να έληγαν.δεν είναι θέμα φύλλου Αλλά θέμα ανθρώπου. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το βλέπεις έτσι ουτε να κατηγορείς τον εαυτό σου η τους άντρες για κάθε αποτυχία σε φιλία ή σε σχέση. Σίγουρα στο μέλλον θα κάνεις τις σχέσεις που θες με ανθρώπους που σου ταιριάζουν

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Stavros View Post
    Καλησπέρα Γιώτα! Κάτι μου λέει πως το φετινό καλοκαίρι θα έχουμε επανεμφάνιση του '' Γερμανού ''!
    Απλή διαίσθηση!
    Όσον αφορά τις φιλικές επαφές, ακόμα ούτε 18 δεν είσαι! Πιστεύω με τα χρόνια, θα αποκτήσεις και φίλους άνδρες!
    Είχα κι εγώ μια φίλη γυναίκα 44 ετών (38 εγώ) και άρχισε να χάνεται διοτί δεν πολυήθελε ο άντρας της. Κατανοητό βέβαια.
    Γιώτα μη μασάς!!!
    αυτό σχετικά με τον γερμανό από το στόμα σου και στου θεού το αυτι

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Black_Opium View Post
    Αναρωτηθηκες ποτέ μήπως δεν σου ταίριαζαν οι συγκεκριμένοι ανθρωποι και μήπως ήταν καλύτερα έτσι; το ότι έληξαν οι φιλιες σου δεν λέει κάτι. Οι περισσότερες σχέσεις λήγουν κάποια στιγμή, είτε φιλίες είτε σχέσεις. Είναι δύσκολο να κάνεις ποιοτικές σχέσεις, οι άνθρωποι κοιτάνε περισσότερο τον εαυτό τους, πειραματίζονται με άτομα για να δουν αν ταιριάζουν μαζί τους, κάνουν παρέα ή σχέσεις που κάποτε τελειώνουν ή που δεν μπορούν να συνεχίσουν για διάφορους λόγους. Ειδικά αν είσαι και σε μικρή ηλικία και είναι συνομήλικοι σου, αυτά συμβαίνουν. Οι σταθερές σχεσεις γίνονται όσο μεγαλώνεις.Δεν νομίζω ότι το πρόβλημα είναι λόγω φύλου. Ούτε ότι έχεις κάτι με τους άντρες και δεν τα πας καλα. Πάρα πολλοί άνθρωποι κάνουν μη ικανοποιητικές σχέσεις. Για αυτό το λόγο χωρίζουν και συνεχίζουν τη ζωή τους μέχρι να βρουν αυτό που θέλουν. Και φιλίες με γυναίκες να είχες, πάλι αυτές μπορεί να έληγαν.δεν είναι θέμα φύλλου Αλλά θέμα ανθρώπου. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το βλέπεις έτσι ουτε να κατηγορείς τον εαυτό σου η τους άντρες για κάθε αποτυχία σε φιλία ή σε σχέση. Σίγουρα στο μέλλον θα κάνεις τις σχέσεις που θες με ανθρώπους που σου ταιριάζουν
    ναι αλλά γενικά τα αγόρια ΔΕΝ με πάνε. ΔΕΝ ξέρω τι άλλο να κάνω μα το θεο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Εσύ που αποδίδεις το γεγονός ότι οι φιλικές σου σχέσεις με αγόρια διαλύονται ενώ οι φιλικές σου σχέσεις με τις κοπέλες κρατάνε;

    Εάν ισχύει η υπόθεσή σου, ότι οι άντρες "δεν σε πάνε", γιατί πιστεύεις συμβαίνει αυτό;

    Οι φίλες σου τι γνώμη έχουν γι αυτό;

    Έχεις εντοπίσει κάτι συγκεκριμένο στη συμπεριφορά σου προς αγόρια και κοπέλες που κάνει τις γυναικείες φιλίες να κρατήσουν περισσότερο;

    Πιστεύεις ότι σου λείπει κάτι που χρειάζεται να μάθεις για να προσεγγίζεις καλύτερα τα αγόρια;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by 1234giota View Post
    ναι αλλά γενικά τα αγόρια ΔΕΝ με πάνε. ΔΕΝ ξέρω τι άλλο να κάνω μα το θεο
    Καλημερα

    Γιατι εχεις τοση αναγκη την αποδοχη απο τους αντρες?
    Αυτα ειναι θεμα χημειας νομιζω ...Με τους αντρες ειναι πολυ πιο ευκολο να αναπτύξεις φιλικες σχεσεις παρα με τις γυναικες .Τουλαχιστον αυτο ξερω που ανεκαθεν με τους αντρες τα πηγαινα πολυ καλυτερα!
    Εγω παλι με καποιες γυναικες ειχα θεματα και ειδικα με εκεινες που κουβαλουσανε πολλα θεματακια με ζηλειες και κομπλεξ,αυτες δηλαδη εβγαζαν θεματα ...ηταν καπως απεναντι μου και ξερω οτι ευθύνεται και η αμεσότητα που ειχα με τα αγορια .... ....Οι αντρες δεν ειναι ετσι ,ισα ισα ...Ειναι πιο ακομπλεξαριστοι σε παρα πολλα θεματα .....

    Μηπως εσυ κατι κανεις λαθος ?
    Ίσως δεν βρέθηκαν τα κατάλληλα άτομα που θα ταιριάξετε ακόμα μαζί
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by 1234giota View Post
    ναι αλλά γενικά τα αγόρια ΔΕΝ με πάνε. ΔΕΝ ξέρω τι άλλο να κάνω μα το θεο
    Το να λες όμως γενικόλογα ότι οι άντρες δεν σε συμπαθούν χωρίς να το στηρίζεις με συγκεκριμένα επιχειρήματα από τα βιώματα σου δεν στέκει. Για να έχεις βγάλει αυτό το συμπέρασμα πρέπει να έχεις απτές αποδείξεις. Αν είναι η διαισθηση σου τότε απλώς μπορεί να είσαι λάθος. Δεν είναι θέμα φύλου το αν θα σε αντιπαθησει κάποιος αλλα θέμα ανθρώπου και κατά πόσο ταιριάζεις ή σε αποδέχονται. Το ότι οι φιλιες σου με άντρες έληξαν δεν λέει κάτι, μπορεί οι λόγοι να ήταν διάφοροι και να μην είχε καμία σχέση με το ότι δεν σε συμπαθούν οι άντρες για να το αποδιδεις εκει.

    Εσύ πιστεύεις ότι υστερεις κάπου σαν γυναίκα; θεωρείς ότι μειονεκτεις και ότι υπάρχει κάτι πάνω σου στην εμφάνιση ή τη συμπεριφορά σου που θα μπορούσε να είναι αποκρουστικό για τους άντρες;

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Ούτε λέει κάτι το γεγονός οτι οι πρώην σου σε χώρισαν επειδή βρήκαν άλλες. Αν εσύ πχ ήσουν κτητική και γινόσουν δεδομένη μπορεί να βαριοντουσαν και να θέλανε κάτι διαφορετικό. Ή εάν σαν ανθρώπος είσαι σταθερή και ώριμη και δεν ψάχνεσαι γενικα ...μπορεί οι σύντροφοι που επέλεξες να μην ταίριαζαν καθόλου με εσένα και να ήθελαν περιπέτειες ή να μην επενδύουν σε μακρόχρονες σχέσεις. Εάν είσαι 18 χρονών είσαι πολύ μικρή για να βγάζεις τέτοια συμπεράσματα. Σε αυτές τις ηλικίες οι σχέσεις είναι πιο επιφανειακές και ανωριμες. Πάντως το γεγονός οτι είχες σχέσεις να σε χαροποιεί θα έπρεπε και όχι το αντίθετο. Άλλες κοπέλες στην ηλικία σου ή και μεγαλύτερες δεν έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν ποτέ σχέση. Ή από πολλές μπορεί να ακούσεις το παράπονο ότι δεν ήταν ποτέ η πρωτη επιλογή των αντρών για σχέση πάρα για καβατζα ή για καμία περιπέτεια.

    Μάλλον εικάζεις υποκειμενικά τα πράγματα, και βγάζεις αυτό το συμπέρασμα πάρα ότι κάτι τέτοιο ισχύει. Το γεγονός που συνεβη με τον πατέρα σου ,φοβάσαι μήπως σε στιγματίσει ή σου κάνει κακο.απο φόβο κάνεις αυτές τις σκέψεις για την εμπειρια που είχες μήπως σου γίνει τραυματική.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Black_Opium View Post
    Το να λες όμως γενικόλογα ότι οι άντρες δεν σε συμπαθούν χωρίς να το στηρίζεις με συγκεκριμένα επιχειρήματα από τα βιώματα σου δεν στέκει. Για να έχεις βγάλει αυτό το συμπέρασμα πρέπει να έχεις απτές αποδείξεις. Αν είναι η διαισθηση σου τότε απλώς μπορεί να είσαι λάθος. Δεν είναι θέμα φύλου το αν θα σε αντιπαθησει κάποιος αλλα θέμα ανθρώπου και κατά πόσο ταιριάζεις ή σε αποδέχονται. Το ότι οι φιλιες σου με άντρες έληξαν δεν λέει κάτι, μπορεί οι λόγοι να ήταν διάφοροι και να μην είχε καμία σχέση με το ότι δεν σε συμπαθούν οι άντρες για να το αποδιδεις εκει.

    Εσύ πιστεύεις ότι υστερεις κάπου σαν γυναίκα; θεωρείς ότι μειονεκτεις και ότι υπάρχει κάτι πάνω σου στην εμφάνιση ή τη συμπεριφορά σου που θα μπορούσε να είναι αποκρουστικό για τους άντρες;
    εμφανισιακά δεν θεωρώ ότι υστερώ καθόλου. Μόνο στον χαρακτήρα γιατί ειμαι πολύ ωμή και συνήθως παρεξηγούνται οι αντρες μαζί μου νιώθουν ότι θίγω το εγώ τους χωρίς να το κάνει επιτηδευμένα ή κατι.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Black_Opium View Post
    Ούτε λέει κάτι το γεγονός οτι οι πρώην σου σε χώρισαν επειδή βρήκαν άλλες. Αν εσύ πχ ήσουν κτητική και γινόσουν δεδομένη μπορεί να βαριοντουσαν και να θέλανε κάτι διαφορετικό. Ή εάν σαν ανθρώπος είσαι σταθερή και ώριμη και δεν ψάχνεσαι γενικα ...μπορεί οι σύντροφοι που επέλεξες να μην ταίριαζαν καθόλου με εσένα και να ήθελαν περιπέτειες ή να μην επενδύουν σε μακρόχρονες σχέσεις. Εάν είσαι 18 χρονών είσαι πολύ μικρή για να βγάζεις τέτοια συμπεράσματα. Σε αυτές τις ηλικίες οι σχέσεις είναι πιο επιφανειακές και ανωριμες. Πάντως το γεγονός οτι είχες σχέσεις να σε χαροποιεί θα έπρεπε και όχι το αντίθετο. Άλλες κοπέλες στην ηλικία σου ή και μεγαλύτερες δεν έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν ποτέ σχέση. Ή από πολλές μπορεί να ακούσεις το παράπονο ότι δεν ήταν ποτέ η πρωτη επιλογή των αντρών για σχέση πάρα για καβατζα ή για καμία περιπέτεια.

    Μάλλον εικάζεις υποκειμενικά τα πράγματα, και βγάζεις αυτό το συμπέρασμα πάρα ότι κάτι τέτοιο ισχύει. Το γεγονός που συνεβη με τον πατέρα σου ,φοβάσαι μήπως σε στιγματίσει ή σου κάνει κακο.απο φόβο κάνεις αυτές τις σκέψεις για την εμπειρια που είχες μήπως σου γίνει τραυματική.
    καλά όταν λέω με όσους έχω μπλεξει δεν εννοώ ότι έχω κάνει μακροχρόνιες σχέσεις ή κατι. Σταθερή σχέση δεν έχω κάνει. Σχετικά αυτό με το πατέρα μου το έφερα σαν παράδειγμα ΜΠΑΣ και σημαίνει κατι. Αλλά πλέον το έχω λύσει φουλ.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by 1234giota View Post
    καλά όταν λέω με όσους έχω μπλεξει δεν εννοώ ότι έχω κάνει μακροχρόνιες σχέσεις ή κατι. Σταθερή σχέση δεν έχω κάνει. Σχετικά αυτό με το πατέρα μου το έφερα σαν παράδειγμα ΜΠΑΣ και σημαίνει κατι. Αλλά πλέον το έχω λύσει φουλ.
    γράφεις παραπανω ότι είσαι δύσκολη στις σχέσεις σου. Τοξική και ότι δεν μπορούν να σε χειριστούν. Μήπως βγάζεις ανασφαλειες και κομμάτια του χαρακτήρα σου που δυσκολεύουν τους άλλους και για αυτό προτιμούν να σε κρατάνε σε απόσταση;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Εάν και δεν απάντησες στις ερωτήσεις μου παραπάνω, και δεν μπορώ να καταλάβω παραπάνω για αυτό που λες...
    Μου κάνει τρομερή εντύπωση που λες ότι είσαι ωμή και παρεξηγούνται οι άνδρες με την ωμότητά σου και όχι οι γυναίκες.
    Μήπως ωμή είσαι προς τους άνδρες και όχι τόσο προς τις γυναίκες.
    Εγώ τη μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω, έτσι γενικά και αόριστα είναι ότι οι άνθρωποι συμπαθούν τους ανθρώπους που θεωρούν ότι έχουν καλή άποψη γι αυτούς. Οι άνδρες θα σε συμπαθήσουν όταν αντί για ωμή, τους δείχνεις ειλικρινές ενδιαφέρον και θαυμασμό.
    Εάν είσαι κυνηική, ωμή, σκληρή μαζί τους, χχαίρω πολύ, γιατί να σε συμπαθούν; Κανείς δεν επιλέγει ένα άτομο που δεν νιώθει όμορφα και άνετα μαζί του.
    Νομίζω πως άμα δείξεις πιο ειλικρινή θετικά συναισθήματα δεν υπάρχει κανένας λόγος, οι άνδρες να μην σε συμπαθούν. Μπορεί να μην είσαι ο τύπος όλων, αλλά σίγουρα, κάποιοι θα σε αγαπήσουν.

Similar Threads

  1. Replies: 42
    Last Post: 15-09-2020, 14:11
  2. Πρόβλημα με το αντίθετο φύλο
    By Petrak in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 8
    Last Post: 28-01-2017, 02:53
  3. Φοβάμαι το μέλλον με το αντίθετο φύλο
    By maria eleni in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 67
    Last Post: 20-09-2016, 05:52
  4. Προβλημα με το αντιθετο φυλο
    By tsak88 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 15-03-2014, 05:03
  5. Είμαι καλά πλέον ή πέρασα στο αντίθετο άκρο;
    By moreira in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 30
    Last Post: 03-06-2008, 15:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •