Πάντα φταίω εγώ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 68
  1. #31
    Quote Originally Posted by Μαρία1998 View Post
    Θέλω να πιστέψω στον εαυτό μου αλλά πάντα εκεί που πάω να πάρω ανάσα με σπρώχνουν πάλι κάτω.. Σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου θα σκεφτώ να μιλήσω με την γιαγιά μου μήπως με βοηθήσει...
    Να γνωριζεις οτι εχεις πραγματικη δυναμη μεσα σου. Οι γονεις σου προφανως εχουν μεγαλωσει με αυτη τη νοοτροπια που θυμιζει βεβαια πολυ παλια χρονια. Καταλαβαινω οτι δε θες να εχεις αρνητικα αισθηματα απεναντι τους. Μην εχεις. Συγχωρεσε τους για την αδυναμια τους. Η συγχωρεση δε σημαινει οτι ανεχεσαι ή δεχεσαι τη συμπεριφορα τους. Απλα φτανεις στο σημειο να καταλαβεις οτι ειναι ετσι και δεν εχουν καμια απολυτως δυναμη να αλλαξουν την προσωπικοτητα τους.
    Εσυ ομως εχεις. Εχεις πολλη δυναμη. Περασες και σπουδαζεις κατι που σου αρεσει ,γνωριζεις οτι μπορεις να τα κανεις ολα ριμαδιο αλλα μενεις οσο μπορεις σε μια σταση ηρεμιας. Εχεις μεσα στην καρδια τοση αγαπη που θες να προστατεψεις την ηρεμια της οικογενειας, Και απαντας με τοση ευγενεια...
    Για μενα αυτα δειχνουν δυναμη. Σιγουρα βασανιζεσαι ,αλλα θα βρεις το δρομο σου. Να πιστευεις σε αυτο.
    Αν δεις οτι παρεκλυνουν τα πραγματα ζητα βοηθεια, μην την αρνεισαι. Ξεκινα σε καποια γραμμη που μπορεις και μιλας ανωνυμα.
    Και αν θα βρεις καποιον ειναι στο χερι σου και στη θεληση σου . Οχι στο πως σε περιγραφουν καποιοι ανθρωποι, ειτε γονεις ειτε οποιος να ειναι., Που γονεις σου ειναι ,αλλα ενταξει ειναι λιγο χαζοι μαλλον. Τουλαχιστον εκαναν ομορφα παιδια. Και αυτη ειναι η"εκδικηση" σου να πετυχεις και να κανεις στη ζωη σου αυτο που πραγματικα θες. Να πετυχαινεις συνεχεια.
    Φροντιζε τον εαυτο σου και να σκεφτεσαι οτι θα τα καταφερεις. Ηδη τα καταφερνεις.
    Αν υπαρχει σωματικη βια παντως ανεφερε το. Μην το αφηνεις, οσο νωριτερα τοσο καλυτερα.

  2. #32
    Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα !
    Μαράκι την αξια του ευατου σου πρέπει εσύ να την καταλάβεις πρώτα και μετά να την δείξεις και σε όλους τους άλλους ,ακόμα και αν αυτοί είναι οι γονείς σου .

    Γιατί έχεις αυτή την εντύπωση?
    Οι γονείς σου μάλλον κατάφεραν να σου περάσουν ότι χειρότερο..Ότι δεν αξίζει να ασχολείται κάποιος μαζί σου .

    Ειναι πολύ λάθος όλο αυτό και σίγουρα καταλαβαίνεις ότι δεν ισχυει κάτι τέτοιο.
    Ύψωσε ανάστημα , πάρε την ζωή σου στα δικά σου χέρια πλέον και μην αφήνεις κανένα και τίποτα να σου την ορίζει και να σε κατευθύνει.

    Δεν θέλει κόπο καλό μου .Τρόπο και πείσμα θέλει .
    Κοίτα σε παρακαλώ πολύ να το βρεις σύντομα και θα δεις όλα θα αλλάξουν.

    Αν θες έρχομαι και τους τα λέω ...Πολύ θα ήθελα να τους είχα απέναντι μου και να τους έκανα τις ερωτήσεις που ξέρω εγώ καθαρά σαν γονιός πλέον και είμαι σίγουρη ότι θα καταπιναν την γλώσσα τους ...
    Αλλά αξίζει λες ?
    εγώ λέω όχι ..Καλύτερα την απάντηση να την δώσεις εσύ μόνη σου μέσα από τις πράξεις σου .
    Αυτό θα κάνεις πάντα στην ζωή σου .Δείξε σε όσους σε υποτιμούν ποια είσαι και τότε θα παίρνουν αυτό που τους αξίζει .

    Να θυμάσαι καλά ένα πράγμα .
    Τα νιάτα σου ,η αποφασιστικότητα και το πείσμα μπορούν να γίνουν τα μεγαλύτερα όπλα στα χέρια σου .
    Αξιοποίησε τα όσο πιο νωρίς γίνεται και θα με θυμηθείς .
    Δεν τους έχεις ανάγκη ,αυτοί αργότερα θα καταλάβουν κάποια πράγματα αλλά ελπίζω να μην είναι αργά για τις σχέσεις σας ...
    Αυτό ακριβώς μου έχουν περάσει ότι σιγά μην ασχοληθεί κάποιος μαζί μου, ότι είμαι ένα τίποτα είναι τόσο τοξική. Να φανταστείς αυτές τις μέρες έπαθα μια μόλυνση στο δάχτυλο μου και τους λέω να πάμε στο γιατρό και λένε όχι δεν χρειάζεται πρέπει να πάρω κρεβάτοκαμάρα, θέλω να πάω Θεσσαλονίκη και δεν με αφήνουν ούτε αυτό θέλω να πάω να δω την παρέα μου και ούτε αυτό. Λένε συνυθως να πας να κάνεις τι εκεί δεν έχεις κανέναν, λες και ξέρουν τι κάνω εγώ εκεί. Στο κομμάτι αγόρι λένε 1000 λόγια γτ δεν έχω βρει κάποιον και θα μείνω στο ράφι και πάντα μα πάντα η κουβέντα τους πηγαίνει στο σεξουαλικο κομμάτι ότι πολύ καιρό είσαι έτσι και τέτοια. Βαρέθηκα αλήθεια σας λέω

  3. #33
    Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by δενξερω View Post
    Να γνωριζεις οτι εχεις πραγματικη δυναμη μεσα σου. Οι γονεις σου προφανως εχουν μεγαλωσει με αυτη τη νοοτροπια που θυμιζει βεβαια πολυ παλια χρονια. Καταλαβαινω οτι δε θες να εχεις αρνητικα αισθηματα απεναντι τους. Μην εχεις. Συγχωρεσε τους για την αδυναμια τους. Η συγχωρεση δε σημαινει οτι ανεχεσαι ή δεχεσαι τη συμπεριφορα τους. Απλα φτανεις στο σημειο να καταλαβεις οτι ειναι ετσι και δεν εχουν καμια απολυτως δυναμη να αλλαξουν την προσωπικοτητα τους.
    Εσυ ομως εχεις. Εχεις πολλη δυναμη. Περασες και σπουδαζεις κατι που σου αρεσει ,γνωριζεις οτι μπορεις να τα κανεις ολα ριμαδιο αλλα μενεις οσο μπορεις σε μια σταση ηρεμιας. Εχεις μεσα στην καρδια τοση αγαπη που θες να προστατεψεις την ηρεμια της οικογενειας, Και απαντας με τοση ευγενεια...
    Για μενα αυτα δειχνουν δυναμη. Σιγουρα βασανιζεσαι ,αλλα θα βρεις το δρομο σου. Να πιστευεις σε αυτο.
    Αν δεις οτι παρεκλυνουν τα πραγματα ζητα βοηθεια, μην την αρνεισαι. Ξεκινα σε καποια γραμμη που μπορεις και μιλας ανωνυμα.
    Και αν θα βρεις καποιον ειναι στο χερι σου και στη θεληση σου . Οχι στο πως σε περιγραφουν καποιοι ανθρωποι, ειτε γονεις ειτε οποιος να ειναι., Που γονεις σου ειναι ,αλλα ενταξει ειναι λιγο χαζοι μαλλον. Τουλαχιστον εκαναν ομορφα παιδια. Και αυτη ειναι η"εκδικηση" σου να πετυχεις και να κανεις στη ζωη σου αυτο που πραγματικα θες. Να πετυχαινεις συνεχεια.
    Φροντιζε τον εαυτο σου και να σκεφτεσαι οτι θα τα καταφερεις. Ηδη τα καταφερνεις.
    Αν υπαρχει σωματικη βια παντως ανεφερε το. Μην το αφηνεις, οσο νωριτερα τοσο καλυτερα.
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα λόγια σου πράγματικα με έχουν κάνει να νοιώσω πολύ καλύτερα. Να είσαι πάντα καλά...

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Μαρία1998 View Post
    Αυτό ακριβώς μου έχουν περάσει ότι σιγά μην ασχοληθεί κάποιος μαζί μου, ότι είμαι ένα τίποτα είναι τόσο τοξική. Να φανταστείς αυτές τις μέρες έπαθα μια μόλυνση στο δάχτυλο μου και τους λέω να πάμε στο γιατρό και λένε όχι δεν χρειάζεται πρέπει να πάρω κρεβάτοκαμάρα, θέλω να πάω Θεσσαλονίκη και δεν με αφήνουν ούτε αυτό θέλω να πάω να δω την παρέα μου και ούτε αυτό. Λένε συνυθως να πας να κάνεις τι εκεί δεν έχεις κανέναν, λες και ξέρουν τι κάνω εγώ εκεί. Στο κομμάτι αγόρι λένε 1000 λόγια γτ δεν έχω βρει κάποιον και θα μείνω στο ράφι και πάντα μα πάντα η κουβέντα τους πηγαίνει στο σεξουαλικο κομμάτι ότι πολύ καιρό είσαι έτσι και τέτοια. Βαρέθηκα αλήθεια σας λέω
    Καλημέρα και χρόνια πολλά !!

    Και εσύ τι κάνεις βρε κορίτσι μου καλό?
    Τους επιβεβαιώνεις όλα αυτά που λένε ?
    Γιατί δεν αντιδρας ?
    Γιατί τους ρωτάς και τους δίνεις αναφορά καταρχήν ..

    Ενήλικη είσαι και μπορείς να κάνεις ότι θέλεις με την ζωή σου .
    Ξέρεις κάτι Μαρακι ?
    έχεις και εσύ μερίδιο ευθύνης σε όλο αυτό ,όσο σκληρό και να σου ακούγεται .
    Τους επετρεψες να σου μιλούν έτσι και να σε υποβαθμίζουν .
    έφυγες από το σπίτι ,έγινες φοιτήτρια επρεπε να αναλάβεις τις ευθύνες σου από την στιγμή που ήξερες με τι ανθρώπους έχεις να κάνεις .
    Έπρεπε καταρχήν να είσαι ανεξάρτητη οικονομικά κάνοντας κάποιες περιστασιακές δουλειές μέχρι να πάρει το πτυχίο σου .

    Δεν είναι ποτέ αργά όμως στο ξαναπα και πιο πάνω .
    Δειξτους τι αξίζεις έστω και τώρα

    Κάνε λιγάκι υπομονή και μόλις ανοίξει η εστίαση και γενικά η αγορά επέστρεψε στο φοιτητικό σου σπίτι και ψάξε παράλληλα για κάποια μεροκάματα .
    Έτσι δεν θα είσαι πλήρως εξαρτημένη οικονομικά από εκείνους και φυσικά δεν θα τους δίνει λογαριασμό για το τι θες να κάνεις .

    Σε καταλαβαίνω απόλυτα να ξέρεις .Είσαι νέο παιδί και θέλεις να ζήσεις την ζωή σου .
    Γι αυτό άρπαξε κάθε ευκαιρία για δουλειά καταρχην και ξεκινά να φτιάχνεις ανεξάρτητα με αυτούς πλέον την ζωή σου .
    Θα δεις ,μόνο που θα καταφέρεις την μερική οικονομική σου ανεξαρτησία θα νοιώσεις πολύ πιο δυνατή και θα πιστέψεις ακόμα πιο πολύ στον ευατο σου !
    Τότε και μόνο τότε θα καταφέρεις να προχωρήσεις ακόμα πιο πολύ ώστε να πετύχεις την πλήρη ανεξαρτησια σου και αστούς μετά να τραγουδάνε ...

    Όσο για το χέρι σου ,εφόσον δεν μπορείς να πας στο γιατρό πήγαινε σε ένα φαρμακείο εκεί κοντά και ρωτα τι μπορείς να βάλεις επάνω και αντιμετώπισε το έτσι .
    Μην το αφήσεις και προχωρήσει παραπάνω .Ξέρουν και αυτοί πάνω κάτω τι αλοιφές ή τι φάρμακα χρειάζεσαι .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #35
    Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα και χρόνια πολλά !!

    Και εσύ τι κάνεις βρε κορίτσι μου καλό?
    Τους επιβεβαιώνεις όλα αυτά που λένε ?
    Γιατί δεν αντιδρας ?
    Γιατί τους ρωτάς και τους δίνεις αναφορά καταρχήν ..

    Ενήλικη είσαι και μπορείς να κάνεις ότι θέλεις με την ζωή σου .
    Ξέρεις κάτι Μαρακι ?
    έχεις και εσύ μερίδιο ευθύνης σε όλο αυτό ,όσο σκληρό και να σου ακούγεται .
    Τους επετρεψες να σου μιλούν έτσι και να σε υποβαθμίζουν .
    έφυγες από το σπίτι ,έγινες φοιτήτρια επρεπε να αναλάβεις τις ευθύνες σου από την στιγμή που ήξερες με τι ανθρώπους έχεις να κάνεις .
    Έπρεπε καταρχήν να είσαι ανεξάρτητη οικονομικά κάνοντας κάποιες περιστασιακές δουλειές μέχρι να πάρει το πτυχίο σου .

    Δεν είναι ποτέ αργά όμως στο ξαναπα και πιο πάνω .
    Δειξτους τι αξίζεις έστω και τώρα

    Κάνε λιγάκι υπομονή και μόλις ανοίξει η εστίαση και γενικά η αγορά επέστρεψε στο φοιτητικό σου σπίτι και ψάξε παράλληλα για κάποια μεροκάματα .
    Έτσι δεν θα είσαι πλήρως εξαρτημένη οικονομικά από εκείνους και φυσικά δεν θα τους δίνει λογαριασμό για το τι θες να κάνεις .

    Σε καταλαβαίνω απόλυτα να ξέρεις .Είσαι νέο παιδί και θέλεις να ζήσεις την ζωή σου .
    Γι αυτό άρπαξε κάθε ευκαιρία για δουλειά καταρχην και ξεκινά να φτιάχνεις ανεξάρτητα με αυτούς πλέον την ζωή σου .
    Θα δεις ,μόνο που θα καταφέρεις την μερική οικονομική σου ανεξαρτησία θα νοιώσεις πολύ πιο δυνατή και θα πιστέψεις ακόμα πιο πολύ στον ευατο σου !
    Τότε και μόνο τότε θα καταφέρεις να προχωρήσεις ακόμα πιο πολύ ώστε να πετύχεις την πλήρη ανεξαρτησια σου και αστούς μετά να τραγουδάνε ...

    Όσο για το χέρι σου ,εφόσον δεν μπορείς να πας στο γιατρό πήγαινε σε ένα φαρμακείο εκεί κοντά και ρωτα τι μπορείς να βάλεις επάνω και αντιμετώπισε το έτσι .
    Μην το αφήσεις και προχωρήσει παραπάνω .Ξέρουν και αυτοί πάνω κάτω τι αλοιφές ή τι φάρμακα χρειάζεσαι .
    Έχεις δίκιο φταίω και εγώ, αλλά από μικρή ηλικία τους έλεγα τα πάντα,πίστευα ότι θα καταλάβαιναν ότι μεγάλωσα και δεν χρειάζεται να ξέρουν τα πάντα.
    Όσο για την δουλειά έψαξα πολύ αλλά παντού δεν πληρουσα τα προσόντα διότι μου έλειπε η προϋπηρεσία άσε και εκεί άκυρα έτρωγα, που θα πάει κάτι θα βρω.
    Για το χέρι μου πήγα και μου έδωσαν μια κρέμα, αλλά γτ να γίνει έτσι και να μην δείξουν ότι "νοιάζονται" και να πάω παρέα με τον μπαμπά μου ας πούμε αλλά όχι μόνη μου.
    Ξέρετε κάτι με έχουν κούρασει όλοι εδώ μέσα.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Μαρία1998 View Post
    Έχεις δίκιο φταίω και εγώ, αλλά από μικρή ηλικία τους έλεγα τα πάντα,πίστευα ότι θα καταλάβαιναν ότι μεγάλωσα και δεν χρειάζεται να ξέρουν τα πάντα.
    Όσο για την δουλειά έψαξα πολύ αλλά παντού δεν πληρουσα τα προσόντα διότι μου έλειπε η προϋπηρεσία άσε και εκεί άκυρα έτρωγα, που θα πάει κάτι θα βρω.
    Για το χέρι μου πήγα και μου έδωσαν μια κρέμα, αλλά γτ να γίνει έτσι και να μην δείξουν ότι "νοιάζονται" και να πάω παρέα με τον μπαμπά μου ας πούμε αλλά όχι μόνη μου.
    Ξέρετε κάτι με έχουν κούρασει όλοι εδώ μέσα.

    Καλημερα!

    Στο μονο που φταις αγαπη μου καλη ,ειναι οτι συνεχίζεις μετα την ενηλικίωση σου και εφόσον τους ξερεις να τους λες τα παντα .Αλλιως δεν ειναι κακο ,ισα ισα ολοι οι γονεις αυτο θελουμε ,να εχουμε μια ωραια επικοινωνία οσα χρονια και να περασουν !
    Σαν μικρη εκανες αυτο που κανουν ολα τα παιδια και αυτο που πρεπει στην ουσια ,ασχετα αν οι δικοι σου ειχαν αυτην την τακτικη ..
    Εκει δεν μπορω να τους κρινω εγω σαν τρτος ..Οπως και κανέναν γονεα πιστευω ...Μονο εσεις τα παιδια εχετε το δικαιωμα να μιλατε γι αυτους γιατι επανω σας φαινονται τα αποτελεσματα ολων αυτων των χρονων που σας μεγαλωναν και πλεον σαν γονιος εμενα αυτο με ενδιαφέρει .
    Τι αποψη εχουν ΜΟΝΟ τα παιδια μου για εμενα και τον πατερα τους ,κανενας δευτερος ή τριτος ...Είτε ειναι μαζι οι γονεις σου σε ολο αυτο ειτε χωρια ...

    Για την δουλεια γιατι απογοητευεσαι ?Ξερεις ποσα ακυρα εχεις να φας ακομα ?Δυσκολο αυτο που λεω ,αλλα να εισαι προετοιμασμενη γιατι δυστηχως αυτος ειναι ο επαγγελματικος κοσμος και η πραγματικη αληθεια που κυριαρχει μεσα σε αυτον ..
    Ειδικα στον τομεα που εχεις διαλέξει ετσι?Εχεις να φας άκυρα και αργοτερα ενα σωρο ........γιατι οι λογιστές ειναι αυτοι που πληρωνουν την νυφη στην κυριολεξια για πολλα που αφορουν εναν επαγγελματια .Πρεπει να εχεις πολυ γερο στομαχι να το ξερεις ...
    Οκ ,εφαγες ακυρο απο ενα κλαδο που δεν εισαι ακομα ετοιμη ...Πανε σε ενα αλλον μεχρι να εχεις ολα τα οπλα στα χερια σου και να γυρισεις σε αυτον πλεον ετοιμη να τον κατακτήσεις .Στην αρχη ολοι μας που θελαμε την ανεξαρτησια μας καναμε και δουλειες που δεν εχουμε σχεση με τις σπουδες μας και δεν ειναι ντροπη ..Μην το βλεπεις ετσι ή οτι ριχνεις τα στανταρ σου πηγαινοντας καπου αλλου .
    Οταν ειναι θεμα βιοποριστικό ολες οι δουλειες ειναι αποδεκτες και καθολου κατακριτέες .

    Ειναι λογικο αγαπη μου να εχεις κουραστει απο ολο αυτο .Ποιο παιδι φευγει απο το σπιτι του για σπουδες και μετα οταν ειναι αναγκασμενο να γυρισει στο πατρικο του να μην καταπιεζεται ,ενα περισσοτερο εσυ που βιωνεις και μια τετοιαα κατασταση .
    Λογικες και οι αναζητησεις σου και τα θελω σου και ολα γενικα οσα μας εχεις πει ..
    Τωρα σου ειπα και πιο πανω ...ποια η λογικη που καποιοι γονεις αντιδρουν ετσι με αποτελεσμα να πληγωνουν και να απομακρυνουν τα παιδια τους δεν την καταλαβα ποτε και ουτε προκειται φυσικα να την δικαιολογισω σε κανεναν και για τιποτα ...

    Ψαξε με την πρωτη ευκαιρια για καποια αλλη δουλιτσα ...τι να σου πω ,ακομα και προωθήσεις προιοντων σε σουπερ μαρκετ μπορεις να κανεις ,να μπεις σε εταιρεια με διαφημιστικά φυλλάδια ,ακομα και σερβιτορα σε ενα καφε οταν ανοιξουν ...Εχει πολλες δουλιτσες προσωρινες που κυριως γίνονται απο φοιτητες για να εχουν μια επιπλεον ανεξαρτησια στο οικονομικο κομματι .
    Πλεον με την ολη κατασταση πολλοι γονεις χρειαζονται κοπελες για καποιες ωρες να προσεχουν τα παιδακια τους ...
    Κινητοποιησου λιγακι παραπανω και θα δεις εχει πολλες ευκαιριες αν το ψαξεις και το θες .

    Απογοήτευση και ηττοπάθεια δεν χρειάζεται μόνο ..


    Υ.Γ.Ασε σε παρακαλω τον πληθυντικό εδω μεσα κοριτσακι μου ,φιλικα μιλαμε ολοι να το ξερεις !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #37
    Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα!

    Στο μονο που φταις αγαπη μου καλη ,ειναι οτι συνεχίζεις μετα την ενηλικίωση σου και εφόσον τους ξερεις να τους λες τα παντα .Αλλιως δεν ειναι κακο ,ισα ισα ολοι οι γονεις αυτο θελουμε ,να εχουμε μια ωραια επικοινωνία οσα χρονια και να περασουν !
    Σαν μικρη εκανες αυτο που κανουν ολα τα παιδια και αυτο που πρεπει στην ουσια ,ασχετα αν οι δικοι σου ειχαν αυτην την τακτικη ..
    Εκει δεν μπορω να τους κρινω εγω σαν τρτος ..Οπως και κανέναν γονεα πιστευω ...Μονο εσεις τα παιδια εχετε το δικαιωμα να μιλατε γι αυτους γιατι επανω σας φαινονται τα αποτελεσματα ολων αυτων των χρονων που σας μεγαλωναν και πλεον σαν γονιος εμενα αυτο με ενδιαφέρει .
    Τι αποψη εχουν ΜΟΝΟ τα παιδια μου για εμενα και τον πατερα τους ,κανενας δευτερος ή τριτος ...Είτε ειναι μαζι οι γονεις σου σε ολο αυτο ειτε χωρια ...

    Για την δουλεια γιατι απογοητευεσαι ?Ξερεις ποσα ακυρα εχεις να φας ακομα ?Δυσκολο αυτο που λεω ,αλλα να εισαι προετοιμασμενη γιατι δυστηχως αυτος ειναι ο επαγγελματικος κοσμος και η πραγματικη αληθεια που κυριαρχει μεσα σε αυτον ..
    Ειδικα στον τομεα που εχεις διαλέξει ετσι?Εχεις να φας άκυρα και αργοτερα ενα σωρο ........γιατι οι λογιστές ειναι αυτοι που πληρωνουν την νυφη στην κυριολεξια για πολλα που αφορουν εναν επαγγελματια .Πρεπει να εχεις πολυ γερο στομαχι να το ξερεις ...
    Οκ ,εφαγες ακυρο απο ενα κλαδο που δεν εισαι ακομα ετοιμη ...Πανε σε ενα αλλον μεχρι να εχεις ολα τα οπλα στα χερια σου και να γυρισεις σε αυτον πλεον ετοιμη να τον κατακτήσεις .Στην αρχη ολοι μας που θελαμε την ανεξαρτησια μας καναμε και δουλειες που δεν εχουμε σχεση με τις σπουδες μας και δεν ειναι ντροπη ..Μην το βλεπεις ετσι ή οτι ριχνεις τα στανταρ σου πηγαινοντας καπου αλλου .
    Οταν ειναι θεμα βιοποριστικό ολες οι δουλειες ειναι αποδεκτες και καθολου κατακριτέες .

    Ειναι λογικο αγαπη μου να εχεις κουραστει απο ολο αυτο .Ποιο παιδι φευγει απο το σπιτι του για σπουδες και μετα οταν ειναι αναγκασμενο να γυρισει στο πατρικο του να μην καταπιεζεται ,ενα περισσοτερο εσυ που βιωνεις και μια τετοιαα κατασταση .
    Λογικες και οι αναζητησεις σου και τα θελω σου και ολα γενικα οσα μας εχεις πει ..
    Τωρα σου ειπα και πιο πανω ...ποια η λογικη που καποιοι γονεις αντιδρουν ετσι με αποτελεσμα να πληγωνουν και να απομακρυνουν τα παιδια τους δεν την καταλαβα ποτε και ουτε προκειται φυσικα να την δικαιολογισω σε κανεναν και για τιποτα ...

    Ψαξε με την πρωτη ευκαιρια για καποια αλλη δουλιτσα ...τι να σου πω ,ακομα και προωθήσεις προιοντων σε σουπερ μαρκετ μπορεις να κανεις ,να μπεις σε εταιρεια με διαφημιστικά φυλλάδια ,ακομα και σερβιτορα σε ενα καφε οταν ανοιξουν ...Εχει πολλες δουλιτσες προσωρινες που κυριως γίνονται απο φοιτητες για να εχουν μια επιπλεον ανεξαρτησια στο οικονομικο κομματι .
    Πλεον με την ολη κατασταση πολλοι γονεις χρειαζονται κοπελες για καποιες ωρες να προσεχουν τα παιδακια τους ...
    Κινητοποιησου λιγακι παραπανω και θα δεις εχει πολλες ευκαιριες αν το ψαξεις και το θες .

    Απογοήτευση και ηττοπάθεια δεν χρειάζεται μόνο ..


    Υ.Γ.Ασε σε παρακαλω τον πληθυντικό εδω μεσα κοριτσακι μου ,φιλικα μιλαμε ολοι να το ξερεις !
    Έχεις απόλυτο δίκαιο...πλέον έχω σταματήσει να τους λέω ότι συμβαίνει στην ζωή μου και μπορώ να πω ότι ψηλό ηρέμησα γτ δεν την κάνουν κουμάντο, τους ενοχλεί βέβαια ρωτάνε αλλά δεν πρόκειται να τους πω αρκετά με έσκασαν ας κρατήσω κάτι και για εμένα. Όσο για την δουλειά επιτέλους βρήκα σε μια καφετέρια που και το κλίμα είναι πολύ ωραίο και χαίρεσαι να πηγαίνεις για δουλειά. Το κακο στην όλη υπόθεση είναι ότι ενώ τους είπα ότι μπορεί να ανοίξει η σχολή για τον Σεπτέμβριο εξεταστική είπαν θα δούμε και άσε μας . Το χειρότερο όμως είναι ένα και δεν μπορώ γ@μωτο να το αλλάξω όσο και αν προσπαθώ να μιλήσω γτ κάθε σκ πρέπει να τους ακούω όχι μόνο εγώ αλλά και η αδελφή μου όταν είναι ποιο προσωπικά (να το πω και κόσμια) απο την μια ευτυχώς έχω το σκυλί και επειδή είναι μικρό και τριγυρνάει στο σπίτι έμαθαν να κλείνουν πόρτες διαφορετικά συνέχεια ανοιχτές τις έχουν...Εδώ δεν ξέρω τι να κάνω πως να το πω με όμορφο τρόπο όχι τίποτα άλλο να μην τις φάω και από πάνω.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Καλημέρα !

    Τι εννοείς Μαρια μου "να μην τις φάω" ....
    Δεν πιστεύω να ανέχεσται κατι τέτοιο να συμβαίνει μεσα στο σπίτι σας και να μην αντιδρατε..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #39
    Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα !

    Τι εννοείς Μαρια μου "να μην τις φάω" ....
    Δεν πιστεύω να ανέχεσται κατι τέτοιο να συμβαίνει μεσα στο σπίτι σας και να μην αντιδρατε..
    Και που αντιδραω πάλι πάνω μου γυρνάνε οπότε ..ότι να γίνει θα γίνει απλά και εγώ άνθρωπος είμαι και εχω κουραστεί .

  10. #40
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Αγαπιτη Μαρια , παρα το οτι σεβομαι και θεωρω σημαντικο παρα πολυ τους οικογενειακους δεσμους και ηθικους κανονσμους, οπου ειναι αλληλενδετοι με της εκκλησιας μας! οταν ομως τα πραγματα πανε στο ακρο και χανεται η υποχρεωση των γονιων και η θεικη τους υποσχεση προς τα τεκνα τους να τους προσφαιρουν την ηδανικοτερη και παντα καλυτερη ζωη που μπορουν! τοτες εξαγριονομαι!
    Εαν ισχυουν σε αντικειμενικο σημειο τα οσα ελεεινα πραματα συμβαινουν σε βαρος της προσωπικοτητας σου θα σου πω κατις το οποιο μπορεις να εξακρηβωσεις και μοναχη σου εαν θελεις.
    Αν οντως λοιπον ο πατερας σου ασκει βια πανω σου χωρις δικαιολογια! αν δεν σεβοντε την συναισθηματικη σου κατασταση οπου παρεπιπτωντος δεν εχει δικαιωμα ουτε η μανα σου να ξερει εαν δεν το θες εσυ βεβαια τις σεξουαλικες σου πρωτειμησεις! αν εισαι ενηλικη λοιπον θα σου πω τα εξεις.
    Προ 2 χρονων περιπου εβρησκομενος στα δικαστηρια αθηνας για δικη μου υποθεση περι ενος εγκληματος οπου με αναγκασαι η κρατικη εξουσια αλλα και η υποχρεωση μου προς τις αρχες μου να διαπραξω ,περιμενωντας λοιπον τον αριθμο μου, συγκεκρημενα ειμουν στο πλημελοδικιο ,πριν πο εμενα ηταν η υποθεση μια κοπελας οπου ειχε μυνηση τον πατερα της για βια εναντιον της και για εξηβρηση. Η κοπελα δεν ηταν παρον στην δικη! ηταν ο πατερας της οπου και παρα την τοσο πιστηκη του καταθεση -προσωπικα τον πιστεψα- το δικαστηριο αποφαησαι το απιστευτο κι ομως αληθεινο!! να μην κατηκει ο πατερας στο σπιτι του!! επειδη εκει πρεπει να ειναι η κορη του !! χωρις να ειναι αυτος παρον!!! υποχρεοθηκε μεχρι να γινει το επομενο δικαστηριο αφου αν θυμαμαι καλα ζητησε να γινει επαναλυψη της δικης , για να ερθουν καποια στοιχεια! μεχρι τοτες λοιπον υποχρεουταν να μενει εκτος σπιτιου, να δινει προν στην αστυνωμια και να υπαρχει εγραφη αναφορα της κορης ανα καποιο χρονικο δυαστημα στην προνοια η στην κοινωνικη υπηρεσια των δικαστηριων ,οπου να γραφει την κατασταση ,εαν εχει προβλημα με ττην υπολυπη οικογενεια της, αν ο πατερας της την ενοχλει και αλλα τετοια. Μπορω να πω οτι μου εκανε τεραστια εντυπωση ποσο μαλον οτι επροκειτε για οικογενεια αλβανικης επικοτητας οπου νομιζα οτι τα δικαστηρια αδιαφορουν τελειως! και ομως ηταν κατις που με εκανε να χαρω για το νομικο μας συστημα!
    Αρα αγαπιτη Μαρια, μην φοβασαι κανενα και τυποτα! οταν προσβαλουν την προσωπικη σου αξιοπρεπεια ,την σεξουαλικη σου ταυτοτητα και ελευθερια δεν ειναι στο χερι σου ,αλλα κατα την γνωμη μου εισαι υποχρεωμενη ως προς το φυλο σου και την ανθρωπινη αξιοπρεπεια να αντιδρας και να ζητας το δικαιο σου! Αν δε με πιστευεις μπορεις να το αναζητησεις και μονη σου ειτε στο ιντερνετ στην σελιδα του συλογου νομικων αθηνας για το οικογενειακο δικαιο, ειτε αν θες μπορω να βρω την ημερομινια και την αιθουσα και να ψαξεις την υποθεση μονη σου για να το καταθεσης ως προδικαστεα υποθεση! οπου δικαιουσαι να την αναφαιρεις ως προηγουμενη αποφαση.

  11. #41
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    τα ανθρωπινα δικαιωματα δεν πρεπει να δεχομαστε να καταπατουντε! ειτε τα βλεπουμε ως παρατηρητες σε ενα γειτονικο σπιτι! ειτε προκειτε για εμας τους ιδιους! ειτε ακομα και στην τηλεωραση για υποθεση στην αλλη ακρη του κοσμου! ειναι υποχρεωση μας να αντιδραμε με συλογικους η αλλους νομιμους τροπους! να μην δεχομαστε πωτες! την εκμεταλευση ανθρωπου απο ανθρωπο! οταν δεν αντιδρουμε ειμαστε σιπηλοι αποδεκτες! αρα συνενοχοι στο εγκλημα αυτο! δεν υπαρχουν δλδ 3 οπτικες, η αποδωχη η αδιαφορια η η αντιδραση ! δυο ειναι η τα δεχεσαι η ΔΕΝ ΤΑ ΔΕΧΕΣΑΙ!!!

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Μαρία1998 View Post
    Και που αντιδραω πάλι πάνω μου γυρνάνε οπότε ..ότι να γίνει θα γίνει απλά και εγώ άνθρωπος είμαι και εχω κουραστεί .
    Καλημέρα κοριτσάκι μου !

    Πως είσαι αυτές τις μέρες έχεις κάνει κάτι από δουλειά ?
    Προσπάθησε σε παρακαλώ πολύ να μην δέχεσαι το οτιδήποτε και αν δεις η κατάσταση να ξεφεύγει να αντιδράσεις όπως μπορείς και να ζητήσεις βοήθεια από κάποιον κοντινό σου .
    Μην ανέχεσται τίποτα από όλα αυτά .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    123
    παντα μπορεις να κανεις κατι... ακομα κ κατι μηκρο...

  14. #44
    Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by iakovos23 View Post
    παντα μπορεις να κανεις κατι... ακομα κ κατι μηκρο...
    Ανάλογα την κατάσταση εδώ ότι πάω να κάνω το κρίνουν και με μειώνουν .

  15. #45
    Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα κοριτσάκι μου !

    Πως είσαι αυτές τις μέρες έχεις κάνει κάτι από δουλειά ?
    Προσπάθησε σε παρακαλώ πολύ να μην δέχεσαι το οτιδήποτε και αν δεις η κατάσταση να ξεφεύγει να αντιδράσεις όπως μπορείς και να ζητήσεις βοήθεια από κάποιον κοντινό σου .
    Μην ανέχεσται τίποτα από όλα αυτά .
    Από δουλειά πάλι κλ βρήκα μαζί με την αδερφή σε μια πολύ ωραία καφετέρια που το προσωπικό σε κάνει να το νοιώθεις οικογένεια.
    Προσπαθώ να μιλήσω στις θείες μου και την γιαγιά μου αλλά η "μανα" μου με βγάζει ότι δεν ισχύουν όλα αυτά που λέω γτ λέει πιέζομαι με την σχολή ψέματα κοινός.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Μήπως φταίω εγω(;)
    By Del-To-21042020a in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 23-11-2015, 00:07
  2. παντα μια καινουργια αρχη κ παντα ενα μπλεξιμο....
    By _kassandra_ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 07-04-2013, 20:37
  3. ΦΤΑΙΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ......ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΙΜΗΜΑ????????
    By theo68 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 29-04-2011, 19:33
  4. ΦΤΑΙΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ......ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΙΜΗΜΑ????????
    By theo68 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 29-04-2011, 17:33
  5. Φταίω
    By Kourmentalas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-10-2010, 11:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •