Πάντα φταίω εγώ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 68
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    42

    Πάντα φταίω εγώ

    Γειά σας! Γράφω εδώ γτ αν δεν τα πω κάπου θα σκάσω είναι. Εδώ και έναν χρόνο οι γονείς μου με κάνουν σκουπίδι ότι για ότι γίνεται ευθύνομαι εγώ. Όταν κάποιες φορές πάω να πάρω το μέρος της αδερφής μου σε μια από τις πολλές φασαρίες που κάνουν, πάντα την πληρώνο εγώ επειδή λέω τα πράγματα όπως είναι και δεν κουκουλωνο τις καταστάσεις. Το κακό είναι ότι λόγο πανδημία καλούμε να μένω μαζί τους με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να πάμε στο φοιτητικό μας σπίτι με την αδερφή μου. Σήμερα έγινε μια χοντρή φασαρία με αποτέλεσμα να με χτυπήσουν αλλά έχουν την απαιτήσει να μην μιλήσω και πω στην γιαγιά μου την γίνεται εδώ μέσα. Οι αυτοπεποίθηση μου πλέον δεν υπάρχει γτ λένε ότι δεν αξίζω και ότι με τον τρόπο που μιλάω δεν πρόκειται να γυρίσει να με δει κανένας , φοβάμαι να πω το οτιδήποτε για το λόγο μην γίνει κάποια φασαρία. Το μόνο που θέλουν είναι λέει να περνάω τα μαθήματα για να παίρνουν τα λεφτά (1.000€ επίδομα που δίνουν στους φοιτητές).Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω. Ώρες ώρες σκέφτομαι να πάρω ότι χάπια έχει το σπίτι και να τελειώσει εκεί η υπόθεση.

  2. #2
    Δυσκολη κατασταση αυτη που περιγραφεις και βιωνεις. Δεν ειμαι ειδικος, ειμαι ανθρωπος με τα δικα μου θεματα. Ομως θα σου γραψω τη σκεψη μου. Αρχικα καταλαβαινω οτι εισαι μικρη σε ηλικια. Μικρη σε σχεση με μενα που εχω τα διπλασια χρονια.
    Η βια που περιγραφεις δεν ειναι ωραια. Αν θεωρεις οτι η γιαγια σου μπορει να βαλει φρενο σε αυτη τους τη συμπεριφορα ,γιατι να μην της μιλησεις?
    Προφανως ξερεις οτι τα σκληρα λογια που σου λενε δεν αληθευουν. Πρεπει να το ξερεις. Να λες στον εαυτο σου οτι αξιζει, και οτι αξιζει τα καλυτερα. Η γνωμη που εκφραζουν οι γονεις σου ειναι ,συγνωμη μια βλακεια και μιση. Σιγουρα θα εχουν τα θεματα τους για να μιλανε ετσι, αλλα δεν υπαρχει ιδιαιτερη δικαιολογια. Ισως ετσι μεγαλωσαν και πατανε πανω σε τετοια μοτιβα. Οπως και να εχει μην πεφτεις θυμα των λεξεων. Μην αφηνεις να σε διαπερνουν οι γνωμες των αλλων. Ακομα και των γονιων σου. αποψη τους ειναι, (αν την εννοουν ) και δε σημαινει οτι ειναι σωστη.
    Και πως αλλωστε μια γνωμη τοσο χαζη οτι ενας ανθρωπος δεν αξιζει,να ειναι σωστη? Και φυσικα αξιζεις. Κανε υπομονη, παρε θαρρος και μιλα στη γιαγια ή παρε τηλεφωνο σε αυτες τις τηλεφωνικες γραμμες υποστηριξης. Σιγουρα εκει θα σου δωσουν καλυτερες συμβουλες
    Αν γκουγκλαρεις γραμμη υποστηριξης, θα βρεις την καταλληλη για σενα. Ισως με το τελευταιο που γραφεις καλο θα ηταν να παρεις το 1018 .Δεν γνωριζω καμια γραμμη, απλα το γκουγλαρα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    κανεις δεν μπορει να διαλεξει τους γονεις του ετσι πολλες φορες συμβαινουν τετοια σαν αυτα που περιγραφεις.
    μια λυση ειναι να ανεξαρτητοποιηθεις οικονομικα ωστε μελλοντικα να περιορισεις τετοιες καταστασεις.
    αυτα που γραφεις για τα χαπια, ειναι θλιβερα. αλλιμονο εαν καθε αγορι και κοριτσι οποτε εχει προβληματα με τους γονεις του σκεφτεται τετοια πραγματα αφου ετσι και αλλιως δεν αποτελουν λυση.
    ακομα προσπαθησε περισσοτερο να περνεις επιβεβαιωση απο τις κοινωνικες σου επαφες με ανθρωπους της ηλικιας σου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    αν όχι στην γιαγιά σου, κάποιος άλλος ενήλικας δεν υπάρχει που να έχετε καλή σχέση, εσύ ή η αδερφή σου; το περιβάλλον που ζεις είναι ακατάλληλο. κανονικά θα έπρεπε να κάνει κάποιος καταγγελεία.
    πρέπει να σώσεις τον εαυτό σου απο αυτή την κατάσταση.
    είναι δικό τους πρόβλημα και όχι δικό σου.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    42
    Θέλω να πιστέψω στον εαυτό μου αλλά πάντα εκεί που πάω να πάρω ανάσα με σπρώχνουν πάλι κάτω.. Σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου θα σκεφτώ να μιλήσω με την γιαγιά μου μήπως με βοηθήσει...

  6. #6
    Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    42
    Σκέφτομαι να δουλέψω αλλά το διάστημα αυτό είναι πάρα πολύ δύσκολο, με τους φίλους που μιλάω βλέπω έναν άλλον μου ευατο αλλά ακόμα και που βγαίνω λίγο έξω μου το βγάζουν ξινό.. .

  7. #7
    Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    42
    Δεν υπάρχει κάποιος άλλος που να μπορώ να πω τα πράγματα όπως έχουν, όσο για την καταγγελία δεν θέλω να κάνω είναι γονείς μου δεν μου πάει η καρδιά

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μαράκι αν κρίνω από το 98 είσαι στα 23, σωστά; Μπορεί όπως μας μεγαλώνουν στην Ελλάδα να είμαστε απο πολλές απόψεις σαν μεγάλα μωρά και να μην ωριμάζουμε ποτέ και ενώ σε άλλες χώρες οι άνθρωποι παίρνουν τη ζωή τους στα χέρια τους από τα 18 και νωρίτερα στην Ελλάδα στα 23 κι αν σπουδάζεις να θεωρείσαι κάτι σαν έφηβος, αλλά καμια φορά η ίδια η ζωή σου δίνει το ερέθισμα να ωριμάσεις και να την δεις αλλιώς.

    Δες το λίγο σαν ένα κίνητρο όλο αυτό που περιγράφεις, η ζωή σε ξυπνάει και σου λέει ότι στα 23 είσαι ενήλικας και πρέπει να μάθεις να βασίζεσαι σε εσένα, να έχεις πίστη στον εαυτό σου και να μην εξαρτάς τη διάθεσή σου, την ψυχολογία σου και τη ζωή σου από τους γονείς σου ή την αρρωστημένη ανάγκη αποδοχής των γονιών που έχουμε σε αυτή τη χώρα, με αποτέλεσμα να μπερδεύουμε τα θέλω μας, τις ανάγκες μας, τον χαρακτήρα και την ταυτότητά μας με αυτή των γονιών μας.

    Κατ' αρχήν μην ψάχνεις να βρεις συνεννόηση και δίκιο. Αν ήταν να το βρεις, θα το είχες βρει ως τώρα. Τα λες λίγο γενικόλογα, αλλά αρχικά βάλε κάποια όρια να μην σου ζαλίζουν τον έρωτα χωρίς πολλές εξηγήσεις και φασαρίες. Αν έχω καταλάβει καλά και η αδερφή σου φοιτήτρια είναι. Καλό είναι να αναλάβει την ευθύνη του εαυτού της και να μην έχεις τον ρόλο του υπερασπιστή της. Σε κάποια πράγματα αν συμφωνείτε μεταξύ σας κρατείστε κοινή στάση, αλλά μην πας να κάνεις τον συνήγορο. Σε περίπτωση που πάνε τα πράγματα να ξεφύγουν, καλύτερα να προλαβαίνεις καταστάσεις παρά να οργίζεσαι κατόπιν εορτής. Όταν υψώνονται οι τόνοι, φύγε πριν σηκώσουν χέρι. Αν είναι κάτι επαναλαμβανόμενο, ζήτα βοήθεια από όπου μπορείς να τη βρεις. Συγγενείς, φορείς, αστυνομία.

    Δεύτερον βρες τρόπους για ένα εισόδημα. Η πανδημία τα έχει κάνει όλα μπερδεμένα,αλλά κάτι μπορεί να βρεθεί. Αν όχι σήμερα, από το Μάιο θα ανοιξουν δουλειές. Κοίτα για κάπου μακριά από το σπίτι. Όπου γης και πατρίς, δεν χρειάζεται να μένεις κοντά στους δικούς σου, αρκεί να μπορέσεις να ανεξαρτητοποιηθείς οικονομικά. Προσωρινή λύση είναι κάπου στον τουρισμο για το καλοκαίρι. Δεν θα είναι πολύ εύκολα φέτος και δεν θα έχεις πολλές απολαβές, αλλά κάτι θα βάλεις στην άκρη και η απομάκρυνση από το σπίτι θα σε κάνει να σκεφτείς πιο καθαρά για το τι θα κάνεις στη συνέχεια.

    Τρίτον, θέλω να ελπίζω ότι δεν πέρασες σε κάποια σχολή κι απλά πας επειδή έτυχε. Ελπίζω να είναι κάτι που σε ενδιαφέρει και έχει κάποια αντίκρισμα, π.χ. ακόμα κι αν σαν πτυχίο δεν λέει πολλά, να μπορεί να σε βοηθήσει να κάνεις κάτι αλλο ή να σου μαθαίνει κάτι χρήσιμο από σπόντα. Συνεπώς, όσο μπορείς μην τα φορτώνεις στον κόκκορα. Δεν είναι μόνο να περνάς τα μαθήματα, είναι να μαθαίνεις και κάτι ουσιαστικό. Όσο μπορείς μην τα παρατάς.

    Να μην ξεχνάς ότι οι άσχημες συμπεριφορές εξηγούνται αλλά δεν πρεπει να γίνονται ανεχτές ή να δικαιολογούνται. Μπορεί οι γονείς να θεωρούν ότι έτσι συνετίζουν τα παιδιά ή να έχουν οι ίδιοι ζήσει ασχημες καταστάσεις ή να έχουν τα ψυχολογικά τους ή απλά να μην ξέρουν τι τους γίνεται, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δικαιολογούνται να σηκώνουν χέρι ή να συμπεριφέρονται σαν καθάρματα. Και οι χειρισμοί και οι ταπεινώσεις είναι απαράδεκτες και δεν πρέπει να αλλοιώνουν την πιστη στον εαυτό σου. Αν έρθει κάποιος και σου πει ότι είσαι δεινόσαυρος με ένα κέρατο στη μύτη και φολιδωτή ουρά θα τον πιστέψεις ακόμα κι αν στο λέει κάθε μέρα; Αφού ξέρεις ότι είσαι άνθρωπος με δυο χέρια και δυο πόδια. Έτσι ακόμα κι αν κάποιοι σου λένε κάθε μέρα οτι δεν αξίζεις, δεν θα γυρίσει να σε δει κανένας* ή ξερω κι εγώ τι άλλο, ακόμα κι αν αυτοι οι κάποιοι είναι οι γονείς σου, ποτέ μην πιστέψεις ότι είσαι άχρηστη και ανάξια. Εσύ την αλήθεια σου την ξέρεις!

    *Αυτό το δεν θα γυρίσει να σε δει κανένας τι σημαίνει ακριβώς; Θέλω να πιστεύω ότι δεν αναφέρονται σε άντρα και παντρειές; Helloooo, 2021 ! Μην μασάς στις αηδίες τους!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Πολύ δύσκολη κατάσταση.. Και σίγουρα δεν είσαι μόνη.
    Τώρα με την καραντίνα θεωρώ πως πολλοί άνθρωποι βιώνουν πολύ παρόμοιες καταστάσεις.
    Δεν είσαι σκουπίδι, επειδή το λένε οι γονείς σου.
    Οι γονείς σου είναι αγενείς και δεν ελέγχουν τον θυμό τους.
    Οι γονείς σου δεν μπορούν να αποδεχθούν ό,τι διαφέρει από τη φιλοσοφία τους.
    Εχει τεράστια διαφορά το ένα με το άλλο.
    Εσύ γιατί να μην αξίζεις;
    Επειδή έχεις άποψη;
    Επειδή δεν είσαι ίδια μαζί τους;
    Γιατί η δική τους άποψη να είναι μεγαλύτερης αξίας από τη δική σου;
    Το πρόβλημα δεν είσαι εσύ.
    Υπομονή...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Μαρία1998 View Post
    Γειά σας! Γράφω εδώ γτ αν δεν τα πω κάπου θα σκάσω είναι. Εδώ και έναν χρόνο οι γονείς μου με κάνουν σκουπίδι ότι για ότι γίνεται ευθύνομαι εγώ. Όταν κάποιες φορές πάω να πάρω το μέρος της αδερφής μου σε μια από τις πολλές φασαρίες που κάνουν, πάντα την πληρώνο εγώ επειδή λέω τα πράγματα όπως είναι και δεν κουκουλωνο τις καταστάσεις. Το κακό είναι ότι λόγο πανδημία καλούμε να μένω μαζί τους με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να πάμε στο φοιτητικό μας σπίτι με την αδερφή μου. Σήμερα έγινε μια χοντρή φασαρία με αποτέλεσμα να με χτυπήσουν αλλά έχουν την απαιτήσει να μην μιλήσω και πω στην γιαγιά μου την γίνεται εδώ μέσα. Οι αυτοπεποίθηση μου πλέον δεν υπάρχει γτ λένε ότι δεν αξίζω και ότι με τον τρόπο που μιλάω δεν πρόκειται να γυρίσει να με δει κανένας , φοβάμαι να πω το οτιδήποτε για το λόγο μην γίνει κάποια φασαρία. Το μόνο που θέλουν είναι λέει να περνάω τα μαθήματα για να παίρνουν τα λεφτά (1.000€ επίδομα που δίνουν στους φοιτητές).Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω. Ώρες ώρες σκέφτομαι να πάρω ότι χάπια έχει το σπίτι και να τελειώσει εκεί η υπόθεση.
    Καλημέρα !

    Μαράκι βρες τρόπο κορίτσι μου να φύγεις από το πατρικό σου .
    Συνενοησου με την αδελφή σου να κάνετε πολύ υπομονή όσο διαρκεί η καραντίνα και μετά βρείτε κάποια δουλειά και οι δύο σας και πηγαινεται να ζήσετε όπου σπουδάζετε χωρίς καν να τους ρωτήσεις ..

    Πάρε την ζωή σου στα χέρια σου και αξίζεις παρα πολλά αυτό να έχεις πάντα στο μυαλό σου .
    Το σίγουρο είναι ότι από δύο τέτοιους γονεις βγήκαν πολύ καλύτερα παιδιά και σίγουρα θα έχουν καλύτερη τύχη από την δική τους .
    Αυτό να θυμάσαι !Να ξέρεις εσύ και κανένας αλλος αν αξίζεις ή όχι και να μην επιτρέπεις σε οποιοδήποτε ,ακόμα και αυτοί λέγονται γονείς να σε μειώνουν και το κυριότερο να σηκώνουν χέρι επάνω σου ...

    Εξοργίζομαι πολύ με τέτοιους ανθρώπους που θέλουν να λέγονται γονείς ..
    Αλήθεια σαν την σας βλέπουν?
    Μόνο για να τσεπωνουν το 1000αρικο και να αφανίζουν κάθε είδος αξιοπρέπειας ?
    Είναι δυνατόν να μιλάμε για ανθρώπους που σηκώνουν χέρι στα παιδιά τους και ειδικά σε τέτοιες ηλικίες ?

    Κάνε υπομονή κορίτσι μου ,μην τους δίνεις σημασία και όταν δημιουργούνται καταστάσεις καλύτερα να φεύγεις και μόλις τελειώσει όλη αυτή η κατάσταση ,πήγαινε στο σπίτι σου και πάρε την ζωή στα χέρια σου χωρίς να εξαρτάσαι από αυτούς .
    Μόνο έτσι θα γλυτώσεις και το κυριότερο θα ηρεμήσεις και θα βρεις τα πατήματα σου .

    Αλήθεια τι σπουδάζεις θέλεις να μας πεις ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #11
    Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    42
    Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου που χάλασες για εμένα να σαι καλά. Όσο για την σχολή ευτυχώς κατάφερα μετά από πολύ διάβασμα να είμαι εκεί που αγαπάω, και ναι εννοούν για άντρα..

  12. #12
    Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    42
    Μάλλον ναι επειδή δεν είμαι σαν αυτούς για αυτό κάνουν και όλα αυτά.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    42
    Να σαι καλά για τα λόγια σου... Εσύ όπως και οι υπόλοιποι που μου γράψατε με κάνατε να νοιώσω καλύτερα.. Σπουδάζω λογιστική...

  14. #14
    Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by δενξερω View Post
    Δυσκολη κατασταση αυτη που περιγραφεις και βιωνεις. Δεν ειμαι ειδικος, ειμαι ανθρωπος με τα δικα μου θεματα. Ομως θα σου γραψω τη σκεψη μου. Αρχικα καταλαβαινω οτι εισαι μικρη σε ηλικια. Μικρη σε σχεση με μενα που εχω τα διπλασια χρονια.
    Η βια που περιγραφεις δεν ειναι ωραια. Αν θεωρεις οτι η γιαγια σου μπορει να βαλει φρενο σε αυτη τους τη συμπεριφορα ,γιατι να μην της μιλησεις?
    Προφανως ξερεις οτι τα σκληρα λογια που σου λενε δεν αληθευουν. Πρεπει να το ξερεις. Να λες στον εαυτο σου οτι αξιζει, και οτι αξιζει τα καλυτερα. Η γνωμη που εκφραζουν οι γονεις σου ειναι ,συγνωμη μια βλακεια και μιση. Σιγουρα θα εχουν τα θεματα τους για να μιλανε ετσι, αλλα δεν υπαρχει ιδιαιτερη δικαιολογια. Ισως ετσι μεγαλωσαν και πατανε πανω σε τετοια μοτιβα. Οπως και να εχει μην πεφτεις θυμα των λεξεων. Μην αφηνεις να σε διαπερνουν οι γνωμες των αλλων. Ακομα και των γονιων σου. αποψη τους ειναι, (αν την εννοουν ) και δε σημαινει οτι ειναι σωστη.
    Και πως αλλωστε μια γνωμη τοσο χαζη οτι ενας ανθρωπος δεν αξιζει,να ειναι σωστη? Και φυσικα αξιζεις. Κανε υπομονη, παρε θαρρος και μιλα στη γιαγια ή παρε τηλεφωνο σε αυτες τις τηλεφωνικες γραμμες υποστηριξης. Σιγουρα εκει θα σου δωσουν καλυτερες συμβουλες
    Αν γκουγκλαρεις γραμμη υποστηριξης, θα βρεις την καταλληλη για σενα. Ισως με το τελευταιο που γραφεις καλο θα ηταν να παρεις το 1018 .Δεν γνωριζω καμια γραμμη, απλα το γκουγλαρα.
    Θέλω να πιστέψω στον εαυτό μου αλλά πάντα εκεί που πάω να πάρω ανάσα με σπρώχνουν πάλι κάτω.. Σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου θα σκεφτώ να μιλήσω με την γιαγιά μου μήπως με βοηθήσει...

  15. #15
    Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    κανεις δεν μπορει να διαλεξει τους γονεις του ετσι πολλες φορες συμβαινουν τετοια σαν αυτα που περιγραφεις.
    μια λυση ειναι να ανεξαρτητοποιηθεις οικονομικα ωστε μελλοντικα να περιορισεις τετοιες καταστασεις.
    αυτα που γραφεις για τα χαπια, ειναι θλιβερα. αλλιμονο εαν καθε αγορι και κοριτσι οποτε εχει προβληματα με τους γονεις του σκεφτεται τετοια πραγματα αφου ετσι και αλλιως δεν αποτελουν λυση.
    ακομα προσπαθησε περισσοτερο να περνεις επιβεβαιωση απο τις κοινωνικες σου επαφες με ανθρωπους της ηλικιας σου.
    Σκέφτομαι να δουλέψω αλλά το διάστημα αυτό είναι πάρα πολύ δύσκολο, με τους φίλους που μιλάω βλέπω έναν άλλον μου ευατο αλλά ακόμα και που βγαίνω λίγο έξω μου το βγάζουν ξινό..

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Μήπως φταίω εγω(;)
    By Del-To-21042020a in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 23-11-2015, 00:07
  2. παντα μια καινουργια αρχη κ παντα ενα μπλεξιμο....
    By _kassandra_ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 07-04-2013, 20:37
  3. ΦΤΑΙΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ......ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΙΜΗΜΑ????????
    By theo68 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 29-04-2011, 19:33
  4. ΦΤΑΙΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ......ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΙΜΗΜΑ????????
    By theo68 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 29-04-2011, 17:33
  5. Φταίω
    By Kourmentalas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-10-2010, 11:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •