Ένα μπέρδεμα στο μέσα μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152

    Ένα μπέρδεμα στο μέσα μου

    Καλησπέρα...Έχοντας πιάσει τον εαυτό μου να ψάχνει τα εσώψυχα του αρκετά τον τελευταίο καιρό (για αυτό βρίσκομαι να γράφω στο forum), βρέθηκα αντιμέτωπος με ένα ερωτηματικό. Η αλήθεια είναι ότι το είχα παρατηρήσει και παλιότερα, αλλά δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία. Για να μην πολυλογώ, είμαι ανάμεσα στο ότι έχω μια πολυσχιδή προσωπικότητα, έχω κάποια ψυχασθένεια ή απλώς όλα είναι θέμα αυτοπεποίθησης που δε διαθέτω.

    Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, υπάρχουν στιγμές που πιάνω τον εαυτό μου να βγάζει ένα ρομαντισμό, να ονειροπολεί, να θέλει να αλλάξει τον κόσμο προς το καλύτερο. Μετά, την επόμενη μέρα, σα να μεταμορφώνομαι σε ένα άλλο άτομο, που βλέπει ότι αυτό το είδος ανθρώπου δεν έχει «πέραση» και γίνομαι κάπως πιο κυνικός. Αυτή η κατάσταση με μπερδεύει ιδιαίτερα και δεν ξέρω τι ισχύει για μένα. Νομίζω ότι η προσωπικότητα μου γέρνει προς το πρώτο στάδιο που περιέγραψα, αλλά δε μπορώ να είμαι σίγουρος.

    Παράλληλα, όσον αφορά τον επαγγελματικό τομέα, όντας 20 χρονών σπουδάζω αθλητική δημοσιογραφία σε ΙΕΚ και ενώ μου αρέσει ουσιαστικά, δε νιώθω πλήρως καλυμμένος από το αντικείμενο. Γενικά δε μπορώ να με φανταστώ να κάνω ένα επάγγελμα σε όλη μου τη ζωή.

    Όπως είχα προαναφέρει σε άλλα threads, είχα λάβει φαρμακευτική αγωγή για κρίσεις πανικού/κατάθλιψη το προηγούμενο διάστημα και τα έχω σταματήσει από το Μάρτιο ελέω απόφασης του ψυχιάτρου που επισκεφτόμουν. Σίγουρα, δεν είμαι στο επίπεδο που ήμουν πριν ένα χρόνο, κρίσεις πανικού δεν παθαίνω καθόλου, ωστόσο νιώθω ένα μπέρδεμα. Όχι τόσο μελαγχολία και θλίψη, όσο κάτι σαν κρίση ταυτότητας. Το να είμαι διπολικός, το είχε αποκλείσει ο γιατρός, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με εμένα ρε γαμώτο...Αφήστε δε που μου είναι φουλ δύσκολο να είμαι σίγουρος για το οτιδήποτε. πχ με ρωτάει ο κολλητός μου αν μου αρέσει μια κοπέλα και δεν είμαι σίγουρος για το ΝΑΙ ή το ΟΧΙ που θα πω.

    Όλη αυτή η κατάσταση, με έχει βάλει μέσα σε μια λούπα και σε συνδυασμό με την απουσία ουσιαστικών φιλικών σχέσεων, γίνεται ακόμη πιο δύσκολο. Τέσπα, αυτά ήθελα να πω, προκειμένου να δω αν και κάποιος άλλος έχει νιώσει ή νιώθει παρόμοια και να με συμβουλεύσει με κάποιο τρόπο...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Πέρα από το να σε παρακολουθεί ψυχιατρος για την αγωγή, κάνεις ψυχοθεραπεία; Νομίζω πως θα βοηθήσει να βάλεις σε μια σειρά τις σκέψεις σου γύρω από την ταυτότητα σου κι όχι μόνο. Γενικά δίνεις την εντύπωση κάποιου που ψάχνει σταθερές και αμέσως μου δημιουργείται το ερώτημα "γιατί;" Δεν πειράζει κι αν δεν κάνεις ένα επάγγελμα για μια ζωή. Θα έλεγα ότι στην εποχή μας και στο μέλλον ακόμη περισσότερο αυτό μάλλον θα είναι ο κανόνας. Δεν πειράζει αν δεν ξέρεις αν σ'αρέσει η κοπέλα που σε ρωτά ο φίλος σου. Πες του ότι δεν ξέρεις. Πειράζει όταν για σένα αποτελεί πρόβλημα που δεν ξέρεις ανά πάσα στιγμή για οιοδήποτε ζήτημα ποια είναι η θέση σου ή αν γενικά δυσκολεύεσαι να πάρεις θέση για το οποιοδήποτε ζήτημα. Και σ'αυτό μπορεί να βοηθήσει η ψυχοθεραπεία να καταλάβεις γιατί συμβαίνει αυτό και σιγά σιγά να σε βοηθήσει να αισθάνεσαι ποια είναι η θέση σου. Γενικά ένας άνθρωπος δεν είναι μόνο ρομαντικός ή μόνο κυνικός. Συνήθως σε όλους μας ενυπάρχουν στοιχεία διάφορα σε διαφορετική δοσολογία και συμπεριφερόμαστε ανάλογα με τις συνθήκες, τη στιγμή, τα βιώματα μας. Δεν υπάρχει η τέλεια σταθερότητα σε έμψυχα όντα νομίζω. Δεν είναι καν το ζητούμενο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Πέρα από το να σε παρακολουθεί ψυχιατρος για την αγωγή, κάνεις ψυχοθεραπεία; Νομίζω πως θα βοηθήσει να βάλεις σε μια σειρά τις σκέψεις σου γύρω από την ταυτότητα σου κι όχι μόνο. Γενικά δίνεις την εντύπωση κάποιου που ψάχνει σταθερές και αμέσως μου δημιουργείται το ερώτημα "γιατί;" Δεν πειράζει κι αν δεν κάνεις ένα επάγγελμα για μια ζωή. Θα έλεγα ότι στην εποχή μας και στο μέλλον ακόμη περισσότερο αυτό μάλλον θα είναι ο κανόνας. Δεν πειράζει αν δεν ξέρεις αν σ'αρέσει η κοπέλα που σε ρωτά ο φίλος σου. Πες του ότι δεν ξέρεις. Πειράζει όταν για σένα αποτελεί πρόβλημα που δεν ξέρεις ανά πάσα στιγμή για οιοδήποτε ζήτημα ποια είναι η θέση σου ή αν γενικά δυσκολεύεσαι να πάρεις θέση για το οποιοδήποτε ζήτημα. Και σ'αυτό μπορεί να βοηθήσει η ψυχοθεραπεία να καταλάβεις γιατί συμβαίνει αυτό και σιγά σιγά να σε βοηθήσει να αισθάνεσαι ποια είναι η θέση σου. Γενικά ένας άνθρωπος δεν είναι μόνο ρομαντικός ή μόνο κυνικός. Συνήθως σε όλους μας ενυπάρχουν στοιχεία διάφορα σε διαφορετική δοσολογία και συμπεριφερόμαστε ανάλογα με τις συνθήκες, τη στιγμή, τα βιώματα μας. Δεν υπάρχει η τέλεια σταθερότητα σε έμψυχα όντα νομίζω. Δεν είναι καν το ζητούμενο.
    Την έχω σταματήσει την ψυχοθεραπεία να σου πω την αλήθεια. Έκανα για περίπου δύο χρόνια και αφού είδα ότι νιώθω καλύτερα, είπα ότι δεν είναι φουλ απαραίτητη. Έχεις δίκιο ότι μπορεί να βοηθήσει, ωστόσο κατά κάποιο τρόπο, πιστεύω ότι το πρόβλημα απορρέει από την έλλειψη εμπειριών και τη μονοτονία στην οποία έχω μπει τα τελευταία χρόνια. Μη έχοντας πολλές φιλικές σχέσεις (για κοπέλα δεν το συζητώ καν), η καθημερινότητα μου είναι πάνω κάτω η ίδια. Ναι μεν έχω τη σχολή (το 90% έγινε μέσω pc), βγάζω το δίπλωμα, αλλά μου λείπουν οι βόλτες, οι έρωτες και όλα αυτά. Αυτό, έχει ως αποτέλεσμα να έχω τεράστιο χρόνο να υπεραναλύω το κάθε τι και να μένω στάσιμος.

    Εκτιμώ την ψυχοθεραπεία, ωστόσο βοηθάει κυρίως θεωρητικά και εγώ χρειάζομαι πρακτικές λύσεις αυτή τη στιγμή..Ευχαριστώ για το χρόνο σου!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    εγώ λέω, να ζητήσεις πρακτικές συμβουλές απο τον ψυχολόγο σου ή τους φίλους σου.
    δεν ξέρω ποιό είναι ακριβώς το πρόβλημα.
    οι ανθρώποι δεν είμαστε μόνο ένα πράγμα. είμαστε πολλοί μαζί. μην είσαι αυστηρός με τον εαυτό σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    ουτε εγω εχω καταλαβει ακριβως το προβλημα.
    πως συνδεεις το να μην ξερεις ακριβως τον εαυτο σου και το που στεκεσαι, με υποψιες ψυχασθενειας (!!!) ειχες καποια σχετικη διαγνωση;
    εισαι αρκετα νεος για να ξερεις επακριβως που στεκεσαι σε ολα τα θεματα.
    νομιζω θα σε βοηθουσε δουλεια αυτογνωσιας , ειτε σε ψυχοθεραπευτη ειτε σε ομαδικη θεραπεια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by erimitis44 View Post
    Την έχω σταματήσει την ψυχοθεραπεία να σου πω την αλήθεια. Έκανα για περίπου δύο χρόνια και αφού είδα ότι νιώθω καλύτερα, είπα ότι δεν είναι φουλ απαραίτητη. Έχεις δίκιο ότι μπορεί να βοηθήσει, ωστόσο κατά κάποιο τρόπο, πιστεύω ότι το πρόβλημα απορρέει από την έλλειψη εμπειριών και τη μονοτονία στην οποία έχω μπει τα τελευταία χρόνια. Μη έχοντας πολλές φιλικές σχέσεις (για κοπέλα δεν το συζητώ καν), η καθημερινότητα μου είναι πάνω κάτω η ίδια. Ναι μεν έχω τη σχολή (το 90% έγινε μέσω pc), βγάζω το δίπλωμα, αλλά μου λείπουν οι βόλτες, οι έρωτες και όλα αυτά. Αυτό, έχει ως αποτέλεσμα να έχω τεράστιο χρόνο να υπεραναλύω το κάθε τι και να μένω στάσιμος.

    Εκτιμώ την ψυχοθεραπεία, ωστόσο βοηθάει κυρίως θεωρητικά και εγώ χρειάζομαι πρακτικές λύσεις αυτή τη στιγμή..Ευχαριστώ για το χρόνο σου!
    Αν θεωρείς ότι το πρόβλημα έγκειται στην έλλειψη εμπειριών τι σε εμποδίζει να τις αποκτήσεις; Ισχύει ότι η απόκτηση εμπειριών βοηθάει και την αυτοπεποίθηση και στο να προσδώσουμε σωστές διαστάσεις σε πράγματα που μας φαίνονται βουνό όταν τα σκεπτόμαστε μόνο θεωρητικά.

Similar Threads

  1. μπερδεμα....
    By vith in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 10-04-2016, 23:33
  2. μπέρδεμα...μεγάλο μπέρδεμα....
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 22-12-2012, 01:17
  3. Μπέρδεμα...!
    By lady_fantasy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 29-11-2012, 18:21
  4. μπερδεμα.....
    By maria1985 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 08-06-2010, 17:47
  5. ΜΠΕΡΔΕΜΑ
    By dimitriskai in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 05-10-2005, 19:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •