Έχει περάσει κάποιος Covid? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 130
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ξύπνησα με πονόλαιμο. Λέτε να το κόλλησα στη γαστροσκοπηση; Προς το παρόν δεν έχω άλλο συμπτωμα. Πονόλαιμο και αποχρεμψεις (χωρίς αιμα. Βήχας ελάχιστος σαν γαργαλητο στο λαιμο)

    Θερμοκρασία 36.4, οξυγόνο 100%, παλμοί 66. Πίεση δεν μέτρησα ακόμα.
    Αλλά ειναι η πρώτη μέρα που εμφάνισα συμπτωματα. Αν το έχω σίγουρα θα το περάσω βαριά και θα το βγάλουν στις ειδήσεις όταν καταλήξω

    Πήρα το φάρμακο για το στομάχι, περιμένω να περάσουν 40 λεπτά για να φάω και να δω αν εχω γευση. Αν αλλάξει κάτι θα πάω να εξεταστω και θα τους ζητήσω να με νοσηλευσουν.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Σε κάθε άνθρωπο είναι διαφορετικό, αλλά μην βγάζεις συμπέρασμα από το παραμικρό ότι έχεις κορονοϊό βρε 'συ. Πάω στοίχημα ότι υπάρχουν χιλιάδες άνθρωποι που δεν ψειρίζουν το παραμικρό και τον έχουν περάσει χωρίς να το καταλάβουν. Μπορεί κι εγώ, τι να σου πω. Έχω κάνει 2-3 φορές rapid test και βγήκε αρνητικό, αλλά όπως όλοι μας έχω έρθει σε επαφή με αρκετό κόσμο που το πέρασε. Άλλοι σχεδόν χωρίς συμπτώματα, άλλοι στο νοσοκομείο. Οι περισσότεροι πάντως σαν απλή γρίπη με ενοχλητικά αλλά όχι τραγικά συμπτώματα.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Σε κάθε άνθρωπο είναι διαφορετικό, αλλά μην βγάζεις συμπέρασμα από το παραμικρό ότι έχεις κορονοϊό βρε 'συ. Πάω στοίχημα ότι υπάρχουν χιλιάδες άνθρωποι που δεν ψειρίζουν το παραμικρό και τον έχουν περάσει χωρίς να το καταλάβουν. Μπορεί κι εγώ, τι να σου πω. Έχω κάνει 2-3 φορές rapid test και βγήκε αρνητικό, αλλά όπως όλοι μας έχω έρθει σε επαφή με αρκετό κόσμο που το πέρασε. Άλλοι σχεδόν χωρίς συμπτώματα, άλλοι στο νοσοκομείο. Οι περισσότεροι πάντως σαν απλή γρίπη με ενοχλητικά αλλά όχι τραγικά συμπτώματα.
    Να σου πω την αλήθεια, μεχρι προσφατα θεωρούσα ότι σίγουρα το έχω περάσει.

    1ον πέρυσι τέλη Ιανουαρίου, όταν είχε επιστρέψει η αδερφή μου από ταξίδι στο εξωτερικό, κόλλησα κάτι σαν βρογχίτιδα (τότε ήταν και η πρώτη φορά που είχα πτυελα με αίμα, μετά σταμάτησαν βέβαια για πολλούς μηνες) και θεωρώ ότι ίσως το πέρασα τότε γιατί εικάζεται ότι ο κορονωιος ήρθε νωρίτερα στην Ευρωπη.
    2ον μέσα στο καλοκαίρι με τόσους τουρίστες και επιβεβαιωμένο κρούσμα στο ξενοδοχειο, παίζει να το πέρασα, ειδικά σε μια φάση που είχα πολυ έντονο βάρος για μερικές μέρες και μετά μου περασε.

    Ωστόσο γενικά, ειμαι ατομο που δεν αρρωσταινει ευκολα με γριπη κλπ, ουτε ανεβαζω ευκολα πυρετο και τα τελευταια 6 χρονια, απο τοτε που ξεπέρασα το αλλεργικό άσθμα και έκοψα το κάπνισμα , δεν εχω βήχα σχεδόν ποτέ.

    Οπότε αν κόλλησα κάτι, υποθέτω ότι θα είναι ο ιός και με την τύχη μου θα ειναι σίγουρα και καποια περίεργη μετάλλαξη. Εγώ προσωπικά προσέχω και πέρα από ψώνια και στο γιατρό μου δεν πήγα πουθενά αλλού για τουλαχιστον ένα μήνα. Αλλά εδώ δεν φοράνε μάσκες, κανένας τους, για αυτό μπήκαμε στο κόκκινο. Θα χρειαστεί δηλαδη και να με μεταφερουν με την ειδικη καψουλα στην Κρήτη ή στην Αθήνα αν δεν έχει κρεβάτια εδώ

  4. #34
    Elenia781
    Guest
    λες Σιουρε οτι το περασες δυο/τρεις φορες? κανε τεστ αντισωματων πρωτον κ 2ον αν το εχεις περασει δεν χρειαζεται να κανεις εμβολιο

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    λες Σιουρε οτι το περασες δυο/τρεις φορες? κανε τεστ αντισωματων πρωτον κ 2ον αν το εχεις περασει δεν χρειαζεται να κανεις εμβολιο
    Όχι λέω ότι τελικά δεν ξέρω πότε κι αν το πέρασα. Γεύση έχω τελικά αλλά κατά τα άλλα είμαι χάλια, έχω αυξημένους παλμούς (είμαι σε φαση που δεν παίρνω το χάπι μου αλλά σήμερα μαλλον θα το παρω), έχω υπνηλία, ελαφρα ανορεξία, κίτρινες αποχρεμψεις, ρίγη και πονάει ο λαιμουδακος μου


    Υπάρχει ενδεχόμενο να έχω κάτι άλλο βακτηριακο γιατί έκανα χθες έναν καθαρισμό στα δόντια και δεν πήρα αντιβίωση. Από αυτό μπορείς να καταλήξεις και με ενδοκαρδιτιδα.

    Αν κάνω δεκάτα θα πάω για το τεστ. Προς το παρόν έχει κάποιο νόημα να πάω μόνο με πονόλαιμο στο νοσοκομείο που με ξέρουν ως αρρωστοφοβικο;

    Υπάρχει περίπτωση να νοσησω βαριά και να κάνω πνευμονία χωρίς πυρετο;

    Θα πάρω το γιατρό μου να τον ρωτήσω μήπως να ξεκινήσω αντιβίωση. Έχω μερικά κουτιά αγκμεντιν λόγω των αιμοπτυσεων.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Όχι λέω ότι τελικά δεν ξέρω πότε κι αν το πέρασα. Γεύση έχω τελικά αλλά κατά τα άλλα είμαι χάλια, έχω αυξημένους παλμούς (είμαι σε φαση που δεν παίρνω το χάπι μου αλλά σήμερα μαλλον θα το παρω), έχω υπνηλία, ελαφρα ανορεξία, κίτρινες αποχρεμψεις, ρίγη και πονάει ο λαιμουδακος μου


    Υπάρχει ενδεχόμενο να έχω κάτι άλλο βακτηριακο γιατί έκανα χθες έναν καθαρισμό στα δόντια και δεν πήρα αντιβίωση. Από αυτό μπορείς να καταλήξεις και με ενδοκαρδιτιδα.

    Αν κάνω δεκάτα θα πάω για το τεστ. Προς το παρόν έχει κάποιο νόημα να πάω μόνο με πονόλαιμο στο νοσοκομείο που με ξέρουν ως αρρωστοφοβικο;

    Υπάρχει περίπτωση να νοσησω βαριά και να κάνω πνευμονία χωρίς πυρετο;

    Θα πάρω το γιατρό μου να τον ρωτήσω μήπως να ξεκινήσω αντιβίωση. Έχω μερικά κουτιά αγκμεντιν λόγω των αιμοπτυσεων.
    Νομίζω σε έχει κυριεύσει ο φόβος σου τώρα, γι αυτό και έχεις ταχυκαρδία..
    Επίσης κίτρινα πτυελα δείχνουν ότι ο ιός καταπολεμάτε άρα δεν είναι δυνατόν να έχεις αρρωστήσει και ήδη να φεύγει..

    Πάρε μερικές βαθιές αναπνοές και σκέψου ποια από τα συμπτώματα σου τα γράφεις λίγο υπερβολικά λόγω φόβου και ποια είναι αντικειμενικά...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Εσυ ειχες πονολαιμο;

    Εχω καρδιολογικο σύνδρομο για αυτό αυξάνονται οι παλμοί μου και αν το σώμα μου πολεμάει κάτι, επιδεινώνεται. Σήμερα άρχισε να με πονάει ο λαιμός μου και σήμερα έχω τα πτυελα, δεν ξέρω τι μπορεί να είναι. Θα περιμένω λίγο να δω πώς θα εξελιχθεί. Έκανα να φάω σούπα, θα πάρω και βιταμίνη d. Το κακο είναι ότι βάρος νιωθω συνέχεια αρα δυσκολα θα καταλάβω αν είναι κάτι σοβαρό.

    Το ιδανικό για μένα θα ήταν να το έχω περάσει ήδη το καλοκαίρι και να έχω αντισώματα γιατι ο ρευματολογος μου είπε να αποφύγω να κανω το εμβόλιο επειδή έχω μεγάλη πιθανότητα για αλλεργικές αντιδράσεις.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Εσυ ειχες πονολαιμο;

    Εχω καρδιολογικο σύνδρομο για αυτό αυξάνονται οι παλμοί μου και αν το σώμα μου πολεμάει κάτι, επιδεινώνεται. Σήμερα άρχισε να με πονάει ο λαιμός μου και σήμερα έχω τα πτυελα, δεν ξέρω τι μπορεί να είναι. Θα περιμένω λίγο να δω πώς θα εξελιχθεί. Έκανα να φάω σούπα, θα πάρω και βιταμίνη d. Το κακο είναι ότι βάρος νιωθω συνέχεια αρα δυσκολα θα καταλάβω αν είναι κάτι σοβαρό.

    Το ιδανικό για μένα θα ήταν να το έχω περάσει ήδη το καλοκαίρι και να έχω αντισώματα γιατι ο ρευματολογος μου είπε να αποφύγω να κανω το εμβόλιο επειδή έχω μεγάλη πιθανότητα για αλλεργικές αντιδράσεις.
    Αντωνη το ενδεχομενο να εχει ερεθιστει ο λαιμος σου απο την γαστροσκοπηση το εχεις σκεφτει?

    Μην αγχωνεσαι ,με 100 οξυγονο εισαι καλυτερα και απο ολους μας να το ξερεις !
    Ηρεμησε μπορει να κρυωσες λιγακι ,αλλωστε ο καιρος ειναι αστα να πανε και οτι πρπει για κρυωματακια.

    Μολις συνελθεις κανε ενα μοριακο και αντισωματα να ξερεις αν το περασες για να ηρεμησεις .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Εσυ ειχες πονολαιμο;

    Εχω καρδιολογικο σύνδρομο για αυτό αυξάνονται οι παλμοί μου και αν το σώμα μου πολεμάει κάτι, επιδεινώνεται. Σήμερα άρχισε να με πονάει ο λαιμός μου και σήμερα έχω τα πτυελα, δεν ξέρω τι μπορεί να είναι. Θα περιμένω λίγο να δω πώς θα εξελιχθεί. Έκανα να φάω σούπα, θα πάρω και βιταμίνη d. Το κακο είναι ότι βάρος νιωθω συνέχεια αρα δυσκολα θα καταλάβω αν είναι κάτι σοβαρό.

    Το ιδανικό για μένα θα ήταν να το έχω περάσει ήδη το καλοκαίρι και να έχω αντισώματα γιατι ο ρευματολογος μου είπε να αποφύγω να κανω το εμβόλιο επειδή έχω μεγάλη πιθανότητα για αλλεργικές αντιδράσεις.
    Δεν ειχα πονόλαιμο όχι, ούτε έχω

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Να ειναι απο τη γαστροσκοπηση δεν νομίζω, γιατι δεν το είχα τις προηγούμενες μέρες. Τι να πω, μπορεί και να μην είναι ο ιός και να είναι απλά ένα μικρό κρύωμα.

    Τώρα είμαι κάπως καλύτερα. Εξακολουθώ να έχω κίτρινες αποχρεμψεις βέβαια όταν καθαρίζω το λαιμό μου.

    Πυρετό δεν εχω, αντιθέτως όπως ολο σ
    αυτο το διαστημα, εχω χαμηλη θερμοκρασια 35.8-36.1. Πολύ περίεργο.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Εκει που βρισκεσαι δεν κανουν δωρεαν τεστ???στο μερος που βρισκομαι εγω το νοσοκομειο μας κανει καθημερινα δωρεαν τεστ.παντως θα ξεκινησουν να δινουν δωρεαν στα φαρμακεια rapid test.παντως απο οτι εχω ακουσει αν εχεις δυσπνοια δεν περναει ετσι απλα και χειροτερευει.αρα δεν εχεις κατι.νομιζω ειναι πανικος.καλυτερα σημερα??

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Ξύπνησα με πονόλαιμο. Λέτε να το κόλλησα στη γαστροσκοπηση; Προς το παρόν δεν έχω άλλο συμπτωμα. Πονόλαιμο και αποχρεμψεις (χωρίς αιμα. Βήχας ελάχιστος σαν γαργαλητο στο λαιμο)

    Θερμοκρασία 36.4, οξυγόνο 100%, παλμοί 66. Πίεση δεν μέτρησα ακόμα.
    Αλλά ειναι η πρώτη μέρα που εμφάνισα συμπτωματα. Αν το έχω σίγουρα θα το περάσω βαριά και θα το βγάλουν στις ειδήσεις όταν καταλήξω

    Πήρα το φάρμακο για το στομάχι, περιμένω να περάσουν 40 λεπτά για να φάω και να δω αν εχω γευση. Αν αλλάξει κάτι θα πάω να εξεταστω και θα τους ζητήσω να με νοσηλευσουν.
    τι να κολλησες βρε σκιουρε;
    αφου εκανες γαστροσκοπηση. ο ερεθισμος στον λαιμο, ειναι απο το γαστροσκοπιο. μπορει κατα την εξεταση να εκανες και καμια εισροφηση υγρων.
    μην τα μπερδευεις, ολα...

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Να ειναι απο τη γαστροσκοπηση δεν νομίζω, γιατι δεν το είχα τις προηγούμενες μέρες. Τι να πω, μπορεί και να μην είναι ο ιός και να είναι απλά ένα μικρό κρύωμα.

    Τώρα είμαι κάπως καλύτερα. Εξακολουθώ να έχω κίτρινες αποχρεμψεις βέβαια όταν καθαρίζω το λαιμό μου.

    Πυρετό δεν εχω, αντιθέτως όπως ολο σ
    αυτο το διαστημα, εχω χαμηλη θερμοκρασια 35.8-36.1. Πολύ περίεργο.
    Σύμφωνα με όλους τους εθνικούς οργανισμούς υγείας, λοιμωδών νόσων κλπ, αυτά είναι τα συμπτώματα της covid 19 που εμφανίζονται με χρονολογική σειρά και και αυξάνουν τις πιθανότητες για βόλτα στο νοσοκομείο:

    α. Πυρετός από 38 και πάνω
    β. Βήχας
    η. Δύσπνοια

    Λοιπά συμπτώματα όπως απώλεια γεύσης, όσφρησης, πονόλαιμος, μυϊκοί πόνοι, δέκατα αποτελούν συμπτώματα ήπιας νόσησης που αποτελούν και την συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων.

    Η χρήση μάσκας, κοινωνικές αποστάσεις, πλύσιμο χεριών δεν εκμηδενίζουν την πιθανότητα μόλυνσης αλλά προστατεύουν από την πιθανότητα σοβαρής νόσησης

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Σύμφωνα με όλους τους εθνικούς οργανισμούς υγείας, λοιμωδών νόσων κλπ, αυτά είναι τα συμπτώματα της covid 19 που εμφανίζονται με χρονολογική σειρά και και αυξάνουν τις πιθανότητες για βόλτα στο νοσοκομείο:

    α. Πυρετός από 38 και πάνω
    β. Βήχας
    η. Δύσπνοια

    Λοιπά συμπτώματα όπως απώλεια γεύσης, όσφρησης, πονόλαιμος, μυϊκοί πόνοι, δέκατα αποτελούν συμπτώματα ήπιας νόσησης που αποτελούν και την συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων.

    Η χρήση μάσκας, κοινωνικές αποστάσεις, πλύσιμο χεριών δεν εκμηδενίζουν την πιθανότητα μόλυνσης αλλά προστατεύουν από την πιθανότητα σοβαρής νόσησης
    σωστα, ΟΜΩΣ η εμφανιση ηπιων συμπτωματων και δεκατων, δεν αποκλειει να εμφανιστουν τα ασχημα συμπτωματα μεσα σε 7- 10 μερες απο την εναρξη των συμπτωματων...

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Καλημέρα, εγώ είμαι πλέον στην 11η ημέρα και έχω λίγο βήχα με κάποια φλεματα μικρά απλά έχω πόνο κάτω από το στήθος στα πλάγια και λίγο στην πλάτη.
    Μήπως αυτή ειναι η επιδείνωση που αναφέρουν; είμαι χωρίς πυρετό 4 μέρες ή 5, απλά νιώθω αυτό και έχω φοβηθεί πάρα πολύ πάλι, θεωρούσα ότι θα ξυπνάω καλύτερα αλλά δεν είναι έτσι

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Παιδιά αν ξέρει κάποιος ή αν έχει περασει το ίδιο ας μου πει..
    By Χριστίνα900 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 31-12-2020, 03:33
  2. Εχει περασει κανεις απο ΚΕΠΑ?
    By Giorgos1_ in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 0
    Last Post: 30-10-2016, 00:42
  3. Έχει περάσει κανείς σύνδρομο κροταφογναθικης διαρθρωσης ή ξέρει από αυτό ?
    By Stavrosbmw in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 2
    Last Post: 21-08-2016, 01:14
  4. Οποιος εχει περασει το ιδια η παρομοια εμπειρια,σας παρακαλω ας βοηθησει!!!!
    By jule in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 29-03-2016, 04:23
  5. μπορει κάποιος χαμηλής νοημοσύνης να περάσει στο πανεμιστήμιο ή στο τει;
    By Calin in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 52
    Last Post: 24-01-2010, 22:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •