Έχει περάσει κάποιος Covid? - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 9 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 130
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Καλημέρα, εγώ είμαι πλέον στην 11η ημέρα και έχω λίγο βήχα με κάποια φλεματα μικρά απλά έχω πόνο κάτω από το στήθος στα πλάγια και λίγο στην πλάτη.
    Μήπως αυτή ειναι η επιδείνωση που αναφέρουν; είμαι χωρίς πυρετό 4 μέρες ή 5, απλά νιώθω αυτό και έχω φοβηθεί πάρα πολύ πάλι, θεωρούσα ότι θα ξυπνάω καλύτερα αλλά δεν είναι έτσι
    οχι.
    η επιδεινωση που αναφερουν ειναι δυσπνοια, και μειωμενο οξυγονο. εφοσον εχεις οξυμετρο και επικοινωνια με τον γιατρο σου, δεν χρειαζεται να ανησυχεις.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Όπως ανέφερα,δεν νομίζω ότι σχετίζεται με τη γαστροσκόπηση ο πονόλαιμος γιατί εμφανίστηκε μια εβδομάδα μετά. Τώρα είναι καλύτερα ο λαιμός μου αλλά ακόμα έχω πτύελα. Χωρίς αίμα παραδόξως.

    Η θερμοκρασία μου είναι χαμηλή,το οξυγόνο καλό. Νιώθω βάρος ωστόσο. Το οποίο μπορεί να είναι από τις παθήσεις μου, δεν λέω ότι ειναι απαραίτητα επειδή ίσως κόλλησα κοβιντ.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Παιδιά εγώ δεν εχω περάσει covid αλλά δεν πρέπει να ανησυχείτε...εγώ έχω μόνιμα 94-95 οξυγόνο λόγο άσθματος...και πάντα μέχρι 36 θερμοκρασία στα κανονικά μου...έχω γγνωστω χαπ και τον πέρασε σπίτι...όλα καλά...περαστικά σας...

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν ξερει κανεις γιατι μερικους-ες τους πιανει ασχημα ο κοβιντ, και αλλους -ες λαιτ, δεν ξερουμε πολλα γι αυτον τον ιο ακομα ....

  5. #50
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    παιδια ο κοροναιος τα σοβαρα προβληματα που δημιουργει ειναιεμεσου τροπου κι οχι αμεσα απο τον ιδιο τον ιο καθε αυτου,για αυτο και οσοι εχουν συνοσηροτητες κινδηνευουν τοσο πολυ, ο ιος ο ιδιος δεν "θελει" να σκοτωνει τον ανθρωπο αφου τον εχει αναγκη για την δικη του αναπτιξη.Δεν ειναι οπως ο εμπολα η οπως η πανουκλα. Εχει παρατηρηθει οτι οργανησμοι που ηταν προιν αθλητες η γενικα ηταν αρκετα υγειες και δυνατοι ,λογο του οτι το σωμα τους δημιουργει το ανοσοποιητικό σύστημα οργανησμους αμυνας εναντι του κοροναιου δλδ ,αυτοι εχωντας σκοπο να σκοτωσουν τον ιο οπου κρυβεται δημιουργουν πυρετυς και αλλα προβληματα ,υπερ αντιδραση κυταρων δλδ. απο το ιδιο να ανοσοποιητικο μας συστημα με αποτελεσμα να καταστρεφοντε και υγειες κυταρα,η κυταρα τα οποια βοηθουν τον οργανισμο να πολεμησει καποια αλλη ασθενια ταυτοχρωνος, ετσι λοιπον ο ασθενης μπορει και να πεθανει αφου λογο υπαρξης δυο ασθενειων ταυτοχρονα ο οργανισμος του δεν καταφερνει να "διαβασει"σωστα τους κωδικες των ιων και το κακο ερετε.
    Αλλος ενς λογος οπου συνηθως υπαρχει στους μεγλητερης ηλικιας ειναι επειδη το ανοσοποιητικο συστημα αργει να παραξει την αμυνα κι επειδη ο κοροναιος ειναι πολυ γρηγορος εχει ειδη καταφαιρει να μολυνει τους πνευμονες οπου δεν και ειναι πλεον αργα να αμυνθει ο οργανισμος του ηλικιομενου , δυστυχως ερχετε δυσκολια αναπνωης η γινετε κατι σαν να τρυπαει η "σαν ζελατινα" που υπαρχει στα πνευμονια μας και ειναι αυτη που κραταει τα πνευμονια μας μαζεμενα ,χωρις αυτην τα πνευμονια θα διωγκοθουν σαν σφουγκαρια! δεν ξερω αν εχετε δει ανθρωπο με τρυπιο πνευμονι αλλα φουσκωνει το στηθος του εκει που ειναι ο πνευμονας του ,για αυτο και οι πρωτες βοηθεις σε αυτην την φασηειναι να υπαρξει μια αποστυρομενη διατρυση του συκεκριμενου πνευμονα με μια τρομπιτσα ωστε να μην φευγει τελειως ο ερας,ετσι ο πνευμονας ξεφουσκωνει κι ο ασθενης ξανα επανερχετε!

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Καλημέρα, εγώ είμαι πλέον στην 11η ημέρα και έχω λίγο βήχα με κάποια φλεματα μικρά απλά έχω πόνο κάτω από το στήθος στα πλάγια και λίγο στην πλάτη.
    Μήπως αυτή ειναι η επιδείνωση που αναφέρουν; είμαι χωρίς πυρετό 4 μέρες ή 5, απλά νιώθω αυτό και έχω φοβηθεί πάρα πολύ πάλι, θεωρούσα ότι θα ξυπνάω καλύτερα αλλά δεν είναι έτσι
    Πώς πάει? Είσαι στη 16η μέρα τώρα. Όσο το οξυγόνο είναι φυσιολογικό, το βηχαλακι δεν πρέπει να σε απασχολεί. Ο πόνος που αναφέρεις σε διάφορα σημεία υποθέτω είναι μυαλγιες, τυπικό σύμπτωμα της covid-19

  7. #52
    xaka10
    Guest
    layla εφοσον δεν εχεις πυρετο εισαι μια χαρα το ξεπερασες ηδη.μπραβο εχεις δυνατο οργανισμο φτου να μη σε ματιασω.συνηθως οι ασθενεις που δεν πανε καλα εχουν πυρετο πανω απο 10 ημερες συνεχομενα και δεν πεφτει

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Σήμερα ξύπνησα με βήχα και έναν ελαφρύ συριγμο από τον λαιμό όταν εκπνεω με δύναμη. Αίμα έχω να δω μια βδομάδα, αλλά βλέπω κίτρινα πτυελα.

    Η θερμοκρασία μου είναι στους 36 (ύποπτο που δεν ανεβαίνει πάνω από 36 τον τελευταίο μήνα, κάποιες φορές ο πυρετός εκδηλώνεται με πτώση της θερμοκρασιας)

    Νιώθω ένα γαργαλητο στην τραχεία κατά βάση. Να ειναι λόγω του χρόνιου θέματος που έχω ή κορονωιος; Δεν ξέρω.

    Πήρα το γιατρό μου, δεν τον βρήκα.

    Να πάω να κάνω τεστ; Δεν έχω και μέσο να κατέβω στο κέντρο, ίσως πείσω αύριο τον πατέρα μου να με πετάξει. Σκέφτομαι όμως μήπως έχω πνευμονία.

    Έχω αντιβίωση σπιτι, μάλλον θα την ξεκινήσω. Αν βρω το γιατρό μου θα του πω να έρθει να με ακροαστεί αύριο.

  9. #54
    Καλησπέρα και από μένα.. είχα που είχα τα προβλήματα μου με την αγχωδη διαταραχή αυτό τον καιρό προστέθηκε και ο κοβιντ. Ήρθα σε επαφή με κρούσμα και εδώ και 3 μέρες έχω μια ενόχληση στο λαιμο όχι ακριβώς πόνο και σήμερα 37,5. Τεστ θα κάνω αύριο γιατί σήμερα το έμαθα αλλά είμαι σχεδόν σίγουρη ότι είναι θετικό. Πως το αντιμετωπίζουμε ρε παιδιά εμείς που είμαστε λίγο παραπάνω φοβιτσιαριδες με τις αρρώστιες; Ήταν να ξεκινήσω τα αντικαταθλιπτικα σήμερα αλλά φοβάμαι να προστεθούν και αυτές οι παρενέργειες. Δεν θα ξέρω τι είναι από τι. Πω πωωω

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    137
    Παρε ενα ντεπον για τα δεκατα. Πιες και ενα χαμομήλι για το άγχος. Θα κανείς το τεστ και θα δεις. Παιζει να μην κολησες, παντως.

  11. #56
    Quote Originally Posted by Geo12 View Post
    Παρε ενα ντεπον για τα δεκατα. Πιες και ενα χαμομήλι για το άγχος. Θα κανείς το τεστ και θα δεις. Παιζει να μην κολησες, παντως.
    Σ ευχαριστώ για την απάντηση σου.. τελικά ο πυρετος πηγε 38 αλλά με το ντεπον ήμουν καλύτερα μετά.. Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι το έχω.. δεν μπορεί να είναι σύμπτωση.. Για να δούμε.. απλά έχω αγχωθεί με αυτά που ακούμε συνέχεια

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Σήμερα ξύπνησα με βήχα και έναν ελαφρύ συριγμο από τον λαιμό όταν εκπνεω με δύναμη. Αίμα έχω να δω μια βδομάδα, αλλά βλέπω κίτρινα πτυελα.

    Η θερμοκρασία μου είναι στους 36 (ύποπτο που δεν ανεβαίνει πάνω από 36 τον τελευταίο μήνα, κάποιες φορές ο πυρετός εκδηλώνεται με πτώση της θερμοκρασιας)

    Νιώθω ένα γαργαλητο στην τραχεία κατά βάση. Να ειναι λόγω του χρόνιου θέματος που έχω ή κορονωιος; Δεν ξέρω.

    Πήρα το γιατρό μου, δεν τον βρήκα.

    Να πάω να κάνω τεστ; Δεν έχω και μέσο να κατέβω στο κέντρο, ίσως πείσω αύριο τον πατέρα μου να με πετάξει. Σκέφτομαι όμως μήπως έχω πνευμονία.

    Έχω αντιβίωση σπιτι, μάλλον θα την ξεκινήσω. Αν βρω το γιατρό μου θα του πω να έρθει να με ακροαστεί αύριο.
    Μην ξεκινάς μόνος σου αντιβίωση χωρίς να στο πει ο ιατρός και χωρίς να υπάρχει διάγνωση για λοίμωξη. Αν μπορείς κάνε το τεστ πρώτα

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Μην ξεκινάς μόνος σου αντιβίωση χωρίς να στο πει ο ιατρός και χωρίς να υπάρχει διάγνωση για λοίμωξη. Αν μπορείς κάνε το τεστ πρώτα
    Είναι πρησμενοι και οι λεμφαδένες μου στο λαιμό. Δεν πήρα κάτι, μάλλον τελικά όλα είναι λόγω της πάθησης μου. Με έπιασε και περιστασιακος πόνος στην τραχεία. Ισως έχω καρκινο τελικα. Θα πάω την άλλη βδομάδα στον ΩΡΛ και αν δεν βρει κάτι θα κάνω τη βρογχοσκοπηση (Ναι, ξέρω, έχει καταντήσει σήριαλ πλέον)

    Μίλησα με τον παθολόγο μου για την περίπτωση να έχω κορωνοιο και μου είπε να περιμένω μια δύο μέρες αν ανεβάσω πυρετό και αν θέλω να πάω να κάνω το τεστ. Μάλλον θα το κάνω ιδιωτικά στο μικροβιολογικο του χωριού την άλλη βδομάδα για να δω και την crp μου.

    Μίλησα και με το γαστρεντερολογο μου γιατί έχω ενόχληση πάνω δεξιά κάτω από το πλευρό. Πρέπει να πάω για υπέρηχο άνω κοιλιας. Αν και πιστεύω ότι είναι κάτι με το παγκρεας.


    Η Λειλα πάντως εξαφανίστηκε, λέτε να έπαθε κατι;

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Είναι πρησμενοι και οι λεμφαδένες μου στο λαιμό. Δεν πήρα κάτι, μάλλον τελικά όλα είναι λόγω της πάθησης μου. Με έπιασε και περιστασιακος πόνος στην τραχεία. Ισως έχω καρκινο τελικα. Θα πάω την άλλη βδομάδα στον ΩΡΛ και αν δεν βρει κάτι θα κάνω τη βρογχοσκοπηση (Ναι, ξέρω, έχει καταντήσει σήριαλ πλέον)

    Μίλησα με τον παθολόγο μου για την περίπτωση να έχω κορωνοιο και μου είπε να περιμένω μια δύο μέρες αν ανεβάσω πυρετό και αν θέλω να πάω να κάνω το τεστ. Μάλλον θα το κάνω ιδιωτικά στο μικροβιολογικο του χωριού την άλλη βδομάδα για να δω και την crp μου.

    Μίλησα και με το γαστρεντερολογο μου γιατί έχω ενόχληση πάνω δεξιά κάτω από το πλευρό. Πρέπει να πάω για υπέρηχο άνω κοιλιας. Αν και πιστεύω ότι είναι κάτι με το παγκρεας.


    Η Λειλα πάντως εξαφανίστηκε, λέτε να έπαθε κατι;
    Δεν ξέρω τι συνέβη στη Λειλα. Ή απλά τις πέρασε και δεν νιώθει πλέον την ανάγκη να μοιραστεί το φόβο της και μας έγραψε κανονικά ή είναι διασωληνωμενη. Εύχομαι να είναι η πρώτη περίπτωση.

    Το πρήξιμο πχ σε λεμφαδένες μπορεί να δηλώνει κάποια φλεγμονή όχι απαραίτητα λοίμωξη. Δεν έχεις καρκίνο. Αν είχες, με τα συμπτώματα που περιγράφεις δεν θα μπορούσες να πάρεις τα πόδια σου και θα ήσουν κτακιτρινος.

    Επειδή δεν έχει μείνει σπιθαμή από το κορμί σου που να μην έχει δώσει συμπτώματα, θα σου έλεγα να τα αγνοήσεις επιδεικτικά όλα και να πεις "ότι είναι να γίνει ας γίνει, αρκετά". Σε τρεις μέρες θα είσαι περδικι

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Δεν ξέρω τι συνέβη στη Λειλα. Ή απλά τις πέρασε και δεν νιώθει πλέον την ανάγκη να μοιραστεί το φόβο της και μας έγραψε κανονικά ή είναι διασωληνωμενη. Εύχομαι να είναι η πρώτη περίπτωση.

    Το πρήξιμο πχ σε λεμφαδένες μπορεί να δηλώνει κάποια φλεγμονή όχι απαραίτητα λοίμωξη. Δεν έχεις καρκίνο. Αν είχες, με τα συμπτώματα που περιγράφεις δεν θα μπορούσες να πάρεις τα πόδια σου και θα ήσουν κτακιτρινος.

    Επειδή δεν έχει μείνει σπιθαμή από το κορμί σου που να μην έχει δώσει συμπτώματα, θα σου έλεγα να τα αγνοήσεις επιδεικτικά όλα και να πεις "ότι είναι να γίνει ας γίνει, αρκετά". Σε τρεις μέρες θα είσαι περδικι
    Γειά παιδιά!!!
    Εξαφανίστηκε γιατί την 16 ημέρα επέστρεψα στην δουλειά και δυστυχώς δύο εβδομάδες που ελειψα ήταν πολλά τα κενά, οπότε από το πρωί μέχρι το βράδυ είμαι εκεί... Επίσης έχω αποθηκευμένους του κωδικούς μου στο PC μου και δεν τους θυμάμαι για να μπω από το κινητό να γράψω... Διαβάζω κάθε μέρα όλα τα ποστ αλλά δεν είχα χρόνο να μπω να απαντήσω..

    Λοιπόν, δεν είχα κάποιο άλλο σύμπτωμα μετά όντως ωστόσο την 16 ημέρα είχα ραντεβού και με τον γιατρό που με παρακολουθούσε τηλεφωνικά καθολη τη διάρκεια.. Πήγα, με ακροαστηκε η πίεση μου και όλα καλά, πολύ πολύ στρες μου είπε ότι έχω...

    Μου έγραψε ένα τριπλεξ καρδιάς που πρέπει να κάνω την εβδομάδα που έρχεται για να μπορέσω να επιστρέψω στις αθλητικές μου δραστηριότητες και κάποιες εξετάσεις αίματος που βάση πρωτοκόλλου κάνουν όσοι ξεπερνούν τον κορωνοιο... Αυτά

    Κατα τα άλλα από Δευτέρα μέχρι και εχθές δούλευα, 10 με 12 ώρες... Έχω μια αδυναμία ακόμα και μια αισθηση ζαλάδας που και που...

    Σήμερα πήγαμε και περπατήσαμε περίπου 7 χλμ. Ζορίστηκα πολύ για να πάω γιατί νιωθω κόπωση ακόμα, και με το που επέστρεψα ξάπλωσα, και λίγη ώρα αργότερα έκανα ταχυκαρδία μέχρι και 130 παλμούς και λίγο φοβάμαι γιατί δεν μου έχει ξανασυμβεί.. Έχω πάθει κρίσεις και κρίσεις πανικου αλλά κάτι παρόμοιο δεν μου έχει ξανασυμβεί, και έχω κάτι σκέψεις μήπως σχετίζεται με το τριπλεξ που πρέπει να κάνω...

    Γενικά η επιστροφή στην δουλεια ήταν δύσκολη, την Δευτέρα ένιωθα μέχρι και το μεσημέρι ότι δεν έκανα καλά που πήγα και έπρεπε να δουλέψω από το σπίτι ένιωθα δυσφορία και δυσκολία αλλά μετά το μεσημέρι σταδιακά που πέρασε.
    Όλη την εβδομάδα έχω γλιτώσει πολλές κρίσεις πανικού, γιατί ως αρρωστοφοβικη κ εγώ είπα να δω τον κορωνοιο ως αφορμή να με πείσω ότι είμαι καλά μιας και το ξεπέρασα. Όλο αυτό που έχω με την ανάσα μου αν θυμάστε που είχα αναφέρει το έχω, αλλά κάθε φορά που Ενιωθα να μη με χορταίνει η ανάσα μου προσπαθούσα να με ηρεμήσω, έλεγα από μέσα μου, σε ακροαστηκε ο γιατρός αν είχες κάτι θα στο έλεγε... Και πολλά πολλά ακόμα, αλλά αυτό με την ταχυκαρδία με φόβισε, νόμισα ότι θα πεθάνω, έκανα διαφραγματικες κι όμως ένιωθα τους παλμούς στην καρωτίδα μου...


    Για την φίλη παραπανω που φοβάται ότι μπορεί να έχει κορωνοιο, θέλω της πω ότι κ εγώ είμαι αρρωστοφοβικη και την καταλαβαίνω απόλυτα, θέλει πολύ υπομονή (εγώ δεν έχω καθόλου) και θα έλεγα να συμβουλευτεί γιατρό. Εμένα μου είχε απαγορεύσει στο 37.5 να παίρνω αντιπυρετικο όπως της πρότεινε κάποιος πιο πάνω. Εγώ μπορούσα να πιο ντεπον από 38.1 και πάνω. Και εγώ τότε το θεωρούσα υπερβολικό και δεν καταλάβαινα το λόγο αλλά ακούστε αυτό. Θυμάμαι ήταν 4η ή 5η ημέρα και είχα 37.9 και ένιωθα λες και είχα 40 πυρετό, ποναγα παντού, δεν μπορούσα να κουνηθω, κρυωνα, φοβόμουν πάρα πολύ φυσικά και όλα τα συναφή. Και απλά έβαζα θερμόμετρο και περίμενα να πάει 38.1 για να πιω αντιπυρετικο. Όλοι στο τηλ μου έλεγαν πιες τώρα μην βασανίζεσαι είναι μικρή η διαφορά, και για λίγο σκέφτηκα να το κάνω αλλά δεν το έκανα. Και 3 ώρες μετά, χωρίς αντιπυρετικο χωρίς τίποτα έπεσε 37.2. Ένιωθα και καλύτερα αλλά έβαλα 2 φορές θερμόμετρο γιατί δεν το πίστευα. Την επόμενη ημέρα που το είπα στον γιατρό, μου είπε να για κάποιο λόγο σου λέω ότι σου λέω. Πρέπει να δίνουμε λίγο χρόνο στον οργανισμό να αντιδράει... Οπότε θα σου έλεγα κάλεσε γιατρό και μην ακούς κανέναν, ξέρω ακριβώς την αγωνία σου και τους φόβους σου, και πως είναι να νοσεις και η τηλεόραση να παίζει κάθε μέρα την πληρότητα των νοσοκομείων. Εγώ ακόμα και τώρα φοβάμαι η αλήθεια είναι, δεν έχω συμβουλή να σου δώσω μόνο να σου πω ότι κόντρα σε όλες τις κακές μου σκέψεις και τους φόβους μάλλον τελείωσε, και θέλει υπομονή για να βρω τις δυνάμεις μου ακόμα, ο γιατρός μου είπε ότι παίρνει χρόνο μέχρι και 1.5 μήνα

Page 4 of 9 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. Παιδιά αν ξέρει κάποιος ή αν έχει περασει το ίδιο ας μου πει..
    By Χριστίνα900 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 31-12-2020, 02:33
  2. Εχει περασει κανεις απο ΚΕΠΑ?
    By Giorgos1_ in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 0
    Last Post: 29-10-2016, 23:42
  3. Έχει περάσει κανείς σύνδρομο κροταφογναθικης διαρθρωσης ή ξέρει από αυτό ?
    By Stavrosbmw in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 2
    Last Post: 21-08-2016, 00:14
  4. Οποιος εχει περασει το ιδια η παρομοια εμπειρια,σας παρακαλω ας βοηθησει!!!!
    By jule in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 29-03-2016, 03:23
  5. μπορει κάποιος χαμηλής νοημοσύνης να περάσει στο πανεμιστήμιο ή στο τει;
    By Calin in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 52
    Last Post: 24-01-2010, 21:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •