Έχει περάσει κάποιος Covid? - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 9 FirstFirst ... 6789 LastLast
Results 106 to 120 of 130
  1. #106
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    43
    και για να πω μια θετικη ειδηση για να να μην σας επηρεαζω αρνητικα ειναι οτι η θνησιμοτητα του κορονοιου ειναι πολυ χαμηλη και επειδη μπαινω στα στατιστικα αρχεια των ευρωπαικων χωρων σχετικα με τους θανατους περιπου το 85% των νεκρων σε Γαλλια Αγγλια Γερμανια και σε αλλες ευρωπαικες χωρες ειναι ανω των 70 ετων.οι νεοι απο 60 χρονων και κατω δεν νοσουν βαρια οποτε μη φοβαστε το κακο ειναι οτι ειναι πολυ μεταδοτικη και πρεπει να προστατεψουμε τις ευπαθεις ομαδες. Στην Αμερικη λενε οτι η θνησιμοτητα του κορονοιου ειναι 0,6% παντως ειναι κατω του 1% απλα το θεμα ειναι η ανοσια οτι μπορει να μην κραταει πανω απο 1 χρονο ή δυο χρονια και μετα να ξανακολλαμε. θα φανουν στην πραξη τα εμβολια που κανουν καλυτερη ανοσια απο τη φυσικη μολυνση.να εχουμε εμπιστοσυνη και στο Θεο αλλα και στους επιστημονες που εχουν εξαφανισει πολλες αρρωστιες λογω των εμβολιων

  2. #107
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Η μόνη λύση είναι ο μαζικός εμβολιασμός. Μολυνεσαι το ίδιο βέβαια αλλά το περνάς στο πόδι. Και επαναληπτικός εμβολιασμός κάθε χρόνο όπως και με τη γρίπη. Διαφορετικά δεν ξεμπερδευουμε.

  3. #108
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Συμφωνώ με τον μαζικό εμβολιασμό σε πρώτη φάση ώστε να έχουμε ένα αρχικό τείχος προστασίας. Απο κει και πέρα θεωρω ότι θα αρχίσει το 'πανηγύρι' με τα τεστ αντισωμάτων ώστε να βλέπουμε πως πάμε με τα αντισώματα και αν χρειαζόμαστε νέες δοσεις εμβολίων, μετά είναι πιθανόν να έρθουν νέα εμβόλια για πιθανές μεταλλάξεις του ιού και μετά θα έρθει το φάρμακο!
    Αυτή η διαδικασία θα πάρει χρόνια. Μακάρι να πέφτω έξω αλλά θεωρώ ότι έτσι θα πάει το θέμα.
    Αλλά σε αρχικό στάδιο πρέπει να εμβολιαστεί τουλάχιστον το 70% του συνολικού πληθυσμού ώστε να μπούμε σε ένα είδος κοινωνικής και οικονομικής 'κανονικότητας'.
    Και αν όλα πάνε 'καλά' και ο covid ελεγχθεί έως ένα σημείο, μετά θα αρχίσει η οικομικη 'πανδημία'.
    Όλα αυτά τα 90 δις περίπου που θα πάρει η χώρα μας μέχρι να σταθεροποιηθεί η πανδημια λέτε να μας τα έκαναν 'δώρο';
    Θα έρθουν νέα μνημόνια απλά με άλλο όνομα. Εκτός αν διχοτομηθεί η Ευρώπη ή γίνει κάνα παγκόσμιο οικονομικό κραχ, αλλά εντάξει εκεί πάμε σε σενάρια που τείνουν ελαφρώς στην συνωμοσιολογία....!
    Συνεπώς φίλοι και φίλες εμβολιαστείτε να ξεμπερδεψουμε μια ώρα αρχύτερα, να μην μπούμε στην χρονοβόρα διαδικασία του 'υποχρεωτικού' εμβολιασμού και να δημιουργήσουμε το αρχικό τείχος ασφαλείας απέναντι στον ιό.

  4. #109
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Οπωσδήποτε από αυτή την κατάσταση δεν θα ξεμπλέξουμε εύκολα ούτε σύντομα. Είναι κοσμοϊστορικό γεγονός δυσάρεστο βέβαια που δυστυχώς απέδειξε πόσο ζώα είμαστε. Ενώ τα περιοριστικά μέτρα στοχεύουν στην προστασία των ασθενέστερων και την αποσυμφόρηση των νοσοκομείων ώστε όλοι να έχουν υγειονομική περίθαλψη, μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων αδιαφορεί πλήρως κοιτώντας μόνο την πάρτη της. Είδατε τί γίνεται στην Ινδία αυτές τις μέρες, πώς φούντωσε η πανδημία από το πουθενά λόγω της νέας μετάλλαξης. Και μην βιαστεί κανένας να πει ότι η Ινδία δεν έχει δομές υγείας, είναι 42η παγκοσμίως σε παροχές υγείας με την Ελλάδα στην 66η θέση.

  5. #110
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    6
    Καλησπέρα ! Εγώ, η αδερφή μου και η μητέρα μου θετικές από 22 Μαρτίου...η μητέρα μου νοσηλεύτηκε με βαριά πνευμονία (επιπλοκή του ιού ) για 11 ημέρες...εγώ έχω εδώ και 25 μέρες αγευσια και ανοσμια...σε σημείο να πίνω λεμόνι και να νομίζω ότι είναι νερό...ακόμα δεν έχει επανέλθει. Η παθολόγος μου είπε ότι θα πάρει καιρό...Επίσης είχα σαν σύμπτωμα ναυτία και ανορεξία...η αδερφή μου επίσης με βαριά πνευμονία αλλά την πέρασε σπίτι, και εκείνη απώλεια γεύσης και οσμής...αλλά της επανήλθε στις 15 μέρες..η μαμά έκανε εισαγωγή με 88 κορεσμό...προσοχή στο οξυγόνο!!

  6. #111
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Οπωσδήποτε από αυτή την κατάσταση δεν θα ξεμπλέξουμε εύκολα ούτε σύντομα. Είναι κοσμοϊστορικό γεγονός δυσάρεστο βέβαια που δυστυχώς απέδειξε πόσο ζώα είμαστε. Ενώ τα περιοριστικά μέτρα στοχεύουν στην προστασία των ασθενέστερων και την αποσυμφόρηση των νοσοκομείων ώστε όλοι να έχουν υγειονομική περίθαλψη, μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων αδιαφορεί πλήρως κοιτώντας μόνο την πάρτη της. Είδατε τί γίνεται στην Ινδία αυτές τις μέρες, πώς φούντωσε η πανδημία από το πουθενά λόγω της νέας μετάλλαξης. Και μην βιαστεί κανένας να πει ότι η Ινδία δεν έχει δομές υγείας, είναι 42η παγκοσμίως σε παροχές υγείας με την Ελλάδα στην 66η θέση.
    Σε ποσοστό πληθυσμού δεν είναι και πολλά τα θύματα του covid στην Ινδία. Άκουσα από κάποιο Δελτίο στα ΜΜΕ ότι συνολικά έχει κάπου 201000 νεκρούς (δεν ξέρω αν είναι σωστό το νούμερο). Αν είναι έτσι, τότε δεν είναι μεγάλη η αναλογία σε ποσοστό πληθυσμού. Διότι η Ινδία έχει κάπου 1, 4 δισεκατομμύρια κατοίκους, περίπου το 20% του πληθυσμού της γης. Αν είναι σωστός ο αριθμός των νεκρών που αναφέρθηκε, τότε η Ινδία έχει 145 νεκρούς ανά εκατομμύριο κατοίκους.
    Η Ελλάδα που έχει 10.000 νεκρούς και 11 εκατομμύρια
    πληθυσμό, έχει περίπου 981 νεκρούς ανά εκατομμύριο κατοίκους.

  7. #112
    Quote Originally Posted by Nicky View Post
    Καλησπέρα ! Εγώ, η αδερφή μου και η μητέρα μου θετικές από 22 Μαρτίου...η μητέρα μου νοσηλεύτηκε με βαριά πνευμονία (επιπλοκή του ιού ) για 11 ημέρες...εγώ έχω εδώ και 25 μέρες αγευσια και ανοσμια...σε σημείο να πίνω λεμόνι και να νομίζω ότι είναι νερό...ακόμα δεν έχει επανέλθει. Η παθολόγος μου είπε ότι θα πάρει καιρό...Επίσης είχα σαν σύμπτωμα ναυτία και ανορεξία...η αδερφή μου επίσης με βαριά πνευμονία αλλά την πέρασε σπίτι, και εκείνη απώλεια γεύσης και οσμής...αλλά της επανήλθε στις 15 μέρες..η μαμά έκανε εισαγωγή με 88 κορεσμό...προσοχή στο οξυγόνο!!
    Περαστικά! Να προσέχεις και να φυλάγεστε και κανέναν μήνα ακόμα από κούραση, ρεύματα αέρα.και να τρως καλά. Μία γνωστή μου το πέρασε ελαφριά και μετά δεν πρόσεξε και κουραζόταν πολύ και έπαθε πνευμονία 20 ημέρες μετά την ανάρρωση.
    Η νύφη μου το πέρασε σαν ένα απλό συνάχι, μπούκωμα και ανοσμια και αγευσια.Και ευτυχώς δεν κόλλησε τον αδελφό μου και τα 3 παιδιά.

  8. #113
    Τελικά όλα αυτά τα περνάει ο κόσμος επειδή ένας Κινέζος έφαγε πέρσι μια νυχτερίδα.
    Κωμικοτραγικό!

  9. #114
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Location
    Greece
    Posts
    59
    Καλημερα σε ολους και ευχομαι να ειστε καλα υγιης και χαρουμενοι!! εχει κανει καποιος μοριακο τεστ? ξερετε αν ειναι πραγματικα εγκυρο? απο την κυριακη του Πασχα εχω μερικη απωλεια γευσης και οσφρησης και ειδικα τον καφε μου τον μυριζω ελαχιστα...εκανα χθες τεστ μοριακο και βγηκα αρνητικη ομως επειδη εχω ακουσει και διαβασει διαφορα που λενε οτι η οσφρηση και η γευση δεν επανερχονται ποτε σε καποιους ειμαι τοσες μερες χαλια ψυχολογικα...δεν ξερω αν ειναι καποια αλλη γριπη ή αυτο που φοβαμαι..

  10. #115
    xaka10
    Guest
    ασχημα νεα οπως ειπε και ο φιλος παραπανω δεν τελειωνεις με τον κορονοιο ποτε ηδη κυπριακο σαιτ ειπε οτι 3 πληρως εμβολιασμενοι ανθρωποι στην κυπρο πεθαναν μετα απο αρκετο καιρο απο covid 19 και απο τοτε τα κυπριακα σαιτ δεν δημοσιευουν αν τα θυματα εχουν ιστορικο εμβολιασμου και για λογους απορρητου αλλα και για λογους τοι το εμβολιο δεν ειναι πανακια τα τρια αυτα θυματα ειχαν εμβολιαστει πληρως τον Ιανουαριο και πεθαναν Μαιο που σημαινει οτι 6 μηνες κρατα η ανοσια και μετα στου 8 μηνες μετα το εμβολιο πεφτουν τρομακτικα τα αντισωματα.οποτε ουτε με το εμβολιο ξεμπερδευουμε πρεπει καθε χρονο να εμβολιαζουμε το συνολο της γης θα ψαξω και το αρθρο να το διαβασετε

  11. #116
    xaka10
    Guest
    δειτε αποσπασμα απο το κυπριακο σαιτ:Όπως ανέφερε σε δηλώσεις του ο εκπρόσωπος Τύπου του Οργανισμού Χαράλαμπος Χαριλάου, ενώ το προηγούμενο διάστημα είχαν σχεδόν εκμηδενιστεί οι εισαγωγές ηλικιωμένων και υπερηλίκων (οι οποίοι είχαν εμβολιαστεί τον περασμένο Ιανουάριο άρα κάποιοι άρχισαν ήδη να πλησιάζουν στο διάστημα των έξι μηνών), τις τελευταίες ημέρες, η εικόνα έχει αρχίσει να ανατρέπεται.

    Συγκεκριμένα και εκτός από τις εισαγωγές ασθενών, το προηγούμενο δεκαήμερο, στα νοσοκομεία άφησαν την τελευταία τους πνοή τρεις ηλικιωμένοι με πλήρες εμβολιαστικό ιστορικό.

    πηγη: https://www.philenews.com/koinonia/e...-me-dyo-doseis

  12. #117
    xaka10
    Guest
    καληνυχτα κοσμε ποτε δεν θα ειναι ιδιος μετα απο αυτο τον ιο πολυ φοβαμαι οτι το χειμωνα θα μας κλεινουν μεσα και θα μας αφηνουν το καλοκαιρι να βγαινουμε εξω

  13. #118
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    οχο αλλες συνωμοσιεις για τα εμβολια .......φταααααααααααααααανει. ....

  14. #119
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    -------------------------------------------------------------------------------διπλο ποστ.......

  15. #120
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Όχι δόξα τον Θεό!

Page 8 of 9 FirstFirst ... 6789 LastLast

Similar Threads

  1. Παιδιά αν ξέρει κάποιος ή αν έχει περασει το ίδιο ας μου πει..
    By Χριστίνα900 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 31-12-2020, 03:33
  2. Εχει περασει κανεις απο ΚΕΠΑ?
    By Giorgos1_ in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 0
    Last Post: 30-10-2016, 00:42
  3. Έχει περάσει κανείς σύνδρομο κροταφογναθικης διαρθρωσης ή ξέρει από αυτό ?
    By Stavrosbmw in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 2
    Last Post: 21-08-2016, 01:14
  4. Οποιος εχει περασει το ιδια η παρομοια εμπειρια,σας παρακαλω ας βοηθησει!!!!
    By jule in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 29-03-2016, 04:23
  5. μπορει κάποιος χαμηλής νοημοσύνης να περάσει στο πανεμιστήμιο ή στο τει;
    By Calin in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 52
    Last Post: 24-01-2010, 22:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •